Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

SwiftKey και ξερό ψωμί που λένε. Το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημενος
Link to comment
Share on other sites

Hello, ξέρει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω screen saver? To κινητό από μόνο του έχει 5-6 μόνο. Κάτι λουλούδια, αερόστατα κτλ. Πως μπορώ να βάλω μια δική μου φωτό;

 

Screen Saver ή Desktop background? - Προφύλαξη ή ταπετσαρία;

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Πως μπορώ να έχω ελληνικό λεξικό-αυτόματη διόρθωση? Το τηλέφωνό μου δεν είναι rooted. Για μηνύματα χρησιμοποιώ Go SMS. Επίσης, παρόλο που έχω κάνει αυτά που προτείνονται εδώ για επιλογή του Go SMS ως προεπιλεγμένης εφαρμογής για μηνύματα, στις επαφές, όταν πατήσω το εικονίδιο του μηνύματος, μου ανοίγει την στάνταρ εφαρμογή. Ευχαριστώ

 

όταν πατήσω το εικονίδιο του μηνύματος, μου ανοίγει την στάνταρ εφαρμογή.δες πρώτο post, το απαντάει εκεί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω προβλημα με το wi fi.μου χανει το σημα ενω το εικονιδιο στο wi fi ειναι ανοικτο θα πρεπει να το απενεργοποιησω και να το ενεργοποιησω για να λειτουργησει παλι μπορει να βοηθησει καποιος:εχω την v2.0_1447 ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εχω την V 2.0_9432

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σημερα μου εκανε το ιδιο με το WiFi αλλα το κλειδωσα/ ξεκλ. Και ξεκολλησε

Link to comment
Share on other sites

Κατι που βρηκα ψαχνοντας για κατι αλλο. Δεν γνωριζω αν εχει δημοσιευθει ηδη, δεν νομιζω ομως να ενοχλει η επαναληψη. :P

Οποιος ενδιαφερεται για να φτιαξει το widget του καιρου που εχει το τηλεφωνο να βλεπει Ευρωπαικες πολεις, τον τροπο θα τον δει σε αυτο το βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω καινουργιο φορτιστη απο ελλαδα. Τι προτεινετε? οσοθς δοκιμασα απο αλλους το φορτιζουν πολυ αργα..

 

 

οτι παρεις κοιτα να ειναι 2000mA και γω ψαχνω να τον αλλαξω για τον ιδιο λογο, το S4 εχει 2000mA φορτιστη το χει ενας φιλος μου το ειπε ,φορτιζει το κινητο μπαλα

.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω προβλημα με το wi fi.μου χανει το σημα ενω το εικονιδιο στο wi fi ειναι ανοικτο θα πρεπει να το απενεργοποιησω και να το ενεργοποιησω για να λειτουργησει παλι μπορει να βοηθησει καποιος:εχω την v2.0_1447 ευχαριστω.

 

και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω εδω και μερικες μερες....

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να κανω ενημερωση και μου εβγαλε μνμ οτι η εφαρμογη ρυθμισεις δεν λειτουργει...

 

Τι παιζει δεν μπορω να κανω updates ή αν βαλω την ρομ 1447 που διαβαζω εδω θα γινονται κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ το κινητό μου, μετά από 41 ημέρες, από vickmall. Είχα ζητήσει να είναι rooted, να έχει playstore και multilanguage (με απαραίτητες γλώσσες την Αγγλική και την Ελληνική), ενώ δεν ζήτησα να απεγκατασταθούν οι κινέζικες εφαρμογές. Οι πρώτες εντυπώσεις του κινητού άριστες, η ROM που φοράει είναι η "VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806", όμως θα ήθελα τα φώτα σας στα παρακάτω :

1. Πως καταλαβαίνω αν το κινητό είναι ρουταρισμένο..; Έχει μία εφαρμογή "SUPERUSER", αν αυτό βοηθάει σε κάτι. Υπάρχουν εφαρμογές που δεν μπορώ να τις απεγκαταστήσω, δεν μου εμφανίζει την επιλογή "απενεργοποίηση". Αν ήταν το κινητό ρουταρισμένο θα συνέβαινε κάτι τέτοιο..;

2. Δύο εφαρμογές (twitter και caler ID) το CM Cecurity μου τις εμφανίζει ως trojan, αλλά δεν μπορώ ούτε αυτές να τις απεγκαταστήσω.

3. Πατώντας τον γνωστό browser των anroid, με σήμα την υδρόγειο, μου ανοίγει ένας browser με το όνομα "ΜΑΧΤHΟΝ" και περιβάλλον πανομοιότυπο με αυτό του κλασικού browser των android. Είναι φυσιολογικό αυτό..;

4. Εγκατέστησα την εφαρμογή "Contacts +" για την διαχείριση και προβολή των επαφών μου, τις οποίες πέρασα από τον λογαριασμό μου στο gmail. Αν και έχω ορίσει ως επιλογή να βλέπει πρώτα το "επώνυμο", ταξινομεί τις επαφές κατά όνομα, όπως ακριβώς και στην προεγκατεστημένη εφαρμογή "επαφές". Ανάλογη ρύθμιση στην τελευταία εφαρμογή δεν υπάρχει (???), ενώ μέσα από το μενού της πάτησα "upgrate" και μετά την αναβάθμιση, η εφαρμογή ονομάστηκε "contacts" και όλο το μενού της μετατράπηκε σε αγγλικό-κινέζικο. Συγκεκριμένα προστέθηκε μία επιλογή "yellow pages" η οποία είναι μόνο στα κινέζικα. Κάνω κάτι λάθος..; Στο προηγούμενο κινητό μου (vodafone smart III) η εφαρμογή Contacts+, έτρεχε χωρίς κανένα πρόβλημα.

5. Εκτός από την εφαρμογή "contacts+" εγκατέστησα και την εφαρμογή "dialer+". Όταν έχω μία αναπάντητη κλήση αυτή εμφανίζεται στις ειδοποιήσεις, την βλέπω και τέλος. Όταν θα έχω άλλη αναπάντητη κλήση (από άλλο νούμερο) δεν θα μου εμφανίσει πάλι μία αναπάντητη, αλλά 2 αναπάντητες κι ας είχα δει την πρώτη. Αν ακολουθήσει κι άλλη αναπάντητη θα εμφανίσει τρείς αναπάντητες κι ας έχω δει τις 2 πρώτες. Όταν πάλι πάω να τις δω στην προεγκατεστημένη εφαρμογή "CALL LOG" όσες κλήσεις αρχίζουν από +30... δεν μου εμφανίζει τα ονόματα των επαφών.

6. Το κινητό ως γνωστόν δεν διαθέτει led. Υπάρχει δοκιμασμένη εφαρμογή που να ειδοποιεί για εισερχόμενες κλήσεις και μηνύματα, χωρίς να γονατίζει την μπαταρία;

 

Υπάρχουν λύσεις για τα παραπάνω..; Επειδή σκοπεύω να πάρω άλλο ένα ίδιο κινητό, θα πρέπει να ζητήσω κάτι λιγότερο ή επιπλέον από τους κινέζους..;

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1. Root checker

2. Μπορεις με το Link2SD (αν ισχύει το 1. επισης αφαιρεσε και το CM)

3. Ναι

4, 5. Κοιταξε τον οδηγό στην πρώτη σελιδα

6. NoLed

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

οτι παρεις κοιτα να ειναι 2000mA και γω ψαχνω να τον αλλαξω για τον ιδιο λογο, το S4 εχει 2000mA φορτιστη το χει ενας φιλος μου το ειπε ,φορτιζει το κινητο μπαλα

.

 

εχεις να προτεινεις καποιον συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

1. Root checker

2. Μπορεις με το Link2SD (αν ισχύει το 1. επισης αφαιρεσε και το CM)

3. Ναι

4, 5. Κοιταξε τον οδηγό στην πρώτη σελιδα

6. NoLed

 

Έτρεξα το root checker και μου έβγαλε μήνυμα "Sorry! Root access is not properly installed on this device":confused:

Μας την έφερε ο κινέζος δηλαδή..:mad:

Διορθώνεται αυτό τώρα..;:(

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το root checker και μου έβγαλε μήνυμα "Sorry! Root access is not properly installed on this device":confused:

Μας την έφερε ο κινέζος δηλαδή..:mad:

Διορθώνεται αυτό τώρα..;:(

Κοίταξε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

οτι παρεις κοιτα να ειναι 2000mA και γω ψαχνω να τον αλλαξω για τον ιδιο λογο, το S4 εχει 2000mA φορτιστη το χει ενας φιλος μου το ειπε ,φορτιζει το κινητο μπαλα

.

 

Για ποιο λογο να χρησιμοποιησεις κατι διαφορετικο απο το ενδεδειγμενο των 1000mA; Απ οτι ξερω η χρηση φορτιστη με περισσοτερα A μπορει να φορτιζει πιο γρηγορα τη μπαταρια, αλλα μειωνει την αποδοση της και το χρονο ζωης της.

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το root checker και μου έβγαλε μήνυμα "Sorry! Root access is not properly installed on this device":confused:

Μας την έφερε ο κινέζος δηλαδή..:mad:

Διορθώνεται αυτό τώρα..;:(

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5973694#post5973694

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το google keyboard από το Google Play.

 

Εγώ εγκατέστησα το SwiftKey Keyboard + Emoji από το Google Play και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!!! Ένα πληκτρολόγιο παντού με πολλές δυνατότητες!

 

Ευχαριστώ πολύ!!! Έβαλα τελικά το SwiftKey, πολύ καλό φαίνεται.

όταν πατήσω το εικονίδιο του μηνύματος, μου ανοίγει την στάνταρ εφαρμογή.δες πρώτο post, το απαντάει εκεί

 

Όπως έγραψα, έκανα αυτά που αναφέρονται στο πρώτο post και παρόλα αυτά συμβαίνει το ίδιο.

Επίσης, ξέρει κάποιος πως απενεργοποιείται η λειτουργία "Αποτροπής ανεπυθήμιτων ενεργειών"? Μου βγάζει ένα τέτοιο μήνυμα σε μαύρη οθόνη κάποιες φορές όταν πάει να κλείσει το καπάκι της θήκης μου και ενώ η οθόνη είναι κλειδωμένη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 1447 και ασχοληθείς λίγο να φτιάξεις κάτι μικροπραγματα δύσκολα αλλάζεις σε κάτι άλλο.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες αλλά κατέληξα στην 1447. Ποιο σταθερή από όλες. Έχω το καλύτερο σήμα από όσες είχα δοκιμάσει

Και ευτυχώς κανένα πρόβλημα.

Με άλλες δεν δούλευε καλά το gps μου, δεν μπορούσα να βάλω εφαρμογές που θέλω πχ. Taxisbeat κλπ

 

Προσωπικά 1447 με το οδηγό του kandilac στην αρχή και με τις διορθώσεις που γράφει και δεν ξανά αλλάζω με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα το root checker και μου έβγαλε μήνυμα "Sorry! Root access is not properly installed on this device":confused:

Μας την έφερε ο κινέζος δηλαδή..:mad:

Διορθώνεται αυτό τώρα..;:(

Κατα τα αλλα εχεις κανονικα play store?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ξέρει κάποιος πως απενεργοποιείται η λειτουργία "Αποτροπής ανεπυθήμιτων ενεργειών"? Μου βγάζει ένα τέτοιο μήνυμα σε μαύρη οθόνη κάποιες φορές όταν πάει να κλείσει το καπάκι της θήκης μου και ενώ η οθόνη είναι κλειδωμένη. Ευχαριστώ.

Settings-->Security and Screen lock-->Lock Screen--> ξετσεκάρεις το "Pocket-dial prevention mode"

δεν έχω menu στα ελληνικά για να σου πω πως θα είναι η διαδρομή στο ελληνικό menu

 

 

Να'σαι καλά Kandilak! Και σ'αυτό έχεις απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά Kandilak! Και σ'αυτό έχεις απαντήσει!

 

Επιτυχής αναζήτηση θέματος... Ένα δάκρυ κοντεύει να μου κυλήσει...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...