Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aσε που δε γινεται να εχεις δύο επεξεργαστες μαζι :dizzy:

Τα windows x64 χρειαζονται αν εχεις κλειδωμενο bootloader, πραγμα που δε συμβαινει στο mi4

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατέβασα cpu-z και λάθος έκανα για mediatek

http://www.mediafire.com/view/p3lzwom9rlrova2/Screenshot_2016-12-31-12-47-35-283_com.cpuid.cpu_z.png

 

Κάνω τη διαδικασία fastboot που προαναφερθηκε ? Από xp sp3 pro eng σε μηχάνημα core2duo 6ετιας?

Ή να κάνω twrp με clean install mesw otg αφού φορμάρω το system data, dalvik και cache

Edited by stelrp
Link to comment
Share on other sites

Η fastboot rom μπαινει απο mi flash, οχι με TWRP

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η fastboot rom μπαινει απο mi flash, οχι με TWRP

 

Ναι το ξέρω αλλά δεν έχω εμπειρία mi flash, ότι φλασαρισματα έχω κάνει είναι μέσω twrp, ακόμα και τα πιο δύσκολα που αναφέρονται στην αρχή του thread, π.χ. Ενοποίηση partitions klp

Link to comment
Share on other sites

Δε θα καθαρισει 100% το κινητο χωρις fastboot rom

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα καθαρισει 100% το κινητο χωρις fastboot rom

 

Αν μπρικαρει όμως, πάλι με fastboot ξεμπρικαρει , σωστά ?

Από ότι έχει διαβάσει το mi flash λύνει και τα μπρικαρισματα του twrp, έτσι δεν είναι ?

Νομίζω ότι κακώς το φοβάμαι ...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ναι, δεν εχω φτασει ποτε στο χειλος της καταστροφης. Αν τα κανεις σωστα, δε θα μπρικαρει. Βρες τη σωστη rom για την εκδοση που εχεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

http://i68.tinypic.com/dlixhe.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://i68.tinypic.com/dlixhe.png
Καλησπερα χρονια πολλα καλη χρονια .μολις το πηρα αν μπορουσε να βοηθησει καποιος στο τι πρεπει να αλλαξω θα ειμουν ευγνωμον .το μονο που θελω σιγουρα ειναι τα ελληνικα δεν εχω ιδεα τι χρειαζεται ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το τηλέφωνο! Είναι πολύ εύκολο να του βάλεις ελληνική rom γιατί έχει ξεκλείδωτο boot loader.

Μπες στο ελληνικό site miui και ακολούθησε τις οδηγίες για εγκατάσταση της rom για πρώτη φορά.

Επίλεξε εσύ ποιά θέλεις stable ή developer και θα το ευχαριστηθείς το τηλέφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το τηλέφωνο! Είναι πολύ εύκολο να του βάλεις ελληνική rom γιατί έχει ξεκλείδωτο boot loader.

Μπες στο ελληνικό site miui και ακολούθησε τις οδηγίες για εγκατάσταση της rom για πρώτη φορά.

Επίλεξε εσύ ποιά θέλεις stable ή developer και θα το ευχαριστηθείς το τηλέφωνο!

Καλημερα καλη χρονια ευχαριστω για την απαντηση .εκανε μια αναβαθμιση ακι μπηκαν τα ελληνικα .Δεν εχω τις γνωσεις να ασχοληθω παραπανω .Σαν τηλεφωνο παντως για τα 98 ευρω που εδωσα ειναι καταπληκτικο με πολλυ καλη καμερα :):):)
Link to comment
Share on other sites

SOS Σήμερα παρέλαβα (μετά από 1 μήνα) ένα mi4 από το minideal. Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι δεν άνοιγε καθόλου και το έβαλα αμέσως στον φορτιστή, όπου και φόρτισε πλήρως. Έπαιξα λίγο μαζί του (το αναβάθμισα και στην τελευταία έκδοση mui8 (είχε την 7.5)) και το έκλεισα κανονικά. Το θέμα είναι ότι τώρα δεν ανοίγει, δεν φορτίζει και δεν μπαίνει σε recovery ή fastboot. Να το βάψω μπλέ ??
Link to comment
Share on other sites

SOS Σήμερα παρέλαβα (μετά από 1 μήνα) ένα mi4 από το minideal. Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι δεν άνοιγε καθόλου και το έβαλα αμέσως στον φορτιστή, όπου και φόρτισε πλήρως. Έπαιξα λίγο μαζί του (το αναβάθμισα και στην τελευταία έκδοση mui8 (είχε την 7.5)) και το έκλεισα κανονικά. Το θέμα είναι ότι τώρα δεν ανοίγει, δεν φορτίζει και δεν μπαίνει σε recovery ή fastboot. Να το βάψω μπλέ ??

 

Ενημερωσε αυτους που το αγορασες καταρχην . αφου σου εκανε εξ'αρχης τετοια θεματα κατι δεν παει καλα με τη συσκευη.

 

// Οποιος θελει να αλλαξει οθονη (η καλυτερη που εχω βρει ειναι απο το vifocal.com ) καμια σχεση με αυτες του aliexpress

http://vifocal.com/lcd-display-touch-screen-digitizer-glass-for-xiaomi-mi4-m4.html

 

// το μεταλλικο πλαισιο γυρω γυρω , εχει βρει κανεις αντ/κο να μου στειλει με Link ?

Edited by MAFIA

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Δν ξερω αν εχει αναφερθει και πιο πισω αλλα 223 σελιδες ειναι πολλες οποτε καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

 

Εχω το συγκεκριμενο κινητο 2 χρονια τωρα και ολα πανε μια χαρα μονο που προχθες αρχισε να μην φορτιζει.. Η αληθεια ειναι οτι ημουν σε ενα φιλικο σπιτι και προσπαθουσα να το φορτισω και το ζορισα λιγο παραπανω και κατι πρεπει ή να εσπασε ή να καηκε...

 

Το κινητο λειτουργουσε κανονικα μονο που τωρα εκλεισε επειδη τελειωσε η μπαταρια... Δν φορτιζει με το δικο του, δν φορτιζει με ενα powerbank ουτε συνδεεται στον υπολογιστη.

Παω για αλλαγη charger port?

 

Αν ναι, ειναι ευκολο να το αλλαξω μονος μου? ( εχω αλλαξει μπαταρια και οθονη σε iphone) και που μπορω να το βρω?

Ειδα κατι στο ebay αλλα λενε σε 1,5 μηνα παραδοση... Κατι απο Ευρωπη μερια?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά εύκολο. Αναγκαστικά μάλλον θα περιμένεις..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικά εύκολο. Αναγκαστικά μάλλον θα περιμένεις..

 

Κατι τετοιο να ψαχνω?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/for-Xiaomi-Mi4-Mi-4-M4-LTE-5-0-Charger-Connector-Dock-Port-Flex-Cable-ZVFE021-/361847679890?hash=item543fcd6b92:g:4UQAAOSw2xRYR3xf

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο, πάει όλο μαζί, usb, μικρόφωνο κλπ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως εδω εισαι , εγω το ειχα αλλαξει πριν 1.5χρονο αυτο

 

http://vifocal.com/usb-charge-board-with-flex-cable-mic-microphone-for-xiaomi-4-m4-mi4-smartphone.html - Original USB Charge Board With Flex cable Mic Microphone For Xiaomi 4 M4 Mi4 Smartphone

 

γενικα αυτο το μαγαζι ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα αν κρινω απο την οθονη που εχω αλλαξει ειναι πολύ καλυτερα τα αντ/κα του απο αυτα του εμποριου

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα τελικα! 20-35 μερες για να ρθει...

 

Αντε να δουμε, ελπιζω να ναι μονο αυτο και μην εγινε καμια αλλη ζημια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι κάτοχος του mi4 και επειδή έμεινα ευχαριστημένος το πήρα και δώρο για την κοπελιά.

Μετά από ένα 2μηνο της έκανε reboot (όταν ήταν για ώρες σε αδράνεια και χαμηλό σήμα) , ως 'λύση' σκέφτηκα να απενεργοποιήσω να ζητά το pin ώστε και να μην το πάρεις χαμπάρι να ανοίξει και να μην χαθεί κάποια κλήση.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι πως σε άκυρες στιγμές που δεν καταλαβαίνεις τον λόγο δεν ακούγονται οι ήχοι (κλήση, μηνύματα, τίποτα...) είτε μόνο του είτε με reboot ακούγονται όλα κανονικά. Αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα που μας απασχολεί και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες/ιδέες σας για το τι τρέχει. Ευχαριστώ πολύ.

 

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/15995437_10212163042415366_500804435_n.png?oh=107808802934b749f8ad6c0118866b13&oe=5877E6D4

Link to comment
Share on other sites

Φταίει ότι πρέπει να βάλεις μια ρομ της προκοπής

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτήν ήρθε από minideal και υπέθεσα για να την βάζουν και να είναι η stable θα έχει τα λιγότερα προβλήματα. (εννοείται πως θέλουμε απλά να λειτουργεί και τίποτα παραπάνω)

Είναι σίγουρο όμως πως αυτό φταίει? Δεν βρήκα παρόμοια συμπτώματα.

Ποια προτείνεις να περάσω? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το random restart ήταν στάνταρ πρόβλημα σε κάποιες εκδόσεις, επειδή όμως δεν το παρακολουθώ στενά δεν ξέρω πότε ακριβώς λύθηκε.

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5928-Stable-V8-1-3-0-Xiaomi-MI-4/#files

Εγώ θα έβαζα την προτελευταία που έχει πολλά downloads

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχε γίνει στο κινητό πριν λίγες μέρες ένα update στην υπάρχουσα rom (global 8.1.4) και έπειτα δεν έχει ξαναγίνει ramdom restart(μέχρι στιγμής δηλαδή) και δεν ξέρω ποια ακριβώς είχε πριν θα το ψάξω αρκετά πριν περάσω μια. To 2ο θέμα με το ξαφνικό mute με καίει και το κράτησε και μετά το update.

Αυτή η global 8.1.4 που έχει τώρα δεν έχει καμιά σχέση με την ελληνική Stable V8.1.3.0? Είναι εντελώς άσχετες ή είναι απλές μεταφράσεις?

Στο δικό μου κινητό (όχι της κοπελιάς) να φανταστείς πως έχω ακόμα την MIUI 6.6.5.0(KXDCNCG) STABLE από τότε που το πήρα χωρίς προβλήματα.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τον χρόνου σου

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το δημιουργεί το bluetooth ακουστικό, όταν είναι συνδεδεμένο ακούγονται ήχοι κανονικά, ενώ όταν ξεσυνδεθεί τίποτα. Αυτό όμως το ξεκίνησε να το κάνει τις τελευταίες μέρες όχι από την αρχή. Γνωρίζει κανείς πως να λυθεί αυτό το θέμα?

 

Επίσης αν το κάνεις restart λειτουργεί κανονικά χωρίς το ακουστικό.

Edited by Thanasothanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους μολις παρελαβα αυτη τη θηκη : http://www.ebay.com/itm/282112426719?ul_noapp=true . Γινεται οταν ανοιγω την θηκη να ανοιγει και το κινητο;Υπαρχει τετοια δυνατοτητα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...