Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη το ειπε και καποιος αλλος και ουτε εγω το καταφερα, μπορει καποιος να μου πει πως κανουμε freeze τις 3 εφαρμογες, δοκιμασα και εμ τιτανιουμ(μ ειπε οτι πρεπει να εχω την πληρωμενη εκδοση) αλλα και με τo App Quarantine που δεν με αφηνε να επιλεξω αυτες τις εφαρμογες

 

ευχαριστω

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

επειδη το ειπε και καποιος αλλος και ουτε εγω το καταφερα, μπορει καποιος να μου πει πως κανουμε freeze τις 3 εφαρμογες, δοκιμασα και εμ τιτανιουμ(μ ειπε οτι πρεπει να εχω την πληρωμενη εκδοση) αλλα και με τo App Quarantine που δεν με αφηνε να επιλεξω αυτες τις εφαρμογες

 

ευχαριστω

 

Δεν το εχω στα χέρια μου, αλλα μαλλον είναι στις ρυθμίσεις > εφαρμογές > πας στις εφαρμογές που θες και βρίσκεις την επιλογη για freeze. Ή στο security center, γιατι δεν ειχα ποτέ Lenovo..

 

Για το backup που ρωτησες, ειναι ολο το βημα 7 του οδηγου. Παίρνεις ενα ολόκληρο αντίγραφο του συστήματος μαζι με εφαρμογές, δεδομενα, τα παντα οπως ειναι τη δοσμενη στιγμη ακριβως. Μετά επαναφεροντάς το εχεις ακριβως την κατάσταση του τηλεφώνου οπως ηταν πριν.

 

Kandilak που εισαι;; αρχιζουν και μαζεύονται τα ερωτηματα :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω στα χέρια μου, αλλα μαλλον είναι στις ρυθμίσεις > εφαρμογές > πας στις εφαρμογές που θες και βρίσκεις την επιλογη για freeze. Ή στο security center, γιατι δεν ειχα ποτέ Lenovo..

προσωπικα δεν καταφερα τιποτα, δεν με αφηνει να του κανω disable.

 

 

Για το backup που ρωτησες, ειναι ολο το βημα 7 του οδηγου. Παίρνεις ενα ολόκληρο αντίγραφο του συστήματος μαζι με εφαρμογές, δεδομενα, τα παντα οπως ειναι τη δοσμενη στιγμη ακριβως. Μετά επαναφεροντάς το εχεις ακριβως την κατάσταση του τηλεφώνου οπως ηταν πριν.

ηταν σε μηνυμα αυτο οχι εδω :ninja: και ναι το βρηκα σου ειπα οτι διαβαζα λαθος οδηγο.:confused:

 

 

Kandilak που εισαι;; αρχιζουν και μαζεύονται τα ερωτηματα :lol:

α:X:X:X αυτα

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ρυθμισεις κανουμε γιατι δεν καταφερα να τις βρω.

 

ανοιξα το security και πατησα το speed-ap μετα auto-start apps και εκλεισα τους διακοπτες απο δυο εφαρμογες που ανοιγαν αυτοματα απο οτι καταλαβα με το ανοιγμα της οθονης (σαν μη ιδικος )και δουλευαν στο παρασκηνιο διχως να το θελω εγω ,και ετσι μειωθηκε η καταναλωση μπαταριας παρα παρα πολυ :)

Αυτο ειταν το προβημα σε εμενα ,δεν ξερω για αλλους ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ακουλουθώ βήμα-βήμα τον οδηγό του φίλου kandilak στο ποστ #876.

Η διαδικασία ολοκληρώνεται στο 100%. Κανένα πρόβλημα επικοινωνίας, τρέχουν οι κίτρινες και κόκκινες μπάρες, λαμβάνω κανονικά το σχετικό πράσινο pop-up μύνημα Ok.

 

Παρ όλα αυτά, μάλλον δεν είμαι root. Προσπαθώ από το mobileuncle να κάνω recovery update και μου λέει ότι δεν είμαι rooted. (Δεν μου έβγαλε ποτέ μνμ για να του δώσω grant κτλπ)

Τι χάνω ρε παίδες?

Πρέπει να μπω στο μενού (προ boot) και να κάνω κάτι συγκεκριμένο?

 

Έχω version 9432.

 

 

Μικρή ιστορία (μήπως και παίζει ρόλο)

Το τλφ ήρθε rooted. (είχα εικονίδιο με κινέζικα)

Από βλακεία μου σε συνδυασμό με κεκτημένη ταχύτητα, απεγκατέστησα (με το titanium backup) το συγκεκριμένο αρχείο. Έκτοτε βεβαίως... λογικό είναι να μην είμαι root.

Το αναφέρω μήπως και παίζει κάποιο ρόλο.

Εφόσον εγκατέστησες το TWRP με το flash tool , για να μπείς στο TWRP recovery mode κλείνεις το τηλέφωνο και πατάς μάζι τα κουμπιά VolUp+VolDown (με δύο δάχτυλα) και όπως τα κρατάς πατημένα, πατάς μαζί και το power. Τα κρατάς πατημένα μέχρι να εμφανιστεί ένα λογότυπο που λέει "dual sim".

Πριν μπεις όμως σε recovery mode πρέπει να προετοιμάσεις το έδαφος ανάλογα με το τι θες να κάνεις. Δλδ να κατεβάσεις στην μνήμη του τηλεφώνου τα αρχεία που θες να κάνεις install από το recovery. Εσύ λες είσαι στην 9432. Προτείνω να κατεβάσεις την 1447_Multilanguage και να την φλασάρεις από το TWRP. Οδηγίες και link στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033 . Δες και στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5826394#post5826394 που τα 'χει κάπως πιο μαζεμένα ο ktax.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά......Έχω ένα πρόβλημα με τον ήχο στις εισερχόμενες κλήσεις....Ενώ ξεκινά ο ήχος να ακούγεται δυνατά,μετά από 3 δεύτερα αρχίζει να μειώνεται η ένταση και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου......Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει???Please help me.....!!!!!!!!Ευχαριστώ προκαταβολικά........:)
Ρυθμίσεις--> στην καρτέλα "Character" ("Ρυθμίσεις δυνατοτήτων" στα ελληνικά) --> κλείσε το "Weaken ringtone volume" ( "Μείωση έντασης ήχου" στα ελληνικά)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παραγγείλω το συγκεκριμένο κινητο. Εχω μερικες ερωτησεις θα κανει auto update; θα χρειαστεί να του περασω με flash tool νεα ρομ μολις το παρω γιατι διαβάζω οτι θα ηταν το σωστο να κανω. Υπαρχει σε καποιο ευρωπαικο warehouse κινεζικου καυασυηματος για ποιο γρήγορα; ή κατευθείαν απο κινα. Εχω παρει απο to2c και minideal .το vickmall τι λεει;

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παραγγείλω το συγκεκριμένο κινητο. Εχω μερικες ερωτησεις θα κανει auto update; θα χρειαστεί να του περασω με flash tool νεα ρομ μολις το παρω γιατι διαβάζω οτι θα ηταν το σωστο να κανω. Υπαρχει σε καποιο ευρωπαικο warehouse κινεζικου καυασυηματος για ποιο γρήγορα; ή κατευθείαν απο κινα. Εχω παρει απο to2c και minideal .το vickmall τι λεει;
Να το πάρεις από το vickmall και να τους πεις να περάσουν την 1447 multilanguage rom που έβγαλαν τελευταία και τίποτα άλλο. Αν σου έρθει με αυτήν τη rom δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα μετά....εκτός κι αν σ'αρέσει το πείραγμα :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει αλλα δεν ειναι για μενα. Ειναι για τον αδερφο μου. Οποτε απο το vickmall σ ευχαριστω. Δινει τιποτα εξτρα αυτο εαν του στειλω μήνυμα; βλεπω δεν εχει ακουστικά και φορτιστή αυτοκινητου

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει αλλα δεν ειναι για μενα. Ειναι για τον αδερφο μου. Οποτε απο το vickmall σ ευχαριστω. Δινει τιποτα εξτρα αυτο εαν του στειλω μήνυμα; βλεπω δεν εχει ακουστικά και φορτιστή αυτοκινητου

 

εγω τον επριξα και μ εστειλε καρτα μνημης (8gb) ,μαζι με 2 ζελατινες , (εκτος της φορεμενης -που δεν την καταλαβα στην αρχη:lol::lol:- ) ,ενα σταντ κλιψακι, και ενα "προστατευτικο"σκονης για τη θυρα των ακουστικων,και φυσικα τα ακουστικα,

 

γενικα δινουν

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις στα μηνυματα sms πως μπορουμε να μεγαλωσουμε λιγο τη γραμματοσειρα οταν γραφουμε μηνυμα?

ή να βαλω γυαλια?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εγκατέστησες το TWRP με το flash tool , για να μπείς στο TWRP recovery mode κλείνεις το τηλέφωνο και πατάς μάζι τα κουμπιά VolUp+VolDown (με δύο δάχτυλα) και όπως τα κρατάς πατημένα, πατάς μαζί και το power. Τα κρατάς πατημένα μέχρι να εμφανιστεί ένα λογότυπο που λέει "dual sim".

Πριν μπεις όμως σε recovery mode πρέπει να προετοιμάσεις το έδαφος ανάλογα με το τι θες να κάνεις. Δλδ να κατεβάσεις στην μνήμη του τηλεφώνου τα αρχεία που θες να κάνεις install από το recovery. Εσύ λες είσαι στην 9432. Προτείνω να κατεβάσεις την 1447_Multilanguage και να την φλασάρεις από το TWRP. Οδηγίες και link στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033 . Δες και στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5826394#post5826394 που τα 'χει κάπως πιο μαζεμένα ο ktax.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρυθμίσεις--> στην καρτέλα "Character" ("Ρυθμίσεις δυνατοτήτων" στα ελληνικά) --> κλείσε το "Weaken ringtone volume" ( "Μείωση έντασης ήχου" στα ελληνικά)

 

Φίλε μου να είσαι καλά......Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση......Είσαι τιτανομεγιστοτεράστιος......

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου γειά σας. Θέλω να ρωτήσω κάτι ίσως "off topic"... υπάρχει κάποιο μοντέλο σαν το Lenovo A8 A806 G4 αλλά dual sim ??? Μου αρέσει πάρα πολύ αλλά έχω ανάγκη για dual sim αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειταν το προβημα σε εμενα ,δεν ξερω για αλλους ??

Οκ θα το δοκιμασω, ευχαριστω!

επειδη το ειπε και καποιος αλλος και ουτε εγω το καταφερα, μπορει καποιος να μου πει πως κανουμε freeze τις 3 εφαρμογες, δοκιμασα και εμ τιτανιουμ(μ ειπε οτι πρεπει να εχω την πληρωμενη εκδοση) αλλα και με τo App Quarantine που δεν με αφηνε να επιλεξω αυτες τις εφαρμογες

 

ευχαριστω

Αν θες να παγωσεις μια εφαρμογη δοκιμασε και το Link2SD .

Παιδια ξερει κανεις στα μηνυματα sms πως μπορουμε να μεγαλωσουμε λιγο τη γραμματοσειρα οταν γραφουμε μηνυμα?

ή να βαλω γυαλια?

Για να μεγαλωσεις την γραμματοσειρα δοκιμασε στην "προβολη" που ειναι στις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

φιλε kantilak εχω προβλημα, :) η οποιος μπορει να βοηθησει ,

 

απο το κινητο απο τον chrome μπαινοντας στο συνδεσμο που εχω απο τον kantilak

https://mega.co.nz/#!WM4yW...qDhPFPXaJfZEyY μπαινει στο //mega ...και μετα μου λεει οτι η σελιδα εχει ...''.θεμα''...

Απο το laptop ηταν οκ ομως, ετσι κατεβασα τη 1447 multi και την περασα στο κινητο μεσω καλωδιου usb. την αποθηκευσα στη μνημη , και μετα ( ο εξυπνος...:O) την εκανα μεσα απο το κινητο copy - paste και στην cd card......... anyway..

 

κανοντας την διαδικασια ολοκληρωσα τα βηματα ως το οχτω με επιτυχια. Ξεκινωντας το βημα 9 πατωντας install ψαχνω και δεν βρισκω το αρχειο της rom ουτε στην sd ουτε στη μνημη.. τι να πω...?

εχοντας μεινει στη μεση κανω reboot ξεκιναει το τηλ. αλλα ξεκναει οπως ηταν στην αρχη οταν ηρθε . Τωρα δεν σναγνωριζει επαφες και εχσα τις ρυθμισεις...

...δεν πειραζει , πως θα συνεχισω απο εδω και μπρος,...?

 

(εχω ολοκληρωσει το βημα 7 τελειιωσε επιτυχως το backup, και το βημα 8 "Swipe to Factory Reset")

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

Έλεος, σβήστε τα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....απο χθες το απογευμα μου εχει σπασει τα νευρα ενα μηνυμα που πεταγεται καθε 5 δευτερα που λεει οτι power manager εχει λαβει δικαιωματα superuser.τι μπορω να κανω ειναι πολυ εκνευριστικο
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εγκατέστησες το TWRP με το flash tool , για να μπείς στο TWRP recovery mode κλείνεις το τηλέφωνο και πατάς μάζι τα κουμπιά VolUp+VolDown (με δύο δάχτυλα) και όπως τα κρατάς πατημένα, πατάς μαζί και το power. Τα κρατάς πατημένα μέχρι να εμφανιστεί ένα λογότυπο που λέει "dual sim".

Πριν μπεις όμως σε recovery mode πρέπει να προετοιμάσεις το έδαφος ανάλογα με το τι θες να κάνεις. Δλδ να κατεβάσεις στην μνήμη του τηλεφώνου τα αρχεία που θες να κάνεις install από το recovery. Εσύ λες είσαι στην 9432. Προτείνω να κατεβάσεις την 1447_Multilanguage και να την φλασάρεις από το TWRP. Οδηγίες και link στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033 . Δες και στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5826394#post5826394 που τα 'χει κάπως πιο μαζεμένα ο ktax.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως πιάστηκα τόσο απρόσεκτος και ουσιαστικά προσπαθούσα να ρουτάρω με συνδυσμό 2 επιλογών.

Anyway, τα λάθη είναι για να γίνονται και να μαθαίνουμε να διαβάζουμε ακόμα πιο προσεκτικά.

Στο διαταύτα...

Έκανα ακριβώς ότι περιγράφει ο οδηγός και όλα δούλεψαν ρολόι.

Είμαι πλέον στην 1447 και όλα δείχνουν να δουλεύουν καλά.

 

 

Έχω άλλη μία απορία σχετικά με το contact manager του τηλεφώνου αν γνωρίζει κάποιος...:

Όλες οι επαφές αμφανίζονται με πρώτο το όνομα και όχι το επίθετο.

Οπότε οποιοδήποτε σορτάρισμα κτλπ γίνεται και βάση ονόματος.

Αυτό αλλάζει?

Θέλω στην επαφή μου πρώτα να φαίνεται το επίθετο. Γίνεται?

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις στα μηνυματα sms πως μπορουμε να μεγαλωσουμε λιγο τη γραμματοσειρα οταν γραφουμε μηνυμα?

ή να βαλω γυαλια?

 

Δοκίμασε να κάνει zoom in/out με τα δάκτυλα όπως και σε μια φώτο!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να μπορεί να μου απαντήσει σχετικά?

 

Φίλοι μου γειά σας. Θέλω να ρωτήσω κάτι ίσως "off topic"... υπάρχει κάποιο μοντέλο σαν το Lenovo A8 A806 G4 αλλά dual sim ??? Μου αρέσει πάρα πολύ αλλά έχω ανάγκη για dual sim αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Geek buying Spain Inventory

 

Σήμερα το είδα. Για όποιον ενδιαφέρεται να το πάρει γρήγορα. Αν και το gekkbuing δεν έχει τόσο χαμηλές τιμές όσο τα άλλα site.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....απο χθες το απογευμα μου εχει σπασει τα νευρα ενα μηνυμα που πεταγεται καθε 5 δευτερα που λεει οτι power manager εχει λαβει δικαιωματα superuser.τι μπορω να κανω ειναι πολυ εκνευριστικο

Δοκίμασε να κάνεις μία επανεκκίνηση, o Power Manager για κάποιο λόγο εκκινεί συνέχεια και ζητά (και λαμβάνει) έγκριση από τον SuperUser. Ή κάνει froce stop του Power Manager από τη διαχείριση των εφαρμογών.

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλοι μου γειά σας. Θέλω να ρωτήσω κάτι ίσως "off topic"... υπάρχει κάποιο μοντέλο σαν το Lenovo A8 A806 G4 αλλά dual sim ??? Μου αρέσει πάρα πολύ αλλά έχω ανάγκη για dual sim αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ

Όπως το είπες, είσαι off topic. Θέσε την ερώτησή σου εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Σημ.1- Ο παρακάτω οδηγός ισχύει για rooted συσκευές. Αν έχετε εγκατεστημένο ήδη TWRP recovery παραλείπετε τα βήματα 1,2,6.

Σημ.2.- Γενικά για να μπούμε σε recovery mode , απενεργοποιούμε το τηλέφωνο και μετά πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power.

  • 1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools
  • 2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)
  • 3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την official 1441 rom. Εάν την έχετε κατεβάσει μέσω system update θα την βρείτε στον φάκελο /sdcard/lenovota
  • 4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.
  • 5. Κατεβάστε τα gapps και αποθηκεύστε τα στην sdcard
  • 6. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.
  • 7. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.
  • 8. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.
  • 9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.
  • 10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.
  • 11. Με εντελώς κλειστό το τηλέφωνο πατήστε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power μέχρι το τηλέφωνο να κάνει μία δόνηση. Μετά από λίγο θα μπει πάλι στο TWRP recovery.
  • 12.Επιλέξτε Install και βρείτε κει επιλέξτε το αρχείο gapps-kk-20140606-signed.zip . Στην επόμενη οθόνη κάνε swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system".
  • 13. Για να βάλετε Ελληνικά εγκαταστήστε από το Playstore το Locale more pro. Τρέξτε την εφαρμογή και στην καρτέλα Locales επιλέξτε "Greek (Greece)". Την 1η φορά που θα το κάνετε θα πετάξει μήνυμα του Superuser στο οποίο θα πατήσετε "Grant". Αμέσως μετά ξαναπατήστε το "Greek (Greece)" και η γλώσσα των εφαρμογών που υποστηρίζουν ελληνικά θα γυρίσει στα ελληνικά. Τη γλώσσα στο μενού ρυθμίσεων συστήματος θα παραμείνουν στα αγγλικά.

 

Καλησπέρα και πάλι.

 

Διαβάζοντας αρκετά το thread, και επειδή τα πράγματα συνεχώς αλλάζουν με τις αναβαθμίσεις των rom. Αν θέλει να επιβεβαιώσει ο kandilak εαν το κατάλαβα σωστά.

Για rootαρισμα του 806 ακολουθούμε τον παραπάνω οδηγό μόνο που στο βήμα 3 αντί για την παλιά rom βάζουμε την

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ ;

 

 

Με την ευκαιρία κάνω παράθεση και το συνοπτικό post με όλους τους οδηγούς σε περίπτωση που το ψάχνει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....απο χθες το απογευμα μου εχει σπασει τα νευρα ενα μηνυμα που πεταγεται καθε 5 δευτερα που λεει οτι power manager εχει λαβει δικαιωματα superuser.τι μπορω να κανω ειναι πολυ εκνευριστικο

Πηγαινε στην εφαρμογη superuser/ βρες την εφαρμογη που θες/ και εκει που γραφει ειδοποιησεις βαλτο στο ανενεργο.

Κάποιος που να μπορεί να μου απαντήσει σχετικά?

Δεν υπαρχει το Α806 με 2 καρτες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε kantilak εχω προβλημα, :) η οποιος μπορει να βοηθησει ,

 

απο το κινητο απο τον chrome μπαινοντας στο συνδεσμο που εχω απο τον kantilak

https://mega.co.nz/#!WM4yW...qDhPFPXaJfZEyY μπαινει στο //mega ...και μετα μου λεει οτι η σελιδα εχει ...''.θεμα''...

Απο το laptop ηταν οκ ομως, ετσι κατεβασα τη 1447 multi και την περασα στο κινητο μεσω καλωδιου usb. την αποθηκευσα στη μνημη , και μετα ( ο εξυπνος...:O) την εκανα μεσα απο το κινητο copy - paste και στην cd card......... anyway..

 

Όταν αντιγράφεις ένα link από ένα post αυτό δεν γίνεται μαρκάροντας και αντιγράφοντας το κείμενο. Πρέπει να πατήσεις με δεξί κλικ πάνω στο link και να επιλέξεις "Αντιγραφή τοποθεσίας δεσμού". Με τον τρόπο που το έκανες ο συνδεσμός σου παραπέμπει στην συντομογραφία του link που έβαλα εγώ δλδ

https://mega.co.nz/#!WM4yW...qDhPFPXaJfZEyY

αντί του

https://mega.co.nz/#!WM4yWaQL!IuWVkjZtbu7mxQ0tr-w1IdNoXprCgqDhPFPXaJfZEyY

 

 

κανοντας την διαδικασια ολοκληρωσα τα βηματα ως το οχτω με επιτυχια. Ξεκινωντας το βημα 9 πατωντας install ψαχνω και δεν βρισκω το αρχειο της rom ουτε στην sd ουτε στη μνημη.. τι να πω...?

εχοντας μεινει στη μεση κανω reboot ξεκιναει το τηλ. αλλα ξεκναει οπως ηταν στην αρχη οταν ηρθε . Τωρα δεν σναγνωριζει επαφες και εχσα τις ρυθμισεις...

...δεν πειραζει , πως θα συνεχισω απο εδω και μπρος,...?

 

(εχω ολοκληρωσει το βημα 7 τελειιωσε επιτυχως το backup, και το βημα 8 "Swipe to Factory Reset")

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια....

Είσαι λοιπόν σε φάση που πρέπει να φλασάρεις την καινούργια rom. Αυτό που έχεις κάνει τώρα είναι να πάρεις backup την προηγούμενη κατάστασή σου και να κάνεις factory reset που σημαίνει ότι έχεις σβήσει τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές που είχες περάσει στην rom που είχες και έχεις μέχρι τώρα. Φαντάζομαι ότι αλλού θες να καταλήξεις από την κάτασταση που είσαι τώρα.

Πρέπει λοιπόν με κάποιο τρόπο να καταφέρεις να περάσεις στην εξωτερική sdcard ή στην εσωτερική μνημη του τηλεφώνου το zip αρχείο της rom. Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται η αστοχία αντιγραφής του αρχείου από το PC στην sdcard. Δοκίμασε με άλλη κάρτα, άλλο PC, άλλο card reader. Μέχρι να λύσεις αυτό το πρόβλημα, μπορείς απλά να κάνεις restore το backup που πήρες πριν από το TWRP ώστε να έχεις το τηλέφωνο σου όπως ήταν πριν ξεκινήσεις την διαδικασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχω άλλη μία απορία σχετικά με το contact manager του τηλεφώνου αν γνωρίζει κάποιος...:

Όλες οι επαφές αμφανίζονται με πρώτο το όνομα και όχι το επίθετο.

Οπότε οποιοδήποτε σορτάρισμα κτλπ γίνεται και βάση ονόματος.

Αυτό αλλάζει?

Θέλω στην επαφή μου πρώτα να φαίνεται το επίθετο. Γίνεται?

Δοκίμασε τον exdialer από το playstore.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Διαβάζοντας αρκετά το thread, και επειδή τα πράγματα συνεχώς αλλάζουν με τις αναβαθμίσεις των rom. Αν θέλει να επιβεβαιώσει ο kandilak εαν το κατάλαβα σωστά.

Για rootαρισμα του 806 ακολουθούμε τον παραπάνω οδηγό μόνο που στο βήμα 3 αντί για την παλιά rom βάζουμε την

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ ;

 

 

Με την ευκαιρία κάνω παράθεση και το συνοπτικό post με όλους τους οδηγούς σε περίπτωση που το ψάχνει κάποιος.

Αν είσαι με την 9432 rom

κάνε αυτό -->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033 (μην λάβεις υπόψιν σου αυτό που γράφω για το SP flash tool.)

 

Για να βοηθηθείς μπορείς να δεις και το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5826394#post5826394

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...