Jump to content

Redmi Note 4G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τώρα μια ερωτησούλα.

Μπορούμε να αλλάξουμε τα DPI της Ρομ; Δεν βρήκα στο build.prop την γραμμή ro.sf.lcd_density;

 

Δεν παίζει ρόλο, πρόσθεσε τη γραμμή εσύ και κανε τεστ με την τιμή που θέλεις, έχε υπόψη σου όμως ότι θα αρχίζουν να σου κρασαρουν σε ανύποπτο χρόνο διάφορες εφαρμογές από play store λόγω ασυμβατότητας ανάλυσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δεν παίζει ρόλο, πρόσθεσε τη γραμμή εσύ και κανε τεστ με την τιμή που θέλεις, έχε υπόψη σου όμως ότι θα αρχίζουν να σου κρασαρουν σε ανύποπτο χρόνο διάφορες εφαρμογές από play store λόγω ασυμβατότητας ανάλυσης.

Τα κρασαρίσματα έχουν να κάνουν επειδή είναι Miui;

Το ρωτάω μιας και σε 2 Samsung κινητά δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο, ακόμη και αν τα DPI ήτανε πολύ χαμηλά.

Και μετά από επαναφορά στα μαμά DPI σταματούν τα κρασαρίσματα;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το xposed framework και με το module App Settings άλλαξα τα DPI του Mihome και όλα δουλεύουν προς το παρών ρολόι.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μετά από 3 ημέρες μαζί με το xiaomi σε πολύ γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από αναμονή, canera, γενικά λειτουργικότητα MIUI, προερχόμενος από LG P880 όπου είχα βάλει MIUI, έχω όμως μερικές απορίες, γράφει ότι έχει έκδοση MIUI 15.0.0 (αγορά από Ελλάδα) περνάω την τελευταία xiaomi-miui-hellas-4.4.4_dior_GTV-5.5.15 ή το αφήνω ως έχει, και αν έχει προσέξει κάποιος μερικά θέματα με το ακουστικό στην κλήση μερικές φορές κάνει μερικούς θορύβους όχι ενοχλητική αλλά υπάρχουν, και ενώ έχω 2Gb Data δεν αφήνει το Play Store και μερικές εφαρμογές να κατέβουν από data μόνο από WiFi τι μπορώ να κάνω. Δεκτή κάθε βοήθεια ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Μπήκα μετα απο καιρό και είδα πως απ την δική μου ROM MIUI-stable15-Hellas-GTV-4.10.10 εχουμε την xiaomi-miui-hellas-4.4.4_dior_Stable-5.1.0.zip (V6 ROM)

 

Για να την φλασάρω πρέπει να ακολουθήσω τα ακόλουθα βήματα;

Και την προηγούμενη φορά είχα πάρει οδηγίες απο εδώ ωστε να τα καταφέρω.

 

Διαβάζοντας οα τα post απο το τελευταίο δικό μου βρήκα πως καλύτερα να κάνω μια πλήρη διαγραφή του τηλεφώνου με αυτό:

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/7409-Full-ROM-Wipes-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Hongmi/

 

hongmi_full_wipes.zip

 

Και στην συνέχεια να περάσω την xiaomi-miui-hellas-4.4.4_dior_Stable-5.1.0.zip (V6 ROM)

Τι πρέπει να κάνω ακριβώς;

1) Εφόσον τα κατεβάσω στο PC πρέπει να δώσω διαφορετικά ονόματα, η καινούργια ονομασία της ROM θα είναι update ? η κατάληξη του αρχείου προφανώς θα είναι .zip, και να τα περάσω στην SD card ?

 

2) Οταν τρέξω το hongmi_full_wipes.zip ποια επιλογή πρέπει να επιλέξω;

 

Διαβάζοντας τα post 873 και 885 του Furious666 που δεν πήρε απάντηση για το τι πρέπει να τρέξει.

 

 

"Παράθεση από villasg >

Γιατι να το κανεις αυτο ( την κινεζικη και μετα παλι την Ελληνικη ?)

Δεν κερδιζεις κατι .

Εαν θες "καθαρη" εγκατασταση μπαινεις σε recovery κανεις full wipes και αμεσως απο εκει χωρις να βγεις απο το recovery περνας την Ελληνικη .

Υποψην με full wipes τα χανεις ολα .

Δηλαδη επιλεγω στο recovery "install zip" και εγκαθιστω πρωτα το full wipes κι επειτα τη rom;;;

 

Δδλ:

Κατεβάζετε το hongmi_full_wipes.zip

Κατεβάζετε την ROM που θέλετε

Βάζετε και τα δύο Zip στο τηλέφωνό σας

Μπαίνετε στο recovery

Κάνετε πρώτα flash το hongmi_full_wipes.zip

Μόλις τελειώσει χωρίς να κάνετε Reboot ΑΜΕΣΩΣ κάνετε Flash την ROM που κατεβάσατε.

Reboot

Tώρα σετάρετε πάλι το τηλέφωνο από την αρχή... "

 

Εφόσον γίνει η πλήρης διαγραφή του τηλεφώνου, με ποια εντολή δεν θα βγω απο το recovery και θα τρέξω κατευθείαν το update αρχείο της ROM ?

Δεν θα έχει σβηστεί και αυτό με το hongmi_full_wipes.zip ?

Τελευταία ερώτηση! Πως μπαίνω στο recovery ??

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !

 

Μια ακομη ερώτηση, γενικά παρατηρώ πως υπάρχει προβλημα στο ακουστικό οταν μιλαω σε κάποιον. Πολυ συχνά δεν με ακούει καθόλου.

Υποθέτω πως πρεπει να εχει να κάνει με την καταστολή θορύβου. Μορώ να την απενεργοποιήσω κάπως έτσι ώστε να δυναμωσει το μικρόφωνο του τηλεφώνου;]

Edited by USER_1
Link to comment
Share on other sites

To hongmi_full_wipes.zip είναι για άλλη συσκευή και όχι για την δικιά σου.

Άλλη συσκευή είναι το hongmi και άλλη αυτή που έχεις (Note 4G).

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις :

 

1 wipe data/factory reset

2 wipe cache partition

 

 

και αμμέσως μετά βάλε την Ελληνική ROM (χωρις να το κλεισεις ή reboot )

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις :

 

1 wipe data/factory reset

2 wipe cache partition

 

 

και αμμέσως μετά βάλε την Ελληνική ROM (χωρις να το κλεισεις ή reboot )

Ok!

Αν εχω καποιο θέμα θα ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου χαζή ίσως απορία, την οποία δεν θυμάμαι να έχει απαντηθεί.

Ένα πλαστικό πιαστράκι που δίνει το Vickmall μαζί με κάθε κινητό, σε τι ακριβώς χρησιμεύει;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου χαζή ίσως απορία, την οποία δεν θυμάμαι να έχει απαντηθεί.

Ένα πλαστικό πιαστράκι που δίνει το Vickmall μαζί με κάθε κινητό, σε τι ακριβώς χρησιμεύει;

 

Είναι ένα απλό stand για το τηλέφωνο ... Τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Φορώντας την τελευταία ελληνική developer τα updates της παρασκευής τα κάνουμε ή θα έχουμε πρόβλημα με τις γλώσσες;

Και επίσης με το μήνυμα που βγάζει κάθε λίγο πως η κάρτα δεν είναι ενεργή, τι κάνουμε;

Edited by akilleas
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα. Σε πόση ώρα φορτίζει το δικό σας κινητό;

Εμένα αργεί πολύ. Πρέπει να θέλει ~4 ώρες από το 5% έως το 100%.

Σε αντίθεση με το Note II που σε λιγότερο από 2 ώρες είναι φουλ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εφαρμογή Ampere από το store και δες πόσα mah δίνει ο φορτιστής σου. Μετά ξεκίνα δοκιμές αλλάζοντας φορτιστή και καλώδιο. Εμένα με το δικό του φορτιστή /καλώδιο δίνει 1500 mah και περίπου σε 2,5 ώρες είναι φορτισμένο.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εφαρμογή και μόλις το βάζω γράφει 650 ενώ έχει γράψει μέχρι 950. Ο φορτιστής είναι της Samsung 2000αρος και το καλώδιο είναι το κορυφαίο σε ποιότητα της Anker. Ο ίδιος συνδυασμός, καλώδιο φορτιστής, στο Note II δίνει 1900.

Μόλις γυρίσω σπίτι θα δοκιμάσω Και αυτά που είχε μέσα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Διάβασα κάποιες σελίδες του thread και είδα ότι κάποιο ανέφεραν ότι δεν έχουν πιάσει 4g/lte αλλα τελικά μετά απο λίγο σε κάποια περιοχή έπιασαν..

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Το έχω σχεδόν 6 μήνες το κινητό και δεν έχω δει ποτέ μου το σήμα του 4G... μάξιμουμ Η+

Επισυνάπτω φωτογραφίες να δείτε...

Η κάρτα sim ειναι ενεργοποιημένη, έχω δοκιμάσει και μια διαφορετική (vodafone cu) και το μονο που μου εχει μεινει ειναι να βρω μια καρτα καποιου αλλου που να εχει 4G επιβεβαιωμένα ή/και να δοκιμάσω την κάρτα μου σε κινητό που δουλεύει το 4G.

Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι.. :blink:

Greek products everyware http://www.trophea.gr

Buy a villa in Greece http://luxuryvillaingreece.com

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει και εγώ.. Φταίει η κάρτα sim ... Βάλε την κάρτα σου σε άλλο κινητό με 4G για να αποκλίσεις ότι φταίει η sim σου...

Έχεις ενεργοποιησει το κινητό σου να έχει 4G ? Ρυθμίσεις - Δίκτυα κινητής - Προτιμώμενος τύπος δικτύου - Προτιμήστε τα δίκτυα 4G...

Το έχεις κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ενεργοποιήσει και την κάρτα και έχω επιλεγμένο προτιμώμενο δίκτυο το LTE. Ψάχνω να βρω κάποιον με 4G για να βάλω την κάρτα μου να δω τι παιζει. Εσύ που το είχες πάθει τι έκανες; Είχε πρόβλημα η κάρτα σου;

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης έχω δοκιμάσει δυο καρτες.... Μια cote και μια voda. Αλλά σε καμια απο τις δυο δεν έπιασε. Στην μια περιοχή που ήμουν είχε σίγουρα 4G η voda.

Greek products everyware http://www.trophea.gr

Buy a villa in Greece http://luxuryvillaingreece.com

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχε πρόβλημα η κάρτα μου και ας μου είχαν πει από την Wind ότι μου είχαν ενεργοποίηση το 4G ....

Πήρα την κάρτα sim του αδερφού μου και μόλις την έβαλα στο κινητό μου έπιασε επιτόπου 4G...

Οπότε κανε και εσύ το ίδιο για να βεβαιωθείς ότι δεν φταίει το κινητό σου...

Άμα δεν γίνει τίποτα σου βάλε την 5.5.29 Developer rom ...

Edited by pficrx
Link to comment
Share on other sites

Ναι είχε πρόβλημα η κάρτα μου και ας μου είχαν πει από την Wind ότι μου είχαν ενεργοποίηση το 4G ....

Πήρα την κάρτα sim του αδερφού μου και μόλις την έβαλα στο κινητό μου έπιασε επιτόπου 4G...

Οπότε κανε και εσύ το ίδιο για να βεβαιωθείς ότι δεν φταίει το κινητό σου...

Άμα δεν γίνει τίποτα σου βάλε την 5.5.29 Developer rom ...

 

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ. Θα την αλλάξω και θα σας ενημερώσω

Greek products everyware http://www.trophea.gr

Buy a villa in Greece http://luxuryvillaingreece.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

 

το πρόβλημα με το 4G λύθηκε. Μολις αγορα μια καινούργια sim και έπιασε 4G..

Ευχαριστω για τη βοήθεια!

Greek products everyware http://www.trophea.gr

Buy a villa in Greece http://luxuryvillaingreece.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χθες πέρασα την xiaomi-miui-hellas-4.4.4_dior_GTV-5.6.4.zip , προς το παρόν μόνο θετικές εντυπώσεις έχω, αλλά έχω θέμα με το ίντερνετ ενώ έχω 2Gb Data δεν αφήνει το Play Store και μερικές εφαρμογές να κατέβουν από data μόνο από WiFi τι μπορώ να κάνω, στην προηγούμενη ρομ MIUI 15.0.0 το είχα διόρθωση τώρα δεν μπορώ. Δεκτή κάθε βοήθεια ευχαριστώ.

 

Το βρήκα στο forum xiaomi-miui.gr και το παραθέτω και εδώ " Εργαλεία -> Λήψεις -> πάτα πάνω δεξιά στο στις 3 τελείες -> Ρυθμίσεις και βάλτο απεριόριστα".

Edited by john1975
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Προσπαθώντας να περάσω μια ρομ μεσω fastboot, το κινητο κρασαρε τελειως! (HardBricked). Ούτε ένδειξη φόρτισης, ούτε σύνδεση με PC, ούτε fastboot, τίποτα.... Προσπαθώ να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό, αλλά τίποτα... Ίσως κάνω κ εγώ κάτι λάθος... Αυτό που κάνω είναι να γεφυρώσω τις 2 στρόγγυλες επαφές στη θέση της sim... Τι μπορεί να κάνω λάθος;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Προσπαθώντας να περάσω μια ρομ μεσω fastboot, το κινητο κρασαρε τελειως! (HardBricked). Ούτε ένδειξη φόρτισης, ούτε σύνδεση με PC, ούτε fastboot, τίποτα.... Προσπαθώ να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό, αλλά τίποτα... Ίσως κάνω κ εγώ κάτι λάθος... Αυτό που κάνω είναι να γεφυρώσω τις 2 στρόγγυλες επαφές στη θέση της sim... Τι μπορεί να κάνω λάθος;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Τις έξυσες ?

 

scratch the protective layer above those two holes.

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...