Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε από άποψη σταθερότητας τόσο η stable 6.5.0 όσο και η developer 5.9.17 είναι άψογες (χωρίς καμία υπερβολή).

Η stable έχει αρκετά καλύτερη κατανάλωση (δυο μέρες γεμάτες και για γυναίκα μπορεί και τρεις).

Η dev σαφώς γρηγορότερη αλλά με χειρότερη κατανάλωση.

 

Να σημειώσω πως και η stable θα σου γράφει developer στο σχετικά με το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε από άποψη σταθερότητας τόσο η stable 6.5.0 όσο και η developer 5.9.17 είναι άψογες (χωρίς καμία υπερβολή).

Η stable έχει αρκετά καλύτερη κατανάλωση (δυο μέρες γεμάτες και για γυναίκα μπορεί και τρεις).

Η dev σαφώς γρηγορότερη αλλά με χειρότερη κατανάλωση.

 

Να σημειώσω πως και η stable θα σου γράφει developer στο σχετικά με το τηλέφωνο.

 

Τελικα με το root τι γινεται? Χρειαζεται να κανουμε εμεις κατι η ειναι προεγκατεστημενο με την 6.5.0?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το root τι γινεται? Χρειαζεται να κανουμε εμεις κατι η ειναι προεγκατεστημενο με την 6.5.0?

 

Θα μιλήσω γενικά για να βοηθήσω και τους υπόλοιπους να καταλάβουν. Το root είναι μια παρεξηγημένη ιστορία η οποία διαιωνίζεται από χρήστες που θέλουν να αγοράσουν xiaomi και ρωτάνε έχοντας στο μυαλό τους την εικόνα από άλλες συσκευές. Στο miui τα πράγματα είναι απλά.

 

Εξηγώ τι εννοώ. Όλες οι ελληνικές rom (και η 6.5.0 stable gtv), που όπως έχουμε πει πολλές φορές αποτελούν μονόδρομο για πολλούς λόγους, έχουν μια εφαρμογή που ονομάζεται "Κέντρο Ασφαλείας". Εκεί μπορείς να διαχειριστείς τι δικαιώματα θέλεις να δώσεις και σε ποιες εφαρμογές. Είναι απίστευτα απλή στην χρήση και μπορείς να αναιρείς τα δικαιώματα όποτε θελήσεις.

Για τις κινέζικες ή τις multi rom δεν έχω καλή εικόνα. Πιθανόν να το έχουν και εκείνες ή τουλάχιστον οι developer roms.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και πιο πάνω αυτό που πρέπει να κάνουμε για να δώσουμε δικαιώματα root σε μια εφαρμογή, αφού την τρέξουμε μια φορά πάμε στο κέντρο ασφαλείας->δικαιώματα->προνόμια root και ανοίγουμε το διακοπτακι για την εφαρμογή που θελουμε και έτσι της δίνουμε δικαιώματα root.
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω γενικά για να βοηθήσω και τους υπόλοιπους να καταλάβουν. Το root είναι μια παρεξηγημένη ιστορία η οποία διαιωνίζεται από χρήστες που θέλουν να αγοράσουν xiaomi και ρωτάνε έχοντας στο μυαλό τους την εικόνα από άλλες συσκευές. Στο miui τα πράγματα είναι απλά.

 

Εξηγώ τι εννοώ. Όλες οι ελληνικές rom (και η 6.5.0 stable gtv), που όπως έχουμε πει πολλές φορές αποτελούν μονόδρομο για πολλούς λόγους, έχουν μια εφαρμογή που ονομάζεται "Κέντρο Ασφαλείας". Εκεί μπορείς να διαχειριστείς τι δικαιώματα θέλεις να δώσεις και σε ποιες εφαρμογές. Είναι απίστευτα απλή στην χρήση και μπορείς να αναιρείς τα δικαιώματα όποτε θελήσεις.

Για τις κινέζικες ή τις multi rom δεν έχω καλή εικόνα. Πιθανόν να το έχουν και εκείνες ή τουλάχιστον οι developer roms.

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω αυτό που πρέπει να κάνουμε για να δώσουμε δικαιώματα root σε μια εφαρμογή, αφού την τρέξουμε μια φορά πάμε στο κέντρο ασφαλείας->δικαιώματα->προνόμια root και ανοίγουμε το διακοπτακι για την εφαρμογή που θελουμε και έτσι της δίνουμε δικαιώματα root.

 

Ειμαι στο κεντρο ασφαλειας και στα δικαιωματα της εφαρμογης titanium backup.

Βλεπετε εσεις πουθενα καπου να λεει για προνομια root?

 

https://onedrive.live.com/?id=61185E4436927884%21668&cid=61185E4436927884&group=0&parId=61185E4436927884%21667&o=OneUp

 

Edit. Τελικα περασα την ελληνικη stable 6.5.0 και οντως υπηρχε η επιπλεον επιλογη για προνομια root.

Πριν ειχα απλα την stable οχι την ελληνικη και εκει δεν υπηρχε κατι τετοιο.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι φυσιολογικο που το κινητο οταν ειμαι κανα 20λεπτο ιντερνετ αρχίζει και ζεστενεται? Ειδικα αμα παίξω game φτάνει στουσ 40 βαθμους το χερι μου μουδιάζει. Επίσης οταν το φορτιζω και το πιανω λιγο ειναι λιγο ζεστο.Αρχίζω και τρελενομαι. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι φυσιολογικο που το κινητο οταν ειμαι κανα 20λεπτο ιντερνετ αρχίζει και ζεστενεται? Ειδικα αμα παίξω game φτάνει στουσ 40 βαθμους το χερι μου μουδιάζει. Επίσης οταν το φορτιζω και το πιανω λιγο ειναι λιγο ζεστο.Αρχίζω και τρελενομαι. :wacko:

 

Εχουν αναφερθει υπερθερμανσεις για την συγκεκριμενη συσκευη αλλα οι 40 βαθμοι που αναφερεις ειανι φυσιολογικοι θαρρω!

Ειδικα οταν παιζεις παιχνιδια η το φορτιζεις, δεν υπαρχει συσκευη που να μην ζεσταινεται.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερθει υπερθερμανσεις για την συγκεκριμενη συσκευη αλλα οι 40 βαθμοι που αναφερεις ειανι φυσιολογικοι θαρρω!

Ειδικα οταν παιζεις παιχνιδια η το φορτιζεις, δεν υπαρχει συσκευη που να μην ζεσταινεται.

 

Εμένα με παιχνίδι φτάνει μέχρι και 70 βαθμούς.. 40 είσαι μια χαρά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειμαι στο κεντρο ασφαλειας και στα δικαιωματα της εφαρμογης titanium backup.

Βλεπετε εσεις πουθενα καπου να λεει για προνομια root?

 

https://onedrive.live.com/?id=61185E4436927884%21668&cid=61185E4436927884&group=0&parId=61185E4436927884%21667&o=OneUp

 

Δε θα μπεις στα δικαιώματα της εφαρμογής, θα πατήσεις μέσα στο κέντρο ασφαλείας την επιλογή δικαιώματα κάτω αριστερά και μετά έχεις 3 επιλογες: αυτόματη έναρξη, δικαιώματα και προνόμια root. Πατάς στο προνόμια root και ανοίγεις το διακοπτακι για την εφαρμογή που θες να έχει δικαιώματα root.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με παιχνίδι φτάνει μέχρι και 70 βαθμούς.. 40 είσαι μια χαρά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δε θα μπεις στα δικαιώματα της εφαρμογής, θα πατήσεις μέσα στο κέντρο ασφαλείας την επιλογή δικαιώματα κάτω αριστερά και μετά έχεις 3 επιλογες: αυτόματη έναρξη, δικαιώματα και προνόμια root. Πατάς στο προνόμια root και ανοίγεις το διακοπτακι για την εφαρμογή που θες να έχει δικαιώματα root.

 

Προσθεσα ενα edit στο προηγουμενο Post μου σχετικα με το root. Ευχαριστω για την απαντηση και την βοηθεια.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν περασεις τη ρομ χρειαζεται wipes και ποια;

το ζητησα να ερθει με τη μαμα ρομ σφραγισμενο

 

καποιος που να ξερει?

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να ξερει?

 

Ναι wipe user data ή factory defaults για να φύγουν όλα από μέσα και να περάσεις την ελληνική.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και γω, το 16αρι mi4, πόσο ελεύθερο χώρο έχει μετά την εγκατάσταση της ελληνικής ΡΟΜ?

Γύρω στα 12Gb.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα τη συσκευη με multi-language rom αλλα μου παρουσιαζει ενα θεμα που παει να με τρελανει.Αλλες φορες δουλευει τελεια και αλλες πατιεται μονο του το back booton(χωρις εγω να το κραταω καν) δεκαδες φορες και οπως καταλαβαινετε ειναι αδυνατον να κανεις οτιδηποτε με το κινητο.

μιλησα με το vickmall που το ειχα παρει και μου ειπαν μηπως φταιει η ρομ αλλα εγω εχω ηδη δοκιμασει αλλες 2 (την 6.5.0 και μια

Version: V6.7.1.0.KXDMICH (MIUI6)απο ξενο σαιτ)και το προβλημα συνεχιζεται.

μηπως καποιος αλλος φιλος ειχε το ιδιο προβλημα η ειμαι εγω μονο ο τυχερος.:cry:

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα τη συσκευη με multi-language rom αλλα μου παρουσιαζει ενα θεμα που παει να με τρελανει.Αλλες φορες δουλευει τελεια και αλλες πατιεται μονο του το back booton(χωρις εγω να το κραταω καν) δεκαδες φορες και οπως καταλαβαινετε ειναι αδυνατον να κανεις οτιδηποτε με το κινητο.

μιλησα με το vickmall που το ειχα παρει και μου ειπαν μηπως φταιει η ρομ αλλα εγω εχω ηδη δοκιμασει αλλες 2 (την 6.5.0 και μια

Version: V6.7.1.0.KXDMICH (MIUI6)απο ξενο σαιτ)και το προβλημα συνεχιζεται.

μηπως καποιος αλλος φιλος ειχε το ιδιο προβλημα η ειμαι εγω μονο ο τυχερος.:cry:

 

φιλε μου δεν εχω τετοιο θεμα αλλα περνα την καινουργια ρομ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9841/

και μετα κανε και επαναφορα ρυθμίσεων και δες μηπως και στρώσει!!! αν οχι τοτε αλλο ειναι το προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν εχω τετοιο θεμα αλλα περνα την καινουργια ρομ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/9841/

και μετα κανε και επαναφορα ρυθμίσεων και δες μηπως και στρώσει!!! αν οχι τοτε αλλο ειναι το προβλημα!!

 

Θα πρεπει να κανεις wipe και factory reset για να μην μεινουν υπολειματα και να περασεις την τελευταια ελληνικη ρομ οπως σου προτεινει και ο φιλος ποιο πανω. Επιμενω να βαλεις την ελληνικη ρομ που ειναι απαλαγμενη απο χιλιες δυο κινεζιες. Αν το κανεις αυτο και παλι συνεχιζει το προβλημα, τοτε ειναι στο Hardware.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να κανεις wipe και factory reset για να μην μεινουν υπολειματα και να περασεις την τελευταια ελληνικη ρομ οπως σου προτεινει και ο φιλος ποιο πανω. Επιμενω να βαλεις την ελληνικη ρομ που ειναι απαλαγμενη απο χιλιες δυο κινεζιες. Αν το κανεις αυτο και παλι συνεχιζει το προβλημα, τοτε ειναι στο Hardware.

φιλε το εκανα και μεχρι τωρα δουλευει γαζι, αλλα δεν παιρνω και πολυ θαρρος γιατι με εχει απογοητευσει πολλες φορες.Εκει που νομιζεις οτι παει καλα αρχιζει και κανει τα δικα του.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα άλλο μονο αυτό που είπα παραπανω,αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς και να κανεις και πολλά πραγματα με αυτό το πρόβλημα.

Το μήνυμα παντός το στέλνω με το mi4,ρε λετε να την γλυτωσα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η συσκευη θα αναβαθμιστει και σε Lollipop (ποια εκδοση Miui θα ειναι ειναι?) η οχι?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα άλλο μονο αυτό που είπα παραπανω,αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς και να κανεις και πολλά πραγματα με αυτό το πρόβλημα.

Το μήνυμα παντός το στέλνω με το mi4,ρε λετε να την γλυτωσα;

 

την γλυτωσες και εχεις ενα απο τα καλυτερα κινητα της αγορας :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα η συσκευή θα αναβαθμιστεί και σε Lollipop (ποια εκδοση Miui θα ειναι ειναι?) η οχι?

 

ειμαστε σε αναμονη, απο οτι λενε θα παρει και το mi4, lolipop.... αλλα άγνωστες οι βουλές του κινεζου :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...βέβαια για κάποιον που θέλει ντε και καλά να εχει lolipop, μπορει να το κάνει, αλλα ανεπίσημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις έχω παραλάβει για τον ξάδερφό μου από το vickmall. Είναι μισός Ρώσος, οπότε χρειάζεται και τις 2 γλώσσες ταυτόχρονα (Ελληνικά-Ρωσικά). Δυστυχώς η γραμματοσειρά είναι χάλια τόσο στα Ελληνικά όσο και στα Ρωσικά (Λάθος μετάφραση, αραιά γράμματα, γεμάτο κινέζικα κτλ). Με απλά λόγια δε βλέπεται. Τι μου προτείνετε; :blink:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις έχω παραλάβει για τον ξάδερφό μου από το vickmall. Είναι μισός Ρώσος, οπότε χρειάζεται και τις 2 γλώσσες ταυτόχρονα (Ελληνικά-Ρωσικά). Δυστυχώς η γραμματοσειρά είναι χάλια τόσο στα Ελληνικά όσο και στα Ρωσικά (Λάθος μετάφραση, αραιά γράμματα, γεμάτο κινέζικα κτλ). Με απλά λόγια δε βλέπεται. Τι μου προτείνετε; :blink:

 

δες στην προηγούμενη σελιδα και περνα την ελληνική ρομ!!!

και υπαρχει και αυτη ρομ με επιλογες διαφορες για το τι θελετε να βγαλεται η ακομα να δυναμώσετε και τον ηχο του τηλεφωνου(που εχει σχετικα χαμιλο ηχο)http://xiaomi.eu/community/threads/rom-smiui-rom-kitchen-for-all-major-xiaomi-devices-mods-tweaks.25985/

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

Προβληματακι Hardware:

 

1.) Κλεισιμο οθονης και πρεπει να πατησω 15 φορες το power button για να ανοιξει ενω το κουμπι λειτουργει

κανονικα και οι ενδειξεις απο τα buttons στο κατω μερος της οθονης αναβουν.. αλλα ξεμπλοκαρει μετα απο λιγη ωρα.

Και κλεινει σε τυχαιες τελειως στιγμες.

 

2.) Στα καλα καθουμενα laggarei ολο το συστημα UI + APPS ενω η οθονη ειναι μια χαρα το touch δουλευει παντου.

Και στρωνει μετα απο καποια ωρα μονο του εντελως τυχαια.

 

Να αναφερω οτι λιγο πριν αρχισουν αυτα καθαρισα το Charing port κ θυρα ακουστικων απο σκονη... Πειραχτηκε κατι?

 

Θελω να μαθω για να δω αν γινεται να αγορασω ανταλλακτικο !

 

(Software δεν ειναι με τιποτα... εκανα κ δοκιμασα τα παντα.. αλλαγη rom, αλλαγη σε κινεζικη εργοστασιακη ρομ, ολα τα wipe

και τα φορματ απο cmw recovery... κ περασα stable, Εβαλα το Mi Recovery κ ξανα ολα τα wipes ... παλι τιποτα! κ τελος

με το mi flash περασα μια rom εφοσον εκανα flash all απο fast boot και το κανει παλι.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...