Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά τα του 4G, δεν έχω ιδέα (αλλά μάλλον είναι όπως τα λέει ο telefoneri)... Ωστόσο γενικά σα συσκευή, μην ανησυχείς καθόλου... Έκανες πολύ καλή επιλογή (ειδικά για τα χρήματα που έδωσες)... ;)
Link to comment
Share on other sites

To Αlpha είναι γενικά πολύ καλή συσκευή με premium κατασκευή... Απλά απ' όσο ακούω εδώ μέσα η μπαταρία της, δεν είναι και το δυνατό της χαρτί (ας απαντήσει και κάποιος κάτοχος σχετικά με αυτό)... Το G2, είναι καλό σε specs, παλιότερα βέβαια, αλλά οκ... Μεταξύ των δύο, αν με ενδιέφερε η ποιότητα κατασκευής και γενικά μια όμορφη και καλή συσκευή all around που λες, εγώ στο Alpha θα πήγαινα... Αν ήθελα οπωσδήποτε καλή μπαταρία, στο G2 (που είναι και κάνα 50άρι+ κάτω)... ;)
Link to comment
Share on other sites

Κοιταζω κατι στα ~300ε σε καινουριο αρα ~250ε σε μεταχειρησμενο με εμφαση στην καμερα και δευτερευοντως σε οσο καλυτερα specs γινεται (οποτε μη μου πει κανεις για S4 zoom ή 1020 πχ, δεν ειναι οτι θελω ΜΟΝΟ καμερα).

 

Σε αυτην την τιμη εχει πεσει το Galaxy Alpha, το οποιο αποτι καταλαβαινω εχει καμερα ανταξια του S5 (δηλαδη την κορυφαια της γενιας του που ξεπερνιεται μονο απο του S6 και του 1020). Και αποκει και περα με τον 8πυρηνο exynos δε νομιζω οτι υπολειπεται και σε specs...

Σαν αρνητικα του βλεπω τη μπαταρια (που διορθωνεται με το extended kit αλλα θες ενα 40αρι ακομα, διολου ευκαταφρονητο) και το οτι δεν παιρνει microSD (με τα 32gb εισαι απλα ΟΚ βεβαια) και φυσικα το Touchwiz το οποιο ελπιζω να συμαζεψω με κανα Google now launcher.

 

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν οντως εχει τοσο καλη καμερα ωστε να αξιζει τους οποιους συμβιβασμους για καποιον που ενδιαφερεται πρωτιστως για την καμερα... Δηλαδη μη κατσω να μπλεξω με launchers , ενδεχομενως δωσω και το 40αρι στην πορεια για τη μπαταρια, συμβιβαστω και λιγο στο μεγεθος (γιατι ΟΚ 4.7" δεν ειναι οτι καλυτερο για μενα, ειχα το G3 στις 5.5) για μια τριχα καλυτερη επιδοση στις photos...

 

Δυστυχως το αλλο θετικο του alpha δηλαδη την ποιοτητα κατασκευης, δε θα το απολαυσω γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μη το βαλω σε θηκη, οποτε θα μπει σε Spigen Neo Hybrid anyway...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταζω κατι στα ~300ε σε καινουριο αρα ~250ε σε μεταχειρησμενο με εμφαση στην καμερα και δευτερευοντως σε οσο καλυτερα specs γινεται (οποτε μη μου πει κανεις για S4 zoom ή 1020 πχ, δεν ειναι οτι θελω ΜΟΝΟ καμερα).

 

Σε αυτην την τιμη εχει πεσει το Galaxy Alpha, το οποιο αποτι καταλαβαινω εχει καμερα ανταξια του S5 (δηλαδη την κορυφαια της γενιας του που ξεπερνιεται μονο απο του S6 και του 1020). Και αποκει και περα με τον 8πυρηνο exynos δε νομιζω οτι υπολειπεται και σε specs...

Σαν αρνητικα του βλεπω τη μπαταρια (που διορθωνεται με το extended kit αλλα θες ενα 40αρι ακομα, διολου ευκαταφρονητο) και το οτι δεν παιρνει microSD (με τα 32gb εισαι απλα ΟΚ βεβαια) και φυσικα το Touchwiz το οποιο ελπιζω να συμαζεψω με κανα Google now launcher.

 

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν οντως εχει τοσο καλη καμερα ωστε να αξιζει τους οποιους συμβιβασμους για καποιον που ενδιαφερεται πρωτιστως για την καμερα... Δηλαδη μη κατσω να μπλεξω με launchers , ενδεχομενως δωσω και το 40αρι στην πορεια για τη μπαταρια, συμβιβαστω και λιγο στο μεγεθος (γιατι ΟΚ 4.7" δεν ειναι οτι καλυτερο για μενα, ειχα το G3 στις 5.5) για μια τριχα καλυτερη επιδοση στις photos...

 

Δυστυχως το αλλο θετικο του alpha δηλαδη την ποιοτητα κατασκευης, δε θα το απολαυσω γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μη το βαλω σε θηκη, οποτε θα μπει σε Spigen Neo Hybrid anyway...

Η μπαταρια προβληματιζει λιγο.. Απο ποιοτητα ειναι πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

τουμπανο φαινεται....αλλα εχω προβλημα με κινα, επειδη σπανια κραταω συσκευη πανω απο 6 μηνες (το G3 το κρατησα 2....και πριν απο αυτο το 1020 το κρατησα 10 και το nexus4 1χρονο), θα φτυσω αιμα οταν ερθει η ωρα της μεταπωλησης... Εδω το Nexus4 ζοριστηκα να το δωσω επειδη το ειχα φερει απο Αμερικη και δεν ειχε εγγυηση....φαντασου ενα κινεζικο

 

Οποτε προτιμω να περιοριστω σε κατι που και σε 6 μηνες θα μπορω να το μεταπουλησω και να χασω 50-100ε πχ...

Link to comment
Share on other sites

το Alpha εχει μετρια μπαταρια, αλλα αν στην πορεια δε σε ικανοποιησει να ξερεις εχεις και την δυνατοτητα με 40ε να παρεις την official extended battery απο samsung που ειναι 2500mah και ερχεται με ελαφρως παχυτερο καπακι (πολυ ελαφρως ομως, φαντασου σε καποιες θηκες χωραει παλι το κινητο) και μετα θα σε ικανοποιει σιγουρα... Οχι οτι ειναι λιγα τα 40ε γιατι πας στα 340ε μετα....αλλα να ξερεις οτι υπαρχει σα λυση ΑΝ δε σε ικανοποιησουν οι stock επιδοσεις του κινητου στο θεμα μπαταρια...

 

Γενικα το G2 ειναι παντου καλυτερο εκτος απο τα εξης σημεια στα οποια κερδιζει το alpha :

1) 8 πυρηνες cpu

2) Camera σε φωτεινες συνθηκες (το βραδυ ισως εχουν ισοπαλια, τo μεν alpha εχει καλυτερο αισθητηρα, το δε G2 εχει οπτικη σταθεροποιηση)

3) Ομορφια-στιβαροτητα-διαστασεις

 

Προσωπικα το σκεφτομαι και εγω το alpha εκει που εχει παει η τιμη του (γιατι ειχε ελευθερη πτωση γενικα αλλιως δε νομιζω να το συζητουσαμε καν)...αλλα με προβληματιζει λιγο το οτι μαλλον θα την χρειαστω τη μεγαλυτερη μπαταρια, αρα τα +40ε πρεπει να τα υπολογιζω στην αρχικη τιμη του κινητου και ετσι περναμε και σε αλλα χωραφια...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σκεφτεσαι το g2 που εχει αξιοπρεπεστατη καμερα και πααααρα πολυ καλη αυτονομια? Δεν θα απογοητευτεις!

 

τους τελευταιους 2 μηνες που ψαχνομαι για το τι θα αγορασω, μετα απο ωριμη σκεψη εχω καταληξει καθε φορα στο G2...

Απο οικονομικης αποψης δηλαδη και μεταπωλησης κλπ δεν εχει αντιπαλο...

Απλα ρε γμτ ειμαστε και γκατζετακηδες και θελω να δοκιμασω κατι διαφορετικο.... Δηλαδη αφου δε με ικανοποιησε το G3 μου φαινεται λιγο καπως να παω στο G2...και εμφανησιακα δε μου κανει καθολου κλικ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι να το κανετε αν ειναι τελειο το κινητο και ειναι συνεχεια στη φορτιση? Το g2 ειναι ταχιστο και θα παρει και lollipop.. Μιλαω ως χρηστης παντα.. Θα εκπλαγειτε, διαφορα στις επιδοσεις δεν θα φανει, η εμπειρια χρησης πολυ καλη.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το θεωρω εξαιρετικη συσκευη και σε εμπειρια χρησης πιθανον να ξεπερνα το g3. Στα λεω ως κατοχος..ειναι vfm και δεν χρειάζεται να δωσεις μια περιουσια..

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τους τελευταιους 2 μηνες που ψαχνομαι για το τι θα αγορασω, μετα απο ωριμη σκεψη εχω καταληξει καθε φορα στο G2...

Απο οικονομικης αποψης δηλαδη και μεταπωλησης κλπ δεν εχει αντιπαλο...

Απλα ρε γμτ ειμαστε και γκατζετακηδες και θελω να δοκιμασω κατι διαφορετικο.... Δηλαδη αφου δε με ικανοποιησε το G3 μου φαινεται λιγο καπως να παω στο G2...και εμφανησιακα δε μου κανει καθολου κλικ...

Σε πολλες συγκρισεις μεταξυ g2-g3 (εδω και σε γειτονικα forum υπερισχυει το g2..

Link to comment
Share on other sites

Δε το εχω αποκλεισει το G2, αλλα να σου πω την αληθεια, επειδη δινω εμφαση στην καμερα στην οποια υπερεχει το G3 και επειδη το τελευταιο πεφτει συνεχεια σε τιμη και σε λιγο θα ειναι στα ιδια με το G2 (και παιρνει και καρτα μνημης οποτε μπορω να παρω το 16αρι και οχι το 32 που κακως ειχα παρει πριν 3 μηνες) αν ειναι να κανω επιλογη με βαση οικονομικα κριτηρια θα παω σε κανα μηνα στο G3 16gb...

 

Απλα ξερεις ηθελα κατι διαφορετικο αν γινεται.

 

Το 32αρι G3 το εδωσα επειδη ειχε λιγα λαγκακια και τα 3gb ram δεν προσφερανε τιποτα σε αυτο το θεμα (ουτε ειμαι τυπος που τρεχει 200 εφαρμογες για να τα εκμεταλευτω) και μπορουσα να το δωσω σε καλη τιμη (350ε) πριν 1 μηνα...

Τωρα αν ειναι να παρω παλι LG θα κινηθω για κανενα G3 16gb μεταχειρο οταν θα μπορω να το βρω στα ~220-230ε και θα ανεχτω τα λαγκακια του (θα βαλω κανα αλλο launcher) επειδη σε σχεση με το G2 τη θελω την καλυτερη καμερα του και τη microSD (εχω και μια 64αρα που καθεται).

 

Ηθελα ομως ενδεχομενως να μη παω παλι στα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Δε το εχω αποκλεισει το G2, αλλα να σου πω την αληθεια, επειδη δινω εμφαση στην καμερα στην οποια υπερεχει το G3 και επειδη το τελευταιο πεφτει συνεχεια σε τιμη και σε λιγο θα ειναι στα ιδια με το G2 (και παιρνει και καρτα μνημης οποτε μπορω να παρω το 16αρι και οχι το 32 που κακως ειχα παρει πριν 3 μηνες) αν ειναι να κανω επιλογη με βαση οικονομικα κριτηρια θα παω σε κανα μηνα στο G3 16gb...

 

Απλα ξερεις ηθελα κατι διαφορετικο αν γινεται.

 

Το 32αρι G3 το εδωσα επειδη ειχε λιγα λαγκακια και τα 3gb ram δεν προσφερανε τιποτα σε αυτο το θεμα (ουτε ειμαι τυπος που τρεχει 200 εφαρμογες για να τα εκμεταλευτω) και μπορουσα να το δωσω σε καλη τιμη (350ε) πριν 1 μηνα...

Τωρα αν ειναι να παρω παλι LG θα κινηθω για κανενα G3 16gb μεταχειρο οταν θα μπορω να το βρω στα ~220-230ε και θα ανεχτω τα λαγκακια του (θα βαλω κανα αλλο launcher) επειδη σε σχεση με το G2 τη θελω την καλυτερη καμερα του και τη microSD (εχω και μια 64αρα που καθεται).

 

Ηθελα ομως ενδεχομενως να μη παω παλι στα ιδια...

Σε καταλαβαινω. Το g2 παντως δεν λαγκαρει.. Και θα μπορουσες με 200-220(ή280 καινουρια) να παρεις την εκδοση με τα 32gb μεταχειρισμενη και μετα οπως λες σε κανα 6μηνο να την πουλησεις 170 τουλαχιστον.. Αλλιως αν θες να αλλαξεις στυλ πας σε νοτε 3 το οποιο εχω ακουσει τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος mi3 και lg g2. Το g2 με τρελανε και κρατησα. Φοβερη ποιοτητα και ταχυτατο..το s4 γνωστοι μου που το εχουν ειπαν οτι lagarei και δεν εχει και καλη αυτονομια.
Link to comment
Share on other sites

Δε το εχω αποκλεισει το G2, αλλα να σου πω την αληθεια, επειδη δινω εμφαση στην καμερα στην οποια υπερεχει το G3 και επειδη το τελευταιο πεφτει συνεχεια σε τιμη και σε λιγο θα ειναι στα ιδια με το G2 (και παιρνει και καρτα μνημης οποτε μπορω να παρω το 16αρι και οχι το 32 που κακως ειχα παρει πριν 3 μηνες) αν ειναι να κανω επιλογη με βαση οικονομικα κριτηρια θα παω σε κανα μηνα στο G3 16gb...

 

Απλα ξερεις ηθελα κατι διαφορετικο αν γινεται.

 

Το 32αρι G3 το εδωσα επειδη ειχε λιγα λαγκακια και τα 3gb ram δεν προσφερανε τιποτα σε αυτο το θεμα (ουτε ειμαι τυπος που τρεχει 200 εφαρμογες για να τα εκμεταλευτω) και μπορουσα να το δωσω σε καλη τιμη (350ε) πριν 1 μηνα...

Τωρα αν ειναι να παρω παλι LG θα κινηθω για κανενα G3 16gb μεταχειρο οταν θα μπορω να το βρω στα ~220-230ε και θα ανεχτω τα λαγκακια του (θα βαλω κανα αλλο launcher) επειδη σε σχεση με το G2 τη θελω την καλυτερη καμερα του και τη microSD (εχω και μια 64αρα που καθεται).

 

Ηθελα ομως ενδεχομενως να μη παω παλι στα ιδια...

Αν θέλεις αλλαγή δες το HTC One (E8) στα 292€

http://www.bestprice.gr/item/2154358120/htc-one-e8.html

 

Edit: Επειδή τώρα το πρόσεξα... Για την έμφαση στην κάμερα το HTC δεν ξέρω αν θα σε καλύψει πάντως.

Edited by madman099
Link to comment
Share on other sites

Το Lumia είναι το μόνο που θα παίρνει update συνεχώς και θα αναβαθμιστη σε windows 10 στα αλλα θα μείνεις με την εκδοση που θα αγορασεις οι φωτός είναι πολύ καλές.. Υπάρχει πρόβλημα με το touch έχω διαβάσει ότι για μερικούς έχει βγει update που το διορθώνει..

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Έχει στην κατοχή του ένας γνωστός μου το παραπάνω μοντέλο και θέλει να το πουλήσει είτε σε συλλέκτη είτε για ανταλλακτικά (χωρίς μπαταρία η συσκευή με θήκη από σιλικόνη) μη γνωρίζοντας τι τιμές μπορεί να παίζουν. Για αυτό τον λόγο ζητώ την βοήθειά σας να μου πείτε τι παίζουν κι αν ενδιαφέρεται κάποιος καλώς:):):)

 

Λογικα αναφερεσαι στο iPhone 3G, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Ψαχνω κινητο με την καλύτερη κάμερα που μπορεί να υπάρχει μέχρι 300€.Ειδα το Lumia 1020 στο Skroutz αλλα με προβληματίζει οτι κλείνει 2ετια και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο με καλή κάμερα πιο καινούργιο.Θα μου πείτε αφου το βασικό ειναι η κάμερα πάρε μια φωτογραφική!Απλα επειδή υπηρετώ στον στρατό δεν μου είναι εύκολο σε καθε έξοδο να παίρνω την φωτογραφική μαζί μου και μ αρεσει να βγάζω συνέχεια φωτογραφίες όταν βγαίνουμε.Φυσικα με ενδιαφέρει να έχει και καλή μπαταρία και όλα όσα πρέπει να έχει ένα κινητό αλλα το βασικό που ψάχνει ειναι πολυ καλή κάμερα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Λογικα αναφερεσαι στο iPhone 3G, σωστα;

Όχι στο μοντέλο 2G αυτό που έχει ασημί και μεταλλική κάσα με μαύρο πλαστικό καπάκι για την μπαταρία.

https://www.iphoneshopusa.com/12-iphone-2g Δες εδώ και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

LG G2 παρόλο που είναι 2 χρονών είναι ακόμα πολλή καλή πρόταση σε αυτά τα χρήματα http://www.skroutz.gr/s/3690169/LG-G2-16GB.html.

Αλλιώς LG G3 που έχει καλύτερη κάμερα από το G2 αλλά χάνει σε μπαταρία http://www.skroutz.gr/s/4929883/LG-G3-16GB.html.

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Έχει στην κατοχή του ένας γνωστός μου το παραπάνω μοντέλο και θέλει να το πουλήσει είτε σε συλλέκτη είτε για ανταλλακτικά (χωρίς μπαταρία η συσκευή με θήκη από σιλικόνη) μη γνωρίζοντας τι τιμές μπορεί να παίζουν. Για αυτό τον λόγο ζητώ την βοήθειά σας να μου πείτε τι παίζουν κι αν ενδιαφέρεται κάποιος καλώς:):):)

 

Κοίτα στο ebay πόσο τα πουλάνε,αν θα βρεθεί κάποιος να τα δώσει αυτα τα λεφτά είναι άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο ebay πόσο τα πουλάνε,αν θα βρεθεί κάποιος να τα δώσει αυτα τα λεφτά είναι άλλο πράγμα.

 

ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΤΙΜΈΣ ΒΑΖΟΥΝ ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ ΑΠΟ 300 ΕΩΣ 2700 ΕΥΡΩ ΡΕ ΤΙ ΛΕΤΕ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...