Jump to content

Redmi Note 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια βοήθεια γιατί δεν μπορώ να εντοπίσω την επιλογή developer options για να ενεργοποιήσω το usb debugging

Να ενημερωσω πως η rom ειναι η multilanguage miui 16.2.2.0(KHICNBK) Stable

 

Παιζει να μην υπάρχει η συγκεκριμένη επιλογη.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Οι επιλογές για προγραμματιστες βρίσκονται στις πρόσθετες ρυθμίσεις. Εάν δεν εμφανίζονται πρέπει να πας ρυθμίσεις >σχετικά με το τηλέφωνο και να πατήσεις 7 φορές πάνω στην έκδοση Muiu μέχρι να σου βγάλει το μήνυμα.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

προσωπικά δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά φίλος που το έχει τώρα αναφέρει πρόβλημα με το teathering

Ανοίγει λοιπόν τα δεδομενα (και τα δοκιμαζει οκ), το ενεργοποιεί, και μια δευτερη συσκευή το βλέπει και συνδέεται.

Ενω όλα φαίνονται οκ, δεν έχει όμως ιντερνετ η δευτερη συσκευη (εχει δοκιμασει ταμπλετ κλπ)

υπάρχει κατι που πρεπει να κανει? καποιος με το ιδιο προβλημα ?

δοκιμασα να ψαξω αλλα δεν εχω καλο σημα εδω

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

προσωπικά δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά φίλος που το έχει τώρα αναφέρει πρόβλημα με το teathering

Ανοίγει λοιπόν τα δεδομενα (και τα δοκιμαζει οκ), το ενεργοποιεί, και μια δευτερη συσκευή το βλέπει και συνδέεται.

Ενω όλα φαίνονται οκ, δεν έχει όμως ιντερνετ η δευτερη συσκευη (εχει δοκιμασει ταμπλετ κλπ)

υπάρχει κατι που πρεπει να κανει? καποιος με το ιδιο προβλημα ?

δοκιμασα να ψαξω αλλα δεν εχω καλο σημα εδω

ευχαριστώ!

Διαβάζω (αλλά δεν έχει τύχει να το δοκιμάσω ακόμα) ότι από το Android 4.4 (άρα και το αντίστοιχο MIUI, υποθέτω) και μετά, έχει τεθεί ένας περιορισμός στη διαθεσιμότητα δεδομένων μέσω tethering (παρουσιάζοντας τα συμπτώματα ακριβώς που αναφέρεις), για να κάνουν το... χατήρι στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

Διάβαζα επίσης σε νήματα άλλων κινητών ότι το αντιμετώπισαν κάποιοι χρήστες με Vodafone, ενώ με τις άλλες εταιρίες λένε ότι δεν έχουν πρόβλημα (ο φίλος σου ποιόν πάροχο έχει?)

 

ΑΝ ισχύει τελικά, η λύση υποτίθεται ότι είναι η προσθήκη μιας εγγραφής σε μια database με ρυθμίσεις του συστήματος.

Καθώς υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις (ανάλογες με το πόσο 'σχετικός' είναι κανείς, αν είναι root, άν έχει πρόχειρο υπολογιστή για σύνδεση του κινητού ή όχι κλπ),

αν θέλετε να τα δείτε, κάντε μια αναζήτηση με τους όρους 'tethering' και 'tether_dun_required' (είναι το 'κλειδί' για την εγγραφή στη βάση που έλεγα) - ίσως και 'kitkat' ή '4.4', για να δείτε τις διάφορες προσεγγίσεις.

Όλες συνιστούν ένα backup της βάσης (είναι σε μορφή αρχείου, άρα απλά δημιουργία ενός αντιγράφου του αρχείου) πριν τον οποιονδήποτε πειραματισμό, και θα συνιστούσα και εγώ το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Φοράω εδώ και 2 ημέρες την 5.8.27 (miui7) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και στην αυτονομία της μπαταρίας και στη διαχείριση της ram. Ας ελπίσουμε να δούμε και lollipop based v7 στα κοντά!
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Φοράω εδώ και 2 ημέρες την 5.8.27 (miui7) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και στην αυτονομία της μπαταρίας και στη διαχείριση της ram. Ας ελπίσουμε να δούμε και lollipop based v7 στα κοντά!

Πως την πέρασες γιατί ένας φίλος μου προσπαθεί και του βγάζει failed? Προσπαθεί μέσω recovery update από το zip αρχείο....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι προβλημα εχει η 5.8.20. Αν την περασει δεν θα εχει προβλημα με την 5.8.27

Υπαρχει αναλυτικος οδηγος στο miui.gr αποκλειστικα για το τηλεφωνο μας.

Εδω ειναι ο οδηγος http://bit.ly/1N5ysDJ

Edited by yansta
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέρασα μέσω twrp recovery, την πρώτη φορά έβγαλε fail, την δεύτερη όλα καλά.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο ονομάστηκαν και τα 2 θέματα Redmi Note και δεν παρέμεινε σε αυτό το θέμα το χαρακτηριστικό 4G στο τέλος του τίτλου.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έκανε κάνεις update σε Miui 7 χωρίς 'καθαρή εγκατάσταση' και να έχει Xposed περασμένο; Πήγανε όλα καλά; Να το τολμήσω;
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Εχω την μανισια ρομ: MIUI 6.7.1.0(KHICNCH) stable

 

Σκεφτηκα να περασω την multilanguage ROM.. αν το κανω αυτο καποια πραγματα οπως τα themes για παραδειγμα και ringtones κτλ θα σταματησουν να βγαινουν στα κινεζικα και θα ειναι στα αγγλικα?

 

Επισης ξερει καποιος αν και ποτε θα βγει μανισια ρομ με lolipop?

 

Και κατι τελευταιο, ξερει καποιος αν υπαρχει UK MIUI community? μενω στην αγγλια και γενικα προτιμω το κινητο να ειναι στα αγγλικα για ολα τα settings κτλ γιατι ετσι εχω συνηθισει οποτε αν ξερετε κανα αγγλικο γκρουπ που κυκλοφορει ROMs μονο στα αγγλικα θα ηταν πολυ καλο να περασω μια απο εκεινες.

Edited by mossikukulas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω ένα πρόβλημα στο οποίο δεν μπορώ να βρω λύση. Έχω το HM NOTE 1LTE και δεν μπορώ να απενεργοποιησω το κλείδωμα οθόνης με τα κουμπιά "volume up" και "back" τα οποία ζηταει να παταω ταυτόχρονα κάθε φορά που θέλω να ξεκλειδωσω το τηλέφωνο.. Ξερει κανείς πως βγαινει αυτή ή λειτουργεία;
Link to comment
Share on other sites

Η 2καρτη 4G εκδοση με τα 2GB ram εχει τον 4πυρηνο 1.2Ghz και 8GB rom και οχι τον 1.6 και 16GB οπως γραφει το Gearbest,σωστα?

Εχει δυνατο ακουστικο και ηχειο τo κινητο?

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Η 2καρτη 4G εκδοση με τα 2GB ram εχει τον 4πυρηνο 1.2Ghz και 8GB rom και οχι τον 1.6 και 16GB οπως γραφει το Gearbest,σωστα?

Εχει δυνατο ακουστικο και ηχειο τo κινητο?

H 4G έκδοση έχει τον SD410 στα 1.2GHz - υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε αυτό...;

Αν το σκέφτεσαι... μην το κάνεις!

Το πήρε φίλος που είχε την παλιότερη έκδοση με τον SD400 και ήταν ιδιαίτερα ευχαριστημένος (και με το δίκιο του - παρά τον σχετικά παλιό επεξεργαστή, το τηλέφωνο δούλευε άψογα), αλλά του το έκλεψαν. Θέλησε να πάρει το ίδιο, αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμο στοκ στα μαγαζιά εκείνες τις μέρες και παρήγγειλε αυτό με τον SD410 - νεώτερο είναι άλλωστε, καλύτερο θα ήταν!

Αμ δε...

Θέμα ROM μάλλον (έχει νεώτερη έκδοση MIUI από αυτήν που είχε το παλιό), αλλά το τηλέφωνο σέρνεται στην κυριολεξία (θεαματική η διαφορά με το παλιό, έχοντας δει και τα δύο), ενώ είχε και σωρεία από bugs και προβλήματα!

Τελικά του περάσαμε την ελληνική MIUI (με τη βοήθεια των παιδιών εδώ που μου έδωσαν τα σχετικά links) και τα προβλήματα κάπως έστρωσαν, ακόμα όμως αναπολεί το παλιό του Redmi Note με τον 'ταπεινό' SD400...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να στειλω πισω το κινητο στην vickmall για να το δωσουν στην xiaomi να του αλλαξουν οθονη. Εχει το προβλημα με την κιτρινιλα.

 

Εχει καποιος εμπειρια με την αποστολη στην Κινα? παιζει να υπαρξει καποιο προβλημα με το τελωνειο?

φοβαμαι οτι αν το στειλω με αξια μεχρι 100 λιρες ας πουμε μηπως το χρεωσουν δασμους.. ενω αν το στειλω με μικρη αξια και γινει κατι μετα δεν θα μπορω να κανω claim για αποζημιωση...

 

Ξερει καποιος να πει?

Link to comment
Share on other sites

Αποζημίωση από που να ζητήσεις; Από τα ΕΛΤΑ πάντως μην περιμένεις να γίνει τέτοιο πράγμα. Στείλε το συστημένο, και εάν σου ζητήσουν να δηλώσεις τιμή, θα πεις ότι είναι κινητό χαλασμένο και είναι για επιστροφή.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί -νομίζω- να ζητήσει να σταλεί με κάποιο σχήμα 'ασφάλισης', δηλώνοντας και την αξία, ώστε πράγματι να μπορεί να διεκδικήσει αποζημίωση σε περίπτωση που συμβεί κάτι.

 

Δασμοί εδώ δεν πρόκειται να επιβληθούν για κάτι τέτοιο. Ίσως ακουστεί παράξενο, αλλά είναι πιθανό να κληθεί να πληρώσει δασμούς το κινέζικο μαγαζί από τη δική του πλευρά, με την παραλαβή του δέματος!

Προφανώς ισχύουν και εκεί παρεμφερείς διατάξεις με τις δικές μας εδώ, οπότε αν επικοινωνήσεις μαζί τους για να κανονίσεις επιστροφή, σου το επισημαίνουν πρώτο-πρώτο, να δηλώσεις μικρή αξία για να αποφύγουν τους δασμούς!

 

Φεύγοντας απλώς ως συστημένο (χωρίς να βάλουμε στο παιχνίδι αξίες και σχήματα αποζημίωσης), το κόστος για να πάει Κίνα (συστημένο και με tracking) είναι κάτω απο €10 για τηλέφωνο (€6 μου είχε στοιχίσει ένα τέτοιο...).

Το "κόλπο" είναι ό,τι στείλεις να το στείλεις μέσα σε φάκελλο (με το σχετικό bubblewrap και ό,τι άλλο για προστασία) και όχι σαν δέμα.

Αν στείλεις δέμα, ο τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ ξεκινάει κάπου πάνω από τα €30, ενώ επιστολή σε φάκελλο ξεκινάει από πολύ χαμηλότερα και πάει με το βάρος!

Και αν αναρωτηθείτε τι... επιστολή θα είναι αυτή, έχω στείλει πίσω στην Κίνα ολόκληρο tablet με το κουτί του, μέσα σε άλλο χαρτονένιο κουτί για έξτρα προστασία, σαν... επιστολή!

Είχα πάει αρχικά το (σεβαστών διαστάσεων) δέμα και μου είπαν ένα ποσό λίγο κάτω από τα €40.

Μετά μου ήρθε η ιδέα, πήρα (με... 75 λεπτά από χαρτοπωλείο) ένα τεράστιο φάκελλο, έβαλα όλο το δέμα μέσα (όπως ήταν!) και αυτήν τη φορά έφυγε σαν επιστολή(!) που λόγω βάρους έφτασε τα €15 (τα οποία μάλιστα μου τα επέστρεψε το μαγαζί, καθώς το tablet ήταν μέσα στην εγγύηση).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε σας η αυτόματη φωτεινότητα οθόνης δουλεύει καλά; Σπάνια το έχω δει αυξομείωση και έτσι αναγκάζομαι να το έχω σχεδόν πάντα πάνω από το μισό.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα, μια χαρά δουλεύει. Δεν ξέρω βέβαια αν χρειάζεται να κάνει τρελές αυξομειώσεις.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνοντας το με 2 Σάμσουνγκ που έχουν περάσει από τα χέρια μου, μου δίνει την εντύπωση ότι σχεδόν δεν δουλεύει
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε μηπως υπαρχει καποια διαδικασια calibration. Στις αδερφης μου ο αισθητηρας εγγυτητας οταν πρωτοπηρε το κινητο ηταν κουκουρουκου αλλα με ενα calibration δουλεψε αψογα...και ακομα δουλευει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...