Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα βάλει μια Developer MIUI 8 πριν 2-3 εβδομάδες (δεν θυμάμαι ποια). Τώρα πήγα να βάλω την Stable-V8.0.2.0.zip και κάτι πήγε στραβά. Μου έβγαζε "update.zip is corrupted". Έκανα wipe τα πάντα (μάλλον λάθος μου)!!

 

Τελικά κατέληξα να βάλω μία rom με fastboot (Αυτή: cancro_global_images_V7.5.1.0.MXDMIDE_20160523.0000.23_6.0_global_05f0b7ad2f). Έχω κάνει ότι να 'ναι προφανώς.

 

Έκανα τον έλεγχο και είδα πως έχω κλειδωμένο bootloader. Ήταν κλειδωμένο από πριν ή τώρα το κλείδωσα; Ποιον ή ποιους οδηγούς πρέπει να ακολουθήσω για να εγκαταστήσω την stable miui 8; Έχω μπερδευτεί πολύ.

κλειδωμενο bootloader δεν εχει σηγουρα για δες εδω για το κινητο μας https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6037-FastBoot-ROM/?f4b65a4d
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ενος φιλου μου το mi4 δε μπορεις να μιλησεις απο τις διακοπες και παρασιτα στις κλησεις. Το "μονο δικτυο 4g", αντι για "προτιμωμενο δικτυο 4g" δεν το βλεπω πουθενα..

ρομ gkalen 6.8.18

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα εχει 4g στο ιντερνετ ή ειναι το τίμημα για το bug?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχει περάσει κανείς την xiaomi-miui-hellas-6.0.1_cancro_v8_GTV-6.9.1.zip ???Η διαδικασία γίνεται μέσα απτον updater του κινητού?Μόλις το πήρα στα χέρια μου και έχει την μαμά ρομ ακόμα με android 4.4!Ποιά προτείνετε να περάσω να δουλεύει απροβλημάτιστα?Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχει περάσει κανείς την xiaomi-miui-hellas-6.0.1_cancro_v8_GTV-6.9.1.zip ???Η διαδικασία γίνεται μέσα απτον updater του κινητού?Μόλις το πήρα στα χέρια μου και έχει την μαμά ρομ ακόμα με android 4.4!Ποιά προτείνετε να περάσω να δουλεύει απροβλημάτιστα?Ευχαριστώ πολύ!
μερικα ποστ ποιο πισω γραφουμε για αυτο με links !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχει περάσει κανείς την xiaomi-miui-hellas-6.0.1_cancro_v8_GTV-6.9.1.zip ???Η διαδικασία γίνεται μέσα απτον updater του κινητού?Μόλις το πήρα στα χέρια μου και έχει την μαμά ρομ ακόμα με android 4.4!Ποιά προτείνετε να περάσω να δουλεύει απροβλημάτιστα?Ευχαριστώ πολύ!

 

βαλε την τελευταια miui8 global.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να πάρω το κινητό για φίλο.(όταν μου ειπε φτηνό και ποιοτικό στο μι4 πήγε το μυαλό μου)

http://www.banggood.com/Xiaomi-Mi4-5-inch-2GB-RAM-16GB-ROM-Snapdragon-801-Quad-core-4G-Smartphone-p-1045950.html

 

το 4g δεν τον ενδιαφέρει.... τι λέτε?

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Προχωρα.. Εγω το εχω παρει σε φιλο μου και με εχει κανει θεο.

Στην ιδια τιμη παιρνει και mi4c υποψην, καθως και redmi 3s αν τον ενδιαφερει πολυ η μπαταρια, αλλα και με το mi4 θα μεινει ευχαριστημενος απο τη μπαταρια και απο ολα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να πάρω το κινητό για φίλο.(όταν μου ειπε φτηνό και ποιοτικό στο μι4 πήγε το μυαλό μου)

https://www.fastcardtech.com/Xiaomi-MI4-on-sale.html

http://www.banggood.com/Xiaomi-Mi4-5-inch-2GB-RAM-16GB-ROM-Snapdragon-801-Quad-core-4G-Smartphone-p-1045950.html

 

το 4g δεν τον ενδιαφέρει.... τι λέτε?

Άνετα...δεν παίζεται για τα λεφτά του. Να του αλλάξεις και ρομ αν το πάρεις από banggood να μην πετάει διαφημίσεις μόνο. Οδηγίες στο ελληνικό φόρουμ της xiaomi. Είναι πολύ εύκολο.

Υ. Γ. Το 4g παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

ok thanks παίδες,και με τα 2 gb ram,πιστεύω οτι αυτή την τιμή είναι χώμα.

το τσιμπάω απο banggood.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Προσπαθω να να περασω fastboot rom για να κανω καθαρή εγκατάσταση στο τηλέφωνο μεσω miflash.μου βγάζει ακαθόριστο σφάλμα ειτε με την κινέζικη είτε με την ελληνική.Εχω την 6.8.25 developer και η συσκευη ειναι η mi4 LTE.Τι κάνω λάθος;;;Μπορει κανεις να με βοηθήσει;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Προσπαθω να να περασω fastboot rom για να κανω καθαρή εγκατάσταση στο τηλέφωνο μεσω miflash.μου βγάζει ακαθόριστο σφάλμα ειτε με την κινέζικη είτε με την ελληνική.Εχω την 6.8.25 developer και η συσκευη ειναι η mi4 LTE.Τι κάνω λάθος;;;Μπορει κανεις να με βοηθήσει;;;

 

αποσυμπίεσε το zip της fastboot rom στην επιφάνεια εργασίας (φάκελος και μέσα τα αρχεία). Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά στους οδηγούς λένε ότι είναι καλύτερα να συνδέσεις το κινητό σε usb 2 και όχι σε usb 3 και προτιμότερα σε windows x64.

Link to comment
Share on other sites

αποσυμπίεσε το zip της fastboot rom στην επιφάνεια εργασίας (φάκελος και μέσα τα αρχεία). Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά στους οδηγούς λένε ότι είναι καλύτερα να συνδέσεις το κινητό σε usb 2 και όχι σε usb 3 και προτιμότερα σε windows x64.

 

την ρομ την έχω στον c.Φυσικά ακολουθώ κατα γράμμα τον οδηγό,το συνδέω σε usb 2 θυρα ,και έχv 64αρια windows αλλά πάλι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

την ρομ την έχω στον c.Φυσικά ακολουθώ κατα γράμμα τον οδηγό,το συνδέω σε usb 2 θυρα ,και έχv 64αρια windows αλλά πάλι τιποτα

 

Κανε αποκοπή - επικόλληση τον φάκελο στην επιφάνεια εργασίας, και εγώ είχα προβλήματα κατά την εγκατάσταση με miflash και όταν το έκανα αυτό προχώρησε κανονικά. (πιθανή μεγάλη διαδρομή - πολλά γράμματα ή ελληνικά γράμματα στην διαδρομή-θέση του φακέλου) δηλαδή αν πχ έχεις

 

C:\κώστας\xiaomi\νέος φάκελος\redmi.... λόγο των Ελληνικών χαρακτήρων δεν προχωρά η εγκατάσταση

Edited by newworld
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους

 

θα ήθελα την βοήθεια σας τι να διαλέξω για αγορά απο τα 2 MI4 (ποιο είναι πιο απροβλημάτιστο)

 

1) Mi4 2gb/16gb 4G περιπου 110ε http://www.banggood.com/Xiaomi-Mi4-5-inch-2GB-RAM-16GB-ROM-Snapdragon-801-Quad-core-4G-Smartphone-p-1045950.html?utm_source=tradetracker&utm_medium=tradetracker_sp&utm_campaign=12&utm_content=219346

 

2) 3gg/64gb 3G περιπου 140 http://www.dealsmachine.com/best_347685.html?utm_source=shareasale&utm_medium=shareasale&utm_campaign=shareasale

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και στο gearbest τόσο το έχει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ok

 

αυτο που θέλω να μάθω είναι αν το ΜΙ4 64gb 3G αξίζει για αγορά η μήπως βγάζει προβλήματα και να προτιμήσω το άλλο

 

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ok

 

αυτο που θέλω να μάθω είναι αν το ΜΙ4 64gb 3G αξίζει για αγορά η μήπως βγάζει προβλήματα και να προτιμήσω το άλλο

 

και πάλι ευχαριστώ

 

εγώ είχα το mi4w 16gb από gearbest. έχανε το σήμα ανα διαστήματα, το gps αρκετά μέτριο και είχα και reboot. πήρα τώρα το 64 από gearbest και δεν έχω κανένα από τα τρία προβλήματα (το gps λόγω κατασκευής πάντα θα είναι λίγο πιο αδύναμο) (σήμα έχασα κανα δυο φορές αλλα με πειραγμένο system -xposed etc-)

 

οπότε για μενα το 64...

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα το mi4w 16gb από gearbest. έχανε το σήμα ανα διαστήματα, το gps αρκετά μέτριο και είχα και reboot. πήρα τώρα το 64 από gearbest και δεν έχω κανένα από τα τρία προβλήματα (το gps λόγω κατασκευής πάντα θα είναι λίγο πιο αδύναμο) (σήμα έχασα κανα δυο φορές αλλα με πειραγμένο system -xposed etc-)

 

οπότε για μενα το 64...

δεν εχει καμια σχεση η χορητικοτητα του κινητου με τι λειτουργει και τι οχι αυτο παιζει ρολο η rom.. ιδιο ακριβως ειναι μονο η μνημη αλλαζει εχω το 16 δεν εχει τετοια θεματα κα το 64 ρι το ιδιο ειναι !
Link to comment
Share on other sites

ok

 

αυτο που θέλω να μάθω είναι αν το ΜΙ4 64gb 3G αξίζει για αγορά η μήπως βγάζει προβλήματα και να προτιμήσω το άλλο

 

και πάλι ευχαριστώ

Εγώ έχω το 16GB, μετά από 1,5 χρόνο που το έχω δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα από θέμα hardware, κάτι reboot κτλ είναι θέμα ROM, και μάλιστα χωρίς να το προσέχω ιδιαίτερα, μόνο το MI logo που έχει στην πλάτη είχε φύγει.

Τον τελευταίο 1,5 μήνα ξαφνικά έγινε η οθόνη πολύ αργή και να αργεί να ανταποκρίνεται το touch. Διαβάζοντας στο internet είδα ότι είναι πρόβλημα το flat καλωδίου τις οθόνης, ξεκουμπώνοντας το καπάκι πίσω και πιέζοντας το κάτω μέρος έφτιαχνε για λίγο. Ευτυχώς με αυτόν τον τρόπο άντεξε ως ότου να έρθει μία οθόνη σαν ανταλλακτικό, τελικά την άλλαξα όταν δεν έφτιαχνε ότι και να έκανα. Αλλά η οθόνη που πήρα ήταν μάπα, χαλασμένο backlight (δεν είναι ομοιόμορφο) και τα κουμπιά δεν φωτίζονταν, παρόλο που το LED της πλακέτας άναβέ. Έτσι αποφάσισα να πάρω άλλο κινητό και να κρατήσω αυτό σαν εφεδρικό για να μην έχω και το άγχος αν χαλάσει τι κινητό θα έχω.

Επειδή σαν τηλέφωνο μου αρκεί , το μόνο παράπονο είναι η χωρητικότητα, θέλω το ράδιο και το 4G δεν με ενδιαφέρει, προτίμησα να πάρω το ίδιο σε 64GB που είναι και φτηνό και όχι το mi5.

Το πήρα τελικά από gearbest στα 141 ευρώ

Edited by tpelek
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ έχω πρόβλημα με το wifi.

Είμαι με xiaomi-miui-hellas-6.0.1_cancro_Stable-V7.3.3.0.

Όταν κλείνω την οθόνη του κινητού, μετά από λίγο κλείνει το wifi και πρέπει να το ανοίξω πάλι χειροκίνητα. Τσέκαρα στην "εξοικονόμηση μπαταρίας" το έβαλα να μην κάνει καμία ενέργεια για εξοικονόμηση αλλά πάλι τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ έχω πρόβλημα με το wifi.

Είμαι με xiaomi-miui-hellas-6.0.1_cancro_Stable-V7.3.3.0.

Όταν κλείνω την οθόνη του κινητού, μετά από λίγο κλείνει το wifi και πρέπει να το ανοίξω πάλι χειροκίνητα. Τσέκαρα στην "εξοικονόμηση μπαταρίας" το έβαλα να μην κάνει καμία ενέργεια για εξοικονόμηση αλλά πάλι τα ίδια...

 

Στις ρυθμησεις του wifi, το έχεις να ειναι παντα ενεργό ακόμα και αν κλείσεις την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...