Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γι ακομα μια φορα ευχαριστω billator.με τις συμβουλες σου μαλλον γλιτωνω τα εξοδα αγορας νεου κινητου:lol:

αντε να βγει και καμια ρομ μπας και βαλουμε καμια εφαρμογή στην καρτα sd.

btw με την αοσπ 2.3.3d το σκορ στο antutu μου βγηκε 32742.:X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Έχω το κινητό εδώ και 4 μήνες και τον περισσότερο καιρό είχα την aosp 2.1 και τώρα την aosp 1. Και στις δύο περιπτώσεις παρατηρώ το ίδιο πρόβλημα. Καμιά φορά όταν με καλούν το κινητό λαγκάρει. Αναβοσβηνει το φωτάκι που υποδεικνύει ότι είχα κλήση ενώ το κινητό είναι κολλημένο και πρέπει να το κάνω restart. Ξέρει κανείς γιατί το κάνει αυτό? Επίσης τώρα με την aosp 1 όταν το ζορίζω καμιά φορά κολλάει και μόνο με το να το κλείνω και να το ξανανοίγω επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

...... εκτός ίσως από το ότι είναι λίγο βαριά και με τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει κι εγώ δεν μενει ελευθερη μνήμη.

 

Επειδή έχω χάσει την μπάλα με τις custom roms, υπάρχει κάποια που ο proximity να δουλεύει εγγυημένα και δεν υστερεί κάπου σε σχέση με την μαμά? (πχ να μην εχει χειρότερη μπαταρία, gps κτλ)

 

Δοκίμασε την AOSP 2.3.3d σε μένα δουλεύουν όλα. Για το GPS κατεβάζεις το FasterGPS 1.11 κλείδωσε σαν χώρα την Ελλάδα και έτοιμο. Πολύ πιο γρήγορο και από την μαμά rom. Για την μπαταρία βάζεις Greenify και αυτόματη φωτεινότητα στην οθόνη. (για να φτιάξουμε την αυτόματη φωτεινότητα γιατί είναι λίγο fail η εργοστασιακή θα γράψω όταν βρω χρόνο tutorial) Εμένα σε κανονική χρήση με wifi on και δεδομένα και χρήση internet μόνο για ενημέρωση email/whatup/facebook βγάζει ακριβώς 2 μέρες.. Σε όποιον δεν ενδιαφέρει να λαμβάνει τέτοιες ενημερώσεις και θέλει internet μονο όσο είναι ανοιχτή η οθόνη ενεργοποιήστε το smart radio απο το Gravity Box θα τρομάξετε αν δείτε ποσο περισσότερο αντέχει σε normal χρήση :D

 

γι ακομα μια φορα ευχαριστω billator.με τις συμβουλες σου μαλλον γλιτωνω τα εξοδα αγορας νεου κινητου:lol:

αντε να βγει και καμια ρομ μπας και βαλουμε καμια εφαρμογή στην καρτα sd.

btw με την αοσπ 2.3.3d το σκορ στο antutu μου βγηκε 32742.:X

Αρκεί που βολεύτηκες και σου άρεσε :) σε μένα βγάζει 33102 :lol:

 

Καλησπέρα!

Έχω το κινητό εδώ και 4 μήνες και τον περισσότερο καιρό είχα την aosp 2.1 και τώρα την aosp 1. Και στις δύο περιπτώσεις παρατηρώ το ίδιο πρόβλημα. Καμιά φορά όταν με καλούν το κινητό λαγκάρει. Αναβοσβηνει το φωτάκι που υποδεικνύει ότι είχα κλήση ενώ το κινητό είναι κολλημένο και πρέπει να το κάνω restart. Ξέρει κανείς γιατί το κάνει αυτό? Επίσης τώρα με την aosp 1 όταν το ζορίζω καμιά φορά κολλάει και μόνο με το να το κλείνω και να το ξανανοίγω επανέρχεται.

 

Να σε ρωτήσω χρησιμοποιείς task killer για την ram?

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανένας να επιβεβαιώσει αν η CoolPad έχει Service στην Ελλάδα? Το έχει δοκιμάσει κανένας? Στην επίσημη σελίδα τους παντως αναφέρει ως Service Center την ARVATO δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά και πάλι καλύτερα από να το στείλεις πίσω στην κίνα

http://prntscr.com/5s8i7m

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανένας να επιβεβαιώσει αν η CoolPad έχει Service στην Ελλάδα? Το έχει δοκιμάσει κανένας? Στην επίσημη σελίδα τους παντως αναφέρει ως Service Center την ARVATO δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά και πάλι καλύτερα από να το στείλεις πίσω στην κίνα

http://prntscr.com/5s8i7m

Στο νήμα για το f1, κάποιος είχε ρωτήσει το service και του είχαν πει ότι είναι μόνο για κινητά τηλέφωνα αγορασμένα εδώ. Εγώ δεν έχω ξαναδεί Coolpad εδώ Ελλάδα, αλλά μπορεί απλά να υπάρχουν και να μην το ξέρω :D

Link to comment
Share on other sites

Αν το battery doctor λειτουργεί ως task killer ναι. Αλλιώς, δεν χρησιμοποιώ κάτι άλλο. Εσένα ας πούμε δεν σου κολλάει ποτέ το Coolpad σε σημείο που να πρέπει να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις?
Link to comment
Share on other sites

Στο νήμα για το f1, κάποιος είχε ρωτήσει το service και του είχαν πει ότι είναι μόνο για κινητά τηλέφωνα αγορασμένα εδώ. Εγώ δεν έχω ξαναδεί Coolpad εδώ Ελλάδα, αλλά μπορεί απλά να υπάρχουν και να μην το ξέρω :D

 

Στην σελίδα τους δεν βάζουν περιορισμό ότι πρέπει να το αγόρασες από ελλάδα, τα αναφέρει ως service Point της εταιρίας. Λογικά ΄κάποιος πρέπει να ρωτήσεις κατευθείαν στην coolpad για να μάθουμε :P

 

Αν το battery doctor λειτουργεί ως task killer ναι. Αλλιώς, δεν χρησιμοποιώ κάτι άλλο. Εσένα ας πούμε δεν σου κολλάει ποτέ το Coolpad σε σημείο που να πρέπει να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις?

 

Όχι ποτέ σε κανονική χρήση δεν μου κόλλησε. Δεν λαμβάνω υπόψιν τις στιγμές που το κ@λοπειράζω με modules για να μοιάζει με lollipop :lol:

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Update της επίσημης ρομ σε έκδοση 038

 

Καλησπέρα.

Το δικό μου βγάζει: "4.2.035.P2.170429.7320".Πατάω στο system updates και μου βγάζει "Your system is up to date". Επίσης πατάω στο "System update settings" και crash-άρει. Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην σελίδα τους δεν βάζουν περιορισμό ότι πρέπει να το αγόρασες από ελλάδα, τα αναφέρει ως service Point της εταιρίας. Λογικά ΄κάποιος πρέπει να ρωτήσεις κατευθείαν στην coolpad για να μάθουμε :P

 

 

 

Όχι ποτέ σε κανονική χρήση δεν μου κόλλησε. Δεν λαμβάνω υπόψιν τις στιγμές που το κ@λοπειράζω με modules για να μοιάζει με lollipop :lol:

 

Καλησπέρα, επειδή μάλλον έχεις ασχοληθεί περισσότερο από όλους εδώ με το κινητάκι, να σε ρωτήσω κάτι.

Ούτε εμένα κολλάει, απλά σε κάποιες random στιγμές όταν πατάω το κουμπί δεξιά για να ανοίξει η οθόνη, δεν ανταποκρίνεται καθόλου και η μόνη λύση είναι να βγάλω τη μπαταρία και να το ξανανοίξω. Το παθαίνει σε τελείως τυχαίες στιγμές και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να είναι. Είμαι με stock rom. Όσον αφορά την Coolpad 2-3 φορές που προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους στο email που έχουν στο site τους, ότι mail έστειλα, γύρισε πίσω. Eπίσης θυμάμαι και εγώ ότι κάπου ειχε αναφερθεί ότι κάποιος που επικοινώνησε με το και καλά service point τους εδώ, δεν είχαν ιδέα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μου πιάνει καθόλου σήμα η κεραία, σε καμία απο τις δυο κάρτες sim. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Update της επίσημης ρομ σε έκδοση 038

 

Την έχεις δοκιμάσει? Σε 4.2.2 μένει?

Την έβαλα να κατεβαίνει για να την δοκιμάσω και εγώ :D

 

Καλησπέρα, επειδή μάλλον έχεις ασχοληθεί περισσότερο από όλους εδώ με το κινητάκι, να σε ρωτήσω κάτι.

Ούτε εμένα κολλάει, απλά σε κάποιες random στιγμές όταν πατάω το κουμπί δεξιά για να ανοίξει η οθόνη, δεν ανταποκρίνεται καθόλου και η μόνη λύση είναι να βγάλω τη μπαταρία και να το ξανανοίξω. Το παθαίνει σε τελείως τυχαίες στιγμές και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να είναι. Είμαι με stock rom. Όσον αφορά την Coolpad 2-3 φορές που προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους στο email που έχουν στο site τους, ότι mail έστειλα, γύρισε πίσω. Eπίσης θυμάμαι και εγώ ότι κάπου ειχε αναφερθεί ότι κάποιος που επικοινώνησε με το και καλά service point τους εδώ, δεν είχαν ιδέα. Ευχαριστώ.

 

Σε εμένα κάποιες φορές (1 στις 100) έχει κάποιο delay και πρέπει να το πατήσω και δεύτερη φορά για να ανοίξει. Αλλά μέχρι εκεί.

 

Επειδή δεν κράτησα την stock για πολύ αυτό δεν μου έτυχε, που έτυχε όμως όταν είχα βάλει την S5 rom. Εκεί έφταιγε ο task killer που για κάποιον λόγω πάγωνε την UI η οποία δεν άνοιγε ξανά αυτόματα και για αυτό δεν άνοιγε η οθόνη. Αν έχεις από οποιοδήποτε task manager να σου καθαρίζει την μνήμη με το κλείσιμο της οθόνης απενεργοποίησε το κάνε επανεκκίνηση και δες τι γίνεται. Προσάθησε να το φέρεις σε αυτή την "κατάσταση" και πάρε πχ από το σταθερό τηλ να δεις αν το κινητό δουλεύει και απλλά δεν ανάβει η οθόνη. Στην S5 καλούσε ακουγόταν και ο ήχος αλλά δεν άνοιγε η οθόνη.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν την έβαλα. Λογικά σε 4.2.2 μένει, 18 mb είναι. Προσπάθησα να βάλω μόνο το update αλλά δε τα κατάφερα. Όποιος το κάνε ας ενημερώσει
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν την έβαλα. Λογικά σε 4.2.2 μένει, 18 mb είναι. Προσπάθησα να βάλω μόνο το update αλλά δε τα κατάφερα. Όποιος το κάνε ας ενημερώσει

 

Αδικα την κατέβασα :P

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα κάποιες φορές (1 στις 100) έχει κάποιο delay και πρέπει να το πατήσω και δεύτερη φορά για να ανοίξει. Αλλά μέχρι εκεί.

 

Επειδή δεν κράτησα την stock για πολύ αυτό δεν μου έτυχε, που έτυχε όμως όταν είχα βάλει την S5 rom. Εκεί έφταιγε ο task killer που για κάποιον λόγω πάγωνε την UI η οποία δεν άνοιγε ξανά αυτόματα και για αυτό δεν άνοιγε η οθόνη. Αν έχεις από οποιοδήποτε task manager να σου καθαρίζει την μνήμη με το κλείσιμο της οθόνης απενεργοποίησε το κάνε επανεκκίνηση και δες τι γίνεται. Προσάθησε να το φέρεις σε αυτή την "κατάσταση" και πάρε πχ από το σταθερό τηλ να δεις αν το κινητό δουλεύει και απλλά δεν ανάβει η οθόνη. Στην S5 καλούσε ακουγόταν και ο ήχος αλλά δεν άνοιγε η οθόνη.

 

Kαλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Από task manager έχω μόνο to Clean Master (δεν ξέρω καν αν είναι task manager) και δεν ξέρω αν γίνεται και απεγκατάσταση γιατί νομίζω το είχε από μόνο του. Όταν βρεθεί στην κατάσταση που ανέφερα, το led της συσκευής αναβοσβήνει (άρα υποθέτω ότι το τηλ. είναι ανοικτό), αλλά κλήσεις όσες φορές δοκίμασα δε μπορούσε να λάβει, φαίνονταν σαν απενεργοποιημένο σε αυτόν που καλούσε... Anyway, θα δω τι θα κάνω... Μάλλον η καλύτερη λύση είναι να δοκιμάσω κάποια custom rom, απλά βαριέμαι να μπω στη διαδικασία γιατί οι φορές που το παθαίνει είναι ελάχιστες και εντελώς τυχαίες.

Μήπως έχεις και κάποια ιδέα γιατί δε μου εμφανίζει το update που ανέφερε άλλος φίλος παραπάνω; Στην 0.35 έχω μείνει και όταν πάω "System update settings", μου βγάζει "unfortunately settings has stopped"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια βοηθεια,εκαν αμια παλη επαναφορα το τηλεφωνο και τωρα ειναι τουβλο.Αναβοσβηνει σαν τρελο στο σημα της coolpad.Δοκιμαζω με το sp flash tool αλλα δεν ξεκιναει να φλασαρει με τπτ.Τι ξεχναω να κανω?

 

Edit:τελικα τα καταφερα,ελειπε ο driver του Mediatek και μολις τον εβαλα ειδε το κινητο κανονικα και πηγαν ολα καλα.Ευτυχως το κινητο δουλευει ξανα ρολοι

Edited by KOSTAS_FILIPPOY
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα μπανιο λοιπον, με κρασι. Το γουσταρε.

 

Μια εμπειρια πανω σε επισκευες την εχω. Πιο πολυ ασχολουμαι με iPhone αλλα και με κανενα Galaxy. Ε λεω στο Coolpad θα κολλησουμε;

 

Η διαδικασια γνωστη, το κινητο αφου βραχηκε, βγηκε η μπαταρια και οι καρτες SIM/μνημης. Πηγα σπιτι, με σκοπο να το λυσω να δω αν εχει περασει το κρασι πιο μεσα.

Ξεκιναω, βγαζω τις βιδες, και αρχισε να ανοιγει ευκολα. Σε καποια φαση ακουω ενα χρατς. Λεω, κολλα θα ειναι. Μπα. Το ηχειο ειχε κολλησει πανω στο καπακι, με αποτελεσμα να ανοιξει στα δύο και να κοπεί. Εκεινη την ωρα δεν με πειραξε που χαλασε, αφου στο μυαλο μου ειχα να το καθαρισω. Ευτυχως, δεν περασε τιποτα μεσα. Το δενω, το ανοιγω, ολα καλα. Παω να ξεκλειδωσω, το κινητο δεν ειχε touch.

 

Βγαζω ζελατινα, κοιταω μηπως εφταιγε αυτο ή μηπως ειχε υγρο απο κατω, αλλα δεν ηταν αυτο. Ε το παιρνω αποφαση, και λεω μολις απεκτησα ενα τουβλο. Στο κατω κατω, για αυτο εδωσα 100 ευρω. Αν χαλασει, παιρνω αλλο.

 

Το πρωι, το ανοιγω, και το touch αρχισε να δουλευει. Αψογα. Ξεμειναμε απο ηχειο ομως. Γενικοτερα δεν εχω ασχοληθει με ηχεια κλπ ποτε. Οποτε χαλαγε, στα iPhone, το αλλαζα πανευκολα. Εδω ομως δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με το ηχειο. Αν ειναι κολλημενο πανω στην μητρικη ή δεν ξερω και εγω τι.

 

Λεω, τι σε νοιαζει αφου ανταλλακτικο δε βρισκεις. Κι ομως, βρηκα. 3 ηχεια, στην τιμη των 5,5€, τα οποια ειναι κοινα για διαφορα Coolpad. Ο πωλητης κινεζος, δεν βγαζω ακρη μαζι του για το πως μπορω να το αλλαξω.

 

Κατι θα βρω ομως, δεν το παραταω. Και αν τη βρω την λυση, οποιος εχει θεμα με το ηχειο, ευχαριστως να του το αλλαξω δωρεαν, αφου θα εχω 2 στην ακρη :)

Θα μου πειτε τωρα, τι μας τα λες ολα αυτα και μας πρηζεις. Καπου επρεπε να τα πω και εγω, θα εσκαγα.

 

Sorry για το σεντονι!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια βοηθεια,εκαν αμια παλη επαναφορα το τηλεφωνο και τωρα ειναι τουβλο.Αναβοσβηνει σαν τρελο στο σημα της coolpad.Δοκιμαζω με το sp flash tool αλλα δεν ξεκιναει να φλασαρει με τπτ.Τι ξεχναω να κανω?

 

Edit:τελικα τα καταφερα,ελειπε ο driver του Mediatek και μολις τον εβαλα ειδε το κινητο κανονικα και πηγαν ολα καλα.Ευτυχως το κινητο δουλευει ξανα ρολοι

 

Αυτά είναι τα καλά των mediatek based συσκευών... είναι εξαιρετικά δύσκολο να brickάρουν πραγματικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος από σας να στείλω το δικό μου coolpad να το αναστήσει? Δυστυχώς δεν μπορώ να ασχοληθώ. Κάποιος Master σε αυτά.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος από σας να στείλω το δικό μου coolpad να το αναστήσει? Δυστυχώς δεν μπορώ να ασχοληθώ. Κάποιος Master σε αυτά.

 

Δεν μας είπες όμως τι έπαθε το δικό σου και πως το έπαθε...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μόνο του δεν διαγράφει ROM. Δώσε περισσότερες πληροφορίες... όταν λες αναβοσβήνει; Γίνε πιο συγκεκριμένος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λογικά από την επαναφορά που έκανα διέγραψε όλα τα δεδομένα μαζί και την ρομ που την είχα μετακίνηση στην sd. Αναβοσβήνει τώρα μένοντας κολλημένο. Στο λογότυπο.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επαναφορά έκανες μέσα από τη συσκευή; Προσπάθησε να μπεις στη recovery με παρατεταμένο πάτημα του Power + Volume Up ή Volume Down (όποιο σου δουλέψει). Αν μπει δοκίμασε ένα factory reset από εκεί και δες μήπως αναστηθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα δοκίμασα και το μόνο που λέει κάτω αριστερά είναι η λέξη root και αμέσως αναβοσβήνει. Μέσα από την συσκευή την έκανα ναι.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξέρεις πως μπαίνει η συσκευή σου σε recovery; Το έχεις ξανακάνει; Σιγουρέψου ότι το κάνεις σωστά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...