Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ Parafron για την άμεση απάντηση. Εμπιστεύομαι την κρίση σου και λόγω του ότι έχεις και Lumia. Σκέφτομαι και την εναλλακτική του moto x '14 αλλά δεν είναι εδώ ο τόπος για συγκριτικά.

Σκέφτομαι να μείνω στα 16/2 γιατί τα έξτρα 40 ευρώ είναι μια μπαταρία ακόμα + 1 powerbank. Πιστεύω θα επιβιώσω. Έχεις απόλυτο δίκιο για το future proofness, απλά λέω 2 χρόνια κινητό είναι, θα το κρατήσω και 1,5 ακόμα, ε, κάπου εκεί σταματούν οι απαιτήσεις ακόμα και για την παραμικρή αναβάθμιση. Ξέρουμε πως πάνε αυτά για τις εταιρείες.

 

Ειλικρινά, αν μπορούσα τότε θα έπαιρνα το 3άρι μόνο και μόνο για το ψυχολογικό, αλλά βλέποντας ότι ο επεξεργαστής ζορίζεται με την οθόνη, ότι η διαφορά μεταξύ τους είναι τόσο μικρή κτλ, πήρα το 2άρι και δεν το έχω μετανιώσει. Και στη συνέχεια, πήρα και μια έξτρα μπαταρία, όπως λες κι εσύ, κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Το μόνο που θα σε εκνευρίσει είναι η χάλια 5.0 με την κάκιστη διαχείριση μπαταρίας και το απαράδεκτο multitasking. Σε insta, facebook etc δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. Στο multitasking με παιχνίδια ίσως ζοριστεί και αναγκαστεί να ανανεώσει, αλλά πιστεύω ότι με την 6 ή με κάποια custom ROM + tiny Gapps θα εξαφανιστούν όλα τα πρόβλημα.

 

Και για την ιστορία, ανοίγω ένα μικρό offtopic, απλά να αναφέρω ότι το multitasking του Lumia 930 δεν με είχε ενθουσιάσει τόσο πολύ. Νόμιζα ότι τα low & mid έχουν θέμα με το "συνέχεια" όταν άλλαζες από εφαρμογή σε εφαρμογή, αλλά και το παραπάνω έτρωγε αρκετά κολληματάκια τόσο με παιχνίδια όσο και με απλά apps. Και με το 640 που έχω τώρα, δεν βλέπω τεράστια διαφορά στα απλά πράγματα. Over and out. :p

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σ'ευχαριστώ Parafron για την άμεση απάντηση. Εμπιστεύομαι την κρίση σου και λόγω του ότι έχεις και Lumia. Σκέφτομαι και την εναλλακτική του moto x '14 αλλά δεν είναι εδώ ο τόπος για συγκριτικά.

Σκέφτομαι να μείνω στα 16/2 γιατί τα έξτρα 40 ευρώ είναι μια μπαταρία ακόμα + 1 powerbank. Πιστεύω θα επιβιώσω. Έχεις απόλυτο δίκιο για το future proofness, απλά λέω 2 χρόνια κινητό είναι, θα το κρατήσω και 1,5 ακόμα, ε, κάπου εκεί σταματούν οι απαιτήσεις ακόμα και για την παραμικρή αναβάθμιση. Ξέρουμε πως πάνε αυτά για τις εταιρείες.

εχε υποψιν οτι και τα 3ραμ σε λιγο δεν θα επαρκουν με βαση τις μελοντικες αναβαθμησεις λειτουργικων,εφαρμογων,οποτε τα 2ραμ δεν θα φτανουν με τιποτα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εχε υποψιν οτι και τα 3ραμ σε λιγο δεν θα επαρκουν με βαση τις μελοντικες αναβαθμησεις λειτουργικων,εφαρμογων,οποτε τα 2ραμ δεν θα φτανουν με τιποτα.

 

Κοιτα, εννοείται αν το βρω με μικρότερη διαφορα από τα 40, λογικα θα πάω στο 3 και για το ψυχολογικό και μόνο που ελεγε ο parafron.. Τώρα εντάξει, το Facebook σε λιγο θα θέλει και ssd για να ανοίξει σε λογικους χρόνους, ποσο μαλλον για να μείνει στη μνήμη.

Απλα φροντιζω να κοιτάω ενα κάποιο value for money, για να μη φεσώνομαι για το g4 χριστουγεννιάτικα!!

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΜ φερνει καλυτερη καμερα, καλυτερη διαχειριση μνημης, επεργαστη που δε μπορει να πεσει κατω του 1,5ghz , υψηλοτερη ταση και επισης απο οτι ειπε ενας που το δοκιμασε εχει αλλαξει η κωδικοποιηση και δε μπορεις να γυρισεις πισω σε παλαιοτερη εκδοση αντροιντ με recovery
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, έχω το g2 δύο χρόνια τώρα, είμαι ευχαριστημένος πάρα πολύ ευχαριστημένος εκτός από την κάμερα, θα ήθελα να μου πείτε επειδή σκέφτομαι για το g3 αξίζει η μετάβαση η όχι; θα εκτιμούσα πολύ πραγματικές απόψεις από χρήστες που έχουν το g3 και πριν είχαν το 2 Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου δεν τρελαθηκα απο την μεταβαση , πιο πολυ πηγα στο 3 λογω ραμ του 32αριου , αποσπωμενης μπαταριας κλπ.Δεν θυμαμαι πως ηταν στο G2 αλλα καποια στιγμη που βραδυ σε γηπεδο με μερικους προβολεις αναμμενους , ηθελα να τραβηξω βιντεο , απογοητευτηκα.Μαυριλα σκετη τοσο που δεν το δικαιολογουσα χωρις να εχω μεγαλες απαιτησεις απο την καμερα.Αν θελεις καλυτερη καμερα γενικα σε κινητο, ψαξου για κατι αλλο . πχ καλυτερα να κρατησεις το 2αρι σου και με ενα 200αρι αν μπορεις να παρεις κανα 1020 για την καμερα του.(λεμε τωρα)
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου δεν τρελαθηκα απο την μεταβαση , πιο πολυ πηγα στο 3 λογω ραμ του 32αριου , αποσπωμενης μπαταριας κλπ.Δεν θυμαμαι πως ηταν στο G2 αλλα καποια στιγμη που βραδυ σε γηπεδο με μερικους προβολεις αναμμενους , ηθελα να τραβηξω βιντεο , απογοητευτηκα.Μαυριλα σκετη τοσο που δεν το δικαιολογουσα χωρις να εχω μεγαλες απαιτησεις απο την καμερα.Αν θελεις καλυτερη καμερα γενικα σε κινητο, ψαξου για κατι αλλο . πχ καλυτερα να κρατησεις το 2αρι σου και με ενα 200αρι αν μπορεις να παρεις κανα 1020 για την καμερα του.(λεμε τωρα)

Ακριβώς έτσι είμαι και εγώ το σκέφτομαι για την ram και rom και για τις φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό, δεν ξέρω..... Αυτό το 1020 που λες ποιο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είμαι και εγώ το σκέφτομαι για την ram και rom και για τις φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό, δεν ξέρω..... Αυτό το 1020 που λες ποιο είναι;

 

αυτο θα εννοεί φανταζομαι!

 

ερωτηση, γιατι να παω σε full stock 5.0 για να παρω την 6.0?

δεν θα ανεβει σε ξεχωριστο αρχειο στο xda να την flashαρω ειτε απο recovery ειτε απο flash tool κατευθειαν?

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...εστειλα το g3 μου για την κλασσικη ρωγμη..ηρθαν και το πηραν την τριτη..ηθελα να ρωτησω τους παιρνω εγω κανενα τηλ να μαθω τι γινεται η θα με παρουν αυτοι??και αν παρω εγω που παιρνω στην lg η στην procordia??
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τσεκαρεις την προοδο της διαδικασιας βαζοντας το imei σου στο track που εχει στη σελιδα της procordia.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...εστειλα το g3 μου για την κλασσικη ρωγμη..ηρθαν και το πηραν την τριτη..ηθελα να ρωτησω τους παιρνω εγω κανενα τηλ να μαθω τι γινεται η θα με παρουν αυτοι??και αν παρω εγω που παιρνω στην lg η στην procordia??

δεν γνωριζεις αυτους που το πηραν?...ποιον ειδοποιησες για την βλαβη? μαλλον σε αυτους πρεπει να παρεις τηλεφωνο.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

το εβαλα στο track και μου εγραψε απο κατω invoiced....

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γνωριζω ποιος το πηρε..η lg εστειλε κουριερ το πηρε και θα το πηγαινε στην procordia που ειναι το σερβις..εγω ρωτησα αν πραω τηλ ποιες απο τις δυο να παρω....

Link to comment
Share on other sites

Δες στο λογαριασμοί και συγχρονισμός, google, πατάς στο email και επιλέγεις ανάλογα τι θέλεις να κάνει backup το google αυτό για να είσαι εξασφαλισμένος, όλα αυτά που έχεις επιλεγμένα ανοιγοκλείνουν με το εικονίδιο του συγχρονισμού κατεβάζοντας τη μπάρα.

Ότι δεν χρειάζεσαι ας μην είναι επιλεγμένο αλλά να μη το ξεχάσεις και νομίζεις ότι είσαι ok αργότερα!

 

Το factory reset εξαφανίζει όλα τα δεδομένα μένει μόνο το λειτουργικό ξεκινάς πάλι από την αρχή!

 

How to hard reset an LG G3

 

Turn your phone off.

Press and hold the volume down and power button.

When the LG Logo appears in the screen, release the power button (keep holding the volume down button), then press and hold the power button again.

The factory reset menu will appear.

Agree with the power button and wait for the phone to do its thing.

 

ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες να εισαι καλα!μετα ξαναστησιμο με ολα εε?email συγχρονισμοι και εφαρμογες?:wacko:...αν δεν έχει το βλαμένο λαγκ οταν μπαίνεις για να επιλέξεις δίκτυο wi-fi χαλάλι!:lol:

Link to comment
Share on other sites

πηρα στην procordia χθες το παρελαβαν ειναι στους τεχνικους μου ειπαν να ξαναπαρω αυριο..ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις...
Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερη κάμερα μονόδρομος g4 ή Samsung S6.Του g2 εργοστασιακή έκδοση μου φαίνεται πιο πολλές επιλογές και σε iso μέχρι 800 πράγμα που δεν βλέπω στο g3.Γενικώς έχοντας συνηθίσει σε ποιοτικές super compact φωτογραφικές μηχανές & slr δεν πολύ νοιάζομαι για τις κάμερες των κινητών.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δες στο λογαριασμοί και συγχρονισμός, google, πατάς στο email και επιλέγεις ανάλογα τι θέλεις να κάνει backup το google αυτό για να είσαι εξασφαλισμένος, όλα αυτά που έχεις επιλεγμένα ανοιγοκλείνουν με το εικονίδιο του συγχρονισμού κατεβάζοντας τη μπάρα.

Ότι δεν χρειάζεσαι ας μην είναι επιλεγμένο αλλά να μη το ξεχάσεις και νομίζεις ότι είσαι ok αργότερα!

 

Το factory reset εξαφανίζει όλα τα δεδομένα μένει μόνο το λειτουργικό ξεκινάς πάλι από την αρχή!

 

How to hard reset an LG G3

 

Turn your phone off.

Press and hold the volume down and power button.

When the LG Logo appears in the screen, release the power button (keep holding the volume down button), then press and hold the power button again.

The factory reset menu will appear.

Agree with the power button and wait for the phone to do its thing.

Αυτο που περιγραφεις ειναι το ιδιο με το factory reset απο τις ρυθμισεις η κατι παραπανω; Νομιζω ειναι το ιδιο...που σημαινει οτι αφηνει σκουπιδια πισω του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγραφεις ειναι το ιδιο με το factory reset απο τις ρυθμισεις η κατι παραπανω; Νομιζω ειναι το ιδιο...που σημαινει οτι αφηνει σκουπιδια πισω του.

 

φυσικα αφηνει σκουπιδια, δεν ξερουταρεται το τηλεφωνο, απλως το επαναφερει σε μια αρχικη κατασταση με το ρουτ, τη recovery να παραμενουν.

οθσιαστικα, διαγραφει εφαρμογες και τα data τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορει να γινει πολυ πιο απλα απο το μενου των ρυθμισεων. Πριν τη ΜΜ οταν ερθει με το καλο θελω να κανω μια ολικη επαναφορα. Στο nexus αυτο γινοταν εαν κλειδωνες και ξεκλειδωνες τον bootloader. Στο lg μαλλον θα χρειαστει να ξαναφλασαρω τη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για την κάμερα, του g3 να είναι καλύτερη από του g2 αλλά στο g4 έχει δωθεί ένα πραγματικά κορυφαίο πακέτο.

 

Του g 3 η καμερα ειναι ιδια με του g2 με διαφορα το λειζερ φοκους και διπλο λεντ φλας

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τζι 4 ειναι μονοδρομος

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Του g 3 η καμερα ειναι ιδια με του g2 με διαφορα το λειζερ φοκους και διπλο λεντ φλας

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τζι 4 ειναι μονοδρομος

 

Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει στο g3 στην καμέρα σε σχέση με το g2, εκτός από τα προφανή που ανέφερες, δεν το χω ψάξει αλλά σίγουρα το τελικό αποτέλεσμα που δίνει το g3 είναι εμφανώς αναβαθμίσμενο σε σχέση με του g2.

Στο G4 έχει κάνει αρκετά βήματα μπροστά σε σχέση με τους προκατόχους, αν υπάρχουν τα λεφτά, θα συμφωνήσω ότι είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγραφεις ειναι το ιδιο με το factory reset απο τις ρυθμισεις η κατι παραπανω; Νομιζω ειναι το ιδιο...που σημαινει οτι αφηνει σκουπιδια πισω του.

 

Νομίζω δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ hard και factory reset απλά διαφορετική ονομασία για την ίδια διαδικασία.

Βέβαια μπορεί να κάνω λάθος.

Αν έχεις ρουτάρει το κινητό σου ναι αλλάζει το θέμα αλλά δεν κατέχω τις γνώσεις για να σου απαντήσω κατάλληλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αρα μπορει να γινει πολυ πιο απλα απο το μενου των ρυθμισεων. Πριν τη ΜΜ οταν ερθει με το καλο θελω να κανω μια ολικη επαναφορα. Στο nexus αυτο γινοταν εαν κλειδωνες και ξεκλειδωνες τον bootloader. Στο lg μαλλον θα χρειαστει να ξαναφλασαρω τη ρομ.

 

Ρώτα στις τροποποιήσεις και βελτιώσεις για το LG G3. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6454418#post6454418

Κανονικά το factory reset το κάνεις μετά την αναβάθμιση αλλά το φλασάρισμα εφόσον το χρειάζεσαι και δεν είσαι με τη μαμά σαφώς πριν κάνεις την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το g3 δεν το εχω ρουταρει. Με κανενα απο τα παφαπανω δεν χανεται το ρουτ. Απλα ακομα και factory-hard reset να κανεις θα δεις οτι καποια αρχειακια παραμενουν στο κινητο. Αυτα σβηνουν τελειως μονο αν κανεις clean flash τη ρομ απο την αρχη. Οτι κανεις δηλαδη ηια να το ξερουταρεις
Link to comment
Share on other sites

Το g3 δεν το εχω ρουταρει. Με κανενα απο τα παφαπανω δεν χανεται το ρουτ. Απλα ακομα και factory-hard reset να κανεις θα δεις οτι καποια αρχειακια παραμενουν στο κινητο. Αυτα σβηνουν τελειως μονο αν κανεις clean flash τη ρομ απο την αρχη. Οτι κανεις δηλαδη ηια να το ξερουταρεις

 

Παλιότερα είχα βρει http://www.doctorandroid.gr/2015/07/encrypt-before-sell.html έχει κάποια "μικρή" συγγένεια με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, έχω το g2 δύο χρόνια τώρα, είμαι ευχαριστημένος πάρα πολύ ευχαριστημένος εκτός από την κάμερα, θα ήθελα να μου πείτε επειδή σκέφτομαι για το g3 αξίζει η μετάβαση η όχι; θα εκτιμούσα πολύ πραγματικές απόψεις από χρήστες που έχουν το g3 και πριν είχαν το 2 Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα φιλε ημουν κάτοχος του g2 για 8 μηνες το εδωσα και πηρα το g3 το οποιο εχω ακόμα και τωρα και παει ενας χρονος.Αρχικα το g2 θεωρω πως ειναι το καλυτερο κινητο...Απο που να το πιάσω; Απο θεμα μπαταρίας; απο θεμα ταχύτητας; απο θεμα κολλήματος; Τα ξερεις πολυ καλα..Τωρα θα σου πω για το τζι3.Επειδή ανεφερες την κάμερα απ οσο ξέρω εχουν την ίδια(αν κανω λαθος διορθώστε με) εχει ομως το laser focus σαν αναβαθμιση και το διπλο λεντ.Εμενα Προσωπικά μου μου φαίνεται πολυ καλύτερη του τζι3 λογο οθονης μαλλον.Σε θεμα ταχύτητας μην περιμένεις να ειναι το ιδιο δυστυχως.Την διαφορα θα την καταλάβεις κατευθείαν με το που πιασεις στα χερια σου το 3αρι, αλλα θα το συνηθίσεις μετα απο λιγο.Απο θεμα μπαταρίας επισης μην μπεις στον κοπο να την συγκρίνεις με το τζι2 απλα συμβιβασου με αυτήν που εχει..Ω ναι δυστυχως

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μια ερώτηση, έχω το g2 δύο χρόνια τώρα, είμαι ευχαριστημένος πάρα πολύ ευχαριστημένος εκτός από την κάμερα, θα ήθελα να μου πείτε επειδή σκέφτομαι για το g3 αξίζει η μετάβαση η όχι; θα εκτιμούσα πολύ πραγματικές απόψεις από χρήστες που έχουν το g3 και πριν είχαν το 2 Ευχαριστώ.

 

 

Με μια δευτερη η power banκ ομως θα εισαι κομπλε.Προσωπικά το λατρεύω το τζι3 το θεωρω πολυ ομορφο ειδικα με την αυθεντική θήκη(quick circle) ειναι ακομα πιο ωραιο.Οθοναρα ,πιο δυνατο ηχείο απο το τζι2 και micro sd που ειναι βασικοτατο.Δε θα ξανα γυρνουσα στο τζι2.Αν εισαι σωστος απέναντι του με τακτικούς καθαρισμους cache, κλήσεων μνματων δεν θα εχεις προβλήματα.Και στην τιμη που εχει πεσει θα ηταν μια καλη αλλαγη.Αυτα , ελπιζω να σε βοηθησα.☺

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...