Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν δεν βιάζεσαι, πάρε τώρα το Blitzwolf με τον φορτιστή αυτοκινήτου από Κίνα εδώ που μπήκε σήμερα σε προσφορά στα 4$. Αξίζει και μόνο για το καλώδιο, το οποίο είναι διπλής όψης. Αν και AWG24, δεν υστερεί στο χρόνο φόρτισης του G3 από άλλα πιο κοντά και πιο χοντρά (τέτοιο είναι και το μαμά).

 

Και οι υπόλοιποι αν ψάχνετε για φορτιστή αυτοκινήτου ή/και καλώδιο, είναι ευκαιρία, χτυπήστε τα!

 

Το θελω άμεσα το καλώδιο οπότε θα πάρω από Ελλάδα. Πρέπει να προσεξω κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να γράφει επάνω τουλάχιστον AWG24 για power. Είναι η αμερικάνικη διαβάθμιση για το πάχος και πάει ανάποδα (π.χ. AWG22 είναι πιο χοντρό από AWG24). Όσο πιο μεγάλη είναι η διατομή του καλωδίου και όσο πιο κοντό το μήκος του, τόσο λιγότερο απομειώνεται η τάση που παρέχει ο φορτιστής. Αν δεν είναι καλό το καλώδιο και πέσει η τάση κάτω από ένα ορισμένο σημείο, τότε η συσκευή ζητάει λιγότερα αμπέρ για να την ανεβάσει πάλι στα 5V, οπότε φορτίζει πιο αργά.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σε φλασαρισμα ρομ βγάζει tz crash η Kernel crash. Οπότε μια από τα ίδια κλασική lg για ακόμα μια φορά.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι καλώδιο προτείνετε να παρω για φόρτιση γιατί χάλασε αυτό που είχε ο φορτιστής και ενα άλλο κινέζικο που έβαλα χάλασε και αυτό σε δύο μέρες.

Θα σου πω τι να ΜΗΝ πάρεις.

Πήρα πρόσφατα ένα καλώδιο 1.5 μέτρο, πλεχτό, Golf® Design. Κανένα ιδιαίτερο θέμα, αλλά όταν τελειώνει η φόρτιση για κάποιο λόγο κάνει ΣΥΝΕΧΕΙΑ τον ήχο που κάνει το κινητό ότι τελείωσε η φόρτιση και μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου κάνει τον ήχο ότι συνδέθηκε στο ρεύμα. Αυτό ξανά και ξανά χωρίς τελειωμό... Το οποίο βέβαια το βράδυ μετά από λίγο σε ξυπνάει...

 

Live to ride, ride to live...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σε φλασαρισμα ρομ βγάζει tz crash η Kernel crash. Οπότε μια από τα ίδια κλασική lg για ακόμα μια φορά.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Το ρουτάρισες το κινητό έβαλες custom recovery? Μετά βάλε. Fulmics ή Zoe Rom και xceed kernel και είσαι μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να γράφει επάνω τουλάχιστον AWG24 για power. Είναι η αμερικάνικη διαβάθμιση για το πάχος και πάει ανάποδα (π.χ. AWG22 είναι πιο χοντρό από AWG24). Όσο πιο μεγάλη είναι η διατομή του καλωδίου και όσο πιο κοντό το μήκος του, τόσο λιγότερο απομειώνεται η τάση που παρέχει ο φορτιστής. Αν δεν είναι καλό το καλώδιο και πέσει η τάση κάτω από ένα ορισμένο σημείο, τότε η συσκευή ζητάει λιγότερα αμπέρ για να την ανεβάσει πάλι στα 5V, οπότε φορτίζει πιο αργά.

 

Αν μπορούσες να μου προτείνες κάτι θα με έσωζες. Το εψαξα και δεν ειδα κάποιο να αναφέρει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι να ΜΗΝ πάρεις.

Πήρα πρόσφατα ένα καλώδιο 1.5 μέτρο, πλεχτό, Golf® Design. Κανένα ιδιαίτερο θέμα, αλλά όταν τελειώνει η φόρτιση για κάποιο λόγο κάνει ΣΥΝΕΧΕΙΑ τον ήχο που κάνει το κινητό ότι τελείωσε η φόρτιση και μέσα σε κλάσματα του δευτερολέπτου κάνει τον ήχο ότι συνδέθηκε στο ρεύμα. Αυτό ξανά και ξανά χωρίς τελειωμό... Το οποίο βέβαια το βράδυ μετά από λίγο σε ξυπνάει...

 

Live to ride, ride to live...

Εμένα το κάνει με τον "μαμίσιο", πραγματικά εκνευριστικό...

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα samsung εφαρμόζει πολύ πιο εύκολα σε σχέση με το μανισιο,που είναι λες και θα διαλύσει το κινητό,όταν το κουμπωνεις..
Link to comment
Share on other sites

Το ρουτάρισες το κινητό έβαλες custom recovery? Μετά βάλε. Fulmics ή Zoe Rom και xceed kernel και είσαι μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε μου έκανα ρουτ πέρασα recovery πέρασα custom έπεσα σε boot loop. Έβαλα 4 Rom όλες boot loop. Τώρα το έχω με την τελευταία Marshalllow την φλασαρα με Flash tool που κάνει επανεκκίνηση μετά από 3 λεπτά περίπου λειτουργίας. Έβαλα ένα χαρτάκι που δείχνουν ανάμεσα στην μπαταρία πάνω δεξιά. Κρατάει 10 λεπτά πάλι επανεκκίνηση. Τώρα θα το περάσω πάλι την παλιά Lolipop σε stock όπως ήταν ελπίζω να φύγουν τα boot loops.

 

Fulmics έβαλα αρχικά συνέχεια boot loops. Μετά Zoe έβγαζε πράσινη οθόνη στο Install με tz crash η Kernel crash. Πέρασα xenon πήγαινε μέχρι το logo της Rom και boot loop πάλι. 30N πηγαίνει στο optimize apps και boot loop.

 

Εχω φλασαρει 100 Rom στο note 3 που έχω χωρίς κανένα θέμα. Η LG δεν ξέρει να φτιάχνει κινητά δυστυχώς.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έκανα ρουτ πέρασα recovery πέρασα custom έπεσα σε boot loop. Έβαλα 4 Rom όλες boot loop. Τώρα το έχω με την τελευταία Marshalllow την φλασαρα με Flash tool που κάνει επανεκκίνηση μετά από 3 λεπτά περίπου λειτουργίας. Έβαλα ένα χαρτάκι που δείχνουν ανάμεσα στην μπαταρία πάνω δεξιά. Κρατάει 10 λεπτά πάλι επανεκκίνηση. Τώρα θα το περάσω πάλι την παλιά Lolipop σε stock όπως ήταν ελπίζω να φύγουν τα boot loops.

 

Fulmics έβαλα αρχικά συνέχεια boot loops. Μετά Zoe έβγαζε πράσινη οθόνη στο Install με tz crash η Kernel crash. Πέρασα xenon πήγαινε μέχρι το logo της Rom και boot loop πάλι. 30N πηγαίνει στο optimize apps και boot loop.

 

Εχω φλασαρει 100 Rom στο note 3 που έχω χωρίς κανένα θέμα. Η LG δεν ξέρει να φτιάχνει κινητά δυστυχώς.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

δοκιμασε μετα την εγκατασταση να κανεις ενα ρεσετ,εκτως το συστεμ, και μετα επαννεκινηση.προσωπικα εχω περασει απειρες ρομς χωρις προβλημα οπως και πολλοι αλλοι φιλοι στο φορουμ.κατι ισως σου ξεφευγει,αν δεν εχει προβλημα η συσκευη βεβαια.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε μετα την εγκατασταση να κανεις ενα ρεσετ,εκτως το συστεμ, και μετα επαννεκινηση.προσωπικα εχω περασει απειρες ρομς χωρις προβλημα οπως και πολλοι αλλοι φιλοι στο φορουμ.κατι ισως σου ξεφευγει,αν δεν εχει προβλημα η συσκευη βεβαια.

 

Λοιπόν θα περάσω καθαρή 5αρα όπως ήταν όταν το πήρα. Με αυτή δεν έκανε ποτέ επανεκκίνηση. Θα βάλω έπειτα καθαρή Marshalllow θα κάνω ρουτ θα περάσω recovery και θα βάλω την zoe Rom. Το είχα το βράδυ φόρτιζε το άνοιξα τώρα έχει 10 λεπτά δεν έκανε επανεκκίνηση. Για να δούμε. Είναι σε μανισια Marshalllow χωρις τίποτα πειραγμένο.

 

Edit:

Και μόλις έκανε επανεκκίνηση. Πάω για Official Lolipop.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα περάσω καθαρή 5αρα όπως ήταν όταν το πήρα. Με αυτή δεν έκανε ποτέ επανεκκίνηση. Θα βάλω έπειτα καθαρή Marshalllow θα κάνω ρουτ θα περάσω recovery και θα βάλω την zoe Rom. Το είχα το βράδυ φόρτιζε το άνοιξα τώρα έχει 10 λεπτά δεν έκανε επανεκκίνηση. Για να δούμε. Είναι σε μανισια Marshalllow χωρις τίποτα πειραγμένο.

 

Edit:

Και μόλις έκανε επανεκκίνηση. Πάω για Official Lolipop.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

αν με λολι δεν κανει επανεκινησεις ειναι θεμα τροπου τοποθετησης της ρομ.αν παλι κανει τοτε κοιταξε μηπως εχει θεμα η μπαταρια,παλια κλπ. εχει αναφερθει πολλες φορες οτι η φθαρμενη (γερασμενη) μπαταρια ευθηνεται για bootloop.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

αν με λολι δεν κανει επανεκινησεις ειναι θεμα τροπου τοποθετησης της ρομ.αν παλι κανει τοτε κοιταξε μηπως εχει θεμα η μπαταρια,παλια κλπ.

Με LGUP δεν μπαίνει η Lolipop βγάζει ότι δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο. Θα ξανά περάσω Marshalllow. Πολύ παίδεμα το κινητό.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Με LGUP δεν μπαίνει η Lolipop βγάζει ότι δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο. Θα ξανά περάσω Marshalllow. Πολύ παίδεμα το κινητό.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

ριξε μια ματια πρωτα εδω https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=64624353&postcount=3 γιατι και εγω απο samsung ηρθα και στην αρχη το εβλεπα βουνο το θεμα ρουτ κλπ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια πρωτα εδω https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=64624353&postcount=3 γιατι και εγω απο samsung ηρθα και στην αρχη το εβλεπα βουνο το θεμα ρουτ κλπ.

Τα εκανα ρε συ αυτά και ρουτ και recovery και Rom έβαλα. 6 χρόνια ασχολούμαι με αυτά κάτι φταίει στο κινητό.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ρε συ αυτά και ρουτ και recovery και Rom έβαλα. 6 χρόνια ασχολούμαι με αυτά κάτι φταίει στο κινητό.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

και ενα "χαζο" εχεις σιγουρα φανταζομαι το d855? :p γιατι εχει απιστευτες παραλαγες το μοντελλο.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

και ενα "χαζο" εχεις σιγουρα φανταζομαι το d855? :p γιατι εχει απιστευτες παραλαγες το μοντελλο.

D855 ναι

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κάνει με τον "μαμίσιο", πραγματικά εκνευριστικό...

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Ένα μαμίσιο (από την αγορά) και ένα της Samsung (από ένα s4mini) που έχω δεν μου το κάνουν.

Βέβαια αυτά αρχίζουν και κόβονται και είναι σχετικά κοντά.

Τι να πω, άβυσσος η ψυχή των καλωδίων...

Αν έχει κάποιος υπόψιν κανένα πλεχτό καλώδιο, μεγάλο σε μήκος άνω του 1.5 μέτρου, που να δουλεύει απροβλημάτιστα, ας μιλήσει.. ;)

 

 

 

Live to ride, ride to live...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι αεράτος ήμουνα την πρώτη φορά που πήγα να περάσω rom στο g3.. Μετά κατέληξα να διαβάζω βήμα-βήμα τους οδηγούς και να βλέπω βίντεο στο youtube :lol:

 

@dimitrinhio_1

Αυτό που κάνει στα παιδιά δεν το 'χω υπόψη μου και δεν ξέρω που θα μπορούσε να οφείλεται ,οπότε επιφυλάσσομαι να σου προτείνω κάτι και να σου βγάλει κανένα τέτοιο πρόβλημα. Μετά θα με κυνηγάς :D

Υποψιάζομαι ότι είναι θέμα του data ζεύγους (θα 'ναι AWG30) και του μεγάλου μήκους (1,5m), γι'αυτό δεν το κάνει στα 1m..

 

Πάντως, μεγαλύτερη σημασία έχω καταλήξει ότι έχει ο φορτιστής από το καλώδιο. Αν δεν έχεις "καλό" καλώδιο αλλά βάλεις πιο δυνατό φορτιστή, θα φορτίσεις στον ιδιο χρόνο. Προσωπικά, εκτός από τον φορτιστή αυτοκινήτου, το link του οποίου έβαλα πιο πάνω, από σκέτα καλώδια χρησιμοποιώ τα Tronsmart τα χοντρά (AWG20) σε διάφορα μήκη και φορτίζω το G3 με έναν φορτιστή από tablet που γράφει πάνω 2Α. Στο skroutz τα συγκεκριμένα καλώδια τα έχει εδώ. Είναι κατά γενική ομολογία ποιοτικά καλώδια, αλλά αν τα θες μόνο για το G3 δεν ξέρω αν αξίζουν τα λεφτά. Είτε βάλω το 30cm AWG20 είτε το 1m AWG24 δεν έχει διαφορά στο χρόνο φόρτισης για το G3. Αν ήθελες τρία μέτρα καλώδιο, τότε ναι, θα χρειαζόταν να 'ναι πιο χοντρό, αλλιώς θα έκανε τρεις ώρες να φορτίσει. Εκτός κι αν έβαζες 7V φορτιστή, οπότε θα έφταναν 5V στην συσκευή και με λεπτό καλώδιο. Όλα είναι σχετικά δηλαδή..

 

TLDR; Αν δεν έχεις άλλο καλώδιο πρόχειρο να κάνεις δουλειά σου, πάρε το πιο φτηνό που θα βρεις αρκεί να είναι κοντό (π.χ. 0.5m) και λογικα δεν θα 'χεις πρόβλημα. Αν θες μακρύτερο, πάρε αυτά του link να τα 'χεις για πολλά χρόνια. Μην πάρεις λεπτό και πάνω από 1,5μ γιατί θα αργεί να φορτίσει και ίσως σου κάνει το προβληματάκι που ανέφεραν οι φίλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μαμίσιο (από την αγορά) και ένα της Samsung (από ένα s4mini) που έχω δεν μου το κάνουν.

Βέβαια αυτά αρχίζουν και κόβονται και είναι σχετικά κοντά.

Τι να πω, άβυσσος η ψυχή των καλωδίων...

Αν έχει κάποιος υπόψιν κανένα πλεχτό καλώδιο, μεγάλο σε μήκος άνω του 1.5 μέτρου, που να δουλεύει απροβλημάτιστα, ας μιλήσει.. ;)

Live to ride, ride to live...

 

Εδω και 4 μηνες χρησιμοποιω αυτο (1.8 μετρα) της blitzwolf:

http://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-MC2-2_4A-Micro-USB-Braided-Charging-Data-Cable-6ft1_8m-With-Magic-Tape-Strap-p-1117564.html?rmmds=search

Παρομοιο για usb-c χρησιμοποιω και στο G5.

Παρα το σχετικα μεγαλο μηκος, δεν εχουν μεχρι στιγμης προβλημα στη γρηγορη φορτιση.

Edited by aggmanos
Link to comment
Share on other sites

Παντού ίδιο είναι ρε σεις απλά έχει θέμα το κινητό με Marshalllow. Τώρα προσπαθώ να το φλασαρω με Flash tool. Η νεκροψία θα δείξει.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έβαλες aggmanos θεωρείται πολύ καλή αγορά και είναι και πιο χοντρό από το παλιότερο Blitzwolf (link) που εχει πάρει πολύς κόσμος. Δεν βρίσκεις εύκολα τόσο χοντρά usb καλώδια (AWG21, AWG20). Για το G3 πάντως και το πιο λεπτό είναι εξίσου αποδοτικό. Για quick charging σαφέστατα το πρώτο.

 

Σαν μάρκα η Blitzwolf έχει φτιάξει αρκετά καλό όνομα. Μάλλον είναι του συγκεκριμένου κινεζομάγαζου αποκλειστική. Δηλαδή τα παραγγέλνει σε εργοστάσια της Κίνας (που δίνουν τα ίδια και αλλού) και βάζει επάνω το λογότυπο. Να και μια φωτογραφία από ένα καλώδιο της εταιρείας που έκανε μπαμ (συμβαίνουν αυτά μία στις τόσες).

 

Burned_Blitz_Wolf_BW-_CB1.jpg

 

Τα καλύτερα παγκοσμίως θεωρούνται τα Σουηδικά τα Volutz.

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται το blitzwolf. Στο skroutz πάντως είναι η διπλάσια τιμή 10€.

Ισχύει ότι είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μπαίνει και από τις δύο πλευρές?

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται το blitzwolf. Στο skroutz πάντως είναι η διπλάσια τιμή 10€.

Ισχύει ότι είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μπαίνει και από τις δύο πλευρές?

Του 1.8 μετρου, δεν ειναι reversible.

Εχω και το reversible, εξισου καλο, αλλα εχει μονο 1 μετρο μηκος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που έβαλες aggmanos θεωρείται πολύ καλή αγορά και είναι και πιο χοντρό από το παλιότερο Blitzwolf (link) που εχει πάρει πολύς κόσμος. Δεν βρίσκεις εύκολα τόσο χοντρά usb καλώδια (AWG21, AWG20). Για το G3 πάντως και το πιο λεπτό είναι εξίσου αποδοτικό. Για quick charging σαφέστατα το πρώτο.

Τα καλύτερα παγκοσμίως θεωρούνται τα Σουηδικά τα Volutz.

Πραγματι τα Blitzwolf πολυ καλα και οικονομικα (οταν τα παραγγειλεις απο banggood). Σου χρωσταω χαρη, γιατι απο σενα τα εμαθα :)

Edited by aggmanos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...