Jump to content

Redmi Note 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου το αγορασα τωρα μολις το σετερα εχει και αυτο μια κιτρινιλα αλλα δεν με χαλαει απο το να μην εχω καθολου smartfone χαχαχα να σε ρωτησω ειχε εκδοση τωρα MIUI 5.4.0 Developer τι να το περασω εγω για καλυτερα ειδα εχουν βγει και αλλες και θελω επισεις να το ρουταρω ευχαριστω!

 

δεν ξερω να σου πω γιατι εχω την μανισια ρομ και δεν εχω ρουταρει ουτε εχω περασει καποια

5.6.4 εχει πανω νομιζω αλλα ειναι η μανισια κινεζο-αγγλικη

γενικα θελω ευκολη ζωη, ουτε ρουτ ουτε τιποτα

εχασα μερικα χρονια απο τη ζωη μου για να βρω πως να ρουταρω το ρημαδι το HTC και μακαρι να μην ξαναρουταρω τιποτα :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

δεν ξερω να σου πω γιατι εχω την μανισια ρομ και δεν εχω ρουταρει ουτε εχω περασει καποια

5.6.4 εχει πανω νομιζω αλλα ειναι η μανισια κινεζο-αγγλικη

γενικα θελω ευκολη ζωη, ουτε ρουτ ουτε τιποτα

εχασα μερικα χρονια απο τη ζωη μου για να βρω πως να ρουταρω το ρημαδι το HTC και μακαρι να μην ξαναρουταρω τιποτα :lol:

 

χαχαχαχα εβγαλα ακρη τελικα το εχει μεσα απο μονο του μονο πρεπει να το ενεργοποιήσεις απο το κεντρο ασφαλειας ολα καλα μονο καμια ρομ καλη εδω αν μπορούν να πουν τα παιδιά μηπως ειναι καλύτερα!!!

 

Παιδιά μπήκα στην αναβάθμιση και ξεκίνησε να κατεβάζει να την περάσω οταν τελειώσει?

Edited by Fourtounas
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα εβγαλα ακρη τελικα το εχει μεσα απο μονο του μονο πρεπει να το ενεργοποιήσεις απο το κεντρο ασφαλειας ολα καλα μονο καμια ρομ καλη εδω αν μπορούν να πουν τα παιδιά μηπως ειναι καλύτερα!!!

 

Παιδιά μπήκα στην αναβάθμιση και ξεκίνησε να κατεβάζει να την περάσω οταν τελειώσει?

[ATTACH]62739[/ATTACH]??????

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δικό μου έχει ένα μικρό πρόβλημα. Κάθε φορά που κάνω μια κλήση μαυρίζει η οθόνη ενώ η κλήση γίνεται κανονικά και δεν ανάβει ξανά παρά μόνο εάν περάσουν λίγα λεπτά. Υπάρχει λύση ή θέλει service;
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δικό μου έχει ένα μικρό πρόβλημα. Κάθε φορά που κάνω μια κλήση μαυρίζει η οθόνη ενώ η κλήση γίνεται κανονικά και δεν ανάβει ξανά παρά μόνο εάν περάσουν λίγα λεπτά. Υπάρχει λύση ή θέλει service;

 

Ρύθμιση ο proximity sensor θέλει είναι απλό ψάξε το στο google

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει ρυθμιση κανεις αυτην εδω το θηκη ? http://www.nillkin.com/english/proshow.asp?mid=2&sid=0&tid=0&cid=1&scid=13&id=4153&page=1

 

Σου λέει να κατεβάσεις ενα πρόγραμμα μετα βάζεις εναν κωδικό που έχει απο μια κάρτα μεσα η θηκη για να σου άνοιξη το πρόγραμμα και μετα κατι ρυθμίσεις που δεν μπορώ να βρω σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος!!!!!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμιση ο proximity sensor θέλει είναι απλό ψάξε το στο google

Σε ευχαριστώ. Και πήρα μια τρομάρα!!!!!

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει ρυθμιση κανεις αυτην εδω το θηκη ? http://www.nillkin.com/english/proshow.asp?mid=2&sid=0&tid=0&cid=1&scid=13&id=4153&page=1

 

Σου λέει να κατεβάσεις ενα πρόγραμμα μετα βάζεις εναν κωδικό που έχει απο μια κάρτα μεσα η θηκη για να σου άνοιξη το πρόγραμμα και μετα κατι ρυθμίσεις που δεν μπορώ να βρω σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος!!!!!

 

Μπες στο site και κατέβασε την νεότερη έκδοση .. Μόλις την εγκαταστησεις τότε θα σου ζητήσει τον κωδικό ...

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ειναι το 4G ομως

τεσπα θα το στειλω στο vickmall να αλλαξουν την οθονη οπως ειπανε

 

ειναι προβλημα της οθονης?

δηλαδη αν την αλλαξουν δεν θα εχω παλι προβλημα? σωστα?

Την ίδια οθόνη έχουν όλες οι εκδόσεις του note. Ναι, αλλαζοντας οθονη δε θα χεις προβλημα. πρεπει να σαι πολύ γκαντεμης να ξαναπεσεις σε ελλατωματικη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο site και κατέβασε την νεότερη έκδοση .. Μόλις την εγκαταστησεις τότε θα σου ζητήσει τον κωδικό ...

 

Σε ευχαριστω πολυ!!!!!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 8/7 στη Θεσσαλονίκη θα συναντηθούμε για καφέ και κουβέντα όσοι έχουμε ή θέλουμε να έχουμε XIAOMI συσκευές. Η συνάντηση θα γίνει στις 19:00 στο καφέ MARLON στην Καμαρα (Εγνατίας με Ιασωνιδου). Σας περιμένουμε.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε τιποτα για το viber γιατι μια φιλη δεν μπορει να το εγκαταστησει , δεν δουλευει με τιποτα

Επανερχομαι για το viber τελικα το εβαλε δουλευει αλλα δεν την ακουνε οι συνομιλιτες της , αυτη ακουει κανονικα οι αλλοι δεν την ακουνε.

τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλος είχε για ένα διάστημα το Redmi Note 4G με τον Snapdragon 400 και ήταν πολύ ευχαριστημένος (και πρέπει να πω ότι και εγώ που το έβλεπα είχα εντυπωσιαστεί με το πόσο ομαλά και απροβλημάτιστα έτρεχε το Miui σε ένα hardware που δεν ήταν ακριβώς και ό,τι πιο σύγχρονο και ισχυρό μπορούσε να βρει κανείς).

 

Του το έκλεψαν όμως και -μετά τις καλές εντυπώσεις που είχε- θέλησε να παραγγείλει ένα όμοιο.

Βρέθηκε τελικά με τη νεώτερη dual sim έκδοση, με τον Snapdragon 410 (αγορασμένη σπό το Vickmall - σταθερή... αξία), που φαίνεται να φοράει και νεώτερη έκδοση του λειτουργικού.

 

Δυστυχώς η νέα εκδοχή είναι η μέρα με τη νύχτα με την παλιά...

Το λειτουργικό είναι laggy και γενικά η συσκευή δείχνει να ζορίζεται κάνοντας οτιδήποτε, ενώ υπάρχουν και αρκετά bugs, από μικρά έως και αρκετά ενοχλητικά και σοβαρά.

 

Ο φίλος μου περιμένει πώς και πώς καμιά αναβάθμιση, έστω για bug fixes, αλλά στους μήνες που έχει το τηλέφωνο ουδέποτε έχει δει κάτι να εμφανίζεται από OTA.

Εγώ δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με Miui για να μπορώ να του πω τίποτα χρήσιμο, στο Needrom που κοίταξα φαίνονται να υπάρχουν μόνο ROM για την 'κλασική' single sim έκδοση, ενώ και εδώ στο forum δεν έχω δει να υπάρχει νήμα για την έκδοση αυτή της συσκευής - και στο νήμα αυτό εδώ ελάχιστες φορές ειδα να αναφέρεται κάτι σχετικό.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πού θα μπορούσαμε να κοιτάξουμε...;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πού θα μπορούσαμε να κοιτάξουμε...;

 

εδώ είσαι

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/514-Xiaomi-Redmi-Note-4G-LTE-Dual-SIM/

 

πρέπει να περάσεις κάποια άλλη ρομ από αυτή που σου είχε το vickmall για να πάρεις αναβαθμίσεις. το lag 99% είναι θέμα της κακής ρομ που φοράει τώρα το κινητό. πέρνα κάποια από τις ρομ που έχει στο λινκ κάνε και ένα factory reset και πιστεύω θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/514-Xiaomi-Redmi-Note-4G-LTE-Dual-SIM/

 

πρέπει να περάσεις κάποια άλλη ρομ από αυτή που σου είχε το vickmall για να πάρεις αναβαθμίσεις. το lag 99% είναι θέμα της κακής ρομ που φοράει τώρα το κινητό. πέρνα κάποια από τις ρομ που έχει στο λινκ κάνε και ένα factory reset και πιστεύω θα στρώσει.

Ευχαριστώ πολύ!

Έριξα μια ματιά και φαίνεται να υπάρχει πολύ υλικό - και ενδιαφέρον. Μου δημιουργήθηκαν όμως και κάποιες απορίες.

Η καλύτερη οδός βέβαια θα είναι να κάνω μια εγγραφή εκεί και να ρωτήσω κατευθείαν, θα μου επιτρέψεις όμως να... καταχραστώ λίγο την καλοσύνη σου και να ρωτήσω πρώτα και λίγα πράγματα εδώ...

 

1. Στο link που έδωσες υπάρχει μία "stable 4.7.0" και μία... σκέτο 5.7.9. Παρομοίως σε άλλο παρόμοιο νήμα με ξένης προελεύσεως (Κίνα-Αγγλία) ROM, όπου έχουμε "stable 5.4.0" και "σκέτο" 5.7.9. Να υποθέσω ότι οι... "σκέτες" είναι developer ROMs...; Αν ναι, φαντάζομαι ότι για κάποιον που απλώς θέλει τη συσκευή του να δουλεύει (όπως ο φίλος μου με το Note) οι stable θα είναι ασφαλέστερη επιλογή.

 

2. Αν και στο xiaomi-miui.gr βρήκα κάποια threads/topics με "how to", δεν κατάφερα να βρω οδηγίες (και flashing tool!) για το flashάρισμα των ROM - και μέσα στα σχετικά νήματα (με τις ROM) λέει απλώς "Πρώτα φλασάρουμε την ROM" (οι λεπτομέρειες προφανώς θεωρούνται δεδομένες...). Μου λείπει, φοβάμαι, εξοικείωση με τη δομή του forum...

Καμία υπόδειξη (και) γι' αυτό ίσως...;

 

3. Έβαλα το φίλο μου να μου στείλει ένα screenshot με πληροφορίες για τη συσκευή (από το settings->about phone). Στα σχετικά με την έκδοση του firmware γράφει "MIUI version: MIUI 16.3.12.0 (KHKCNBL) | Stable".

Η αρίθμηση αυτή δε φαίνεται να έχει ιδιαίτερη σχέση με αυτήν που χρησιμοποιείται για τις ROM στο xiaomi-miui.gr (π.χ. "5.7.9"). Τι παίζει...;

 

Sorry για τις εντελώς noob-αδικες ερωτήσεις, αλλά ενώ με το "vanilla" Android μπορώ να πω ότι έχω αρκετή εξοικείωση, απο Miui ούτε μυρωδιά... :O

Link to comment
Share on other sites

1. Στο link που έδωσες υπάρχει μία "stable 4.7.0" και μία... σκέτο 5.7.9. Παρομοίως σε άλλο παρόμοιο νήμα με ξένης προελεύσεως (Κίνα-Αγγλία) ROM, όπου έχουμε "stable 5.4.0" και "σκέτο" 5.7.9. Να υποθέσω ότι οι... "σκέτες" είναι developer ROMs...; Αν ναι, φαντάζομαι ότι για κάποιον που απλώς θέλει τη συσκευή του να δουλεύει (όπως ο φίλος μου με το Note) οι stable θα είναι ασφαλέστερη επιλογή.

 

2. Αν και στο xiaomi-miui.gr βρήκα κάποια threads/topics με "how to", δεν κατάφερα να βρω οδηγίες (και flashing tool!) για το flashάρισμα των ROM - και μέσα στα σχετικά νήματα (με τις ROM) λέει απλώς "Πρώτα φλασάρουμε την ROM" (οι λεπτομέρειες προφανώς θεωρούνται δεδομένες...). Μου λείπει, φοβάμαι, εξοικείωση με τη δομή του forum...

Καμία υπόδειξη (και) γι' αυτό ίσως...;

 

3. Έβαλα το φίλο μου να μου στείλει ένα screenshot με πληροφορίες για τη συσκευή (από το settings->about phone). Στα σχετικά με την έκδοση του firmware γράφει "MIUI version: MIUI 16.3.12.0 (KHKCNBL) | Stable".

Η αρίθμηση αυτή δε φαίνεται να έχει ιδιαίτερη σχέση με αυτήν που χρησιμοποιείται για τις ROM στο xiaomi-miui.gr (π.χ. "5.7.9"). Τι παίζει...;

 

Sorry για τις εντελώς noob-αδικες ερωτήσεις, αλλά ενώ με το "vanilla" Android μπορώ να πω ότι έχω αρκετή εξοικείωση, απο Miui ούτε μυρωδιά... :O

 

Δεν έχω το κινητό οπότε θα σου απαντήσω εμπειρικά πιο πολύ

 

1. ναι προτίμησε κάποια stable για να μην έχει θέματα με bugs.

2.για οδηγίες δες εδώ είναι για το κινητό με το 400 αλλά τα ίδια είναι και για αυτό που έχει ο φίλος σου. κατεβάζεις όμως την ρομ από το λινκ που σου έδωσα εγώ και όχι από αυτά που δίνει το ποστ. λίγο προσοχή γιατί τα τηλέφωνα μοιάζουν αρκετά και στην ονομασία. Να είσαι σίγουρος ότι η ρομ είναι για το κινητό που έχεις αλλιώς θα γίνει τούβλο.

3.εκδόσεις στην Miui θα βρεις άπειρες. άλλη έκδοση έχει η ελληνική, άλλη η κινέζικη άλλη αυτή που σου έβαλε το vickmall κτλ. είναι μπέρδεμα. παρακολουθείς το ελληνικό site και ακολουθείς την δικιά τους αρίθμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το κινητό οπότε θα σου απαντήσω εμπειρικά πιο πολύ

 

1. ναι προτίμησε κάποια stable για να μην έχει θέματα με bugs.

2.για οδηγίες δες εδώ είναι για το κινητό με το 400 αλλά τα ίδια είναι και για αυτό που έχει ο φίλος σου. κατεβάζεις όμως την ρομ από το λινκ που σου έδωσα εγώ και όχι από αυτά που δίνει το ποστ. λίγο προσοχή γιατί τα τηλέφωνα μοιάζουν αρκετά και στην ονομασία. Να είσαι σίγουρος ότι η ρομ είναι για το κινητό που έχεις αλλιώς θα γίνει τούβλο.

3.εκδόσεις στην Miui θα βρεις άπειρες. άλλη έκδοση έχει η ελληνική, άλλη η κινέζικη άλλη αυτή που σου έβαλε το vickmall κτλ. είναι μπέρδεμα. παρακολουθείς το ελληνικό site και ακολουθείς την δικιά τους αρίθμηση.

Και πάλι many thanks! Ξεκινάω να το ψάχνω!

Μεγάλη η χάρη του φίλου με το Note 4G... Δεν είναι να σε πάρουν χαμπάρι ότι "ξέρεις από smartphone"... :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καποιος μια ιδεα πως να κανω backup το κινητο μου πριν το στειλω για επισκευη πισω στο vickmall?

μπηκα στο recovery του κινητου αλλα δεν εχει επιλογη για backup/restore?

πρεπει να βαλω καποιο αλλο recovery για αυτη τη δουλεια?

 

γινεται δουλεια χωρις να βαλω recovery με καποιο app ισως?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καποιος μια ιδεα πως να κανω backup το κινητο μου πριν το στειλω για επισκευη πισω στο vickmall?

μπηκα στο recovery του κινητου αλλα δεν εχει επιλογη για backup/restore?

πρεπει να βαλω καποιο αλλο recovery για αυτη τη δουλεια?

 

γινεται δουλεια χωρις να βαλω recovery με καποιο app ισως?

 

Μιας και είσαι ρουτ κατεβάζεις το Titanium Backup το δωρεάν και κρατάς όλες σου τις εφαρμογές. Φωτογραφίες και τα συναφή τα κρατάς συνδεοντας το κινητό στον υπολογιστή. Και είσαι έτοιμος.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είσαι ρουτ κατεβάζεις το Titanium Backup το δωρεάν και κρατάς όλες σου τις εφαρμογές. Φωτογραφίες και τα συναφή τα κρατάς συνδεοντας το κινητό στον υπολογιστή. Και είσαι έτοιμος.

 

δεν εχω root

βασικα το εψαξα στο google και βρηκα οτι εχει το miui δικο του backup και το εκανα ετσι

ευχαριστω παντως :)

θα το ψαξω και το titanium backup

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εχω ψιλομπερδευτει με τις εκδοσεις αυτη http://www.vickmall.com/dual-sim-original-xiaomi-redmi-note-4g-fdd-lte-smartphone-snapdragon-410-msm8916-1-2ghz-2gb-16gb-5-5-inch-hd-ips-13-0mp.html ειναι για κινεζικα δικτυα?Δεν την βρισκω πουθενα αλλου για αυτο ρωταω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εχω ψιλομπερδευτει με τις εκδοσεις αυτη http://www.vickmall.com/dual-sim-original-xiaomi-redmi-note-4g-fdd-lte-smartphone-snapdragon-410-msm8916-1-2ghz-2gb-16gb-5-5-inch-hd-ips-13-0mp.html ειναι για κινεζικα δικτυα?Δεν την βρισκω πουθενα αλλου για αυτο ρωταω.

Για τα δικά μας είναι (θα δεις που γράφει 3G: WCDMA και 4G: FDD-LTE).

Διάβασε όμως τι γράφω (γι' αυτήν ακριβώς την έκδοση) από εντυπώσεις φίλου που το πήρε, λίγα posts παραπάνω (#1188)...

 

Ελπίζω τουλάχιστον να γίνει... τηλέφωνο μόλις βρούμε χρόνο (τώρα το Σ-Κ μάλλον) και εγκαταστήσουμε καμια άλλη ROM, συμφωνα με τις συμβουλές του Xander παραπάνω (τον οποίο ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο του και τις πληροφορίες!)

Link to comment
Share on other sites

Το post σου το διαβασα και ευχαριστω για την απαντηση.Στο vickmall εχει 2 εκδοσεις του Note 4G dual sim με τον 410.Η μια ειναι αυτη που ποσταρα και δεν εχω δει να αναφερεται πουθενα αλλου και η αλλη ειναι η 1gb ram/8 gb rom που αναφερεται σχεδον παντου και στο miui.gr.Ο φιλος σου ποια αγορασε απο τις 2?

Με παραξενεψε το οτι στις συχνοτητες των δικτυων ενω γραφει wcdma τις συχνοτητες τις αναφερει με κωδικους B1,B2,...κλπ αντι για νουμερα και σκαλωσα.

Link to comment
Share on other sites

Το post σου το διαβασα και ευχαριστω για την απαντηση.Στο vickmall εχει 2 εκδοσεις του Note 4G dual sim με τον 410.Η μια ειναι αυτη που ποσταρα και δεν εχω δει να αναφερεται πουθενα αλλου και η αλλη ειναι η 1gb ram/8 gb rom που αναφερεται σχεδον παντου και στο miui.gr.Ο φιλος σου ποια αγορασε απο τις 2?

Με παραξενεψε το οτι στις συχνοτητες των δικτυων ενω γραφει wcdma τις συχνοτητες τις αναφερει με κωδικους B1,B2,...κλπ αντι για νουμερα και σκαλωσα.

Έχεις δίκιο, δεν είχα δει ότι έχει πλέον 2 εκδόσεις - και μάλιστα αυτή με το 1GB με 'μόλις' $140! Νομίζω ότι αυτή είναι που έχει ο φίλος μου - αν και φαντάζομαι ότι η ROM πρέπει να είναι -πρακτικά- ίδια και για τα 2 - τουλάχιστον να έχει τα ίδια... bugs! :p

Αυτό με το Β1, Β2 για το *3G* όντως με παραξένεψε και μένα!

Μάλλον έχουμε απλά να κάνουμε με τις εκδόσεις 1GB/8GB και 2GB/16GB της ίδιας συσκευής, αλλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, δε χάνεις τίποτα να στείλεις στο Vickmall και μια ερώτηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Μετά από μια πτώση μου έσπασε το tempered glass (ευτυχώς η οθόνη δεν έπαθε απολύτως τίποτα).

 

Υπάρχει κάποιο κατάστημα Αθήνα για να αγοράσω άμεσα καινούργιο ή αν κάποιος έχει ένα tempered glass ή μία μεμβράνη να μου δώσει (να του την πληρώσω φυσικά).

 

Είναι κρίμα να το έχω απροστάτευτο όλο το καλοκαίρι.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Gkan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...