Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γνωμη για το htc one mini? μου εχει κολλησει λιγο στο μυαλο αυτο το κινητο.

το s4 mini αν και πολυ καλο θα το εβαζα ως 2η-3η επιλογη πισω απο το sp και το one mini γιατι αυτο που εχω τωρα ειναι galaxy mini και θα ηθελα να αλλαξω λιγο στυλ.

λογο τιμης 1ο ειναι το sp αλλα ακομα το ψαχνω αυτο γιατι ακουγεται οτι εχει πολλα bugs, οποτε αν δεν με πεισει καποιος συντομα οτι θα λυθουν τα προβληματα του φευγει απο τη λιστα. μετα λογο αποδοσης-design και επειδη μου εχει κανει καλυτερη πρωτη εντυπωση (γι' αυτο μου κολλησε κιωλλας) εχω το one mni.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειμαι 15 και ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μεταχειρισμενο κινητο μεχρι τα 200 ευρω, το πολυ... αρχικα σκεφτομουν για κατι σε g2 mini, ομως σκεφτηκα οτι με την χρηση που κανω (χρηση μετα το σχολειο, facebook/messenger για αρκετες ωρες, με ανοιχτη οθονη και wi-fi) δεν θα με ικανοποιησει και θα πρηξω τους γονεις μου οτι το κινητο μου σερνεται, και θα εχουν και δικιο που θα με αγνοουν. τελος παντων, το παλιο μου κινητο ηταν κινεζικο(εννοωντας αγνωστης μαρκας) και παρα τα χαρακτηριστικα του, με απογοητευσε καθως ξεκολλησε η οθονη, χαλασε η θυρα για να δουλευουν τα ακουστικα, ενω ο αντικαταστατης του, ενα αλλο κινεζικο που μου εδωσαν προσωρινα, κλεινει καθε 3 λεπτα για ανεξηγητους λογους, και μετα θελει πολυ ωρα για να ανοιξει. κοιταγα κινητα οπως το lg g2 (οπου σε μεταχειρισμενο παει στα 200 - 180), το galaxy s4. το θεμα μου με αυτα τα κινητα παρα τα καλα τους χαρακτηριστικα, ειναι οτι ειναι παλια, και μου λενε οτι δεν θα αποδωσουν οσο καλα δειχνουν. κοιταγα επισης και το iphone 5, σε μια τιμη των 200. αν και δεν ξερω, κατα ποσο θα τρεχει καλα ή οχι. ναι, γνωριζω τις ιδιαιτεροτητες των ios λογισμικων.

τελος παντων, εχω βρει καποια κινητα ας πουμε, που με ενδιαφερουν, και θελω να μου πειτε την γνωμη σας, γιατι ναι και γιατι οχι.

Iphone 5

Samsung Galaxy a3

Samsung Galaxy a5

Samsung Galaxy s4

Samsung Galaxy s5 mini

LG G2

 

τυχαια σειρα. ξερω οτι το a5 ειναι σαφως ανωτερο απο το a3, ομως αν αξιζει αυτη η χρηματικη διαφορα. το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα. περιμενω καθε απαντηση, ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

α, και μεχρι ποσα αξιζει να δωσω για το καθενα, μεταχειρισμενο παντα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 15 και ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μεταχειρισμενο κινητο μεχρι τα 200 ευρω, το πολυ... αρχικα σκεφτομουν για κατι σε g2 mini, ομως σκεφτηκα οτι με την χρηση που κανω (χρηση μετα το σχολειο, facebook/messenger για αρκετες ωρες, με ανοιχτη οθονη και wi-fi) δεν θα με ικανοποιησει και θα πρηξω τους γονεις μου οτι το κινητο μου σερνεται, και θα εχουν και δικιο που θα με αγνοουν. τελος παντων, το παλιο μου κινητο ηταν κινεζικο(εννοωντας αγνωστης μαρκας) και παρα τα χαρακτηριστικα του, με απογοητευσε καθως ξεκολλησε η οθονη, χαλασε η θυρα για να δουλευουν τα ακουστικα, ενω ο αντικαταστατης του, ενα αλλο κινεζικο που μου εδωσαν προσωρινα, κλεινει καθε 3 λεπτα για ανεξηγητους λογους, και μετα θελει πολυ ωρα για να ανοιξει. κοιταγα κινητα οπως το lg g2 (οπου σε μεταχειρισμενο παει στα 200 - 180), το galaxy s4. το θεμα μου με αυτα τα κινητα παρα τα καλα τους χαρακτηριστικα, ειναι οτι ειναι παλια, και μου λενε οτι δεν θα αποδωσουν οσο καλα δειχνουν. κοιταγα επισης και το iphone 5, σε μια τιμη των 200. αν και δεν ξερω, κατα ποσο θα τρεχει καλα ή οχι. ναι, γνωριζω τις ιδιαιτεροτητες των ios λογισμικων.

τελος παντων, εχω βρει καποια κινητα ας πουμε, που με ενδιαφερουν, και θελω να μου πειτε την γνωμη σας, γιατι ναι και γιατι οχι.

Iphone 5

Samsung Galaxy a3

Samsung Galaxy a5

Samsung Galaxy s4

Samsung Galaxy s5 mini

LG G2

 

τυχαια σειρα. ξερω οτι το a5 ειναι σαφως ανωτερο απο το a3, ομως αν αξιζει αυτη η χρηματικη διαφορα. το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα. περιμενω καθε απαντηση, ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

α, και μεχρι ποσα αξιζει να δωσω για το καθενα, μεταχειρισμενο παντα.

 

το g2 δεν μπαίνει στην ίδια κατηγορία με τα υπόλοιπα,εννοείτε g2

Link to comment
Share on other sites

Πάρε οτιδήποτε βρεις με 2gb ram και θα είσαι μια χαρά. Μερικά παραδείγματα που μου έρχονται Nexus 5, LG g2, Moto X 2013, htc one m7. Πιστεύω ότι μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμενα μέχρι 200 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ

Το ξέρω εκεί διάβασα και δεν έβγαλα άκρη! Αλλοι λένε είναι τέλειο πάρτο άφοβα ειναι απο τα πιο απροβληματιστα κινητά! Και οτι έχει καλη κάμερα ! Ενω άλλοι λένε οτι η κάμερα είναι μέτρια και μετα μιλάνε 5 σελίδες μονο για το service της αρβατο ..

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 15 και ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μεταχειρισμενο κινητο μεχρι τα 200 ευρω, το πολυ... αρχικα σκεφτομουν για κατι σε g2 mini, ομως σκεφτηκα οτι με την χρηση που κανω (χρηση μετα το σχολειο, facebook/messenger για αρκετες ωρες, με ανοιχτη οθονη και wi-fi) δεν θα με ικανοποιησει και θα πρηξω τους γονεις μου οτι το κινητο μου σερνεται, και θα εχουν και δικιο που θα με αγνοουν. τελος παντων, το παλιο μου κινητο ηταν κινεζικο(εννοωντας αγνωστης μαρκας) και παρα τα χαρακτηριστικα του, με απογοητευσε καθως ξεκολλησε η οθονη, χαλασε η θυρα για να δουλευουν τα ακουστικα, ενω ο αντικαταστατης του, ενα αλλο κινεζικο που μου εδωσαν προσωρινα, κλεινει καθε 3 λεπτα για ανεξηγητους λογους, και μετα θελει πολυ ωρα για να ανοιξει. κοιταγα κινητα οπως το lg g2 (οπου σε μεταχειρισμενο παει στα 200 - 180), το galaxy s4. το θεμα μου με αυτα τα κινητα παρα τα καλα τους χαρακτηριστικα, ειναι οτι ειναι παλια, και μου λενε οτι δεν θα αποδωσουν οσο καλα δειχνουν. κοιταγα επισης και το iphone 5, σε μια τιμη των 200. αν και δεν ξερω, κατα ποσο θα τρεχει καλα ή οχι. ναι, γνωριζω τις ιδιαιτεροτητες των ios λογισμικων.

τελος παντων, εχω βρει καποια κινητα ας πουμε, που με ενδιαφερουν, και θελω να μου πειτε την γνωμη σας, γιατι ναι και γιατι οχι.

Iphone 5

Samsung Galaxy a3

Samsung Galaxy a5

Samsung Galaxy s4

Samsung Galaxy s5 mini

LG G2

 

τυχαια σειρα. ξερω οτι το a5 ειναι σαφως ανωτερο απο το a3, ομως αν αξιζει αυτη η χρηματικη διαφορα. το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα. περιμενω καθε απαντηση, ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

α, και μεχρι ποσα αξιζει να δωσω για το καθενα, μεταχειρισμενο παντα.

Καλη η σκεψη σου,και γω ιδια ηλικια ειμαι και καταλαβαινω...

Προτεινω το Galaxy A3(το επιασα στα χερια μου και ειναι κοσμημα σαν εμφανιση και πολυ καλη εμπειρια χρησης).

Επισης το Lg g2 ειναι καλη συσκευη(βρες καποιο 32αρι,εκτος αμα δεν θελεις να εχεις πολλα αρχεια μεσα ή μπορεις να τα περνας στο pc ψαξε καποιο 16αρι).

Iphone 5...το εχει γνωστος και δεν με ενθουσιασε.Μεταχειρισμενο που το εψαχνα πριν 2 μηνες γυρω στα 250€ ειδα κατι καλα 5αρια σε καλη-αριστη κατασταση.

S4 mini,πιστευω οτι ο διπυρηνος CPU ειναι το - που εχει και η μετρια μπαταρια.Πανεμορφο ειναι(η black edition ειναι τρομερη) ;)

S5 Mini,το εχει ενας γνωστος και ειναι καλο(σχετικα καλο) σε εμφανιση,καλο ηχειο.Απιστευτο το fingerprint scanner. Κοιταξε καποιο samsung με 1,5GB Ram και οσα Android εχουν 2GB. Κοιταξε και την μπαταρια να ειναι σχετικα καλη και να μην ξεμεινεις αμα εισαι πολλες ωρες εξω με παρεα (μπορει να βαλεις μουσικη,καμια φωτογραφια,να μπαινεις στο facebook κλπ).Και φυσικα καμερες(καλες φωτογραφιες,φλας),ηχο(ενταση).

Γενικα με τα μεταχειρησμενα,καλο ειναι να τα δεις εσυ με τους γονεις σου σε τι κατασταση ειναι ή να σας στειλει φωτογραφιες.Να μην εχει καποιο προβλημα ή αν εχει,να το στειλετε στο service.Να κοιταξετε αμα ειναι rooted,εχει custom rom πανω.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα σε χαμηλό φωτισμό υστερεί λιγάκι...Σε όλα τα άλλα το κινητό είναι άριστο.Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις νέες συσκευές του 2015. Αξίζει τα λεφτά του. Όσο για το service είναι θέμα τύχης με την αρβατο. Το αγόρασα Μάιο 2014 κ μετά ξανά τον Δεκέμβριο. Κανένα απ τα 2 δεν έβγαλε κιχ.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε δυο

Meizu M1 Note ή το Huawei Acsend P7

Κυριως με ενδιαφερει η γνωμη σας συγκριτικα σαν τηλεφωνα περα απο την προφανη διαφορα τιμης

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα σε χαμηλό φωτισμό υστερεί λιγάκι...Σε όλα τα άλλα το κινητό είναι άριστο.Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις νέες συσκευές του 2015. Αξίζει τα λεφτά του. Όσο για το service είναι θέμα τύχης με την αρβατο. Το αγόρασα Μάιο 2014 κ μετά ξανά τον Δεκέμβριο. Κανένα απ τα 2 δεν έβγαλε κιχ.

Ωραια! ευχαριαστω για την απάντηση φίλε! Κολλήματα να φανταστώ ουτε καν ε?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! ευχαριαστω για την απάντηση φίλε! Κολλήματα να φανταστώ ουτε καν ε?

 

Το ζοριζω αρκετά και ως τώρα δεν έχει κολλήσει. Απόλυτα ευχαριστημένος από την συσκευή. Αν δεν σε ενοχλεί η κάμερα σε χαμηλό φωτισμό τότε προχώρα με κλειστά μάτια :)

Link to comment
Share on other sites

Το ζοριζω αρκετά και ως τώρα δεν έχει κολλήσει. Απόλυτα ευχαριστημένος από την συσκευή. Αν δεν σε ενοχλεί η κάμερα σε χαμηλό φωτισμό τότε προχώρα με κλειστά μάτια :)

Τόσο πολύ όμως σε χαμηλό φωτισμό χάνει? Δηλαδή με κάποιο άλλο app εκτός απο το μαμά Σόνυ δεν είναι λίγο καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Το Ρ6000 ειναι για τα χρηματα του (115$) εξαιρετικη συσκευη.Δεν εχω πιασει Xiaomi και φανταζομαι δεν την φτανει σε ποιοτητα,αλλα σαν συνολο το συγκεκριμενο μοντελο της Elephone ειναι παρα πολυ καλο.Και φυσικα το κορυφαιο VFM αυτη την περιοδο.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα 2 ειναι τα κορυφαια VFM στα χρηματα αυτα.Διαβασε τα θεματα τους να αποκτησεις εικονα.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Από τα δύο που αναφέρεις θα προτιμούσα το meizu. Ρίξε μια ματιά και στο GIONEE. Αν εξαιρέσουμε το ότι δεν παίρνει sd, φαίνεται πολύ δυνατό... :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δες και το Xiaomi Redmi 2... Κάπου εκεί γύρω βγαίνει... Επίσης Coolpad F1 κλασικά, αν το βρεις κάπου σε stock (αμφιβάλλω) και Εlephone P6000... Aπό τα Lumia που ανέφερε ο φίλος από πάνω, το 640 φαίνεται πολύ καλή περίπτωση, αλλά δεν ξέρω κάτα πόσον σε ενδιαφέρει η προοπτική των Windows Phone...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα κρατούσα το F1... Εξαιρετικό είναι, ειδικά τώρα που θα πάρει και Lolipop επίσημα... Μεταξύ των άλλων 2, θα ήμουν και εγώ σε δίλημμα, αλλά μάλλον λόγω ποιότητας κατασκευής και ονόματος θα πήγαινα στο Meizu (+ ότι μου αρέσει και περισσότερο)... Πάντως και το Jiayu, είναι πολύ καλή περίπτωση...
Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ όμως σε χαμηλό φωτισμό χάνει? Δηλαδή με κάποιο άλλο app εκτός απο το μαμά Σόνυ δεν είναι λίγο καλυτερα?

Δεν λέω ότι είναι χάλια.Ενα μικρό κλικ πίσω απ τις σσυσκευές που βγήκαν μαζί με το Ζ2 είναι. Με άλλο app camera ίσως να βγάλεις καλύτερα αποτελέσματα. Δεν το έχω ψάξει όμως φίλε επειδή 80% φωτογραφίες βγάζω με το note 4. Το Ζ2 είναι εταιρικό κ τα βράδια μένει σπίτι :)

Χαμένος δεν θα βγεις από το εργαλείο

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας το M1 θα σου ελεγα να πας σε αυτο. Πολυ "ευκολο", αξιοπιστο και η ανωτεροτητα της Meizu φαινεται. Ειχα και Jiayu στο παρελθον. Vfm κινητα και τα συμπαθω αλλα η ποιοτητα της Meizu δε συγκρινεται.

Επισης, τη δουλεια που εχει κανει στο M1 η Meizu δε θα τη βρεις στο S3. Manual mode με shutter speed 10s για νυχτερινες ληψεις και αψογες φωτογραφιες στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει αρκετα η καμερα τοτε μειωνεις αμεσως τις επιλογες σου στα Μ1 και Honor 6. Και τα 3 παντως που αναφερεις ειναι vfm κινητα για τα χρηματα τους. Το γεγονος οτι δεν κοστιζουν ακριβως το ιδιο κανει πιο δυσκολη τη συγκριση. Για την κατηγορια των 300$ θα προτιμουσα το Honor 6 λογω εταιριας, design, καμερας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι είναι χάλια.Ενα μικρό κλικ πίσω απ τις σσυσκευές που βγήκαν μαζί με το Ζ2 είναι. Με άλλο app camera ίσως να βγάλεις καλύτερα αποτελέσματα. Δεν το έχω ψάξει όμως φίλε επειδή 80% φωτογραφίες βγάζω με το note 4. Το Ζ2 είναι εταιρικό κ τα βράδια μένει σπίτι :)

Χαμένος δεν θα βγεις από το εργαλείο

Ωραία σε ευχαριστώ ! Οποτε μάλλον θα το παρω

Link to comment
Share on other sites

Ειχες και το m1 note? Ειναι τοσο αβολο? Με προβληματιζει η gpu του Huawei. Με τα χρηματα δεν εχω προβλημα φτανει να αξιζει το huawei τα 90 δολλαρια παραπανω. Οι τιμες ειναι meizu m1 note 32gb 220us και Huawei honor 6 32gb 310us. Τι λες αξιζει περισσότερο το huawei?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...