Jump to content

Σπασμένη οθόνη / digitizer


DarthGRE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και την οθόνη να αλλάξεις το ότι δεν ανοίγει δεν είναι καλό σημάδι και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με την σπασμένη οθόνη. Η γνώμη μου είναι ότι με το πέσιμο έγινε ζημιά στο εσωτερικό οπότε και οθόνη να αλλάξεις δεν θα φτιαχτεί αυτό και θα δώσεις τσάμπα λεφτά.

 

Αναγκαστικά πρέπει να το πας στο service για να σου πουν τι ζημιά έχει γίνει εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το digiter μονο του δεν αλλαζει (αλλαζει αλλα θελει ειδικο μηχανημα και χρονο) αρα πας για αλλαγη ολοκληρης

μπορεις να το κανεις και μονος σ αμα την παρεις με το frame πολυ ευκολα...αλλιως βρες κανα σερβις κινητων και ρωτα

http://www.ebay.com/itm/Touch-Screen-Digitizer-LCD-Display-Assembly-For-LG-G2-D802-D805-D802T-White-/281368574581?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4182dfba75

Κάτι τέτοιο ας πούμε είναι συμβατό? Αν εχεις καμια πρόταση για καλύτερη/φθηνότερη λύση από το ebay......

 

Καταλαβαινω οτι εχεις καλη προθεση αλλα γενικα μην "εγγυασαι" για κατι χωρις να εχεις ψαξει πριν. Αν τελικα δεν κατσει, η απογοητευση του αλλου που σε πιστεψε ειναι πολυ μεγαλυτερη.

 

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή φίλε..

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/Touch-Screen-Digitizer-LCD-Display-Assembly-For-LG-G2-D802-D805-D802T-White-/281368574581?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4182dfba75

Κάτι τέτοιο ας πούμε είναι συμβατό? Αν εχεις καμια πρόταση για καλύτερη/φθηνότερη λύση από το ebay......

 

 

 

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή φίλε..

Δεν ειναι κριμα φιλε μου να χαντακωσεις το G2 με μια οθονη κατωτερης ποιοτητας; Ενα απο τα ατου και πιο εντυπωσιακα πραματα του κινητου αυτο ειναι η οθονη του. Μετα θα ειναι σαν να μην εχεις G2.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κριμα φιλε μου να χαντακωσεις το G2 με μια οθονη κατωτερης ποιοτητας; Ενα απο τα ατου και πιο εντυπωσιακα πραματα του κινητου αυτο ειναι η οθονη του. Μετα θα ειναι σαν να μην εχεις G2.

 

Αν δεν κάνω λάθος, απλά δε θα έχει gorilla glass... Ενδιαφέρον αυτό που λες, αλλά δεν είναι κρίμα 300 ευρώ να κάθονται στο ράφι, εφόσον η μόνη λύση είναι η επισκευη με 40-50 ευρώ? δε νομίζω πλέον να συμφέρει αν το δωσεις στο επίσημο service καθως με λίγα παραάνω λεφτα το αγοράζεις καινούριο...

 

ΥΓ: η ανάλυση της οθόνης δε θα παραμείνει η ίδια? Γενικότερα αν μπορείς εξηγησε μου λίγο τι πράγματα θα χάσω σε περίπτωση αγοράς μιας οθόνης απο το ebay...

ΥΓ2: Η τοποθέτηση δε θα ήθελα να γίνει από μενα, δεν το κατεχω και πολύ..Σε ποιον θα έπρεπε να απευθυνθώ για να ρωτήσω και κόστος τοποθέτησης?

 

Να μην ξεχάσω να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σου, να σαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, απλά δε θα έχει gorilla glass... Ενδιαφέρον αυτό που λες, αλλά δεν είναι κρίμα 300 ευρώ να κάθονται στο ράφι, εφόσον η μόνη λύση είναι η επισκευη με 40-50 ευρώ? δε νομίζω πλέον να συμφέρει αν το δωσεις στο επίσημο service καθως με λίγα παραάνω λεφτα το αγοράζεις καινούριο...

 

ΥΓ: η ανάλυση της οθόνης δε θα παραμείνει η ίδια? Γενικότερα αν μπορείς εξηγησε μου λίγο τι πράγματα θα χάσω σε περίπτωση αγοράς μιας οθόνης απο το ebay...

ΥΓ2: Η τοποθέτηση δε θα ήθελα να γίνει από μενα, δεν το κατεχω και πολύ..Σε ποιον θα έπρεπε να απευθυνθώ για να ρωτήσω και κόστος τοποθέτησης?

 

Να μην ξεχάσω να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σου, να σαι καλά..

Μα απο ebay δε θα ειναι γνησια η οθονη. Αρα θα εχεις χειροτερη αναλυση, χειροτερα χρωματα, χειροτερο κιντραστ, χειροτερη αποκριση, χειροτερη φωτεινοτητα, χειροτερες γωνιες θεασης.

 

Δυστυχως η επισημη αλλαγη θα θελει κοντα στα 150€, ειχα ακουσει.

Εγω εχω αποδεχτει το γεγονος οτι αν μου πεσει και σπασει η οθονη θα παρω αλλο καινουριο με 240€.

Αμα ο φιλος σου δεν εχει προβλημα να συμβηβαστει με τη ποιοτητα, που στην τελικη δεν ξερουμε και ακριβως ποσο χειροτερη θα ειναι, τοτε μπορειτε να προχωρησετε στην αγορα απο ebay. Τωρα το ποιος μπορει να την τοποθετησει δεν ξερω.

Επισης σκεψου και το ενδεχομενο να εχει παθει κι αλλο προβλημα λογω πτωσης εκτος της οθονης.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα και εγώ και έσπασα την οθόνη μετά από μια μεγαλοπρεπή τούμπα, το έστειλα στη Procordia και το παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα. (κόστος 141,64 Ευρώ για άσπρο G2). Όλα καλά με την οθόνη, μόνο που παρατήρησα ότι η οθόνη έχει ένα μαύρο περιθώριο τώρα (περίπου όσο και το λευκό bezel)

 

Το έχετε και εσείς? Ρωτάω γιατί είχα ένα tempered glass προηγουμένως που δεν έπιανε κλασικά όλη την οθόνη και δεν το είχα παρατηρήσει.

 

*άκυρο, είδα κάποιες φώτο στο web και υπάρχει σε όλα τα λευκά G2.

Edited by flery298
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα και εγώ και έσπασα την οθόνη μετά από μια μεγαλοπρεπή τούμπα, το έστειλα στη Procordia και το παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα. (κόστος 141,64 Ευρώ για άσπρο G2). Όλα καλά με την οθόνη, μόνο που παρατήρησα ότι η οθόνη έχει ένα μαύρο περιθώριο τώρα (περίπου όσο και το λευκό bezel)

 

Το έχετε και εσείς? Ρωτάω γιατί είχα ένα tempered glass προηγουμένως που δεν έπιανε κλασικά όλη την οθόνη και δεν το είχα παρατηρήσει.

Και πριν το ειχες το μαυρο περιθωριο απλως δεν το θυμασαι.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα απο ebay δε θα ειναι γνησια η οθονη. Αρα θα εχεις χειροτερη αναλυση, χειροτερα χρωματα, χειροτερο κιντραστ, χειροτερη αποκριση, χειροτερη φωτεινοτητα, χειροτερες γωνιες θεασης.

 

Δυστυχως η επισημη αλλαγη θα θελει κοντα στα 150€, ειχα ακουσει.

Εγω εχω αποδεχτει το γεγονος οτι αν μου πεσει και σπασει η οθονη θα παρω αλλο καινουριο με 240€.

Αμα ο φιλος σου δεν εχει προβλημα να συμβηβαστει με τη ποιοτητα, που στην τελικη δεν ξερουμε και ακριβως ποσο χειροτερη θα ειναι, τοτε μπορειτε να προχωρησετε στην αγορα απο ebay. Τωρα το ποιος μπορει να την τοποθετησει δεν ξερω.

Επισης σκεψου και το ενδεχομενο να εχει παθει κι αλλο προβλημα λογω πτωσης εκτος της οθονης.

 

να σαι καλα φιλε μου! Δε θα επρεπε ομως ο καθε πωλητης στο ebay να δίνει τα specs της οθόνης που πουλάει? Τουλάχιστον να έβρισκα την καλύτερη δυνατή και δεν νομίζω ο κατοχος να έχει θεμα αν ειναι λιγο χειρότερη..Απο το να της παει χαμενο ολο το 300ρι που ειχε δώσει, ας το απολαυσει το κινητο με χειροτερη οθονη...

 

Μήπως, λοιπόν εχει κανεις ιδέα που να ψάξω για όσο το δυνατον καλύτερη και παραλληλα φθηνη οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι μετα απο λίγο καιρό.. Λοιπον τολμησαμε με ενα φιλαράκια κ παραγγειλαμε απο ebay λευκή οθόνη για g2 μαζί με το. Frame. Μας ήρθε σχετικα γρήγορα όλα κομπλε..την βαλαμε .ταιριαξε απόλυτα. Ουτε φως να βγάζει να απο το πλαι που διαβαζα..πολύ καλη απόκριση.κ αίσθηση γενικοτερα.

Το μονο θέμα που έχει είναι με τις κλήσης..όταν δεχετε η καλούμε κάποιον μέχρι να το σηκώσει ο άλλος η οθόνη φωτίζεται μια χαρά.όπως πρεπει δηλ.μόλις όμως απάντηση ο άλλος στην κλήση. Η οθόνη σβήνει.. Δεν μένει ανοιχτή- φωτιζμενη δηλ οπως πρεπει.

Έχει τύχει κ σε άλλον?υπάρχει περιπτωση να διορθωθεί με κάποια εφαρμογή dialer caller ας πούμε??

Δώστε μου τα φωτα σας.....

Δεν μου λες και εμενα ποια οθονη πηρες να την βαλω?Το εχω ανοιξει ηδη και δεν θελω να δωσω 150 ευρω τσαμπα.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου! Δε θα επρεπε ομως ο καθε πωλητης στο ebay να δίνει τα specs της οθόνης που πουλάει? Τουλάχιστον να έβρισκα την καλύτερη δυνατή και δεν νομίζω ο κατοχος να έχει θεμα αν ειναι λιγο χειρότερη..Απο το να της παει χαμενο ολο το 300ρι που ειχε δώσει, ας το απολαυσει το κινητο με χειροτερη οθονη...

 

Μήπως, λοιπόν εχει κανεις ιδέα που να ψάξω για όσο το δυνατον καλύτερη και παραλληλα φθηνη οθόνη?

Επειδη απο Ελλάδα μερια δεν βλεπω να το εχουν επιχειρησει και πολλοι δες εδω.Ειναι το μονο αξιολογο νημα που βρηκα.Ειμαι και εγω ετοιμος να δωσω μεχρι και 70 ευρω με μεταφορικα.Παρα πανω για μενα δεν αξιζει ενα τσακισμενο g2.

Link to comment
Share on other sites

πάει και η δική μου οθόνη. από μεγάλη μα... χαζομάρα. το έβαλα στην πλαινή τσέπη όταν οδηγούσα με τη μηχανή, έφυγε φυσικά και έγινε χίλια κομμάτια η οθόνη. μέχρι και λίγο από την πλακέτα βλέπω... άντε να ψάχνω καμιά καλή οθόνη από ebay
Link to comment
Share on other sites

Απο που σκεφτεσαι να την παρεις?Εχει παρα πολλες οθονες τις 2 τελευταιες μερες που το βλεπω απο ebay/aliexpress.
Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλέφωνο στην procordia σήμερα και μου είπαν 122,10€ για μαύρο g2. με δωρεάν έξοδα αποστολής. οπότε δίνω 122 και έχω σίγουρα την οθονάρα του g2. δε θα ρισκάρω...
Link to comment
Share on other sites

Προχτές μου επεσε και εμενα και εσπασε η οθονη.Το πήγα στο επισημο service της LG στην Πάτρα.

Κόστος 128euro.Και απο τριτη με τεταρτη θα το εχω στα χέρια μου

H Ελλάδα είναι ο Παράδεισος…
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δυστυχώς έσπασε και η δική μου οθόνη. Αλλά τσάκισε λίγο και το μαύρο "πλαίσιο" της οθόνης στη γωνία. Το κόστος αλλαγής οθόνης στην procordia είναι 122 ευρώ. Επειδή είμαι άσχετος, αλλάζει το πλαστικό (αυτό είναι το digitizer σωστά?) και η οθόνη, ε? το πλαίσιο λογικά δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει τρεις οθόνες (οι δύο με εγγύηση) και τις τρεις φορές μου είχαν αλλάξει και το πλαίσιο.. Αλλά πριν κάνα 5μηνο άλλαξα την τελευταία... Και την μια που την έσπασα την πλήρωσα 150 περίπου αν θυμάμαι καλά... Τώρα αν αλλάζουν μόνο οθόνη δεν ξέρω
Link to comment
Share on other sites

Η οθονη αλλαζει μαζι με την μπροστινη προσωψη.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα από το parts4repair μια οθόνη με bezel και ένα ακουστικό εσωτερικό. 60 ευρώ με τα μεταφορικά. Έστειλα mail πρώτα και ρώτησα για την ποιότητα κ μου είπαν είναι η γνήσια οθόνη της LG. Αγόρασα πιο πριν και ένα σετάκι κατσαβιδάκια κλπ για επισκευές κινητών από το ebay και περιμένω την οθόνη να φτάσει.

 

Φυσικά δεν άντεξα και το άνοιξα όλο, τα ξήλωσα όλα από μέσα βλέποντας αυτό το βίντεο /watch?v=hPFBA24dR1w και το ξανακόλλησα...όλα αυτά πριν πάρω την οθόνη, για να τσεκάρω αν μπορώ να το κάνω. Δεν είναι δύσκολο αλλά σε καμία περίπτωση μην το επιχειρήσετε αν δεν σκοπεύετε να πάρετε έτοιμο κολλημένο το μπεζελ στην οθόνη. Το ligh bleed δεν το γλιτώνεις αν δεν είσαι pro και πας να κολλήσεις.

Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας, πρώτη φορά σπάω οθόνη. Πριν λίγο το G2 πήρε το χαριστικό χτύπημα. Η οθόνη έχει σπάσει, το σύστημα αφής δεν λειτουργεί και το πλαίσιο έχει τρύπα στο κάτω μέρος, αλλά λειτουργούν τα πίσω κουμπιά. Γενικά δεν μπορώ καν να βάλω το knock code. Πόσο θα κόστιζε η επισκευή του και που θα ήταν το καλύτερο μέρος για να το επισκευάσω. Μήπως δεν αξίζει καν; Αν είναι να πάρει 150Ε καλύτερα να πάρω καινούργιο....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι σίγουρος ότι έχει ερωτηθεί αλλά bare with me πρώτη φορά σπάω οθόνη. Πριν λίγο το G2 πήρε το χαριστικό χτύπημα. Η οθόνη έχει σπάσει, το σύστημα αφής δεν λειτουργεί αλλά λειτουργούν τα πίσω κουμπιά. Γενικά δεν μπορώ καν να βάλω το knock code. Πόσο θα κόστιζε η επισκευή του και που θα ήταν το καλύτερο μέρος για να το επισκευάσω. Μήπως δεν αξίζει καν; Αν είναι να πάρει 150Ε καλύτερα να πάρω καινούργιο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έγραψα στο thread για τις σπασμένες οθόνες. Διαγραφή πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πρώτη φορά σπάω οθόνη. Πριν λίγο το G2 πήρε το χαριστικό χτύπημα. Η οθόνη έχει σπάσει, το σύστημα αφής δεν λειτουργεί και το πλαίσιο έχει τρύπα στο κάτω μέρος, αλλά λειτουργούν τα πίσω κουμπιά. Γενικά δεν μπορώ καν να βάλω το knock code. Πόσο θα κόστιζε η επισκευή του και που θα ήταν το καλύτερο μέρος για να το επισκευάσω. Μήπως δεν αξίζει καν; Αν είναι να πάρει 150Ε καλύτερα να πάρω καινούργιο....

Η επισκευη κοστιζει γυρω στα 140€, το καινουργιο κανει 255€.

Νομιζω δεν υπαρχει διλημμα.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση ότι κατάλαβες λάθος λύση;:lol:
Σωστα καταλαβε. (Αν και δεν υπαρχει σωστο ή λαθος, ειναι θεμα προτεραιοτητων).

Μάλιστα... και που είναι καλύτερα για επισκευή;
Δεν εχεις επιλογη. Στην Procordia θα πας. Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...