Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είχα και κανένα πολύ σοβαρό λόγο απλά διαβάζω ότι η αγγλοκινεζική είναι οι πιο σταθερή και επειδή έχει και ΟΤΑ update είπα να ξεκινήσω με αυτή και αν δω ότι δεν μπορώ με το αγγλικό μενού θα περάσω σε Ελληνική 4.9.26 που έχω διαβάσει τα καλύτερα.

Όντως η επίσημη αγγλοκινέζικη είναι η σταθερότερη. Αλλά και η multilang Xiaomi.eu είναι εξαιρετικά σταθερή, με άνω του μετρίου ελληνικοποίηση των εφαρμογών (αναφέρομαι και σε μενού κτλ). Και υποστηρίζει και OTA, αλλά σε stable εκδόσεις μόνο (όχι δλδ ανά εβδομάδα).

 

Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο και κανένα πρόβλημα ούτε με ράδιο, ούτε με proximity, ούτε με επαφές, ούτε με παιχνίδια και άλλες εφαρμογές. Αν στο μέλλον πάει κάτι στραβά θα γίνει αλαγή. Το μόνο που λίγο με χάλασε αλλά δεν πειράζει και πολύ είναι κάτι εφαρμογές που ενώ βάζεις υποτίθεται αγγλικά είναι πάλι στα κινέζικα και ίσως θα ήταν χρήσιμες.

Αυτό είναι το μόνο κακό, οι μανίσιες (dialer, ημερολόγιο, επαφές, mail, ρολόι κτλ) δεν υποστηρίζουν ελληνικά στην official. Ίσως κάποια στιγμή σε ενδιαφέρει να δοκιμάσεις την multilang.

 

Ερώτηση τώρα γενικά: αξίζει να κάνει κανείς Mi account; πια τα προνόμια;

 

αν δεν έχεις κάποιο θέμα με την google,δεν σου δίνει κάτι παραπάνω το Mi account.

 

Όπως τα λέει ο xnikos βασικά. Δίνει βέβαια cloud backups, ακόμα και για SMS, εντοπισμός κινητού κτλ. Προσπέλαση στα επί πληρωμή themes (IIRC) κτλ. Άποψή μου είναι ότι γονατίζεις το κινητό και με Google και με Mi account. Φτάνει εξάλλου ένας σπιούνος στα προσωπικά μας δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαντάζομαι πως λες για τις κινέζικες εφαρμογές γιατί από play δεν έχω κανένα πρόβλημα. Για το Mi account μάλλον δεν θα το κάνω προς το παρόν γιατί και από την γκουγκλ δεν κρατάω στο on line φώτο επαφές και άλλα πράγματα. Θα δούμε.

πόσο πιο απλά να το πώ?

τώρα, οι εφαρμογές σου της google πχ,είναι στα αγγλικά.Με το παραπάνω θα γυρίσουν σε ελληνικά.

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από EGANI >

Καλημέρα μια φίλη μου θέλει να βγαίνει η φωτογραφία από οποίον την καλεί στην οθόνη κατά την κλειση.τι πρέπει να κάνει;

Επαφές- επιλογή της επαφής που την ενδιαφέρει- επεξεργασία και μετά πάνω αριστερά εμφανίζεται ένα πλαίσιο όπου θεωρητικά μπαίνει η φωτογραφία της επαφής.Πατάς πάνω στο πλαίσιο και σου ανοίγει μενού με επιλογή να τραβήξεις φωτο ή να βάλεις φωτο από γκαλερί κλπ φίλε δεν βγαζει το πλαίσιο που γράφεις πάνω αριστερά.πήγα Επαφές-επιλογή επαφής-επεξεργασία και μετά τίποτα κάτι άλλο θα χριάζεται και δεν μπορώ να το ψάξω και πολύ γιατί δεν είναι δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα στο τηλεφωνο την rom (απο xiaomi hellas) "4.3 armani stable 24 Hellas GTV-3.14.0" και δεν δουλευει σωστα το τηλεφωνο.

Παω στις ρυθμισεις να αλλαξω την γλωσσα σε ελληνικα και με πεταει εξω, δεν με αφηνει να κανω καμια ρυθμιση.

Εκανα οτι ελεγαν οι οδηγιες εγκαταστασης. Ξερετε τι μπορει να φταιει?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Περασα την 4.11.14 με clean install κα το τηλ πεταει λεμε

Επειδη δεν ξερω

Ολες οι αλλαγες στο μενου ρυθμισεων και μια μπαρα που βγαζει οταν κανεις swipe προς τα κατω (πολυ εξυπηρετικη)

Ειναι της ρομ; Η του αντροιντ

Επισης ειδα λεει αντροιντ 4.3

Ετσι το ειχαμε παρει; Η με το 4.2

Αγοραστηκε τον ιουνιο

 

Ολα δουλευουν ρολοι

Gmail και μαιλ δουλειας

Ραδιοφωνο

 

Επισης δεν συνδεθηκα με το μι κλαουντ και λογαριασμους

Και ειναι πολυ καλυτερα απο πριν

Ουτε διπλες επαφες ουτε τιποτα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

snoof ευχαριστω κ απο εμενα.το μπρικαρα κ εγω (με καποιο τροπο εσβησα το os).ο οδηγος σου δουλεψε με την πρωτη.απο τη σελιδα που εδωσες εβαλα την πρωτη ρομ που ειχε.αυτη ειναι η official;η κινεζικη δλδ!
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο multitasking πως παει με 1GB RAM?

 

επισης οι κινεζικες εφαρμογες απο την επισημη MIUI φευγουν ευκολα?

δεν με ενδιαφερει να περασω ελληνικα στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα.ενας φιλος ειναι κατοχος αυτης της συσκευης.υπερ ευχαριστημενος και το μονο θεμα που εχει ειναι οτι δεν βρισκει το κινητο το ασυρματο bluetooth tου.καμια βοήθεια?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Περασα την 4.11.14 με clean install κα το τηλ πεταει λεμε

Έχει τον κώδικα zRAΜ από την stable V5/45.0.0

 

Επισης ειδα λεει αντροιντ 4.3

Ετσι το ειχαμε παρει; Η με το 4.2

Εδώ και μήνες 4.3, δεν ξέρω αν κάποτε είχε παλιότερη έκδοση.

 

παιδια απο multitasking πως παει με 1GB RAM?

Αν είσαι στην stable V45, μια χαρά.

 

Παιδια περασα στο τηλεφωνο την rom (απο xiaomi hellas) "4.3 armani stable 24 Hellas GTV-3.14.0" και δεν δουλευει σωστα το τηλεφωνο.

Παω στις ρυθμισεις να αλλαξω την γλωσσα σε ελληνικα και με πεταει εξω, δεν με αφηνει να κανω καμια ρυθμιση.

Εκανα οτι ελεγαν οι οδηγιες εγκαταστασης. Ξερετε τι μπορει να φταιει?

 

Είναι αρκετά παλιά η έκδοση φίλε μου. Μήπως να δοκίμαζες την Stable multilang V45 από xiaomi.eu; Δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5785180#post5785180

 

Και θυμίσου full wipe και μετά την εγκατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά παλιά η έκδοση φίλε μου. Μήπως να δοκίμαζες την Stable multilang V45 από xiaomi.eu; Δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5785180#post5785180

 

Και θυμίσου full wipe και μετά την εγκατάσταση!

 

Ευχαριστω πολυ, αλλα το αρχειο στο link δεν κατεβαινει. :(

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, αλλα το αρχειο στο link δεν κατεβαινει. :(

Αν έχεις ad blocker, κλείσε τον. Ή επισκέψου την σελίδα με Internet Explorer. Όταν θα την επισκευτείς πρέπει να περάσεις τις ερωτήσεις για bot. Κλίκαρε εκεί που είναι οι τρεις εικόνες (αεροπλάνο και κάτι ακόμα). Θα ανοίξουν 9 φωτό. Πάνω από αυτές θα σου κάνεις 3 ερωτήσεις. Λ.χ. θα σου πει "click the boat" κλίκαρε τη βάρκα. Την κλικάρεις και σου κάνει τη 2η ερώτηση. Κλικάρεις, κτλ.

 

Μόλις κλικάρεις σωστά και στις 3, τότε θα μπορέσεις να κατεβάσεις το αρχείο κλικάροντας το "Download xiaomiμπλαμπλαμπλα"...

Link to comment
Share on other sites

να πω κάτι αν θέλετε την v45 τότε η καλύτερη λύση είναι η Mired

http://forum.xda-developers.com/redmi-1s/development/mired-rom-redmi-1s-t2904475/page15

 

3 μέρες τώρα πάει το κινητάκι σφαίρα πολύ καλή και multi για όποιον θέλει

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...

 

Θέλω να περάσω την τελευταία Ελληνική rom.

Το φάκελο root τον βλέπω στο Root explorer του κινητού.

Στον υπολογιστή όμως δε τον βλέπω αυτό το φάκελο όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή για να αντιγράψω το αρχείο img εκεί.

Πως να το κάνω? Πως να βάλω αυτό το αρχείο σε αυτόν το φάκελο?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...

 

Θέλω να περάσω την τελευταία Ελληνική rom.

Το φάκελο root τον βλέπω στο Root explorer του κινητού.

Στον υπολογιστή όμως δε τον βλέπω αυτό το φάκελο όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή για να αντιγράψω το αρχείο img εκεί.

Πως να το κάνω? Πως να βάλω αυτό το αρχείο σε αυτόν το φάκελο?

 

EDIT: Εντάξει... Έβαλα TWRP και λύθηκε

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν έχει πρόβλημα κανένας άλλος, αλλά δεν το έχω ένα μηνά και μου παρουσίασε το εξής όταν το κινητό έχει σβησμένη την οθόνη φαίνεται μια μαύρη γραμμή γύρω στα 15 χιλιοστά σαν να είναι από μαρκαδορο,όταν η οθόνη είναι ανοιχτή η μαύρη γίνεται άσπρη σαν λεκές. πιξελ καμένο πάντως δεν είναι. Τι είναι;
Link to comment
Share on other sites

πέρασα την xiaomi-miui-hellas-4.3_armani_Stable45-Hellas-GTV-4.11.14 στο redmi 1s της αδελφής μου και όλα μια χαρά,αλλά παρατήρησα οτι αργεί πολύ να κάνει focus η κάμερα και ειδικά σε macro επιλογή τα αποτελέσματα είναι τουλάχιστον απογοητευτικά.

αντιθέτως στο δικό μου hongmi με mtk επεξεργαστή η κάμερα αποδίδει πολύ καλύτερα,γιατί τέτοια διαφορά,είναι bug η απλά χειρότερη κάμερα στο 1s?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος κάτοχος του Redmi 1s, το οποίο το αγόρασα από την Κύπρο. Έχει εγκαταστημένη την GTV-4.9.19 και θέλω να εγκαταστήσω την νέα έκδοση GTV-4.11.14. Κάνω download μέσω ota updater, στην συνέχεια πάω στην ROM και κάνω flash, κάνει επανεκκίνηση (γράφοντας κινέζικα κατά την διαδικασία) και απλά ανοίγει όπως ήταν και πρίν.

Τι κάνω λάθος ή που μπορώ να βρώ την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

Εδώ βρίσκω την νέα ROM : https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5861-Stable-45-0-Xiaomi-Hongmi-Redmi-1S-GTV-4-11-14/#files που βρίσκεται η διαδικασία;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω για φίλο και ζητώ συγνωμη αλλα επειδή δεν μπορώ να διαβάσω όλες τις σελίδες...ποια είναι η πιο σταθερή και απροβλημάτιστη ρομ που να έχει και ελληνικά. Ευχαριστώ πολύ
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα έχω περάσει CyanogenMod 11.0 R7 αφού είχα βάλει την R4 και πάω να βάλω το R14. Καθώς πάω να κάνω boot στο TPWR recovery, κολλάει στο "mi" και χωρίς να ανοίξει , φορτώνει το λογότυπο του CyanogenMod. Προσπάθησα να βάλω το την τελευταία έκδοση του recovery μέσω fastboot αλλά και ξανά κολλάει. Αν βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω ανοίγει μια χαρά το κινητό. Καμιά ιδέα πως να βάλω την έκδοση R14?
Link to comment
Share on other sites

Ενα + κ απο εμένα για τον οδηγο.το μπρικαρα με την πρωτη προσπαθεια να βάλω Ρομ.αν δεν έβλεπα τον οδηγό ακόμα θα ψαχνομουν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πηρα προσφατα το κινητο, πρωτες εντυπωσεις απολυτα θετικες. Το πηρα rootaρισμενο και με google play και παραδοξως δεν εχει σκουπιδοεφαρμογες μεσα. Το μονο που ηθελα να ρωτησω ειναι πως μπορουμε να κανουμε customize την αρχικη οθονη, να πεταξω εικονιδια δηλαδη και να μου προτεινετε καμια εφαρμογη που θεωρειται "απαραιτητη" γενικα. Και κανα τροπο να διαχειριστω τη ραμ, να δω ποση ειναι ελευθερη, ποιες εφαρμογες καινε τι, πως κλεινω τις ανοιχτες εφαρμογες κλπ. Ευχαριστω. Edited by Nikos6661
Link to comment
Share on other sites

H αρχική σελίδα που έχεις είναι και η μοναδική μιας και το miui είναι όπως του iPhone, χωρίσ δηλαδή συρτάρι εφαρμογών.

Στην αρχική σελίδα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις θέση στα εικονίδια.

Για να έχεις αυτό που θες θα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιον άλλον launcher.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάποιος το tempered glass της Nilkin?

Μου ήρθε χτες και το πέρασε όπως είδα σε βίντεο και βάσει οδηγιών,έκατσε τέλεια,αλλά παρατηρώ όταν είναι σβηστή η οθόνη μια θολούρα σαν να έχει κρατήσει υγρασία.

Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...