Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια, καλησπερα. Εχω το κιν κανα διμηνο τωρα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Βεβαια, δεν κανω και καμια τρελη χρηση. Τα βασικα μονο. Πιστευω ομως οτι ειναι πραγματικα value for money. Ενα θεματακι εχω μονο. Οταν παω να ανοιξω το system update στα settings μου αναφερει κρασαρισμα του system update. Δεν ξερω αν το εχει και αλλος. Να αναφερω οτι δεν εχω κανει root η τιποτα αλλι.

 

Ευχαριστω κσι καλο Πασχα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

Εδώ και καιρό είχα εγκατεστημένη την 1447, αλλά πολλά τα προβλήματα.

Κυρίως με τα PUSH.

Αλλά και η μπαταρία ήταν στα χαμένα.

Τελικά πήρα την απόφαση και έβαλα την 1508 χωρίς να δοκιμάσω την 1501 και τη δουλεύω στα Αγγλικά, αφού δεν έχει ελληνικά μενού, αλλά δε με νοιάζει.

Τεράστια διαφορά.

Βελτιώθηκαν πάρα πολλά πράγματα.

Μπαταρία, Push, ταχύτητα, σταθερότητα εφαρμογών.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής.

Η 1501 multi έχει να προσφέρει κάτι περισσότερο ή καλύτερο σε σχέση με τη 1508 (εκτός των ελληνικών φυσικά)

ή να μην κάνω τον κόπο και να παραμείνω στη 1508;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων τους γνωρίζοντες και όσους σπεύσουν να απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έχει ειπωθεί ότι η 1501 είναι στην ουσία η 1447

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα.

Εχω την 1508. Για 2-3 εβδομαδες ηταν

Ολα οκ. Απο σημερα, παταω το κουμπι

Στο πλαι να ξεκλιδωσει και αργει πολυ.

Δεν νομιζω να εκανα κατι και να μην το θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!

 

Σημερα ανακαλυψα οτι οι επαφες μου έχουν περαστει αναποδα (δηλαδη το επιθετο στην θεση του ονοματος και το ονομα στην θεση του επιθετου).

Δεν ξερω αν το λαθος έγινε στην εξαγωγη των επαφων απο το προηγουμενο κινητο ή την εισαγωγη τους σε αυτο, το θέμα είναι αν γνωρίζει κανενας καμια ΓΡΗΓΟΡΗ λυση για να τα αλλαξω.

 

Επισης παρατήρησα πως οι επαφες μου ΔΕΝ συγχρονιζονται με την google αν και εχω επιλεγμενο τον συγχρονισμο τους.

 

Το εχει παρατηρήσει και κανενας άλλος ή συμβαίνει μόνο σε εμένα;

 

ΥΓ: Χρησιμοποιώ την "εργοστασιακή" εκδοση VIBEUI_v2.0_9432_ST_A806.

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!

 

Σημερα ανακαλυψα οτι οι επαφες μου έχουν περαστει αναποδα (δηλαδη το επιθετο στην θεση του ονοματος και το ονομα στην θεση του επιθετου).

Δεν ξερω αν το λαθος έγινε στην εξαγωγη των επαφων απο το προηγουμενο κινητο ή την εισαγωγη τους σε αυτο, το θέμα είναι αν γνωρίζει κανενας καμια ΓΡΗΓΟΡΗ λυση για να τα αλλαξω.

 

Επισης παρατήρησα πως οι επαφες μου ΔΕΝ συγχρονιζονται με την google αν και εχω επιλεγμενο τον συγχρονισμο τους.

 

Το εχει παρατηρήσει και κανενας άλλος ή συμβαίνει μόνο σε εμένα;

 

ΥΓ: Χρησιμοποιώ την "εργοστασιακή" εκδοση VIBEUI_v2.0_9432_ST_A806.

Με τον google λογαριασμό συγχρονίζονται οι επαφές που αποθυκεύονται στον google λογαριασμό. Όταν καταχωρείς μια καινούργια επαφή, έχει επιλογή που θες να την αποθυκέυσεις. Αν τις αποθηκεύεις στην μνήμη του τηλεφώνου ή της sim τότε θα τις έχεις μόνο στο τηλέφωνο ή στην sim αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μαλλον το προβλημα μου με τον καταλογο και τις προσφατες κλησεις οφειλεται σε αυτο, δλδ υαρχουν πολλαπλοι λογαριασμοι και επειδη η μαμα εφαρμογη εχει ενα ομολογουμενως εξυπνο νοικοκυρεμα-συγχωνευση, δε φαινεται ευκολα πού ειναι αποθηκευμενο τι. Οταν εβαλα το exdialer τις εβγαλε ξεχωριστα και επαθα ενα μικρο σοκ. Το προβλημα ειναι οτι δεν τροποποιειται η αποθηκευση απο τηλεφωνο σε google account και αντιστροφα..

Οταν κανουμε εξαγωγη σε .vcf αρχειο τοτε αποθηκευει τα παντα ανεξαρτητως λογαριασμου?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Που πρέπει να αποθηκευτούν τα ringtones για να τα "βλέπει" η εφαρμογή : media storage (rom 1501)

Υπάρχει άλλη εφαρμογή που να διαχειρίζεται/παίζει τα ringtones εκτός από media storage ?

Link to comment
Share on other sites

Που πρέπει να αποθηκευτούν τα ringtones για να τα "βλέπει" η εφαρμογή : media storage (rom 1501)

Υπάρχει άλλη εφαρμογή που να διαχειρίζεται/παίζει τα ringtones εκτός από media storage ?

/system/media/audio/ringtones

 

πρέπει να είσαι root και να χρησιμοποιήσεις file manager με δυνατότητες πρόσβασης root (π.χ. ES file manager, root explorer κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Με τον google λογαριασμό συγχρονίζονται οι επαφές που αποθυκεύονται στον google λογαριασμό. Όταν καταχωρείς μια καινούργια επαφή, έχει επιλογή που θες να την αποθυκέυσεις. Αν τις αποθηκεύεις στην μνήμη του τηλεφώνου ή της sim τότε θα τις έχεις μόνο στο τηλέφωνο ή στην sim αντίστοιχα.

 

τωρα που τις εχω αποθηκεύσει στο κινητό, μπορω καπως να τις συγχρονίσω ΚΑΙ με τον google λογαριασμο;

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Εγω και γω από χτες παραλάβει τη συσκευή μου από vickmall, όλα δείχνουν τέλεια, το κινητό είναι όπως ακριβώς το περίμενα και όπως όλοι το περιγράφετε! Αξιζε η αναμονή παρόλο που καθυστέρησε 1 μήνα , φαντάζομαι γιατί έκανα παραγγελία αμέσως μετά την πρωτοχρονιά των κινέζων !!! Να αναφέρω ότι φοράει την 1447 rom, είναι ρουταρισμένο με supersu (επιβεβαιωμένο με root checker) , έχει εγκατεστημενο security που είναι και ad blocker , έδωσε περίπου 35.000 στο atuntu και γενικά είναι "κουκλάκι" το άτιμο και "τα σπάει" !

 

Θέλω λίγο την βοήθειά σας.

1. Ποιο file manager με δικαιώματα root μου προτείνετε ? Βλέπω στο post κάποιους να μιλάνε για το ES, root explorer, root browser κλπ. Δίνει το ES δικαιώματα root ?

2. Εχω ενεργοποιήσει με τηλ. στην cosmote τη σύνδεση 4G. Σχετικά με την SIM μου είπαν οτι από τη στιγμή που θα πιάνει 3G τότε θα πιάνει και 4G ! Μπορεί κάπoιος να με κατευθύνει πως θα βεβαιωθώ αν έχω 4G σύνδεση ? Θα υπάρχει σχετική 4G ένδειξη στην θέση του 3G ? Μέχρι στιγμής οι ενδείξεις που έχω δει είναι 3G και Η+ !!! Γενικά έχω την αμφιβολία αν είναι συμβατή η κάρτα SIM !!!

 

Αυτά για την ώρα ... σίγουρα θα επανέλθω !!! Ακούς kantilak ? :)

Link to comment
Share on other sites

1) Root Explorer χρησημοποιώ εγώ....

 

2) Αν είσαι σε μέρος που υπάρχει κάλυψη 4G δικτύου τότε θα σου εμφανίζει την ένδειξη 4G.....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Thanks dante !

1. O root explorer δεν είναι όμως free ?

2. Στο κέντρο της Αθήνας που περνάω κάθε μέρα και στο κουκάκι που δουλεύω δεν θα έπρεπε να πιάνει η cosmote 4G ? Γι'αυτό λέω μήπως έχει να κάνει με την SIM !

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1) Root Explorer χρησημοποιώ εγώ....

 

2) Αν είσαι σε μέρος που υπάρχει κάλυψη 4G δικτύου τότε θα σου εμφανίζει την ένδειξη 4G.....

 

Thanks dante !

1. O root explorer δεν είναι όμως free ?

2. Στο κέντρο της Αθήνας που περνάω κάθε μέρα και στο κουκάκι που δουλεύω δεν θα έπρεπε να πιάνει η cosmote 4G ? Γι'αυτό λέω μήπως έχει να κάνει με την SIM !

Link to comment
Share on other sites

Thanks dante !

1. O root explorer δεν είναι όμως free ?

2. Στο κέντρο της Αθήνας που περνάω κάθε μέρα και στο κουκάκι που δουλεύω δεν θα έπρεπε να πιάνει η cosmote 4G ? Γι'αυτό λέω μήπως έχει να κάνει με την SIM !

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Thanks dante !

1. O root explorer δεν είναι όμως free ?

2. Στο κέντρο της Αθήνας που περνάω κάθε μέρα και στο κουκάκι που δουλεύω δεν θα έπρεπε να πιάνει η cosmote 4G ? Γι'αυτό λέω μήπως έχει να κάνει με την SIM !

 

1) Δεν θυμάμαι....

2) Δεν το γνωρίζω αυτό, εγώ στην Λυκόβρηση που δουλεύω έχω 4G με Wind......

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

6. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

7. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές.

 

Αφού ολοκληρώσω την παράγραφο 6 του οδηγού αναβάθμισης μετά το δεύτερο OK δεν με βάζει στο TWRP, αλλά στο lenovo recovery, όπου φυσικά δεν υπάρχει επιλογή backup. Δοκίμασα και τον συνδυασμό volume up + volume down + power, αλλά πάλι με βάζει στο lenovo recovery.

Το recovery_twrp.img το αποθήκευσα όπως λέει ο οδηγός χύμα στην SD card (internal). Κάνω κάτι λάθος..;

 

Και σε 2ο κινητό που πήρα από το vickmall, γίνεται το ίδιο ακριβώς.

Αυτό μάλιστα ήρθε σωστά ρουταρισμένο και δεν χρειάστηκε να το ρουτάρω με το Kingo Root, όπως το 1ο..:wacko:

Μόνο σε μένα συμβαίνει αυτό..;:confused:

Στο 1ο κινητό μου είχατε προτείνει διάφορους εναλλακτικούς τρόπους φλασαρίσματος του twrp, αλλά τίποτα δεν είχε δουλέψει..:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω φάει ένα κόλλημα με το lenovo weather !

 

Εχω την 1447, με ρουταρισμένο τηλέφωνο, και έχω κάνει και το fix που υπάρχει εδώ,

Για την ακρίβεια τα en,US ήταν ήδη σεταρισμένα και το μόνο που πρόσθεσα ήταν την γραμμή ro.lenovo.region-row

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να προσθέσω τοποθεσία (πόλη). Χτες που το πήρα στα χέρια μου βρήκε χωρίς να το καταλάβω την τοποθεσία (Γαλάτσι) αλλά από τότε δεν αλλάζει (πχ. όταν πηγαίνω στο Κουκάκι που δουλεύω) , ούτε μπορώ να την αλλάξω χειροκίνητα.

 

Τί λάθος κάνω ?

 

Πατώντας στο lenovo weather widget με πηγαίνει σε μια σελίδα όπου υπάρχει το λογότυπο Accuweather, είναι αυτό σωστό ? Την τοποθεσία πως την βρήκε ? Μέσω του google account ?

 

Παρακαλώ την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Και σε 2ο κινητό που πήρα από το vickmall, γίνεται το ίδιο ακριβώς.

Αυτό μάλιστα ήρθε σωστά ρουταρισμένο και δεν χρειάστηκε να το ρουτάρω με το Kingo Root, όπως το 1ο..:wacko:

Μόνο σε μένα συμβαίνει αυτό..;:confused:

Στο 1ο κινητό μου είχατε προτείνει διάφορους εναλλακτικούς τρόπους φλασαρίσματος του twrp, αλλά τίποτα δεν είχε δουλέψει..:(

ό μονος τρόπος για να καταλάβω τι κάνεις λάθος είναι να τραβήξεις σε βίντεο όλη την διαδικασία που κάνεις και να το ανεβάσεις να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λύση για αυτό που ζητας, καλυτερα να παρεις καποιο καινούριο. Τρεχα γυρευε τι πραμα ειναι αυτο, τι πραγματικά stats εχει, τι επεξεργαστή, απο τι κατασκευαστες κλπ. Κλπ.. Εδω δεν ειναι το "σωστο" 808t για μας, θα ειναι το μουφα 808t?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κανενας με μουφα a808t να μου πει καμια λυση;

Και 808t και μούφα?Πως τα κατάφερες? :wacko::wacko:

Αν δουλεύει μόνο ως απλό τηλέφωνο(κλήσεις-μυνήματα),δεν είναι μούφα.....

Έχεις πάρει το 806 για τα κινέζικα δίκτυα!!!!Είναι κι αυτή η ρημάδα η διαφορά των 2 στην τιμή.....

Γι'αυτό και οι 2 "ονομασίες" της συσκευής......808t για Κίνα,806 για τον υπόλοιπο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...