Jump to content

ZTE Nubia Z7 Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν την ανεβάζετε σε Mega?? γτ στο λινκ σου αλλα και απο το επισημο της Nubia κατεβαίνει με ρυθμους χελώνας

 

http://www.needrom.com/download/nubia-z7-max-build-1-01-1-50-multilang/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου να σου εξηγήσω δύο πράγματα σας απλό μέλος του Forum.

 

Η ομάδα Smartdigi είναι μια ομάδα η οποία στον ελεύθερο χρόνο της αναπτύσσει ROM για κινητά.Στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ χρόνο της.Δεν σου εγγυήθηκε κανείς οτί θα δουλεύει αυτό που φτιάξανε και είναι καθαρά δικιά σου ευθύνη αν δεν κατάφερες να αλλάξεις την ROM.Ακόμα και αυτοί να φταίνε δεν μπορείς να τους κατήγορεις έτσι, καθώς δεν σε ανάγκασαν να βάλεις την ROM τους.(Επίσης αν περάσεις μια βόλτα από το thread του z7 mini θα δεις τι δουλειά έχει κάνει αυτή η ομάδα)

Φιλικά.

 

Ελειπα και τωρα διαβαζω και φριττω,δηλαδη επειδη προσφερει κατι δωρεαν εχει απολυτο δικαιωμα να βαζει λαθος αρχεια ωστε να μπρικαρει τα κινητα δικα μας και ξενων και να μην βοηθαει παρα με δiλεξες απαντησεις σε οσα εχει καταφερει και φυσικα να μην ζηταει ουτε καν συγνωμη,επειδη καταφερε σχεδον να καταστρεψει κινητα 300 ευρω,ε αφου εχουμε χρηματα θα παρουμε αλλα,θα αστειευεσαι μαλλον φιλε μου,το οτι εκανε σοβαρη προσπαθεια με το μινι συγχωρει την προχειροτητα και την ελειψη υποστηριξης οσων επαθαν ζημια με την λαθος τοποθετηση αρχειων σε φακελλο αλλαγης ρομ>?Που το εχεις ξανα ακουσει αυτο?Λιγη αιδως.Και φυσικα ειναι ευθυνη του καθενος μας αν θελουμε να αλλαξουμε ρομ,οχι ομως οταν τα αρχεια και στην συγκεκριμενη περιπτωση το ρικοβερυ ειναι λαθος,δεν ειναι δικη μας ευθυνη αλλα αυτου που το εβαλε,μην γραφουμε οτι θελουμε.

Edited by daydream59
Link to comment
Share on other sites

Ελειπα και τωρα διαβαζω και φριττω,δηλαδη επειδη προσφερει κατι δωρεαν εχει απολυτο δικαιωμα να βαζει λαθος αρχεια ωστε να μπρικαρει τα κινητα δικα μας και ξενων και να μην βοηθαει παρα με δυλεξες απαντησεις σε οσα εχει καταφερει και φυσικα να μην ζηταει ουτε καν συγνωμη,επειδη καταφερε σχεδον να καταστρεψει κινητα 300 ευρω,ε αφου εχουμε χρηματα θα παρουμε αλλα,θα αστειευεσαι μαλλον φιλε μου,το οτι εκανε σοβαρη προσπαθεια με το μινι συγχωρει την προχειροτητα και την ελειψη υποστηριξης οσων επαθαν ζημια με την λαθος τοποθετηση αρχειων σε φακελλο αλλαγης ρομ>?Που το εχεις ξανα ακουσει αυτο?Λιγη αιδως.Και φυδικα ειναι ευθυνη του καθενος μας αν θελουμε να αλλαξουμε ρομ,οχι ομως οταν τα αρχεια και στην συγκεκριμενη περιπτωση το ρικοβερυ ειναι λαθος,δεν ειναι δικη μας ευθυνη αλλα αυτου που το εβαλε,μην γραφουμε οτι θελουμε.

 

I am not responsible for bricked devices, dead SD cards,

thermonuclear war, or you getting fired because your phone

bootloops and your alarm does not go off. Please do some research

if you have any concerns about features included in my ROM before using it!

YOU and only YOU are choosing to make these modifications.

 

Αυτό είναι το disclaimer που χρησιμοποιείται στο XDA και γενικά αυτό ισχύει, από εκεί πέρα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε..

Link to comment
Share on other sites

I am not responsible for bricked devices, dead SD cards,

thermonuclear war, or you getting fired because your phone

bootloops and your alarm does not go off. Please do some research

if you have any concerns about features included in my ROM before using it!

YOU and only YOU are choosing to make these modifications.

 

Αυτό είναι το disclaimer που χρησιμοποιείται στο XDA και γενικά αυτό ισχύει, από εκεί πέρα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε..

 

Maλλον δεν διαβαζεις τι γραφω,αλλο να κανει καποιος λαθος κατεβαζοντας μια ρομ κι αλλο αυτος που εχει ανεβασει την ρομ να εχει μεσα λαθος αρχεια,εχει διαφορα,αν δεν την καταλαβαινεις δικο σου προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς προσπαθούν να σου εξηγήσουν τα παιδιά, για το λάθος του ανθρώπου ο οποίος μπήκε στη διαδικασία να φτιάξει την ROM. Σου ξεκαθαρίζει πως αυτός μπορεί να την έφτιαξε αλλά αν θα την βάλεις και αν θα δουλέψει τέλεια ή όχι στο κινητό σου είναι ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ. Ο άνθρωπος αυτός δεν σου προσφέρει ΚΑΜΙΑ εγγύηση ότι θα βάλεις την ROM στο κινητό σου και θα δουλέψει άψογα.

Με λίγα λόγια ο developper σου λέει "Εγώ στην προσφέρω, για ό,τι κάκο και αν συμβεί όμως μη μου ζητήσεις τα ρέστα. Αν δεν μου έχεις εμπιστοσύνη, μην ασχοληθείς καν."

 

 

Μια άπλη ερώτηση παιδιά έχω. Εμένα το κινητό εχει την Official 1.41. Mου ζητα να κάνω αναβάθμιση, ειναι multilang (ελληνικά) και οι επόμενες official version ή όχι ? Απ ότι βλέπω εχει φτάσει μέχρι την 1.50 ?

Στην 1.41 επίσης όταν προσθέτω μια επαφή στα ελληνικά με αφήνει να γράψω λίγους χαρακτήρες. Στα μηνύματα με αφήνει πάλι να γραψω λιγους χαρακτηρες και μετα χρεώνει 2ο μήνυμα, διορθώνετε αυτό κάπως ?

Edited by satsoc85
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ελειπα απο το φόρουμ κάποιες μέρες και ειδα διάφορα... Εγω μπορω να πω σε γενικές γραμμές ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο... Εχω την 1.48 και εκει που πάω και κατεβαζω την 1.50 να την βαλω, διαβαζω οτι βγηκε μια αλλη ρομ απο την smartdigi. Αντε λεω να κατεβασω αυτην. Εκει που διαβαζω, διαβαζω, τσουπ, να και μια άλλη 1.59... Ρε παιδι μου αυτο το κινητο....

 

Στο δια ταυτα, η της smartdigi, εχει τα καλουδια της stock? Double tap και λοιπα?

 

Για το θεμα στις επαφες με τα πλαϊνά γραμματα, υπαρχει κάποια απο τις τελευταίες ρομ που να τα εχει ελληνικα?

 

Υ. Γ. Μηπως να περιμενω λιγο ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς προσπαθούν να σου εξηγήσουν τα παιδιά, για το λάθος του ανθρώπου ο οποίος μπήκε στη διαδικασία να φτιάξει την ROM. Σου ξεκαθαρίζει πως αυτός μπορεί να την έφτιαξε αλλά αν θα την βάλεις και αν θα δουλέψει τέλεια ή όχι στο κινητό σου είναι ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ. Ο άνθρωπος αυτός δεν σου προσφέρει ΚΑΜΙΑ εγγύηση ότι θα βάλεις την ROM στο κινητό σου και θα δουλέψει άψογα.

Με λίγα λόγια ο developper σου λέει "Εγώ στην προσφέρω, για ό,τι κάκο και αν συμβεί όμως μη μου ζητήσεις τα ρέστα. Αν δεν μου έχεις εμπιστοσύνη, μην ασχοληθείς καν."

 

 

Μια άπλη ερώτηση παιδιά έχω. Εμένα το κινητό εχει την Official 1.41. Mου ζητα να κάνω αναβάθμιση, ειναι multilang (ελληνικά) και οι επόμενες official version ή όχι ? Απ ότι βλέπω εχει φτάσει μέχρι την 1.50 ?

Στην 1.41 επίσης όταν προσθέτω μια επαφή στα ελληνικά με αφήνει να γράψω λίγους χαρακτήρες. Στα μηνύματα με αφήνει πάλι να γραψω λιγους χαρακτηρες και μετα χρεώνει 2ο μήνυμα, διορθώνετε αυτό κάπως ?

 

 

Οι Stock ROM Που βγήκαν είναι: 1.41 1.48 (1.50 Beta) (1.59 Beta) και όλες αυτές είναι μόνο στα Αγγλικά.

Εσύ έχεις μια custom rom που έχει Ελληνικά και είναι βασισμένη στην 1.41 αν προσπαθήσεις να κάνεις την αναβάθμιση που σου ζητάει δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ γιατί για να κάνεις αναβάθμιση θα πρέπει να έχεις την Stock Rom περασμένη και όχι κάποια Custom.

Αν θες να κάνεις την αναβάθμιση θα πρέπει να κατεβάσεις το zip της Rom να το βάλεις στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού και να μπεις από recovery να κάνεις full wipes και μετα Install την Rom.

 

Προφανώς στα άλλα ερωτήματα σου για τις επαφές και τα μηνύματα είναι περιορισμός της συγκεκριμένης Rom που έχεις τώρα γιατί στις stock δεν παρατήρησα κάτι από τα δυο που λες.

 

Τελικά ελειπα απο το φόρουμ κάποιες μέρες και ειδα διάφορα... Εγω μπορω να πω σε γενικές γραμμές ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο... Εχω την 1.48 και εκει που πάω και κατεβαζω την 1.50 να την βαλω, διαβαζω οτι βγηκε μια αλλη ρομ απο την smartdigi. Αντε λεω να κατεβασω αυτην. Εκει που διαβαζω, διαβαζω, τσουπ, να και μια άλλη 1.59... Ρε παιδι μου αυτο το κινητο....

 

Στο δια ταυτα, η της smartdigi, εχει τα καλουδια της stock? Double tap και λοιπα?

 

Για το θεμα στις επαφες με τα πλαϊνά γραμματα, υπαρχει κάποια απο τις τελευταίες ρομ που να τα εχει ελληνικα?

 

Υ. Γ. Μηπως να περιμενω λιγο ακομα?

 

1)Ναι τα έχει όλα τα καλούδια της stock Rom αφού είναι βασισμένη στην stock Rom.

2)Όχι δεν υπάρχει κάποια τέτοια Rom που να έχει Ελληνικά στα πλαϊνά γράμματα των επαφών και μην περιμένεις να υπάρξει στο μέλλον.

3)Αν θες περίμενε....Μέχρι να παλιώσει και να το αλλάξεις το κινητό θα βγάλουν πολλές Rom.(Δεν είναι ειρωνικό η επιλογή δική σου)

Link to comment
Share on other sites

Οι Stock ROM Που βγήκαν είναι: 1.41 1.48 (1.50 Beta) (1.59 Beta) και όλες αυτές είναι μόνο στα Αγγλικά.

Εσύ έχεις μια custom rom που έχει Ελληνικά και είναι βασισμένη στην 1.41 αν προσπαθήσεις να κάνεις την αναβάθμιση που σου ζητάει δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ γιατί για να κάνεις αναβάθμιση θα πρέπει να έχεις την Stock Rom περασμένη και όχι κάποια Custom.

Αν θες να κάνεις την αναβάθμιση θα πρέπει να κατεβάσεις το zip της Rom να το βάλεις στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού και να μπεις από recovery να κάνεις full wipes και μετα Install την Rom.

 

Προφανώς στα άλλα ερωτήματα σου για τις επαφές και τα μηνύματα είναι περιορισμός της συγκεκριμένης Rom που έχεις τώρα γιατί στις stock δεν παρατήρησα κάτι από τα δυο που λες.

 

 

 

1)Ναι τα έχει όλα τα καλούδια της stock Rom αφού είναι βασισμένη στην stock Rom.

2)Όχι δεν υπάρχει κάποια τέτοια Rom που να έχει Ελληνικά στα πλαϊνά γράμματα των επαφών και μην περιμένεις να υπάρξει στο μέλλον.

3)Αν θες περίμενε....Μέχρι να παλιώσει και να το αλλάξεις το κινητό θα βγάλουν πολλές Rom.(Δεν είναι ειρωνικό η επιλογή δική σου)

Κι εγω δεν το είπα ειρωνικα. Απλα προσπαθω να κατασταλαξω καπου, οπως οι περισσότεροι.

 

Λογικο , καινούργιο ειναι...

 

Αυτο με τα πλαγια ελληνικα το ειχε μονο η CWM11 αν θυμαμαι, αλλα δεν εχει τιποτες απο καλουδια...

 

By the way, το double tap πως παει στην smartdigi?

Link to comment
Share on other sites

Οι Stock ROM Που βγήκαν είναι: 1.41 1.48 (1.50 Beta) (1.59 Beta) και όλες αυτές είναι μόνο στα Αγγλικά.

Εσύ έχεις μια custom rom που έχει Ελληνικά και είναι βασισμένη στην 1.41 αν προσπαθήσεις να κάνεις την αναβάθμιση που σου ζητάει δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ γιατί για να κάνεις αναβάθμιση θα πρέπει να έχεις την Stock Rom περασμένη και όχι κάποια Custom.

Αν θες να κάνεις την αναβάθμιση θα πρέπει να κατεβάσεις το zip της Rom να το βάλεις στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού και να μπεις από recovery να κάνεις full wipes και μετα Install την Rom.

 

Προφανώς στα άλλα ερωτήματα σου για τις επαφές και τα μηνύματα είναι περιορισμός της συγκεκριμένης Rom που έχεις τώρα γιατί στις stock δεν παρατήρησα κάτι από τα δυο που λες.

 

 

 

1)Ναι τα έχει όλα τα καλούδια της stock Rom αφού είναι βασισμένη στην stock Rom.

2)Όχι δεν υπάρχει κάποια τέτοια Rom που να έχει Ελληνικά στα πλαϊνά γράμματα των επαφών και μην περιμένεις να υπάρξει στο μέλλον.

3)Αν θες περίμενε....Μέχρι να παλιώσει και να το αλλάξεις το κινητό θα βγάλουν πολλές Rom.(Δεν είναι ειρωνικό η επιλογή δική σου)

 

Σ' ευχαριστώ tigreos ! Εχεις να μου προτείνεις κάποια ROM με ελληνικά που να λειτουργούν σωστά και όλα τα καλούδια που μας προσφέρει το κινητό ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν το είπα ειρωνικα. Απλα προσπαθω να κατασταλαξω καπου, οπως οι περισσότεροι.

 

Λογικο , καινούργιο ειναι...

 

Αυτο με τα πλαγια ελληνικα το ειχε μονο η CWM11 αν θυμαμαι, αλλα δεν εχει τιποτες απο καλουδια...

 

By the way, το double tap πως παει στην smartdigi?

 

H CM11 είναι της Cyanogen και δεν είναι βασισμένη σε κάποια STOCK ROM ενώ του smartdigi είναι και το γράφει με μεγάλα γράμματα στο Needrom

 

Tο double tap δουλεύει όπως και με την STOCK ROM είπαμε είναι βασισμένη σε STOCK ROM.

 

Σ' ευχαριστώ tigreos ! Εχεις να μου προτείνεις κάποια ROM με ελληνικά που να λειτουργούν σωστά και όλα τα καλούδια που μας προσφέρει το κινητό ?

 

Nubia Z7 Max 4G Build 1.01_ 1.50 Multilang Smartdigi Team.

 

Και για να σε προλάβω.

 

Με το θέμα recovery.

 

Τώρα από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τις σωστές recovery οι οποίες είναι τρεις μια η STOCK μια η CWM και μια η TWRP.Την STOCK την δίνω απλά για να υπάρχει σε περίπτωση που την χρειαστείτε.Οι άλλες δυο είναι Customs recoverys και μπορείτε να βάλετε όποια θέλετε λειτουργούν άψογα.Εγώ προτιμώ την TWRP λόγο ομορφιάς.

 

Stock Recovery

 

CWM v6.0.5.0

 

TWRP 2.8.1.0 (Material Design)

 

 

Η εγκατάσταση γίνετε μέσα από το android και για τις τρεις αυτές recovery με αυτό το πρόγραμμα Rashr:

Rashr V2.1.1

Η μπορείτε να το εγκαταστήσετε από το Play store.

Rashr Play Store

 

1)Οδηγίες ξε-συμπιεζετε την recovery της αρεσκείας σας.

2)Μέσα στον φάκελο υπάρχει ένα αρχείο με κατάληξη ( ιmg ) το αντιγράφουμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

3)Εγκαταστούμε Rashr και το τρέχουμε,επιλέγουμε Recovery from storage μας ανοίγει ένα άλλο παράθυρο εκεί θα επιλέξουμε το το αρχείο ( ιmg ) που βάλαμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.Αφού το επιλέξουμε μας ρωτάει αν θέλουμε να το εγκαταστήσουμε πατάμε Yes,Please.

 

Εννοείτε πως για να γίνει αυτήν η διαδικασία πρέπει να είμαστε ROOT.

 

ROOT

 

Για να ρουτάρουμε το τηλέφωνο θα χρειαστούμε 2 εφαρμογές, το Τowelroot.apk και το SuperSU.apk.

 

Τα βάζουμε και τα 2 αρχεία στην κάρτα μνήμης, και με έναν file manager πηγαίνουμε στο path που τα έχουμε και κάνουμε εγκατάση το towelroot και έπειτα το τρέχουμε. Στο interface του towelroot θα δούμε ένα κουμπάκι που γράφει "make it ra1n". Πατάμε και σε λίγα δευτερόλεπτα θα μας πει ότι ρουταρίστηκε επιτυχώς...

 

Κατόπιν εγκαθιστούμε το superSU,και το τρέχουμε . Μετά από αυτό καλό είναι να κάνουμε επανεκκίνηση.

 

Towelroot+SuperUseer v2.37

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

 

Σ' ευχαριστω και πάλι ! Λεω να ξεκινησω...

Ψαχνω σε προιγουμενες σελιδες του θεματος για να βρω αναλυτικα πως να το κανω, σωστα ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H CM11 είναι της Cyanogen και δεν είναι βασισμένη σε κάποια STOCK ROM ενώ του smartdigi είναι και το γράφει με μεγάλα γράμματα στο Needrom

 

Tο double tap δουλεύει όπως και με την STOCK ROM είπαμε είναι βασισμένη σε STOCK ROM.

 

 

 

Nubia Z7 Max 4G Build 1.01_ 1.50 Multilang Smartdigi Team.

 

Και για να σε προλάβω.

 

Με το θέμα recovery.

 

Τώρα από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τις σωστές recovery οι οποίες είναι τρεις μια η STOCK μια η CWM και μια η TWRP.Την STOCK την δίνω απλά για να υπάρχει σε περίπτωση που την χρειαστείτε.Οι άλλες δυο είναι Customs recoverys και μπορείτε να βάλετε όποια θέλετε λειτουργούν άψογα.Εγώ προτιμώ την TWRP λόγο ομορφιάς.

 

Stock Recovery

 

CWM v6.0.5.0

 

TWRP 2.8.1.0 (Material Design)

 

 

Η εγκατάσταση γίνετε μέσα από το android και για τις τρεις αυτές recovery με αυτό το πρόγραμμα Rashr:

Rashr V2.1.1

Η μπορείτε να το εγκαταστήσετε από το Play store.

Rashr Play Store

 

1)Οδηγίες ξε-συμπιεζετε την recovery της αρεσκείας σας.

2)Μέσα στον φάκελο υπάρχει ένα αρχείο με κατάληξη ( ιmg ) το αντιγράφουμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

3)Εγκαταστούμε Rashr και το τρέχουμε,επιλέγουμε Recovery from storage μας ανοίγει ένα άλλο παράθυρο εκεί θα επιλέξουμε το το αρχείο ( ιmg ) που βάλαμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.Αφού το επιλέξουμε μας ρωτάει αν θέλουμε να το εγκαταστήσουμε πατάμε Yes,Please.

 

Εννοείτε πως για να γίνει αυτήν η διαδικασία πρέπει να είμαστε ROOT.

 

 

Χαχαχαχαχα με προλαβες ! Εχω να κανω Root απο τοτε που ειχα ενα Xperia X8 .....

Link to comment
Share on other sites

H CM11 είναι της Cyanogen και δεν είναι βασισμένη σε κάποια STOCK ROM ενώ του smartdigi είναι και το γράφει με μεγάλα γράμματα στο Needrom

 

Tο double tap δουλεύει όπως και με την STOCK ROM είπαμε είναι βασισμένη σε STOCK ROM.

 

 

 

Nubia Z7 Max 4G Build 1.01_ 1.50 Multilang Smartdigi Team.

 

Και για να σε προλάβω.

 

Με το θέμα recovery.

 

Τώρα από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τις σωστές recovery οι οποίες είναι τρεις μια η STOCK μια η CWM και μια η TWRP.Την STOCK την δίνω απλά για να υπάρχει σε περίπτωση που την χρειαστείτε.Οι άλλες δυο είναι Customs recoverys και μπορείτε να βάλετε όποια θέλετε λειτουργούν άψογα.Εγώ προτιμώ την TWRP λόγο ομορφιάς.

 

Stock Recovery

 

CWM v6.0.5.0

 

TWRP 2.8.1.0 (Material Design)

 

 

Η εγκατάσταση γίνετε μέσα από το android και για τις τρεις αυτές recovery με αυτό το πρόγραμμα Rashr:

Rashr V2.1.1

Η μπορείτε να το εγκαταστήσετε από το Play store.

Rashr Play Store

 

1)Οδηγίες ξε-συμπιεζετε την recovery της αρεσκείας σας.

2)Μέσα στον φάκελο υπάρχει ένα αρχείο με κατάληξη ( ιmg ) το αντιγράφουμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

3)Εγκαταστούμε Rashr και το τρέχουμε,επιλέγουμε Recovery from storage μας ανοίγει ένα άλλο παράθυρο εκεί θα επιλέξουμε το το αρχείο ( ιmg ) που βάλαμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.Αφού το επιλέξουμε μας ρωτάει αν θέλουμε να το εγκαταστήσουμε πατάμε Yes,Please.

 

Εννοείτε πως για να γίνει αυτήν η διαδικασία πρέπει να είμαστε ROOT.

 

ROOT

 

Για να ρουτάρουμε το τηλέφωνο θα χρειαστούμε 2 εφαρμογές, το Τowelroot.apk και το SuperSU.apk.

 

Τα βάζουμε και τα 2 αρχεία στην κάρτα μνήμης, και με έναν file manager πηγαίνουμε στο path που τα έχουμε και κάνουμε εγκατάση το towelroot και έπειτα το τρέχουμε. Στο interface του towelroot θα δούμε ένα κουμπάκι που γράφει "make it ra1n". Πατάμε και σε λίγα δευτερόλεπτα θα μας πει ότι ρουταρίστηκε επιτυχώς...

 

Κατόπιν εγκαθιστούμε το superSU,και το τρέχουμε . Μετά από αυτό καλό είναι να κάνουμε επανεκκίνηση.

 

Towelroot+SuperUseer v2.37

 

 

Οπότε έχουμε και λέμε:

 

Βήμα 1ο: Τowelroot

Βήμα 2ο: SuperSU (Η αλήθεια ειναι οτι το κινητο μου ειχε ηδη το SuperSU, αρα μηπως δεν χρειάζεται να κανω τα 2 πρωτα βηματα?)

Βήμα 3ο: Rashr + Rom

 

Καλά τα λέω ?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχουμε και λέμε:

 

Βήμα 1ο: Τowelroot

Βήμα 2ο: SuperSU (Η αλήθεια ειναι οτι το κινητο μου ειχε ηδη το SuperSU, αρα μηπως δεν χρειάζεται να κανω τα 2 πρωτα βηματα?)

Βήμα 3ο: Rashr + Rom

 

Καλά τα λέω ?

 

Αν έχεις το SuperSU εγκατεστημένο το κινητό σου πρέπει να είναι Root.

Κατέβασε αυτό το Root Checker κανε το τεστ και θα σου πει αν είναι Root.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

Το Rashr είναι πρόγραμμα που σε βοηθάει να εγκαταστήσεις το recovery ΟΧΙ ΤΗΝ ROM.

 

Διάβαζε πολλές φορές και προσεκτικά το τι γράφω μην κάνεις κάποιο λάθος μπορεί να κάνεις ζημιά στο κινητό σου.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το SuperSU εγκατεστημένο το κινητό σου πρέπει να είναι Root.

Κατέβασε αυτό το Root Checker κανε το τεστ και θα σου πει αν είναι Root.

 

"Ευχαριστώ" Νο 3.4556.567.378.457............. :-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν έχεις το SuperSU εγκατεστημένο το κινητό σου πρέπει να είναι Root.

Κατέβασε αυτό το Root Checker κανε το τεστ και θα σου πει αν είναι Root.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

Το Rashr είναι πρόγραμμα που σε βοηθάει να εγκαταστήσεις το recovery ΟΧΙ ΤΗΝ ROM.

 

Διάβαζε πολλές φορές και προσεκτικά το τι γράφω μην κάνεις κάποιο λάθος μπορεί να κάνεις ζημιά στο κινητό σου.

 

"Root access" Οποτε προχωραω στο Rashr αφου εχω κανει και backup αυτα που θελω ?

Link to comment
Share on other sites

"Ευχαριστώ" Νο 3.4556.567.378.457............. :-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

"Root access" Οποτε προχωραω στο Rashr αφου εχω κανει και backup αυτα που θελω ?

 

Ναι και επιλεγείς ποια recovery θα βάλεις αρχείο ( img )

Link to comment
Share on other sites

Ναι και επιλεγείς ποια recovery θα βάλεις αρχείο ( img )

 

Αυτο που κατεβασα απο την Smartdigi εχει και ενα zip αρχειο γυρω στα 500ΜΒ, το κανω κατι αυτο ?? η μονο με το img ασχολουμαι ?

Το img το βρηκα στον φακελο: installation - recovery - recovery_20141115_nx507j.img

Edited by satsoc85
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που κατεβασα απο την Smartdigi εχει και ενα zip αρχειο γυρω στα 500ΜΒ, το κανω κατι αυτο ?? η μονο με το img ασχολουμαι ?

 

Αυτό το αρχείο 500mb είναι η ROM το άλλο που κατέβασες μαζί με την ROM το img διέγραψε το δεν το χρειάζεσαι.

 

Κατέβασε μια από της δυο recovery που σου δίνω στην προηγούμενη σελίδα CWM η TWRP εγκατέστησε την με το Rashr

Μετά βάλε την ROM 500Μb ZIP αρχείο στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

Μετά μπαίνεις recovery με Power και volume+ και από εκεί μέσα εγκαταστης την ROM.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αρχείο 500mb είναι η ROM το άλλο που κατέβασες μαζί με την ROM το img διέγραψε το δεν το χρειάζεσαι.

 

Κατέβασε μια από της δυο recovery που σου δίνω στην προηγούμενη σελίδα CWM η TWRP εγκατέστησε την με το Rashr

Μετά βάλε την ROM 500Μb ZIP αρχείο στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

Μετά μπαίνεις recovery με Power και volume+ και από εκεί μέσα εγκαταστης την ROM.

 

Υπαρχουν διαφορες αναμεσα στο CWM και TWRP ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφορες αναμεσα στο CWM και TWRP ?

 

Η δουλειά που κάνουν είναι ι ίδια απλά αλλάζουν οπτικά.

Η CWM χρησιμοποιείται με τα κουμπιά του κινητού ένταση πάνω κάτω και το Power.

Η TWRP χρησιμοποιείται με την οθόνη είναι touch.

 

Βάλε την CWM εσύ λόγο του ότι δεν είσαι και εξοικειωμένος σαν χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά που κάνουν είναι ι ίδια απλά αλλάζουν οπτικά.

Η CWM χρησιμοποιείται με τα κουμπιά του κινητού ένταση πάνω κάτω και το Power.

Η TWRP χρησιμοποιείται με την οθόνη είναι touch.

 

Βάλε την CWM εσύ λόγο του ότι δεν είσαι και εξοικειωμένος σαν χρήστης.

 

Με λες ανίδεο ?

Καλα κανεις ! :-D

 

Θα πρεπει να κανω και wipe data/factory reset, wipe cache & στο advanced, wipe dalvik cache ?

Edited by satsoc85
Link to comment
Share on other sites

Με λες ανίδεο ?

Καλα κανεις ! :-D

 

Θα πρεπει να κανω και wipe data/factory reset, wipe cache & στο advanced, wipe dalvik cache ?

 

Ναι και μην ξεχάσεις πριν μπεις recovery να κάνεις (wipe data/factory reset, wipe cache & στο advanced, wipe dalvik cache) να βάλεις το ZIP αρχείο της ROM στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μην ξεχάσεις πριν μπεις recovery να κάνεις (wipe data/factory reset, wipe cache & στο advanced, wipe dalvik cache) να βάλεις το ZIP αρχείο της ROM στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

 

Δεν ειμαι τοσο αχρηστος :-) Αλλα κανεις πολυ καλα και μου το λες ! Σ ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σου ! Παιζει ρολο αν θα ειναι σε φακελο η χυμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι τοσο αχρηστος :-) Αλλα κανεις πολυ καλα και μου το λες ! Σ ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σου ! Παιζει ρολο αν θα ειναι σε φακελο η χυμα ?

 

Δεν παίζει ρόλο αλλά για ευκολία αντέγραψε το zip χύμα.

 

Είναι απλά θέμα γνώσεως και εμπειρίας στο αντικείμενο,κάνεις δεν είναι άχρηστος αρκεί να θέλει να μάθει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο αλλά για ευκολία αντέγραψε το zip χύμα.

 

Είναι απλά θέμα γνώσεως και εμπειρίας στο αντικείμενο,κάνεις δεν είναι άχρηστος αρκεί να θέλει να μάθει...

 

Νομιζω πηγαν ολα καλα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...