Jump to content

blogging @ myphone.gr: Το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών part 2 [POLL]


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιό είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών; [part 2]  

780 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών; [part 2]

    • BellSouth/IBM Simon Personal Communicator
      6
    • Samsung Galaxy Note
      91
    • Motorola Razr V3
      43
    • Nokia 7650
      112
    • Siemens SX1
      35
    • Nokia 6310i
      122
    • Apple iPhone
      275
    • Ericsson R380
      26
    • Siemens SL45i
      45
    • Nokia 9000
      25


Recommended Posts

Αν είχες ποτέ σου χρησιμοποιήσει browser, email client, maps και οποιοδήποτε web app σε mobile πλατφόρμα πριν το iPhone, θα ήξερες την απάντηση: η πρώτη σοβαρή διαδικτυακή συσκευή τσέπης. Όλα τα άλλα είναι οδοντόπαστες - bluetooth, mms, υπέρυθρες, etc. - όλα τεχνολογίες απαξιωμένες στην εποχή του internet.

 

 

 

Λες το ίδιο και για τη μετάβαση από DOS σε Windows? Και αυτή ήταν απλά μία εξέλιξη στο UI. Σιγά τα λάχανα λοιπόν...

 

+ 1

 

Τα πες ολα! Παλευαμε πριν το iphone

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To iPhone άλλαξε τα δεδομένα και (επανα)προσδιόρισε την έννοια του smartphone. Το 4 ομως ήταν αυτό που πραγματικά άξιζε με την πληρότητά του. Τα προηγούμενα δε με είχαν πείσει.
loading...
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ψηφισα Nokia 7650 αν το iphone οταν βγηκε ηταν μπροστα απο την εποχη τοτε το Nokia 7650 τη ηταν με τοσα καλουδια που ειχε επανω?
[sIGPIC][/sIGPIC] Be Creative.......
Link to comment
Share on other sites

Πιο πριν βεβαια, τα αληθινα smartphone κολλουσαν καθε 10 λεπτα.

Να τα λεμε και αυτα.... Οι πιο μεγαλοι τα θυμομαστε...

Είμαι αρκετά μεγάλος και όσο κολλούσαν τα "αληθινά smartphones" που λες, άλλο τόσο κολλάνε και τα iphone. Ή μήπως δε κολλάνε και κάνουν επανεκινήσεις των φίλων μου σαν εφέ?

Αν είχες ποτέ σου χρησιμοποιήσει browser, email client, maps και οποιοδήποτε web app σε mobile πλατφόρμα πριν το iPhone, θα ήξερες την απάντηση: η πρώτη σοβαρή διαδικτυακή συσκευή τσέπης. Όλα τα άλλα είναι οδοντόπαστες - bluetooth, mms, υπέρυθρες, etc. - όλα τεχνολογίες απαξιωμένες στην εποχή του internet.

Νομίζω ο τίτλος δεν συμβαδίζει με αυτό που έγραψες.

Τώρα αν το bluetooth είναι απαξιωμένη τεχνολογία, ή πχ το usb otg που λείπει από όσο ξέρω από το iphone άστο να το κρίνουν όσοι το έχουν και το χρησιμοποιουν καθημερινά. Για άλλους, όπως εσύ φαντάζομαι που πληρώνουν 1 ευρώ το gb (από το 2007, τώρα σίγουρα πιο φτηνά....) με 5g ταχύτητες, σίγουρα είναι απαξιωμένες τεχνολογίες. Απλά βάλτε μας και εμάς στο κόλπο, ή στην κλίκα αυτών των πακέτων-ταχυτήτων για να ξεφύγουμε από τις απαξιωμένες αυτές τεχνολογίες..

 

Κανείς δεν αμφισβητεί την αξία του πρώτου iphone και το τι έφερε στην κινητή τηλεφωνία. Αλλά επειδή μερικοί ανακάλυψαν τον τροχό με το iphone δε σημαίνει ότι πριν από αυτό υπήρχαν οδοντόκρεμες μόνο. Αν είναι έτσι, αν δεν είχε βγει to 7650 δε θα είχαμε κάμερες, αν δεν είχε βγει το πρώτο κινητό με gps δε θα είχαμε gpos άρα και σε αυτά οφείλουμε το ίδιο ουάου όπως στο iphone. Εκφράσεις τύπου αν δεν ήταν το iphone ακόμα θα είχαμε χοντρές τηλεοράσεις είναι απλά γελοίες.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρκετά μεγάλος και όσο κολλούσαν τα "αληθινά smartphones που λες, άλλο τόσο κολλάνε και τα iphone. Ή μήπως δε κολλάνε και κάνουν επανεκινήσεις των φίλων μου σαν εφέ?

 

 

 

.

Τωρα που το ξανασκεφτομαι, εχεις δικιο.

Λεω να τα αφησω ολα στην ακρη καινα πιασω ενα ipaq 214 που εχω στο συρταρι...

 

Ποιο αιφον κανει επανεκκινηση ρε συ Τασο?

Υπηρχε καποτε ενα bug στην ios 7 κατι που λυθηκε.

Το nokia e6 , symbian belle της γυναικας μου που ενα μηνα τωρα , οτι και να παει να κανει της γραφει "μνημη πληρης, κλειστε καποιες εφαρμογες" τι να του κανω? να το βαψω μπλε και να το πεταξω στη θαλασσα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ξανασκεφτομαι, εχεις δικιο.

Λεω να τα αφησω ολα στην ακρη καινα πιασω ενα ipaq 214 που εχω στο συρταρι...

 

Ποιο αιφον κανει επανεκκινηση ρε συ Τασο?

Υπηρχε καποτε ενα bug στην ios 7 κατι που λυθηκε.

Το nokia e6 , symbian belle της γυναικας μου που ενα μηνα τωρα , οτι και να παει να κανει της γραφει "μνημη πληρης, κλειστε καποιες εφαρμογες" τι να του κανω? να το βαψω μπλε και να το πεταξω στη θαλασσα?

Καταρχήν δε μίλησα κάπου για symbian :). Και δέυτερον δε θυμάμαι το 2007 να υπήρχε ios7. Όπως λοιπόν το e6 της γυναίκας σου βγάζει αυτό το μήνυμα γιατί πολύ πιθανόν να έχει κάποια εφαρμογή που το ενοχλεί, έτσι γίνεται και με κάποιους χρήστες iphone δε ξέρω 3-4-5 ποιό έχουν, που τα φορτώνουν με σαβούρα προφανώς (δεν έχω ιδέα, πιθανολογώ). Το thread εδώ λοιπόν δε μιλάει για το 5s ούτε σου λέει να κάνεις πισωγύρισμα σε συσκευή της εποχής τότε. Γενικά και υποκειμενικά λέει για το καλύτερο κινητό τηλέφωνο (όπως διαβάζω τον τίτλο). Το iphone έκανε τον μεγαλύτερο πάταγο την εποχή του σίγουρα, αλλά καλύτερο κινητό τηλέφωνο....? (υποκειμενικά για κάποιους (πολλούς...) προφανώς ναι)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δε μίλησα κάπου για symbian :). Και δέυτερον δε θυμάμαι το 2007 να υπήρχε ios7. Όπως λοιπόν το e6 της γυναίκας σου βγάζει αυτό το μήνυμα γιατί πολύ πιθανόν να έχει κάποια εφαρμογή που το ενοχλεί, έτσι γίνεται και με κάποιους χρήστες iphone δε ξέρω 3-4-5 ποιό έχουν, που τα φορτώνουν με σαβούρα προφανώς (δεν έχω ιδέα, πιθανολογώ). Το thread εδώ λοιπόν δε μιλάει για το 5s ούτε σου λέει να κάνεις πισωγύρισμα σε συσκευή της εποχής τότε. Γενικά και υποκειμενικά λέει για το καλύτερο κινητό τηλέφωνο (όπως διαβάζω τον τίτλο). Το iphone έκανε τον μεγαλύτερο πάταγο την εποχή του σίγουρα, αλλά καλύτερο κινητό τηλέφωνο....? (υποκειμενικά για κάποιους (πολλούς...) προφανώς ναι)

 

Καταρχην ,γενικα μιλωντας ο τιτλος του θεματος ειναι 100% αστοχος διοτι το καλυτερο τηλεφωνο δεν μπορει να ειναι ενα κινητο 10ετιας . Εδω καθε 3 μηνες βγαινουν και καλυτερα.

Μαλλον εννοει ποιο απο τα τηλεφωνα της λιστα ηταν το καλυτερο τηλ στην εποχη του.

Υπο την εννοια αυτη, θα συμφωνησω οτι το πρωτο αιφον δεν ηταν το καλυτερο τηλεφωνο της εποχης του, λογω των υπερβολικα πολλων ελλειψεων και αδυναμιων, αλλα το 3gs σιγουρα δεν ειχε αντιπαλο.

 

(Το μνημη πληρης ειναι κλασικο μηνυμα σφαλματος στο symbian, κατι σαν την μπλε οθονη των windos. Δεν το προκαλει καποια εφαρμογη, αλλωστε η γυναικα μου δεν εχει εφαρμογες στο Ε6).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Motorola v3 razr είναι για μένα η επιλογή μου από την συγκεκριμένη λίστα... αυτή η συσκευή άλλαξε τα δεδομένα στον σχεδιασμό και στην πρακτικότητα της κινητής.
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

οχι. κανεις και παλι λαθος. η βιομηχανια εκεινη τη στιγμη πηγαινε σε τελειως λαθος κατευθυνση. nokia, ericsson και λοιποι προσπαθουσαν νε μεταφερουν την εμπειρια του desktop pc στο κινητο με τα γνωστα ολεθρια αποτελεσματα. εφτιαχναν smartphones που μονο λιγοι μπορουσαν να τα χρησιμοποιησουν, δυσχρηστα με νοοτροπια desktop pc. (αληθεια στο symbian ποσα "next" πατουσαμε για να εγκαταστησουμε μια εφαρμογη?). Την εμπειρια χρησης αλλαξε το iphone. Μπορουσε να το χρησιμοποιησει και η γιαγια μου. Οχι δεν ηταν ελβετικος σουγιας. Δεν ειχε bt, υπερυθρες ουτε gimmicks που ειχαν αλλα κινητα αλλα ειχε software διαμαντι. Τα οσα λετε ορισμενοι λιγη σημασια εχει.. Το iphone αλλαξε την αγορα ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ. κατεστρεψε rim, nokia, αναγκασε την ms να φτιαξει νεο os και τη google να φτιαξει απο την αρχη το android. οτι και να λετε μερικοι αρα.... Σας εχει διαψευσει η ιδια η αγορα και η βιομηχανια

 

ΥΓ. ε προφανως και θα ψηφιζες note. Δεν ειχε κανεις καμια αμφιβολια στο forum περι τουτου

Δεν ειμαι σίγουρος αν έγραψες ότι έγραψες επειδή δεν κατάλαβες τι λέω όμως διευκρινίζω ότι, κατά την άποψή μου η Apple (οπως πάντα άλλωστε) δεν ανακάλυψε τον τροχό. Οι πραγματικοί innovators (κυρίως Ericsson και NOKIA) δημιουργησαν αυτό που λέμε smartphones και απλά βλέποντας τη δυναμική έκανε ένα βήμα παραπάνω. Δεν νομίζω ότι κάποιος το αρνείται αυτό, και αν κάποιος πει οτι η Apple ανακάλυψε τα smartphones απλά ειναι ασχετος με τον χώρο της τεχνολογίας.

Κατά τα άλλα , ειπα ξανά, αν υπήρχε το φανταστικό p900 το οποίο και δούλεψα από την ώρα που βγήκε ως και το x10i (μετρα χρόνια) θα είχα ψηφίσει αυτό. Αλλά αφού δεν μας τίμησε η Σ.Ο με τη παρουσία του αλλά έβαλε 3 ΝΟΚΙΑ (big surprise) ε οκ, NOTE it is, στη τελική ειναι ενα innovative προϊόν.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

@aroutis αν θεωρείς ότι είναι το note innovative προϊόν και όχι το πρώτο iphone μάλλον φίλε μου εσύ είσαι άσχετος με το χώρο της τεχνολογίας. Δε συγκρίνεται το impact που προκάλεσε το iphone με το αντίστοιχο του note. Edited by bahamut_zero

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ,γενικα μιλωντας ο τιτλος του θεματος ειναι 100% αστοχος διοτι το καλυτερο τηλεφωνο δεν μπορει να ειναι ενα κινητο 10ετιας . Εδω καθε 3 μηνες βγαινουν και καλυτερα.

Μαλλον εννοει ποιο απο τα τηλεφωνα της λιστα ηταν το καλυτερο τηλ στην εποχη του.

Υπο την εννοια αυτη, θα συμφωνησω οτι το πρωτο αιφον δεν ηταν το καλυτερο τηλεφωνο της εποχης του, λογω των υπερβολικα πολλων ελλειψεων και αδυναμιων, αλλα το 3gs σιγουρα δεν ειχε αντιπαλο.

Αυτή την άποψη αποδέχομαι πολύ καλύτερα.

(Το μνημη πληρης ειναι κλασικο μηνυμα σφαλματος στο symbian, κατι σαν την μπλε οθονη των windos. Δεν το προκαλει καποια εφαρμογη, αλλωστε η γυναικα μου δεν εχει εφαρμογες στο Ε6).

(Αυτό είναι περίεργο γιατί έχω να δω τέτοιο μήνυμα από εποχή Ν97.)

Link to comment
Share on other sites

@aroutis αν θεωρείς ότι είναι το note innovative προϊόν και όχι το πρώτο iphone μάλλον φίλε μου εσύ είσαι άσχετος με το χώρο της τεχνολογίας. Δε συγκρίνεται το impact που προκάλεσε το iphone με το αντίστοιχο του note.
Ασχετος με τον χρόνο της τεχνολογίας όταν επαγγελματικά ασχολούμαι από το 92 χωρίς διακοπή.. μπα. Δεν παίζει.

H επανάσταση στο iPhone ηταν το store του και όχι τόσο η ιδια η συσκευή.

 

Ασε το αν ειμαι άσχετος , το να βγάζουμε κρίσεις χωρίς να έχουμε ιδέα με ποιούς μιλάμε, ειναι τουλάχιστο ανεύθυνο, δεν νομίζεις;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την άποψη αποδέχομαι πολύ καλύτερα.

 

(Αυτό είναι περίεργο γιατί έχω να δω τέτοιο μήνυμα από εποχή Ν97.)

 

Και εγω!

Αλλα μου λεει προχθες, οτι ολο της βγαζει αυτο το μηνυμα!

Τελος παντων, αλλο θεμα αυτο .:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ασχετος με τον χρόνο της τεχνολογίας όταν επαγγελματικά ασχολούμαι από το 92 χωρίς διακοπή.. μπα. Δεν παίζει.

H επανάσταση στο iPhone ηταν το store του και όχι τόσο η ιδια η συσκευή.

 

Ασε το αν ειμαι άσχετος , το να βγάζουμε κρίσεις χωρίς να έχουμε ιδέα με ποιούς μιλάμε, ειναι τουλάχιστο ανεύθυνο, δεν νομίζεις;

 

Δεν ειπε οτι εισαι ασχετος.

Ειπε ΑΝ θεωρεις οτι το note ειναι innovative προιον και οχι το πρωτο iphone.

Το θεωρεις? δεν μπορει....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

τα πιο πολλα ειναι αξια ψηφου.

τι να πει κανεις για τα νοκια.

ειδικα το 9000 οποτε το εβλεπα σε εναν καθηγητη μου στην σχολη μου ετρεχαν τα σαλια.

 

αλλα το κινητο το οποιο αλλαξε τα παντα ηταν αδιαμφισβήτητα το iphone και η παρουσιαση του απο τον Jobs ηταν ενα ονειρο που δεν βαριεμαι ποτε να την βλεπω και να την ξαναβλεπω.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Ασχετος με τον χρόνο της τεχνολογίας όταν επαγγελματικά ασχολούμαι από το 92 χωρίς διακοπή.. μπα. Δεν παίζει.

H επανάσταση στο iPhone ηταν το store του και όχι τόσο η ιδια η συσκευή.

 

Ασε το αν ειμαι άσχετος , το να βγάζουμε κρίσεις χωρίς να έχουμε ιδέα με ποιούς μιλάμε, ειναι τουλάχιστο ανεύθυνο, δεν νομίζεις;

 

και που ασχολεισαι απο το 1992 τι? αυθεντια κι ετσι? εγω κρινω αυτα που λες και μονο. επανασταση το store? επειδη ειχε store δηλαδη καταστραφηκαν rim/nokia, αλλαξε η ms mobile OS και η google εφτιαξε απο την αρχη το android? για ενα store??? μα για το ios φυσικα!!!

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Nokia 7650..

Απλά τέλειο. Από τα πράγματα που έχω ευχαριστηθεί πάρα πολύ.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το iPhone οφείλει να βγει πρώτο, για εμένα όμως είναι το 6310i. Με διαφορά, μια ζωή γεμάτη αναμνήσεις. ;)

Love Crete? Prove it.

https://www.facebook.com/lovecrete

Link to comment
Share on other sites

και που ασχολεισαι απο το 1992 τι? αυθεντια κι ετσι? εγω κρινω αυτα που λες και μονο. επανασταση το store? επειδη ειχε store δηλαδη καταστραφηκαν rim/nokia, αλλαξε η ms mobile OS και η google εφτιαξε απο την αρχη το android? για ενα store??? μα για το ios φυσικα!!!

 

Πολυ συμφωνουμε τελευταια εμεις!:)

Δεν ηταν το store, δεν ηταν η συσκευη.

Ηταν το ολο πακετο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σίγουρος αν έγραψες ότι έγραψες επειδή δεν κατάλαβες τι λέω όμως διευκρινίζω ότι, κατά την άποψή μου η Apple (οπως πάντα άλλωστε) δεν ανακάλυψε τον τροχό. Οι πραγματικοί innovators (κυρίως Ericsson και NOKIA) δημιουργησαν αυτό που λέμε smartphones και απλά βλέποντας τη δυναμική έκανε ένα βήμα παραπάνω. Δεν νομίζω ότι κάποιος το αρνείται αυτό, και αν κάποιος πει οτι η Apple ανακάλυψε τα smartphones απλά ειναι ασχετος με τον χώρο της τεχνολογίας.

 

Κατά τα άλλα , ειπα ξανά, αν υπήρχε το φανταστικό p900 το οποίο και δούλεψα από την ώρα που βγήκε ως και το x10i (μετρα χρόνια) θα είχα ψηφίσει αυτό. Αλλά αφού δεν μας τίμησε η Σ.Ο με τη παρουσία του αλλά έβαλε 3 ΝΟΚΙΑ (big surprise) ε οκ, NOTE it is, στη τελική ειναι ενα innovative προϊόν.

 

 

Εγώ σαν άσχετος που είμαι με την τεχνολογία και εφόσον πέρασα και από P900 για τουλάχιστον δυο χρόνια και έχω χρησιμοποιήσει συσκευές σαν του άβαταρ μου (η οποία παραδόξως λειτουργεί ακόμα και τώρα που γράφω) αρκετές, δηλώνω ότι ο ορισμός της λέξης smartphone επαναπροσδιορίστηκε να την εμφάνιση του iPhone.

Το P900 ήταν μια φοβερή συσκευή για την εποχή του που δεν έκανε τίποτε ουσιαστικό και ήταν μόνο για επίδειξη.

Βεβαίως εγώ είμαι και δηλωμένος ..... που σημαίνει ότι η άποψη μου έχει μικρή αξία για φανατικούς samsuνάκιδες.

Στο πρώτο poll ψήφισα το HD2 παρόλο που δεν πέρασε ποτέ από τα χέρια μου αλλά ήταν ένας θρύλος στα ανάλογα φόρουμ για τις δυνατότητες του.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς διαφωνώ για τον λόπο που πρέπει η εν λόγω λίστα να περιέρχει ναυαρχίδες πανάκριβα κινητά που για πολυ κόσμο δεν τον άγγιξαν καν .Θα τα έλεγα λίγο Geek-Phones. Παράλληλα δεν γίνεται αναφορά στα Θρυλικά Ericsson t18s (Το πρώτο τηλεφωνο με φωνητική κλήση και T9) , το T68s το πρώτο έγχρωμο τηλέφωνο, τα ΝΟΚΙΑ 3310,3330 που ήταν φτιαγμενα απο ατσάλι προσιτά στον κόσμο,το k750, το πρώτο σοβαρό cameraphone η και το NOKIA N95 που για πολούς θεωρείται θρύλος.Επίσης αν μετράτε τα small penetration phones τότε επισής παραλέιψατε το θρυλικό και για πολούς fetish phone Nokia 808 pureview.

 

Για το πόσο το iPhone είναι το καλύτερο τηλέφωνο όλων των εποχών δεν θα σχολιάσω αν και ήμουν απο τους early adopters, η πρώτη έκδοση του δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ενα ομορφο ipad που έπερνε και τηλέφωνο.Σαν τηλέφωνο τηλέφωνο ήταν για τα πανηγύρια, με το να μην κάνει βασικά πράγματα και να σε πιανει πονοκέφαλος με το SAR του σε 5 λεπτά κλήση.To θεμα με τις εφαρμογές το ξεκίνησε η jailbreak community και μετα είδε η Apple ότι μπορεί να πιάσει τον ταύρο από τα @@ και ξεκίνησε το market.

 

Προσωπικά αν και ειχα πολλά τήλεφωνα τίποτα δεν συγκρίνεται με το πρώτο ΝΟΚΙΑ που είχε και παιχνιδια μέσα 5110 (φιδάκι) γιατί απλά και μόνο ήταν κάτι αδιανόητο σαν ιδεα τόσο το κινητό όσο και το όλο πακέτο.Θυμάστε πως βάζαμε ringtones στα τηλεφωνα της εποχής που κάναμε σύνθεση του ήχου σαν νοτες midi στο τηλεφωνο;

 

http://9gag.com/gag/4569183

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς διαφωνώ για τον λόπο που πρέπει η εν λόγω λίστα να περιέρχει ναυαρχίδες πανάκριβα κινητά που για πολυ κόσμο δεν τον άγγιξαν καν .Θα τα έλεγα λίγο Geek-Phones. Παράλληλα δεν γίνεται αναφορά στα Θρυλικά Ericsson t18s (Το πρώτο τηλεφωνο με φωνητική κλήση και T9) , το T68s το πρώτο έγχρωμο τηλέφωνο, τα ΝΟΚΙΑ 3310,3330 που ήταν φτιαγμενα απο ατσάλι προσιτά στον κόσμο,το k750, το πρώτο σοβαρό cameraphone η και το NOKIA N95 που για πολούς θεωρείται θρύλος.Επίσης αν μετράτε τα small penetration phones τότε επισής παραλέιψατε το θρυλικό και για πολούς fetish phone Nokia 808 pureview.

 

Για το πόσο το iPhone είναι το καλύτερο τηλέφωνο όλων των εποχών δεν θα σχολιάσω αν και ήμουν απο τους early adopters, η πρώτη έκδοση του δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ενα ομορφο ipad που έπερνε και τηλέφωνο.Σαν τηλέφωνο τηλέφωνο ήταν για τα πανηγύρια, με το να μην κάνει βασικά πράγματα και να σε πιανει πονοκέφαλος με το SAR του σε 5 λεπτά κλήση.To θεμα με τις εφαρμογές το ξεκίνησε η jailbreak community και μετα είδε η Apple ότι μπορεί να πιάσει τον ταύρο από τα @@ και ξεκίνησε το market.

 

Προσωπικά αν και ειχα πολλά τήλεφωνα τίποτα δεν συγκρίνεται με το πρώτο ΝΟΚΙΑ που είχε και παιχνιδια μέσα 5110 (φιδάκι) γιατί απλά και μόνο ήταν κάτι αδιανόητο σαν ιδεα τόσο το κινητό όσο και το όλο πακέτο.Θυμάστε πως βάζαμε ringtones στα τηλεφωνα της εποχής που κάναμε σύνθεση του ήχου σαν νοτες midi στο τηλεφωνο;

 

http://9gag.com/gag/4569183

παντως τα κινητα που αναφερεις ειναι ολα (σχεδον) στις 2 λιστες, απλα οι 2 λιστες δεν εγιναν με σωστη οργανωση.

 

για το Iphone, απλα συμφωνω....

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή βλέπω πολλούς παντογνώστες, που μου υποδεικνύουν τι γινόταν πριν το Iphone, απλά θα αναφέρω ότι από το 1993 το καλοκαίρι που πήρα το πρώτο μου κινητό Ericsson 172 μέχρι σήμερα έχω αλλάξει χωρίς υπερβολές πάνω από 200 (διακόσια) κινητά και smartphones όλων (εκτός meego) των λειτουργικών (ΒΒ, Ios, android, wm, wp, webos, symbian Bada)

 

με βάση τα παραπάνω δεν είναι τυχαίο ότι είμαι μέλος σε αυτήν την κοινότητα από εποχής Unwired....

 

κρατήστε λοιπόν την άποψή σας που είναι σεβαστή ότι το κινητό που δεν είχε 3g δεν είχε ανοικτό BT και πολλά άλλα ήταν το καλύτερο και μην κάνετε σχόλια χωρίς να ξέρετε σε ποιον μιλάτε.

 

δεν παραθέτω κάποια κωμικά (ως προς τα επιχειρήματα) μνμτ αλλά αυτοί που τα έγραψαν καταλαβαίνουν.

και ξαναρωτάω...(ίσως πάρω απάντηση κάποια στιγμή) τι είναι πιο δύσκολο? το να δημιουργήσεις κάτι ή να το βελτιώσεις.

 

ΥΓ. δεν ζητάω από κανέναν να ασπαστεί την άποψή μου, αυτό που θέλω είναι να σεβαστεί το δικαίωμα μου στην διαφορετική άποψη και να μην χρησιμοποιεί τραγελαφικά επιχειρήματα για να μου αποδείξει ότι σφάλω, άλλωστε μετά από τόσα χρόνια έχω και εγώ αποκρυσταλλώσει την άποψη μου... όπως και οι περισσότεροι.

με θυμώνει το γεγονός όμως ότι κάποιοι χωρίς να ξέρουν κρίνουν και βγάζουν συμπεράσματα για άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Nokia 7650 από εμένα.

Δεν θα ξεχάσω το πώς ένιωσα όταν το πρωτοείδα και το περιεργάστηκα, το 2002, όταν το αγόρασε το αδερφός μου.

Link to comment
Share on other sites

[..]αλλα το 3gs σιγουρα δεν ειχε αντιπαλο.

 

Σε πωλήσεις εννοείται δεν είχε αντίπαλο.

Σαν συσκευή όμως, τα Ν900 & HD2 ήταν ανώτερα. Θα έβαζα και το Omnia HD αλλά ίσως το παρατραβάω..

 

: p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε πωλήσεις εννοείται δεν είχε αντίπαλο.

Σαν συσκευή όμως, τα Ν900 & HD2 ήταν ανώτερα. Θα έβαζα και το Omnia HD αλλά ίσως το παρατραβάω..

 

: p

 

Nαι αλλα δεν ηταν για ολους εκεινη την εποχη.Το ενα ειχε ενα αγνωστο λειτουργικο,και το αλλο ηταν σαν phablet τοτε.

Πιο πολυ για ψαγμενους ηταν.

Εκεινη την εποχη ειχα πουλησει το iphone 3G για το HTC Diamond 2.To ειχα ερωτευτει το διαμαντακι...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχει να κανει και με την ηλικια του καθενος.

Καποιοι εδω στο myphone ειναι γραμμενοι 10 χρονια περιπου. Εχουν αλλαξει πολλα κινητα και ψηφιζουν το κινητο που στην εποχη του εφερε επανασταση.

Καποιοι αλλοι ειναι ποιο νεοι. Το πρωτο τους κινητο ειχε καμερα τουλαχιστον 2mpx, οποτε καταλαβαινετε τι ειναι πιθανοτερο να ψηφισουν..

7650 απο μενα, αν και εριξα ακυρη ψηφο στο καλυτερο αντικειμενικα κινητο της λιστας.

 

Μαλλον ο τιτλος επρεπε να ηταν "το κινητο που αφησε εποχη, στην εποχη του..".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...