Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Αν έχεις έστω και λίγο σήμα, δεν έχει χαθεί το ΙΜΕΙ. Θα έλεγα να δοκιμάσεις και με άλλους παρόχους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

βρεθηκε το πρόβλημα και τελικα δεν εφταιγε το τηλεφωνο.ηταν θεμα παροχου.μου εδωσαν καινουργια σιμ κι ελπιζω να μην παρουσιασει παλι κενα το σημα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κυριοι ! προσεξτε παρακαλω ειμαι ασχετος για εξειδικευμενες ενεργειες απο κει και περα εκανα το λαθος να αποκτησω το συγκεκριμενο smartphone . καινουριο παντα στο κουτι του κανονικα. Εδω και λιγους μηνες . ε λοιπον ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ μαγκες πολλα προβληματα με την εργοστασιακη του ρομ παρα πολλα προβληματα τα οποια εναλλάσσονται και οχι λογο ασχετης ικανοτητας του χρηστη οοοοχι προβληματα καθαρα τις ρομ πραγματικα δε ξερω τι να κανω ! οποιος μπορει ας βοηθήσει ευχαριστω! δεν αναφερω τα προβληματα γιατι ειναι πολλα
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κυριοι ! προσεξτε παρακαλω ειμαι ασχετος για εξειδικευμενες ενεργειες απο κει και περα εκανα το λαθος να αποκτησω το συγκεκριμενο smartphone . καινουριο παντα στο κουτι του κανονικα. Εδω και λιγους μηνες . ε λοιπον ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ μαγκες πολλα προβληματα με την εργοστασιακη του ρομ παρα πολλα προβληματα τα οποια εναλλάσσονται και οχι λογο ασχετης ικανοτητας του χρηστη οοοοχι προβληματα καθαρα τις ρομ πραγματικα δε ξερω τι να κανω ! οποιος μπορει ας βοηθήσει ευχαριστω! δεν αναφερω τα προβληματα γιατι ειναι πολλα

 

Στείλε μου προσωπικό μήνυμα για να σου λύσω όλες τις απορίες :)

Και πίστεψε με δεν έκανες κανένα λάθος... Το κινητό είναι άψογο...

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αναφέρονται εδώ οι λύσεις σε πιθανά προβλήματα για να τα βλέπουν και άλλοι χρήστες. Αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός του φορουμ.
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αναφέρονται εδώ οι λύσεις σε πιθανά προβλήματα για να τα βλέπουν και άλλοι χρήστες. Αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός του φορουμ.

 

Ο φίλος μας αν θέλει τότε να μας πει το πρόβλημα του για να τον βοηθήσουμε, εγώ το πρότεινα έτσι επειδή το ζήτησε ο ίδιος για να μην πλατειάζει. (και όχι κάποιος άλλος σκοπός αν υπάρχει έστω και για μια τέτοια υπόνοια, αυτό φαίνεται και από κάθε ποστ που έχω κάνει στο site)

 

@kavalaris7 πες μας ακριβώς τι θες να μάθεις και ποιο είναι το πρόβλημα σου. Ισως μπορεί να διορθωθεί και στην μαμα Rom που έχεις.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κυριοι ! προσεξτε παρακαλω ειμαι ασχετος για εξειδικευμενες ενεργειες απο κει και περα εκανα το λαθος να αποκτησω το συγκεκριμενο smartphone . καινουριο παντα στο κουτι του κανονικα. Εδω και λιγους μηνες . ε λοιπον ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ μαγκες πολλα προβληματα με την εργοστασιακη του ρομ παρα πολλα προβληματα τα οποια εναλλάσσονται και οχι λογο ασχετης ικανοτητας του χρηστη οοοοχι προβληματα καθαρα τις ρομ πραγματικα δε ξερω τι να κανω ! οποιος μπορει ας βοηθήσει ευχαριστω! δεν αναφερω τα προβληματα γιατι ειναι πολλα

λοιπον κοιταξτε ! 1ον το κινητο δεν στελνει μυνηματα 2ον χανει εικονιδια και εφαρμογες απο μονο του 3ον αυξομειονης τον ηχο και αυτο κανει επανεκινηση 4ον μπαινει αθορυβο απο μονο του 5ον κρασαρη 6ον τα βιντεο που καταγραφεις ειναι κατεσραμενα τα παιζει οποτε γουσταρει και αλα πολλα που οσο περνα ο καιρος βγαζει κιαλα χανει πληροφοριες τι τι να λεω !

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοιταξτε ! 1ον το κινητο δεν στελνει μυνηματα 2ον χανει εικονιδια και εφαρμογες απο μονο του 3ον αυξομειονης τον ηχο και αυτο κανει επανεκινηση 4ον μπαινει αθορυβο απο μονο του 5ον κρασαρη 6ον τα βιντεο που καταγραφεις ειναι κατεσραμενα τα παιζει οποτε γουσταρει και αλα πολλα που οσο περνα ο καιρος βγαζει κιαλα χανει πληροφοριες τι τι να λεω !

 

Ωραία λοιπόν όπως βλέπω τα περισσότερα είναι "ανωμαλίες" που παρουσίαζε το κινητό με την μαμά rom και τα περισσότερα πλέον έχουν λυθεί.

Θα τα πάρουμε βήμα βήμα για να μην χαθείς, δεν είναι και καμία επιστήμη ο καθένας ακόμα και με μηδενικές γνώσης μπορεί να το κάνει αν έχει όρεξη να ασχοληθεί λίγο.

Βήμα 1: Επιλογή custom rom

Πέρασμα κάποιας costum rom, εγώ σου προτείνω πλέον ή την CM-AOSP v2.3.4 ή την VX-AOSP που είναι ουσιαστικά και οι τελευταίες εκδόσεις που βγήκαν. Χρησιμοποιώ την πρώτη εγώ και δουλεύουν τα πάντα, η δεύτερη έχει καλύτερη 3D διαχείριση γραφικών (σε μερικά παιχνίδια έχει διαφορά από 1-7fps που είναι πολύ καλή βελτίωση) αλλά δοκιμάστηκε για μερικά λεπτά οπότε δεν έχω άποψη για το πόσο καλή είναι.

Μπορείς να τις βρείς εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5980354#post5980354

Ξεκινάμε:

Βήμα 2: Root στο coolpad 7320

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5547732#post5547732

Προσπάθησε αυτό και αν δεν τα καταφέρεις βλέπουμε άλλο τρόπο.

http://baiduroot.net/ από εδώ μπορείς να κάνεις root χωρίς χρήση υπολογιστή αλλά δεν ξέρω αν πιάνει στην μαμά rom, στις costum αν για κάποιο λόγο χρειαστεί λειτουργεί.

Βήμα 3: Εγκατάσταση costum rom

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5559578#post5559578

Είναι αρκετά εύκολη η διαδικασία αυτή αν την πάρεις βήμα βήμα.

 

 

Όπου αντιμετοπίσεις πρόβλημα πες μας.

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Πέρασμα κάποιας costum rom, εγώ σου προτείνω πλέον ή την CM-AOSP v2.3.4 ή την VX-AOSP που είναι ουσιαστικά και οι τελευταίες εκδόσεις που βγήκαν. Χρησιμοποιώ την πρώτη εγώ και δουλεύουν τα πάντα,

 

και ο proximity ?

Link to comment
Share on other sites

και ο proximity ?

 

Τι πρόβλημα είχαμε ακριβώς με το proximity? :P

Δεν θυμάμαι καθόλου, πες μου λίγο για να σου πώ αν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

 

Στην CM-AOSP v2.3.4 δουλεύει χωρίς να κάνω κάτι εγώ ο proximity sensor (όταν μιλάω στο τηλ κλείνει το κινητό, αν και δεν είχα πρόβλημα ποτέ με αυτό σε όλες τις rom), και ο light sensor λειτουργεί πλέον απρόσκοπτα αν και από GravityBox ο καθένας μπορεί να περάσει τις τιμές που τον βολεύουν περισσότερο για τον αυτόματο φωτισμό οθόνης.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιες ρομ από ότι διάβαζα δεν απενεργποιείτο η οθόνη την ώρα που ειχες το τηλέφωνο στο αυτί.

 

άλλη μια ερώτηση, επειδή έχω δύο κάρτες, παίζετε με δύο κάρτες? στις custom roms υπάρχει η δυνατότητα διαχείρισης των δυο καρτών, δηλαδη:

 

α) ρυθμίσεις για το ποιά κάρτα θα είναι η default σε voice, sms και data

β) dialer που να έχει ξεχωριστό κουμπί dial για κάθε κάρτα

γ) sms client με αντιστοιχη δυνατότητα

Edited by jomor
Link to comment
Share on other sites

Σε όσες σοβαρές rom δοκίμασα εγώ ποτέ δεν υπήρχε πρόβλημα να μην απενεργοποιείται η οθόνή.

 

Πάντως όταν ακους custom rom μην τρομάζεις ότι είναι κάτι μπακαλίστικο και κάνει το κινητό να εκραγεί :rolleyes:

Τις περισσότερες φορές είναι πολύ καλύτερες από τις αρχικές rom που έχουν τα κινητά. Κλασσικό παράδειγμα η περίπτωση του κινητού μας, όπου ήρθε με μια δύστροπη και προβληματική rom.

 

Όλες οι λειτουργίες δουλεύουν άψογα, χωρίς απολύτως μα απολύτως κανένα πρόβλημα. Από την στιγμή που το κινητό είναι dual sim προφανώς και υπάρχει υποστήριξη της rom για 2 κάρτες με ότι αυτό σημαίνει. Οι rom που αναφέρουμε είναι αποκλειστικά για την συσκευή μας οπότε θα δουλεύει και κάθε λειτουργία που υπάρχει στην συσκευή μας.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μερικές συσκευές όπως η δικιά μου που έχουνε πρόβλημα με τον proximity sensor.Στην συγκεκριμένη περίπτωση δουλεύει μόνο με την στοκ ρομ κι αυτό μέσω calibration μέσα από το μενού που εμφανίζεται όταν πληκτρολογησουμε στον dialer το *#9527*#
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγκατέστησα την Ρομ που πρότεινες. Μέχρι στιγμής όλα καλά και γρήγορα. Το μόνο που με προβλημάτισε είναι που την πρώτη φορά που προσπάθησα να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου έδειχνε μόνο ένα removable disk αυτόν της SD (16gb) ονομάζοντας τον phone storage. Στο κινητό μου έβγαλε μήνυμα ότι η κάρτα SD (στην συνέχεια κατάλαβα ότι εννοούσε την εσωτερική μνήμη) είναι unreadable και χρειάζεται format. Δεν το έκανα, αποσυνδεω το καλώδιο κάνω επανεκκίνηση και από τότε και το κινητό και ο υπολογιστής βλέπουν ως phone storage (sdcard0) την SD 16gb και ως κάρτα SD (sdcard1) την εσωτερική μνήμη των 8gb. Καμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγκατέστησα την Ρομ που πρότεινες. Μέχρι στιγμής όλα καλά και γρήγορα. Το μόνο που με προβλημάτισε είναι που την πρώτη φορά που προσπάθησα να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου έδειχνε μόνο ένα removable disk αυτόν της SD (16gb) ονομάζοντας τον phone storage. Στο κινητό μου έβγαλε μήνυμα ότι η κάρτα SD (στην συνέχεια κατάλαβα ότι εννοούσε την εσωτερική μνήμη) είναι unreadable και χρειάζεται format. Δεν το έκανα, αποσυνδεω το καλώδιο κάνω επανεκκίνηση και από τότε και το κινητό και ο υπολογιστής βλέπουν ως phone storage (sdcard0) την SD 16gb και ως κάρτα SD (sdcard1) την εσωτερική μνήμη των 8gb. Καμια ιδέα?

 

Στον υπολογιστή θα τον συνδέεις ΜΟΝΟ με MTP λειτουργία (πολυμέσων δλδ) καθώς στην μαζική αποθήκευση χρειάζεται το pc κάποια drivers για να το βλέπει έτσι. Είχα μπει στο κόπο να το κάνω μετά έκανα Format και δεν ξαναμπήκα στην διαδικασία γιατί είναι χρονοβόρο μέχρι να το πετύχεις. Όταν βάζει ως χώρο αποθήκευσης δημιουργεί αυτό το πρόβλημα με την sd. Χρησιμοποίησε την MTP (συσκευή πολυμέσων) και τελείωσε το πρόβλημα. Στην μεταφορά αρχείων δεν υπάρχει καμία διαφορά, μόνο στο πως το αντιλαμβάνεται το pc.

 

Ισχύει αυτό το είχα ξεχάσει ότι είναι έτσι γιατί το άλλαξα. By defalut είχε ζητηθεί από τους δημιουργούς της να έχει ως βασική μονάδα αποθήκευσης την SD κάρτα ώστε να μην το περιορίζει ο χώρος των 8Gb για την εγκατάσταση εφαρμογών και να εξαρτάται από το μέγεθος της κάρτας μνήμης. Αν σε βολεύει έτσι το κρατάς. Όλες οι εφαρμογές θα αποθηκεύονται στην sd και το κινητό θα πηγαίνει πάντα σφαίρα γιατί στην ουσία δεν θα του γεμίζεις ποτέ την μνήμη. Υπάρχουν 2 αρχειακια που το ένα σου κάνει την εσωτερική εξωτερική μνήμη και αντίστροφα. http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-portada-del-thl-t100s-cm-aosp-v-2-3-3-mod-avecilla.81655/ αν δεν καταλαβαίνεις πια είναι τα αρχεία αυτά με ένα google translate ¨οταν έχω χρόνο θα σου στείλω τα Link εγώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχουν μερικές συσκευές όπως η δικιά μου που έχουνε πρόβλημα με τον proximity sensor.Στην συγκεκριμένη περίπτωση δουλεύει μόνο με την στοκ ρομ κι αυτό μέσω calibration μέσα από το μενού που εμφανίζεται όταν πληκτρολογησουμε στον dialer το *#9527*#

 

Δεν είχα τέτοιο πρόβλημα οπότε δεν ξέρω αν με αυτές τις rom διορθώνεται αυτόματα. Γενικά όμως υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί και αυτό.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις φιλε να βαλεις καποιον οδηγο με τη διορθωση του proximity που αναφερεις...γιατι ειμαι κι εγω ενας απο τους πολλους πιστευω που με την αλλαγητης ρομ χαθηκε ο proximity!!!Ευχαριστω εκ των προταιρων.Γενικα τα δυο αυτα προβληματα που αναφερει ο jomor συνδεση με υπολογιστη κ proximity ειναι αυτα που με προβληματιζουν κατα τ αλλα το κινητο ειναι απαιχτο! Edited by Johnrizas
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω κιεγω τα 2 βασικα προβληματα που δημιουργουνται βαζοντας aosp, την απενεργοποιηση του proximity και τη συνδεση με pc. Όποτε βαζω aosp ... ο προξιμιτι παει βολτα και για να τον επαναφερω καιω μια dummy ρομ(δεν θυμαμαι τωρα πως ακριβως τη λενε αλλα ειχα βρει ενα οδηγο πιο παλια καπου). Εβαλα λοιπον κι εγω χτες την vx-aosp και τσουπ , παει ο προξιμιτι. Καταληγω πως κατι περιεργο εχουν κανει με την internal sd. Το κακο ειναι πως απο recovery δεν τη βλεπει καν... ουτε mount ουτε format μπορω να της κανω.. τις ρομ τις βαζω με εξωτερικη καρτα παντα αφου η εσωτερικη ειναι αφαντη στο recovery. δε γινεται καπως να τη δω στο recovery μηπως δουλεψει κ ο πριξιμιτις επιτελους? βοηθειαααααα!!!! και απτην αλλη γιατι δεν εχουν ολοι το προβλημα του προξιμιτι? τι γινεται ? τεσπα. τοχω μηνες αχρηστο το κινητο ... ελπιζω να βοηθησει καποιος.. μια ρομ ρε παιδια aosp που να την καις με flash tools... να ναι ρουτ, να μην εχει κινεζιες και να δουλευει ... καλα ... ας ειναι με flashtools και ταλλα τα κανουμε.. Edited by galaxy_singer
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να κατεβασω τα patch ακια για τις μνημες.. αλλα .. δεν ... μπορει να μου τα στειλει καποιος? ο billator πχ ... :p
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση ότι με την CM-AOSP v2.3.4 που και πού χάνω το σήμα στην μία από τις δύο sim κάρτες (αλλη φορά στην cosmote, άλλη φορά στην wind), κάτι που δεν ειχα παρατηρήσει ποτέ με την στοκ ρομ.

 

επίσης έχω χάσει την δόνηση στα capacitive buttons, μικρό το κακό.

 

swap phone storage <--> sd αλλάζοντας τα σχετικά paths στο αρχείο /system/etc/vold.fstab

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44742457#post44742457

 

 

αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι ποια η διαφορά του internal storage και του phone storage. Ειναι δυό διαφορετικά partitions της eMMC ? Αν εχω καταλάβει καλά το internal storage αντιστοιχεί στον φάκελο /data (και που το σβήνουμε κάνοντας wipe data απο recovery) ενώ το phone storage αντιστοιχεί κάπου αλλού?

 

στο 7320 αυτην την στιγμή (με την CM-AOSP v2.3.4) έχω:

internal storage: 5.68gb

phone storage: 14.83gb ( 16gb είναι η εξωτερική SD μου)

sd card: 5.64Gb (σχεδόν ίδια με την ιντερναλ)

 

με την μαμά ρόμ οι χωρητικότητες σε phone storage & sd card ήταν ανάποδα.

 

Στο Landvo L200 της συζύγου (1Gb ram/8Gb rom) εχει ως εξης:

internal storage: 0.89Gb (που ειναι τιγκαρισμένο)

phone storage: 5.11gb (που ειναι εντελώς άδειο!)

sd card: 14.72Gb

 

γιατι στο ενα τηλεφωνο internal storage & phone storage ειναι ιδιας χωρητικότητας και στο άλλο ειναι εντελώς διαφορετικές, την στιγμή που οι μνήμες τους ονομαστικά έχουν ιδιες τιμές (1Gb/8Gb) ?

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο την vx την ειχα βαλει κ δεν.... αλλαξε την ....το κινητο το εχω απ τον Αυγουστο κ με τα εκατο ευρω που το ειχα παρει αρχισε να γυριζει κ ρεστα...σ αυτο το διαστημα που το εχω εχω αλλαξει σχεδον οσες ρομ κυκλοφορουν και τον περισσοτερο καιρο τον περασα με τη super droid jellybean που τη θεωρω μακραν την καλυτερη aosp!!!Βεβαια το κινητο παραμενει χωρις proximity κ συνδεση με υπολογιστη αλλα ειναι προβληματα που δεν κανουν αχρηστο το κινητο!!!Αααα με την vx απ οτι θυμαμαι μου εκανε κατι χαζα η καμερα(στην αποθηκευση των φωτογραφιων τις αποθηκευε αναποδα απ οτι τραβαγα).Πιστευω οτι αν ηταν δυνατον να διορθωθουν αυτα τα δυο θεματακια κατα την αποψη μου θα ηταν το απολυτο vfm του 2014!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις φιλε να βαλεις καποιον οδηγο με τη διορθωση του proximity που αναφερεις...γιατι ειμαι κι εγω ενας απο τους πολλους πιστευω που με την αλλαγητης ρομ χαθηκε ο proximity!!!Ευχαριστω εκ των προταιρων.Γενικα τα δυο αυτα προβληματα που αναφερει ο jomor συνδεση με υπολογιστη κ proximity ειναι αυτα που με προβληματιζουν κατα τ αλλα το κινητο ειναι απαιχτο!

 

Οδηγός υπάρχει υπεραναλυτικός μαζί με video αλλά... στα Ρώσικα :p

Επειδή δεν μου χρειάστηκε εμένα ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να το ψάξω παραπάνω από αυτό το σημείο. Την διαδικασία επίλυσης δεν θα την δοκιμάσω εγώ γιατί υπάρχει περίπτωση από εκεί που δουλεύει τώρα ο proximity να πάει περίπατο αυτό το καταλαβαίνετε πιστεύω.

 

1)Ρύθμιση proximity sensor: http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=586011&st=200#entry33383034

Βίντεο με μερικες οδηγίες (ρωσικα πάντα τουλάχιστον βλέπεις την διαδικασία) http://4pda.ru/forum/index.php?s=&showtopic=586011&view=findpost&p=33745988

2) Το κινητό να βλέπει την SD ως internal memory εδώ ως external εδώ.

Το κάνουμε εγκατάσταση από recovery mode φυσικά.

~Όσο αφορά τις χωρητικότητες τώρα σε μαμα-custom rom.

Το κινητό έτσι όπως ήταν από την μαμα του μας άφηνε διαθέσιμο χώρο για εγκατάσταση εφαρμογών(internal storage) 0,86Gb και τα 5.11Gb ήταν ως απλός αποθηκευτικός χώρος(phone storage).

Στις Custom rom τι κάνουν τώρα, ενώνουν στην ουσία το χώρο εγκατάστασης εφαρμογών(internal storage) και το χώρο αποθήκευσης (phone storage)σε έναν ενιαίο χώρο για να μπορούμε να κάνουμε περισσότερες εφαρμογές εγκατάσταση. Όμως λόγο έκδοσης android 4.2.2 το phone storage δεν μπορούσε να είναι 0 οπότε είναι το ίδιο με το Internal storage. Αρα μιλάμε στην ουσία για το ίδιο κομμάτι μνήμης.

Όσο αφορά την CM-AOSPv2.3.4 χρησιμοποίησαν ένα patch για να βλέπει την internal ως SD και της SD ως internal με κέρδος το απεριόριστο χώρο εγκατάστασης εφαρμογών (καθώς εξαρτάται από την sd ο χώρος αυτός πλέον) και την μικρότερη πιθανότητα lags λόγω υπερφόρτισης με εφαρμογές καθώς το κινητό θα έχει σχεδόν πάντα την πραγματική του μνήμη πάντα άδεια. Μην μπερδεύεστε με το πως αναγράφει στις ρυθμίσεις το αποθηκευτικό χώρο. Αν θες την SD να την κάνεις ξανά ως εξωτερική SD (δλδ το κανονικό) απλά χρησιμοποιείς το patch που έβαλα λίγες γραμμές πιο πάνω που κάνει την SD external.

3) Σύνδεση Coolpad 7320 με τον υπολογιστή είναι πολύ απλό και καθόλου δύσκολο. Αντί να βάλετε την επιλογή για να δεί το κινητό ως μονάδα αποθήκευσης απλά το βάζετε να το βλέπει ως μονάδα πολυμέσων. Στην δεύτερη περίπτωση πάλι μπορείς να κάνεις copy-paste διαγραφή από τον υπολογιστή κανονικότατα, δεν σε περιορίζει κάπου αυτή η επιλογή. Και με αυτό τον τρόπο δεν θα εμφανιστεί και ξανά το μήνυμα ότι η SD θέλει διαμόρφωση.

4) Η VX-AOSP να μην χρησιμοποιηθεί γιατί όντως έχει πολλά προβλήματα, τώρα την δοκίμασα για να το επιβεβαιώσω. Όσο για την super droid jellybean που είχα ανεβάσει στο παρελθόν σε ποστ μου δεν υπάρχει πια διαθέσιμη online. Λογικά είχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα και την απέσυραν. Αν μπορεί κάποιος να την ξανανεβάσει θα την δοκιμάσω ξανά και αυτήν καθώς δεν την θυμάμαι καν.

 

 

Ελπίζω να διάβασα και να απάντησε σε όλα..:lol:

Σε λίγες μέρες δεν θα έχω το κινητό, οπότε καλό είναι κάπου να τα αποθηκεύσετε για να τα βλέπετε κάθε στιγμή. Τα περισσότερα από αυτά χιλιοειπώθηκαν στις 84 αυτές σελίδες του forum, οπότε με μια αναζήτηση στο thread αυτό θα βρείτε σχεδόν για τα πάντα απαντήσεις.

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

[/color]Να σαι καλα Billator οταν βρω χρονο θα την δοκιμασω για τον proximity.Υπαρχει εδω αλλα δεν ειμαι μελος http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-super-droid-jellybean-by-akshay-4-3.87689/ την εχω κ εγω καπου αποθηκευμενη αλλα πως την ανεβαζω...;;;
Link to comment
Share on other sites

Αφου υπάρχει δεν πειράζει... Δεν χρειάζεται να το δοκιμάσεις...

 

Σήμερα βγήκε μια καινουρια rom, αλλά δεν αναφέρω τίποτα παραπάνω μέχρι να την δοκιμάσω :P Το βασικότερο θέλω να δω αν η μετάφραση στα ελληνικά είναι σωστή. Δεν είναι Aosp είναι τελείως διαφορετική και σχετικά (με βάση αυτά που είδα) ελαφριά.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Billator να εισαι καλά, έχεις βοηθήσει πάρα πολύ.

 

Αν και ειναι νωρις ακόμα για ασφαλή συμπεράσματα, ειμαι πολύ ευχαριστημένος με την CM-AOSP v2.3.4, αν θα έπρεπε να πω τι μου λειπει από την μαμά ρομ, ειναι η ευκολία του dialer με τα δυο κουμπιά, ένα για κάθε sim με το χρώμα της, καθώς επίσης και το quick dialer όπου σε ένα κουμπι αντιστοιχούσες όχι μόνο ποιον θα καλεί αλλά και προκαθορισμένα από ποιά sim. Προσάθησα να εγκαταστήσω τα CP_dial.apk και CP_Quickdial.apk εχοντάς τα τραβηξει από backup που ειχα πάρει στην μαμά ρομ αλλά δεν εγκαθίστανται στην custom rom. Μαζι με τα .apk υπάρχουν και αντιστοιχα .odex, μπορύσα να κάνω κάτι με αυτά? Στο παρελθόν ειχα δοκιμάσει να εγκαταστήσω τον dialer του 7320 σε ένα F1 με μαμά ρομ, πάλι χωρίς επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...