Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σε ρωτήσω κατι.

Επηρεάζει σε τίποτα,μακροπρόθεσμα,η χρήση αυτής της εφαρμογής στο κινητό;Θυμάμαι είχα παίξει λίγο με το χρώμα μέσα από το μενού του κινητού,αυτό με τις καραμέλες,που έχεις παραθέσει κι εσύ και κάτι σαν να μην μου άρεσε.Θυμάμαι οι φωτογραφίες στο άλμπουμ φαινόταν αλοιωμενες χρωματικά.Ίσως δεν το είχα κάνει σωστά.Επηρεάζει την φωτογραφική αυτή η νέα ρύθμιση;

Αν και να σου πω την αλήθεια το συνήθισα αυτό το θερμό λευκό.

Έτσι πληροφοριακά.

No way ...πανάλαφρη εφαρμογή σαν να μην υπάρχει....όσον αφορά το χρώμα με τις καραμέλες,θέλει απαλές κινήσεις μετατόπισης ....στην φωτό που έχω παραθέσει είναι ακριβώς στην ίδια κατακόρυφο με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις συνεπώς δεν επηρεάζει τα χρώματα και όσο κατεβαίνεις κατακόρυφα προς τα κάτω ουσιαστικά δίνεις περισσότερο χρώμα,εμβάθυνση ...εκεί που το έχω στο screen shot ουσιαστικά είναι ένα κλικ πιο ζωντανά τα χρώματα (που εξαρχής σε όλα τα g3 ήταν πιο νωθρά σε σχέση με του g2 για παράδειγμα) και σε συνδυασμό με το λευκό της εφαρμογής είδα μια πολύ ,πολύ καλύτερη απεικόνιση κυρίως στο λευκό και ένα κλικ στα χρώματα ;) ...δοκίμασέ το και θα δεις.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας

Αγόρασα στην γυναίκα μου το g3 16 gb Και έκπληκτος είδα ότι είχε μέσα την 4.4.2. Η lollipop έρχεται OTA ή απαιτείται σύνδεση με PC?

Ευχαριστώ

Στο δικό μου ήρθε ΟΤΑ (περσι τον δεκέμβρη ή αρχές γενάρη αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

προσεξα οτι στην λολιποπ οταν ειχα ραδιοφωνο στην οθονη κλειδωματος ειχε ενα widget που οταν το πατουσα πηγαινε κατευθειαν στο ραδιο,ενω τωρα με την 6 οταν παταω επανω του απλως βγαζει ενα διαφανες τετραγωνο και πρεπει να ξανασυρω την οθονη για να ανοιξει δηλαδη 2 κινησεις.εχει καμια ρυθμιση που δεν την καταλαβα ακομα?
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ήρθε ΟΤΑ (περσι τον δεκέμβρη ή αρχές γενάρη αν θυμάμαι καλά).

 

Ευχαριστώ φίλε μου, ανέβηκε κανονικά σε lollipop μέσω ΟΤΑ. Γνωρίζει κάποιος πως φαίνεται η χώρα προέλευσης στο κουτί?

Link to comment
Share on other sites

No way ...πανάλαφρη εφαρμογή σαν να μην υπάρχει....όσον αφορά το χρώμα με τις καραμέλες,θέλει απαλές κινήσεις μετατόπισης ....στην φωτό που έχω παραθέσει είναι ακριβώς στην ίδια κατακόρυφο με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις συνεπώς δεν επηρεάζει τα χρώματα και όσο κατεβαίνεις κατακόρυφα προς τα κάτω ουσιαστικά δίνεις περισσότερο χρώμα,εμβάθυνση ...εκεί που το έχω στο screen shot ουσιαστικά είναι ένα κλικ πιο ζωντανά τα χρώματα (που εξαρχής σε όλα τα g3 ήταν πιο νωθρά σε σχέση με του g2 για παράδειγμα) και σε συνδυασμό με το λευκό της εφαρμογής είδα μια πολύ ,πολύ καλύτερη απεικόνιση κυρίως στο λευκό και ένα κλικ στα χρώματα ;) ...δοκίμασέ το και θα δεις.

Ευχαριστώ.Θα το δοκιμάσω:)

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, ανέβηκε κανονικά σε lollipop μέσω ΟΤΑ. Γνωρίζει κάποιος πως φαίνεται η χώρα προέλευσης στο κουτί?

 

Το 6OE,είναι η χώρα.Σημαίνει Orange Espana.Είναι ισπανικό με πάροχο την Orange.

Κατέβασε από το playstore το lg phone from για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την τελευταία επίσημη ρομ που φοράει το κινητό κ.α.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

http://www.droidviews.com/install-marshmallow-kdz-lg-g3-d855-using-flash-tool/

Αυτο εδω ειναι official? Αξιζεις να το βαλω;

Το λέει κιόλας. Official!!!! Έτσι και αλλιώς είναι ο τρόπος που έχουμε πει πολλές φορές εδώ. Και είναι και στον οδηγό για επιστροφή σε στοκ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θα πας πάνω δεξιά στις τελιτσες όταν παίζει το βίντεο και θα σου ανοίξει τις ρυθμίσεις. Εκεί έχει ξεχωριστή φωτεινότητα από ότι το κινητό. Βγάλε την από το αυτόματο και όρισε την όπου θες

093532d5d6abe96d7ee3f9c55ab4f2cb.jpgbb39da3e7f4aecc63caec4a420270891.jpg

 

Κάτω κάτω το λέει και για να βγάλει της τελιτσες πάτα κάπου κατά την αναπαραγωγή του βίντεο

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Μου άνοιξες τα μάτια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! Μου άνοιξες τα μάτια!!!

Να είσαι καλά φίλε μου

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς ...εγώ το πήρα καινούριο(512 σειρά) και ξενέρωσα αρχικά ...η εφαρμογή screen balance βελτιώνει ευτυχώς σημαντικά την κατάσταση εδώ και η άποψη μου για όποιον δεν το έχει διαβάσει και θέλει να φτιάξει όσο βέβαια γίνεται την ισορροπία του λευκού της οθόνης του.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6481080#post6481080

 

Αυτές οι non root Εφαρμογές screen balance δεν ρυθμίζουν στην ουσία το white balance στο hardware της οθόνης, αλλά απλώς προβάλουν ένα φίλτρο από πάνω το οποίο αν το συγκρίνεις με πραγματικό screen hardware balance μοιάζει τεχνητό..

Αν θες πραγματικό "μπουζάτο" λευκό πρέπει να είσαι root και να ρυθμίσεις με την Kcal εφαρμογή.

Βέβαια με τον Stock kernel δεν μπορείς να ρυθμίσεις όλους τους παραμέτρους, αλλά τουλάχιστον μπορείς το white balance στο hardware της οθόνης

 

Έχω ήδη έναν μικρό οδηγό εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6048996#post6048996.com

 

Και επειδή η κάθε οθόνη μπορεί να διαφέρει μπορείς να παίξεις με τις τιμές του red και του green ώστε να την φέρεις στα δικά σου γούστα...

Οι τιμές που έχω παραθέσει έγιναν στο δικό μου με οδηγό το g2 της κοπέλας μου

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Εύκολη φαίνεται η διαδικασία. Μια ερώτηση. Χάνουνε την εγγύηση;; αξίζει να το κάνουμε; βλέπω να αργεί για τις υπόλοιπες χώρες η αναβάθμιση...

Γράφω για τον οδηγό αναβάθμισης μεσω φλας του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Τωρα τελευταία συνήθως οταν τραβάω βίντεο οταν το σταματήσω κανει επανεκκίνηση η συσκευή και το βίντεο ειναι κατεστραμμένο. το έχω να τραβάει στην εσωτερική μνήμη. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να ευθύνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να προσέξω για αλλαγή κάρτα μνήμης ?

Αυτή πως σας φαίνεται ? Class 10 είναι σχετικά νέας εποχής ή υπάρχουν και πιο σύγχρονες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Τωρα τελευταία συνήθως οταν τραβάω βίντεο οταν το σταματήσω κανει επανεκκίνηση η συσκευή και το βίντεο ειναι κατεστραμμένο. το έχω να τραβάει στην εσωτερική μνήμη. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να ευθύνεται?

 

Φαίνεται να είναι θέμα χώρου.

Πόσο ελεύθερο χώρο έχεις στη συσκευή σου τώρα;

Φαντάζομαι ελάχιστο αλλά για δες το!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να είναι θέμα χώρου.

Πόσο ελεύθερο χώρο έχεις στη συσκευή σου τώρα;

Φαντάζομαι ελάχιστο αλλά για δες το!

Έχει διαθέσιμο 10GB...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να προσέξω για αλλαγή κάρτα μνήμης ?

Αυτή πως σας φαίνεται ? Class 10 είναι σχετικά νέας εποχής ή υπάρχουν και πιο σύγχρονες ?

 

Μια χαρά είναι η κάρτα, τη χωρητικότητα να προσέξεις αν σε καλύπτει για τα δεδομένα σου και τα βίντεο που πιθανόν να τραβάς.

Έχει και μια με 32GB με καλύτερες προδιαγραφές στα 19,30 αλλά γνώμη μου είναι ότι δεν προσδίδουν κάτι παραπάνω στο κινητό αυτό γιατί το bit rate του 4k video δεν είναι και τόσο υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η κάρτα, τη χωρητικότητα να προσέξεις αν σε καλύπτει για τα δεδομένα σου και τα βίντεο που πιθανόν να τραβάς.

Έχει και μια με 32GB με καλύτερες προδιαγραφές στα 19,30 αλλά γνώμη μου είναι ότι δεν προσδίδουν κάτι παραπάνω στο κινητό αυτό γιατί το bit rate του 4k video δεν είναι και τόσο υψηλό.

 

Πιο πολύ ρωτάω για την μάρκα και το τύπο μνήμης. Επίσης ταχύτητα ανάγνωσης: έως 45 MB/sec και ταχύτητα εγγραφής έως

25 MB/sec είναι καλές ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαθέσιμο 10GB...

 

Τότε κάνε από τις εφαρμογές διαγραφή cache, εκκαθάριση δεδομένων, υποχρεωτική διακοπή της κάμερας που χρησιμοποιείς αφού πρώτα έχεις αντίγραφα των βίντεο και φωτογραφιών σου αν υπάρχουν. Μετά κάνε μια δοκιμή να δεις.

Αν επαναληφθεί άλλαξε τη θέση στη κάρτα να δεις τη συμπεριφορά του. Μετά πίσω στη μνήμη.

Ίσως κάτι να πιάσει!

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιο πολύ ρωτάω για την μάρκα και το τύπο μνήμης. Επίσης ταχύτητα ανάγνωσης: έως 45 MB/sec και ταχύτητα εγγραφής έως

25 MB/sec είναι καλές ?

 

Για μένα δεν θα φρακάρει η ταχύτητα της uhs-I u1 ή class 10 κάρτας το G3.

Όπως έγραψα υπάρχει και διπλάσιας χωρητικότητας κάρτα με καλύτερες προδιαγραφές uhs-1 u3 http://www.e-shop.gr/kingston-sda3-32gb-sdhc-32gb-uhs-i-class-3-p-PER.552789

Πηγαίνεις στη μεγαλύτερη για τη χωρητικότητα της και μόνο προσωπική μου εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι non root Εφαρμογές screen balance δεν ρυθμίζουν στην ουσία το white balance στο hardware της οθόνης, αλλά απλώς προβάλουν ένα φίλτρο από πάνω το οποίο αν το συγκρίνεις με πραγματικό screen hardware balance μοιάζει τεχνητό..

Αν θες πραγματικό "μπουζάτο" λευκό πρέπει να είσαι root και να ρυθμίσεις με την Kcal εφαρμογή.

Βέβαια με τον Stock kernel δεν μπορείς να ρυθμίσεις όλους τους παραμέτρους, αλλά τουλάχιστον μπορείς το white balance στο hardware της οθόνης

 

Έχω ήδη έναν μικρό οδηγό εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6048996#post6048996.com

 

Και επειδή η κάθε οθόνη μπορεί να διαφέρει μπορείς να παίξεις με τις τιμές του red και του green ώστε να την φέρεις στα δικά σου γούστα...

Οι τιμές που έχω παραθέσει έγιναν στο δικό μου με οδηγό το g2 της κοπέλας μου

Πολύ σωστά, απλά επειδή δεν είμαι ρουτ επέλεξα την εφαρμογή που έβαλα. Όπως και να χει είδα τρομερή βελτίωση και την έχω στήσει οσο γινεται δίπλα δίπλα με την οθόνη του desktop (22 ips http://www.lg.com/gr/monitors/lg-22MP67VQ ) .

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να έχω σήμα 4g?

αν το υποστηριζει η καρτα σιμ πηγαινε ρυθμισεις -περισσοτερα-λειτουργια δυκτιου και επελεξετο πρωτο(σε 6)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να έχω σήμα 4g?

Στον παροχο σου έχεις ενεργοποίησει το 4g?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να έχω σήμα 4g?

 

αρχικα να το ενεργοποιησεις απο τον παροχο σου( cosmote κλπ κλπ) και μετα να διαλεξεις στα Δεδομενα σου αν εχεις τικαρει το δικτυο με το 4G

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να έχω σήμα 4g?

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το 4G στον πάροχο σου,είτε με sms είτε καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών,και στη συσκευή σου να επιλέξεις δίκτυο GSM/WCMDA/LTE auto.

Aν έχεις αρκετά παλία κάρτα sim ίσως χρειαστεί να προμηθευτείς καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...