Jump to content

Σπασμένη οθόνη / digitizer


DarthGRE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα δεν είναι το ίδιο σε σχέση με iphone. Το τζαμακι μόνο θέλει ειδικό μηχάνημα και υπεριώδεις ακτίνες και χίλια δυο για να ξεκολλήσει και να κολλήσει σωστά... Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις το ανταλλακτικό να το πας σε κάποιο σέρβις που έχει το μηχάνημα ή να πάρεις όλη την οθόνη και να την βάλεις μόνος σου! Αλλά δεν θα είναι gorilla και... αυτόματως ακυρώνεις την εγγύηση σου αν σε ενδιαφέρει αυτό!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά τα 157 ευρώ είναι επιβεβαιωμένα? Έχουν και τα εργατικά μέσα? Έσπασε η αδερφή μου το δικό της (digitizer μόνο αλλά μικρή σημασία έχει).
Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη πήρα τηλέφωνο στην Procordia για το G2 της γυναίκας μου που έσπασε η οθόνη και μου είπαν 140 € για οθόνη+digitizer.
Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη πήρα τηλέφωνο στην Procordia για το G2 της γυναίκας μου που έσπασε η οθόνη και μου είπαν 140 € για οθόνη+digitizer.

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω τηλέφωνο αύριο.

edit: όντως η τιμή για το λευκό είναι 140 και αν το στείλεις με acs είναι δωρεάν. Το πιο πάνω τηλέφωνο που δόθηκε (2107299777) δεν ξέρω αν είναι της procordia, στην αναζήτηση βγάζει σουβλατζίδικο!!

https://www.google.gr/search?q=2107299777&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=9ZI2VObJCoWDaIqQgZgL

Εγώ επικοινώνησα σε αυτό 2107777076.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά λίγο προσοχή σε όσους μαστροχαλαστες σαν και του λόγου μου θέλουν να φτιάξουν μόνοι τους την οθόνη... Στο ebay κάποιοι μιλάνε για γνήσιες οθόνες μαζί με το frame που μόνο γνήσιες δεν είναι! Αυτή που ήρθε σε εμένα στις άκρες του κινητού έβγαζε φως, άσε που δεν κουμπωνε καλά το βύσμα του backlight... Εν τέλει χάλασε πήγα στην procordia που φυσικά κατάλαβαν ότι δεν ήταν γνήσια και τα έσκασα!

Θα μου πείτε γτ δεν την έστειλα πίσω!?

Γτ έμεινα που έμεινα μισό μήνα χωρίς κινητό μετά θα έπρεπε να μείνω άλλο ένα μήνα και θα έχανα την εγγύηση που σίγουρα θα μου ξαναχρειαστει.

Τώρα μπορώ να στείλω πίσω την κατά τα άλλα γνήσια οθόνη τους αλλά θέλει 15€ μεταφορικά για rma και διαδικασία που πράγματικα βαριέμαι να ασχοληθώ...

Καλύτερα 150 και να μου το φτιάξουν κατευθείαν και να έχω εγγύηση πάρα 60-70και να βάλω ότι να ναι οθόνη πάνω χάνοντας εγγύηση..

 

 

Παρόλα αυτά οποίος προτιμήσει λόγω οικονομικών να την βάλει μόνος του αν είναι μαζί με το frame είναι πολύ εύκολη διαδικασία. Χωρίς το frame πρέπει οπωσδήποτε να βάλει κόλλα... Τα αυτοκόλλητα που μπαίνουν πίσω από την οθόνη δεν αρκούν και καλύτερα να μην τα βάλετε και γτ μετά η οθόνη δεν ξαναβγαινει χωρίς να πάθει ζημια.. Γύρω κόλλα λπιπον

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Πριν από περ. 1 μήνα, κάποια στιγμή γλύστρησε το κινητό και έπεσε από 7 μέτρα ύψος (2ο όροφο) πάνω σε μαρμάρινο δάπεδο. Δεν έσπασε απολύτως τίποτα εκτός από ένα ράγισμα στη οθόνη. Αμέσως πήρα τηλ. την Procordia και μου είπε : κόστος "LCD+digitizer" = 145 ευρώ. Αλλά δεν είχαν διαθέσιμες οθόνες και θα έφερναν μετά από μια βδομάδα. Οποτε για να μην μείνω χωρίς τηλ. (βλ. επαγγελματικό) πήγα και πήρα ένα καινούριο G2 (285 ευρώ).

Το παλιό τώρα το άνοιξα πριν από μια βδομάδα και έβγαλα το "LCD+digitizer" με σκοπό να το φτιάξω μόνος μου (ακολουθώντας ένα πολύ καλό βίντεο που υπάρχει στο youtube). Είδα τιμές για "LCD+digitizer" στο ιντερνετ από 45 ευρώ (πχ. http://www.aliexpress.com/item/New-Original-LCD-Screen-Display-for-LG-Optimus-G2-D802-D802T-LCD-Digitizer-Touch-Screen-Assembly/1564134393.html) αλλά πρέπει να είναι μαϊμούδες. Μετά από αυτά που γράφτηκαν εδώ, το σκέφτομαι αν θα το παραγείλω.

Edited by chris_de_ze
Link to comment
Share on other sites

Όσες έχω παραγγείλει σε πολλά κινητά δούλεψαν! Και φαίνονται και ίδιες με τις κανονικές, απλά σχεδόν σε όλες έχω δει μερικά κουσούρια.. Να χάνει λίγο χρωματισμό σε κάποιο μέρος ή να μην πιάνει κάπου η αφή.. Σήμερα έβαλα καινούρια οθόνη στο nexus 5 μου και αριστερά έχει σαν μια αμυχή και εκεί που βρίσκεται το α και το; δεν πιάνει η αφή! Τώρα τι να σου πω; ίσως να είμαι και γκαντέμης!(γτ λάθος στην τοποθέτηση δεν έγινε 100%)

Την δουλειά σου θα την κάνεις πάντως :) για πόσο τώρα δεν ξέρω! Χαχα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο προσοχή σε όσους μαστροχαλαστες σαν και του λόγου μου θέλουν να φτιάξουν μόνοι τους την οθόνη... Στο ebay κάποιοι μιλάνε για γνήσιες οθόνες μαζί με το frame που μόνο γνήσιες δεν είναι! Αυτή που ήρθε σε εμένα στις άκρες του κινητού έβγαζε φως, άσε που δεν κουμπωνε καλά το βύσμα του backlight... Εν τέλει χάλασε πήγα στην procordia που φυσικά κατάλαβαν ότι δεν ήταν γνήσια και τα έσκασα!

Θα μου πείτε γτ δεν την έστειλα πίσω!?

Γτ έμεινα που έμεινα μισό μήνα χωρίς κινητό μετά θα έπρεπε να μείνω άλλο ένα μήνα και θα έχανα την εγγύηση που σίγουρα θα μου ξαναχρειαστει.

Τώρα μπορώ να στείλω πίσω την κατά τα άλλα γνήσια οθόνη τους αλλά θέλει 15€ μεταφορικά για rma και διαδικασία που πράγματικα βαριέμαι να ασχοληθώ...

Καλύτερα 150 και να μου το φτιάξουν κατευθείαν και να έχω εγγύηση πάρα 60-70και να βάλω ότι να ναι οθόνη πάνω χάνοντας εγγύηση..

 

 

Παρόλα αυτά οποίος προτιμήσει λόγω οικονομικών να την βάλει μόνος του αν είναι μαζί με το frame είναι πολύ εύκολη διαδικασία. Χωρίς το frame πρέπει οπωσδήποτε να βάλει κόλλα... Τα αυτοκόλλητα που μπαίνουν πίσω από την οθόνη δεν αρκούν και καλύτερα να μην τα βάλετε και γτ μετά η οθόνη δεν ξαναβγαινει χωρίς να πάθει ζημια.. Γύρω κόλλα λπιπον

Ελπίζω να βοήθησα!

 

εχεις να μας δωσεις το λινκ με αυτην που πηρες για να μην την πατησουμε κ εμεις?? αυτες απο aliex τι λενε? εχει βαλεις κανεις? με frame χωρις?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχεi παραγγείλει "LCD+digitizer" σε καλή τιμή από το ιντερνετ και του βγήκε καλή (χωρίς προβλήματα), ας δώσει το link .... για να μην την πατήσουμε με τα διάφορα άλλα sites (όπως έγραψε και ο φίλος από πάνω).
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχεi παραγγείλει "LCD+digitizer" σε καλή τιμή από το ιντερνετ και του βγήκε καλή (χωρίς προβλήματα), ας δώσει το link .... για να μην την πατήσουμε με τα διάφορα άλλα sites (όπως έγραψε και ο φίλος από πάνω).

Για μενα το G2 ειναι η οθονη του.

Το να παρω μια ημιτασιον οθονη που δεν θα εχει την αναλυση αλλα ουτε και την ζωντανια της αυθετικης, τί να το κανω; Παει στραφι ολη η εμπειρια χρησης του G2.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά αλλά εγώ χρειάζομαι μια πρόχειρη οθόνη για να φτιάξω εκείνο που έσπασε ώστε να το έχω εφεδρικό γιατί ήδη έχω πάρει ένα άλλο ίδιο. Ούτως ή άλλως έτσι σπασμένο δεν εξυπηρετεί σε τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

εχεις να μας δωσεις το λινκ με αυτην που πηρες για να μην την πατησουμε κ εμεις?? αυτες απο aliex τι λενε? εχει βαλεις κανεις? με frame χωρις?

ποσο την πηρες απο το ebay?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

ποσο την πηρες απο το ebay?

Δεν έχω πάρει εγώ οθόνη αδερφέ.. Απλα κ γω Ρώτησα..!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι lcd+digitizer πανε μαζι φιλε μου,δυσκολο να μν ειναι γνησιο!!!

http://www.ebay.com/itm/UK-For-LG-G2-D802-LCD-Digitizer-Touch-Screen-Frame-Replacement-Assembly-White-/171386305563?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item27e76b7c1b

αυτο ειναι γνησιο!!!το θεμα ειναι να ξερεις να το βαζεις

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

το εβαλα μια χαρα, δουλεψε κανα δεκαλεπτο κιολας! το πηγα στην procordia και μ λενε δεν ειναι γνησιο!

δεν το πηρα απο το λινκ που εβαλες ουτε και θελω να αξιολογησω αρνητικα καποιον σελλερ ακομα

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα μια χαρα, δουλεψε κανα δεκαλεπτο κιολας! το πηγα στην procordia και μ λενε δεν ειναι γνησιο!

δεν το πηρα απο το λινκ που εβαλες ουτε και θελω να αξιολογησω αρνητικα καποιον σελλερ ακομα

 

Τελικα σου δούλεψε 10 λεπτα μονο? Η κανονικά? Γιατί δεν μας δίνεις λινκ απο που το πήρες να δουμε κ μεις.....μυστικο είναι?? Χαχα

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά, χωρίς να πέσει, χωρίς τίποτα, η οθόνη άρχισε να τρέμει. Αρχικά υπήρχε ένα μικρό τρεμούλιασμα το οποίο έφυγε ανεβάζοντας λίγο τη φωτεινότητα.

 

Δυστυχώς όμως η κατάσταση όσο πήγαινε και χειροτέρευε. Μέχρι προχθές με σβήσιμο και άναμα της οθόνης το κινητό επανερχόταν και δούλευε για κάνα πεντάλεπτο χωρίς πρόβλημα.

Βίντεο με το πρόβλημα μέχρι πριν από μερικές μέρες με ανάλογο πρόβλημα σε G2.

 

Πλέον όμως η οθόνη έχει γίνει σαν αναλογική τηλεόραση με παράσιτα και το κινητό βγήκε τελείως off.:shifty:

 

Καθώς είναι αγορασμένο από εξωτερικό, εκτός ΕΕ, η procordia θέλει 145 για αλλαγή οθόνης και 270 για αλλαγή μητρικής (sure, bro). Δυστυχώς παντού όπου διαβάζω στο εξωτερικό όλοι μιλάνε για μητρική (το πρόβλημα δεν είναι βέβαια σε πάρα πολλές συσκευές, αλλά είναι υπαρκτό) και όσοι άλλαξαν απλά οθόνη (κινητά με εγγύηση LG, όχι επισκεύες DYI) δεν διορθώθηκε και το έστειλαν πάλι πίσω.

 

Ετυχε σε κάποιον άλλο τέτοιο πρόβλημα για να δω αν είναι θέμα οθόνης και αν αξίζει τον κόπο να το στείλω;

.
Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσε την ελάχιστη χρέωση να μάθεις τι ακριβώς φταίει. Αν είναι οθόνη, πληρώνεις μόνο αυτή και όχι και την ελάχιστη χρέωση. Αν είναι πλακέτα πλήρωσε την ελάχιστη χρέωση και πάρε καινούριο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εννοείται ότι δεν πληρώνω 270 για μητρική. Το κινητό είναι το 32 GB από εξωτερικό και δεν ξέρω αν είναι η ίδια μητρική με του κινητού που εισάγουν στην Ελλάδα. Το θέμα είναι αν αλλάξουν οθόνη και ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα γιατί φταίει η μητρική, όπως συνέβει σε ορισμένους στο εξωτερικό, τι κάνουμε;:rolleyes:

 

Πάντως για λόγους αναφοράς αν κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα να ποστάρω ότι η οθόνη πλέον βγήκε τελείως off και πλέον το μόνο που βλέπεις είναι...παράσιτα.

http://i.imgur.com/DYHxpA2.jpg

 

Η φωτό είναι από το xda αλλά η οθόνη είναι ίδια.

.
Link to comment
Share on other sites

Στειλτο.εκει.που το πηρες να στο φτιαξουν εντος εγγυησης,εκτος.αν το πηρες μεταχειρισμενο απο ebay.

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Γεια σαs,μολιs εσπασε το κινητο και δεν δουλευει η αφη.το κοστοs επισκευηs ειναι στα 160.συμφερει να το φτιαξω η να παρω καινουργιο μιαsκαι εχω δει το nokia 1320?ευχαριστω εκ των προτερων.:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σαs,μολιs εσπασε το κινητο και δεν δουλευει η αφη.το κοστοs επισκευηs ειναι στα 160.συμφερει να το φτιαξω η να παρω καινουργιο μιαsκαι εχω δει το nokia 1320?ευχαριστω εκ των προτερων.:)

Πώς μπορουμε να σε βοηθησουμε με αυτο;

Ειναι δυο εντελως μα εντελως διαφορετικα smartphones. Το θεμα ειναι τι θες.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,το θεμα μου ειναι εαν αξιζει να το φτιαξω το συγκεκριμενο κινητο.απλα με φοβιζει τομετα μην μου βγαζει συνεχεια προβληματα ...
Link to comment
Share on other sites

Η σπασμενη οθονη δεν ειναι κατι που λεμε οτι θα το βγαλει σαν βλαβη μια συσκευη. Μπορει να συμβει σε κινητο 50, μπορει και σε κινητο 1150, ειτε λεγεται LG ειτε Nokia. Εσπασε απο ανθρωπινη υπαιτιότητα (επεσε και βρηκε καπου, το εριξες επιτηδες, το πατησε αυτοκινητο κτλ κτλ).

Αν δεν σου εχει βγαλει προβληματα μεχρι τωρα, καλο ειναι αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα βγαλει ή δεν θα βγαλει στο μελλον (μακαρι οχι) ουτε φυσικα οτι το επομενο κινητο θα ειναι αψογο.

 

Οπως ειπε και ο φιλος το ζητημα ειναι τι θες απο το κινητο και ποσα διαθετεις.

Host

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.εγω παντως διαθετω μεχρι 250ευρω.να ειναι μεγαλη οθονη μιας και το χω συνηθισει και μια σχετικα καλη καμερα.απλα το σκεφτομαι για το σπασμενο γιατι ουτε 3 μηνες δεν το χω .anyway ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...