Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλο είναι αυτό. Δες μήπως το έχεις κανει freeze.

Οντως ηταν freeze απο εποχη που ειχα την αρχαια μαμα ρομ.

Απορω που δουλευει το widget με την stock home screen κ οχι με του nova launcer.

Το notifier δεν λεει να μ βγαλει ειδοποιησεις ... Να δοκιμασω κανα αλλο?

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

*και μενα μου εχει συμβει αυτο να εχω παγωμένο κατι απο την αρχη και να ψάχνομαι...

 

Μια συμβουλή θελω..

Εδωσα το κινητακι σε γνωστό που δε σκαμπαζει πραμα απο κινητα. Οταν λεμε πραμα, πραμα... Του ειπα οτι ειναι αρκετα πειραγμένο το κινητο και μην πειραζει πράγματα, μη μπει σε κανενα xposed και τετοια.. Λετε να το καψει το εργαλειο; Απλα δεν ξερω πότε θα παραλάβω αλλο, τωρα με κινεζικες πρωτοχρονιες και τετοια.. Καλου κακου πηρα ενα twrp backup απο οταν το παρεδωσα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γνωριζει καποιος πως μπορουμε μεσω xposed να βαλουμε λιγο μαυρο σε ρυθμισεις και σε μπαρα?το ειχα ξανακανει παλιοτερα αλλα δεν θυμαμαι

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Οντως ηταν freeze απο εποχη που ειχα την αρχαια μαμα ρομ.

Απορω που δουλευει το widget με την stock home screen κ οχι με του nova launcer.

Το notifier δεν λεει να μ βγαλει ειδοποιησεις ... Να δοκιμασω κανα αλλο?

Το widget που βλέπεις στον Lenovo launcher είναι το widget καιρού του Lenovo launcher και όχι το Lenovo weather widget. Για το notifier (φαντάζομαι εννοείς το Tesla unread που σου είπα να βάλεις χθες) πρέπει να πας και στις ρυθμίσεις Nova , μετά "Μέτρηση μη αναγνωσμενων" και να ενεργοποιήσεις τον διακόπτη πάνω δεξιά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα γνωριζει καποιος πως μπορουμε μεσω xposed να βαλουμε λιγο μαυρο σε ρυθμισεις και σε μπαρα?το ειχα ξανακανει παλιοτερα αλλα δεν θυμαμαι

 

Δεν υπάρχει συμβατό module με VibeUI για τέτοιο modification.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το ποστ σου, ήμουν έτοιμος να κάνω εγκατάσταση την Miui. Ο φίλος που την είχε βάλει μερικές σελίδες πριν δεν είχε αναφέρει κάτι τέτοιο, απλα οτι στο 2ο install λειτουργούσε κανονικά.

 

Ούτε αυτό με το keyboard.

 

Το κρας που λες σε ποιο μενού γίνεται;

 

Edit: Κάνω clean install και μολις ανοίγει στην επιλογή γλώσσας λέει : έχουν σταματήσει οι ρυθμίσεις" και δεν προχωράει. Οποτε πάμε στην λύση που λέει ο Occam;

 

Εγώ είχα γράψει και το προηγούμενο ποστ. Αρχικά είχα εγκαταστήσει την 5.9.27 και μετά ανακάλυψα ότι υπήρχε και η άλλη. Στην 5.9.27 παίζει να σου γράφει ότι έχει σταματήσει η εφαρμογή mi accont ή κάτι τέτοιο αλλα αν ξανακάνεις εγκατάσταση στρωνει. Με την 5.10.30 δεν μπορούσα να προχωρήσω με τίποτα οπότε έκανα αυτό που περιγράφω.

Αυτό με το πληκτρολόγιο γίνεται αφού προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις τα gapps (τουλάχιστον το zip που χρησιμοποίησα εγώ). Το παράξενο είναι ότι στο wiki του opengapps γράφει ότι εγκαθιστώντας το, σβήνει ό,τι είχες πριν της google και περνάει αυτά που επιλέγεις αλλά προλαμβάνει χαζομάρες αυτού του είδους ώστε να μη μείνεις χωρίς πληκρολόγιο. Παρ' όλα αυτά το σβήνει οπότε υποθέτω ότι φταίει επειδή το συγκεκριμένο που έχει βάλει ο developer της miui είναι καμιά τροποποιημένη έκδοση του στοκ.

To κρας μου γίνεται όταν πάω ρυθμίσεις-> εφαρμογές και επιλέξω το defaults, το οποίο έιναι ένα μενού που επιλέγεις ποια εφορμογή θες να έχεις για launcher, κάμερα, μέιλ κτλ. Όταν όμως το έχεις στα αγγλικά λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια εκανα το λαθος να δοκιμασω το anti-theft απο το lenovo security και πατισα το alarm. Τωρα δν ξερω πως να το απενεργοπειησω εχω δοκιμασει τσ παντα ακομα και επανεκινηση αλλα ματεω. Σας παρακαλω βοηθιστε με δεν ξερω τι να κανω..
Link to comment
Share on other sites

Το widget που βλέπεις στον Lenovo launcher είναι το widget καιρού του Lenovo launcher και όχι το Lenovo weather widget. Για το notifier (φαντάζομαι εννοείς το Tesla unread που σου είπα να βάλεις χθες) πρέπει να πας και στις ρυθμίσεις Nova , μετά "Μέτρηση μη αναγνωσμενων" και να ενεργοποιήσεις τον διακόπτη πάνω αριστερά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν υπάρχει συμβατό module με VibeUI για τέτοιο modification.

Ευχαριστω !!!

Τελικα καταφερα να το ρυθμισω οπως μου πες.

(Τα εικονιδια εχουν τις γνωστες παιδικες ασθενειες των android,τις βλεπεις κ δεν φευγουν απ την εκαστοτε εφαρμογη)

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια εκανα το λαθος να δοκιμασω το anti-theft απο το lenovo security και πατισα το alarm. Τωρα δν ξερω πως να το απενεργοπειησω εχω δοκιμασει τσ παντα ακομα και επανεκινηση αλλα ματεω. Σας παρακαλω βοηθιστε με δεν ξερω τι να κανω..

Με τον κωδικό του antitheft δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις το antitheft service?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γράψει και το προηγούμενο ποστ. Αρχικά είχα εγκαταστήσει την 5.9.27 και μετά ανακάλυψα ότι υπήρχε και η άλλη. Στην 5.9.27 παίζει να σου γράφει ότι έχει σταματήσει η εφαρμογή mi accont ή κάτι τέτοιο αλλα αν ξανακάνεις εγκατάσταση στρωνει. Με την 5.10.30 δεν μπορούσα να προχωρήσω με τίποτα οπότε έκανα αυτό που περιγράφω.

Αυτό με το πληκτρολόγιο γίνεται αφού προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις τα gapps (τουλάχιστον το zip που χρησιμοποίησα εγώ). Το παράξενο είναι ότι στο wiki του opengapps γράφει ότι εγκαθιστώντας το, σβήνει ό,τι είχες πριν της google και περνάει αυτά που επιλέγεις αλλά προλαμβάνει χαζομάρες αυτού του είδους ώστε να μη μείνεις χωρίς πληκρολόγιο. Παρ' όλα αυτά το σβήνει οπότε υποθέτω ότι φταίει επειδή το συγκεκριμένο που έχει βάλει ο developer της miui είναι καμιά τροποποιημένη έκδοση του στοκ.

To κρας μου γίνεται όταν πάω ρυθμίσεις-> εφαρμογές και επιλέξω το defaults, το οποίο έιναι ένα μενού που επιλέγεις ποια εφορμογή θες να έχεις για launcher, κάμερα, μέιλ κτλ. Όταν όμως το έχεις στα αγγλικά λειτουργεί κανονικά.

 

Υπάρχει και η MIUI_V7_Lenovo_A806_A808T_5.11.5.ESTABLE.V7.0.6.0.KHHCNCI.By.Pirinvk που λειτουργεί μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Σημερα παρελαβα την θηκη για το κινητο.Ειναι απο τις θήκες πορτοφολι με παραθυρο ωστε να μην χρειαζετε να την ανοιγεις για να σηκωσεις το τηλεφωνο. Εχω θεμα στο οτι μου βγαζει μια εικονα και μου λεει ''αποτροπή περιττών ενεργειών'' και δεν μπορω να πατησω τίποτα. Πως μπορώ να απενεργοποιησω αυτήν την λειτουργια ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Σημερα παρελαβα την θηκη για το κινητο.Ειναι απο τις θήκες πορτοφολι με παραθυρο ωστε να μην χρειαζετε να την ανοιγεις για να σηκωσεις το τηλεφωνο. Εχω θεμα στο οτι μου βγαζει μια εικονα και μου λεει ''αποτροπή περιττών ενεργειών'' και δεν μπορω να πατησω τίποτα. Πως μπορώ να απενεργοποιησω αυτήν την λειτουργια ?
Ρυθμίσεις--Ασφάλεια--Οθόνη κλειδ. και ξετσεκάρεις το "Λειτουργία αποτροπής κλήσης όταν βρίσκεται στην τσέπη"
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει download link;

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.movilesdualsim.com/tema/miui-v7-lenovo-a806-a808t-multilenguaje-v-5-11-5-estable-7-0-6-0-khhcnci-by-pirinvk.119484/

ROM: https://mega.nz/#!fU5j2bqb!NhZExDUdRszjXTqdVrHgYcQzhdBbWTELmdLFFSMDVtw

Για GApps_MIUl_4.4.4_signed.zip18.7 MB τα κατεβάζεις απο εδώ:

https://mega.nz/#!WE4FlA5D!sDlTqWShb_an1UXz-iw-rh_VyDkCU6Dx4tzsPZzKgQM

Edited by stevelo61
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Έχω το συγκεκριμένο μοντέλο κάνα χρόνο! Πολύ σπάνια να κολλήσει! Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιες καλές εφαρμογές (οτιδήποτε) που να ταιριάζουν στο λενοβο μου ;
Link to comment
Share on other sites

Το widget που βλέπεις στον Lenovo launcher είναι το widget καιρού του Lenovo launcher και όχι το Lenovo weather widget. Για το notifier (φαντάζομαι εννοείς το Tesla unread που σου είπα να βάλεις χθες) πρέπει να πας και στις ρυθμίσεις Nova , μετά "Μέτρηση μη αναγνωσμενων" και να ενεργοποιήσεις τον διακόπτη πάνω δεξιά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν υπάρχει συμβατό module με VibeUI για τέτοιο modification.

Ευχαριστω!!!!

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εχω περασμενη την 1447 κ σκεφτομαι να περασω στην 1536. Μπορω αφου περασω την 1536, να επαναφερω μεσω του backup μονο το data, για να μην χασω εφαρμογες κ ρυθμισεις? Ρωταω γτ αν θυμαμαι εχει αναφερθει παλιοτερα οτι ισως να μην υπαρχει συμβατοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Mε dirty flash θα περάσεις απο 1447 σε 1536 και οι ρυθμίσεις θα μείνουν ως έχουν. Αν δεν κάνω λάθος το αναφέρει και ο kandilak στον οδηγό του.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Έχω το συγκεκριμένο μοντέλο κάνα χρόνο! Πολύ σπάνια να κολλήσει! Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιες καλές εφαρμογές (οτιδήποτε) που να ταιριάζουν στο λενοβο μου ;

Σου προτείνω αυτές που χρησιμοποιώ εγώ, το chomp sms εφαρμογή μηνυμάτων και το true phone dialer για επαφές-κλήσεις.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Mε dirty flash θα περάσεις απο 1447 σε 1536 και οι ρυθμίσεις θα μείνουν ως έχουν. Αν δεν κάνω λάθος το αναφέρει και ο kandilak στον οδηγό του.

 

Ναι απλα θελω να κανω ενα clean install, να σβηστει εντελως ο,τι υπαρχει απο την προηγουμενη ρομ, γι αυτο κ ενδιαφερομαι να μαθω για την επαναφορα του data

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω ανανεωση???Η current version είναι η VIBEUI_V2.0_1447_7.48.1_ST_A806_baralajbi και μου βγάζει New version found VIBEUI_V2.0_1536_7.184.1_ST_A806..λέτε να την κάνω την αναβάθμιση η θα μπλέξω με κινέζικα;;;οτι γραφει ειναι στα κινεζικα ολα και φοβαμαι μη μπλεξω...τι λετε???
Link to comment
Share on other sites

παιδια να κανω ανανεωση???Η current version είναι η VIBEUI_V2.0_1447_7.48.1_ST_A806_baralajbi και μου βγάζει New version found VIBEUI_V2.0_1536_7.184.1_ST_A806..λέτε να την κάνω την αναβάθμιση η θα μπλέξω με κινέζικα;;;οτι γραφει ειναι στα κινεζικα ολα και φοβαμαι μη μπλεξω...τι λετε???

Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά. Δεν κάνεις update.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά. Δεν κάνεις update.

 

ok φιλε...ποσα να διαβασουμε εδω μεσα..ειναι παρα πολλα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγες μέρες που το η μπαταρία πέφτει σε πολύ γρήγορους ρυθμούς , για παράδειγμα όταν φτάσει στο 15% το τηλέφωνο ακόμη και χωρίς χρήση απενεργοποιείται σε 2-3 λεπτά.

Συνέβη μετά από μερικές μέρες συνεχών επανεκκινήσεων και αφού μετά από κάποια επανεκκίνηση "έχασε" ήχους και άλλαξε την αποθήκευση της κάμερας στην εσωτερική μνήμη.

Με πολύ χαλαρή χρήση φτάνει στις 10 ώρες, και πέφτει πάρα πολύ όταν είναι ανοιχτό το wi-fi.

Ακόμη και όταν δεν τρέχει κάποια εφαρμογή από πίσω.

Έχω κάνει βαθμονόμηση της μπαταρίας αλλά τίποτα.

Κάθε φορά εμφανίζει διαφορετικές εφαρμογές ότι κάνουν την μεγαλύτερη κατανάλωση, παράδειγμα

Google Backup transport 28,1

Αποθηκευτικός χώρος ημερολογίου 17,5%.

Έχω την 1536 multilight την τελευταία έκδοση, να την ξαναπεράσω?

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...