Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα

με ενδιαφερει το εν λογω τηλεφωνο,μου αρεσει σαν συσκευη και οι κριτικες του απο εσας και θελω να το αποκτησω.

θα ηθελα ομως να μου προτεινετε ενα απο τα παρακατω "αξιοπιστα κινεζομαγαζα" (to2c.com geekbuying.com vickmall.com minideal.net) ουτος ωστε να μην χασω τα χρηματα μου αλλα και να μου ερθει σε γρηγορο χρονο.Οι διαφορες στην τιμη ειναι μικρες απο 135 - 142€

θα με ενδιεφερε πολυ ο χρονος παραδοσης βασει των δικων σας εντυπωσεων

http://www.to2c.com/original-lenovo-a8-a806-basic-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

http://www.geekbuying.com/item/Lenovo-A8-A806-MTK6592-Octa-Core-1-7GHz-5-0-Inch-Android-4-4-Smartphone-2G-RAM-16GB-ROM-4G-FDD-LTE-HD-13-0MP---Black-331849.html

http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

 

 

ευχαριστω

Από το το Vickmall θα σου έλθει με την 1447 multilanguage, οπότε είναι καλύτερα.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 15 Ε.Η παρέλαβα και εγω από vickmall με την 1447 φορεμένη.

Το κινητό σε άσπρο χρώμα είναι απίθανο και μου κόστισε 154 ευρω με θήκη δερμάτινη της

mofi , σκληρή θήκη της nillkin ,θηκή σιλικόνης(δώρο) ακουστικά monster beats (δώρο).

Αποτι έχω διαβάσει το μόνο που πρέπει να κάνω στην συγκεκριμένη έκδοση (έχει ελάχιστες κινέζικες)είναι να διορθώσω τα fonts αυτό αν κατάλαβα καλά τα κάνω με αυτές τις οδηγίες ??

Κατέβασα και το root checker και μου λέι ότι δεν είμαι root και επίσης κατάβασα και το το link2sd και δεν μπορω να κάνω κάτι.

Τώρα μπορώ να το κάνω root η θα χάσω και την 1447 και μετά θα πρέπει να την ξαναπεράσω?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-white-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

 

http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

 

 

Καλησπερα!Να κανω μια ερωτηση για εναν φιλο μου που παρηγγειλε το συγκεκριμενο κινητο.Αυτα τα δυο λινκ,δινουν το ιδιο κινητο σε διαφορετικο χρωμα(ασπρο ή μαυρο).Καποια αλλη διαφορα εχουν?Το πρωτο φοραει την καινουργια Rom?Καποια αλλη διαφορα εχουν?Ευχαριστω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-white-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

 

http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

 

 

Καλησπερα!Να κανω μια ερωτηση για εναν φιλο μου που παρηγγειλε το συγκεκριμενο κινητο.Αυτα τα δυο λινκ,δινουν το ιδιο κινητο σε διαφορετικο χρωμα(ασπρο ή μαυρο).Το πρωτο φοραει την καινουργια Rom?Καποια αλλη διαφορα εχουν?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ξερει κάποιος αν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή το user manual της συσκευής μας (σε Ελληνικά ή Αγγλικα)? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-white-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

 

http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

 

 

Καλησπερα!Να κανω μια ερωτηση για εναν φιλο μου που παρηγγειλε το συγκεκριμενο κινητο.Αυτα τα δυο λινκ,δινουν το ιδιο κινητο σε διαφορετικο χρωμα(ασπρο ή μαυρο).Καποια αλλη διαφορα εχουν?Το πρωτο φοραει την καινουργια Rom?Καποια αλλη διαφορα εχουν?Ευχαριστω!

Ίδια είναι, ας παραγγείλει όποιο θέλει.

Καλησπέρα σε όλους.

Ξερει κάποιος αν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή το user manual της συσκευής μας (σε Ελληνικά ή Αγγλικα)? Ευχαριστώ πολύ.

Googlαρε το αλλά δεν νομίζω να βρεις κατι. Το καλύτερο manual είναι το παρών νήμα. :D

 

Να ρωτησω κατι ασχετο... Αυτο εδω ειναι fake?

http://m.aliexpress.com/item/32259372307.html

 

100% fake, μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το κινητο μας εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ bug, αν το ηξερα δεν θα το αγοραζα. Ελπιζω να λυθει με την AOSP, θα την βαλω αργοτερα.

 

Και αναφερομαι φυσικα στο οτι δεν λειτουργουν viber, messenger κ.α εφαρμογες αν τις κλεισεις απο τον task manager. Δεν τρεχουν πια απο πισω με αποτελεσμα να χανεις κλησεις, μνμτα κτλ.

 

Δεν ξερω αν γινεται αυτο και με gmail κτλ. Κριμα που εριξα τοσο δουλεια να το σεταρω. Κριμα πραγματικα.

 

Επισης ελπιζω να λυθει το προβλημα με τους επεξεργαστες που τρεχουν παντα ψιλα οπως ειχε αναφερθει παλαιοτερα και λυνεται με την AOSP. Kαι ευτυχως θα φυγει αυτος ο αθλιος security manager της lenovo.

 

Παιδια ξερει κανεις αν τρεχουν οι εφαρμογες what's up? στην ΑOSP, γιατι παλαιοτερα ειχαν αναφερθει προβληματα;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το κινητο μας εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ bug, αν το ηξερα δεν θα το αγοραζα. Ελπιζω να λυθει με την AOSP, θα την βαλω αργοτερα.

 

Και αναφερομαι φυσικα στο οτι δεν λειτουργουν viber, messenger κ.α εφαρμογες αν τις κλεισεις απο τον task manager. Δεν τρεχουν πια απο πισω με αποτελεσμα να χανεις κλησεις, μνμτα κτλ.

 

Δεν ξερω αν γινεται αυτο και με gmail κτλ. Κριμα που εριξα τοσο δουλεια να το σεταρω. Κριμα πραγματικα.

 

Επισης ελπιζω να λυθει το προβλημα με τους επεξεργαστες που τρεχουν παντα ψιλα οπως ειχε αναφερθει παλαιοτερα και λυνεται με την AOSP. Kαι ευτυχως θα φυγει αυτος ο αθλιος security manager της lenovo.

 

Παιδια ξερει κανεις αν τρεχουν οι εφαρμογες what's up? στην ΑOSP, γιατι παλαιοτερα ειχαν αναφερθει προβληματα;

Τι πιο φυσιολογικό απ το να μην τρέχουν οι εφαρμογές όταν τις κλείνεις; Αφού γι αυτο το λόγο τις κλείνεις απ το task manager. Αν θες να τρεχουν, ΔΕΝ τις κλεινεις. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο φυσιολογικό απ το να μην τρέχουν οι εφαρμογές όταν τις κλείνεις; Αφού γι αυτο το λόγο τις κλείνεις απ το task manager. Αν θες να τρεχουν, ΔΕΝ τις κλεινεις. :wacko:

 

Φιλε ο task manager ειναι για να αλλαζεις ευκολα εφαρμογες, να πηγαινεις απο την μια στην αλλη ΕΥΚΟΛΑ και δευτερευοντως για να κλεινεις εφαρμογες.

 

Eκτος αυτου οταν κλεινεις μια εφαρμογη απο πισω συνεχιζει να τρεχει.. Αλλιως θα μαζευαμε στον task manager 200 ανοιχτες εφαρμογες.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Η rom της lenovo ακομα και οι πιο καινουργιες εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ bug και χρειαζεται να εγκαταστησετε την AOSP. Θα την δοικιμασω και θα σας πω.

 

Δεν τρεχουν απο πισω messenger, gmail, VIBER, οταν απλα τα κλεισεις απο τον task manager δεν δουλευουν πια τα service στο παρασκηνιο οπως σε ολες τις διανομες των λειτουργικων android.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ο task manager ειναι για να αλλαζεις ευκολα εφαρμογες, να πηγαινεις απο την μια στην αλλη ΕΥΚΟΛΑ και δευτερευοντως για να κλεινεις εφαρμογες.

 

Eκτος αυτου οταν κλεινεις μια εφαρμογη απο πισω συνεχιζει να τρεχει.. Αλλιως θα μαζευαμε στον task manager 200 ανοιχτες εφαρμογες.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Η rom της lenovo ακομα και οι πιο καινουργιες εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ bug και χρειαζεται να εγκαταστησετε την AOSP. Θα την δοικιμασω και θα σας πω.

 

Δεν τρεχουν απο πισω messenger, gmail, VIBER, οταν απλα τα κλεισεις απο τον task manager δεν δουλευουν πια τα service στο παρασκηνιο οπως σε ολες τις διανομες των λειτουργικων android.

Γιατί δεν λες και το άλλο. Όταν απεγκαταστησεις μια εφαρμογή , αυτή δεν ξαναεμφανιζεται στο τηλέφωνο. Πρέπει να την ξαναεγκαταστησείς από το playstore για να μπορέσεις να την ξανατρέξεις.:rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρεχουν απο πισω messenger, gmail, VIBER, οταν απλα τα κλεισεις απο τον task manager δεν δουλευουν πια τα service στο παρασκηνιο οπως σε ολες τις διανομες των λειτουργικων android.

Τις κλειδωσες (κινηση προς τα κατω) για να μην μπορουν να κλεισουν?

Link to comment
Share on other sites

Τις κλειδωσες (κινηση προς τα κατω) για να μην μπορουν να κλεισουν?

 

Ακομα και αν το κανεις αυτο και εμφανιστει το εικονιδιο αν τις κλεισεις (κινηση προς τα πανω) και παλι κλεινουν. Εννοεις πως συνεχιζουν να τρεχουν?

Link to comment
Share on other sites

Oσο ειναι κλειδωμενες λειτουργουν κανονικα? Αν ναι γιατι να ξαναξεκλειδωσεις τις εφαρμογες που θες να τρεχουν?
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω.... Στην 1447, το security μπορω να το διαγραψω ή μαλλον πρεπει να το διαγραψω? Κανει κατι χρησιμο? Ειναι καλο σαν εφαρμογη ή απλα τρωει μνημη? Επιπλεον, πως θα μπορουσα να διαγραψω εφαρμογες που εγκατασταθηκαν μαζι με την 1447, πχ game center, player tutorial κλ . Εχετε υποψιν σας καποιο προγραμμα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έχει βρει τρόπο κανείς να εγκαταστήσει flash player ή μόνο με photon κάνουμε δουλειά;

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω.... Στην 1447, το security μπορω να το διαγραψω ή μαλλον πρεπει να το διαγραψω? Κανει κατι χρησιμο? Ειναι καλο σαν εφαρμογη ή απλα τρωει μνημη? Επιπλεον, πως θα μπορουσα να διαγραψω εφαρμογες που εγκατασταθηκαν μαζι με την 1447, πχ game center, player tutorial κλ . Εχετε υποψιν σας καποιο προγραμμα?

Το security να το παγωσεις με το link2sd και με το ιδιο προγραμμα θα διαγραψεις οποια εφαρμογη θες.

Καλημέρα παιδιά.

Έχει βρει τρόπο κανείς να εγκαταστήσει flash player ή μόνο με photon κάνουμε δουλειά;

Mε τον dolphin browser αφου πρωτα θα του περασεις το αρχειο του flash player Flash Player 11.1 for Android 4.0 (11.1.115.81)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ο task manager ειναι για να αλλαζεις ευκολα εφαρμογες, να πηγαινεις απο την μια στην αλλη ΕΥΚΟΛΑ και δευτερευοντως για να κλεινεις εφαρμογες.

 

Eκτος αυτου οταν κλεινεις μια εφαρμογη απο πισω συνεχιζει να τρεχει.. Αλλιως θα μαζευαμε στον task manager 200 ανοιχτες εφαρμογες.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Η rom της lenovo ακομα και οι πιο καινουργιες εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ bug και χρειαζεται να εγκαταστησετε την AOSP. Θα την δοικιμασω και θα σας πω.

 

Δεν τρεχουν απο πισω messenger, gmail, VIBER, οταν απλα τα κλεισεις απο τον task manager δεν δουλευουν πια τα service στο παρασκηνιο οπως σε ολες τις διανομες των λειτουργικων android.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. H AOSP για μένα ήταν η λύση μόνο που δεν είναι Multilanguage, εγώ ευτυχώς χρησιμοποιώ μόνο τα αγγλικά σαν menu οπότε δεν με ενδιαφέρει. ΑΛΛΑ όποιος θέλει το κινητό κυρίως για κοινωνικά applications και δεν χειρίζεται καλά την Αγγλική έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φίλε Νίκο θες να πεις ότι δεν ξανανοιγουν οι συγκεκριμένες εφαρμογές για μπορείς να δέχεσαι μνμ και κλήσεις από αυτές.Γιατί το να κλείνουν από τον τασκ είναι απολύτως φυσιολογικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν και νομίζω ότι με κάποιο προγραμματάκι το οποίο δε θυμάμαι τώρα αλλά θα ψάξω να σου πω ότι μπορείς να τις δηλώσεις αυτές και να είναι μονίμως ανοιχτές

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. H AOSP για μένα ήταν η λύση μόνο που δεν είναι Multilanguage, εγώ ευτυχώς χρησιμοποιώ μόνο τα αγγλικά σαν menu οπότε δεν με ενδιαφέρει. ΑΛΛΑ όποιος θέλει το κινητό κυρίως για κοινωνικά applications και δεν χειρίζεται καλά την Αγγλική έχει πρόβλημα.

 

 

Tι εννοεις? Οτι δεν μπορεις να γραψεις Ελληνικα?? Οτι απλα τα μενου δεν σου εμφανιζονται στα Ελληνικα?

 

Γιατι αν δεν μπορεις να γραψεις ελληνικους χαρακτηρες αυτο ειναι ακομα χειροτερο.. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

 

Το μενου στα αγγλικα δεν με πειραζει ετσι και αλλιως και τωρα στα αγλλικα το εχω.

 

Μακαρι να υπαρχει μια εφαρμογη να μενουν παντα ανοιχτα απο πισω οι εφαρμογες που μας ενδιαφερουν ή επιτελους να διορθωσει η lenovo την αθλιοτητα που χαλαει ολο το κινητο.

Edited by nikos-s
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να κάνω μια ερώτηση.

Γίνεται κάπως να δυναμωσω το σήμα του κινητού το έχω σε 2g άλλα συνήθως έχει δύο γραμμές απο 5 ενω με το άλλο κινητό είχα φουλ σήμα ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά,

 

Έχω κάνει όλες τις κινήσεις για αλλαγή των fonts (ειδοποιήσεις κλπ). Μου εμφανίζονται εντάξει και σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας.

Πως όμως μπορώ να αλλάξω τα fonts που χρησιμοποιεί ο chrome και το gmail εσωτερικά; Αυτή που έχει τώρα μοιάζει με την comic sans των windows, και θα ήθελα να την αλλάξω.

Έχω την ρομ 94.. και το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από minideal (αν αυτό μπορεί να σας βοηθήσει κάπως). Επίσης εχθές μου έκανε αναβάθμιση το theme center (μην φωνάξετε, αλλά ακόμη ψάχνομαι πριν κάνω την τελική αλλαγή στη ρομ).

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 15 Ε.Η παρέλαβα και εγω από vickmall με την 1447 φορεμένη.

Το κινητό σε άσπρο χρώμα είναι απίθανο και μου κόστισε 154 ευρω με θήκη δερμάτινη της

mofi , σκληρή θήκη της nillkin ,θηκή σιλικόνης(δώρο) ακουστικά monster beats (δώρο).

Αποτι έχω διαβάσει το μόνο που πρέπει να κάνω στην συγκεκριμένη έκδοση (έχει ελάχιστες κινέζικες)είναι να διορθώσω τα fonts αυτό αν κατάλαβα καλά τα κάνω με αυτές τις οδηγίες ??

Κατέβασα και το root checker και μου λέι ότι δεν είμαι root και επίσης κατάβασα και το το link2sd και δεν μπορω να κάνω κάτι.

Τώρα μπορώ να το κάνω root η θα χάσω και την 1447 και μετά θα πρέπει να την ξαναπεράσω?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Για πείτε ρε παιδιά;;

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις? Οτι δεν μπορεις να γραψεις Ελληνικα?? Οτι απλα τα μενου δεν σου εμφανιζονται στα Ελληνικα?

 

Γιατι αν δεν μπορεις να γραψεις ελληνικους χαρακτηρες αυτο ειναι ακομα χειροτερο.. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

 

Το μενου στα αγγλικα δεν με πειραζει ετσι και αλλιως και τωρα στα αγλλικα το εχω.

 

Μακαρι να υπαρχει μια εφαρμογη να μενουν παντα ανοιχτα απο πισω οι εφαρμογες που μας ενδιαφερουν ή επιτελους να διορθωσει η lenovo την αθλιοτητα που χαλαει ολο το κινητο.

 

Για να έχει Ελληνικά στο πληκτρολόγιο, πάμε στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου και βάζουμε Ελληνικά είτε στο δικό του ή αν έχετε την αγγλοκινέζικη Rom που πάλι θα πρέπει να έχει ελληνικά, αλλά δεν είμαι σίγουρος τότε κάντε εγκατάσταση ένα άλλο πληκτρολόγιο με ελληνικά και βάλτε το προεπιλογή.

Το κινητό έχει 3 - 4 εφαρμογές για την διαχείριση των εκτελούμενων εφαρμογών. DU Battery booster, Security, Clean Master, Διαχειριστή ενέργειας. Επιλέξτε αυτή που σας αρέσει, παγώστε τις άλλες (με το Link2sd, διαβάστε και λίγο το νήμα για να βρείτε το ποιες και πως) και ρυθμίστε τη να μην κλείνει τις εφαρμογές που θέλετε.

Εγώ χρησιμοποιώ το Speed Up του Security και το accelerator του DU Booster για τον έλεγχο των εφαρμογών.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά;;

Το έχω και εγώ από vickmall.

Άλλαξα τα fonts με τις οδηγίες του βίντεο.

Έκανα τη ρύθμιση για να έχω σωστή αναγνώριση κλήσης:

άνοιξε την εφαρμογή για τις κλήσεις, πάτα το κουμπί menu , επέλεξε "More features and settings", μετά επέλεξε "More display features", πατήστε "Location" και απενεργοποιήστε το "Display number's location", πάτα back για να πάς στην προηγούμενη οθόνη, πάτα στο "Number match bits" και επέλεξε "By 7".

Για το ρουτ ενώ είχε την εφαρμογή superuser, για κάποιο λόγο δεν έπαιρνε δικαιώματα. Πέρασα custom recovery με τις οδηγίες του kandilak, από εκεί φλάσαρα supersu και ολα οκ.

Edited by kikos7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...