Jump to content

Ηuawei Ascend P7


GMF80
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν έχεις πολλά apps μην το βάλεις.... η μπαταρία αποκτά μνήμη χρυσοψαρου... καταναλονεται ακομη και σε idle (όπως και στα περισσότερα κινητά με την 5)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελευταία 4.4 b619 δεν έχει ούτε ένα bug (πέρα από το κλασσικό πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταρίας στο idle αλλά για αυτό ευθεινωνται τα Google apps root και σουταρισμα εκτός από το playstore και αυτονομία βράχος γίνεται

 

Kαι εμένα είχε τρελά lags . Πέρασα την official lolipop πριν λίγη ώρα με την καινούρια version EMUI ... Το κινητό προς το παρόν πάει smooth σε όλα. Δεν καθυστερεί δεν κολλάει δεν αργεί . .Θα ενημερώσω για περισσότερα όταν το τσεκάρω περισσότερο .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 659
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια, νεος κατοχος(και οχι ο κύριος χρήστης). Μελεταω παραλληλα και τις προηγουμενες σελιδες, αλλα με μια αναζητηση ειδα φλου αναφορες στο ρουτ.

 

Με ρουτ εχουμε τιποτα σε one-click?

Αν οχι, πώς? Ειδα στο xda πως δε γινεται με την τελευταια εκδοση?

 

Την twrp εκδοση που εχουν εκει την εχει περασει κανεις να μας πει εντυπώσεις?

 

Kαι εμένα είχε τρελά lags . Πέρασα την official lolipop πριν λίγη ώρα με την καινούρια version EMUI ... Το κινητό προς το παρόν πάει smooth σε όλα. Δεν καθυστερεί δεν κολλάει δεν αργεί . .Θα ενημερώσω για περισσότερα όταν το τσεκάρω περισσότερο .

 

Πώς παει τελικα? Καμια εξέλιξη?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, νεος κατοχος(και οχι ο κύριος χρήστης). Μελεταω παραλληλα και τις προηγουμενες σελιδες, αλλα με μια αναζητηση ειδα φλου αναφορες στο ρουτ.

 

Με ρουτ εχουμε τιποτα σε one-click?

Αν οχι, πώς? Ειδα στο xda πως δε γινεται με την τελευταια εκδοση?

 

Την twrp εκδοση που εχουν εκει την εχει περασει κανεις να μας πει εντυπώσεις?

 

 

 

Πώς παει τελικα? Καμια εξέλιξη?

 

 

Ρουτ με one-click δε νομιζω...με τον "παλιο τροπο" το ρουταρισα την προηγουμενη εβδομαδα αφου του περασα την λολι και εχασα το ρουτ...

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Ρουτ με one-click δε νομιζω...με τον "παλιο τροπο" το ρουταρισα την προηγουμενη εβδομαδα αφου του περασα την λολι και εχασα το ρουτ...

 

Ο παλιός τρόπος είναι αυτός?

 

Τον μελετάω κι αν είναι θα ξαναχτυπήσω ποστάκι :Ρ

 

ΥΓ δεν έχω εύκολη πρόσβαση σε windows και όταν βλέπω .exe ρίχνω καντίλια, πφφφφ....

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιός τρόπος είναι αυτός?

 

Τον μελετάω κι αν είναι θα ξαναχτυπήσω ποστάκι :Ρ

 

ΥΓ δεν έχω εύκολη πρόσβαση σε windows και όταν βλέπω .exe ρίχνω καντίλια, πφφφφ....

 

 

Ναι αυτός είναι..

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..αν είναι με μου και πως περνάω την λολιποπ ...?δεν μου έχει έρθει οτα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..αν είναι με μου και πως περνάω την λολιποπ ...?δεν μου έχει έρθει οτα

 

Την κατεβάζεις και βάζεις το μοναδικό αρχείο update. app στο φάκελο dload. μετά κάνεις αναβάθμιση από εκεί και δεν χάνεις κάτι εκτός από ρουτ αλλά το ρουταρεις πάλι μετά.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επανήλθα... με απορίες για το ρουτάρισμα.

 

Είμαι σε Windows XP, θα χρειαστώ σύνδεση ίντερνετ για να βρει drivers του κινητού?

 

Μετά απλά ενεργοποιώ εντοπ. σφαλμ. USB και το συνδέω ανοιχτό ή θέλει να μπει σε τίποτα download mode? Χρειάζεται να πατήσω τίποτα από την πρώτη καρτέλα? Έτσι που το συνέδεσα δεν είδα να γίνεται τίποτα. Αν γίνεται λίγο πιο περιγραφική η διαδικασία, γιατί με τα ρώσικα δεν το κατέχω, και δεν έχω βρει και τίποτα στο youtube... :/

 

Ευχαριστώ!

 

υγ. σε 2.3 είναι η συσκευή δεν έχει γίνει ΟΤΑ (περίεργο το βρίσκω, δεν είναι?)

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum!

Μια βοήθεια...;

Εδώ και μερικές μέρες δεν μου αναβοσβήνει το led ειδοποίησης που αναβόσβηνε με κόκκινο φως όταν είχα κλήση ή μήνυμα που δεν είχα απαντήσει ή δει. Μήπως κάποιος έμπειρος χρήστης μπορεί να μου πει τί μπορεί να έχω πειράξει στις ρυθμίσεις και δεν λειτουργεί πια;

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το βρήκα τελικά! Ρυθμίσεις - τηλέφωνο -προβολή - φωτεινή ενδειξη.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος οδηγός για root 4.4.2 kit kat για το huawei p7 που να του προσφέρει καλύτερες επιδόσεις και λιγότερα lag; μπορεί κάποιος να με παραπέμψει κάπου, σε κάποιο Link;.. ευχαριστώ εκ των προτέρων
In God We Trust.
Link to comment
Share on other sites

τελευταία 4.4 b619 δεν έχει ούτε ένα bug (πέρα από το κλασσικό πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταρίας στο idle αλλά για αυτό ευθεινωνται τα Google apps root και σουταρισμα εκτός από το playstore και αυτονομία βράχος γίνεται

 

Φίλοι μου, ξέρει κανείς απο πού κατεβάζω την 4.4 b619; Μήπως εννοείς την 609; Βρίσκω b609 b621 b623 klp. εδώ . Εμείς (για Ελλάδα) προτιμάμε region europe; Italy & russia δεν έχουν ελληνικά;

Έχει δοκιμάσει κανείς την 853;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

κ 1 τελευταίο: το http://www.huaweiblog.de νομίζω είναι ανεπίσημο, έτσι δεν είναι;

Edited by freewind
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος οδηγός για root 4.4.2 kit kat για το huawei p7 που να του προσφέρει καλύτερες επιδόσεις και λιγότερα lag; μπορεί κάποιος να με παραπέμψει κάπου, σε κάποιο Link;.. ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δες εδώ...& καλό διάβασμα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μενα. εχω ενα p7 και εχει χαθει η sim card holder. υπαρχει καποιος.για ελλαδα να παραγγειλω;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μενα. εχω ενα p7 και εχει χαθει η sim card holder. υπαρχει καποιος.για ελλαδα να παραγγειλω;

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xp7+sim+card+holder..TRS0&_nkw=p7+sim+card+holder.&_sacat=0

Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερικο εχω βρει. Αλλα δυστυχως δεν δεχονται την πιστωτικη λογω καπιταλ κοντρολ. Ουτε διαθετω paypal δυστυχως.
Link to comment
Share on other sites

Прошито..

OK...

 

Выполняется прошивка recovery..

< waiting for device >

target reported max download size of 838860800 bytes

sending 'recovery' (11896 KB)...

OKAY [ 0.461s]

writing 'recovery'...

FAILED (remote: Command not allowed)

finished. total time: 0.461s

 

Прошито..

 

--------------------------------------

Το megatool μου βγάζει αυτό το μήνυμα. Τι θέλει να κάνω? Δεν περνάει το recovery.

 

Μου κάνει bootloader boot και μετά ξεκινάει κανονικά, αλλά όταν μπαίνω σε recovery είναι ακόμα stock.

 

Πώς δι@λ0 γίνεται ξεκλείδωμα bootloader? Δώστε τα φώτα σας οι έμπειροι γιατί δε δουλεύει το megatool...

 

Είμαι σε EMUI 3.0 και Β609

 

--------------------

 

Στο xda δε βγάζω άκρη, κάθε μέθοδος και άλλο μονοπάτι... και δεν ξέρω τι θα δουλέψει και δε θα με κάψει!

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Τελικά root έκανα με adb/fastboot > twrp 2.8.7.0 > supersu 2.46 κομπλέ

 

Για τον κωδικό για ξεκλειδωμα bootloader από το site emui μου βγήκε η πίστη μιας και κολούσε απίστευτα. Τέλος πάντων όλα καλά... σχετικά.

 

Το ACR δε δουλεύει? Χρειάζεται καμιά ρύθμιση?

 

Βασικό ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Με το HiSuite πριν ξεκινήσω έκανα ένα backup μόνο τα αρχεία κλήσης και κάτι σημειώσεις. Δοκιμάζοντας να δω περισσότερο αν δουλεύουν πριν την όλη διαδικασία, δε μου τις επαναφέρει. Επιλέγω μόνο τις σημειώσεις από τα δύο που έχει για επαναφορά. Γιατί δε γίνεται? Και σα να μην έφτανε αυτό τις έσβησε και από τη συσκευή!

 

Πώς μπορώ να τις επαναφέρω?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Το έχω βρει 2ο χέρι στα 190 και το σκεφτόμουν για την κοπέλα μου. Έχει νόημα σήμερα σε αυτά

τα λεφτά ή είναι πολλά; Από Android είδα ότι παίρνει Lollipop και από EMUI την V7, σωστά;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

EMUI είναι της Huawei και είναι 3.1(τελευταία έκδοση)

V7 ειναι το MIUI νομίζω. Αλλά ναι, παίρνει και 5.1.1 Lollipop.

 

Είναι αξιόλογη συσκευή αν είναι σε καλή κατάσταση εξωτερικά και η μπαταρία του εντάξει, αξίζει. Τώρα, πώς θα ελέγξεις την μπαταρία, είναι λίγο δύσκολο, μόνο στο περίπου. Για selfie, fb, viber κλπ είναι μια χαρά!

 

edit: Κάτι που ξέχασα. Πλέον στα σκρουτζομάγαζα είναι στα ~230 ευρό. Μόνο διαθέσιμο σχεδόν σε όλα το Arsenal edition. Οπότε για κινητό διετίας ίσως μπορείς και να το παζαρέψεις λίγο ακόμα ;)

--------------------------------------------

 

Ερώτηση:

Το magazine lock screen πώς βάζουμε δικές μας φωτογραφίες? Βασικά δε μου δουλεύει καθόλου. Αρχικά μετέφερα τον φάκελο στην external sd. Και μετά τίποτα. Αν περάσω πάλι τη ρομ λέτε να φτιάξει?

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

To παρέλαβα εχθές.

 

Είχε την Β602 περασμένη, το πήγα στην Β609 η οποία είχε μια αισθητή καθυστέρηση

σε σχέση με την B602 οπότε του πέρασα την B621 και ρολάρει μια χαρά. Για παραπέ-

ρα δεν τολμώ να το δοκιμάσω καθώς διαβάζω διάφορα κουλά για Β623, Β832, Β839.

 

Η μπαταρία με αγχώνει λίγο καθώς δείχνει 8 ώρες παρά κάτι σε "Smart" χρήση και θέ-

λω να πιστέυω ότι απλά δεν είναι σωστή η ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

εχω βάλει 32 gb καρτα στο κινητο αλλά οι περισοτερες εφαρμογες (όπως ttorrent) δεν την βλεπουν

με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αποθηκεύσω κατευθειαν σε κάρτα. υπαρχει κανένα πρόγραμμα να κάνω mount

την καρτα σαν φάκελο?δεν εχω κάνει root. επισης το all cast οταν κάνει streaming βγάζει τους ελληνικούς υποτιτλους

αλαμπουρνεζικα ξερεί κανεις πως το ρυθμίζω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οταν γραφω μετα την αναβαθμιση toy emotion βαζει μονο του κομμα στις λεξεις αλλα και γραφει με μικρα ελληνικα και 65 χαρακτηρες..πως διορθωνεται ολο αυτο?γινεται να βαζει κομμα μονο του?και 65 χαρακτηρες?του εκανα ξανα επανεκκινηση αλλα τιποτα οπως και επαναφορα εργοστασιακωνρυθμισεων...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όταν πρωτοκυκλοφόρησε η αναβάθμιση σε lollipop έκανα μια προσπάθεια αναβάθμισης αλλά πολύ σύντομα επέστρεψα στην B623... Από εχθές αναβάθμισα τη συσκευή στην Β852 και μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν μια χαρά, η συσκευή έγινε λίγο πιο σβέλτη στις αποκρίσεις της ενώ και η μπαταρία έχω την αίσθηση ότι είναι πιο σωστά διαχειρίσημη και κρατάει λίγο περισσότερο. Το κινητό δεν είναι root.... Αυτά λοιπόν, θα επανέλθω μετά από μερικές ακόμα μέρες χρήσης....
Γιάννης Χανιά....
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα ίδια.Είχα κάνει και εγώ αναβάθμιση σε lolipop και μετά από λίγες μέρες γύρισα πίσω.Εδώ και μία βδομάδα είπα να δώσω ακόμη μία ευκαιρία στο lolipop και πέρασα την Β852 και μέχρι στιγμής το τηλέφωνο πάει μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το τηλέφωνο έχει την β609 .

αναβαθμίσω η Όχι και σε ποια και τη κερδίζω?

βασικά το πρόβλημα είναι ότι έχει κολλήσει το share σε always στο wlan direct και δεν μπορώ να στείλω φωτογραφία απο το gallery σε viber email ktl, αλλά πρέπει να το κάνω αναστροφή

 

[ATTACH]64935[/ATTACH][ATTACH]64936[/ATTACH][ATTACH]64937[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...