Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

290 το g2 και 520 το m8 16GB...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου έστειλε ο Galanakop κάπα δείγματα φωτογραφιων από το G3 και το S5.

Αυτά που έχω να πω είναι τα εξής:

 

Στο μάτι οι φώτο του G3 δείχνουν πιο εντυπωσιακές.

Σε κάποιες περιπτώσεις φαίνεται να εστιάζει καλύτερα.

 

Σε μεγάλο crop, το S5 μάλλον είναι ενα κλικ καλύτερο, αλλά δεν θα το δείτε παντα και υπο οποιασδήποτε συνθήκες.

Αν όντως συμβαινει αυτό που είπα περί ευκολοτερης εστίασης, τότε ακόμα και αν υπερτερεί το S5 λόγο μεγαλύτερης ανάλυσης, οταν κάνετε μεγάλο crop θα πάρετε καλύτερο αποτέλεσμα απο το G3, αφού καλύτερη εστίαση σημαίνει μεγαλύτερη ευκρίνεια.

 

Δεν ξέρω τι κάνουν σε χαμηλό φωτισμό σε εσωτερικούς χώρους, δεν ειχα δείγματα να συγκρίνω.

Ούτε για βίντεο μπορώ να μιλήσω.

 

Η γνώμη μου για το G3 είναι ότι θα ικανοποιήσει τους πάντες εκτός όσων ασχολούνται όλη μέρα με smartphones.

Φαίνεται άλλωστε από την μεγάλη διαφορά στις εντυπώσεις όσων το αγόρασαν.

Εντάξει όλοι ξέρουμε ότι η QHD προτιμήθηκε για λόγους εντυπωσιασμού. Όμως εκεί έξω αποτελεί πλεονέκτημα.

 

Πιστεύω ότι η LG άλλαξε ύφος σε σχέση με το G2. Εκείνο ήταν πιο geek. Δεν γίνεται όμως να αυξήσει τις πωλήσεις της απευθυνόμενη μόνο σε χομπιστες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια οσοι ειστε root βαλτε το G3 TweaksBox απο το playstore θελει το xposed framework. διαβασα σε ενα review οτι o χρονος φορτισης παιζει απο 2 σε 3 ωρες εγω τον φορτιζω ειτε απο τον δικο του φορτιστη ειτε απο το φορτιστη του S5 με καλωδιο 2 μετρα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα, η Lg μεχρι αυτη την ωρα δεν εχει στειλει τιποτα στο Πλαισιο. Μαλλον οι ανακοινωσεις και τα δελτια τυπου γι αυτους ειναι σημαντικοτερα απο τη διαθεσιμοτητα...
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου για το G3 είναι ότι θα ικανοποιήσει τους πάντες εκτός όσων ασχολούνται όλη μέρα με smartphones.

Φαίνεται άλλωστε από την μεγάλη διαφορά στις εντυπώσεις όσων το αγόρασαν.

Εντάξει όλοι ξέρουμε ότι η QHD προτιμήθηκε για λόγους εντυπωσιασμού. Όμως εκεί έξω αποτελεί πλεονέκτημα.

 

Πιστεύω ότι η LG άλλαξε ύφος σε σχέση με το G2. Εκείνο ήταν πιο geek. Δεν γίνεται όμως να αυξήσει τις πωλήσεις της απευθυνόμενη μόνο σε χομπιστες.

Καλά σοβαρα τα γραφεις τωρα αυτα? Τι σοι λογικη ειναι αυτη οταν βγαινει ενα νεο κινητο που ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ πραγματα ειναι χειροτερο απο το προηγουμενο, να το βαφτιζουμε "ελα μωρε η lg αλλαξε υφος και απευθυνεται στο μεσο χρηστη και οχι στους geeks".

Τοτε το επομενο να το βγαλει στις 3000x4000 αναλυση και με snapsdragon 400 για να απευθυνθει στον ακομα ποιο μεσο χρηστη. Ας ριξει και τη φωτεινοτητα αλλο 30% κάτω και τη μπαταρια στα 2000..

Ειλικρινά δεν ειχα σκοπο να ξανα γραψω, γιατι οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω εχουμε οντως γίνει πλεον κουραστικοι και οτι ειχε να υποθει για τα μείον του υποθηκε. Αν και οταν τα εγραφα εγω μονο τρελο δε με βγαλανε, τωρα λιγο πολοι ολοι με επιβεβαιωνουν. (Πλην οσων εχουν συμφερον να τα βλεπουν διαφορετικά και των φανμποι).

Αλλα οταν γραφτε τετοιες αποψεις ειστε διπλα και τριπλα προκλητικοι. Στην ουσια εξαιτίας σας γράφουμε ξανα και ξανα. Προσπαθεις να βγαλεις ξεκαθαρα μειονεκτήματα ως περιπου αποψη, στιλ. Δε θελω να πιστεψω οτι τα πιστευεις αυτα που γραφεις, και καποιο αλλο λογο έχεις για να τα γραφεις.Γραφεις και καιρο και εισαι παντελως αδικαιολογητος. Να τα γραφει κανενας newby..

Επίσης δειχνεις να κατανοείς οτι κανενα συν δεν εχει αυτη η αναλυση, αλλα "εκει εξω αποτελει πλεονέκτημα . Και αν καταλαβε κανεις τι θελει να πει ο ποιητης..

Θα ικανοποιησει τους παντες ετσι, ενω αν ηταν ΚΑΛΥΤΕΡΟ θα ικανοποιουσε μονο τους geeks.

Το επομενο με 805 και καλυτερη οθόνη. (Οτι στοιχημα θες οτι θα ειναι ετσι) μη το παρεις γιατι θα ξανα απευθυνεται στους geeks. Θα ξανά αλλάξει "αποψη"..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμως έχει καταντήσει κουραστικό. Εντάξει είπαμε σε κάποιους δεν αρέσει η οθόνη. Τι να κάνουμε τώρα; Και εμένα π.χ. δε μου άρεσε καθόλου το πίσω καπάκι του S5, τα μεγάλα bezels και το πάχος του αλλά δεν πάω στο αντίστοιχο θέμα να γράψω σε κάθε σελίδα ότι αυτό είναι χειρότερο από το S4 ή το άλλο είναι χειρότερο από το Z2, M8 κλπ γιατί πολύ απλά δε με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο κινητό. Σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους όχι. Όλα τα ελληνικά reviews (δε με νοιάζει τι λένε τα ξένα καθώς εδώ και χρόνια παρακολουθώ και εμπιστεύομαι επιλεγμένα ελληνικά reviews) αναφέρουν πως η φωτεινότητα της οθόνης αν και είναι λίγο χαμηλότερη από του ανταγωνισμού και του G2, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όταν την κοιτάς κάτω από τον ήλιο.

 

Η LG είναι η πρώτη (μεγάλη) εταιρεία που χρησιμοποιεί οθόνη με QHD ανάλυση σε smartphone και έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Και μη νομίζετε πως οι άλλοι κατασκευαστές θα αργήσουν να τη βάλουν και αυτοί. Μέχρι το τέλος του έτους όλο και κάποιο Galaxy θα κυκλοφορήσει παγκοσμίως με τέτοια οθόνη. Το ίδιο έγινε και με τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων, τις εφαρμογές Siri, S Voice κλπ και το ίδιο θα γίνει και με την QHD οθόνη.

 

Και το βασικότερο από όλα! Μην στέκεστε στις διάφορες μετρήσεις και τα σκορ που πιάνει η κάθε ναυαρχίδα στα benchmarks. Το θέμα είναι πώς ανταποκρίνεται η κάθε συσκευή στην καθημερινή χρήση, αν είναι βολική στο χέρι του καθενός και εάν κάνει όλα αυτά που θέλει. Προσωπικά δε με απασχολεί καθόλου αν η οθόνη είναι φωτεινότερη στο S5 από ότι στο G3 γιατί πολύ απλά το G3 υπερέχει σε άλλους τομείς (σχεδιασμός, bezels, μικρότερο μέγεθος, νέο και πιο ωραίο UI) τους οποίους πάντα κοιτάω πριν αγοράσω μία νέα συσκευή. Η συσκευή δεν είναι μόνο τα specs!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω παιδια που ήμουν απο τους πρώτους που είχαν amoled με s s2 s3 και όντας χρήστης iphone5 τον τελευταιο ενάμιση χρόνο περίμενα ενα καλο android για αλλαγη.ποτε στα πιο πάνω κινητά δεν είχα τη φωτεινοτητα στο 100% .Με έπεισε το g3 3/32 για αλλαγη και θέλω να ρωτήσω τα παιδια που το έχουν με 70% φωτεινοτητα περίπου που χρησιμοποιώ συνήθως τα στα τηλέφωνα μου θα έχω θέμα σε κιτρινιλες του ασπρου κλπ ;;δηλαδή το προβλημα μας ειναι που δεν παει η φωτεινοτητα απο 90 στο 100 ;;;τωρα για το lag θέλω να πω πως ειναι παααρα πολυ σχετικό το θέμα..και να τονίσω πως το s5 δεν έφτασε καν να με δελεάσει για αλλαγη.. Edited by dchris79

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω στο 70 αλλά το έχω στο 80 και auto. Η "κιτρινίλα του άσπρου" μου είναι απλώς ακατανόητη.

Γενικότερα, ποιο είναι το πρόβλημα μας το έχω χάσει πολλά posts πριν...

Link to comment
Share on other sites

Ποιες κιτρινιλες ρε παιδια;δεν υπαρχει τέτοιο πράγμα.μια χαρα ειναι η οθόνη.δουλευω παράλληλα 5s και g3.το πρώτο τερμα φωτηνοτητα το δεύτερο 60-70.επαναλαμβανω παω κανονικά στο 100% απλα αν ζεσταθει πολυ παει ως το 90%.απο εκει και πέρα ειναι μια υποδειγματική συσκευή ισάξια του ανταγωνισμού.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 32αρι εδω και μια εβδομαδα! Φουλ χρήση! Επίσης εχουν περασει απο τα χερια μου και m8, iphone 5s, nexus 5 και note 3 για πολυ καιρο..

 

1.το κινητο για το μεγεθος του ειναι πανεμορφο.. Οτι πιο ωραιο εχω κρατησει μετα το 5s που ειναι κοσμημα αλλα... "δύσχρηστο" για τα γούστα μου.

 

2. Δεν εχω αισθανθει το καψιμο που ενιωθα με το M8 πολυ συχνα..θα ζεσταθει μονο οταν ειμαι στον ηλιο και ενω εχει ηδη 35 βαθμους..

 

3. Η μπαταρία με απογοήτευσε. Τις πρωτες μέρες ηταν τοσο εντονο που σκεφτομουν να το δωσω.. Τώρα έχει στρωσει αλλα εξακολουθει να ειναι αρκετα χειρότερο απο το note 3. Χειροτερο και απο M8 (ελαφρα). Αρκετα καλυτερο απο iphone 5s.

 

4. Δε θεωρω οτι για εναν μεσο χρήστη η φωτεινότητα και η αναλυση εχει μεγαλες διαφορες μεταξυ ολων αυτων. Οφειλω να παρατηρησω παντως οτι εχει εξαιρετικη απόκριση καλυτερη απο m8 και ΠΟΛΥ καλυτερη απο iphone 5s!

 

5. Ναι εχει κολληματα στο μενου. Αισθητη διαφορα απο note και καμια σχεση με m8 που σχεδον πλησιαζε το τελειο, οπως φυσικα και το 5s. Θυμιζει note 1. Πολυ χειροτερο ακομα και απο exus που ειναι αξιοπρεπεστατο. Περιμενω μια αναβαθμιση να βελτιωσει το προβλημα.

 

6. Η καμερα εξαιρετικη. Αισθητα καλυτερη μεταξυ αυτων που ανεφερα. Πιθανοτητα ισαξια με του S5 που εχω δει live. Επισης τραβαει αστραπιαια τις φωτος.

 

Συνεπως: Θα το αλλαξω μονο για το note 4 ή αν μας εκπληξει θετικα το iPhone 6 πιο πριν!

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτησω τι παίζει με την εγγύηση σε περίπτωση που αγορασεις απο σκρουτζομαγαζο. Οσο κι αν διάβασα δεν κατάλαβα αν η lg την αναγνωριζει ή όχι στην περίπτωση που ειναι ευρωπαϊκό μοντέλο και οχι επίσημη εισγωγη δικη της.

Επίσης απο ποιο σαιτ αγοραζετε τα κορεατικα μοντέλα που έρχονται με δυο μπαταρίες ?

Θα mini ή θα μου mini ? (στα χέρια)
Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω αν έχει ειπωθεί και έχω χάσει επεισόδια , αλλά για τις επιδόσεις του GPS του δεν βλέπω να το έχει σχολιάσει κανείς τουλάχιστον απο αυτούς που το έχουν πάρει . Είναι καλύτερο? χειρότερο? ή τα ίδια με το G2 ?

 

 

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω αν έχει ειπωθεί και έχω χάσει επεισόδια , αλλά για τις επιδόσεις του GPS του δεν βλέπω να το έχει σχολιάσει κανείς τουλάχιστον απο αυτούς που το έχουν πάρει . Είναι καλύτερο? χειρότερο? ή τα ίδια με το G2 ?

 

 

Καλό βράδυ

 

Σχετικά με το GPS, έχω να σου πω ότι το δοκίμασα εκτεταμένα όσες μέρες κράτησα το κινητό. Σε σχέση με το LG G2 καθυστερεί λίγο να κλειδώσει δορυφόρους, δεν είδα όμως τις αποσυνδέσεις που μου έκανε το G2. Σε σχέση με το Galaxy S5 η διαφορά στην ταχύτητα κλειδώματος είναι πολύ μεγάλη (το S5 κλειδώνει μέσα σε 3-5", το LG G3 περίπου σε 20"- και οι δύο συσκευές δοκιμασμένες μέσα σε ψηλά κτίρια στην πόλη και μετά από επανεκκίνηση).

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Άριστο.αν και στο g2 στις τελευταίες παρτίδες πάλι δεν είχα κανένα θέμα.οι αρχικές είχαν.στο g3 με navigon πήγα Δάφνη Μαρούσι μια χαρά χωρίς καμία απώλεια σήματος.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το GPS, έχω να σου πω ότι το δοκίμασα εκτεταμένα όσες μέρες κράτησα το κινητό. Σε σχέση με το LG G2 καθυστερεί λίγο να κλειδώσει δορυφόρους, δεν είδα όμως τις αποσυνδέσεις που μου έκανε το G2. Σε σχέση με το Galaxy S5 η διαφορά στην ταχύτητα κλειδώματος είναι πολύ μεγάλη (το S5 κλειδώνει μέσα σε 3-5", το LG G3 περίπου σε 20"- και οι δύο συσκευές δοκιμασμένες μέσα σε ψηλά κτίρια στην πόλη και μετά από επανεκκίνηση).

 

 

Μάλιστα σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα GPS που είχα καταχωρήσει εγώ ήταν της μη ακριβής θέσης. Αποτύπωνε τη θέση ανθρώπων που έκαναν joking πάνω στην θάλασσα ή μέσα από τοίχους κάνοντας κάποια μέτρα λάθος.

Αν μπορεί κάποιος που χρησιμοποίησε πεζός το G3 να δώσει τα φώτα του.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Άριστο.αν και στο g2 στις τελευταίες παρτίδες πάλι δεν είχα κανένα θέμα.οι αρχικές είχαν.στο g3 με navigon πήγα Δάφνη Μαρούσι μια χαρά χωρίς καμία απώλεια σήματος.

 

Αυτό το έχουμε ξαναπεί. Όταν γίνεται χρήση ενός προγράμματος πλοήγησης για αυτοκίνητα, το λογισμικό του προγράμματος διορθώνει αυτές τις ατέλειες και τοποθετεί το όχημα πάνω στους δρόμους που έχουν οι προ-εγκατεστημένοι χάρτες του. Έτσι ο τελικός χρήστης δεν πρόκειται να καταλάβει αποκλίσεις. Στο τρέξιμο όμως (ή ποδηλασία-περπάτημα κλπ) το κινητό καταγράφει την πορεία μας με συντεταγμένες βήμα βήμα και κατόπιν τις περνάει σε χάρτη. Εκεί φαίνεται το μπάχαλο και το ότι ο δέκτης GPS του κινητού δεν είναι απολύτως ακριβής.

 

 

Το πρόβλημα GPS που είχα καταχωρήσει εγώ ήταν της μη ακριβής θέσης. Αποτύπωνε τη θέση ανθρώπων που έκαναν joking πάνω στην θάλασσα ή μέσα από τοίχους κάνοντας κάποια μέτρα λάθος.

Αν μπορεί κάποιος που χρησιμοποίησε πεζός το G3 να δώσει τα φώτα του.

 

Στην ενότητα του LG G2 είχα γράψει το ίδιο πράγμα. Την ίδια συμπεριφορά, αλλά με μικρότερες αποκλίσεις, παρουσιάζει και το LG G3. Το χρησιμοποίησα 4 φορές για τρέξιμο και μια για περπάτημα εντός την πόλης, βλέποντας μετά τα αποτελέσματα στην οθόνη του υπολογιστή αναρωτήθηκα μήπως είμαι ο spiderman.

Edited by apostolidisathan
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχουμε ξαναπεί. Όταν γίνεται χρήση ενός προγράμματος πλοήγησης για αυτοκίνητα, το λογισμικό του προγράμματος διορθώνει αυτές τις ατέλειες και τοποθετεί το όχημα πάνω στους δρόμους που έχουν οι προ-εγκατεστημένοι χάρτες του. Έτσι ο τελικός χρήστης δεν πρόκειται να καταλάβει αποκλίσεις. Στο τρέξιμο όμως (ή ποδηλασία-περπάτημα κλπ) το κινητό καταγράφει την πορεία μας με συντεταγμένες βήμα βήμα και κατόπιν τις περνάει σε χάρτη. Εκεί φαίνεται το μπάχαλο και το ότι ο δέκτης GPS του κινητού δεν είναι απολύτως ακριβής.

 

Δυστυχώς δεν είμαι των αθλημάτων και δεν το εχω τεστάρει με αυτόν τον τριοο.

Link to comment
Share on other sites

Στην ενότητα του LG G2 είχα γράψει το ίδιο πράγμα. Την ίδια συμπεριφορά, αλλά με μικρότερες αποκλίσεις, παρουσιάζει και το LG G3. Το χρησιμοποίησα 4 φορές για τρέξιμο και μια για περπάτημα εντός την πόλης, βλέποντας μετά τα αποτελέσματα στην οθόνη του υπολογιστή αναρωτήθηκα μήπως είμαι ο spiderman.

 

Εγώ πάντως με το S2 που περπατάω στην παραλία Θεσσαλονίκης η πορεία μου είναι σωστή. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω ότι βλέπει και υψομετρικές διαφορές 30 μέτρων οι οποίες φυσικά και δεν υπάρχουν.:lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ΣοΣ επειδή λίγη το doa μου την δευτέρα εσάς στο slow motion video πιξελιαζει; μιλάμε για πολύ pixel
Link to comment
Share on other sites

Και Δλδ θα το επιστρέψεις ως doa επειδη πιξελιαζει στο slow motion? παίζει κατι τέτοιο? θα το δεχτούν?
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παίζει. Το πιθανότερο να ειναι κακο βιντεο που δεν αναπαράγεται σωστα στο slow motion παρα προβλημα οθόνης. Στα promo video της συσκευής το κανει?
Link to comment
Share on other sites

1. Το LAG δεν προκειται να φτιαξει γιατι εχει να κανει με το ξύπνημα του soc. Εκτος εαν κανουν και αλλους συμβιβασμούς στην αυτονομία...

 

2. Η Οθονη του ειναι σαφως χειροτερη απο αλλες στην αγορα και αφηστε στην ακρη το 1440p. Μετριότατη οθόνη και σας το λεω εγω που ειμαι IPS boy. Τα samsung με τα SapiOLED δεν τα βαζω στο καλαθι!

 

3. Μέτρια αυτονομία και οχι δεν αρεσει σε ολους να κουβαλας διπλες μπαταριες.

 

Γενικα θα ελεγα ενα τηλεφωνο που κυκλοφορησε νωριτερα απο οτι επρεπε, soc+oθονη+αυτονομια ηθελαν ενα χρονο ακομα εξέλιξής...

Edited by Sebastian13
Link to comment
Share on other sites

Η οθονη με την λογικη οτι οι περισσότεροι αρέσκονται να βλέπουν υπερκορεσμενα χρώματα να ειναι πολυ κατώτερη απο άλλες. Σε αυτους που οταν εχουν μια τιβι led που δείχνει ψεύτικα εντυπωσιακά χρώματα κολλούν και εχουν διπλα μια πλάσμα με φυσικές αποχρώσεις που λένε απλα πως υστερεί μπροστα στην led.

 

Η αυτονομία ειναι θέμα φυσικα μεγάλο αν ειναι κατώτερη του ανταγωνισμού.

 

Αλλα αυτο οτι επρεπε να περιμένουν ενα χρονο για να το παρουσιάσουν ειναι τρελή υπερβολή!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...