Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχετε καταλήξει στο ποια είναι η ρομ που λύνει τα περισσότερα προβλήματα? Λόγω περιορισμένου χρόνου ακόμα με μαμά είμαι :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καταφερα και φλασαρα το κινητο εβαλα αυτην την ρομ https://docs.google.com/fi...OHM/edit?pli=1 μου ανοιξε βγαζοντας κατι κινεζικα και μεχρι εκει.τωρα δεν μου ανοιγει καν.τι κανω τωρα ρε παιδια?μηπως φταιει η μπαταρια?το λεντ αναψε για λιγο και μου εδειξε 90% ποσοστο....

 

βοηθατε χωριανοι.......τα νευρα μου μεσα

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 και περνά τη στοκ Ρομ 0.35 απο το αρχικό ποστ η οποία περιεχει κ το σκατερ.Δεν ειμαι ειδικος αλλα οπως ειπες τα παθηματα μαθηματα!Το κινητό σου θα ανοίξει αλλά θα είναι unroot .... Edited by Johnrizas
Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κάποιος μετα απο χρηση αλλη Ρομ πολυγλωσσική εκτός απο τις γνωστές αοσπ?

 

στις πισω σελιδες ο xcool νομιζω λεγεται ανεβασε μια δικη του ρομ,την ειχα και ηταν πολυ καλη,αντουτου 31000+,το πουλησα με αυτη.

Link to comment
Share on other sites

στις πισω σελιδες ο xcool νομιζω λεγεται ανεβασε μια δικη του ρομ,την ειχα και ηταν πολυ καλη,αντουτου 31000+,το πουλησα με αυτη.

 

AOSP είναι αυτές που ανέβασε. Απλά έβαλε και έβγαλε εφαρμογές που κατα την γνώμη του ήταν καλύτερες. Εγώ εχω αυτήν και δεν βρίσκω κανένα λόγο να την βγάλω. Όλα λειτουργούν άψογα.

 

Αν γίνεται κάποιος mod να βάλει αυτό το link στο πρώτο ποστ http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=586011 για να βλέπουν όλοι τι άλλες official/custom rom υπάρχουν για να μην ρωτάνε συνέχεια όλοι. Google Translate και θα βρείτε τα πάντα για το κινητό.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Η Ρομ που λες είναι πολυγλωσσικη;O proximity μετα απο εγκατάσταση μιας Ρομ έπαψε να δουλεύει!Δεν εντόπισα κάτι προσωπικά που να αναφέρουν οτι επανέρχεται!!! Edited by Johnrizas
Link to comment
Share on other sites

εγω με την στοκ ρομ (παρελαβα απο vickmall πριν μια εβδομαδα) δεν εχω προβλήματα, πέραν του ότι σκανε τα settings όταν παω να δω data usage και system update settings. Οι μόνες παρεμβάσεις είναι ότι ρουτάρισα και έβαλα νόβα. Υπαρχει κατι προβληματικό στην 035 που δεν εχω παρει χαμπαρι?

 

http://i1046.photobucket.com/albums/b465/jomor147/Screenshot_2014-10-31-09-38-59_zps3b85eff4.jpg

Edited by jomor
Link to comment
Share on other sites

εγω με την στοκ ρομ (παρελαβα απο vickmall πριν μια εβδομαδα) δεν εχω προβλήματα, πέραν του ότι σκανε τα settings όταν παω να δω data usage και system update settings. Οι μόνες παρεμβάσεις είναι ότι ρουτάρισα και έβαλα νόβα. Υπαρχει κατι προβληματικό στην 035 που δεν εχω παρει χαμπαρι?

 

Εγω άλλαξα την 035 του Vickmall λογω του οτι ειναι μισομεταφρασμένη και πολύ μπουκωμένη, και το κινητο πάει σε αρχάριο με ελαχιστες γνωσεις αγγλικών. Αλλιως καλη ειναι...

 

Εχω εγκαταστήσει την ROM του Ισπανού φίλου CM-AOSP v2.3.3d (mod.avecilla), και ενώ ΟΛΑ δουλευουν σωστά και τη συνιστώ, μου κάνει κάτι εκνευριστικά ανεξήγητο: Όταν βάλω sim στην δευτερη θεση (δοκιμασα αρκετες αλλα ολες cosmote) , δεν κανει boot κανονικα... δειχνει για λιγο το λογοτυπο Coolpad και κλεινει. Ανοιγει καποια στιγμή μετά απο αρκετές προσπαθειες και λειτουργεί χωρίς προβλήματα και με τις 2 sim

 

Εχω δοκιμάσει και κάποιες απο τις υπολοιπες ROM, αλλά το κάνει μόνο σε αυτη - που τυχαίνει να μου αρέσει περισσότερο. Αρα δεν ειναι θεμα hardware.

Έχετε καμιά ιδέα με ποια σειρά φορτώνει τα partitions στο boot για να προσπαθήσω να φλασάρω κομμάτια απο τις άλλες ROM?

Δοκίμασα ήδη το boot.img αλλα χωρις αποτέλεσμα.... και δε θελω να κάνω πειραματα στα τυφλα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω άλλαξα την 035 του Vickmall λογω του οτι ειναι μισομεταφρασμένη και πολύ μπουκωμένη, και το κινητο πάει σε αρχάριο με ελαχιστες γνωσεις αγγλικών. Αλλιως καλη ειναι...

 

Εχω εγκαταστήσει την ROM του Ισπανού φίλου CM-AOSP v2.3.3d (mod.avecilla), και ενώ ΟΛΑ δουλευουν σωστά και τη συνιστώ, μου κάνει κάτι εκνευριστικά ανεξήγητο: Όταν βάλω sim στην δευτερη θεση (δοκιμασα αρκετες αλλα ολες cosmote) , δεν κανει boot κανονικα... δειχνει για λιγο το λογοτυπο Coolpad και κλεινει. Ανοιγει καποια στιγμή μετά απο αρκετές προσπαθειες και λειτουργεί χωρίς προβλήματα και με τις 2 sim

 

Εχω δοκιμάσει και κάποιες απο τις υπολοιπες ROM, αλλά το κάνει μόνο σε αυτη - που τυχαίνει να μου αρέσει περισσότερο. Αρα δεν ειναι θεμα hardware.

Έχετε καμιά ιδέα με ποια σειρά φορτώνει τα partitions στο boot για να προσπαθήσω να φλασάρω κομμάτια απο τις άλλες ROM?

Δοκίμασα ήδη το boot.img αλλα χωρις αποτέλεσμα.... και δε θελω να κάνω πειραματα στα τυφλα.

 

Ευχαριστώ

 

θελει ξετικαρισμα το αυτοματη εκκινηση

Link to comment
Share on other sites

θελει ξετικαρισμα το αυτοματη εκκινηση

 

Εισαι ο ήρωάς μου!!! Ευχαριστώ!

Ξετικάρισμα απο το Προσβασιμότητα, το Γρήγορη εκκίνηση και σε οσες εκκινήσεις έκανα ολα καλα!

Το γνώριζα αλλα το είχα ξεχάσει το γμμνο γιατι σε ολες τις αλλες ROM ηταν απενεργοποιημένο by default.

Φιλε avecilla έχε το υπόψη σου στην επομενη έκδοση... :respect:

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ο ήρωάς μου!!! Ευχαριστώ!

Ξετικάρισμα απο το Προσβασιμότητα, το Γρήγορη εκκίνηση και σε οσες εκκινήσεις έκανα ολα καλα!

Το γνώριζα αλλα το είχα ξεχάσει το γμμνο γιατι σε ολες τις αλλες ROM ηταν απενεργοποιημένο by default.

Φιλε avecilla έχε το υπόψη σου στην επομενη έκδοση... :respect:

 

το ειχα παθει κι εγω και τοπαιδι που εβαλετην ρομ μου ειπε πως να το διορθωσω,οποτε οποτε βλεπω να συμβαινει βοηθαω κιεγω,ο ενας βοηθαει τον αλλον

Link to comment
Share on other sites

Εγω άλλαξα την 035 του Vickmall λογω του οτι ειναι μισομεταφρασμένη και πολύ μπουκωμένη, και το κινητο πάει σε αρχάριο με ελαχιστες γνωσεις αγγλικών. Αλλιως καλη ειναι...

 

Mε απενεργοποίηση 10 (build-in & μη) εφαρμογών με το App Quarantine (και έχοντας εγκαταστήσει καμιά 30ριά - οχι οτι αρκούν οι αριθμοί για συγκρίσεις βεβαια, εξαρτάται απο τις εφαρμογες) εχω μετά απο restart την μισή RAM ελεύθερη. Tην γλώσσα την ξαναγύρισα στα αγγλικά ούτως ή άλλως γιατι μου την σπάει που σε κάποια σημεία (πχ στο play store) χρησιμοποιούν αυτόματη μετάφραση στα ελληνικά και άλλα διαβάζεις, άλλα ήθελε να πει ο ποιητής.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάποιος που ξέρει μπορεί να μου πεί αν μπορώ να αλλάξω κάποια έκδοση της ίδιας custom rom χωρίς να χρειαστεί να μου σβηστούν όλα και τα τα ταιριάξω από την αρχή;

 

Edit: Ως update εννοώ

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

καλημερα... μπορεί κάποιος να μου πει ποια custom recovery να βαλω και αν υπάρχουν κάπου οδηγίες.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα... μπορεί κάποιος να μου πει ποια custom recovery να βαλω και αν υπάρχουν κάπου οδηγίες.

Ευχαριστω

 

Οδηγίες υπάρχουν στο πρώτο ποστ για την διαδικασία που ακολουθείς. Οσο για τις rom μπορείς να δοκιμάσεις. Για μένα οι πιο σταθερές είναι η AOSP 1.0 και η CM-AOSP v2.3.3d (mod.avecilla). Η δεύτερη είναι πιο ολοκληρωμένη ως προς τις βασικές εφαρμογές ενώ η πρώτη είναι πιο "γυμνή", για να βάλεις εσύ τις εφαρμογές που πιστεύεις ότι είναι καλύτερη.

 

Edit: custom rom διάβασα :) recovery χρησιμοποιώ την πρώτη που βγήκε και μέχρι τώρα δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα (άλλαξα πάνω από 20 rom + 20-25 backup) Υπάρχουν πολλές επιλογές όμως πλέον αν ψάξεις.

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

το coolpad μου είναι στο δρόμο και κάνω μια προετοιμασία.

έχω κάνει αλλαγή rom και recovery σε μοντέλα της samsung. είναι το 1ο κινέζικο που θα δοκιμάσω και όσο ναναι δεν νιώθω πολύ άνετα.

 

Απ' ότι είδα στο Post 1 την rom την βάζω χρησιμοποιώντας την default recovery του coolpad. Σωστά;

Αν θέλω να βάλω την custom recovery που μου προτίνεις ποιά είναι τα βήματα;

 

Σε γενικές γραμμές είσαι ευχαριστημένος με το 7320;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάποιος που ξέρει μπορεί να μου πεί αν μπορώ να αλλάξω κάποια έκδοση της ίδιας custom rom χωρίς να χρειαστεί να μου σβηστούν όλα και τα τα ταιριάξω από την αρχή;

 

Edit: Ως update εννοώ

 

Από το recovery φλασαρεις μόνο το System. Στο Data είναι οι εφαρμογές σού και οι ρυθμίσεις. Πριν βγεις κάνεις ένα clean τα Dalvik Cache και Cache.

 

Η μέθοδος δεν είναι η ενδεδειγμένη, καθώς συνήθως έχεις θεματακια, αλλά αν θες το δοκιμάζεις. Dirty Flash το λένε και όχι τυχαία..

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

το coolpad μου είναι στο δρόμο και κάνω μια προετοιμασία.

έχω κάνει αλλαγή rom και recovery σε μοντέλα της samsung. είναι το 1ο κινέζικο που θα δοκιμάσω και όσο ναναι δεν νιώθω πολύ άνετα.

 

Απ' ότι είδα στο Post 1 την rom την βάζω χρησιμοποιώντας την default recovery του coolpad. Σωστά;

Αν θέλω να βάλω την custom recovery που μου προτίνεις ποιά είναι τα βήματα;

 

Σε γενικές γραμμές είσαι ευχαριστημένος με το 7320;

 

Δεν έχει τίποτα το δύσκολο μην ανησυχείς. Εμένα ήταν το δεύτερο κινητό που έκανα root. Η recovery που χρησιμοποιεί εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5559578#post5559578 είναι αυτή που σου ανέβασα, απλά λογικά το παιδί την έσβησε από το dropbox του.

 

Βασικά έτσι όπως το έφτιαξα δεν μου λείπει τίποτα από το κινητό. Γρήγορο GPS, πολύ καλή κάμερα, χωρίς lags, χωρίς επανεκκινήσεις, μπαταρία πολύ καλή (μιά μέρα Full χρήση με wi-fi και 3G on/4 μέρες με όλα κλειστά και μόνο τηλέφωνα), και η ποιότητα κατασκευής πολύ υψηλή για να λεφτά του.

 

Από το recovery φλασαρεις μόνο το System. Στο Data είναι οι εφαρμογές σού και οι ρυθμίσεις. Πριν βγεις κάνεις ένα clean τα Dalvik Cache και Cache.

 

Η μέθοδος δεν είναι η ενδεδειγμένη, καθώς συνήθως έχεις θεματακια, αλλά αν θες το δοκιμάζεις. Dirty Flash το λένε και όχι τυχαία..

 

Το δοκίμασα αλλά έπαθα bootloop οπότε ακυρο :P λεω να την κρατήσω όπως είναι τελικα :)

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι όπως το έφτιαξα δεν μου λείπει τίποτα από το κινητό. Γρήγορο GPS, πολύ καλή κάμερα, χωρίς lags, χωρίς επανεκκινήσεις, μπαταρία πολύ καλή (μιά μέρα Full χρήση με wi-fi και 3G on/4 μέρες με όλα κλειστά και μόνο τηλέφωνα), και η ποιότητα κατασκευής πολύ υψηλή για να λεφτά του.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου. Τα έχω όλα τώρα συγκεντρωμένα... μόλις έρθει πέφτει ξενύχτι.

 

Μετά απο 1 μήνα ψάξιμο σε φορουμ και κινεζικα sites & ehops, νομίζω ότι είναι το καλύτερο μέχρι τα 130€.

Θα ήθελα βέβαια ένα με 2GB ram διότι εκεί είναι το πρόβλημά μου με το android αλλα δεν ήθελα να δώσω παραπάνω χρήματα ούτε να ρισκάρω με το ELEPHONE p2000 που σκεφτόμουν να πάρω.

Πιστέυω ότι με AOSP rom και με σωστή διαχείρηση των εφαρμογών δεν θα έχω πρόβλημα (όπως είχα με όλα τα samsung με stock rom μεχρι τωρα).

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ χάνω μηνύματα. Μου στέλνουν μηνύματα και περιστασιακά δεν τα λαμβάνω, ενώ ο αποστολέας έχει πάρει αναφορά παραλαβής. Εχω αλλάξει την στοκ εφαρμογή μηνυμάτων αρχικά με την Textra και κατόπιν με την Handsent SMS αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Από 4ψήφια παίρνω κανονικά. Cosmote με 035 ρομ.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ χάνω μηνύματα. Μου στέλνουν μηνύματα και περιστασιακά δεν τα λαμβάνω, ενώ ο αποστολέας έχει πάρει αναφορά παραλαβής. Εχω αλλάξει την στοκ εφαρμογή μηνυμάτων αρχικά με την Textra και κατόπιν με την Handsent SMS αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Από 4ψήφια παίρνω κανονικά. Cosmote με 035 ρομ.

 

Σε αυτό θα σε βοηθήσει κάποιος που έχει αυτή την rom. Εγώ πάντως στην 1 βδομάδα που την είχα κρατήσει δεν είχε κάποιο τέτοιο πρόβλημα...

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχει δοκιμασει κανεις αυτην την ρομ? LEWA OS 9.08.14

με proximity sensor τι εγινε?

 

Χρηστο !!!!!! τελικα βρηκα χρονο να ασχοληθω και πιστευω πως βρηκα τη λυση του proximity. δεν εχω παει σε aosp ομως... μαλλον θα ταφησω με στοκ 0.35 γιατι νομιζω πως ξαναχανεται αν βαλεις aosp(και δεν εχω χρονο για δοκιμες παλι... ) . αυτο που ακολουθησα πρεπει να ειναι εκεινο που μουχες στειλε κι εσυ , αλλα το βρηκα απο αλλο site. Οποτε τα credits πανε σε σενα για το ψαξιμο σου .. αυτο που ακολουθησα ειναι το παρακατω.. https://translate.google.gr/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.movilesdualsim.com%2Ftema%2Fcoolpad-7320-leer-1-entrada-importante.74187%2Fpage-32&edit-text=

(πηγαινετε στο πρωτο ποστ του νηματος) . καλα φιαξιματα. πριν κανω οτιδηποτε του περασα μια ρουταρισμενη ρομ "idioma"..κατι. και στο τελος δεν εκανα καν το restore της nvram.μπορεις να επαναφερεις το imei απο τα droid tools. ο,τι ερωτησεις δεκτες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...