Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάζω youTube και θέλω να δω ενα βιντεάκι.Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω την οθόνη να δείχνει ολο το βίντεο στην οθόνη? Πατάω fullscreen αλλά το δείχνει στην αρχική οθόνη σε μικρό μέγεθος το βίντεο. Γυρίζω το κινητό αλλά δε γυρίζει αυτόματα σε fullscreen... Ξέρει κανείς τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανενα κουπονακι; Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω το Α806 με αυτή την rom http://www.needrom.com/download/a806-aosp-v1-0/ (την version 2) αλλά έχω ένα πρόβλημα,δεν μπορώ να στείλω sms,γράφει sending και τιποτα άλλο.έχω δοκιμάσει και άλλες sim άλλα τίποτα.έχει κανείς καμία ιδέα?

 

Και 'γω με αυτήν είμαι αλλά ποτέ δεν αντιμετώπισα κάτι παρόμοιο... Δοκίμασες άλλες εφαρμογές για sms;

 

Βάζω youTube και θέλω να δω ενα βιντεάκι.Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω την οθόνη να δείχνει ολο το βίντεο στην οθόνη? Πατάω fullscreen αλλά το δείχνει στην αρχική οθόνη σε μικρό μέγεθος το βίντεο. Γυρίζω το κινητό αλλά δε γυρίζει αυτόματα σε fullscreen... Ξέρει κανείς τιποτα?

 

Είσαί σε κάποιον browser ή την εφαρμογή του Youtube? Ο chrome πχ σε μένα τρώει κάποια σκαλώματα με το rotation. Επίσης, έχεις σίγουρα ενεργοποιημένο το auto-rotate;

Link to comment
Share on other sites

Ναι , rotation υπάρχει.... Αλλά κάτι άλλο θα συμβαίνει . Η δε θα μπορεί να το κάνει ή θέλει να κάνω κάτι εγώ. Chrome εχω.
Link to comment
Share on other sites

Ναι , rotation υπάρχει.... Αλλά κάτι άλλο θα συμβαίνει . Η δε θα μπορεί να το κάνει ή θέλει να κάνω κάτι εγώ. Chrome εχω.

 

Κατέβασε την εφαρμογή Youtube τότε και δοκίμασε από 'κει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα! Είμαι καινούριο μέλος και κατοχος εδω και 10 ημέρες του Α806...

Εχω μερικά προβληματάκια με το κινητό και μιας και είναι η πρώτη φορά που ακουμπάω android, θα ήθελα μια βοήθεια..

1) Ενώ το παρήγγειλα με root απο to2c, με το rootchecker βγάζει οτι η συσκευη δεν ειναι root...υπάρχει άλλος τρόπος εξακρίβωσης ή το rootchecker είναι εγγύηση?

2) ακολουθώ τις οδηγίες του kandillac για το root??

3) Εχω θεματάκι με τα stock apps της lenovo...Ενω εχω βαλει αλλα apps για μηνυματα και κλησεις, οταν πχ εχω αναπάντητη, μου βγάζει ειδοποίηση και απο το stock και απο το dialer που εχω, το ίδιο συμβαίνει και με τα μηνύματα...

4)Εχω και εγω προβλημα με την καμερα, κανενα καλο app για διόρθωση υπάρχει??

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

To root checker είναι εγγύηση. Ακολουθείς τον kandilak,εγγύηση. Για κάμερα better camera, camera fv-5.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

1-2.Δες στο SuperUser--->Εφαρμογές,αν το Rootchecker είναι κόκκινο.Μήπως δεν είχες πατήσει το "allow" και δεν μπορεί να δουλέψει.

Αλλιώς ακολουθείς τον οδηγό του Kandilak.

3.Δοκίμασε να "παγώσεις" τις εφαρμογές.

4.Όταν λες "πρόβλημα" τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω παγωσει και δεν εχω καποιο προβλημα, εκτος απο το οτι δεν μπορω να απεγκαταστησω τις εφαρμογες απο το κινητο και το κανω ή απο το play store ή με το titanium backup. Παγωσε το μην το διαγραψεις.

Το είχα κάνει freeze και μπορούσα να απεγκαταστησω εφαρμογες(με την στοκ ρομ το δοκιμασα) απλά κάποια που είναι 'κομμάτια' της συσκευής λένε να μην τα βγάζεις οπότε δε το έχω πειράξει, εφόσον δε πιάνει και μεγάλο χώρο στη ραμ. Είδα τι επιλογές έχει και δε νομίζω ότι χρησιμεύει κάπου πάρα πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To root checker είναι εγγύηση. Ακολουθείς τον kandilak,εγγύηση. Για κάμερα better camera, camera fv-5.

Όντως με το camera fv5 τραβάς καλύτερες φώτο? Φαντάζομαι θα θέλει και τις κατάλληλες ρυθμίσεις σωστά?

Link to comment
Share on other sites

3) Εχω θεματάκι με τα stock apps της lenovo...Ενω εχω βαλει αλλα apps για μηνυματα και κλησεις, οταν πχ εχω αναπάντητη, μου βγάζει ειδοποίηση και απο το stock και απο το dialer που εχω, το ίδιο συμβαίνει και με τα μηνύματα...

 

Μπορεις να κανεις freeze τον dialer ο οποιος περιλαμβανει και το app για τα sms. Εγω ετσι το ειχα και δουλευα με τον exDialer απο play store αλλα δεν μπορουσα να προσθεσω επαφες οποτε ξαναγυρισα στον stock dialer. Αν ξερετε κανενα dialer που να μπορει να κανει add contact μονος του (χωρις τη χρηση του stock dialer) πειτε μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα! Είμαι καινούριο μέλος και κατοχος εδω και 10 ημέρες του Α806...

Εχω μερικά προβληματάκια με το κινητό και μιας και είναι η πρώτη φορά που ακουμπάω android, θα ήθελα μια βοήθεια..

1) Ενώ το παρήγγειλα με root απο to2c, με το rootchecker βγάζει οτι η συσκευη δεν ειναι root...υπάρχει άλλος τρόπος εξακρίβωσης ή το rootchecker είναι εγγύηση?

2) ακολουθώ τις οδηγίες του kandillac για το root??

3) Εχω θεματάκι με τα stock apps της lenovo...Ενω εχω βαλει αλλα apps για μηνυματα και κλησεις, οταν πχ εχω αναπάντητη, μου βγάζει ειδοποίηση και απο το stock και απο το dialer που εχω, το ίδιο συμβαίνει και με τα μηνύματα...

4)Εχω και εγω προβλημα με την καμερα, κανενα καλο app για διόρθωση υπάρχει??

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Για τα μυνήματα και τις κλήσεις μπαίνεις στο app security , πας στο charge guard (όπως μου έδειξαν και εμένα) και δίνεις έγκριση στα app που έχεις για dialer & sms για να μη σου βγάζει το σπαστικό το alert

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η καρτα κανει για το κινητο http://www.e-shop.gr/kingston-sdc10-16gbsp-16gb-micro-sdhc-single-pack-p-PER.552438 ή θελει αλλον τυπο καρτας?
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η καρτα κανει για το κινητο http://www.e-shop.gr/kingston-sdc10-16gbsp-16gb-micro-sdhc-single-pack-p-PER.552438 ή θελει αλλον τυπο καρτας?

Ναι μια χαρά είναι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς πιστά τον οδηγό αλλά αντί της 1441 κατεβάζεις την τελευταία 1447 - ST από εδώ:

www.needrom.com/download/lenovo-a808t-vibeui-2-0/

 

Απ' ότι είδα είναι στα σκαριά και η επόμενη οπότε αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό καλύτερα ας περιμένεις.

 

 

OK. Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το vf-5

Κανω δοκιμες εδω και μιση ωρα και πανω ,και πρωτον δεν βλεπω να εχει καποια διαφορα απο την μαμα camera ??ισα ισα τα ιδια ουσιωδη κολπα εχουν ,αλλα η μεχρι τωρα διαπιστωση εντος σπιτιου ειναι οτι ποιο ευκολα βγαζεις καλες φωτο με την μαμα camera Απο οτι με την vf (επι πληρωμης ):)

Θα δω και εξω αργοτερα

Αυτο που ψαχνω αν υπαρχει ειναι καποιος σταθεροποιητης εικονας που δεν εχει αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει αρκετα apps για καμερα και κανενα δε μου φανηκε να κανει παραπανω πραγματα απο την απλη εφαρμογη!

 

ξερετε κανενα ωραιο lockscreen που να μη καταναλωνει πολυ ram γιατι αυτο στην 1447 εφαγε σκαλωμα και οταν μεπερναν επρεπε να ξεκλειδωσω το τηλ ωστε να με εμφανισει την κληση και να μπορεσω να απαντησω.με ενα restart βεβαια εστρωσε..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους σας.Μηπως μπορει καποιος να μου πει αν υπαρχει multilang rom και που θα τη βρω;

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

τελειωσα το διαβασμα γιοα αλλη μια φορα απο τις σελιδες 90-133 ,

 

με ενημερωσαν οτι το κινητο εφτασε Ελλαδα :lol: οποτε αποφασισα οτι ηταν καιρος να δω πιο αναλυτικα τον οδηγο του φιλου Καντιλακ (ελπιζω να εχει και μια δικια του) ,εγραψα ολα τα βηματα αναλυτικα και νομιζω ειμαι οκ εχω μια ερωτηση μονο...

 

1)δεν εχω καταλαβει 100% αν αφου κανω το φλασαρισμα για τη νεα ρομ μπορω να πεταξω τις εφαρμογες (Power-theme-security Κλπ) ΜΟΝΟ freeze σωστα?

2) καποιοι φιλοι κατι λεγαν για το οτι πεταξαν τη στοκ εφαρμογη για dial-sms , το εχετε κανει και αλλοι? ειναι απαραιτητο? :P

3) τελικα με τα +30 υπαρχει ακομη και στη 1447st?

4)επισης εκτος απο τα παραπανω πρεπει να φτιαξω και τα φοντς εε.. ή φτιαχνεται με τη νεα ρομ(μαλλον οχι)

 

 

ευχαριστω!!

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

τελειωσα το διαβασμα γιοα αλλη μια φορα απο τις σελιδες 90-133 ,

 

με ενημερωσαν οτι το κινητο εφτασε Ελλαδα :lol: οποτε αποφασισα οτι ηταν καιρος να δω πιο αναλυτικα τον οδηγο του φιλου Καντιλακ (ελπιζω να εχει και μια δικια του) ,εγραψα ολα τα βηματα αναλυτικα και νομιζω ειμαι οκ εχω μια ερωτηση μονο...

 

1)δεν εχω καταλαβει 100% αν αφου κανω το φλασαρισμα για τη νεα ρομ μπορω να πεταξω τις εφαρμογες (Power-theme-security Κλπ) ΜΟΝΟ freeze σωστα?

2) καποιοι φιλοι κατι λεγαν για το οτι πεταξαν τη στοκ εφαρμογη για dial-sms , το εχετε κανει και αλλοι? ειναι απαραιτητο? :P

3) τελικα με τα +30 υπαρχει ακομη και στη 1447st?

4)επισης εκτος απο τα παραπανω πρεπει να φτιαξω και τα φοντς εε.. ή φτιαχνεται με τη νεα ρομ(μαλλον οχι)

 

 

ευχαριστω!!

 

1) μόνο freeze

2) όχι. Ότι ζητάει ο καθένας.

3) όχι όλα καλά.

4) πρέπει να τα φτιάξεις. 1-2 λεπτά θες.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

1) μόνο freeze

2) όχι. Ότι ζητάει ο καθένας.

3) όχι όλα καλά.

4) πρέπει να τα φτιάξεις. 1-2 λεπτά θες.

 

ευχαριστω φιλε!!

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μονο freeze ειναι επειδή δε μπορούν να βγουν, ούτε με Titanium ξηλωμα, ή θα μπερδέψει το λογισμικό;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα..το πρόβλημα που είχα με το μέγεθος των μηνυμάτων παραμένει!και δε φτάνει αυτό αλλά όταν βάζω το handcent δε μου στέλνει sms παρα μόνο μου έρχονται δυο ειδοποιήσεις sms!Τι μπορώ να κάνω για να λυθεί το πρόβλημα?Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα.

 

Είμαι ένα νέο μέλος και σχετικά λίγο άσχετος στο θέμα κινητού, απλά θα ήθελα να κάνω μια σχετική ερώτηση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Πριν από καμιά 20αριά μέρες αγόρασα και εγώ ένα lenovo A8 - 806, και θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με το συγκεκριμένο κινητό. Εδώ και καμιά 10αριά μέρες, ενώ το κινητό έχει κανονικά σήμα, πότε 3g πότε απλό g, όταν είναι σε 3G δεν μπορώ να κάνω κλήση αλλά ούτε και να λάβω κλήση, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να επικοινωνήσω με κανέναν.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο ή εάν κάποιος εδώ μέσα μπορεί να μου προτείνει κάποια λύση.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν μακρηγόρησα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! αφού διάβασα όλες τις σελίδες παράγγειλα και εγώ το Lenovo από το Vickmall!!!

Η παραγγελία έγινε στις 29/11 και έγινε despatched στις 1/12!!:)

Ανυπομονώ τόσο πολύ να το πάρω στα χέρια μου να το σκίσω λίγο....

καντιλακ!!! έχω είδη μάθει απ' έξω τον οδηγό σου για κάθε ενδεχόμενο και είμαι προετοιμασμένος....και σε ευχαριστώ που με βοήθησες πριν καλά καλά πάρω το κινητό στα χέρια μου!!!

Άντε με το καλό να μου έρθει

Ο Θεός τα πάντα εν σοφία εποίησε!!!

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...