Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείτε να μου διευκρινίσετε πως ενώ τα κατεβάζω στον υπολογιστή τα βάζω στην sd card???

 

Μιλάω γι αυτό εδώ το κομμάτι

.........

3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την official 1441 rom. Εάν την έχετε κατεβάσει μέσω system update θα την βρείτε στον φάκελο /sdcard/lenovota

4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.

5. Κατεβάστε τα gapps και αποθηκεύστε τα στην sdcard.......κτλ

Αν έχεις microSD card την βάζεις σ'ενα card reader την συνδέεις σε μια θύρα usb στο PC.

Αν δεν έχεις , όταν συνδέεις το τηλέφωνο με το PC, στην οθόνη που ανοίγει στο τηλέφωνο επιλέγεις συσκευή MTP και μετά πας στο PC "ο Υπολογιστής μου" και βλέπεις τη συσκευή Lenovo A806, την ανοίγεις και βλέπεις την internal storage.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ένα θέμα και χρειάζομαι τα φώτα σας. Έχω την 1447 multi. Έχω απενεργοποιήσει όσες άχρηστες εφαρμογές επιτρέπεται από τον application manager στις ρυθμίσεις και τις υπόλοιπες τις έχω παγώσει από το app manager του Security. Εκτός από το πάγωμα, έκανα και αναγκαστική διακοπή γιατί συνέχιζαν να είναι ενεργές μετά το πάγωμα. Το κινητό με χαλαρή χρήση κρατάει σχεδόν 3 μέρες.

Ξαφνικά και μετά από φόρτιση που δεν ολοκληρώθηκε αρχίζει να βγάζει μηνύματα κάθε 5" "η διαχείριση ενέργειας πήρε άδεια SuperUser". Κάνω επανεκκίνηση και συνεχίζει με άλλη εφαρμογή (Android System). Τσέκαρα το log του SuperUser και τα μηνύματα ξεκίνησαν όταν το έβαλα να φορτίσει. Μου το έχει ξανακάνει και για να σταματήσει του έκανα restore από backup.

Τώρα απενεργοποίησα το SuperUser και σταμάτησε κι όταν το ενεργοποίησα πάλι δεν το ξανάκανε.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να θυμήσει τι θέμα έχουμε με το xposed και νομίζω καλύτερα να αποφευγουμε να το εγκαταστήσουμε?κυρίως για το greenify το θέλω.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω αναβάθμιση σε 1447 το full backup του titanium backup μπορώ να το επαναφέρω; η θα μου κάνει πρόβλημα;

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιο προτείνετε;

 

Lenovo a8 806 ή Coolpad f18297w ;;;;

 

Και τι να ζητήσω στην παραγγελία που θα κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση μικροφώνου απο Engineering mode MTK. Αλλα δεν πιστεύω να ειναι τοσο ακυρα ρυθμισμενη..
Αν μπορείς φίλε μου, δες τι τιμή έχεις στην ένταση μικροφώνου.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εγω τα εχω πειραξει ολα προς τα πανω. Βαλε το max vol. στο mic 150 ή 160 και θα'σαι εντάξει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εγω τα εχω πειραξει ολα προς τα πανω. Βαλε το max vol. στο mic 150 ή 160 και θα'σαι εντάξει

Σε ποιο μενού βρίσκεις αυτή τη ρύθμιση; Μπορείς δώσεις λεπτομέρειες για το πως φτάνεις εκεί;

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=_PeDd-RkWaw

Ελπιζω να ειναι μεμονωμενο προβλημα.

 

Σε ποιο μενού βρίσκεις αυτή τη ρύθμιση; Μπορείς δώσεις λεπτομέρειες για το πως φτάνεις εκεί;

Εφαρμογη Mobileuncle/ Engineer Mode/ Engineer Mode(MTK)/ Hardware Testing/

Τελικά ποιο προτείνετε;

 

Lenovo a8 806 ή Coolpad f18297w ;;;;

 

Και τι να ζητήσω στην παραγγελία που θα κάνω;

Για να εχουμε αγορασει το Α806 αρα αυτο προτιμουμε!:p

Ζητας να εχει ελληνικα,να ειναι root και να εχει play store.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Λοιπόν μαζί με το inew v7 (για μένα) αποφάσισα να πάρω και το Α 806 (έχει γενέθλια σε λίγες μέρες ο αδερφός μου)

 

Αφού διάβασα όλες τις σελίδες έχω κάποιες απορίες. Το Lenovo A 806 το ξανα-αγόρασα πριν 2 μήνες για έναν συνάδελφο. Το πήρα από το To2c.com και μου βγήκε η πίστη να του περάσω την 1447.Επειδή δεν θέλω να το ξαναπεράσω αυτό. Τί μου προτείνετε?

 

Να το πάρω από Vickmall που σου βάζει ΣΙΓΟΥΡΑ την 1447 ? Υπάρχει περίπτωση αν ζητήσω στο To2c.com να μου βάλουν την 1447 , να έρθει έτοιμο? Κάποιος που το πήρε από To2c.com με την 1447 υπάρχει ? Για να ξέρω.

Ευχαριστώ.

 

Επειδή θέλω να πάρω και θήκες (δύο), με συμφέρει να το πάρω από To2c.com.

Π.Α.Ο.Κ. Θύρα 4

Αγαπάτε Αλλήλους

Link to comment
Share on other sites

@mannolia και μένα μου είχαν απαντήσει ότι γνωρίζουν για το θέμα με τις κινέζικες εφαρμογές και έχουν μια διορθωμένη 1447.

 

Παιδιά αν είναι πολύ off-topic το παρόν ας επιληφθούν οι αρμόδιοι, αλλά δε ξέρω που αλλού να ρωτήσω γιατί δεν βρήκα να υπάρχει θέμα για το s90 (ίσως επειδή είναι πολύ "φρέσκο").

Θα ήθελα την άποψή σας, μιας και γνωρίζετε πολύ καλά το A806, για το αν το S90 είναι τόσο καλύτερο που να δικαιολογείται η διαφορά των 60 ευρώ στην τιμή.

http://www.minideal.net/lenovo-s90-msm8916-4g-fdd-lte-smartphone-64bits-5-0-inch-super-amoled-2gb-16gb.html

 

Υ.Γ. Τελικά υπάρχει θέμα για το S90, χωρίς πολύ κίνηση και εξακολουθώ να απορώ και να θέλω την άποψή σας :).

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Από To2c.com μου απάντησαν αρνητικά για την 1447.

Ακολουθεί η ερώτηση και η απάντηση

 

Hello and goodmorning from GREECE.

 

I have only one question.

 

If i order this phone can you guaranty it will have the 1447 rom and root access ?

 

Thank you in advance.

• Edit• Reply•Share ›

 

 

Avatar

MrTo2c Mod Alexandros • 24 minutes ago

hello , dear Alexandros , thanks for your coming our website .We can support the root service for you , but the 1447 rom is not suit for this phone , because we tried it before but failed to do it . Hope your understand , thanks.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταλήγω στο Vickmall.

 

Έχουμε κανένα κουπόνι για extra έκπτωση ?

Θα ζητήσω την 1447 rom, και root+playstore.

Αλλά τις Κινέζικες εφαρμογές να πω να τις βγάλουν ή όχι.

Κάτι άλλο να ζητήσω ?

Edited by alex_1983

Π.Α.Ο.Κ. Θύρα 4

Αγαπάτε Αλλήλους

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα βιντεάκι για να περάσω την 1447 όχι με το smart flash tooλ αλλά με τον άλλο τρόπο? Υπάρχει στο youtube κάτι σχετικό αλλά όχι για lenovo a806:(
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα κουπόνι για extra έκπτωση ?

 

Εχει ειπωθει πολλες φορες (υπαρχει και θεμα με κουπονια), για το Α806 δεν υπηρξε ποτε κανενα κουπονι.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι πηρα και εγω το τηλεφωνο απο http://www.banggood.com/Lenovo-A806-5-inch-4G-FDD-LTE-MTK65926290-Octa-core-Smartphone-p-942094.html

εχει την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806, ολα δουλευουν μια χαρα,κινεζικες εφαρμογες εχει μονο το theme center και το game center,δεν εχω δει κατι αλλο,μια μερα το εχω.ενα θεμα εχω με την sd καρτα και θελω την βοηθεια σας γιατι δεν σκαμπαζω και πολλα απο πειραγματα στα κινητα κτλ,οταν παω να επιλεξω μεσο αποθηκευσης την καρτα ,μου λεει οτι αν το κανω αυτο οι εφαρμογες που εχουν εγκατασταθει στην εσωτερικη μνημη δεν θα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και θα κανει επανεκινηση.

τι να κανω ωστε να μπορω να αποθηκευω στην εξωτερικη καρτα.

θα ημουν υποχρεος για την οποια βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

....ενα θεμα εχω με την sd καρτα και θελω την βοηθεια σας γιατι δεν σκαμπαζω και πολλα απο πειραγματα στα κινητα κτλ,οταν παω να επιλεξω μεσο αποθηκευσης την καρτα ,μου λεει οτι αν το κανω αυτο οι εφαρμογες που εχουν εγκατασταθει στην εσωτερικη μνημη δεν θα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και θα κανει επανεκινηση.

τι να κανω ωστε να μπορω να αποθηκευω στην εξωτερικη καρτα.

θα ημουν υποχρεος για την οποια βοηθεια

 

απλά το κάνεις.:)

εγώ το έχω 3 μέρες και το έκανα:D

άλλοι λενε ότι εφόσον έχουμε μεγάλη ρο 16gb δε χρειάζεται γιατί ο χώρος της ρομ είναι πιο γρήγορος..;)

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

και εκει που λεει οτι ολες οι εφαρμογες στην εσωτερικη μνημη οτι θα σταματησουν?

να γινει ετσι και να τις περασω εγω απο την αρχη? δεν νομιζω να τα καταφερω.

η απλα το λεει ετσι και δεν παθαινουν κατι οι εφαρμογες?αν ειναι ετσι,καλως,να το κανω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα βιντεάκι για να περάσω την 1447 όχι με το smart flash tooλ αλλά με τον άλλο τρόπο? Υπάρχει στο youtube κάτι σχετικό αλλά όχι για lenovo a806:(

Αυτος ο οδηγος , αν ακολουθησεις ακριβως οτι γραφει, ειναι απλος. Αν κολλησεις καπου γραψτο εδω.

Θα ζητήσω την 1447 rom, και root+playstore.

Αλλά τις Κινέζικες εφαρμογές να πω να τις βγάλουν ή όχι.

Εχω απαντησει μερικα ποστ πιο πανω απο το δικο σου, δεν θελω να πιστευω οτι δεν το διαβασες!:p

Link to comment
Share on other sites

απλά το κάνεις.:)

εγώ το έχω 3 μέρες και το έκανα:D

άλλοι λενε ότι εφόσον έχουμε μεγάλη ρο 16gb δε χρειάζεται γιατί ο χώρος της ρομ είναι πιο γρήγορος..;)

 

και εκει που λεει οτι ολες οι εφαρμογες στην εσωτερικη μνημη οτι θα σταματησουν?

να γινει ετσι και να τις περασω εγω απο την αρχη? δεν νομιζω να τα καταφερω.

η απλα το λεει ετσι και δεν παθαινουν κατι οι εφαρμογες?αν ειναι ετσι,καλως,να το κανω

Μπορεί να μου πείτε κι εμένα έναν καλό λόγο για να κάνεις αυτή την αλλαγή?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορεί κάποιος να θυμήσει τι θέμα έχουμε με το xposed και νομίζω καλύτερα να αποφευγουμε να το εγκαταστήσουμε?κυρίως για το greenify το θέλω.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5811083#post5811083

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/7DjlbBG.png

 

Δεν θέλω να σε προβληματίσω περισσότερο αλλά πιστεύω ότι το κάνουν αυτό γιατί είχαν βάλει από πριν έναν Κινέζο για να κάνει όλες αυτές τις τροποποιήσεις στο τηλέφωνο, οπότε και όλα τους τα κομμάτια έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε προβληματίσω περισσότερο αλλά πιστεύω ότι το κάνουν αυτό γιατί είχαν βάλει από πριν έναν Κινέζο για να κάνει όλες αυτές τις τροποποιήσεις στο τηλέφωνο, οπότε και όλα τους τα κομμάτια έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις.

 

Άμα τα κάνει μια ομάδα (ακόμα καλύτερα εάν είναι ένας), σε πολλά τηλέφωνα, τότε υπάρχει εμπειρία και δεν θα έχουμε τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί εδώ μέσα, που κυρίως προέρχονται απο άτομα που πειραματίζονται για πρώτη φορά με rooting.

Καλό είναι αυτό και δεν με προβληματίζεις καθόλου.

Άλλωστε το λένε και στην ιστοσελίδα τους: One year warranty, 30 days for replacement

Link to comment
Share on other sites

Άμα τα κάνει μια ομάδα (ακόμα καλύτερα εάν είναι ένας), σε πολλά τηλέφωνα, τότε υπάρχει εμπειρία και δεν θα έχουμε τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί εδώ μέσα, που κυρίως προέρχονται απο άτομα που πειραματίζονται για πρώτη φορά με rooting.

Καλό είναι αυτό και δεν με προβληματίζεις καθόλου.

Άλλωστε το λένε και στην ιστοσελίδα τους: One year warranty, 30 days for replacement

 

Επίσης στην σελίδα τους εάν παρατήρησες υπάρχουν και κάποια post άλλων Ελλήνων οι οποίοι δεν ζητούν να μετακινηθούν οι κινεζιές από πάνω και παρόλα αυτά τις μετακινούν.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ακομα παρακαλω,το gps του τηλεφωνου δουλευει μονο του?

γιατι μου ζηταει wi-fi και τα σχετικα,λεει δεν εχει συνδεση κτλ.

ξερω ειναι παιδικες οι ερωτησεις μου αλλα τι να κανω,την κατανοηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...