Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

 

Στο επίσημο forum της MIUI από χθες υπάρχει topic με gapps packages συμβατά με MIUI, μαζί με οδηγίες για φλασάρισμά τους. Χρήσιμο νομίζω:

 

http://en.miui.com/thread-44428-1-1.html

Ναι δλδ

Τι σημαινει αυτο για εμας τους ασχετΟΙ;

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χμμμ.... προς Ισραήλ το βλέπω το πακέτο σου... εκεί το περιμένεις? Θα έπρεπε να λέει Country code: GR και να εμφανίζεται στο tracking των ΕΛΤΑ ως IPS απο 16/8. Για βάλε το tracking code που έχεις στο tracking του israelpost http://www.israelpost.co.il/itemtrace.nsf/mainsearch?OpenForm&L=EN. Επικοινώνησε με vickmall να επιβεβαιώσουν το tracking code και αν έχει γίνει "πατατιά" με τα ταχυδρομεία ή τα δικά τους shipments...

 

Το δικο μου δειχνει Gr κανονικα αλλα εχει να ανανεωθεί απο τις 13/9. Η παραγγελία εγινε στις 11/9 και η ένδειξη που δινει ειναι 'in transit':cry:

Θα περιμενω μερες ακομα; :O

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά,

 

Παράγγειλα και εγώ το 1s στις 12/8 από το vickmail και επέλεξα singapore post.

 

Στις 14/8 στάλθηκε και σύμφωνα με το tracking (από singapore post) δείχνει:

 

16-08-2014 Despatched to overseas (Country code: IL)

 

Έχει περάσει πλέον ένας μήνας είναι 16/8 και δεν έχει γίνει update.

Βάζοντας το ίδιο tracking στο elta και elta courier δεν βρίσκει κάποια ακόμη πληροφορία.

 

πως το βλέπετε ? θα μου έρθει το τηλεφωνάκι κάποια στιγμή?

 

Ευχαριστώ!!!

φιλε μου πηγενε ψαξε στα ελτα γιατι και εμενα μου εδειχνε οτι ηταν αγγλια και αυτο ειχε ερθει

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πηγενε ψαξε στα ελτα γιατι και εμενα μου εδειχνε οτι ηταν αγγλια και αυτο ειχε ερθει

Ευχαριστώ παιδιά,

maroubas στο israel post tracking δεν βρίσκω τίποτα. Είχα ξαναπαραγγείλει και στο παρελθόν για κάποιο γνωστό και είχε έρθει μέσω Ισραήλ.

Απλά με τρομάζει ότι έχει περάσει ένας μήνας και δεν έχω δει κάτι ακόμα.

 

isos στα ελτά πως να το ψάξω ? να πάω με το tracking και να ρωτήσω?

 

Έστειλα mail στο vickmaill δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ok διαβασα το πρώτο ποστ,

εγω θέλω να βάλω Ρωσσικά οπότε λογικά βάλω την multilang rom

 

πηγαίνοντας στο λινκ λέει Xiaomi Redmi 1S (Doesn't have weekly releases):

 

Xiaomi Redmi 1S WCDMA - Stable 24.0.0 Multilang

 

αυτό τι σημαίνει; ότι δεν θα έχει ΟΤΑ? ΠΟΤΕ? πρέπει πάντα με update διαδικασία;

 

Τέλος μια ακόμα ερώτηση. αφου σε ένα M3W , πέρασα την Ελληνική ΡΟΜ , με την μετονομασια σε update.zip και μπαίνοντας στο επίσημο xiaomi recovery, (με αυτό που μου ήρθε το κινητό) έκανα την αναβάθμηση μια χαρα με το recovery της xiaomi. τι παραπάνω θα μου δώσει το TWRP?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τέλος μια ακόμα ερώτηση. αφου σε ένα M3W , πέρασα την Ελληνική ΡΟΜ , με την μετονομασια σε update.zip και μπαίνοντας στο επίσημο xiaomi recovery, (με αυτό που μου ήρθε το κινητό) έκανα την αναβάθμηση μια χαρα με το recovery της xiaomi. τι παραπάνω θα μου δώσει το TWRP?

 

Με το twrp μπορείς να κάνεις backup / restore της rom που φοράει η συσκευή σου, κάτι που δεν παρέχεται από το Mi Recovery.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά,

maroubas στο israel post tracking δεν βρίσκω τίποτα. Είχα ξαναπαραγγείλει και στο παρελθόν για κάποιο γνωστό και είχε έρθει μέσω Ισραήλ.

Απλά με τρομάζει ότι έχει περάσει ένας μήνας και δεν έχω δει κάτι ακόμα.

 

isos στα ελτά πως να το ψάξω ? να πάω με το tracking και να ρωτήσω?

 

Έστειλα mail στο vickmaill δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.

 

Ευχαριστώ!

Καλημερα εγω ειχα παει γιατι δεν ειχε η περιοχη ταχυδρομο και εψαχνα τους λογαριασμους. του ρωσησα εαν ειχα καποιο δεμα και ειχε ερθει δεν τους το ζητησα με το tracking μονο με το ονομα μου.να πω οτι δεν πηγα στο ταχυδρομειο αλλα στο κεντρο διαλογης στα γλυκα νερα

Link to comment
Share on other sites

πηγαίνοντας στο λινκ λέει Xiaomi Redmi 1S (Doesn't have weekly releases):

αυτό τι σημαίνει; ότι δεν θα έχει ΟΤΑ? ΠΟΤΕ? πρέπει πάντα με update διαδικασία;

Τέλος μια ακόμα ερώτηση. αφου σε ένα M3W , πέρασα την Ελληνική ΡΟΜ , με την μετονομασια σε update.zip και μπαίνοντας στο επίσημο xiaomi recovery, (με αυτό που μου ήρθε το κινητό) έκανα την αναβάθμηση μια χαρα με το recovery της xiaomi. τι παραπάνω θα μου δώσει το TWRP?

1.το OTA update είναι υπερεκτιμημένο και απαιτεί απείραχτη ουσιαστικά συσκευή(με την official φυσικά)

2.πανεύκολο είναι και το update μέσω recovery,σημασία έχει να βγαίνουν updates.

3.το TWRP προσφέρει πολλά περισσότερα,αλλά μπορείς να το βάλεις και αργότερα όταν τα χρειαστείς-ανακαλύψεις:)

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=43304&highlight=TWRP%2BRecovery%2Bredmi%2B1s

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=25335&highlight=TWRP%2BRecovery%2Bredmi%2B1s

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΔΩ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΣΥΠΤΩΜΑ

ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΙΣ 2 ΚΑΡΤΕΣ ΟΝ -STANDBY ΑΛΛΑ Κ WIFI ΕΝΕΡΓΟ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΤΟΥ ΔΗΛ.ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΕΑΝ ΜΙΛΑΣ ΣΥΧΡΟΝΩΣ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΕΝΕΙ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ .ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Κ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΟΡΤΙΖΩ ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ "ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ"

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΠΩΣ ΤΟ ΕΛΥΣΕ ?

 

 

ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΝ ΕΜΠΕΙΡΩΝ ΧΡΗΣΤΩΝ

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Άμα περάσεις την fastboot rom με το mi tools δεν χρειάζεται να κάνεις κανένα wipe, θα διαγραφούν όλα από μόνα τους.

 

Αν περάσεις την rom από recovery, τότε κάνε όλα τα wipes.

 

Δεν καταλαβαίνω... Άμα κάνω όλα τα WIPES, δεν θα διαγραφεί και η ROM που έχω περασμένη (update.zip) στην μνήμη της συσκευής ;

και μετά δεν θα έχω το update.zip για να αναβαθμήσω....

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω... Άμα κάνω όλα τα WIPES, δεν θα διαγραφεί και η ROM που έχω περασμένη (update.zip) στην μνήμη της συσκευής ; και μετά δεν θα έχω το update.zip για να αναβαθμήσω....

 

Θα τοποθετήσεις το update.zip με τη ROM στη συσκευή, μετά θα μπεις στη recovery και θα εγκαταστήσεις τη νέα ROM και μετά πριν κάνεις reboot θα κάνεις όλα τα wipe. Αυτό εν ολίγοις σου είπε ο φίλος. Το έχω κάνει κι εγώ αυτό και μη φοβάσαι όλα καλά θα γίνουν.

 

Φυσικά αν κάνεις όλα αυτά το update.zip δεν θα υπάρχει εκεί που το είχες τοποθετήσει. θα έχει φύγει με το wipe. :)

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Για εμας τους αδαεις

Υπαρχει ενας οδηγος για

Fastboot ωστε να γινει οπως βγηκε απο τη μανα του και να παιξουμ με το miui και να μη μας τη λενε οι ειδικοι;:p

Twrp recovery , τι ειναι αυτο πως το κανουμε και σε τι χρησιμευει;

Ευχαριστω εκ των προτερων

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

εδώ υπάρχει η cm11 από ότι διάβασα δουλεύουν όλα

http://www.htcmania.com/showthread.php?t=893300

δεν την δοκίμασα ακόμη μπορεί (αν βρω χρόνο) το ΣΚ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για εμας τους αδαεις

Υπαρχει ενας οδηγος για

Fastboot ωστε να γινει οπως βγηκε απο τη μανα του και να παιξουμ με το miui και να μη μας τη λενε οι ειδικοι;:p

Twrp recovery , τι ειναι αυτο πως το κανουμε και σε τι χρησιμευει;

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

fastboot

http://en.miui.com/thread-44922-1-1.html

twrp

http://teamw.in/project/twrp2/241

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

CM11 στο Redmi 1S... καιρός ήταν να ξεμπουκώσει λίγο.

Την πέρασα ήδη. Λείπουν κάποια πράγματά που γίνονταν χωρίς εξτρά εφαρμογές. Την δοκιμάζω σήμερα σε όλα και σας λέω εντυπώσεις.

Αρκετές παραμετροποιήσεις αλλά δεν έχω καταφέρει να αφαιρέσω εφαρμογές με το titanium. Της αφαιρεί και στην επανεκκίνησή είναι πάλι μέσα

Edited by astronaytis
Link to comment
Share on other sites

Τι ελεύθερη ram σου δίνει;

Με τις ίδιες εφαρμογές που είχα και πριν περίπου στα ιδία επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόση ram;

Το τσεκάρω και βλέπω ότι μετά από αρκετή ώρα ανοιχτό το τηλέφωνο παίζει από 280-320. Τελικά αφαίρεσα εφαρμογές με root explorer. Γενικά το βλέπω πιο smooth από ότι με την Miui. Μπορεί να είναι και εντύπωσή μου όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια χαρά είσαι, με την CM είναι λογικό να τρέχει πιο ανάλαφρα. Αν βρεις τίποτα bugs, ενημέρωσε εδώ γιατί σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς κατόχους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι, με την CM είναι λογικό να τρέχει πιο ανάλαφρα. Αν βρεις τίποτα bugs, ενημέρωσε εδώ γιατί σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς κατόχους.

Μέχρι τώρα όλα καλά. Νομίζω ότι έχω καλύτερή ποιότητα σήματος τόσο σε δίκτυο κινητής όσο και σε ασύρματο δίκτυο. Οι φωτογραφίες από την κάμερα αποθηκεύονται όπου εσύ ορίσεις. Παραμετροποιήσεις αρκετές. Κατανάλωσή από ότι διακρίνω η ίδια. Αποστολή 160 χαρακτήρων στο SMS αλλά μόνο κεφάλαια. Προς το παρών αυτά

Edited by astronaytis
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα όλα καλά. Νομίζω ότι έχω καλύτερή ποιότητα σήματος τόσο σε δίκτυο κινητής όσο και σε ασύρματο δίκτυο. Οι φωτογραφίες από την κάμερα αποθηκεύονται όπου εσύ ορίσεις. Παραμετροποιήσεις αρκετές. Κατανάλωσή από ότι διακρίνω η ίδια. Αποστολή 160 χαρακτήρων στο SMS αλλά μόνο κεφάλαια. Προς το παρών αυτά

Ρε παιδιά ποιά είναι αυτή η Cm ; Δεν είναι Miui;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...