Jump to content

Kingzone K1 Turbo


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για σε ολους στο forum ..είναι τελικά αξιόπιστο για αγορά το Κ1 ??? η τιμή του εδώ στην Ελλάδα είναι περίπου 340 ευρώ ... ενώ από την Κίνα δεν ξεπερνάει τα 220 ευρω ... εχω το galaxy s3 και θα το κανω δωρο στην κόρη μου ...πεστε μου έναν λΌγο για την αγορά του Κ1 ..το βγήκα εδώ ..

http://www.teknistore.com/index.php?id_product=112&controller=product&id_lang=1

 

Φίλε μου σου έχω στείλει "προσωπικό μήνυμα"

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για σε ολους στο forum ..είναι τελικά αξιόπιστο για αγορά το Κ1 ??? η τιμή του εδώ στην Ελλάδα είναι περίπου 340 ευρώ ... ενώ από την Κίνα δεν ξεπερνάει τα 220 ευρω ... εχω το galaxy s3 και θα το κανω δωρο στην κόρη μου ...πεστε μου έναν λΌγο για την αγορά του Κ1 ..το βγήκα εδώ ..

http://www.teknistore.com/index.php?id_product=112&controller=product&id_lang=1

 

Καλύτερο Nubia Z7 mini να χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν σου σου προτείνω το k1 με τίποτα.

Διάβασε λίγο την αξιολόγηση από το z7 mini εδώ (συνδεδεμένος) > http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=395491&page=28 :) (ποστ #300)

Link to comment
Share on other sites

smartdigi φιλε μου .. το ειδα αλλα γιατι εισαι τοσο αρνητικός με το Κ1 ?? είμαι σε κατάσταση αγοράς του και θα ήθελα αν ξέρεις να μου πεις τι λάθος θα κάνω αν το πάρω.
Link to comment
Share on other sites

smartdigi φιλε μου .. το ειδα αλλα γιατι εισαι τοσο αρνητικός με το Κ1 ?? είμαι σε κατάσταση αγοράς του και θα ήθελα αν ξέρεις να μου πεις τι λάθος θα κάνω αν το πάρω.

 

Θα σου απαντήσω συγκριτικά με όλα τα κινέζικα τηλέφωνα που χουν περάσει από τις δοκιμές μας, από το 2006 το Κ1 είναι απλά εντυπωσιακό (περίβλημα)

 

1.Έχει κακή λήψη (λόγω μεταλλικού πλαισίου και στο καπάκι)

2.Με το χέρι γειώνεται πανέυκολα

3.Όντας ιδρωμένος το καλοκαίρι αισθάνεσαι ένα ελαφρή μούδιασμα στο χέρι την ώρα που μιλάς

4.Έχει μέτρισ απόδοση μπαταρίας

5.Μέτρια κάμερα

6.Μέτρια συνδεσιμότητα wifi,bl,gprs,gps

8.Εχει κακή εμπειρία χρήστη στην καθημερινότητα

9.Κακή ακουστική (μόνο πρίμο-μεσαές)

10.Ούτε ράδιο δεν αξίζει να ακούσεις (δοκίμασα 10 διαφορετικά ακουστικά και προγράμματα) από μπάσο τζίφος ένα παραμορφωμένο πράμα.

11.Με μια γραμμή σήμα αλλά vodafone δεν μιλάς επουδενεί

12.Αναβάθμιση rom, παρακαλούσαμε από τον ιούλιο και βγάλανε μια δισμοιρη κιτ κατ του κακού καιρού γιατί τους κράξαμε.

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πώ άλλα..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω συγκριτικά με όλα τα κινέζικα τηλέφωνα που χουν περάσει από τις δοκιμές μας, από το 2006 το Κ1 είναι απλά εντυπωσιακό (περίβλημα)

 

1.Έχει κακή λήψη (λόγω μεταλλικού πλαισίου και στο καπάκι)

2.Με το χέρι γειώνεται πανέυκολα

3.Όντας ιδρωμένος το καλοκαίρι αισθάνεσαι ένα ελαφρή μούδιασμα στο χέρι την ώρα που μιλάς

4.Έχει μέτρισ απόδοση μπαταρίας

5.Μέτρια κάμερα

6.Μέτρια συνδεσιμότητα wifi,bl,gprs,gps

8.Εχει κακή εμπειρία χρήστη στην καθημερινότητα

9.Κακή ακουστική (μόνο πρίμο-μεσαές)

10.Ούτε ράδιο δεν αξίζει να ακούσεις (δοκίμασα 10 διαφορετικά ακουστικά και προγράμματα) από μπάσο τζίφος ένα παραμορφωμένο πράμα.

11.Με μια γραμμή σήμα αλλά vodafone δεν μιλάς επουδενεί

12.Αναβάθμιση rom, παρακαλούσαμε από τον ιούλιο και βγάλανε μια δισμοιρη κιτ κατ του κακού καιρού γιατί τους κράξαμε.

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πώ άλλα..

 

Εγω πάλι θα διαφωνήσω σε πολλά από αυτά που λέει ο smartdigy.... Καταρχήν είμαι κάτοχος 2 Kingzone K1 TURBO και έχω και το ZTE NUBIA Z7 MAX....

Η άποψη μου δεν είναι σημερινή τα ίδια είχα γράψει εδω πιο πανω πριν από 1 μήνα.....

Τότε όπως και τώρα μπορώ να πω με ασφάλεια οτι το Kingzone δεν έχει να ζηλέψει και πάρα πολλά από το ZTE.... Και φυσικά καλό είναι οταν συγκρίνουμε μια συσκευή 5,5 ιντσών να αναφερόμαστε σε μια ίδια κατηγορίας....

Και στις 2 συσκευές Kingzone που εχω το σημα, η κάμερα, η οθόνη, το touch, το gps, το εσωτερικό ηχείο, το μικρόφωνο, το WiFi, το 3g και γενικά η χρήση του τηλεφώνου ειναι ισάξια και ισως καλύτερη από πολλές συσκευές της ίδιας κατηγορίας.... Μονο που εδω μηλαμε για ενα ξεχωριστω και πανέμορφο τηλέφωνο με αρκετά καλή λειτουργία smart Window flip case, ασύρματη φόρτιση και υποστήριξη expose framework(μέσο deobex rom) που να τρέχουν στο gravity box ολα.... Ναι μεν το ZTE παίρνει συνέχεια updates και έχει ισως λίγο καλύτερο σήμα αλλά για να το φέρω στα μέτρα μου με Ελληνικά κατα 70% στα μενου εχω γίνει Ιταλός και Ρώσος αναγκάστηκα και χακερ για να περναω modakia και διορθώσεις.... Και ναι τωρα που το σεταρισα δεν θα γυρνουσα στο Kingzone.... Αλλά μην ξεχναμε ότι το ZTE εχει και 85-105 ευρω περισσότερα (μιλαω για το ΜΑΧ)....

Το συμπέρασμα μου είναι οτι οταν η συσκευη Kingzone που έχεις λειτουργεί σωστά είναι μια τίμια αγορά απέναντι στις υπόλοιπες ισαξιες συσκευές της αγοράς...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι θα διαφωνήσω σε πολλά από αυτά που λέει ο smartdigy.... Καταρχήν είμαι κάτοχος 2 Kingzone K1 TURBO και έχω και το ZTE NUBIA Z7 MAX....

Η άποψη μου δεν είναι σημερινή τα ίδια είχα γράψει εδω πιο πανω πριν από 1 μήνα.....

Τότε όπως και τώρα μπορώ να πω με ασφάλεια οτι το Kingzone δεν έχει να ζηλέψει και πάρα πολλά από το ZTE.... Και φυσικά καλό είναι οταν συγκρίνουμε μια συσκευή 5,5 ιντσών να αναφερόμαστε σε μια ίδια κατηγορίας....

Και στις 2 συσκευές Kingzone που εχω το σημα, η κάμερα, η οθόνη, το touch, το gps, το εσωτερικό ηχείο, το μικρόφωνο, το WiFi, το 3g και γενικά η χρήση του τηλεφώνου ειναι ισάξια και ισως καλύτερη από πολλές συσκευές της ίδιας κατηγορίας.... Μονο που εδω μηλαμε για ενα ξεχωριστω και πανέμορφο τηλέφωνο με αρκετά καλή λειτουργία smart Window flip case, ασύρματη φόρτιση και υποστήριξη expose framework(μέσο deobex rom) που να τρέχουν στο gravity box ολα.... Ναι μεν το ZTE παίρνει συνέχεια updates και έχει ισως λίγο καλύτερο σήμα αλλά για να το φέρω στα μέτρα μου με Ελληνικά κατα 70% στα μενου εχω γίνει Ιταλός και Ρώσος αναγκάστηκα και χακερ για να περναω modakia και διορθώσεις.... Και ναι τωρα που το σεταρισα δεν θα γυρνουσα στο Kingzone.... Αλλά μην ξεχναμε ότι το ZTE εχει και 85-105 ευρω περισσότερα (μιλαω για το ΜΑΧ)....

Το συμπέρασμα μου είναι οτι οταν η συσκευη Kingzone που έχεις λειτουργεί σωστά είναι μια τίμια αγορά απέναντι στις υπόλοιπες ισαξιες συσκευές της αγοράς...

 

 

Επίσης η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά είναι στο Snapdragon 801 που φοράει (όπως και το Samsung Galaxy S5) vs MTK6592 χρειάζονται 2Χ6592 για να φτάσουν τον 801 σε απόδοση...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά είναι στο Snapdragon 801 που φοράει (όπως και το Samsung Galaxy S5) vs MTK6592 χρειάζονται 2Χ6592 για να φτάσουν τον 801 σε απόδοση...

 

Ναι φίλε συμφωνώ σε περισσότερα με εσένα απ όσα διαφωνώ .... Αν μη τι άλλο για να καταλάβεις έδωσα 688€ για να φέρω από Hong Kong το Galaxy note 4 n9100 dual sim με τον snapdragon 805....και αυτό από μόνο του σημαίνει ότι εμείς έχουμε το μικρόβιο το ψώνιο με τα τηλέφωνα.... Κάποιος που βρίσκεται στο στάδιο που ειμασταν εμείς και οι απαιτήσεις μας πριν 2 χρόνια(η τουλάχιστον ας μιλήσω για τον εαυτό μου) θα έβρισκε το Kingzone πάρα πολύ καλό (όπως πιστεύει η σύζυγος μου ότι το ροζ Lg L7ii που έχει είναι το καλύτερο τηλέφωνο του κόσμου)

Σε διάφορα με εμένα που έχω την απαίτηση από την ZTE να μπορώ να αλλάζω το χρώμα των σιμ(σε όλα τα μενού-υπομενου που υπάρχουν εικονίδια των σιμ) όπως και να έχω την δυνατότητα να με ρωτάει για συγκεκριμένες επαφές πάντα με πια σιμ θα καλεσω....

Σου έδωσα 2 λειτουργίες θεσμός των dual sim τηλεφώνων που υπάρχουν και λειτουργούν τέλεια στο Kingzone ενώ δεν υπάρχουν στην Ναυαρχίδα της Zte... (p.s. στο Note 4 που περιμένω υπάρχουν κανονικά και ας έχει το touchwiz της Samsung)

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε συμφωνώ σε περισσότερα με εσένα απ όσα διαφωνώ .... Αν μη τι άλλο για να καταλάβεις έδωσα 688€ για να φέρω από Hong Kong το Galaxy note 4 n9100 dual sim με τον snapdragon 805....και αυτό από μόνο του σημαίνει ότι εμείς έχουμε το μικρόβιο το ψώνιο με τα τηλέφωνα.... Κάποιος που βρίσκεται στο στάδιο που ειμασταν εμείς και οι απαιτήσεις μας πριν 2 χρόνια(η τουλάχιστον ας μιλήσω για τον εαυτό μου) θα έβρισκε το Kingzone πάρα πολύ καλό (όπως πιστεύει η σύζυγος μου ότι το ροζ Lg L7ii που έχει είναι το καλύτερο τηλέφωνο του κόσμου)

Σε διάφορα με εμένα που έχω την απαίτηση από την ZTE να μπορώ να αλλάζω το χρώμα των σιμ(σε όλα τα μενού-υπομενου που υπάρχουν εικονίδια των σιμ) όπως και να έχω την δυνατότητα να με ρωτάει για συγκεκριμένες επαφές πάντα με πια σιμ θα καλεσω....

Σου έδωσα 2 λειτουργίες θεσμός των dual sim τηλεφώνων που υπάρχουν και λειτουργούν τέλεια στο Kingzone ενώ δεν υπάρχουν στην Ναυαρχίδα της Zte... (p.s. στο Note 4 που περιμένω υπάρχουν κανονικά και ας έχει το touchwiz της Samsung)

 

Xmm Επειδή το τηλέφωνο εννοώ το Z7 mini, το χρησιμοποιώ σαν business phone και αυτά που αναφέρεις δεν με απασχόλησαν ποτέ άλλωστε και η ΖΤΕ έχει πράσινo-μπλέ στις κάρτες δεν φέρω άποψη.

Και στο framework της ΖΤΕ έξυπνο διακόπτη εναλλαγής, ποιό smooth από να χεις 2 ακουστικα

Όχι γενικός αλλά ειδικός για επαγγελματικό τηλέφωνο μια και είμαι άνω των 35 χρονών το Κ1 θα έλεγα ότι απευθύνεται σε ένα μη απαιτητικό κοινό μικρότερης ηλικίας..

 

Anyway..

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν υπήρχαν τα χρήματα θα έπερνα σαφές το κορυφαίο note 4 μακράν ολων .. τώρα στα ποσά αυτά μέχρι τα 300 ευρω περίπου οντος το ΖΤΕ σαν μικρη σχετικά οθόνη 5 ing εχει καλύτερη απόδωση από το Κ1 αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ... το Κ1 μου αρεσει και θα ρισκάρω την αγορά του ετσι κι αλλιως κάθε χρόνο κινητά αλλάζουμε ολοι .....εχω πανω από 5 στο σπιτι .htc desire hd .galaxy s3, galaxy s4 note 3 ,htc hero , lg g2 ...... θελω και το Κ1 ..οποτε ο κυβος ερρίφθη
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω συγκριτικά με όλα τα κινέζικα τηλέφωνα που χουν περάσει από τις δοκιμές μας, από το 2006 το Κ1 είναι απλά εντυπωσιακό (περίβλημα)

 

1.Έχει κακή λήψη (λόγω μεταλλικού πλαισίου και στο καπάκι)

2.Με το χέρι γειώνεται πανέυκολα

3.Όντας ιδρωμένος το καλοκαίρι αισθάνεσαι ένα ελαφρή μούδιασμα στο χέρι την ώρα που μιλάς

4.Έχει μέτρισ απόδοση μπαταρίας

5.Μέτρια κάμερα

6.Μέτρια συνδεσιμότητα wifi,bl,gprs,gps

8.Εχει κακή εμπειρία χρήστη στην καθημερινότητα

9.Κακή ακουστική (μόνο πρίμο-μεσαές)

10.Ούτε ράδιο δεν αξίζει να ακούσεις (δοκίμασα 10 διαφορετικά ακουστικά και προγράμματα) από μπάσο τζίφος ένα παραμορφωμένο πράμα.

11.Με μια γραμμή σήμα αλλά vodafone δεν μιλάς επουδενεί

12.Αναβάθμιση rom, παρακαλούσαμε από τον ιούλιο και βγάλανε μια δισμοιρη κιτ κατ του κακού καιρού γιατί τους κράξαμε.

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πώ άλλα..

 

Προφανώς ο/η (?) Smartdigi το λιώνει το εργαλείο, οπότε η άποψή έχει άλλη βαρύτητα. Εγώ, που είμαι ένας μέτριος χρήστης, το βρίσκω μια χαρά το κινητό. Η μπαταρία πράγματι δεν είναι για συνεχή χρήση για πλοήγηση στο δίκτυο, βίντεο, δικτυακές εφαρμογές κ.λ.π. Αδειάζει γρήγορα. Για μένα π.χ. αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί δεν του κάνω τόσο έντονη χρήση. Επίσης η ασύρματη φόρτιση είναι μία χρήσιμη ευκολία. Το ακουμπάς στη βάση και φορτίζει άμεσα χωρίς βάλε-βγάλε καλώδιο.

Από τα υπόλοιπα δεν έχω παράπονο. Με vodafone έχω απροβλημάτιστο σήμα, πάρα πολύ καλή οθόνη, καθαρός ήχος με τη rom από smartdigi - χωρίς όμως πολύ δυνατή ένταση, κάτι που εμένα δε μ' ενδιαφέρει - επίσης καθαρός ήχος με ακουστικάκια crystal που έχω και δεν κολλάει. Το χρησιμοποιώ κυρίως για πλοήγηση, streaming, skype και team viewer με bluetooth πληκτρολόγιο-ποντίκι, ακόμα και για compiling αφού έστησα περιβάλλον Gentoo επάνω και δουλεύει απροβλημάτιστα. Κάμερα πολύ καλή χωρίς φλας, αλλά με φλας χάνει σε ποιότητα. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν έχω κάτσει να ψάξω μέχρι τώρα τις ρυθμίσεις για να το βελτιώσω.

Τώρα σε σύγκριση με τα μοντέλα που έχουν αναφέρει οι άλλοι φίλοι, μπορεί να υστερεί αλλά πρέπει να τα βλέπουμε όλα και σύγκριση με την τιμή αγοράς. Οπότε η μόνη λύση είναι ψάξιμο και σύγκριση.

Υ.Γ. 1. μετά από προπόνηση δουλεύω πια κανονικά και την απάντηση/απόρριψη από το παραθυράκι της θήκης!

2. τονίζω ότι χρησιμοποιώ τη rom από smartdigi!

Xiaomi Mi Mix 6/256
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχεις κάνει; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981

 

Είσαι ωραίος!

 

Λοιπόν, δες τί παίχτηκε:

 

1. πήγα στο "-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download" και αυτά δεν υπάρχουν στο EOP. Υπάρχει μόνο ένα κουμπί "EPO (DOWNLOAD)" και δεν κάνει τίποτα. Από κάτω έχει κάποια properties για Stress Test (OFF). Τα αλλα βήματα με YGPS κλπ τα κάνω κανονικά

 

2. Το gps.conf δεν μπορώ να το κάνω edit με τον ES Explorer για να του βάλω τις ρυθμίσεις που έχει μέσα, ούτε με κάτι άλλο, μόνο view μπορώ να το κάνω, όχι edit. Γιατί αυτό;

 

Κατά τα άλλα ναι, έχω GPS επιτέλους της προκοπής... όμως θα ήθελα να δω και τα 2 παραπάνω σημεία...

d-petrakis.com
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το gps.conf δεν μπορώ να το κάνω edit με τον ES Explorer για να του βάλω τις ρυθμίσεις που έχει μέσα, ούτε με κάτι άλλο, μόνο view μπορώ να το κάνω, όχι edit. Γιατί αυτό;

 

Πρέπει να είσαι rooted.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι rooted.

 

Μα... είμαι!

Χρησιμοποίησα το MTK Droid Root & Tools που το βρήκα εδώ: http://en.miui.com/thread-17971-1-1.html

 

"Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου. Κλείσιμο ούτως ή άλλως;"

Αυτό μου εμφανίζει...

 

 

EDIT: Τα κακά του n00b! Συγχώρα με, το βρήκα! Μπήκα με το root explorer, έκανα mount το R/W σε R/O και μπόρεσα κανονικά να το κάνω edit. Έκανα rename το γνήσιο, έβαλα το άλλο, άλλαξα τα permissions, δείχνει εντάξει... μετά που θα φύγω από τη δουλειά θα το δοκιμάσω.

 

Σ'ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την υπόδειξη! :)

Edited by ASCONAN
d-petrakis.com
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις:

 

1. Πώς ρυθμίζω το πληκτρολόγιο να γράφει με GSM charset και όχι με Unicode; αυτό δεν το βρήκα ποτέ!

2. Πώς μπορώ να μπλοκάρω μηνύματα από spam lists πολιτικού που δε στέλνει με νούμερο αλλά με όνομα; (πχ έρχεται από PASCONAN) :P Υπάρχει κανα app;

d-petrakis.com
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις:

 

1. Πώς ρυθμίζω το πληκτρολόγιο να γράφει με GSM charset και όχι με Unicode; αυτό δεν το βρήκα ποτέ!

2. Πώς μπορώ να μπλοκάρω μηνύματα από spam lists πολιτικού που δε στέλνει με νούμερο αλλά με όνομα; (πχ έρχεται από PASCONAN) :P Υπάρχει κανα app;

 

Αυτή η εφαρμογή μπλοκάρει ότι θες κλήσεις , μηνύματα, ... https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mdnsoft.callmanager

Link to comment
Share on other sites

Και για 160 χαρακτήρες στο μύνημα χρειάζεσαι ή άλλη εφαρμογή οπως το Handcent SMS ή μέσω του gravity box.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα, μηπως υπαρχει καποιος οδηγος για το πως κανουμε Flash την Official Rom.

Εχω κανει root και εχω εγκαταστησει CWM αλλα οταν προσπαθώ να περασω μια Custom Rom κανει abort.

Πρεπει να κανω κατι με τους Drivers κλπ?????

Εχω ψαξει πολυ στο ιντερνετ αλλα δεν βγαζω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικές μέρες μετα από επιμονή για την αγορά του kingzone k1 turbo το πήρα από έναν φιλο royt σε 4.2.2 .....

2 χέρι ... Στην αργή ήμουν επιφυλακτικός μιας και αγόραζα πρώτη φορά κινέζικο ... να μην μακρηγορώ .. μετα από μέρες οι παρατηρήσεις μου ..

Α) δεν κολλάει πουθενά με το antutu μου βγάζει 31800 ..

Β) η κάμερα το βράδυ όντος εχει πρόβλημα .. βγάζει πιξελ θέλει φωτισμό ..περίεργο για μια 14 mpixel.... (( η εκτός και εγω κανω λάθος κάπου )

Γ) εγω θα ήθελα να υπήρχε διαχωρισμός στην ένταση του ήχου μεταξύ των πολυμέσων και των κλήσεων..( υπάρχει σε όλα τα galaxy-htc )

Δ) Δεν εχω πρόβλημα σε δίκτια η σε gps πάντα είμαι οκ ( το τσέκαρα εντός Περιοχής μου ΚΑΛΑΜΑΤΑ ) είμαι στην Cosmote .

Ε)Η δερμάτινη θήκη είναι αρίστη κλείνει κανονικά

Ζ) μιας και εχω samsung (s3-s4-note3) με θήκη εχω μάθει να μιλάω με κλειστή θήκη το kingzone εχει εκει ένα θέμα ..βαζωντας το στο αυτι δεν κλείνει η οθόνη και εχει σαν αποτέλεσμα να πατιόνται και άλλες επιλογές ( δεν μπορώ να το λύσω αυτό )..

Η) Σαν μέσος χρήστης αν δεν λειτουργό το κινητό η μπαταρία κρατάει αρκετά αν όμως κάνω το λάθος να παίξω η να δω κατι εξαφανίζεται ........

θ) και ένα τελευταίο .. όταν γράφω μήνυμα δεν ξέρω τι παθαίνει και με πετάει σε μεγεθυντικό φακό αυτό γίνεται και όταν πληκτρολογώ στο fb

Link to comment
Share on other sites

B) To ότι έχει 14mp δεν λέει κάτι αναφορικά με τον θόρυβο. Αυτός ο θόρυβος εμφανίζεται επειδή το βράδυ δεν υπάρχει αρκετός φωτισμός και η κάμερα ανεβάζει το ISO.

Όσο πιο μεγάλο ISO τόσο πιο πολύ θόρυβο θα έχεις. Κάποια τηλέφωνα ανάλογα τον επεργαστή και την κάρτα γραφικών, επεξεργάζονται το κάθε αρχείο μετά την λήψη και έτι μειώνεται ο θόρυβος.

Θ) Αυτό είναι μια ρύθμιση που εμφανίζεται όταν πατάς 3-4 φορές γρήγορα κάπου στην οθόνη. Αν δεν κάνω λάθος είναι στο μενού προσβασιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

B) To ότι έχει 14mp δεν λέει κάτι αναφορικά με τον θόρυβο. Αυτός ο θόρυβος εμφανίζεται επειδή το βράδυ δεν υπάρχει αρκετός φωτισμός και η κάμερα ανεβάζει το ISO.

Όσο πιο μεγάλο ISO τόσο πιο πολύ θόρυβο θα έχεις. Κάποια τηλέφωνα ανάλογα τον επεργαστή και την κάρτα γραφικών, επεξεργάζονται το κάθε αρχείο μετά την λήψη και έτι μειώνεται ο θόρυβος.

Θ) Αυτό είναι μια ρύθμιση που εμφανίζεται όταν πατάς 3-4 φορές γρήγορα κάπου στην οθόνη. Αν δεν κάνω λάθος είναι στο μενού προσβασιμότητα.

φιλε μου εγω δεν είπα ότι κανει θορυβο η καμερα ..... ειπα ότι δεν τα παει καλα το βραδυ και εχει pixel

αν υπαρχει φωτισμος τα παει τελεια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "pixel" που λες, λέγεται θόρυβος στην φωτογραφική γλώσσα. Στα αγγλικά λέγεται "noise', εξ'ού και το "θόρυβος" που λέω.
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι η φωτο που τραβαω οταν φωτογραφιζω -π.χ. βαδισμα ,τρεξιμο, μου βγαινουν κουνιστες στο ακινητο ολα καλα τί να φταιει ? η μεγαλη αναλυση ?:O τί ρυθμισεις να κανω ? Edited by sportteo
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάζεις μια φωτογραφία σε μια κάμερα, ανοίγει το διάφραγμα για κάποιο χρόνο, τόσο, ώστε να περάσει αρκετό φως και να βγει η φωτογραφία σωστά φωτισμένη. Αυτός ο χρόνος λέγεται ταχύτητα διαφράγματος (shutter speed) και ρυθμίζεται από την κάμερα.

Στα τηλέφωνα το διάφραγμα είναι στην ουσία "εικονικό" και η ταχύτητά του ορίζεται softwarικά. Το κακό για εσένα που θες να βγάλεις κάποιον που τρέχει είναι ότι αυτή η ταχύτητα στο 99% των τηλεφώνων δεν μπορεί να ρυθμιστεί manual. Κάποια camera softwares έχουν κάποιες ρυθμίσεις για σπορ ή ίσως κάτι παρόπμοιο. Θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα αλλά μέχρι ένα όριο.

Αν το επιλέξεις θα βάλει πιο γρήγορη ταχύτητα αλλά επειδή θα περάσει λιγότερο φως, τότε θα πρέπει να ανεβάσει το ISO (ευαισθισία του αισθητήρα) με ό,τι αυτό συνεπάγεται. (Αν είσαι σε ήλιο δεν έχεις πρόβλημα, όσο πιο σκοτεινά τόσο χειρότερα. Υψηλά ISO = noise στην εικόνα).

Μπορείς να επιλέξεις από μόνος σου υψηλό νούμερο ISO ώστε να "αναγκάσεις" το τηλέφωνο να βάλει πιο γρήγορη ταχύτητα.

Αν πας στην Gallery σε μια φωτο πατήσεις το μενού και επιλέξεις 'Λεπτομέριες" θα δεις με τι διάφραγμα (στα τηλέφωνα είναι σταθερό) και με τι ταχύτητα διαφράγματος έχει τραβηχτεί.

Για μια απλή φωτογραφία, για να μην βγει κουνημένη (σε σταθερό κάδρο) χρειάζεται μια ταχύτητα της τάξης του ~20-25 (του δευτερολέπτου).

Για να βγει σωστλη με μικρότερη ταχύτητα χρειάζεται σταθερό αντικείμενο και σταθερό χέρι.

Σε ποδόσφαιρο για παράδειγμα χρειάζεσαι ταχύτητα τουλάχιστον 500 ώστε να μην βγει κουνημένος κάποιος που τρέχει.

Από εκεί και πέρα ανάλογα την ταχύτητα του αντικειμένου χρειάζεσαι και την ανάλογη ταχύτητα διαφράγματος. Για παράδειγμα σε αγώνα βόλεϊ, χρειάζεται τουλάχιστον 1000 για να παγώσει η μπάλλα σε κάρφωμα!

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...