Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα , αντιμετωπιζω το παρακατω πρόβλημα.

Όταν πατησω το πράσινο κουμπί για να κάνω μία κλήση ή οθόνη μαυρίζει τελείως.

 

Αν έχω όμως το bluetooth ακουστικό μου συνδεδεμένο ή το ενεργοποιήσω για να συνδεθεί η οθόνη ξεμαυριζει τελείως !

 

Αν απενεργοποιήσω το bluethooth ακουστικό η οθόνη ξαναμαυριζει. !

Τί φταίει ? Έκανα από το twrp recovery wipe cache και dalvik , αλλά τίποτα.

Λέτε να έχει παρει τίποτα υγρασια σε κανένα αισθητήρα ?

 

Κατά τα λοιπά όλα είναι κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , αντιμετωπιζω το παρακατω πρόβλημα.

Όταν πατησω το πράσινο κουμπί για να κάνω μία κλήση ή οθόνη μαυρίζει τελείως.

 

Αν έχω όμως το bluetooth ακουστικό μου συνδεδεμένο ή το ενεργοποιήσω για να συνδεθεί η οθόνη ξεμαυριζει τελείως !

 

Αν απενεργοποιήσω το bluethooth ακουστικό η οθόνη ξαναμαυριζει. !

Τί φταίει ? Έκανα από το twrp recovery wipe cache και dalvik , αλλά τίποτα.

Λέτε να έχει παρει τίποτα υγρασια σε κανένα αισθητήρα ?

 

Κατά τα λοιπά όλα είναι κανονικά

 

rom αλλαξες ; τι φοραει ;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

rom αλλαξες ; τι φοραει ;

 

Gtv 6.9.29 ειμαι με αυτή σχεδόν 3μηνες , χωρίς κανένα πρόβλημα ,

Υποψιαζομαι ότι πηρε υγρασία στον proximity sensor , γιατί όταν ενεργοποιηθεί η "πρόληψη ατυχών κλήσεων όταν τοποθετηθεί σε μαλακή θήκη" σε κάθε ξεκλείδωμα μου βγάζει το μήνυμα : "μην καλύπτετε το πάνω μέρος της οθονης", ενώ φυσικά δεν το καλύπτω.

 

Τι να κανω, έβγαλα το πίσω μέρος του mi4 , με μία βεντούζα και είναι καθαρό.

 

 

Τρέχω διάφορα proximity sensor test από google play και ο proximity sensor είναι κολλημενος στο 0.0

Το αφήνω έτσι ή επισκευάζεται ?

Edited by stelrp
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. ειμαι σχετικα νεος στο ειδος κ χρειαζομαι την βοηθεια σας. ειμαι κατοχος του mi4 2/16 lte. το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι οι συνομιλητες με ακουνε με διακοπες, κ οτι καποιες φορες μου ζηταει πιν. ξερω οτι εχει ξαναναφερθει αλλα δεν ξερω τι να κανω. το κινητο φοραει miui 8 gtv 6.6.23.μια βοηθεια σας παρακαλω. ποια πρεπει να περασω για να μην εχω προβληματα? αν μπορειται να μου βαλετε το λινκ για να το κατεβασω. κ αν την περναω με τον updater του κινητου... σας ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου το έβγαζε αυτό γιατί σε κάποιο σημείο είχε πάρει βρωμιά το tempered glass, μόλις άλλαξα (γιατί είχε έρθει η ώρα του) διορθώθηκε κ αυτό..

 

Gtv 6.9.29 ειμαι με αυτή σχεδόν 3μηνες , χωρίς κανένα πρόβλημα ,

Υποψιαζομαι ότι πηρε υγρασία στον proximity sensor , γιατί όταν ενεργοποιηθεί η "πρόληψη ατυχών κλήσεων όταν τοποθετηθεί σε μαλακή θήκη" σε κάθε ξεκλείδωμα μου βγάζει το μήνυμα : "μην καλύπτετε το πάνω μέρος της οθονης", ενώ φυσικά δεν το καλύπτω.

 

Τι να κανω, έβγαλα το πίσω μέρος του mi4 , με μία βεντούζα και είναι καθαρό.

 

 

Τρέχω διάφορα proximity sensor test από google play και ο proximity sensor είναι κολλημενος στο 0.0

Το αφήνω έτσι ή επισκευάζεται ?

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δοκιμάσω την τελευταία stable από το Ελληνικό φόρουμ.

Περνιεται με factory reset. (Κάνει φορμάτ το dalvik, data, cache, σωστά?)

Αν κατεβάσω στο κινητό μου mi4 που δεν έχει sdcard, φοβαμαι μην τη σώζει στο data και μετά το φορμάρω. Μάλλον δεν πρεπει να παίζει κάτι τέτοιο και άλλο είναι το user data(sdcard partition!) kai άλλο το data.

Πείτε μου γιατί τα χω ελαφρώς μπλέξει.

Ότι φλασαρισματα έχω κάνει είναι χωρίς φακτορυ ρεσετ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δοκιμάσω την τελευταία stable από το Ελληνικό φόρουμ.

Περνιεται με factory reset. (Κάνει φορμάτ το dalvik, data, cache, σωστά?)

Αν κατεβάσω στο κινητό μου mi4 που δεν έχει sdcard, φοβαμαι μην τη σώζει στο data και μετά το φορμάρω. Μάλλον δεν πρεπει να παίζει κάτι τέτοιο και άλλο είναι το user data(sdcard partition!) kai άλλο το data.

Πείτε μου γιατί τα χω ελαφρώς μπλέξει.

Ότι φλασαρισματα έχω κάνει είναι χωρίς φακτορυ ρεσετ.

 

Το sd card ειναι προφανως η internal storage την οποια εννοειται πως δε θα κανεις wipe. Μονο data, dalvik και cache θα κανεις.

Αν κανεις wipe και την Internal θα χασεις οτι εχεις αποθηκευμενο συν το αρχειο της rom και μετα δε θα εχεις τι να φλασαρεις.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το sd card ειναι προφανως η internal storage την οποια εννοειται πως δε θα κανεις wipe. Μονο data, dalvik και cache θα κανεις.

Αν κανεις wipe και την Internal θα χασεις οτι εχεις αποθηκευμενο συν το αρχειο της rom και μετα δε θα εχεις τι να φλασαρεις.

Εντάξει το κατάλαβα.

Λέω να κάνω wipe KAI το system , και μετά να φλασαρω τη stable από το twrp, για να καθαρίσει τελειως, τί λες ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δοκιμάσω την τελευταία stable από το Ελληνικό φόρουμ.

 

δεν ξερω τι ειναι η τελευταια αλλα η stable 8.0.2.0 ειναι απο τις καλυτερες που εχουν βγει γι'αυτο το κινητο

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ειναι η τελευταια αλλα η stable 8.0.2.0 ειναι απο τις καλυτερες που εχουν βγει γι'αυτο το κινητο

 

Πώς την πέρασες; Την κατεβασες στην internal storage και μετα reboot to recovery (twrp) factory reset και flash ?

 

Έκανες wipe to system ?

Μου έχουν πει να ρίξω μία fastboot πρώτα αλλά έχω μόνο pc με winxp 32bit και δεν κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Πώς την πέρασες; Την κατεβασες στην internal storage και μετα reboot to recovery (twrp) factory reset και flash ?

 

Έκανες wipe to system ?

Μου έχουν πει να ρίξω μία fastboot πρώτα αλλά έχω μόνο pc με winxp 32bit και δεν κάνει....

 

mi flash εκανα απο την αρχη // fastboot

 

win xp32 bit ? πρεπει να βρεις κατι πιο συγχρονο

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
νομιζω πως εδω εισαι , εγω το ειχα αλλαξει πριν 1.5χρονο αυτο

 

http://vifocal.com/usb-charge-board-with-flex-cable-mic-microphone-for-xiaomi-4-m4-mi4-smartphone.html - Original USB Charge Board With Flex cable Mic Microphone For Xiaomi 4 M4 Mi4 Smartphone

 

γενικα αυτο το μαγαζι ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα αν κρινω απο την οθονη που εχω αλλαξει ειναι πολύ καλυτερα τα αντ/κα του απο αυτα του εμποριου

 

Παραγγειλα τελικα! 20-35 μερες για να ρθει...

 

Αντε να δουμε, ελπιζω να ναι μονο αυτο και μην εγινε καμια αλλη ζημια!

 

Αλλαξα σημερα που παρελαβα αλλα δεν ειδα καμια συγκινηση.

 

Υπαρχει περιπτωση να ναι κατι αλλο? (θυμιζω οτι το κινητο δουλευε μεχρι που τελειωσε η μπαταρια) Ξερει κανεις κανενα μαγαζι εδω να το παω να ριξει μια ματια?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που το έχει ξεζουμίσει, μπορεί να μου πει την άποψή του?

Με ενδιαφέρει κυρίως κάμερα και μπαταρία και αν είναι καλύτερη συσκευή συγκριτικά με το Mi4c ή 4s.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια το Mi4i μου δεν πατιουνται πια τα πληκτρα...μπορω να το παω καπου?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια το Mi4i μου δεν πατιουνται πια τα πληκτρα...μπορω να το παω καπου?

 

Επικοινωνησα με 2 καταστηματα στην Αθηνα για το προβλημα που ειχα με την φορτιση, το ενα μονο μπηκε στο κοπο να απαντησει και το εδωσα χθες για φτιαξιμο. Αν ολα πανε καλα θα σου πω το ονομα..

 

Παντως κοιτα στο skroutz πολλα καταστηματα που πουλανε φτιανουν κιολας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επικοινωνησα με 2 καταστηματα στην Αθηνα για το προβλημα που ειχα με την φορτιση, το ενα μονο μπηκε στο κοπο να απαντησει και το εδωσα χθες για φτιαξιμο. Αν ολα πανε καλα θα σου πω το ονομα..

 

Παντως κοιτα στο skroutz πολλα καταστηματα που πουλανε φτιανουν κιολας.

 

 

τι εγινε αναστηθηκε το Mi4 ?

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσε αυτους που το αγορασες καταρχην . αφου σου εκανε εξ'αρχης τετοια θεματα κατι δεν παει καλα με τη συσκευη.

 

// Οποιος θελει να αλλαξει οθονη (η καλυτερη που εχω βρει ειναι απο το vifocal.com ) καμια σχεση με αυτες του aliexpress

http://vifocal.com/lcd-display-touch-screen-digitizer-glass-for-xiaomi-mi4-m4.html

 

// το μεταλλικο πλαισιο γυρω γυρω , εχει βρει κανεις αντ/κο να μου στειλει με Link ?

 

Ευτυχής κάτοχος του MI4 LTE μέχρι και χθες. Δυστυχώς το κινητό είχε μία πτώση και ράγισε η οθόνη.Επειδή μου αρέσει πολύ το κινητό θα ήθελα να το κρατήσω ακόμα.Επειδή έχω παρακολουθήσει το νήμα εξαρχής έχω παρατηρήσει ότι είχες το ίδιο πρόβλημα και ήδη έχει αλλάξει οθόνη.Θα ήθελα την γνώμη σου για την παρακατώ:

http://dragon-tt.com/xx.aspx?id=4047

Είμαι διατεθειμένος να τα δώσω αυτά τα λεφτά, το θέμα είναι ισχύει αυτό που λέει από κάτω ότι είναι original?

Προτιμώ να αγοράσω την οθόνη μαζί με το πλαίσιο σαν ποιο εύκολη λύση.

Κάθε άποψη καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ποτέ δεν είναι original, ακόμα και αν το γράφουν

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν το στηλουμε πίσω στο vickmall π.χ και αυτοί το στηλουν πίσω στην xiaomi για αντικατάσταση οθόνης δεν θα το πάρουμε πίσω με γνήσια οθόνη; Πόσο θα κόστιζε άραγε; Έχω και εγώ το κόλλημα ότι αν μου σπάσει η οθόνη το θέλω με γνήσια ή αλλιώς καλύτερα να πάει για ανταλλακτικά....
Link to comment
Share on other sites

δύο πράγματα με προβληματίζουν:

1.το συγκεκριμένο μαγαζί δεν δεχεται πληρωμές μέσω paypal.Είναι αξιόπιστο?

2.Ακόμα και αν δεν είναι original έχει μία ικανοποιητική ποιότητα?

Δυστυχώς το δεύτερο μπορεί να απαντηθεί μόνο από κάποιον που έχει κάνει αγορά από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

απο το vifocal με 25ευρω κανεις δουλεια, η οθονη ειναι παρα πολυ καλη , δεν καταλαβαινεις διαφορα με την Original

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

απο το vifocal με 25ευρω κανεις δουλεια, η οθονη ειναι παρα πολυ καλη , δεν καταλαβαινεις διαφορα με την Original

 

εκτός από την αγορά της οθόνης είδα ότι χρειάζεται και ταινία διπλής οψης.Μπορώ να βάλω οποιαδήποτε ταινία διπλής ή υπαρχεί συγκεκριμένη για το mi4 ; Αν κατάλαβα καλά πιστεύεις ότι δεν αξίζει να δώσω τα παραπάνω λεφτά για να αγοράσω οθόνη και πλαίσιο έτοιμα απο dragon-tt

Link to comment
Share on other sites

εκτός από την αγορά της οθόνης είδα ότι χρειάζεται και ταινία διπλής οψης.Μπορώ να βάλω οποιαδήποτε ταινία διπλής ή υπαρχεί συγκεκριμένη για το mi4 ; Αν κατάλαβα καλά πιστεύεις ότι δεν αξίζει να δώσω τα παραπάνω λεφτά για να αγοράσω οθόνη και πλαίσιο έτοιμα απο dragon-tt

 

φιλε μου εγω εδωσα 25ευρω περιπου και πηρα οθονη απο vifocal , (πιο παλια ειχα παρει και απο aliexpress στα ιδια λεφτα αλλα καμια σχεση με αυτη τωρα) και μετα εδωσα 20ευρω σε ενα καταστημα που κανει επισκευες και το πηρα την επομενη μερα , η οθονη δεν ξεχωριζει σε τιποτα απο τη γνησια

 

45-50 ευρω πηγε εργασια + αντ/κο και δουλευει αψογα.

 

ειδα επισης στο Miui.gr οτι καποιος εβαλε αγγελια και πουλαει οθονη κτλ αλλα δεν ξερω απο που την εχει αγορασει και τι ειδους ειναι

αν ενδιαφερεσαι δες και εδω https://xiaomi-miui.gr/community/cmp/index.php/Entry/765-xiaomi-mi4-parts/

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...