Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, το 1S το εχω προτείνει σε μια φιλη που ειδε το THL μου και θέλει και αυτη κινεζο. βεβαια εγω το προτεινα με κυριο ατου τα ΟΤΑ updates. Με Multilingual out of the box rom θα εχει ΟΤΑ udates? διαβασα καμια 10+σελιδες προσπαθώντας να βρω μονος μου την απαντηση αλλα ματαια. Γιατι πολλοι μονοι σας περνατε τις τελευταιες ΡΟΜ . Ευχαριστω εκ των προτερων. Για ολα τα αλλα του κινητού εχω παρει απαντήσεις μιας κ έριξα μπόλικο διάβασμα.

Καλη σου ημερα

Προς το παρρον μονο η ΑγγλοΚινεζικη εργοστασιακη rom περνει ΟΤΑ. Ακομα και η τελευταια multilanguage κατι εκαναν και δεν περνει. Αργα η γρηγορα ομως θα βγαλουν την καλη με την διορθωση του.

Οσο για την Ελληνικη σιγουρα και αυτη προς το παρρον δεν περνει ΟΤΑ.

Βεβαια ειναι τοσο ευκολο με τον updater να αλλαζεις rom που δεν θα εχει προβλημα.

Το θεμα ειναι να μην αλλαζεις καθε τοσο rom αλλα να βγει μια stable καλη να τελειωνουμε, δεν εχουμε μονο το κινητο να ασχολούμαστε. Αν βγει μια να διορθωνει την μπαταρια δεν θα ξανασχοληθω καθολου γιατι σε ολα τα αλλα ειναι ΟΚ.

 

Οτι αλλο χρειαστεις μας λες.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οποιος μπορει ας μου απαντησει σε μια απορια που εχω.... εβαλα την ελληνικη ρομ και αποτι διαβασα δε χρειαζεται clear σε τιποτα απλα την περναμε πανω απο την προηγουμενη εκδοση. αυτο ομως καποια στιγμη δε θα παρουσιασει προβλημα? δε θα μαζευτουν πολλα παλια αχρηστα αρχεια απο τις παλιες εκδοσεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μου την έχει σπάσει πολύ η αυτονομία του τηλεφώνου......είναι από τα σημαντικότερα που ζητάω τελικά......

 

ΥΓ: Ήδη έχω παραγγείλει άλλο κινητό σήμερα για να το αντικαταστήσω......όταν έρθει εκείνο, το 1S θα βγει στο σφυρί άμεσα......

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μου την έχει σπάσει πολύ η αυτονομία του τηλεφώνου......είναι από τα σημαντικότερα που ζητάω τελικά......

 

ΥΓ: Ήδη έχω παραγγείλει άλλο κινητό σήμερα για να το αντικαταστήσω......όταν έρθει εκείνο, το 1S θα βγει στο σφυρί άμεσα......

 

topmar , υπερβαλεις λιγο ή δεν εχεις χρησιμοποιησει πολλα τετοιου ειδους κινητα. Τα περισσοτερα με το ζορι βγαζουν μερα. Μην περιμενεις απο ενα κινητο που ακομα ειναι σε σταδιο του να βγει μια stable rom θαυματα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μου την έχει σπάσει πολύ η αυτονομία του τηλεφώνου......είναι από τα σημαντικότερα που ζητάω τελικά......

 

ΥΓ: Ήδη έχω παραγγείλει άλλο κινητό σήμερα για να το αντικαταστήσω......όταν έρθει εκείνο, το 1S θα βγει στο σφυρί άμεσα......

 

 

 

Εγώ πάλι δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά σε σχέση με το προηγούμενο κινητό μου (Samsung galaxy s duos)

Ελπίζω το νέο σου κινητό να παίζει όπως το θες. Εμένα τα μόνα προβλήματα που έχω είναι η αδυναμία, έως τώρα, αποστολής μηνυμάτων με 160 χαρακτήρες (δοκίμασα κάποιες τρίτες εφαρμογές αλλά δεν παίζουν με 2 sim που έχω) και η αδυναμία απευθείας αποθήκευσης φωτογραφιών στην εξωτερική κάρτα μνήμης.

Έχει κανένας συνάδελφος εδώ λύση σε αυτά τα προβληματάκια;

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει ας μου απαντησει σε μια απορια που εχω.... εβαλα την ελληνικη ρομ και αποτι διαβασα δε χρειαζεται clear σε τιποτα απλα την περναμε πανω απο την προηγουμενη εκδοση. αυτο ομως καποια στιγμη δε θα παρουσιασει προβλημα? δε θα μαζευτουν πολλα παλια αχρηστα αρχεια απο τις παλιες εκδοσεις?

 

Τα άχρηστα που λες αντικαθιστουνται από νεώτερα και βελτιωμένα. Ούτως ή άλλως περνώντας μια νεότερη ρομ χωρίς κανένα wipe, στην ουσία συμβαίνει το wipe dalvik cache το οποίο ξαναχτιζει μια προς μια κάθε εφαρμογή. Εάν κάποιος αντιμετωπισει κάποιο πρόβλημα με κάποια εφαρμογή πρώτου κάνει την αναβάθμιση, τότε καλό είναι να κάνει όλα τα wipes. Εάν όλα δουλεύουν ρολόι, τότε το αφήνει ως έχει για να μην τραβήξει εκ νέου τον βραχνά του νέου στησίματος. Προσοχή επίσης και κατά την διαδικασία backup. Πρέπει να δουλεύουν όλα καλά για να γίνει. Εάν κάτι είναι προβληματικό, μετά το restore επανέρχεται και το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

topmar , υπερβαλεις λιγο ή δεν εχεις χρησιμοποιησει πολλα τετοιου ειδους κινητα. Τα περισσοτερα με το ζορι βγαζουν μερα. Μην περιμενεις απο ενα κινητο που ακομα ειναι σε σταδιο του να βγει μια stable rom θαυματα.

 

Τον τελευταίο χρόνο 5 διαφορετικά Android κινέζικα.....σου φτάνουν? Το τελευταίο 2μηνο 3 τέτοια (Lenovo S650, Coolpad F1 και Xiaomi Hongmi Red Rice 1S), αρκούν?

 

Ξέρω πολύ καλά τι λέω και πόσο ικανοποιημένος πρέπει να είμαι η όχι, από μια μπαταρία 2000mAh .......που την ίδια χωρητικότητα είχαν και τα Lenovo και Alcatel που είχα και κρατούσαν +0,5 μέρα τουλάχιστον....

 

Οπότε άσε με να ξέρω καλύτερα.....φιλικότατα το λέω....:)

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο χρόνο 5 διαφορετικά Android κινέζικα.....σου φτάνουν? Το τελευταίο 2μηνο 3 τέτοια (Lenovo S650, Coolpad F1 και Xiaomi Hongmi Red Rice 1S), αρκούν?

 

Ξέρω πολύ καλά τι λέω και πόσο ικανοποιημένος πρέπει να είμαι η όχι, από μια μπαταρία 2000mAh .......που την ίδια χωρητικότητα είχαν και τα Lenovo και Alcatel που είχα και κρατούσαν +0,5 μέρα τουλάχιστον....

 

Οπότε άσε με να ξέρω καλύτερα.....

 

OK ξερεις καλυτερα...

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Πρόσφατα αγορασα το Hongmi 1s και ολα λειτουργούσαν κανονικά με την δική του ROM.

Του πέρασα την ελληνική ROM απο εδώ και τώρα ενώ η ανοιχτή ακρόαση και τα ακουστικά δουλεύουν κανονικά, δεν δουλεύει το ακουστικό της συσκευής.

Καμιά ιδέα να λύσω αυτό το πρόβλημα? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τσεκάρω το ακουστικό?

Πώς μπορώ να γυρίσω πίσω στη Αγγλοκινέζικη έκδοση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

report: Την πρώτη μέρα χρήσης ψήνεις μπιφτέκια στο πίσω καπάκι:worry:.

Πλήρης αποφόρτιση και σήμερα κανονική η θερμοκρασία :D

Επειδή αυξήθηκε η πρεσβυωπία μου από το διάβασμα...

Πώς είπαμε ότι ρυθμίζουμε την κάμερα να αποθηκεύει στην κάρτα ?

Και πώς μεταφέρουμε στην κάρτα τις εφαρμογές ?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν υπαρχει τροπος να μπουν εφαρμογες κατεβασμενες και φωτο και μουσικη στην sd card:!:
κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μιά βοήθεια γιατί δεν βρίσκω άκρη.

Για να αλλάξω την μαμίσια αγγλοκινέζικη ROM αντέγραψα την Ελληνική (GTV_3.10 - 10η έκδοση της Ελληνικής MIUI ROM) στην SD card, ζήτησα να κάνει αναβάθμιση, είδε το αρχείο και έκανε κανονικά την αναβάθμιση.

Το πρόβλημα που έχω τώρα και γράφω και πιό πάνω είναι ότι δεν δουλεύει το ακουστικό του τηλεφώνου.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς μπορώ να ξαναβάλω μιά άλλη ROM (Αγγλοκινέζικη ή Multilanguage) να δώ αν φτιάξει;

Το έψαξα στα προηγούμενα post αλλα δεν βρήκα άκρη.

Αντέγραψα μια ROM (miuiandroid_multi_armani_JHCCNBD24.0_jb-4.3.zip) στην SD card αλλα δεν βρίσκω πλέον τρόπο να την τοποθετησω.

 

Πρίν πιάσω το "σφυρί" κάθε βοήθεια (με απλά λόγια για εμάς τους αρχάριους) θα ήταν πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μιά βοήθεια γιατί δεν βρίσκω άκρη.

Για να αλλάξω την μαμίσια αγγλοκινέζικη ROM αντέγραψα την Ελληνική (GTV_3.10 - 10η έκδοση της Ελληνικής MIUI ROM) στην SD card, ζήτησα να κάνει αναβάθμιση, είδε το αρχείο και έκανε κανονικά την αναβάθμιση.

Το πρόβλημα που έχω τώρα και γράφω και πιό πάνω είναι ότι δεν δουλεύει το ακουστικό του τηλεφώνου.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς μπορώ να ξαναβάλω μιά άλλη ROM (Αγγλοκινέζικη ή Multilanguage) να δώ αν φτιάξει;

Το έψαξα στα προηγούμενα post αλλα δεν βρήκα άκρη.

Αντέγραψα μια ROM (miuiandroid_multi_armani_JHCCNBD24.0_jb-4.3.zip) στην SD card αλλα δεν βρίσκω πλέον τρόπο να την τοποθετησω.

 

Πρίν πιάσω το "σφυρί" κάθε βοήθεια (με απλά λόγια για εμάς τους αρχάριους) θα ήταν πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ

 

Συμβουλέψου το πρώτο post.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλέψου το πρώτο post.

 

Τελικά ακολουθώντας τις οδηγίες ΕΔΩ εγκατέστησα όλες τις υπάρχουσες ROM χωρίς αποτέλεσμα.

Η λύση ήταν πιό απλή και την λέω για τους φίλους που θα αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα: λίγο χτύπημα στο ύψος του ακουστικού και evuala, άρχισε να βοά πάλι! Προφανώς έπρεπε να ξυπνήσει ο τζίτζικας.

Τα συμπεράσμα ποιότητας κατασκευής δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

...

Τα συμπεράσμα ποιότητας κατασκευής δικά σας.

 

Το κινητό είναι μια χαρά. Εάν σου έκατσε αστοχία υλικού, είσαι άτυχος. Για το δικό σου λοιπόν, βγάλαμε συμπέρασμα.

Edited by nekisia1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που βρήκες το πρόβλημα, γιατί δεν το πουλάς να ησυχάσεις;

 

Δεν το αγόρασα για να το πουλήσω, μοιράστηκα το πρόβλημά μου για να βοηθήσω, γιαυτό δεν είναι τα forum?

Μου θυμίζεις παλιές εποχές αλλα και τωρινές, όπου όποιο αυτοκίνητο, μηχανάκι κτλ είχαμε ήταν και το καλύτερο.

Επειδή έχει ένα πρόβλημα δεν σημαίνει ότι είναι και για πέταμα, είναι -για τα λεφτά του- αξιόλογο τηλέφωνο, αλλα να παραδεχόμαστε και την πραγματικότητα να μην τα στρογγυλεύουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

με αφορμη το ποστ του etna

 

μεχρι τωρα ειχαμε ενα samsung Sduos εγω και ενα nokia lumia 610 η γυναικα μου

 

ψαχνοντας για τηλ ειδα οτι ειναι ψηλα οι τιμες για (και καλα) καλα κινητα και μιας και δεν το θελουμε για επαγγελματικους λογους τοσο πολυ κοιταξα προς κινεζια μερια

 

το hongmi 1s ειναι το πρωτο και περα απο το τριπακι του ψαξιματος

ειμαι πολυ ΟΚ για τη χρηση που του κανω

 

απο οσα γενικα διαβασα κανα μηνα εδω και αλλου ,το προτιμησα λογω του οτι τα ΜΤΚ οπως καταλαβα ολο θεματα εχουν

 

μια χαρα ευχαριστημενος ειμαι

-πλην μπαταριας μεχρι στιγμης (νομιζω εξαντλειται καπως γρηγορα)

-εξωτερικης καρτας οπου ακομα δεν εχω βρει τροπο να ριξω εφαρμογες και μουσικη εκει μεσα

 

δειχνει καλη εταιρεια η xiaomi

 

εσεις τι λετε?

 

αν ειμαι εκτος θεματος , παρακαλω ας μεταφερθει εκει που πρεπει

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Δεν το αγόρασα για να το πουλήσω, μοιράστηκα το πρόβλημά μου για να βοηθήσω, γιαυτό δεν είναι τα forum?

Μου θυμίζεις παλιές εποχές αλλα και τωρινές, όπου όποιο αυτοκίνητο, μηχανάκι κτλ είχαμε ήταν και το καλύτερο.

Επειδή έχει ένα πρόβλημα δεν σημαίνει ότι είναι και για πέταμα, είναι -για τα λεφτά του- αξιόλογο τηλέφωνο, αλλα να παραδεχόμαστε και την πραγματικότητα να μην τα στρογγυλεύουμε όλα.

 

Διόρθωσα το ποστ μου γιατί ήταν ανούσιο και επιθετικό χωρίς λόγο. Πρόλαβες κι έκανες απάντηση. Κάνε μια βόλτα στα φόρα των ευρωπαϊκών συσκευών και γύρισε να μου ξαναπείς ότι το δικό σου δεν ήταν αστοχία υλικού αλλά γενικά το 1S έχει κακή ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εσεις τι λετε?

 

Αν διαβάσεις στις πιο πίσω σελίδες, θα διαπιστώσεις ότι οι κάτοχοι έχουν ήδη πει και έχουν ήδη μοιραστεί τις εμπειρίες τους και τη γνώμη τους μαζί μας. Συνεπώς όποιος θέλει να αποκομίσει μια εικόνα για τη συσκευή... ανατρέχει στα προηγούμενα post.

 

Διόρθωσα το ποστ μου γιατί ήταν ανούσιο και επιθετικό χωρίς λόγο. Πρόλαβες κι έκανες απάντηση. Κάνε μια βόλτα στα φόρα των ευρωπαϊκών συσκευών και γύρισε να μου ξαναπείς ότι το δικό σου δεν ήταν αστοχία υλικού αλλά γενικά το 1S έχει κακή ποιότητα κατασκευής.

 

O άνθρωπος μοιράστηκε μαζί μας την εμπειρία του και μέχρι εκεί. Την ποιότητα κατασκευής θα την κρίνει ο καθένας μας ξεχωριστά με αυτά που θα διαβάσει από τις κριτικές όλων των κατόχων.

 

Ας συνεχίσουμε στα της συσκευής...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του είναι μια τυπική μπαταρία smartphone. Είμαι στην 1μερα και 6 ώρες και είναι στο 3%. Πήγα να ανεβάσω screenshot αλλά δεν το δέχεται από Tapatalk.
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις στις πιο πίσω σελίδες, θα διαπιστώσεις ότι οι κάτοχοι έχουν ήδη πει και έχουν ήδη μοιραστεί τις εμπειρίες τους και τη γνώμη τους μαζί μας. Συνεπώς όποιος θέλει να αποκομίσει μια εικόνα για τη συσκευή... ανατρέχει στα προηγούμενα post.

 

 

 

O άνθρωπος μοιράστηκε μαζί μας την εμπειρία του και μέχρι εκεί. Την ποιότητα κατασκευής θα την κρίνει ο καθένας μας ξεχωριστά με αυτά που θα διαβάσει από τις κριτικές όλων των κατόχων.

 

Ας συνεχίσουμε στα της συσκευής...

 

το εχω αγορασει βρε λεμε

και το εχω εδω και 10 μερες

 

μαλλον το κανονικο ειναι

σε σχεση με αλλες κινεζικες συσκευες

απο διαφορους που εχουν χρησιμοποιησει πρεισσοτερες

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η xiaomi είναι από τις καλύτερες κινέζικες εταιρίες, το ίδιο και οι συσκευές της. Απόλαυσέ την λοιπόν και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η xiaomi είναι από τις καλύτερες κινέζικες εταιρίες, το ίδιο και οι συσκευές της. Απόλαυσέ την λοιπόν και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε...

 

θενκς

την απολαμβανω

και θενκς και στο φορουμ

οπου μαθαινει και ο καθε αδαης (εγω πχ) διαφορα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...