Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν έβαλα την 37.0 multilang. Σαφώς βελτιωμένη, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Δεν έχω καν ιδέα που θα μπορούσα να το δηλώσω σαν bug. Πάντως είναι αρκετά καραμπινάτο ως bug, μου φαίνεται παράξενο που δεν έχει δηλωθεί ακόμα. Έχει ιδέα κανείς που μπορεί να αναφερθεί;

 

Με είτε το hangout, είτε το handcent SMS, εμφανίζονται σωστά οι αποστολείς.

 

Επαναλαμβάνω τι εστί το πρόβλημα:

1) Έρχεται ένα εισερχόμενο SMS από γνωστή επαφή, με το +30 στο νούμερο. Κατ'αρχήν εμφανίζεται ένα notification χαμηλά, που είναι του MIUI, ό,τι SMS handling πρόγραμμα και να υπάρχει. Στο notification αυτό αναγράφεται μόνο ο τηλεφωνικός αριθμός με το πρόθεμα +30 και όχι το όνομα του αποστολέα (από τις επαφές)

 

2) Αν έχετε το στοκ πρόγραμμα για SMS και κλικάρετε πάνω στο παραπάνω notification, θα πάτε στο στοκ πρόγραμμα. Εκεί άμα δείτε τη λίστα εισερχομένων SMS θα δείτε ότι είναι με νούμερα. Αν κλικάρετε σε ένα από αυτά για να το διαβάσετε και μετά ξαναγυρίσετε στη λίστα των SMS, θα δείτε ότι αντικαθιστά το νούμερο με το όνομα από τις επαφές! Αν και μου έχει τύχει να ξαναμπαίνω στο ίδιο μήνυμα και ... να το ξαναγυρίζει σε νούμερο!

Εγώ χρησιμοποιώ την ίδια ROM και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το όνομα της επαφής στα εισερχόμενα (και εξερχόμενα sms) είτε η επαφή έχει φωτογραφία είτε όχι. Έχω βέβαια σε όλα τα νούμερα (κουσούρι από το εξωτερικό από τα παλιά) γραμμένα σε μορφή +30 (κενό) 1234567890...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερες

Εγω το εβαλα χτες σε airplane mode

Και σημερα η μπαρα ειδοποιησεων πανω με τα δικτυα , wifi , μπαταρια και λοιπα

Ειναι αφαντη

Αυτο το να κανει ο,τι γουσταρει δεν αντεχεται

Καμμια ιδεα πως επαναφερεται η μπαρα; Πρεπει στην επιφανεια εργασια να τ

Κανω με το δαχτυλο προς τα κατω για να φανεου τα παραπανω

Ποσο σπαστικο πια

 

Edit

Εκανα και επανεκκινηση αλλα τζιφος

Edited by PETTROS
κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες

Εγω το εβαλα χτες σε airplane mode

Και σημερα η μπαρα ειδοποιησεων πανω με τα δικτυα , wifi , μπαταρια και λοιπα

Ειναι αφαντη

Αυτο το να κανει ο,τι γουσταρει δεν αντεχεται

Καμμια ιδεα πως επαναφερεται η μπαρα; Πρεπει στην επιφανεια εργασια να τ

Κανω με το δαχτυλο προς τα κατω για να φανεου τα παραπανω

Ποσο σπαστικο πια

 

Edit

Εκανα και επανεκκινηση αλλα τζιφος

 

Ρε Πετρο μηπως να το εστελνες πισω;;

Το κινητο σου εχει βγαλει τα πιο πολλα προβληματα απο ολους μας. Αν δεν κανεις κατι λαθος εσυ, τοτε εχει θεμα το κινητο.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Ποιο προγραμμα εχετε βαλει για τα μυνηματα; εχω μονο μια καρτα και δεν με απασχολει τοσο να ειναι και για τις δυο

Επισης εχω και εγω θεμα με fc, οποτε μπαινω στον πλοηγο, τις μισες φορες με πεταει. Βεβαια δεν χρησιμοποιω αλλα πραγραμματα περα απο το viber και αυτο. απο ρομ εχω την gtv 3.20

Επισης κανενα καλυτερο προγραμμα απο το sygic υπαρχει για gps; ενω ειμαι ευχαριστημενος γενικα, χθες με εδειχνε να πηγαινω δεξια, ενω ο προορισμος μου ηταν αριστερα, οτι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ Πέτρο μάλλον βρήκα λύση στο πρόβλημα σου. Εννοώ τις ρυθμίσεις που αλλάζουν μονές τους.

Πιθανόν εχεις βάλει απο το μενού ασφαλεια\ ενεργεια\ να μπενει στο "προκαθορισμένο" μετα απο κάποια ωρα αυτό λοιπόν το προκαθορισμένο έχει τις ρυθμίσεις που περιγραφεις

Link to comment
Share on other sites

Ποιο προγραμμα εχετε βαλει για τα μυνηματα; εχω μονο μια καρτα και δεν με απασχολει τοσο να ειναι και για τις δυο

Επισης εχω και εγω θεμα με fc, οποτε μπαινω στον πλοηγο, τις μισες φορες με πεταει. Βεβαια δεν χρησιμοποιω αλλα πραγραμματα περα απο το viber και αυτο. απο ρομ εχω την gtv 3.20

Επισης κανενα καλυτερο προγραμμα απο το sygic υπαρχει για gps; ενω ειμαι ευχαριστημενος γενικα, χθες με εδειχνε να πηγαινω δεξια, ενω ο προορισμος μου ηταν αριστερα, οτι να ναι.

 

Με την 3.20 είχα και εγώ τέτοια προβλήματα. Γύρισα στην 3.18 όπου μου δουλεύει άψογα το τηλ. Μέχρι να βγει ρομ που να έχει ουσιώδη αλλαγές και να δουλεύει σωστά, θα παραμείνω με αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα ακριβώς το ιδιο πράγμα σήμερα.

το ειχα στη κολοτσεπη και καθόμουν σε καρεκλα, οταν το έβγαλα ειχε αυτο το πράγμα

μάλλον ήμουν τυχερός γιατι μετα απο 10 λεπτα παρατηρησα οτι σιγα σιγά μίκρυνε από μονο του το σημάδι εως οτου εξαφανίστηκε εντελως από μονο του μέσα σε 2 ώρες. το touch λειτουργούσε κανονικά

 

οποτε προσοχή μην ζουλατε την οθονη στις τσέπες μεσα.. σιγουρα δε το χτυπησα καπου και ήταν που καθόμουν πάνω του

 

πιστευω το tempered glass ειναι η λυση

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως είναι στην ησυχία του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αντιθέτως είναι στην ησυχία του.

Αποφασισε λοιπον να παει την μπάρα στη lockscreen!!!!!

Συρτάρι εφαρμογων και επιφάνεια εργασίας αφαντη η μπάρα. Στην επιφάνεια την βλέπω αμα κατεβαζω την οθόνη με το χερι και με παει κατευθείαν σε όλα τα κουμπιά

Τρέλλα πραματα.

Ξαναβαλα το airplane mode και στην επαναφορά ζητάει τα πιν απο τις καρτες γιατί με πετάει εξω. Σωστο και αυτο;

 

Κατα τα αλλά παει σφαίρα.

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα την 37.0 multilang. Σαφώς βελτιωμένη, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Δεν έχω καν ιδέα που θα μπορούσα να το δηλώσω σαν bug. Πάντως είναι αρκετά καραμπινάτο ως bug, μου φαίνεται παράξενο που δεν έχει δηλωθεί ακόμα. Έχει ιδέα κανείς που μπορεί να αναφερθεί;

 

Με είτε το hangout, είτε το handcent SMS, εμφανίζονται σωστά οι αποστολείς.

 

Επαναλαμβάνω τι εστί το πρόβλημα:

1) Έρχεται ένα εισερχόμενο SMS από γνωστή επαφή, με το +30 στο νούμερο. Κατ'αρχήν εμφανίζεται ένα notification χαμηλά, που είναι του MIUI, ό,τι SMS handling πρόγραμμα και να υπάρχει. Στο notification αυτό αναγράφεται μόνο ο τηλεφωνικός αριθμός με το πρόθεμα +30 και όχι το όνομα του αποστολέα (από τις επαφές)

 

2) Αν έχετε το στοκ πρόγραμμα για SMS και κλικάρετε πάνω στο παραπάνω notification, θα πάτε στο στοκ πρόγραμμα. Εκεί άμα δείτε τη λίστα εισερχομένων SMS θα δείτε ότι είναι με νούμερα. Αν κλικάρετε σε ένα από αυτά για να το διαβάσετε και μετά ξαναγυρίσετε στη λίστα των SMS, θα δείτε ότι αντικαθιστά το νούμερο με το όνομα από τις επαφές! Αν και μου έχει τύχει να ξαναμπαίνω στο ίδιο μήνυμα και ... να το ξαναγυρίζει σε νούμερο!

 

γιατί επιμένεις ;;; :)

είναι θέμα Κινητού που προέρχεται από Κίνα που έχουν περισσότερα ψηφία στα τηλέφωνα τους . -

Εχεις 4 λύσεις (δε μου έρχονται άλλες τώρα)

1)Hadcend / Go sms / Οποιο άλλο πρόγραμμα θες (το 1 που λες είναι στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων οπότε πρέπει να μπεις να το απενεργοποιήσεις)

2)Βάζεις σε όλες τις επαφές το +30 (π.χ. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maplekeycompany.apps.numberfixer για να το βάλεις σε όλες εύκολα)

3)Βρίσκεις άλλη ρομ - εκτός από miui - (αν βρεις πες και σε μας)

4)Μαθαίνεις και το διορθώνεις με τον δύσκολο τρόπο (πείραγμα αρχείων συστήματος, πείραγμα του mms.apk κλπ , υπόψιν πρέπει να τα κάνεις σε κάθε update)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει πρόβλημα με την οθόνη που δεν ανάβει όταν μιλάτε στο τηλέφωνο και το απομακρύνετε από το αυτί σας, ας δοκιμάσει να πατήσει *#*#6484#*#* και μετά να επιλέξει το no.8 και να ακολουθήσει τις οδηγίες.. Της κοπέλας μου έτσι έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για όποιον έχει πρόβλημα με την οθόνη που δεν ανάβει όταν μιλάτε στο τηλέφωνο και το απομακρύνετε από το αυτί σας, ας δοκιμάσει να πατήσει *#*#6484#*#* και μετά να επιλέξει το no.8 και να ακολουθήσει τις οδηγίες.. Της κοπέλας μου έτσι έφτιαξε.

 

Αν είναι δοκιμασμένο... να το βάλουμε στο πρώτο post.

 

3)Βρίσκεις άλλη ρομ - εκτός από miui - (αν βρεις πες και σε μας)

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει.

 

Επισης κανενα καλυτερο προγραμμα απο το sygic υπαρχει για gps; ενω ειμαι ευχαριστημενος γενικα, χθες με εδειχνε να πηγαινω δεξια, ενω ο προορισμος μου ηταν αριστερα, οτι να ναι.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σήμερα ΔΕΝ χτύπησε το ξυπνητηρι.

Στις δοκιμές μετα αντί της οθόνης που έβγαζε μέχρι τώρα (ίδια με την τηλεφωνική κλήση) βγάζει μια γαλάζια αλλά δεν χτυπάει και πανω αριστερά έχει και καλά το ρολόι και κάτι σαν τηλέφωνο αλλά σαν να έχει χ. Και ολοα αυτά μάλλον απο χτες απο το airplane mode.

Βαριεμαι να το ξανασεταρω για 3η φορά.

Βουρ στο σαμσουνακι και σε αυτό πειράματα.

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δοκιμασμένο... να το βάλουμε στο πρώτο ποστ

 

Δοκιμασμένο είναι.. Τώρα το θέμα είναι για πόσο θα κρατήσει.. Αν δεν νομίζω να ξαναχαλασει.. Βασικά αυτό που έκανε ήταν μια βαθμονόμηση του αισθητήρα

Link to comment
Share on other sites

Πoλυ ωραιo τo κινητo...Με τρoμαξε στην αρχη η λιγη ραμ,αλλα μετα απo ενα καλo σεταρισμα εχω αρκετη ελευθερη.Δεν εχω δει oυτε ενα fc,oυτε ενα ψιλo-κoλληματακι...Καπoια θεματα με χαλανε λιγακι στην miui αλλα συνηθιζoνται,oπως τo κλειδωμα ξεκλειδωμα πχ...

Ενα θεματακι μoυ εχει μεινει να λυσω αν και τo βλεπω δυσκoλo...Τα soft keys θελω να αναβoυν oπως στις υπoλoιπες συσκευες αλλα δεν εχω βρει καπoια ρυθμιση η εφαρμoγη να τo κανει.Μηπως κανεις;;;

 

Και μια πρoταση:κατεβαστε τoν boat mini browser απo playstore να δειτε μεταμoρφωση!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πoλυ ωραιo τo κινητo...Με τρoμαξε στην αρχη η λιγη ραμ,αλλα μετα απo ενα καλo σεταρισμα εχω αρκετη ελευθερη.Δεν εχω δει oυτε ενα fc,oυτε ενα ψιλo-κoλληματακι...Καπoια θεματα με χαλανε λιγακι στην miui αλλα συνηθιζoνται,oπως τo κλειδωμα ξεκλειδωμα πχ...

Ενα θεματακι μoυ εχει μεινει να λυσω αν και τo βλεπω δυσκoλo...Τα soft keys θελω να αναβoυν oπως στις υπoλoιπες συσκευες αλλα δεν εχω βρει καπoια ρυθμιση η εφαρμoγη να τo κανει.Μηπως κανεις;;;

 

Δεν έρχεσαι κι από δω να μας βοηθήσεις κι εμάς στο σετάρισμα?.....κερνάω καφέ....:lol::happy:.....Πες κανά κόλπο και πες τι φοράς επάνω....:)

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεσαι κι από δω να μας βοηθήσεις κι εμάς στο σετάρισμα?.....κερνάω καφέ....:lol::happy:.....Πες κανά κόλπο και πες τι φοράς επάνω....:)

 

Τo κινητo ηρθε ρooτ γιατι εχω βαρεθει σε oλα τα κινητα να κανω διαδικασιες ωρων πια...Με multi την oπoια και αφησα...

Απλα κατεβασα απo τo play store uninstaller root και ξηλωσα oτι δεν χρειαζoμoυν κ oτι θεωρoυσα βαρυ τo αντικατεστησα...

Πχ εβγαλα τo πληκτρoλoγιo Google και εβαλα ενα αλλo κ κερδισα 15 MB.

Εβγαλα τo gallery πoυ εχει κ τoν player κ εβαλα αλλα απo τo store...αλλα 12 MB ...καπως ετσι ειμαι ενας ευτιχισμενoς κατoχoς...:happy: και συνεχισα ετσι..

Αθηνα εισαι;

Edited by Aifel_tower
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πρόσεξε όμως γιατί αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν θα έχεις πληκτρολόγιο για να σετάρεις τη συσκευή σου. Ενημερωτικά... δεν πετάμε ότι δεν μας αρέσει, αλλά ότι μπορεί να πεταχτεί χωρίς να δημιουργεί προβλήματα στη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε όμως γιατί αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν θα έχεις πληκτρολόγιο για να σετάρεις τη συσκευή σου. Ενημερωτικά... δεν πετάμε ότι δεν μας αρέσει, αλλά ότι μπορεί να πεταχτεί χωρίς να δημιουργεί προβλήματα στη συσκευή.

 

Σε ευχαριστω,δεν τo ειχα σκεφτει...

Εχω κρατησει oμως την φoβερη εφαρμoγη πoυ ειχε backup&restore...

Ετσι πιστευω θα λυθει.Αληθεια δεν εχω δoκιμασει πoτε επαναφoρα,ξαναστηνω την ρoμ παντα...Να εισαι καλα oμως...

Link to comment
Share on other sites

Το backup&restore παίρνει backup και από τις εφαρμογές του συστήματος; Δε νομίζω.

 

Αφoυ βρε τo πληκτρoλoγιo ειναι απo play, k to uninstaller root κραταει oυτως η αλλως backup τα default/system apk κατα την απεγκατασταση...:p

Link to comment
Share on other sites

γιατί επιμένεις ;;; :)

Χαχαχα, όχι από πείσμα πάντως :)

 

Εχεις 4 λύσεις (δε μου έρχονται άλλες τώρα)

1)Hadcend / Go sms / Οποιο άλλο πρόγραμμα θες (το 1 που λες είναι στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων οπότε πρέπει να μπεις να το απενεργοποιήσεις)

Handcent έχω βάλει, μέχρι στιγμής όλα καλά. Μόνο αν έχεις την καλοσύνη, που βρίσκω για να απενεργοποιήσω το notification του ΜΙUI;

 

3)Βρίσκεις άλλη ρομ - εκτός από miui - (αν βρεις πες και σε μας)

4)Μαθαίνεις και το διορθώνεις με τον δύσκολο τρόπο (πείραγμα αρχείων συστήματος, πείραγμα του mms.apk κλπ , υπόψιν πρέπει να τα κάνεις σε κάθε update)

Α πα πα, τζιζ! :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Επειδή δεν έχω φορτιστή μαζί μου μπορεί να μου πει κάποιος τα volt και ampere που λέει από πίσω ο δικός μας για να πειραματιστω με άλλον;
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι ειναι 1A και ολοι ειναι 5V. Οτιδηποτε βαλεις απο 0.5A και πανω θα το φορτισει. Αν δεν φορτιζει, ειναι πολυ μικρος. Αν αντιθετα ειναι πολυ μεγαλος, θα φορτισει πιο γρηγορα, κατι που δεν συμπαθουν οι μπαταριες συνηθως για την μοκροζωια τους.
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι ειναι 1A και ολοι ειναι 5V. Οτιδηποτε βαλεις απο 0.5A και πανω θα το φορτισει. Αν δεν φορτιζει, ειναι πολυ μικρος. Αν αντιθετα ειναι πολυ μεγαλος, θα φορτισει πιο γρηγορα, κατι που δεν συμπαθουν οι μπαταριες συνηθως για την μοκροζωια τους.

Ευχαριστώ Νικόλα. Αυτός που έχω εδώ είναι 0.35A και δείχνει όντως ότι φορτίζει πιο αργά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της αφυπνισης το λυσαμε. Αποφάσισε μονο του να αλλάξει σκριν και να παει τον ήχο στο μηδέν

*********

Το notification bar ακόμα κρύβεται στην επιφάνεια εργασίας (πρεπει να την ακουμπησω και να φανούν όλοι οι διακόπτες) , στο δε συρτάρι εφαρμογών απλα δεν υπάρχει. Σε οποία εφαρμογή μπαίνω . τσουπ εκεί πανω είναι

**********

Είναι σωστο το airplane mode να σε πετάει εξω σαν επανεκκινηση;

***********

Επίσης δε ΠΑ να βάλω την οθόνη να σβήνει στα 5 λεπτα; την επόμενη ωρα . στιγμη το γυρνάει στα 30 δεύτερα. Μονο στο ποτε δεν σβήνει

***********

" το εχουν" οι τύποι

Κατα τα αλλά και για να μην είμαι άδικος όλα Πολύ καλά

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια που θα το καν Τσέστερ θα περάσω και την 3.22 και ο.τι άλλο μου ερθει και θα αναφέρω ανάλογα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...