Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απλα συνεχεια το security με το παραμικρο βαραει alert σε εφαρμογες οτι ειναι ιος χωρις να ειναι. ακομα και αν κανω ignore. εγω που δεν το εχω φλασαρει και εχω την 9432st πως και δεν εχω θεματα με τις επαφες το αθορυβο και τα θεματα που ειχαν αλλα παιδια? μου κανει εντυπωση οι υπολοιποι ειχαν απο την αρχη τα προβληματα αυτα η εμφανιστικαν ξαφνικα?

 

Μηπως αυτο που λες αλερτ ειναι διαφημιστικο καποιας εφαρμογης; Τι να σου πω ρε φιλε και εγω 2 μηνες το εχω με την 9432 και ειμαι μια χαρα (για τα δικα μου δεδομενα) μου ερχονται κανονικα ειδοποιησεις για fb , messeger για ολους τους λογαριασμους μου. Επισης ανοιγει και κλεινει η οθονη με το καπακι της θηκης που ανεφερε ενας φιλος και γενικα εκτος στην αρχη που ειχα ενα προβλημα με την μπαταρια και διορθωθηκε με απλη λυση ρυθμισης που εγραψε ενα φιλος εδω δεν εχω κατι αλλο σημαντικο.βεβαια θα μπορουσαν να ειναι original τα Ελληνικα και να μην τρωει απο κανενα γραμμα στις ειδοποιησεις μονο, και να βγαινουν ολα τα μενου στα Ελληνικα και οχι μισα-μισα αγγλικα. Αυτα σαν ασσχετος εχω να παρατηρησω. Τωρα για οσους νοιωθουν Σουμαχερ και ενω οδηγουν Χιουνται θελουν να το κανουν φορμουλα , σε κανενα 6μηνο θα ειναι με αλλο κινητο στα χερια. Αλλα περι ορεξεως και τσεπης, ο καθενας με τα γουστα του.:p

Link to comment
Share on other sites

 

Κατά 100% είναι μαϊμού ( την έχω πάθει από το aliexpress και ευτυχώς μου έκαναν refund τα χρήματα). κατ αρχάς στην φώτο δεν είναι το κινητό που έχουν τα άλλα site, και επίσης δεν έχει dual sim το original lenovo A8. Μην μπλέξεις αν θες την γνώμη μου, προτίμησε τα έγκυρα μαγαζιά που προτείνει το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από το aliexpress δεν είναι το κινητό μας. Το ότι έχει 100% κριτικές δε σημαίνει τίποτα γιατί έχει μόνο 21 ψήφους. Αν κάποιος πωλητής δεν έχει αρκετές χιλιάδες θετικές ψήφους μην τον εμπιστεύεσαι έτσι εύκολα.

Αυτό απ' το 2lenovo είναι για τα κινέζικα δίκτυα 4g. Για τα ευρωπαϊκά δίκτυα πρέπει να λέει FDD LTE και όχι TD LTE.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.. Εφόσον κλεινεις τις περισσότερες εφαρμογές, παλι 2-3 θα εχουν μεινει στο "μενου". Τις κατεβαζεις προς τα κατω να κλειδωσουν και δεν κλεινουν.. Και η Ραμ ειναι αφθονη και η μπαταρία δεν τρωγεται και τοσο πολυ, απο εναν browser που εχω εγω πχ μονιμως στο παρασκηνιο..

Αν ειναι 50 εφαρμογές σε εξαίρεση, τοτε τι να το κανεις να θες γρήγορη εναλλαγή απο το Home..?

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι ασχετο, υποτίθεται οτι με διπλο ταπ στο home με σβηστη οθονη παίρνει φωτογραφία, αλλα δε μου δουλευει ή κάπου ειχα δει με τριπλο πατ ξεκλειδωνει, αλλα ουτε αυτο..

Στις ρυθμίσεις -> Στο tab 'Character' ->Black screen operation, έχεις επιλογές για ξεκλείδωμα μεταξύ των οποίων να σχεδιάσεις ένα C στην οθόνη για να μπει κατευθείαν στην κάμερα.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Κατά 100% είναι μαϊμού ( την έχω πάθει από το aliexpress και ευτυχώς μου έκαναν refund τα χρήματα). κατ αρχάς στην φώτο δεν είναι το κινητό που έχουν τα άλλα site, και επίσης δεν έχει dual sim το original lenovo A8. Μην μπλέξεις αν θες την γνώμη μου, προτίμησε τα έγκυρα μαγαζιά που προτείνει το φόρουμ.

 

Πάντως ο τύπος απάντησε :

He Frank: Dear, we are the original phone, it is the Overseas customized version.

Best wishes.

Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο τύπος απάντησε :

He Frank: Dear, we are the original phone, it is the Overseas customized version.

Best wishes.

Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Αν και είμαστε offtopic...

Ο κινέζος από την άλλα ακρη της γης μπορεί να απαντάει ότι θέλει.

Το σίγουρο είναι οτι δεν πρόκειται για το τηλέφωνο του νήματος. Θα μπλέξεις με μια συσκευή με μηδενική υποστήριξη. Μείνε στα γνωστά καταστήματα, vicmall, to2c, minideal, και σε γνωστες εταιρείες. Υπάρχουν πολλές δοκιμασμένες επιλογές σε αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις/ ρυθμισεις δυνατοτητας(δεξια)/ Λειτουργια μαυρης οθονης/ και εκει ενεργοποιεις τις επιλογες

 

Στις ρυθμίσεις -> Στο tab 'Character' ->Black screen operation, έχεις επιλογές για ξεκλείδωμα μεταξύ των οποίων να σχεδιάσεις ένα C στην οθόνη για να μπει κατευθείαν στην κάμερα.

Τα ξερω αυτα, φυσικα και τα εχω βαλει. Ελεγα για αυτο που ειπα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους ...ειμαι ενα βημα πριν το http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

Τι λετε να το χτυπήσω? Ειδα τις φωτο που βγαζει και τρελαθηκα...Μπορω να το ζητησω ρουταρισμενο...? Βλεπω το ζηταβε ολοι οι πελατες απο κατω...τι θα μου προσφερει? Ευχαριστω και συγχωρηστε με για την ασχετοσυνη!!!:O

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι διαφορα εχει απο αυτο? http://www.2lenovo.com/lenovo-golden-warrior-a8-lenovo-a806-mtk6592-octa-core-1-7ghz-android-4-4-smartphone-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-hd-screen-4g-lte-white.html :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά....Έχω ένα πρόβλημα με τον ήχο του κινητού.....Ενώ το βάζω στο αθόρυβο μετά από 10 sec αρχίζει να χτυπάει με ήχο....Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει???Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι αυτο τωρα; Καθε φορα που κανω κληση, ξεκιναει ενα MTK logger και μετραει ο χρονος, κατι αποθηκευει.. Να σημειωσω οτι δεν εχω επιλεξει αυτοματη καταγραφη κλησης ή κατι τετοιο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις (αν κατάλαβα καλά και είναι πραγματική απορία) τα γνήσια είναι από vickmall & minideal ενώ από ebay δεν είναι; Γιατί από το ebay το αγόρασα εγώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι απορία είναι στην ουσία γιατι δεν καταλαβαίνω γτ στο vickmall kai minideal το έχουνε γράφοντας μπροστά original εννοώ στο e-bay όχι :/ και ρώτησα μήπως κάνεις ξέρει γιατι σκεφτόμουν να το αγοράσω

Link to comment
Share on other sites

Κατά 100% είναι μαϊμού ( την έχω πάθει από το aliexpress και ευτυχώς μου έκαναν refund τα χρήματα). κατ αρχάς στην φώτο δεν είναι το κινητό που έχουν τα άλλα site, και επίσης δεν έχει dual sim το original lenovo A8. Μην μπλέξεις αν θες την γνώμη μου, προτίμησε τα έγκυρα μαγαζιά που προτείνει το φόρουμ.

 

φιλε μ κα;ι εγω το πηρα καλοκαιρι απο lliexpress...μια χαρα ολα...και εμασ ειναι α806...το α8 ειναι για κινα...και αν ειδα καλα λεει 1 καρτα sim...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα και στο ebay θα βρειτε τα σωστα original α806,απλα στα καταστηματα που εχει στο φορουμ σαν αξιοπιστα απλα δεν φοβασε μην θες μπανανα για επιβεβαιωσει μετα ,εξαλου στο σαιτ που εβαλε ο φιλος ειναι οφθαλμοφανες οτι ειναι αλλο τηλ.οπτικα ,καμια σχεση με αυτα που βλεπουμε στα αξιοπιστα σαιτ και καμια σχεση με αυτα που αγορασαμε ολοι και απολαμβανουμε ,διοτι αν ειχε βγει και με οθονη fhd τοτε θα την ειχαν και τα σαιτ εδω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-4G-LTE-Lenovo-A8-A806-5-0-Inch-RAM-2GB-ROM-16GB-Android-4-4/32224617185.html?aff_platform=aaf&sk=vZfUFmEIU%3A&cpt=1421240046871&null

δες διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Στις λεπτομέρειες κατανάλωσης ενέργειας του υλικού μου βγάζει την μεγαλύτερη (47,6%) στην CPU (1 μέρα και 1 ώρα), αμέσως μετά (41,2%) το ραδιόφωνο (21 ώρες και 24 λεπτά - 0ms χωρίς σήμα :shock:), μετά την οθόνη με 5,2% (για την οποία έχει ένα σωρό ρυθμίσεις για να καταναλώνει λιγότερο) και με ακόμα λιγότερο 2 ώρες WLAN (3,6% και 2 ώρες φωνητικής κλήσης (2,2 %)

Το θέμα είναι ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ράδιο και ούτε θέλω να το χρησιμοποιώ και η κατανάλωση είναι τεράστια.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το απενεργοποιήσω εντελώς; :help:

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχουμε 2 προβληματακια μετα την αναβαθμιση σε 1447. Το ενα το παρουσιαζε και με την 9432.

Το ενα ειναι αυτο το μηνυμα στην φωτο που το βγαζει ΜΟΝΟ με καρτα Q.

Το αλλο ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω στο Playstore γτ μου βγαζει σφαλμα συγχρονισμου και οτι η εφαρμογη σταματησε να λειτουργει "δυστυχως η εφαρμογη google play Εχει σταματησει" (αυτο το βγαζει και 3 φορες αφου συμπληρωσω Email και pass για το google).

 

Τελικά αυτό το πρόβλημα με το μήνυμα που σου βγάζει στην Q (ROAMING WARNING: THE SIM CARD THAT ABOUT TO USE IS NOW ROAMING. WOULD LIKE TO CONTINUE?) βρήκες κάποια λύση;;; Έχω το ίδιο πρόβλημα και στο συγκεκριμένο κινητό δεν υπάρχει η παράμετρος του SIM MANAGEMENT που έχουν τα περισσότερα κινητά για να απενεργοποιήσω το roaming reminder.. Κάθε φορά που θέλω να κάνω κλήση, μου εμφανίζεται αυτό..

Αν έχεις λύσει το πρόβλημα με κάποιο τρόπο, ενημέρωσέ με σε παρακαλώ..

Edited by Astrapi_79
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Επειδή έχω παραγγειλλει το τηλέφωνο από vickmall, και με Έχει φάει η αναμονή, έχουμε προσεγγιστικά =Κατά μέσο όρο) πόσες μέρες χρειάζεται από τη στιγμή που θα γίνει despatched to overseas(gr);;;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Επειδή έχω παραγγειλλει το τηλέφωνο από vickmall, και με Έχει φάει η αναμονή, έχουμε προσεγγιστικά =Κατά μέσο όρο) πόσες μέρες χρειάζεται από τη στιγμή που θα γίνει despatched to overseas(gr);;;;;

Υπομονή. 20κάτι μέρες

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το απενεργοποιήσω εντελώς; :help:

 

Link2SD και πάγωμα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Στις λεπτομέρειες κατανάλωσης ενέργειας του υλικού μου βγάζει την μεγαλύτερη (47,6%) στην CPU (1 μέρα και 1 ώρα), αμέσως μετά (41,2%) το ραδιόφωνο (21 ώρες και 24 λεπτά - 0ms χωρίς σήμα :shock:), μετά την οθόνη με 5,2% (για την οποία έχει ένα σωρό ρυθμίσεις για να καταναλώνει λιγότερο) και με ακόμα λιγότερο 2 ώρες WLAN (3,6% και 2 ώρες φωνητικής κλήσης (2,2 %)

Το θέμα είναι ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ράδιο και ούτε θέλω να το χρησιμοποιώ και η κατανάλωση είναι τεράστια.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το απενεργοποιήσω εντελώς; :help:

Είναι η μετάφραση που σε μπερδεύει? Δεν είναι το ραδιόφωνο. Είναι η λήψη σήματος κινητής (Radio)

Link to comment
Share on other sites

μου έπεσε σήμερα το κινητό κάτω και ράγισε το κάλυμμα της πίσω κάμερας. έκανα μια αναζήτηση στο ebay κτλ αλλά δεν βρήκα ανταλλακτικό για το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ είχε για πιο γνωστά μοντέλα (σειρά k) . έχετε τίποτα υπόψη που μπορώ να βρω τέτοιο ανταλλακτικό?
Link to comment
Share on other sites

μου έπεσε σήμερα το κινητό κάτω και ράγισε το κάλυμμα της πίσω κάμερας. έκανα μια αναζήτηση στο ebay κτλ αλλά δεν βρήκα ανταλλακτικό για το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ είχε για πιο γνωστά μοντέλα (σειρά k) . έχετε τίποτα υπόψη που μπορώ να βρω τέτοιο ανταλλακτικό?

Κι εγώ με σπασμένο είμαι. Περιμένω να μου έρθει αυτό --> http://www.aliexpress.com/item/1pcs-New-original-Rear-Camera-Glass-Replacement-for-lenovo-A808T-A8-cell-phone-high-quality-Free/32236599994.html . Το έχω παραγγείλει λίγο πριν τα Χριστούγεννα και περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Επειδή έχω παραγγειλλει το τηλέφωνο από vickmall, και με Έχει φάει η αναμονή, έχουμε προσεγγιστικά =Κατά μέσο όρο) πόσες μέρες χρειάζεται από τη στιγμή που θα γίνει despatched to overseas(gr);;;;;

 

σε 18 ημερες το ειχα σπιτι :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι η μετάφραση που σε μπερδεύει? Δεν είναι το ραδιόφωνο. Είναι η λήψη σήματος κινητής (Radio)

 

Πως να μη με μπερδέψει... Να έγραφε ράδιο σκέτο, μπορεί και να την ψυλλιαζόμουν, αλλά με μετάφραση της Multilanguage ραδιόφωνο...

Ευχαριστώ φίλε μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μου έπεσε σήμερα το κινητό κάτω και ράγισε το κάλυμμα της πίσω κάμερας. έκανα μια αναζήτηση στο ebay κτλ αλλά δεν βρήκα ανταλλακτικό για το συγκεκριμένο μοντέλο ενώ είχε για πιο γνωστά μοντέλα (σειρά k) . έχετε τίποτα υπόψη που μπορώ να βρω τέτοιο ανταλλακτικό?

 

Τα κινεζομάγαζα λένε ότι δίνουν 1 χρόνο εγγύηση. Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με το μαγαζί που το πήρες, μήπως κάνεις τίποτα;

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα κινεζομάγαζα λένε ότι δίνουν 1 χρόνο εγγύηση. Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με το μαγαζί που το πήρες, μήπως κάνεις τίποτα;

 

Ένα χρόνο εγγύηση για κατασκευαστικό failure της συσκευής, όχι του ιδιοκτήτη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο εγγύηση για κατασκευαστικό failure της συσκευής, όχι του ιδιοκτήτη.

 

Σωστά, αλλά λογικά θα μπορεί να σε κατευθύνει για ανταλλακτικά ή να σου δώσει μια τιμή...

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε να το χτυπήσω? Ειδα τις φωτο που βγαζει και τρελαθηκα...Μπορω να το ζητησω ρουταρισμενο...? Βλεπω το ζηταβε ολοι οι πελατες απο κατω...τι θα μου προσφερει? Ευχαριστω και συγχωρηστε με για την ασχετοσυνη!!!:O

:

Το μονο που θα τους ζητησεις ειναι root και να εχει Ελληνικα.

Καλησπέρα παιδιά....Έχω ένα πρόβλημα με τον ήχο του κινητού.....Ενώ το βάζω στο αθόρυβο μετά από 10 sec αρχίζει να χτυπάει με ήχο....Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει???Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!

Η μονη λυση ειναι να το φλασαρεις στην εκδοση 1447. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σωστά, αλλά λογικά θα μπορεί να σε κατευθύνει για ανταλλακτικά ή να σου δώσει μια τιμή...

 

Εδώ συμφωνούμε, απλά ήθελα να διευκρινίσω ότι είναι άλλο πράγμα η εγγύηση και άλλο η τεχνική υποστήριξη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...