Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει να μου πει καποιος γιατι οποια καινουρια ρομ και να βαλω δεν εχω WiFi ???

Καπου διαβασα οτι πρεπει να αναβαθμισω το firmware.

Υπαρχει καποιος οδηγος γι αυτο ? Δεν ειμαι πολυ εξοικειωμενος με adnroid.

Ειμαι απο iPhone και αγορασα το M8 πριν λιγο καιρο με σπασμενη rom και παλιο firmware και μου εχει κοψει τα χερια ..

 

 

Φίλε, απο τη στιγμή που δεν είσαι εξοικειωμένος με το Android και τα HTC δεν έπρεπε να αγοράσεις συσκευή με custom rom. Προτείνω να το γυρίσεις στην εργοστασιακή του κατάσταση για να δεις αν το πρόβλημα οφείλεται σε software η hardware.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ΗΤC έδωσε update για το ΗΤC Social Plugin Facebook.

Προς το παρόν βλέπω το Blinkfeed και πάλι καλά.

 

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που ποστάρει στο FB από το Blinkfeed, έχει χαθεί σε όλους η δυνατότητα να ποστάρεις φωτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει επιλογή από μόνο του. Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή gsam battery monitor και να κοιτάς από εκεί.

Εγώ βλέπω ότι αυτό το πρόγραμμα δεν είναι αξιόπιστο στο screen time γράφει ότι να ναι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι αυτό το πρόγραμμα δεν είναι αξιόπιστο στο screen time γράφει ότι να ναι

 

ισχυει,σε ο,τι κινητο το εχω χρησιμοποιησει,αλλα μου λεει το κινητο και άλλα το προγραμμα.

Δυστυχως στο Μ8 δεν εχω μετρο συγκρισης απο το κινητο,αλλα κατι μου λεει το προγραμμα δεν ειναι αξιοπιστο

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Η ΗΤC έδωσε update για το ΗΤC Social Plugin Facebook.

Προς το παρόν βλέπω το Blinkfeed και πάλι καλά.

 

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που ποστάρει στο FB από το Blinkfeed, έχει χαθεί σε όλους η δυνατότητα να ποστάρεις φωτό;

 

Όντως φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.

Νομίζω ότι δεν μπορείς να ποστάρεις. Ας πει και κανένας άλλος μήπως υπάρχει κάνα κόλπο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος γιατι οποια καινουρια ρομ και να βαλω δεν εχω WiFi ???

Καπου διαβασα οτι πρεπει να αναβαθμισω το firmware.

Υπαρχει καποιος οδηγος γι αυτο ? Δεν ειμαι πολυ εξοικειωμενος με adnroid.

Ειμαι απο iPhone και αγορασα το M8 πριν λιγο καιρο με σπασμενη rom και παλιο firmware και μου εχει κοψει τα χερια ..

 

Πολυ σωστα διαβασες. Οσοι ειχαν προβλημα φλασαρανε το τελευταιο firmware. Στην θεση σου θα διαβαζα στο xda forum να εξοικιωθω με το android,roοt,custom rom και γενικα. Και εγω απο iphone ερχομαι για αυτο διαβασα πολυ πριν ασχοληθω περαιτερω με τροποποιησεις.

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.

Νομίζω ότι δεν μπορείς να ποστάρεις. Ας πει και κανένας άλλος μήπως υπάρχει κάνα κόλπο...

 

Είναι για το γαμ.το. Πάντα μου αρέσει αυτό το HTC Sense που εμφανίζεται όταν ποστάρεις από το κινητό στο ΦΒ, τώρα δεν γίνεται να βάλεις φωτό μέσω Blinkfeed εδώ και αρκετές version.

Αν πας να κάνεις share τη φωτό σου βγάζει ουσιαστικά το ίδιο παράθυρο, αλλά δεν γίνεται το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι αυτό το πρόγραμμα δεν είναι αξιόπιστο στο screen time γράφει ότι να ναι

 

ισχυει,σε ο,τι κινητο το εχω χρησιμοποιησει,αλλα μου λεει το κινητο και άλλα το προγραμμα.

Δυστυχως στο Μ8 δεν εχω μετρο συγκρισης απο το κινητο,αλλα κατι μου λεει το προγραμμα δεν ειναι αξιοπιστο

 

Πολλά ποστ πιο πριν είχα γράψει πως το παρακολούθησα 5 ημέρες και ειδα πως είναι πολύ κοντά.Έχουν ενα λέπτο διαφορά με το wakelockdetector.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, πρόσφατα έφυγα από note 3 και πήρα το m8 αλλά δεν μπορώ να κάνω επαναφορά μηνυμάτων κτλ δεν το μπακ απ που είχα από το Samsung. Υπάρχει κάποια επιλογή??
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος γιατι οποια καινουρια ρομ και να βαλω δεν εχω WiFi ???

Καπου διαβασα οτι πρεπει να αναβαθμισω το firmware.

Υπαρχει καποιος οδηγος γι αυτο ? Δεν ειμαι πολυ εξοικειωμενος με adnroid.

Ειμαι απο iPhone και αγορασα το M8 πριν λιγο καιρο με σπασμενη rom και παλιο firmware και μου εχει κοψει τα χερια ..

 

Περνα πρωτα μια stock rom της HTC και οταν εξοικειωθεις αρκετα, το πειραζεις.

Για την stock Android 5.0.1 της HTC κατεβασε αυτη:

http://fr1.androidfilehost.com/dl/HLf9l724gqPAZlG_Tar5CQ/1426921262/95916177934517696/One_M8_4.16.401.10_stock_system_dump.zip

Ειναι 1.4GB αλλα τα εχει ολα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, πρόσφατα έφυγα από note 3 και πήρα το m8 αλλά δεν μπορώ να κάνω επαναφορά μηνυμάτων κτλ δεν το μπακ απ που είχα από το Samsung. Υπάρχει κάποια επιλογή??

 

Super backup από play store.πολύ καλό.

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Μετά από αρκετούς μήνες συνύπαρξης με το Μ8, τα συμπεράσματα μου είναι τα εξής:

1. Μακράν η καλύτερη android υλοποίηση. Πλήρης απουσία οποιουδήποτε lag. Το sence γρήγορο, απλό, χρηστικό. Ήχος εκτός συναγωνισμού. Ποιότητα κατασκευής άριστη (με μόνη εξαίρεση το τζάμι της πίσω κάμερας). Εξαιρετικό σήμα.

2. Η μπαταρία μετά το update σε lollipop έχασε ένα 10-15% περίπου. Κρίμα, διότι με την έντονη χρήση που του κάνω, πριν την αναβάθμιση το βράδυ ήμουν στο 15-20%, ενώ τώρα μπορεί και να μείνω από μπαταρία αν αργήσω να γυρίσω σπίτι.

3. Τα on screen buttons δυστυχώς κλέβουν πολύτιμο χώρο από την οθόνη του και το αδικούν συνολικά. Ουσιαστικά είναι σαν να έχεις τηλέφωνο με 4,6 ίντσες περίπου.

4. Η κάμερα του είναι μέτρια προς καλή. Καλή απόδοση σε χαμηλό φωτισμό αλλά συνολικά αρκετά πίσω από τον ανταγωνισμό πια.

 

Τέλος, αν κάποιος από εσάς είχε πρόσφατη εμπειρία από note 4, θα ήθελα να μου το συγκρίνει ως προς την απόδοση της μπαταρίας, το σήμα και το θέμα του lag, που υποψιάζομαι ότι θα παρουσιάζει το note 4. Μου έχει λείψει η μεγάλη οθόνη στην ανάγνωση email, αρχείων office και φυσικά στο web browsing.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τη μπαταρια σου προτεινω factory reset.σε μενα εγινε αναγκαστικα λογω dev unlock γιατι ηθελα να κανω ρουτ και το αποτελεσμα ηταν μπαταρια ιση και καλυτερη απ οτι με κιτκατ.με τις ιδιες εφαρμογες μεσα.

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την εντύπωση ότι με την lolipop έχει χάσει την σπιρτάδα του.

Το παρατηρώ σε δύο φάσεις.

Όταν ανοίγουν για πρώτη φορά οι εφαρμογές και όταν μετά από ώρες χρήσεις έχουν ανοίξει πολλές εφαρμογές.

Δεν κάνω λάθος, θυμάμαι παλιότερα με εντυπωσίαζε η αμεσότητα.

Δεν ξέρω αν θα επανέλθει με την 5.1 αλλά η συσκευή δεν είναι αυτή που ήταν.

 

Μ έχει κουράσει το φαινόμενο σε android και ios μετά από κάθε μεγάλη αναβάθμιση οι περσινές συσκευές γίνονται πιο αργές απ ότι ήταν όταν κυκλοφόρησαν.

Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν γίνεται τυχαία.

Επειδή το Μ8 θα παραμείνει στην οικογένεια, δεν θα πουληθεί, το Σεπτέμβριο που λήγει η εγγύηση του (ένας χρόνος εδώ), θα δοκιμάσω custom η ακόμη επαναφορά σε 4.4.4

 

Και βέβαια η κατανάλωση είναι σίγουρα αυξημένη.

Η Google δεν τα πήγε καλά με την lollipop.

Υποτίθεται ότι πήγε σε Art για ταχύτητα στο άνοιγμα, καλύτερη διαχείριση ram και οικονομία στην κατανάλωση. ,Σε κανένα απ αυτούς τους τομείς δεν βελτιώθηκε. Έγινε ακριβώς το αντίθετο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την εντύπωση ότι με την lolipop έχει χάσει την σπιρτάδα του.

Το παρατηρώ σε δύο φάσεις.

Όταν ανοίγουν για πρώτη φορά οι εφαρμογές και όταν μετά από ώρες χρήσεις έχουν ανοίξει πολλές εφαρμογές.

Δεν κάνω λάθος, θυμάμαι παλιότερα με εντυπωσίαζε η αμεσότητα.

Δεν ξέρω αν θα επανέλθει με την 5.1 αλλά η συσκευή δεν είναι αυτή που ήταν.

 

Μ έχει κουράσει το φαινόμενο σε android και ios μετά από κάθε μεγάλη αναβάθμιση οι περσινές συσκευές γίνονται πιο αργές απ ότι ήταν όταν κυκλοφόρησαν.

Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν γίνεται τυχαία.

Επειδή το Μ8 θα παραμείνει στην οικογένεια, δεν θα πουληθεί, το Σεπτέμβριο που λήγει η εγγύηση του (ένας χρόνος εδώ), θα δοκιμάσω custom η ακόμη επαναφορά σε 4.4.4

 

Και βέβαια η κατανάλωση είναι σίγουρα αυξημένη.

Η Google δεν τα πήγε καλά με την lollipop.

Υποτίθεται ότι πήγε σε Art για ταχύτητα στο άνοιγμα, καλύτερη διαχείριση ram και οικονομία στην κατανάλωση. ,Σε κανένα απ αυτούς τους τομείς δεν βελτιώθηκε. Έγινε ακριβώς το αντίθετο.

 

Και βέβαια δεν ειναι τυχαίο. Αν θυμάσαι έχω ξανά γράψει για τις δικές μου απόψεις περί κόλπων προς όφελος της εταιρείας.

Είμαι βέβαιος αν κάποιος πάρει 3-4 ίδιες συσκευές και η κάθε μια έχει πχ η πρώτη 4.4 η δεύτερη 5.0.1 η άλλη 5.1 και η άλλη 5.2 θα δει ότι η πιο παλιά έκδοση δούλευε και πιο γρήγορα και με λιγότερη κατανάλωση.

 

Να το πω αλλιώς. Κάθε χρόνο βλέπω παρουσιάσεις. Λέει +30% κέρδος από την κατανάλωση οθόνης.

+20% από τον καινούργιο επεξεργαστή.

+10% μεγαλύτερη μπαταρία.

Τυχαία νούμερα είπα.

Όλα αυτά που πάνε; Όλοι σε 6 μήνες καταλήγουμε να έχουμε συσκευή που βγάζει δύσκολα την ημέρα.

Ειναι τεχνάσματα και marketing τίποτα άλλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την εντύπωση ότι με την lolipop έχει χάσει την σπιρτάδα του.

Το παρατηρώ σε δύο φάσεις.

Όταν ανοίγουν για πρώτη φορά οι εφαρμογές και όταν μετά από ώρες χρήσεις έχουν ανοίξει πολλές εφαρμογές.

Δεν κάνω λάθος, θυμάμαι παλιότερα με εντυπωσίαζε η αμεσότητα.

Δεν ξέρω αν θα επανέλθει με την 5.1 αλλά η συσκευή δεν είναι αυτή που ήταν.

 

Μ έχει κουράσει το φαινόμενο σε android και ios μετά από κάθε μεγάλη αναβάθμιση οι περσινές συσκευές γίνονται πιο αργές απ ότι ήταν όταν κυκλοφόρησαν.

Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν γίνεται τυχαία.

Επειδή το Μ8 θα παραμείνει στην οικογένεια, δεν θα πουληθεί, το Σεπτέμβριο που λήγει η εγγύηση του (ένας χρόνος εδώ), θα δοκιμάσω custom η ακόμη επαναφορά σε 4.4.4

 

Και βέβαια η κατανάλωση είναι σίγουρα αυξημένη.

Η Google δεν τα πήγε καλά με την lollipop.

Υποτίθεται ότι πήγε σε Art για ταχύτητα στο άνοιγμα, καλύτερη διαχείριση ram και οικονομία στην κατανάλωση. ,Σε κανένα απ αυτούς τους τομείς δεν βελτιώθηκε. Έγινε ακριβώς το αντίθετο.

Και γιατί δεν βάζεις από τώρα την 4.4.4;

Εκτός αν δεν γίνεται όπως στα Samsung.

Πάντως στο z3 η 5.0.2 έκατσε εξαιρετικά και δεν παρατήρησα οποιοδήποτε θέμα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν βάζεις από τώρα την 4.4.4;

Εκτός αν δεν γίνεται όπως στα Samsung.

Πάντως στο z3 η 5.0.2 έκατσε εξαιρετικά και δεν παρατήρησα οποιοδήποτε θέμα.

Αν το κάνω τώρα θα χάσω την εγγύηση που έχω ως τον Σεπτέμβριο.

 

Η γνώμη μου είναι ότι το ART δεν έχει ολοκληρωθεί. Θέλει δουλειά ακόμα.

Στο log της 5.1 φαίνεται ότι έχουν δουλέψει πάνω σ αυτο. Μένει να το δούμε στην πράξη αρχές Ιουνίου που θα το πάρουμε.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται στο Z3 που έχει 3 gb ram. Αυτό που παρατηρώ είναι μια μικρή καθυστέρηση στο άνοιγμα εφαρμογών μετά απο ώρες χρήσης προς το τέλος της μέρας.

Δεν είναι κάτι σπουδαίο αλλά όποιος έχει παρατηρητικοτητα και θυμάται την αίσθηση που είχε η συσκευή του πριν, το καταλαβαίνει.

Εννοείται ότι τόσο μικρές διαφορές δεν φαίνονται αμέσως μετά την εγκατάσταση του update γιατί γίνεται και σαν refreshing.

Θα το καταλάβεις μετά από μερικές μέρες.

 

Άλλου είδος προβλήματα δεν έχω. Απλά θέλω να κάθε νέα έκδοση Android να βλέπω βελτίωση στην ταχύτητα η έστω παραμονή στα ίδια.

Οπτικά η lollipop μου αρέσει πολύ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ μπήκα σε recovery και έκανα ένα wipe cache.

Η σπιρτάδα επανήλθε στην συσκευή μου.

Χωρίς να είμαι τεχνικός, αυτό επιβεβαιώνει την άποψη μου ότι σε ART κάτι παίζει και μετά από αρκετό χρήσης χρειάζεται ένα "καθάρισμα".

 

Σήμερα ευχαριστήθηκα μετά από καιρό το Μ8 μου. Αστραπιαίο σε όλα του όπως παλιά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

lollipop...

 

πιστευω μετα την χρηση βαραινει.

και μετα καθαρισμα.

και παλι απο την αρχη.

 

επισης λιγα κινητα αυξησαν την μπαταρια τους μετα το update.

Βασικα μονο 2 γνωριζω εγω.

Ζ3 και Note4

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιθέτως δεν παρατηρώ κανένα κομπιασμα με lollipop. Το κινητό κοντεύει αισίως τις 600 ώρες βαριάς χρησης χωρίς επανεκκίνηση και όλα ανοιγουν ακαριαία. Με την 5 όπως έχω ξαναπει βλέπω καλυτερη διαχείριση μνήμης . Τώρα όσον αφορά τηΝ κατανάλωση μπορεί όντως να είναι ένα κλικ πιο κάτω αλλά εγώ προσωπικά με τις 6μιση ώρες οθονη (με wifi) είμαι υπερευχαριστημενος.
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

lollipop...

 

πιστευω μετα την χρηση βαραινει.

και μετα καθαρισμα.

και παλι απο την αρχη.

 

επισης λιγα κινητα αυξησαν την μπαταρια τους μετα το update.

Βασικα μονο 2 γνωριζω εγω.

Ζ3 και Note4

Και το Μ7. Νομίζω ότι το επόμενο update (όποιο κι αν είναι) θα σας ικανοποιήσει.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.μολις πηρα την συσκευη.ερωτησεις..το 3g δεν απεργοποιητε;;επισης ειναι s off και unlock o bootloader..πως μπορω να γυρισω σε στοκ;;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει το μοντέλο του φορτιστή που δίνεται στη συσκευασία του M8;

Επίσης κάποιος που να έχει την stock 5.0.1 μπορεί να μου πει αν έχει παρατηρήσει πρόβλημα με το Wifi στην αναμονή; Άσχετα από το τι ρύθμιση βάζω, το wifi θα απενεργοποιηθεί αν μείνει για αρκετή ώρα η συσκευή σε αναμονή. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...