Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο και μετα το πανω δεξι βελακι ( > )/ στα γραφει αυτα? Δεν ξερω τι φταιει, εμενα σε εκεινο το σημειο μου εμφανιζει ολες τις γραμματοσειρες με αγγλικες ονομασιες. Ισως για καποιο λογο δεν εχει φορτωσει τις γραμματοσειρες ή μηπως δεν τις εχει καθολου?

Στο βιντεο που ανεβασε ο kandilak δειχνει που ειναι οι γραμματοσειρες μεσα στο κινητο, εσενα τις εχει?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

"No added local resources".....

Δηλαδή?

 

λοιπόν όντως κάνουμε update και μετά αν δεν βρίσκουμε αυτό το regular (εγώ δεν το έβρισκα έιχε μόνο μία επιλογή QH18030FHY.ftf.ttf) κάνουμε τα εξής:

1) κατεβάζεις το zip εδώ

2) συνδέεις usb

2) unzip και αντιγραφή το Arimo-Regular.ttf και επικόληση στο Lenovo A806\Built-in Storage\iReader\font

3) ανοίγεις theme center font κλπ και πας στο βελάκι όπως αναφέρεται σε προηγούμενα πόστ

4) επιλέγεις Arimo-Regular.ttf πατάς το αριστερό κάτω εικονίδιο και confirm

5) πας πίσω και επιλέγεις το Arimo-Regular.ttf

6) voila!

 

Δεν μου έχει έρθει κάποια ενημέρωση που να έχει ελληνικά μέχρι τώρα! Μόλις δω ότι δουλεύει σωστά θα ενημερώσω. Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει έρθει κάποια ενημέρωση που να έχει ελληνικά μέχρι τώρα! Μόλις δω ότι δουλεύει σωστά θα ενημερώσω. Καλό βράδυ

Λοιπον πηγαινε στα μηνυματα και πατα να γραψεις, θα εμφανιστει το πληκτρολογιο και μια ενημερωση, δες αν γραφει ελληνικα.

Εγω δεν βγηκα τον φακελο iReader αλλα τον φακελο ThemeCenter/ font και εχει μεσα την γραμματοσειρα regular.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγαινε στα μηνυματα και πατα να γραψεις, θα εμφανιστει το πληκτρολογιο και μια ενημερωση, δες αν γραφει ελληνικα.

Εγω δεν βγηκα τον φακελο iReader αλλα τον φακελο ThemeCenter/ font και εχει μεσα την γραμματοσειρα regular.

 

Στο theme center / font εμένα ήταν άδειο. Τωρα γιατι δεν βρίσκεις το ireader δεν ξέρω. Οσο για το μηνυμα που λες μου βγάζει ένα πληκτρολόγιο που λέει input method κλπ. Το πρωί λογικά θα μου χει έρθει κανά μέιλ και θα τσεκάρω πώς το δείχνει στο notification.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, παιδιά να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το dispute στο paypal ?

Επειδή είχα κάποια προβλήματα με το τηλέφωνο και δεν διορθώνονταν με τις οδηγίες σας το έστειλα πίσω να το φτιάξουν,έχω τις εξής ερώτησεις

1. να κάνω dispute στο paypal μέχρι να το πάρω?

2. μπορώ να το ανακαλέσω μετά?

3.θα έχω κάποιο πρόβλημα με τον πωλητή? (με ενημέρωσε με email ότι θα το διορθώσει)

 

Εαν τυχόν γνωρίζει κάτι κάποιος ευχαριστώ

 

κάποιος μια μικρή βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 2-3 post στις τελευταίες σελίδες σχετικά με την αλλαγή font από το theme center και το πρόβλημα που υπάρχει στην εμφάνιση των ελληνικών χαρακτήρων στο συρτάρι ειδοποιήσεων (notification drawer) μου έδωσαν την ιδέα να δοκιμάσω κάτι το οποίο στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Η ιδέα είναι να χρησιμοποιήσουμε το theme center ώστε να αλλάξουμε την γραμματοσειρά σε οποιαδήποτε επιθυμούμε.

Εν ολίγοις, στο παράδειγμα του βίντεο κατεβάζω μια τυχαία free γραμματοσειρά από το theme center, την αλλάζω στην Roboto-regular.ttf που υπάρχει στον φάκελο \system\fonts και μετά την εφαρμόζω στο τηλέφωνο μέσα από το theme center.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το βίντεο.

Σημ. Από τα συνολικά 5 λεπτα του βίντεο, τα 2 περίπου (από 0:58 έως το 3:03) είναι ο χρόνος που χρειάστηκε για να κατεβάσω ένα font 1.5MB από το theme center:wacko:. Οπότε για να μην περιμένετε αυτό το δίλεπτο προχωρήστε το ανάλογα.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=52813&stc=1&d=1416339769

 

 

Την ίδια διαδικασία μπορείτε να ακολουθήσετε για οποιαδήποτε γραμματοσειρά του γούστου σας, αρκεί να υποστυρίζει ελληνικούς χαρακτήρες.

kandilak,στο 3:07 πατησα reply κατα λαθος.Αυτο διορθωνεται να εχω το αποτελεσμα που ειχες κ συ??Η' αν μπορω να ξανα επιστρεψω στην αρχικη γραμματοσειρα??

Link to comment
Share on other sites

kandilak,στο 3:07 πατησα reply κατα λαθος.Αυτο διορθωνεται να εχω το αποτελεσμα που ειχες κ συ??Η' αν μπορω να ξανα επιστρεψω στην αρχικη γραμματοσειρα??

Διορθωθηκε.. πατωντας αρχικα το αριστερο font απο το local στο theme center (regulαr) κ μετα ξανακανοντας απο την αρχη την διαδικασια!

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρηγγειλα και γω και αναμενω με ανυπομονησια...τους ζητησα να βαλουν αν μπορουν το tempered glass γτ δεν το εχω καθολου με το θεμα διαφανειες αλλα απαντησαν οτι δε μπορουν..εχει κανεις καμια συμβουλη να δωσει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έφτασε και σε εμένα το κινητό και μετά από μέρες διάβασμα του thread, θέλω να βάλω την 1445. Κάποιες μικρές ερωτήσεις μιας και είναι το πρώτο μου smartphone και δεν έχω ξανασχοληθεί με τέτοιες διαδικασίες (αν και τρελός με τους υπολογιστές):

 

Στον οδηγό του kandilak στη σελ. 41 απλά αλλάζω τη ROM (1441 --> 1445); Το Update SuperSU έχει βγάλει update αν δεν κάνω λάθος (v2.16) - να χρησιμοποιήσω όμως την v.2.14; Επίσης, μάλλον χαζή ερώτηση αλλά το κινητό μου ήρθε με gapps - πρέπει να τα ξαναεγκαταστήσω όπως γράφει ο οδηγός;

 

Ευχαριστώ.

Edited by kdmgr
Link to comment
Share on other sites

 

Στον οδηγό του kandilak στη σελ. 41 απλά αλλάζω τη ROM (1441 --> 1445); Το Update SuperSU έχει βγάλει update αν δεν κάνω λάθος (v2.16) - να χρησιμοποιήσω όμως την v.2.14; Επίσης, μάλλον χαζή ερώτηση αλλά το κινητό μου ήρθε με gapps - πρέπει να τα ξαναεγκαταστήσω όπως γράφει ο οδηγός;

 

Ευχαριστώ.

 

Ναι άλλαξε το 1441 με το 1445

Δεν ξέρω για το Root λογικά καλύτερα να βάλεις το καινούριο αλλά περίμενε κάποιον ποιο έμππειρο να σου πει στα σίγουρα.

Ναι θα ξαναβάλεις τα gapps γιατί θα χάσεις όλες τις εφαρμογές που έχεις στήσει μεταξύ αυτών και τα gapps.

Μην ξεχάσεις να κρατήσεις backup του κινητού για να το επαναφέρεις αν δεν σου αρέσει κάτι.

 

 

 

@kandilak το βίντεο πως το τράβηξες;

Link to comment
Share on other sites

Προς εξέταση

φωτεινότητα οθόνης στον ήλιο

Gps

Διάρκεια μπαταρίας

 

 

μετά το σχετικό λιώσιμο και οι νέες εντυπώσεις

 

περιμενω με αγωνια μιας και με ενδιαφερει πολυ η φωτεινότητα οθόνης στον ήλιο και η πολυ καλη λειτουργεια του

Gps

υγ.αν ερθει και το δικο μου σε 10 μερες θα αναψω κερακι

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολις το παρηγγειλα και γω και αναμενω με ανυπομονησια...τους ζητησα να βαλουν αν μπορουν το tempered glass γτ δεν το εχω καθολου με το θεμα διαφανειες αλλα απαντησαν οτι δε μπορουν..εχει κανεις καμια συμβουλη να δωσει?

 

ψαξε στο youtube ,προσφατα ειδα βιντεο το πως το βαζουν :)και ειναι πανευκολο

Link to comment
Share on other sites

το αναμένω πλέον και εγώ, οπότε προσθέστε με στη λίστα των χρηστών!
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παραγγείλει 5.

 

Πήρα ένα για μένα τον περασμένο μήνα και μετά θέλανε όλοι. Σήμερα έφτασαν άλλα 3 και ακόμα ένα ετοιμάζεται να ξεκινήσει από Σιγκαπούρη. :p

 

Ένα μπράβο στον Kandilak για τον οδηγό του.

 

Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει ως τώρα (1443 ROM) μένει να δούμε βελτιώσεις σε επόμενες ROM.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παραγγείλει 5.

 

Πήρα ένα για μένα τον περασμένο μήνα και μετά θέλανε όλοι. Σήμερα έφτασαν άλλα 3 και ακόμα ένα ετοιμάζεται να ξεκινήσει από Σιγκαπούρη. :p

 

Ένα μπράβο στον Kandilak για τον οδηγό του.

 

Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει ως τώρα (1443 ROM) μένει να δούμε βελτιώσεις σε επόμενες ROM.

 

Χαχαχαχα εσυ τα παιρνεις πλεον χοντρικης :lol: :p

 

Μιλαμε το μισο forum αυτο το κινητο θα εχουμε :happy:

 

Ποτε θα ερθει κ το δικο μουυυυ? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρώτο έκανε 20 μέρες.

 

Αυτά που ήρθαν σήμερα έκαναν 12 μέρες.

 

Μετρώντας από την μέρα που παραδόθηκε στο ταχυδρομείο της Σιγκαπούρης.

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα μου εστειλαν κ εμενα φωτο :D

 

Από που το πήρες; τα καλούδια ήταν δώρο ή τα αγόρασες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όντως κάνουμε update και μετά αν δεν βρίσκουμε αυτό το regular (εγώ δεν το έβρισκα έιχε μόνο μία επιλογή QH18030FHY.ftf.ttf) κάνουμε τα εξής:

1) κατεβάζεις το zip εδώ

2) συνδέεις usb

2) unzip και αντιγραφή το Arimo-Regular.ttf και επικόληση στο Lenovo A806\Built-in Storage\iReader\font

3) ανοίγεις theme center font κλπ και πας στο βελάκι όπως αναφέρεται σε προηγούμενα πόστ

4) επιλέγεις Arimo-Regular.ttf πατάς το αριστερό κάτω εικονίδιο και confirm

5) πας πίσω και επιλέγεις το Arimo-Regular.ttf

6) voila!

 

Δεν μου έχει έρθει κάποια ενημέρωση που να έχει ελληνικά μέχρι τώρα! Μόλις δω ότι δουλεύει σωστά θα ενημερώσω. Καλό βράδυ

Μου τα δείχνει κομπλέ εμένα πλέον!!! οπότε έχετε και αυτόν τον τρόπο στο μυαλό σας.

Link to comment
Share on other sites

Από που το πήρες; τα καλούδια ήταν δώρο ή τα αγόρασες εσύ;

 

Aπο vickmall , δωρο ηταν η silicone case + απλη ζελατινα + τα ακουστικα ,

αγορασα την MOFI θηκη + την 9Η Nilkin Tempered glass

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που πήρε από vickmall, μπορεί να μας πει τα handsfree που στέλνουν δώρο μαζί αν δουλεύουν όλα τα κουμπιά σωστά;

 

Κάτι samsung που δοκίμασα δεν δούλευαν σωστά τα κουμπιά για την ένταση. Όλα τα κουμπιά έκαναν το ίδιο. Play/Pause.

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς μικρό το κακό που είχα με το internal storage. Απλά δεν πρέπει να επιλέγεις το usb storage αλλά το Media Device (MTP)

Εδώ να πω για την AOSP ότι έχω μια υπόνοια πως από μόνη της τρώει μπαταρία. Όχι τίποτα τρελό, αλλά παραπάνω απ' ότι η 1443.

Αυτό το λέω γιατί είδα το android system να βγάζει κατανάλωση 44,9%. Αν κάποιος ξέρει τι ακριβώς σημαίνει αυτό και πως πέφτει ας το πει :)

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικό λεξικό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2448706

 

Κατεβάζετε το δεύτερο .zip που δίνει, αυτό που λέει extracted και το κάνετε install από TWRP recovery

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που πήρε από vickmall, μπορεί να μας πει τα handsfree που στέλνουν δώρο μαζί αν δουλεύουν όλα τα κουμπιά σωστά;

 

Κάτι samsung που δοκίμασα δεν δούλευαν σωστά τα κουμπιά για την ένταση. Όλα τα κουμπιά έκαναν το ίδιο. Play/Pause.

 

 

 

Tα ακουστικα που δινουν δωρο ξεκινησαν να τα κανουν δωρο εδω κ κανα 3ημερο με 4ημερο , οποτε σιγουρα δεν θα εχει προλαβει να τα παραλαβει κανεις ακομα ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα ξαφνικά ενώ τόσο καιρό δούλευε μια χαρά σήμερα μου κλείνει το Bluetooth μετά από 1 λεπτό!! Μήπως υπάρχει κάπου επιλογή που να το κρατάει συνεχώς ανοικτό;; Δεν μπορώ να βρω κάτι, αν και δεν καταλαβαίνω γιατί ξεκίνησε τώρα να το κάνει αυτό!!
Link to comment
Share on other sites

Στα ξαφνικά ενώ τόσο καιρό δούλευε μια χαρά σήμερα μου κλείνει το Bluetooth μετά από 1 λεπτό!! Μήπως υπάρχει κάπου επιλογή που να το κρατάει συνεχώς ανοικτό;; Δεν μπορώ να βρω κάτι, αν και δεν καταλαβαίνω γιατί ξεκίνησε τώρα να το κάνει αυτό!!

 

Πάνε στο Power Manager και πάτα τις τρεις γραμμές πάνω αριστερά.

 

Πάτα το Auto-disconnect. Μάλλον το έχεις βάλει να σβήνει το bluetooth αν είναι αδρανές πάνω από ένα λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...