Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

 

Θα ήθελα μια βοήθεια .

Ψάχνω tablet android για χρήση από παιδί.

Κυρίως για παιχνίδια και ταινίες ,αλλά και να μπορεί να συνδεθεί με tv ώστε να παίζει την ταινία στην tv μέσω hdmi.

Είμαι μεταξύ :

 

Pipo M6-3G RK3188 1.6GHz 9.7 inch Tablet PC Android 4.2 Quad Core Retina Capacitive Touch Screen 2048*1536 2GB/16GB

Onda V975i 64 Bit Intel Bay Trail-T Z3735D 9.7 inch Tablet PC Android 4.2 Quad Core Retina Capacitive Touch Screen 2G+32G

Pipo M9Pro RK3188 1.6GHz 10.1 inch Tablet PC Android 4.2 Quad Core GPS/Bluetooth IPS Capacitive Touch Screen 1920*1200 2GB/32GB upgrade Android 4.4

Onda V975M Amlogic M802 2.0GHz 9.7 inch Tablet PC Android 4.3 Quad Core Retina Capacitive Touch Screen 2048*1536 2G/32G

 

Δεν θέλω να ασχοληθώ με root , update κ.λ.π όσο γίνεται.

Τι να διαλέξω;

Για τα onda διάβασα ότι έχουν πρόβληματα με μπαταρία και θύρες – καλώδια που δεν κουμπώνουν καλά.

Το ένα όμως έχει 4.3 android .

Επίσης άλλο έχει cpu 1,3 άλλο cpu 1,6 και άλλο 2 !

Το mini hdmi είναι ίδιο με το Micro hdmi. Δηλαδή θα συνδέεται με TV;

 

Είχα ένα ployer αλλά έκανα μια βλακεία , το σύνδεσα με micro hdmi σε usb σε υπολογιστή και τώρα παίζει ταινίες (ήχο + εικόνα) , μόνο αν είναι συνδεδεμένο με αυτή τη θύρα.

Το άνοιξα και ράγισε η οθόνη .

+ ότι δεν έχω ακόμα ήχο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα ανεβει η επιδοτηση θα κανω καποιες προσπαθειες αλλα αν δεν μπορεσω να την ανεβασω τι εχετε να μου προτεινετε σε αυτα τα λεφτα.Εχω το s3 mini και θα ηθελα κατι καλυτερο μου προτειναν τα

 

G2 mini

 

Sony xperia M2

 

Αν μπορεσω να την ανεβασω κανενα 100ρικο θα παω για το P7 λογικα αν και ειδα οτι τρωει κατι κολληματα σε βιντεο...

 

Μολις ειδα οτι η κοσμοτε εχει σε προσφορα το Lg Optimus G black 299 euro τι λετε?

Edited by maltezos_marinos
Link to comment
Share on other sites

Έχω επιδότηση με ανανέωση συμβολαίου από την Cosmote κι έλεγα να πάρω ένα κινητό γύρω στα 300 ευρώ (αναγκαστικά από Cosmote :cry: ).

Έχω καταλήξει λοιπόν στο Galaxy S3 16GB και στο LG Optimus G (παίζει και το HTC 610 ως outsider όμως).

 

Είδα διάφορες συγκρίσεις στο web και η συντριπτική πλειοψηφία βγάζει καλύτερο το S3. Το LG όμως έχει καλύτερη κάμερα, διπλάσια μνήμη, 4G και ένα τσακ πιο γρήγορο επεξεργαστή. Αναρωτιέμαι λοιπόν, είναι γενικότερα τόσο καλύτερο το Samsung ώστε να κερδίζει τελικά παρόλο που χάνει στα σημεία;

 

Το HTC 610 που είναι και φρέσκο, αξίζει να το βάλω στο παιχνίδι ή όχι;

 

Κάθε πρόταση δεκτή, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Edit: Και το LG G2 Mini είναι σε αυτή την τιμή που μου αρέσει πολύ εξωτερικά. Πιστεύετε ότι αξίζει σε σχέση με το S3;

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα , ενδιαφερομαι ακριβως για τα τρια αυτα κινητα και θα με ενδιεφερε η γνωμη σας.

Κλινω περισσοτερο προς το honor 3c...:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

αν διαθετετε 99 ευρω, παρε της το a850i να γουσταρει

http://www.to2c.com/catalogsearch/result/?q=a850i&x=0&y=0

ή με 113 ευρω το s660 http://www.to2c.com/catalogsearch/result/?q=s660&x=0&y=0

Link to comment
Share on other sites

αν διαθετετε 99 ευρω, παρε της το a850i να γουσταρει

http://www.to2c.com/catalogsearch/result/?q=a850i&x=0&y=0

ή με 113 ευρω το s660 http://www.to2c.com/catalogsearch/result/?q=s660&x=0&y=0

 

Δεν γίνεται αγορά από την Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

το ενα κοστίζει 160 ευρώ το αλλο 350

και τα δυο αξίζουν και δεν σκαλώνουν κάπου απλός η διάφορα τιμής δεν είναι μικρή πρώτα βρες τι θέλεις ακριβός και μετά βλέπουμε

στα λεφτά που δίνεις για note 2 παιρνεις δυο hongmi και σου μένουν και λεφτά για δυο ακριβές θήκες υψηλής ποιότητας

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να πουλήσω το galaxy note ii και να πάρω το xiaomi hongmi note? Ναι ή όχι και γιατί? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, σας ευχαριστώ όλους

 

Αν θες να flashάρεις κάθε μέρα νέα Rom, όχι δεν αξίζει γιατί την υποστήριξη που είχε το Note 2 λίγα κινητά την έχουν.

Σε κάθε άλλη περίπτωση ναι και θα σου μείνουν και λεφτά.

Επίσης αν θες να πας σε ακόμα καλύτερο κινητό χτύπα το Mi3 στα ~200Ε.

Link to comment
Share on other sites

Στα 115 το Lenovo ακούγεται ιδανικό. Γεια να πω την αλήθεια το μόνο που προβληματίζει κ σκέφτομαι είναι ότι από το 625 θέλω τους καλούς χάρτες της Nokia αλλιώς είμαι full για το Lenovo
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ηρθε η ωρα να αφησω στην ακρη το gs2 ποιο απο τα δυο μου προτεινετε;Μ' ενδιαφερει κυριως η οθονη και η καμερα.

To Mi3 μπηκε τωρα τελευταια στη σκεψη μου λογω της πτωσης τις τιμης του.Αν υπαρχει και καποιο αλλο σε αυτα τα λεφτα με αξιολογη καμερα και οθονη ευπροσδεκτο.

nokia3310,nokia3330,nokia3200,nokia7610,nokia7370,sonyerricsonk800i:w00t:,samsung s8300,nokiaN82,lg viewty,htc hero,s2, xiaomi Mi3,LgG4,Honor 8,Htc U11
Link to comment
Share on other sites

και τα δυο έχουν χοντρικά ισάξια camera και πολύ καλή οθονη (λίγο καλυτερη του z5s mini) πέρα από αυτό καμία σχέση ένα με το αλλο

 

το mi3 είναι 5 ιντσο αρκετά μεγάλο και βαρύ και σχετικά χοντρό απο την άλλη έχει μεγαλη μπαταρια

από την άλλη το z5s mini είναι συμμαζεμένο πολύ λεπτό όμορφο και ελαφρύ έχει ομος 2000 mha μπαταρια (θα έλεγα μέτρια) και έχει micro sd slot

όσο αφορά της επιδώσεις και τα δυο θηρία είναι και έχουν επισιμη MIUI αν θέλεις

ουσιαστικά τα κοιτάς αυτά που έγραψα επιλέγεις της αναγκες σου και αγοράζεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα το myphone.gr!

 

Αρχίζοντας, να συγχαρώ τον κόσμο που “τρέχει” το site, για την ασταμάτητη ροή πληροφοριών, hands-on αλλά και για τους πάμπολλους διαγωνισμούς!

 

Τώρα “στο ψητό”! Τι θέλω από το καινούργιο μου smartphone:

 

  1. Να μην έχει home button!
  2. Να έχει αρκετή μνήμη, για να μην κολλάει. Συνήθως ανοίγω πολλές εφαρμογές.
  3. Να έχει ωραία, χορταστική ανάλυση και να είναι τουλάχιστον 4,3”
  4. Να μην ξεπερνάει τα 250€, αλλά είμαι διατεθειμένος να φτάσω και τα 300€ αν αξίζει τόσο πολύ!
  5. “Καθαρή” εγκατάσταση του android χωρίς προ εγκατεστημένα προγράμματα
    (γιατί θέλω να ασχοληθώ/πειραματιστώ λίγο με apps)
  6. Να έχει καλό δέκτη GPS, γιατί θα το παίρνω μαζί μου στο τρέξιμο και χρησιμοποιώ Runkeeper.
  7. Να έχει όση περισσότερη μπαταρία γίνεται!
  8. Θα προτιμούσα η αγορά να γίνει από ελληνικό κατάστημα.

 

Από μνήμη ROM δεν έχω ιδέα τι να προτιμήσω, αλλά έχω σκοπό να το φορτώσω 2-3 ταινίες, μερικά επεισόδια τηλεοπτικών σειρών και μουσική.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Με εκτίμηση,

 

Βαγγέλης

 

Υ.Γ. 1 Έχω δει που παίζει πολύ το moto g και το έχει και ένας φίλος, αλλά “σκάλωσα” που δεν παίρνει SD.

Υ.Γ. 2 Υπάρχουν παραπλήσια θέματα, αλλά ήθελα να είναι πιο στοχευμένη η προσέγγιση. Ελπίζω να μην κούρασα.

Edited by vagelisgim
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθεια σας για επιλογή κινητού για δώρο έως 150 ευρώ με καλή διάρκεια μπαταρίας και κάπως γρήγορο( όχι να κολλάει).:(

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μέσα στους επόμενους 4 μήνες να πάρω νέα συσκευή,από την μία λέω το Note 3 όσοι το έχουν λένε ότι είναι υπερευχαριστημένοι από την άλλη όμως με αυτά που διαβάζω για τα επερχόμενα μοντέλα δελεάζομαι........εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Ακόμη δεν έχουν κυκλοφορήσει τα δύο απ' τα τρία κινητά που σκέφτεσαι. Βασικά δεν έχουν ανακοινωθεί καν ακόμη, οπότε δε μπορούμε να ξέρουμε ούτε τα χαρακτηριστικά τους, ούτε τη τιμή τους, ούτε τη διάθεση τους και σε ποιες αγορές. Το Note 4 θα κυκλοφορήσει σίγουρα παγκοσμίως αλλά για το S5 Prime όπως και για το αντίστοιχο G3 Prime ακούγεται ότι αρχικά θα διατίθενται μόνο στη Κορέα. Οπότε, όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο να προτείνουμε κάτι..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ΤΩΡΑ το κινητό που μου αρέσει και κατά προτίμηση μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση (όπως πολλά παιδιά τα δίνουν από εδώ μέσα) και όταν έρθει η ώρα να το δώσεις για το νέο που θα σου κάνει κλίκ δεν θα έχεις την χασούρα που θα είχες αν το πάρεςι καινούριο.:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν δε βιάζεσαι θα σου έλεγα να περιμένεις... Αν και το καλοκαίρι χαίρεσαι πιο πολύ τις δυνατότητες ενός καλού κινητού...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν είσαι Αθήνα να βρεις σκρουτζομαγαζο που εχει κοσμοτε και να διαλέξεις συσκευή με τιμές της προκοπής!
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω εδω κ μερες ρωταω και ξαναρωταω για να βρω την καλυτερη λύση σε δυο κινητα τα οποια πανε για απλους χρήστες που δε ξερουν απο ρουτ και σεταρισματα. ειμαι χρήστης hongmi και δεν πιστευω οτι ειναι ετοιμο για κοπελα κυριως, θέλει τις ρυθμίσεις του, εχω δει lenovo s650 και s660 καθώς και ενα coolpad που μου διαφευγει το μοντελο, τι επιλέγω τελικα; να εχει απροβληματιστη κληση σωστα sms καλη μπαταρία και να είναι γενικά αξιόπιστο και σταθερο απο την αρχη. αυτα που κοιταω τα πληρουν αυτα; οποιαδηποτε πρόταση δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

σε αυτά τα λεφτά και απαιτήσεις που έχει δεν υπάρχει κάτι από την Ελλάδα

από την Κίνα το xiaomi mi3 64 gb (θα έλεγα LG g2 με 10 gb rom στα 300 ευρώ αλλά οπός κατάλαβα δεν σου φτάνουν 10 gb... εκτός και αν θέλεις να έχεις ταινίες κλπ σε στικακι και να το κουμπώνεις όταν θες να της δεις)

Link to comment
Share on other sites

5 ινστες ειναι............ απεχει πολη απο μικρη...........

 

οσοι εχουν χρησιμοποιησει phablet δεν γυρνανε πισω...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...