Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτα από όλα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους σας. Θα ήθελα τη γνώμη για επιλογή μεταξύ Elephone P5000 και Asus Ζenfone 5 ή ακόμη εάν έχει να πρωτεΐνη κάποιος κάτι άλλο περίπου σε αυτί τη κατηγορία χρημάτων αλλά και επιδόσεων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

 

Ψάχνω κινητό για να αντικαταστήσω το iPhone 4s μου, και είμαι μεταξύ των 2 που αναφέρω στον τίτλο.

Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη απο το android στο παρελθόν σε σχέση με το ios, όλα τα κινητά είχαν φοβερά χαρακτηριστικά, ετρεχαν, και μετα απο λίγους μήνες οι επιδόσεις τους έπεφταν πολύ. Είναι ακόμα έτσι και στα καινούρια& ακριβά μοντέλα;

 

Ποιά είναι η γνώμη σας γι' αυτά τα δύο; Τι θα διαλέγατε;

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Και μια τελευταία ερώτηση

Τελικά υπάρχει δίκαρτο με ενεργές ταυτόχρονα και τις δύο κάρτες ή όχι;

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Μην επαναλαμβάνεσαι και μην ανοίγεις νέα θέματα συνέχεια. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο θέμα για αυτό που ζητάς.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

θέλω να αγοράσω ένα dual sim κινητό χωρίς να ξεφύγω από τα 180 ευρώ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει κάποιο να μου αρέσει στην ελληνική αγορά, το mls rock mini μόνο μου κέντρισε το ενδιαφέρον αλλά μόνο και μόνο η μπαταρία και η χαμηλή ανάλυση με τράβηξαν μακριά.

Έτσι σκέφτομαι κάτι σε κινέζικο, με βασική προυπόθεση να έχει 2G RAM, απλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτές τις εταιρίες και δεν γνωρίζω τι παίζει σε θέμα shipping/φορολογίας όπως και ποιά είναι πιό αξιόπιστη.

p.s. ένας φίλος πήρε ένα THL και του ξεκόλλησε η κάμερα.

Οποιαδήποτε γνώμη επ'αυτού θα είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα μπορείς να δεις αυτό -> LENOVO A859 Dual Sim White

Από κίνα, μπορείς να δεις αυτά:

COOLPAD F2 DAZEN MT6592 1.7GHz Octa Core 5.5 Inch IPS HD Screen Android 4.4 LTE 4G Smartphone - 175€

ASUS ZENFONE 5 16G Intel Z2560 1.6GHz Dual Core 5.0 Inch 1280*720 IPS Screen Android 4.3 3G Smartphone - 160€

ASUS ZENFON 5 A500KL Qualcomm Snapdragon 400 Quad Core 5.0 Inch HD Screen Android 4.4 4G LTE Smartphone - 157€.

Γενικώς είναι πολύ καλές επιλογές. Διάλεξε ποιο σου αρέσει, απ' όποιο κινεζομάγαζο θέλεις, vickmall, coolicool, to2c, minideal....Εγώ προσωπικά προτιμώ το δεύτερο για τα ψώνια μου.

Edited by maddoctor
Link to comment
Share on other sites

πριν από λίγο βρήκα αυτό εδώ : Elephone P6000 5.0 inch Android 4.4 4G Smartphone το οποίο με το κουπόνι των 50$ του gearbest έρχεται σε μία πολύ συμφέρουσα τιμή που μπορεί να φτάσει τα 120$....

έχεις άποψη ?

Link to comment
Share on other sites

Για τα elephone ακούω ότι 50% είναι εντάξει, 50% όχι. Καλύτερα διάβασε το θέμα εδώ στο φόρουμ για λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

Το note 4 που το βρίσκεις; γιατί εγώ όσο κι αν έψαξα δεν το βρήκα κάπου Ευρώπη για αγορά.

 

Ομοιως κ εγω δεν εψω βρει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε ποιο θα ήταν το κατάλληλο tablet για χρήση αναλόγιου μουσικης.

Αν κάποιος απο εδώ τον είχε απασχολήσει παρόμοιο θέμα ας με βοηθήσει.

 

:!: Budget ~ 250 ευρω:!:

:!: Κατα προτίμηση θα ήθελα ένα tablet με οθόνη 4:3 και σχετικά καλή ανάλυση >= 1280χ800. :!:

 

Ευχαριστώ πολύ.

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

. . . θέλω dual sim κινητό χωρίς να ξεφύγω από τα 180 ευρώ.

Έτσι σκέφτομαι κάτι σε κινέζικο, με βασική προυπόθεση να έχει 2G RAM . .

- το a859 που προταθηκε πανω, εχει μονο 1gb ram

- το zenfone 5 (Intel Z2560) που προταθηκε πιο πανω, δεν υποστηριζει 4G,

εχει σχετικα μικρη αυτονομια με μπαταρια (2110mah) που δεν ειναι αφαιρουμενη.

- η αλλη εκδοση του zenfone 5 (A500KL) υποστηριζει 4G αλλα εχει την ιδια μπαταρα.

 

τα παρακατω δικαρτα υποστηριζουν 4G,

εχουν 2gb ram, 16gb rom+card slot

και μπαταρια αφαιρουμενη απο 2500mah και ανω:

 

5"

elephone p6000 €129

elephone p3000s €154

 

5.5"

coolpad f2 €150

zte v5 max €153

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Και μια τελευταία ερώτηση

Τελικά υπάρχει δίκαρτο με ενεργές ταυτόχρονα και τις δύο κάρτες ή όχι;

 

τα περισσοτερα ειναι dual stand-by.

οταν δεχθεις κληση στη μια καρτα, η αλλη για οσο μιλας ειναι μη ενεργη.

 

καποια αλλα μπορουν και λεγονται dual (full) active.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είδα αυτό το κινητό TCL S720

Ki εδω επίσης:http://www.vickmall.com/tcl-s720-smartphone-mtk6592-octa-core-1-4ghz-android-4-2-1gb-ram-8gb-rom-5-5-inch-hd-ips-ogs-screen.html

1 gb ram

8 gb rom

1,4 gh 8cores(!!!) mtk6592

5,5'' 1280*720 hd

ips ogs

Σκεφτόμουν για το cubot s222 αλλα το tcl s720 EINAI ανωτερο και σωστό κελεπούρι στην τιμη της vickmall 109$!!!!

Δεν ξερω πως τα πάει σε ποιοτητα κατασκευής και αυτό είναι το μόνο που με φοβίζει.

ΠΑρακαλώ για τις απόψεις σας, ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ...:)

Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα. Μετά εντάξει. :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από μέρες ψαξίματος κατέληξα στις παρακάτω συσκευές αλλά δεν είμαι σίγουρος ποια να διαλέξω.

-Elephone P6000

και

-Coolpad F1 8297W

και τις δύο συσκευές τις βρίσκω στα 121-125 ευρώ

Μου αρέσει πιο πολύ το Elephone σε σχεδιασμό αλλά και σε θέμα hardware αλλά αυτό που δεν μου αρέσει, είναι η κάμερα για την οποία δεν έχω ακούσει καλά λόγια σε αντίθεση με το Coolpad. Επίσης το Elephone από το gearbest.com είναι σε preorder νομίζω.

Γενικά είμαι πολύ απαιτητικός σε θέμα κάμερας αλλά και αυτονομίας.

:help:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη thread για το συγκεκριμένο τηλέφωνο στο forum: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=392562

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.

 

Ψάχνω ένα αξιόλογο tablet στις 8 ίντσες για δώρο και διαθέτω γύρω στα 150 ευρώ.

Η αγορά θα γίνει από Ελλάδα για άμεσα.

 

Κοιτάω

LG G Pad 8.0 V480 που το βρίσκω στα 159 ευρώ και το

Lenovo Idea Pad A8-50 στα 130 ευρώ

 

Δεν μπορώ να τα βρώ και τα δύο σε κάποιο μεγάλο κατάστημα ώστε να τα δω συγκριτικά, οπότε βασίζομαι

σε αυτούς που ξέρουν κάτι παραπάνω για tablets.

 

Επίσης αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση, ευχαρίστως να την ακούσω.

Τι λέτε;;;

 

Υπάρχει και ένα συγκριτικό =22957&specs[]=21271"]εδώ

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω το htc one m8 αυτη την περιοδο.Αξιζει η αγορα του να να περιμενω λιγο ακομα??Ειμαι κατοχος nexus 4 εδω και αρκετο καιρο.Το κινητο δουλευει απροβληματιστα απλα το εχω βαρεθει.

Εχω κοιταξει πολλα κινητα sony z2-htc desire eye-lg g3,απο αυτα που εχω διαβασει θεωρω το htc one m8 καλυτερη συσκευη(το μονο που με χαλαει ειναι η οθονη 5 ιντζων-θελω λιγο μεγαλυτερη).

 

Θα ηθελα να την γνωμη σας γτ ειμαι αρκετα μπερδευμενος!!!:ninja::ninja::ninja:

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι καλύτερα να περιμένεις.Την άνοιξη θα κυκλοφορήσει το M9 οπότε θα πέσει και η τιμή του m8
Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι πολύ κοντά στο elephone p6000 το μόνο που με ανυσηχεί είναι τα όχι τόσο αξιόπιστα σχόλια που ακούω για την elephone....

απλά με το κουπονάκι των 50$ από το gearbest με ψήνει τρελά να το δοκιμάσω και να δώσω κάπου στα 100 ευρώ, που σε αυτήν την τιμή δεν βρίσκεις ούτε το MLS rock mini....

μετά κοιτάζω και αυτό JIAYU G4S MTK6592 1.7GHz Octa Core 4.7 Inch HD IPS Screen Android 4.2 3G Smartphone το οποίο όμως δεν υποστηρίζει 4G :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,ειμαι ενα βημα πριν την αγορα νεου κινητου.Ημουν αναμεσα σε Ζ2/Ζ3 αλλα δεν ημουν σιγουρος αν αυτες οι οθονες ειναι πολυ μεγαλες,οταν λοιπον τα ειδα απο κοντα δεν μου εκαναν λογω οτι δεν μπορω τα τοσο μεγαλα κινητα(γουστα ειναι αυτα)οποτε κατεληξα στο Sony Xperia Z3 Compact.τωρα τις διαφορες τους τις γνωριζω απο διαφορα reviews κ κοιτοντας τα χαρακτηριστικα.θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με το κινητο καθως κ αν εχετε καποια προταση σε κατι αλλο αλλα παντα με ιδια η πιο μικρη οθονη.η χρηση που κανω δεν ειναι κ τιποτα το ιδιαιτερο,επικοινωνια κ αν τυχει να ειμαι εκτος σπιτιου κτλ να μπω ιντερνετ,φβ,να κοιταξω τα μαιλ μου κτλ.απλα το sony με κερδισε εμφανισιακα τουλαχιστον καθως κ με τα χαρακτηριστικα που εχει δεν θα εχω θεματα οπως με προηγουμενα κινητα να κολλανε κτλ.ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη με απαασχολησε τελευταια....

Doogee dg800.. πολυ καλο για τα λεφτα του και σε διαφορα χρωματα

Το πηρα και τελειωσε η μουρμουρα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...