Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανάμεσα σε αυτά τα 4 βρίσκομαι και δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Ποιο πολύ ανάμεσα στο Nexus 7 και Vivotab. Έχω το προηγούμενο Nexus και μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση τα 32gb Nexus 7 (2013) στα 199€. Από την άλλη, το vivotab μου αρέσει λόγω των windows (και από σήμερα στο mediamarkt 249). Το πενάκι θέλω να το χρησιμοποιώ πιο πολύ ως ποντίκι στο desktop mode. Αυτό που με κάνει να είμαι διστακτικός είναι το ότι χρήστες των windows ταμπλετών, προτείνουν για desktop mode 10", γιατί διαφορετικά λένε ότι κουράζει (σε μικρότερες ίντσες).

Για το LG, ναι μεν μεγαλύτερη οθόνη, αλλά άκουσα διθυραμβικά σχόλια για την οθόνη του Nexus. Επίσης, ασχολούμαι πολύ με roms, mods, κλπ. και πιστεύω ότι είναι καλύτερα το Nexus. Τέλος, για το Samsung Note 8, ίσως είναι και λίγο παλιό πλέον και έχω διαβάσει κάτι προβλήματα με τη μπαταρία που πρέπει να ανοίξεις το κάλυμμα και να την αποσυνδέσεις από τις επαφές της με την ταμπλέτα.

Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι καλύτερη λύση (και πιο οικονομική) είναι το Nexus 7, γιατί οι περισσότερες συσκευές μου στο android ήταν Nexus αλλά και επειδή η ταμπλέτα θα χρησιμοποιείται εκτός σπιτιού και σε διακοπές, βολεύει πολύ η φορητότητα (χωράει σε μπουφάν ή σε τσαντάκια το καλοκαίρι που ήδη έχω).

Απλά, θα ήθελα γνώμες / εμπειρίες, για να καταλήξω.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 70 καινουριο δε νομιζω να βρεις. Αν βρεις κατι θα ειναι πολυ πολυ χαλια σε χαρακτηριστικα. Δες εδω με μερικα ευρω παραπανω παιρνεις καλουτσικα : http://www.e-shop.gr/horizon-hc700d-7-ips-dual-core-16ghz-4gb-3g-wi-fi-gps-bt-fm-radio-android-40-black-p-PER.902424&sid=1

και γενικα καθε εδβομαδα στο crazy sundays βαζουν φτηνα. Για κατω απο 70 μονο απο κινα....

Link to comment
Share on other sites

Τον βρήκα τον πίνακα επιτέλους...

 

http://www.phonearena.com/phones/Nokia-Lumia-1320_id8165/benchmarks

 

τέλος το 1320..

 

Το 1520 τα σπαει με 0.53..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τον βρήκα τον πίνακα επιτέλους...

 

http://www.phonearena.com/phones/Nokia-Lumia-1320_id8165/benchmarks

 

τέλος το 1320..

 

Το 1520 τα σπαει με 0.53..

δεν ξερω για τα lumnia αλλα αν θες κινητο με ποιοτικο ηχο τοτε τα σονυ κανουν την διαφορα.βεβαια εχουν αντροιντ ..εκτος αν καιγεσαι να εχεις wm
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Για lumia ενδιαφέρομαι.

 

Απίστευτο!

 

http://www.phonearena.com/reviews/Nokia-Lumia-630-Review_id3714/page/3

 

Το 630 ακόμα πιό δυνατό...

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους σας ,

αν κάποιος ενδιαφερόταν για μια συσκευή , έχοντας σαν βασικά κριτήρια τα παρακάτω :

 

ποιότητα κατασκευής

οθόνη 4,5'' έως 5''(ιδανικά 4,7'')

πολή καλή ποιότητα μικροφώνων - μεγαφώνων

άμεση απόκριση του dialer (στο άνοιγμα)

αρκετή ισχύς για άνετη χρήση internet

μνήμη 8gb είναι αρκετή

παιχνίδια , δεν....

καλή φωτογραφική

κόστος έως 400 ευρώ

 

τί θα μου προτείνατε;

 

δεν έχω κολλήματα με μάρκες /μοντέλα /λειτουργικά

 

ευχαριστώ ....

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν τα WP (ταχύτητα και άμεση ανταπόκριση) τσέκαρε σε αυτά τα χρήματα

Lumia 1520 - 399 euro

Lumia 1020 - 344 euro

Lumia 1320 (τρομερή μπαταρία) - 239 euro

Lumia 925 - 260 euro

 

Edit... Πάρε και μία σύγκριση Lumia 1520 vs Lumia 1020 vs Lumia 1320 vs Lumia 925 (Skroutz.gr)

 

Αν όχι και θες Android σε αυτά τα χρήαμτα χτυπάς ένα G2...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν τα WP (ταχύτητα και άμεση ανταπόκριση) τσέκαρε σε αυτά τα χρήματα

Lumia 1520 - 399 euro

Lumia 1020 - 344 euro

Lumia 1320 (τρομερή μπαταρία) - 239 euro

Lumia 925 - 260 euro

 

Edit... Πάρε και μία σύγκριση Lumia 1520 vs Lumia 1020 vs Lumia 1320 vs Lumia 925 (Skroutz.gr)

 

Αν όχι και θες Android σε αυτά τα χρήαμτα χτυπάς ένα G2...

 

ειπε θελει καλα ηχεια (ακιρο στο g2) παει για το m7 της htc

Link to comment
Share on other sites

οταν ένα κινητό ειναι δίκαρτο δουλεύουν κ οι 2 κάρτες ταυτόχρονα η πρέπει να επιλέγεις ποια γραμμή θα

είναι ενεργή.

θέλω π.χ να πάρω το huawei p7, μπορώ να έχω μια κάρτα της wind για κλήσεις κ μια ασ πουμε

cosmocarta για να κάνω χρήση inernet ?μπορώ να ρυθμίσω ετσι το τηλ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν να τι παίζει

 

1. ναι ταυτόχρονα δουλεύουν και η δυο κάρτες (μπορουν να σε πάρουν και στους δυο αριθμούς)

 

2. η μια sim μόνο μπορεί να είναι 3g η αλλη μόνο 2g (ετσι αν θέλεις πχ internet από vodafone και κλήσεις απο cosmote (βάζεις την vodafone στην θυρα 3g και comsote στην θήρα 2g)

 

3. μοναδικό μειονέκτημα του dual sim standbuy ειναι αν σε πάρουν στον δεύτερο αριθμό ενώ μιλάς στο πρώτο την ίδια στιγμη, θα τους πει οι είναι κλειστός

Link to comment
Share on other sites

βασικα τον 2 αριθμο θα τον έχω μόνο για data δεν με ενδιαφέρει να δέχομαι κλήσεις αυτο που θέλω είναι να ανοιγει πάντα συνδεση δεδομένων στην 1 καρτα

κ τηλέφωνα μυνήματα στην άλλη, μπορώ να το ρυθμίσω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

βασικα τον 2 αριθμο θα τον έχω μόνο για data δεν με ενδιαφέρει να δέχομαι κλήσεις αυτο που θέλω είναι να ανοιγει πάντα συνδεση δεδομένων στην 1 καρτα

κ τηλέφωνα μυνήματα στην άλλη, μπορώ να το ρυθμίσω έτσι?

 

yes βαζεις την μια στο 3g slot (και τηλεφονα θα δεχεσαι αν θελεις) και την αλλη για μηνιματα κι κλισεις στο 2g slot και ουαλα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Πιστευω οτι θα γινω ο δευτερος κατοχος. Ετσι σαν πρωτο smartphone ειδικα. Η τιμη του κυριως μου κινησε την περιεργεια.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει 100 ευρώ πάνω

Τώρα είδα ότι στο minideal έχει 190 δολάρια. Αξίζει αντί του hongmi 1s ?

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω πρόβλημα με το Galaxy S2 και το φλασάκι μου.

Ενώ αναγνωρίζει και ανοίγει κανονικά το ένα των 8 GB, με άλλα φλασάκια μεγαλύτερης χωρητικότητας (32 και 64 GB) ενώ τα αναγνωρίζει (φαίνονται αν μπω στις ρυθμίσεις, χώρος αποθήκευσης κλπ), εντούτοις μόλις πάω να τα ανοίξω από τα έγγραφα, δεν ανταποκρίνεται και με γυρίζει στην προηγούμενη οθόνη.

Το δοκίμασα και με άλλο S2 με το ίδιο αποτέλεσμα.

Όλα είναι FAT32

Να υποθέσω ότι το τηλ. έχει μέγιστο όριο και δεν παίζει από 32 και πάνω?

Πάντως την SD των 32 GB την δουλεύει κανονικά.

Τι μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

βασικα τον 2 αριθμο θα τον έχω μόνο για data δεν με ενδιαφέρει να δέχομαι κλήσεις αυτο που θέλω είναι να ανοιγει πάντα συνδεση δεδομένων στην 1 καρτα

κ τηλέφωνα μυνήματα στην άλλη, μπορώ να το ρυθμίσω έτσι?

 

Εύκολα γίνεται.;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...