Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη ζημιά στις νυχτερινές (φωτο όχι πορείες...) την κάνει το iso που για να πάρει τις πληροφορίες(mp),ανεβάζει την τιμή του.Εδώ κανονικές μηχανές (compact) μετά το 400 (iso) ζορίζονται.

Έτσι κατεβάζοντας τα mp,δεν ανεβαίνει (πολλή) τιμή το iso.

Βάλε και τον αισθητήρα τους που είναι σαν κόκκος άμμου,φακός με πλαστικά και όχι τζάμια....

Πάντως πρέπει να κάνεις πολλές δοκιμές για να βγουν,όσο γίνεται,καθαρές.

Αν διαθέτεις και καμμιά DSLR όπως εγώ,τότε βάζεις τα κλάμματα.....

Link to comment
Share on other sites

Τη ζημιά στις νυχτερινές (φωτο όχι πορείες...) την κάνει το iso που για να πάρει τις πληροφορίες(mp),ανεβάζει την τιμή του.Εδώ κανονικές μηχανές (compact) μετά το 400 (iso) ζορίζονται.

Έτσι κατεβάζοντας τα mp,δεν ανεβαίνει (πολλή) τιμή το iso.

Βάλε και τον αισθητήρα τους που είναι σαν κόκκος άμμου,φακός με πλαστικά και όχι τζάμια....

Πάντως πρέπει να κάνεις πολλές δοκιμές για να βγουν,όσο γίνεται,καθαρές.

Αν διαθέτεις και καμμιά DSLR όπως εγώ,τότε βάζεις τα κλάμματα.....

 

οποτε 13ΜΡ κλαιν η καμερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

για σας! έχω ένα πρόβλημα με το wifi!όταν το απενεργοποιώ αυτό ανοίγει πάλι αμέσως. Μονο με την δεύτερη, τρίτη προσπάθεια κλείνει. έχει κάποιος από εσάς το ίδιο πρόβλημα;η rom που έχω είναι η 1447.
Link to comment
Share on other sites

για σας! έχω ένα πρόβλημα με το wifi!όταν το απενεργοποιώ αυτό ανοίγει πάλι αμέσως. Μονο με την δεύτερη, τρίτη προσπάθεια κλείνει. έχει κάποιος από εσάς το ίδιο πρόβλημα;η rom που έχω είναι η 1447.

Έχεις ενεργοποιημένο το Location-based WLAN? Έίναι κάτω από το WLAN στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιημένο το Location-based WLAN? Έίναι κάτω από το WLAN στις ρυθμίσεις.

 

όχι είναι είναι απενεργοποιημενο. αλλα και ενεργοποιημένο να ειναι παλι τα ιδια κανει. Και κατι αλλο που παρατήρησα ειναι οτι εκει που λεω οτι ενταξει εκλεισε μετα απο λιγη ωρα που θα το κοιταξω θα το βρω ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

οποτε 13ΜΡ κλαιν η καμερα :lol:
Την ημέρα και ανοιχτά νυχτερινά πλάνα μια χαρά είναι.

Το πρόβλημα είναι σε κλειστούς σκοτεινούς χώρους.Ισχύει στα περισσότερα κινητά με αποθέωση τα iphone!!!! Σε αποστάσεις από μισό μέτρο και πάνω,εκεί να δεις "θόρυβο" !!!

Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα και ανοιχτά νυχτερινά πλάνα μια χαρά είναι.

Το πρόβλημα είναι σε κλειστούς σκοτεινούς χώρους.Ισχύει στα περισσότερα κινητά με αποθέωση τα iphone!!!! Σε αποστάσεις από μισό μέτρο και πάνω,εκεί να δεις "θόρυβο" !!!

Η αληθεια ειναι οτι βελτιωνω σιγα σιγα τις φωτογραφιες αλλα εχει ενας ξαδελφος μου το Lenovo S920 με 8 ΜΡ και δεν τις πλησιαζω καν ρε γμτ,μακαρι να φταιει το χερι μου και να το διορθωσω.

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι είναι απενεργοποιημενο. αλλα και ενεργοποιημένο να ειναι παλι τα ιδια κανει. Και κατι αλλο που παρατήρησα ειναι οτι εκει που λεω οτι ενταξει εκλεισε μετα απο λιγη ωρα που θα το κοιταξω θα το βρω ανοιχτό.

Άνοιξε το security και πήγαινε στην καρτέλα Charge guard. Εκεί πάτα το Enable WLAN secretly και θα δείς μια λίστα με εφαρμογές. Κάποια από αυτές μπορεί να έχει ένα πράσινο σήμα που σημαίνει ότι έχει το δικάιωμα να ανοίγει το Wifi χωρίς να χρειάζεται η δική σου επιβεβαίωση. Πάτα επάνω και άλλαξε το σε Notice (κιτρινο θαυμαστικό)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα έχει ελληνικά. Μου κάνει εντύπωση που λες ότι ενώ παγώνεις το Security αυτό στην επανεκκίνηση ξεπαγώνει. Μήπως μετά το πάγωμα του κάνεις και απεγκατάσταση? Γιατί αν κάνεις και απεγκατάσταση τότε σίγουρα θα επανέρχετε.

 

Σκέτο freeze κάνω από το TB.

Σκέφτηκα να κάνω και απεγκατάσταση, αλλά δεν ξέρω πόσο integrated είναι αυτό το app στην ROM ώστε η απεγκατάστασή του να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα.

Ίσως φταίει η έκδοση TB pro που έχω, είναι λίγο παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το security και πήγαινε στην καρτέλα Charge guard. Εκεί πάτα το Enable WLAN secretly και θα δείς μια λίστα με εφαρμογές. Κάποια από αυτές μπορεί να έχει ένα πράσινο σήμα που σημαίνει ότι έχει το δικάιωμα να ανοίγει το Wifi χωρίς να χρειάζεται η δική σου επιβεβαίωση. Πάτα επάνω και άλλαξε το σε Notice (κιτρινο θαυμαστικό)

 

το ειχα κανει και αυτο αλλα τιποτα. τελος παντων. ευχαριστω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

το ειχα κανει και αυτο αλλα τιποτα. τελος παντων. ευχαριστω πάντως.

 

Καλησπερα φιλε μου.Δοκιμασε Ρυθμισεις-WLAN-πατησε κατω αριστερα και επελεξε Συνθετα η advanced (αν εχεις αγγλικα) και προσεξε να εχεις ξετσεκαρισμενα αυτα που εχει ως επιλογες με τικ και επισης εκει που λεει Να παραμενει ενεργοποιημενο το WLAN να το εχεις στην επιλογη smart.Δοκιμασε και πες μου αν ξαναανοιξει μονο του το wlan.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.Δοκιμασε Ρυθμισεις-WLAN-πατησε κατω αριστερα και επελεξε Συνθετα η advanced (αν εχεις αγγλικα) και προσεξε να εχεις ξετσεκαρισμενα αυτα που εχει ως επιλογες με τικ και επισης εκει που λεει Να παραμενει ενεργοποιημενο το WLAN να το εχεις στην επιλογη smart.Δοκιμασε και πες μου αν ξαναανοιξει μονο του το wlan.

 

το εκανα και μαλλον εφτιαξε. θα το παρακολουθησω.ευχαριστω.:)

Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτογραφίες, υπάρχει ενα όριο στα κινητα.. Για μενα, που ασχοληθηκα παλιότερα με τη φωτογραφία, αρκει να βγαζει αποδεκτές φοτος. Δε θα δωσω 400€ για κινητό -φωτογραφικη μηχανη (και αν βγαζει καλες..). Αλλιως παίρνεις ψηφιακή, που πλεον με λιγα λεφτά δεν εχει καμία σχεση με κινητο..

Για παράδειγμα επεσα σε αυτες τις φοτος.. https://contragr.exposure.co/20-photos

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το κινητο και ξεκινησα να το χρησιμοποιω πριν καμια ωρα. Ξαφνικα, πριν 5 λεπτα, το touch της οθονης "τρελαθηκε", και "παιζει" μονο του οποτε ακουμπω οπουδηποτε την οθονη. Δεν εχω πειραξει κατι στις ρυθμισεις. Γινεται να σχετιζεται με το hardware; Το περιεργο ειναι οτι ξεκινησε να τα κανει αυτα εντελως ξαφνικα.

 

Το κακο ειναι οτι τα ξεκινησε αυτα οσο κατεβαζα στο pc τα αρχεια για να φλασαρω τη νεα rom, και τωρα δεν ξερω αν αξιζει να το ρισκαρω. Καποιος να ριξει τα φωτα του;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολις παρατηρησα οτι το κανει οταν ειναι συνδεδεμενο με το pc.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εκανες edit θα σε ρωτουσα, μηπως το κανει οταν φορτιζει και ήμουν σίγουρος πως ναι. Μετέφερε τα αρχεία που θες με card reader στην καρτα. Μετα φορτιζε το μονο με το φορτιστή του.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα.. Σκεφτομαι να το παραγγειλω κ γω το συγκεκριμενο τηλεφωνο κ θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με το αν καποιος το θελει για ποιο απλη χρηση ( λιγο fb, viber, κανα παιχνιδακι να περναει η ωρα, mails κτλ) κ χωρις να μπω στην διαδικασια να αλλαξω κατι στην συσκευη ( γιατι πολυ απλα δεν εχω ιδεα) ,αξιζει ??? Εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες του θεματος κ η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλομπερδευτει με καποια θεματα που προκυπτουν με επαφες , προβληματα εφαρμογων , κ διαφορα αλλα.. Οποτε, οποιαδηποτε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη.
Link to comment
Share on other sites

Ο μύθος θέλει κανένας απο αυτους που το ειπαν αυτο δεν εμεινε με απλή χρήση χωρίς να ασχοληθει..

Λίγο να ασχοληθείς και θα το κανεις οπως πρέπει, συν ότι θα κατακτησεις και τη βασική γνωση για τα σύγχρονα κινητά που πλεον, κακα τα ψέμματα χρειάζεται για να μην σου πιανουν τον ποπο..

 

Πάντως υπαρχει και η επιλογή να παρεις ενα λιγότερο καλο κινητο, με λιγοτερα λεφτα αν οντως θες απλη χρηση, που παλι τα κανουν ολα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ο μύθος θέλει κανένας απο αυτους που το ειπαν αυτο δεν εμεινε με απλή χρήση χωρίς να ασχοληθει..

Λίγο να ασχοληθείς και θα το κανεις οπως πρέπει, συν ότι θα κατακτησεις και τη βασική γνωση για τα σύγχρονα κινητά που πλεον, κακα τα ψέμματα χρειάζεται για να μην σου πιανουν τον ποπο..

 

Πάντως υπαρχει και η επιλογή να παρεις ενα λιγότερο καλο κινητο, με λιγοτερα λεφτα αν οντως θες απλη χρηση, που παλι τα κανουν ολα.

 

Εχεις δικιο, συμφωνω , αλλα απο την αλλη πλευρα , περυσι τετοια εποχη που αγορασα το A850 το οποιο θα ελεγα οτι εχει τα προβληματακια του, δεν το εχω πειραξει καθολου . . Επειδη δεν εχω πολλες γνωσεις περα απο τα βασικα για το πως θα αλλαξω την rom πχ η κατι αλλο κ στους διαφορους οδηγους που διαβαζω πολλες φορες δεν καταλαβαινω καποια πραγματα , προτιμω να μην το πειραξω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Μια ερώτηση.Το εχω root με την 1447 όλα οκ,το security πρόγραμμα πως το βγάζω,το κάνω απεγκατάσταση και στο restart να το ξανά :cry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Μια ερώτηση.Το εχω root με την 1447 όλα οκ,το security πρόγραμμα πως το βγάζω,το κάνω απεγκατάσταση και στο restart να το ξανά :cry:

 

Είχα κάνει ερώτηση στη vickmall, σχετικά με τις κινέζικες εφαρμογές. Αυτή είναι η απάντηση και νομίζω σε καλύπτει.

http://i.imgur.com/ygUI5qK.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, συμφωνω , αλλα απο την αλλη πλευρα , περυσι τετοια εποχη που αγορασα το A850 το οποιο θα ελεγα οτι εχει τα προβληματακια του, δεν το εχω πειραξει καθολου . . Επειδη δεν εχω πολλες γνωσεις περα απο τα βασικα για το πως θα αλλαξω την rom πχ η κατι αλλο κ στους διαφορους οδηγους που διαβαζω πολλες φορες δεν καταλαβαινω καποια πραγματα , προτιμω να μην το πειραξω..

Το περνεις απο το Vickmall με την τελευταια εκδοση 1447 που δεν εχει κανενα προβλημα και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εκανες edit θα σε ρωτουσα, μηπως το κανει οταν φορτιζει και ήμουν σίγουρος πως ναι. Μετέφερε τα αρχεία που θες με card reader στην καρτα. Μετα φορτιζε το μονο με το φορτιστή του.

 

Σωστα τα λες!

Μια ακομη ερωτηση. Θελω να calibrαρω τη μπαταρια, και το Power Manager μπαινει σε λουπα (οπως αναφερουν και πολλοι χρηστες του) και δεν δουλευει. Απο την αλλη, το lenovo power center που κατεβασα μου ζηταει παρα πολλες, θα ελεγα υποπτες, αδειες. Ποια η γνωμη σας; Εχει καποιος αναρωτηθει για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

οταν λέμε οτι μια ρομ(για αυτο το κινητό μιλάμε) δεν ειναι Multilanguage σημαινει οτι εχει αγγλικα και κινέζικα. αρα αμα ήδη χρησιμοποιείς το τηλέφωνο στα αγγλικά θα είσαι κομπλε. right? και κανεις και το κολπο με τα fonts και εχεις ελληνικα στις ειδοποιήσεις. right again?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...