Jump to content

Σπασμένη οθόνη / digitizer


DarthGRE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις τι παιζει?

Γιατι να μην μπορεις να το παρεις; Δικο σου ειναι.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατι να μην μπορεις να το παρεις; Δικο σου ειναι.

 

Το θεμα ειναι οτι ζητανε προκαταβολη..Δεν μπορω να το παρω να το φτιαξω αλλου..Μ ειπαν οτι επειδη παρηγγειλαν οθονη απ' εξω δεν γινεται..Το θεμα ειναι οτι οι 15 ημέρες πέρασαν..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ζητανε προκαταβολη..Δεν μπορω να το παρω να το φτιαξω αλλου..Μ ειπαν οτι επειδη παρηγγειλαν οθονη απ' εξω δεν γινεται..Το θεμα ειναι οτι οι 15 ημέρες πέρασαν..

Αμα εχεις δοσει προκαταβολη τοτε αν το παρεις και φυγεις (που εννοειται μπορεις) θα την χασεις.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις δοσει προκαταβολη τοτε αν το παρεις και φυγεις (που εννοειται μπορεις) θα την χασεις.

 

Δεν εχω δωσει προκαταβολη..Το κινητό έχω αφήσει εκεί.. Απλά δεν πιστεύω οτι θα μου το δώσουν. Μου είπαν οτι για να το πάρω πρέπει να δώσω προκαταβολή. Είμαι νομικά καλυμμένος απ' την στιγμή που οι 15 ημέρες που μου είπαν πέρασαν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δωσει προκαταβολη..Το κινητό έχω αφήσει εκεί.. Απλά δεν πιστεύω οτι θα μου το δώσουν. Μου είπαν οτι για να το πάρω πρέπει να δώσω προκαταβολή. Είμαι νομικά καλυμμένος απ' την στιγμή που οι 15 ημέρες που μου είπαν πέρασαν?

Νομιζω οτι δεν μπορουν να σου ζητησουν προκαταβολη τωρα. Αυτο επρεπε να γινει την πρωτη φορα. Τωρα αυτοι φοβουνται οτι θα το παρεις πισω και δε θα βγαλουν λεφτα οπότε στη ζητανε τωρα αλλα δεν εχουν το δικαιωμα νομιζω.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν μπορουν να σου ζητησουν προκαταβολη τωρα. Αυτο επρεπε να γινει την πρωτη φορα. Τωρα αυτοι φοβουνται οτι θα το παρεις πισω και δε θα βγαλουν λεφτα οπότε στη ζητανε τωρα αλλα δεν εχουν το δικαιωμα νομιζω.

 

Μπορώ να το επιβεβαιώσω απο κάπου? Γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το επιβεβαιώσω απο κάπου? Γνωρίζεις?

Ελα ντε...

 

Αλλα ομως φιλε δυσκολο να μη σου το δωσουνε. Πες οτι κατι σου ετυχε και πρεπει να φυγεις και θες το κινητο σου. Τι θα πουν; Οχι, θα το κρατησουμε εδω να περιμενει το ανταλλακτικο;

 

-Τι; Προκαταβολη; Δε μου ειπατε κατι τετοιο στην αρχη. Για σας παρακαλω φερτε το μου μιας και χαλασε η συμφωνια μας των 15 ημερων.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε...

 

Αλλα ομως φιλε δυσκολο να μη σου το δωσουνε. Πες οτι κατι σου ετυχε και πρεπει να φυγεις και θες το κινητο σου. Τι θα πουν; Οχι, θα το κρατησουμε εδω να περιμενει το ανταλλακτικο;

 

-Τι; Προκαταβολη; Δε μου ειπατε κατι τετοιο στην αρχη. Για σας παρακαλω φερτε το μου μιας και χαλασε η συμφωνια μας των 15 ημερων.

Ok. Θα το δω..

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος εφόσον η procordia έχει οθόνες πόσο χρόνο θα κάνει εφόσον καλύπτομαι απο εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα επιτελους και τη δευτερη μου οθονη λογω κιτρινιλας. Το πηγα procordia και σε 55 λεπτα το ειχα φτιαγμενο. Οι εντυπωσεις:

Αυτη, η τριτη, οθονη εχει καλυτερο ασπρο απο τη δευτερη και ιδιο με την πρωτη.

Εχει πιο εντονες καθετες γραμμες που φαινονται ευκολα στον ηλιο με μαυρο φοντο.

Το γυρο γυρο, frame, εχει χρωμα ελαχιστα διαφορετικο απο το χρωμα του υπολοιπου κινητου. Δηλαδη δεν ειναι ασπρο ασπρο, γκριζαρει ελαχιστα.

Αποκριση, γωνιες θεασης το ιδιο αψογες με τις προηγουμενες.

Το θεμα ειναι του χρονου που θα ξαναεμφανισει κιτρινιλα και δε θα υπαρχουν οθονες τι κανουμε; Αλλαζουμε κινητο θα μου πειτε.... :(

 

 

Και κατι ασχετο. Με το που το πηρα πισω παρατηρησα καθαροτερο και δυνατοτερο ηχο απο το ηχειο. Αφου να φανταστειτε στο synapse το digital gain control απο extreme preset το χαμηλψσα στο medium. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι μου το καθαρισαν. Αλλα τοση διαφορα;! Τελεια.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το γυρο γυρο, frame, εχει χρωμα ελαχιστα διαφορετικο απο το χρωμα του υπολοιπου κινητου. Δηλαδη δεν ειναι ασπρο ασπρο, γκριζαρει ελαχιστα.

 

Και στο G2 που είχα εγώ, είχε διαφορετικό τόνο το λευκό του frame χωρίς να έχω αλλάξει οθόνη. Βέβαια είχα αλλάξει καπάκι στην εγγύηση επειδή έτριζε και δεν είχα προσέξει αν υπήρχε και πριν αυτή η διαφορά στο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Και στο G2 που είχα εγώ, είχε διαφορετικό τόνο το λευκό του frame χωρίς να έχω αλλάξει οθόνη. Βέβαια είχα αλλάξει καπάκι στην εγγύηση επειδή έτριζε και δεν είχα προσέξει αν υπήρχε και πριν αυτή η διαφορά στο χρώμα.

Τοτε οντως υπαρχει μια απειροελαχιστη διαφορα στο χρωμα απο συσκευη σε συσκευη.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μετά απο αναμονή περίπου 1 μήνα στο ifixit το πήρα την Πέμπτη ανεπισκεύαστο γτ ουτε οι ίδιοι ήξερα πότε θα έρθει το ανταλλακτικό, και το πήγα στην procordia. Το κινητό το πήρα σήμερα επισκευασμένο και είναι όλα κομπλέ. Ενα περιστατικό ν'αναφέρω για όσους θέλουν να το πάνε για επισκευή. Ηταν μια κοπέλα μπροστά απο εμένα με ενα G2 στο χέρι αν είδα καλά και ήθελε αλλαγή οθόνης. Η υπάλληλος της είπε ότι δεν υπάρχουν οθόνες. Τελείωσαν μέσα σε 20 μέρες? Δεν είμαι σίγουρος βέβαια. Όποιος το θέλει για επισκευή ας πάρει να ρωτήσει καλύτερα.

Μπορε'ι κάποιος να στείλει κανα link με tempered glass αξιόπιστο και δοκιμασμένο?

εευχαριστώ

Edited by tziminhio
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μετά απο αναμονή περίπου 1 μήνα στο ifixit το πήρα την Πέμπτη ανεπισκεύαστο γτ ουτε οι ίδιοι ήξερα πότε θα έρθει το ανταλλακτικό, και το πήγα στην procordia. Το κινητό το πήρα σήμερα επισκευασμένο και είναι όλα κομπλέ. Ενα περιστατικό ν'αναφέρω για όσους θέλουν να το πάνε για επισκευή. Ηταν μια κοπέλα μπροστά απο εμένα με ενα G2 στο χέρι αν είδα καλά και ήθελε αλλαγή οθόνης. Η υπάλληλος της είπε ότι δεν υπάρχουν οθόνες. Τελείωσαν μέσα σε 20 μέρες? Δεν είμαι σίγουρος βέβαια. Όποιος το θέλει για επισκευή ας πάρει να ρωτήσει καλύτερα.

Μπορε'ι κάποιος να στείλει κανα link με tempered glass αξιόπιστο και δοκιμασμένο?

εευχαριστώ

Ειδες που σου ελεγα να πας να το παρεις πισω; Παραλιγο να μην εβρησκες οθονη ουτε στην Procordia, αν οντως το κινητο που κρατουσε η κοπελα ηταν G2.

Τελος καλο ολα καλα ομως. Ξεμπερδεψες.

 

Για screen protector δεν ξερω δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε σε αυτο το κινητο. Θελω να νοιωθω το γυαλι...

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ειδες που σου ελεγα να πας να το παρεις πισω; Παραλιγο να μην εβρησκες οθονη ουτε στην Procordia, αν οντως το κινητο που κρατουσε η κοπελα ηταν G2.

Τελος καλο ολα καλα ομως. Ξεμπερδεψες.

 

Για screen protector δεν ξερω δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε σε αυτο το κινητο. Θελω να νοιωθω το γυαλι...

 

Δεν μου είπαν τπτ αυτη την φορα απ' το ifixit. Προφανως ή βρήκαν άλλον πελάτη ή διαβάζουν εδώ τα σχόλια.. Δεν ξέρω. Πάντως νομίζω ότι ακόμα κ η αίσθηση το γυαλιού είναι διαφορετική.

Περιμένουμε πρόταση για tempered glass από φίλο λοιπόν.

Edited by tziminhio
Link to comment
Share on other sites

Την πάθαμε και εμείς την ζημιά...

 

Για αντιπροσωπία δεν με κόβω, πολλά τα 140€ (αν θυμάμαι καλά). Έχουμε καμία δοκιμασμένη λύση από eBay; Γυρω στο 50άρικο βλέπω οτι κάνουν (με άσπρο frame), απλά ρωτάω μήπως έχει αγοράσει κάποιος από εδώ και έχει μείνει ευχαριστημένος με χρόνο αποστολής/ποιότητα προϊόντος/πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Την πάθαμε και εμείς την ζημιά...

 

Για αντιπροσωπία δεν με κόβω, πολλά τα 140€ (αν θυμάμαι καλά). Έχουμε καμία δοκιμασμένη λύση από eBay; Γυρω στο 50άρικο βλέπω οτι κάνουν (με άσπρο frame), απλά ρωτάω μήπως έχει αγοράσει κάποιος από εδώ και έχει μείνει ευχαριστημένος με χρόνο αποστολής/ποιότητα προϊόντος/πωλητή.

 

125€ ειναι απο αντιπρόσωπο..Αν θες αυθεντικό με 50€ δεν βρίσκεις στο ebay κ ειναι λίγο μανίκι να το αλλάξεις μόνος σου..

Link to comment
Share on other sites

Πόσο περίπου πάει; Γιατι και να τις αναφέρουν ως genuine δεν λέει κάτι απαραίτητα βασικά, εκτός και αν είναι γνωστός ο πωλήτης. Οσο για την επισκευή δεν με πειράζει, το έχω ξανακάνει σε Xperia T και Nexus 5. Edited by z3et
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, μου έπεσε το κίνητο και έσπασε το γυαλί/digitizer, η οθόνη είναι εντάξει. Πόσο πηγαίνει περίπου η τιμή για να μου το φτιάξουν με γνήσιο ανταλλακτικό LG; Τι προτείνετε για Θεσσαλονίκη; Αυτό το έχει δοκιμάσει κάποιος http://www.servicebuzz.gr/ ; Χρεώνουν 93 ευρώ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εσπασε η οθονη του κινητου μου. Γενικα δειχνει μαυρο. Δεν φαινεται κατι αλλο. Που το στελνω και ποσο θα κοστισει?

 

Αξιζει η αγορα απο ebay;Αν ναι μπορειτε να προτεινετε καμια;

Εχω το 16gb μαυρο.

Edited by toubano44

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για την ιστορία, έκανα την αλλαγή. Πήρα απ αυτόν (δεν κάνω διαφήμιση, έτσι κι αλλιώς δεν φαίνεται να έχει άλλα για την ωρα). Έφτασε στη ώρα του (έξι μέρες με σκ στο ενδιάμεσο). Η οθόνη φαίνεται να είναι αυθεντική από LG (συγκρινοντας κωδικούς που έχει τυπωμένους πίσω). Το μόνο αρνητικό, έχει ένα ελάχιστο Light bleed πάνω αριστερά , κατά τα άλλα είναι οκ (δεν παρατήρησα διαφορά σε χρώματα, φωτεινότητα κλπ). Χρόνος επισκευής, μια ώρα περίπου (η διαδικασία είναι εύκολη αλλά λίγο κουραστική).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...