Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ξαναπά και θα το ξαναπώ. Για κάποιο λόγο τρώει μεγάλο πόλεμο η εταιρεία. Άκου εκεί ράγισμα στην θυρα ακουστικών... Εγώ λοιπόν σας ενημερώνω με την σειρά μου ότι στο 32αρι μου δεν έχω ούτε μια επανεκκίνηση 6 μέρες που το έχω και η μπαταρία τα σπάει. Κανένα πρόβλημα απολύτως. Ένα αρκετά μεγάλο λαγκ είχα στο πληκτρολόγιο αλλά απλά άλλαξα και πάλι πετάει... Όποιος θέλει μπορώ και να του πω ποιο είναι.

 

 

 

Νομίζω είναι λίγο νωρίς οι 6 ημέρες. Το πήρα 31/7 και τα restarts τα έφαγα στις 20/8!!!μάλιστα διάβαζα σχόλια και ένιωθα τυχερός που δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο.Επίσης όταν λες ότι η μπαταρία τα σπάει τι εννοείς? Στη δίκη μου 16αρα συσκευή σε αναμονή τα σπάει αλλά έτσι και ανοίξω οθόνη ρουφάει τη μπαταρία Σαν νερό! Και σημειωτέον δεν έχω κάποιο app που τρέχει σε background. Τέλος lag στο μενού κλήσεων δεν έχει παρατηρηθεί σε κανέναν. Εγώ όταν το ανοίγω πρώτη φορά (δεν τρέχει ήδη δλδ σε background)και πάω να επιλέξω κάποιο άλλο tab η εναλλαγη κολλάει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεί όντως να είναι νωρίς τι να πω. Δεν μιλάω για λαγκ στις κλήσεις αλλά στο πληκτρολόγιο όπου κι αν υπήρχε αυτό. Τώρα για μπαταρία επειδή είχα 5ς και πριν ς5 και πιο πριν Htc one και πάει λέγοντας μιας και αλλάζω συνέχεια συσκευές η μπαταρία με χρήση όπου όλα είναι ανοιχτά 4g gps wifi και χρήση λόγω δουλειάς τελειώνω ανετοτατα την μέρα και φορτίζω αργά το βράδυ απλά από ανασφάλεια. Δεν βλέπω διάφορα από ς5 προς το χειρότερο. Αντιθέτως.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελετε να πηγαινει σφαιρα το κινητο χωρις να αλλαξετε σε ART κανετε το εξης: Πηγαινετε στο μενου επιλογες προγραμματιστη και αλλαξτε τις τρεις τιμες στο κλιμακα κινουμενης εικονας παραθυρου και τα δυο παρακατω, απο 1x σε .5x και θα δειτε τη διαφορα!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όντως να είναι νωρίς τι να πω. Δεν μιλάω για λαγκ στις κλήσεις αλλά στο πληκτρολόγιο όπου κι αν υπήρχε αυτό. Τώρα για μπαταρία επειδή είχα 5ς και πριν ς5 και πιο πριν Htc one και πάει λέγοντας μιας και αλλάζω συνέχεια συσκευές η μπαταρία με χρήση όπου όλα είναι ανοιχτά 4g gps wifi και χρήση λόγω δουλειάς τελειώνω ανετοτατα την μέρα και φορτίζω αργά το βράδυ απλά από ανασφάλεια. Δεν βλέπω διάφορα από ς5 προς το χειρότερο. Αντιθέτως.[/quote

 

 

 

Εγώ λόγω διακοπών ασχολούμαι όλη την ώρα με το κινητό. Συνεπώς κάνω βαριά χρήση. Παιχνίδια net YouTube etc. Δεν ξεπερνώ ποτέ τις 3 με 3.5 ώρες on screen (ανάλογα τα apps) με αποτέλεσμα να φορτίζω έως και 2 φορές τη μέρα. Όσον αφορά το lag Στην εφαρμογή των κλήσεων μου εμφανίζεται σταθερά κάθε φορά που το ανοίγω και πατάω κάποια άλλη επιλογή (πχ επαφές). Αυτό δεν συμβαίνει μόνο όταν Ή εφαρμογή έχει ήδη ανοίξει Και δουλεύει σε background επίπεδο. Σε αυτή την περίπτωση η εναλλαγή των tabs γίνεται πολύ smooth.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσοι θελετε να πηγαινει σφαιρα το κινητο χωρις να αλλαξετε σε ART κανετε το εξης: Πηγαινετε στο μενου επιλογες προγραμματιστη και αλλαξτε τις τρεις τιμες στο κλιμακα κινουμενης εικονας παραθυρου και τα δυο παρακατω, απο 1x σε .5x και θα δειτε τη διαφορα!!!

 

 

Συμφωνώ κι εγώ. Το έχω ήδη κάνει και ανοίγουν όλα αρκετά πιο γρήγορα. Ωστόσο έχω απορία αν με αυτή τη ρύθμιση πιέζεται η μπαταρία ακόμη περισσότερο....

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει φίλε μου με τέτοια χρήση και την ΔΕΗ να χεις για μπαταρία δεν θα σου φτάσει. Προσωπική άποψη χωρίς παρεξήγηση.

Θα δοκιμάσω αυτό με τις επιλογές προγραμματιστη...

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελετε να πηγαινει σφαιρα το κινητο χωρις να αλλαξετε σε ART κανετε το εξης: Πηγαινετε στο μενου επιλογες προγραμματιστη και αλλαξτε τις τρεις τιμες στο κλιμακα κινουμενης εικονας παραθυρου και τα δυο παρακατω, απο 1x σε .5x και θα δειτε τη διαφορα!!!

 

Λοιπον...το δοκιμασατε???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...το δοκιμασατε???

 

Αυτό δεν κάνει τίποτα παρά να κάνει skip τα μισά frames των animations. Αν θέλετε πραγματική επιτάχυνση, μπείτε στο hidden menu και απενεργοποιήστε τους δύο deamons (τα throttles δηλαδή) για CPU και GPU. Εκεί όντως θα δείτε σημαντικές διαφορές, αλλά παίρνετε και ένα ρίσκο σχετικά με την θερμοκρασία της συσκευής....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν κάνει τίποτα παρά να κάνει skip τα μισά frames των animations. Αν θέλετε πραγματική επιτάχυνση, μπείτε στο hidden menu και απενεργοποιήστε τους δύο deamons (τα throttles δηλαδή) για CPU και GPU. Εκεί όντως θα δείτε σημαντικές διαφορές, αλλά παίρνετε και ένα ρίσκο σχετικά με την θερμοκρασία της συσκευής....

 

Πως μπαίνεις στο hidden menu?

Link to comment
Share on other sites

Μην παίζετε με αυτές τις ρυθμίσεις παιδιά εκτός κι αν θέλετε να κάνετε την συσκευή σας μπάρμπεκιου. Υπάρχει λόγος που λέγονται κρυφές ρυθμίσεις. Κάντε λίγο υπομονή και θα στρώσουν όλα...

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Μην παίζετε με αυτές τις ρυθμίσεις παιδιά εκτός κι αν θέλετε να κάνετε την συσκευή σας μπάρμπεκιου. Υπάρχει λόγος που λέγονται κρυφές ρυθμίσεις. Κάντε λίγο υπομονή και θα στρώσουν όλα...

 

Μου φαινεται πως θα συμφωνησω μαζι σου...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασε κάνεις την εφαρμογή του Facebook?

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μολις μπηκα στο topic και ειδα οτι 2 σελιδες ποιο πισω αναφερθηκε κατι για ραγισμα στην θυρα ακουστικων η στο micro usb του φορτιστη.Πηγα το εβαλα κατω απο το φως και διαπιστωσα οτι πανω απο το micro usb του φορτιστη στο σασι του κινητου εχει κανει 2 ραγισματα ιδιου μεγεθους.Να διευκρινισω το κινητο φοραει spigen armor slim απο την πρωτη μερα αγορας χωρις να εχει φαει ουτε μια τουμπα.Τωρα τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μολις μπηκα στο topic και ειδα οτι 2 σελιδες ποιο πισω αναφερθηκε κατι για ραγισμα στην θυρα ακουστικων η στο micro usb του φορτιστη.Πηγα το εβαλα κατω απο το φως και διαπιστωσα οτι πανω απο το micro usb του φορτιστη στο σασι του κινητου εχει κανει 2 ραγισματα ιδιου μεγεθους.Να διευκρινισω το κινητο φοραει spigen armor slim απο την πρωτη μερα αγορας χωρις να εχει φαει ουτε μια τουμπα.Τωρα τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;

 

Πιστεύω ότι τα ραγίσματα οφείλονται σε πίεση στην τσέπη.

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα ραγίσματα οφείλονται σε πίεση στην τσέπη.

 

ή ειναι καμια σειρα παραγωγης και ειναι ουσιαστικα αστοχια υλικου στα συγκεκριμενα. το δικο μου ενα μηνα συνεχεια στην τσεπη και καποιες φορες σε τσαντακι . γενικα απροσεχτη χρηση του usb και του ακουστικου ( οταν τα εβαζα δεν τα εβαζα με προσοχη και καποιες φορες και ατσαλα) και δεν εχω τιποτα απο ρωγμη. σιγουρα θα πρεπει να το πει στην lg ας κανει μια επαφη με ενα τηλ πρωτα.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μολις μπηκα στο topic και ειδα οτι 2 σελιδες ποιο πισω αναφερθηκε κατι για ραγισμα στην θυρα ακουστικων η στο micro usb του φορτιστη.Πηγα το εβαλα κατω απο το φως και διαπιστωσα οτι πανω απο το micro usb του φορτιστη στο σασι του κινητου εχει κανει 2 ραγισματα ιδιου μεγεθους.Να διευκρινισω το κινητο φοραει spigen armor slim απο την πρωτη μερα αγορας χωρις να εχει φαει ουτε μια τουμπα.Τωρα τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;

 

Αν και πιθανότατα είναι λόγω πίεσης -όπως είπαν και τα παιδιά- επειδή το καπάκι αυτό αλλάζει εύκολα και με μικρό κόστος, πιστεύω ότι αν μιλήσεις με Procordia θα στο αλλάξουν στο πλαίσιο της εγγύησης.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναπά και θα το ξαναπώ. Για κάποιο λόγο τρώει μεγάλο πόλεμο η εταιρεία. Άκου εκεί ράγισμα στην θυρα ακουστικών... Εγώ λοιπόν σας ενημερώνω με την σειρά μου ότι στο 32αρι μου δεν έχω ούτε μια επανεκκίνηση 6 μέρες που το έχω και η μπαταρία τα σπάει. Κανένα πρόβλημα απολύτως. Ένα αρκετά μεγάλο λαγκ είχα στο πληκτρολόγιο αλλά απλά άλλαξα και πάλι πετάει... Όποιος θέλει μπορώ και να του πω ποιο είναι.

 

Αν και λίγο αργά σου απαντώ... Δεν τρώει πόλεμο η εταιρία... Πολύς κόσμος (και εγώ μέσα σε αυτούς) λατρέψε το εκπληκτικό G2 και περίμενε τα πάντα από το G3, το οποίο σε μεγάλο βαθμό απογοήτευσε... Δεν είπα ότι είναι κακό κινητό, αλλά όλοι περιμέναμε πολύ περισσότερα..

 

Το ότι δεν έχεις εσύ το σπάσιμο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και δέχεται πόλεμο η εταιρία... Όπως είδες ο φίλος από πάνω το έχει... Δεν ξέρω αν έχεις ακουστά αλλά τα κινητά (και όχι μόνο) παράγονται σε παρτίδες... Μπορεί κάποια/κάποιες να βγήκαν ελαττωματικές...

 

Η αυτονομία έπεσε σε σχέση με τον προκάτοχο του... Και όχι με το G2 δεν θα ήθελε γεννήτρια ο φίλος όπως του απάντησες... Το G2 έσπαγε νεύρα γιατί δεν μπορούσες να το ξεφορτίσεις :lol:

Επίσης μην συγκρίνεις τη μπαταρία του κάθε κινητού με το 5s γιατί όλες είναι καλύτερες...

 

Το ότι εδώ και 6 μέρες δεν έχει κάνει επανεκκίνηση μία συσκευή των 700 ευρώ μην μου το λες για κατόρθωμα... Στα υπόλοιπα σου απάντησαν και οι φίλοι για λαγκ κτλ...

 

Και επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ... Δεν είναι κακό κινητό αλλά σαφώς περιμέναμε πολύ περισσότερα από την LG... ΊΣως βιάστηκε πολύ η LG και για αυτό όλα τα προβλήματα...

 

PS. Το πολύ θετικό σε όλα αυτά είναι το πολύ καλό, αν όχι το καλύτερο σέρβις που έχει η LG, οπότε τα θέματα θα λυθούν σε μεγάλο βαθμό πιο εύκολα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

....Η αυτονομία έπεσε σε σχέση με τον προκάτοχο του... Και όχι με το G2 δεν θα ήθελε γεννήτρια ο φίλος όπως του απάντησες... Το G2 έσπαγε νεύρα γιατί δεν μπορούσες να το ξεφορτίσεις :lol:...

 

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, αφού γράφεις τα προφανή και λογικά. Αλλά στο θέμα της αυτονομίας είσαι λίγο λάθος. Με QHD οθόνη (70% μεγαλύτερη από του G2), με 2,5GHz επεξεργαστή (20% ταχύτερο από του G2) και με την ίδια μπαταρία, εγώ προέβλεπα ότι το G3 θα έχει προφανώς μικρότερη αυτονομία, αλλά της τάξης του 15-20%. Τελικά στην πράξη βλέπω ότι αντί για τις 45-46 ώρες που μου έβγαζε το G2 (σχεδόν ακριβώς 2 μερόνυχτα), το G3 μου βγάζει 41-42 ώρες με την ΙΔΙΑ ακριβώς χρήση, επιβεβαιωμένο αρκετό καιρό τώρα. Δηλαδή για πολύ περισσότερα specs, features κλπ, το G3 έχει στην πράξη 6-7% μικρότερη αυτονομία.

 

Sorry, αλλά εγώ αυτό το θεωρώ τρομερή επιτυχία της LG, και πρακτικά αλλά και θεωρητικά τοποθετώ το G3 στην κορυφή της αντίστοιχης λίστας με τις αυτονομίας :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, αφού γράφεις τα προφανή και λογικά. Αλλά στο θέμα της αυτονομίας είσαι λίγο λάθος. Με QHD οθόνη (70% μεγαλύτερη από του G2), με 2,5GHz επεξεργαστή (20% ταχύτερο από του G2) και με την ίδια μπαταρία, εγώ προέβλεπα ότι το G3 θα έχει προφανώς μικρότερη αυτονομία, αλλά της τάξης του 15-20%. Τελικά στην πράξη βλέπω ότι αντί για τις 45-46 ώρες που μου έβγαζε το G2 (σχεδόν ακριβώς 2 μερόνυχτα), το G3 μου βγάζει 41-42 ώρες με την ΙΔΙΑ ακριβώς χρήση, επιβεβαιωμένο αρκετό καιρό τώρα. Δηλαδή για πολύ περισσότερα specs, features κλπ, το G3 έχει στην πράξη 6-7% μικρότερη αυτονομία.

 

Sorry, αλλά εγώ αυτό το θεωρώ τρομερή επιτυχία της LG, και πρακτικά αλλά και θεωρητικά τοποθετώ το G3 στην κορυφή της αντίστοιχης λίστας με τις αυτονομίας :cool:

 

Δεν νομίζω να εχεις δίκιο φιλε μου οσον αφορα την μπαταρία...Εγω για παράδειγμα που του βγάζω το λάδι και η μπαταρία μου κρατάει μαξιμουμ 4 ωρες οθόνη ανοικτή...Το g2 το θυμάμαι τουλάχιστον στις 7 ωρες με την ιδια χρήση...

Ναι στο βωμο της qhd αλλα και του επεξεργαστή που αναφερεις και εχεις δικιο χανεται αυτή η αυτονομία αλλα μην ξεχνάμε οτι μεχρι τωρα το g3 τουλάχιστον σε εμένα εχει και αρκετό λαγκ που στο g2 απλά δεν υπήρχε.

Πιστεύω και το λεω σε οσους με ρωτούν οτι η lg με το g3 έκανε 2 βήματα μπροστά και ένα πίσω...

Αντιθέτως για παράδειγμα η htc με το m8 που έκανε βήματα μόνο μπροστά...

Τα ιδια παράπονα εχω και με την samsung τα τελευταία χρόνια...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να εχεις δίκιο φιλε μου οσον αφορα την μπαταρία...Εγω για παράδειγμα που του βγάζω το λάδι και η μπαταρία μου κρατάει μαξιμουμ 4 ωρες οθόνη ανοικτή...Το g2 το θυμάμαι τουλάχιστον στις 7 ωρες με την ιδια χρήση...

Ναι στο βωμο της qhd αλλα και του επεξεργαστή που αναφερεις και εχεις δικιο χανεται αυτή η αυτονομία αλλα μην ξεχνάμε οτι μεχρι τωρα το g3 τουλάχιστον σε εμένα εχει και αρκετό λαγκ που στο g2 απλά δεν υπήρχε.

Πιστεύω και το λεω σε οσους με ρωτούν οτι η lg με το g3 έκανε 2 βήματα μπροστά και ένα πίσω...

Αντιθέτως για παράδειγμα η htc με το m8 που έκανε βήματα μόνο μπροστά...

Τα ιδια παράπονα εχω και με την samsung τα τελευταία χρόνια...

 

Έχω δίκιο για αυτά που γράφω, όσον αφορά την προσωπική μου εμπειρία. Περίμενα μάλιστα να περάσει ένας μήνας ώστε να βεβαιωθώ. Τα στατιστικά αυτά τα έχω βγάλει μετά από μήνες χρήσης, άρα δεν είναι κάτι που διάβασα ή μου είπανε ;) Με την ίδια χρήση, τα δικά μου νούμερα είναι όπως τα ανέφερα. Ως εκ τούτου, η προσωπική μου εμπειρία δείχνει ότι συμβαίνει αυτό που ανέφερα αρχικά: για περισσότερα specs η αυτονομία του G3 είναι πρακτικά ίδια με του G2. Και προσωπικά συμφωνώ με την κατάταξη του GSMArena, που έχει βγάλει τα G2 και G3 πάρα πολύ κοντά σε αυτονομία (εν αντιθέσει με το AndroidCentral που "αναθεώρησε" την κατάταξή του για να το καταποντίσει, για άγνωστους λόγους προφανώς ;) ).

 

Σχετικά με τα μικροlags, αν θυμάσαι το G2 είχε ακριβώς τα ίδια τους πρώτους μήνες που κυκλοφόρησε. Μετά από 1-2 updates, άρχισε να παίρνει τα πάνω του, και στην τελευταία -20R νομίζω- πλέον ήταν σχεδόν αδύνατο να το λαγκάρεις οπουδήποτε. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το G3 (αν και είπαμε, το "δις εξαμαρτείν...."). Ήδη στο τρίτο update είναι πολύ καλύτερη συσκευή από το αρχικό release, και κρίνοντας από την εξέλιξη του G2, θα ακολουθήσει την ίδια πορεία.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Οντως πάει πιο καλά πιο γρήγορα.

 

Αυτό το κάνω σε όλα τα Android που έχω, ακόμα καλύτερα κλείσε εντελώς τα animations σε off δηλαδή, στο θέμα τις μπαταρίας σε σύγκριση με το G2 βλέπω ότι το G2 κράταγε ένα 10% παραπάνω από το G3,απλά στο 6μηνο έπεσε η απόδοση του 10-15% ενώ στο G3 εάν θες αργότερα αλλάζεις και βάζεις μια καινούργια μπαταρία και είσαι καλυμμένος, μεγάλο πλεονέκτημα

Edited by john74
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...