Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Βρέθηκε στα χέρια μου μία επιδότηση 90 ευρώ για αγορά από γερμανό... και σκέφτομαι να την αξιοποιήσω για να πάρω κινητό, μιας και το zte blade αρχίζει να παραδίνει πνεύμα σιγά σιγά...

 

Το μπάτζετ μου μαζί με την επιδότηση είναι στα 140 ευρώ... Είδα μέχρι στιγμής το huawei y530, το xperia e1 και το lumia 520... θα μου άρεσε ο πειραματισμός με τα windows phone, αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα μου λείψει κάποια από τις βασικές εφαρμογές... η χρήση που το θέλω είναι εντελώς βασική... τηλέφωνα, μηνύματα, browsing και viber... φωτογραφίες τα πολύ βασικά και κανένα ελαφρύ παιχνιδάκι... για κάτι πιο βαρύ έχω και nexus 7... τι προτείνετε; τα android θα γονατίζουν σε αυτά τα βασικά με τη 512 ram? επίσης από το lumia 520 θα μου λείψει κάτι από βασικές εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω εδω κ μερες ρωταω και ξαναρωταω για να βρω την καλυτερη λύση σε δυο κινητα τα οποια πανε για απλους χρήστες που δε ξερουν απο ρουτ και σεταρισματα. ειμαι χρήστης hongmi και δεν πιστευω οτι ειναι ετοιμο για κοπελα κυριως, θέλει τις ρυθμίσεις του, εχω δει lenovo s650 και s660 καθώς και ενα coolpad που μου διαφευγει το μοντελο, τι επιλέγω τελικα; να εχει απροβληματιστη κληση σωστα sms καλη μπαταρία και να είναι γενικά αξιόπιστο και σταθερο απο την αρχη. αυτα που κοιταω τα πληρουν αυτα; οποιαδηποτε πρόταση δεκτή.

 

Honor 3C με ~130 ευρώ, με 2GB μνήμη RAM, ελληνικά από την ίδια την Huawei και άριστο out of the box, σήμερα παρέλαβα το 3ο. Α και να συμπληρώσω, κανένα πρόβλημα με αναγνώριση κλήσεων σε αντίθεση με το S650. Πέρνα από το τόπικ του κινητού και διάβασε τα posts πριν την έκδοση KitKat αλλά και γι'αυτήν.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Βρέθηκε στα χέρια μου μία επιδότηση 90 ευρώ για αγορά από γερμανό... και σκέφτομαι να την αξιοποιήσω για να πάρω κινητό, μιας και το zte blade αρχίζει να παραδίνει πνεύμα σιγά σιγά...

 

Το μπάτζετ μου μαζί με την επιδότηση είναι στα 140 ευρώ... Είδα μέχρι στιγμής το huawei y530, το xperia e1 και το lumia 520... θα μου άρεσε ο πειραματισμός με τα windows phone, αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα μου λείψει κάποια από τις βασικές εφαρμογές... η χρήση που το θέλω είναι εντελώς βασική... τηλέφωνα, μηνύματα, browsing και viber... φωτογραφίες τα πολύ βασικά και κανένα ελαφρύ παιχνιδάκι... για κάτι πιο βαρύ έχω και nexus 7... τι προτείνετε; τα android θα γονατίζουν σε αυτά τα βασικά με τη 512 ram? επίσης από το lumia 520 θα μου λείψει κάτι από βασικές εφαρμογές;

σε αυτη τη τιμη μονο windows phone. ολες οι βασικες εφαρμογες ειναι διαθεσιμες σε ολες τις πλατφορμες.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

ε οκ αν το έχεις για χρήση καναπέ και κουβαλάς τσαντάκι ειδικά για κινητό τότε ναι πάω πάσο

 

σιγα το τσαντακι μωρε! μονο με κανα z ultra χρειαζονται αυτα, 5,5 - 6 ιντσες ειναι τελειο μεγεθος

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

σιγα το τσαντακι μωρε! μονο με κανα z ultra χρειαζονται αυτα, 5,5 - 6 ιντσες ειναι τελειο μεγεθος

 

είχα το note 2 για μερικούς μήνες (ταξίδευα και χρειάστηκα μια τέτοια συσκευη λόγο δουλειάς) είχα τσαντάκι πάρει για αυτό και μόνο (έβαζα μέσα και πορτοφόλι βεβεα να μην πάει χαμένος χώρος

 

τώρα που δεν ταξιδεύω το ξαποστειλα και πήρα το z5s mini στης 4,7 ίντσες να μπορώ έστω να πηγαίνω στο γήπεδο για τρέξιμο κλπ και να το εχω μαζί

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν είσαι Αθήνα να βρεις σκρουτζομαγαζο που εχει κοσμοτε και να διαλέξεις συσκευή με τιμές της προκοπής!

 

σε ευχαριστω μολις βρηκα ειχες δικιο...και μαλλον θα τσιμπισω το nexus 5 ή το lg g2 σε ευχαριστω παρα πολυ να εισαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται.Ψάχνω ένα κινητό για τον πατέρα μου καθώς του χάλασε το κινητό του και έχει μείνει με ένα κινητό δεκαετίας.

 

Ουσιαστικά δεν έχει ιδαίτερες ανάγκες.Συνεπώς ψάχνω για ένα φθηνό αξιόπιστο κινητό που θα εκτελεί τις βασικές λειτουργίες χωρίς πρόβλημα και θα μπορεί να μπει σε εναν μπραουζερ να κοιτάξει κάτι στο ιντερνετ.

 

Θα ήθελα λοιπόν ανδροιδ 4+ , γύρο στις 4 ίντσες οθόνη με 480x800 ανάλυση το λιγότερο,512 ραμ?

Κάμερα αδιάφορη,αν έχει φλας όμως είναι θετικό.

Θέλω επίσης να έρχεται μαζί με θήκη προστασίας που να εφαρμόζει καλά (όχι όπως στο v967s zte μου πχ) και να είναι δοκιμασμένο.

Να κοστίζει μέχρι 60 ευρό max αν και γενικά όσο φθηνότερα τόσο το καλύτερο.

 

Βρήκα το παρακάτω κινητό αλλά με προβληματίζι που έχει 256 ραμ και οχι 512.Μία εφαρμογή αν βάλει θα σέρνεται!

http://www.coolicool.com/lenovo-a369-mtk6572-12ghz-dual-core-40-inch-wvga-screen-android-42-3g-smartphone-g-32893

Βρίσκεις και από άλλα μαγαζιά αντίστοιχα κινητά με 512 αλλά είναι από τα λίγα με ανδροιδ 4.2 που βρήκα.

 

Απευθύνομαι σε εσάς για να βρω κάποιο δοκιμασμένο κινητό,μην μου προτείνεται πράγματα με τα οποία δεν έχετε ασχοληθεί επειδή ταιριάζουν τα specs παρακαλώ.

Edited by Slester
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά l9 2 με 20ευρω παραπάνω l90 με πολύ καλή μπαταρία

 

Συμφωνώ, με μοναδική εναλλακτική το Samsung S7275 (LTE) στα 140€. Εξαιτίας της οθόνης του (2,4 φορές λιγότερα pixel), είναι ταχύτερο από το L9 II και η μπαταρία του κρατάει για πάντα.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μέσα στους επόμενους 4 μήνες να πάρω νέα συσκευή,από την μία λέω το Note 3 όσοι το έχουν λένε ότι είναι υπερευχαριστημένοι από την άλλη όμως με αυτά που διαβάζω για τα επερχόμενα μοντέλα δελεάζομαι........εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου παιδιά;

 

Τι κινητό έχεις? Πόσα έχεις να διαθέσεις για την αγορά του καινούριου?

 

Αν σε ενδιαφέρει να έχεις την τελευταία λέξης της τεχνολογικής μόδας και έχεις άπειρα χρήματα να διαθέσεις, καλύτερα περίμενε 2-3 μήνες γιατί τον Οκτώβριο ξεκινάει νέος διετής κύκλος: iPhone 6.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, με μοναδική εναλλακτική το Samsung S7275 (LTE) στα 140€. Εξαιτίας της οθόνης του (2,4 φορές λιγότερα pixel), είναι ταχύτερο από το L9 II και η μπαταρία του κρατάει για πάντα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

 

Το συγκεκριμένο samsung το πήρε η αδερφή μου,δεν ξέρω αν είναι το ίδιο γιατί στην όψη μοιάζουν αλλά είναι διαφορετικά τα μοντέλα και που το χρησιμοποίησα λίγο κάνει κάποια κολληματάκια, αλλά μπορεί να μην είναι το ace

Από αυτονομία είναι καλύτερα απο το lg?

Link to comment
Share on other sites

Τπτ σιγά! Αφού βρήκες όλα μια χαρά!με το καλό και να το χαρείς! Για μένα το g2 είναι πολύ πιο ιδανικό για καθημερινή χρήση σε σχέση με το νεξους! Καλή επιλογή
Link to comment
Share on other sites

Με 1giga ram πολύ πιθανόν να κολλάει και αυτό γιατί είναι πάρα φορτωμένα τα Samsung με άχρηστες εφαρμογές . Ο επεξεργαστής του μου φαίνεται αδύναμος. Βέβαια δεν το έχω χειριστει από κοντά για να σου πω εντυπώσεις... Πήγαινε δες τα από κοντά...

Αλλά θα ψιλόεπιμείνω αν σου αρέσει εμφανισιακά το l90 και η οθόνη του πήγαινε κατευθείαν για αυτό για μένα...

Link to comment
Share on other sites

Samsung να μην κοιτάτε σε αυτό το εύρος τιμών. Λόγω ότι τα υπερφοτονει με άχρηστα + ότι έχει καλογραμμένο λογισμικό αν δεν πάρεις κάποιο θηρίο με 2 gb ram τα κολλήματα σου θα τα έχεις.

σε αυτά τα λεφτά το L9II είναι καλή λύση, μετά πάμε Κίνα μεριά

Link to comment
Share on other sites

ποιες εφαρμογές χρειάζεσαι ;

 

 

Viber, youtube, gps, καμία με δρομολόγια του ΟΑΣΘ (σε περίπτωση που δεν υπάρχει βολεύει και το site, αρα οκ), office εφαρμογές, μTorrent, και γενικά τις βασικές... όχι κάτι ψαγμένο τρελά...

Link to comment
Share on other sites

Viber, youtube, gps, καμία με δρομολόγια του ΟΑΣΘ (σε περίπτωση που δεν υπάρχει βολεύει και το site, αρα οκ), office εφαρμογές, μTorrent, και γενικά τις βασικές... όχι κάτι ψαγμένο τρελά...

 

όλα αυτά που θες υπάρχουν σε windows phone , εκτός από το youtube (αλλά υπάρχουν πολύ καλές third party εφαρμογές όπως mytube και toib)

 

για gps HERE maps και HERE DRIVE που είναι εξαιρετικά και δουλεύουν και offline

για τα δρομολόγια , υπάρχουν εφαρμογές για τον ΟΑΣΘ απ ότι θυμαμαι αλλά επίσης παίζει και το HERE transit

 

το office υπάρχει σε όλες τις συσκευές με windows :P

μtorrent και bitorrent επίσης

 

οπότε θα έλεγα το 520 μονόδρομος (αναβαθμίζεται και σε 8.1 )

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα τελικά στο LG Optimus L7 ii. εχει ολα τα χαρακτηριστικα που θελω συν το οτι κανει αναβαθμιση σε 4.3.1 απο οτι προσεξα. και ειναι και φτηνο...

Xiaomi Mi 9 Lite 6gb/128gb

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για το lg l5 II τι γνώμη έχετε;

 

Γενικά δεν έχω παράλογες απαιτήσεις (κλήσεις, μηνύματα, viber, browsing και λίγο γιουτιουμπ-μουσική) από αυτό που θα πάρω, αλλά θέλω σε αυτά τα λίγα που θέλω να κάνω να μη βλέπω λαγκ.. ή να βλέπω ελάχιστο...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...