Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια πρώτη προσέγγιση στα smartwatches...

 

ΜΕΡΟΣ Α' : ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Πριν ξεκινήσω την ανάλυση μου, θα επισημάνω πως ο κάθε χρήστης επιλέγει ένα προϊόν βασιζόμενος σε αντικειμενικά αλλά και υποκειμενικά κριτήρια.

Θεωρώ πως γενικά κάθε ρολόι (απλό ή "έξυπνο") αποτελεί ένα τμήμα της εξωτερικής μας εμφάνισης καθώς γίνεται εύκολα αντιληπτό στο μάτι από τους γύρω. Μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί και ως "κόσμημα". Αποτελεί και δείγμα της προσωπικότητας μας κατά προέκταση. Για παράδειγμα ένας νεαρός αθλητής στίβου θα χρειαστεί ένα ηλεκτρονικό ρολόι με πλαστικό λουράκι ενώ ένας πρόεδρος μιας εταιρίας θα φορά πιθανότατα κάποιο ελβετικό μηχανικό ρολόι με μεταλλικό μπρασελέ. Θα μπορούσα να δώσω και άλλα παραδείγματα, νομίζω όμως πως δεν χρειάζεται.

Με βάση τα όσα προειπώθηκαν, γίνεται αντιληπτό πως για να είναι πετύχει ένα smartwatch, πρέπει να είναι πρώτα πετυχημένο ως "watch" και μετά ως "smart". Τι όμως στοιχεία πρέπει να έχει ως "watch" ; Εδώ σίγουρα μπαίνουν οι παράγοντες της ποιότητας και των υλικών κατασκευής, του brandname και πάνω απ' όλα ο υποκειμενικός παράγων εμφάνιση.

Βασικό στοιχείο της εμφάνισης ενός ρολογιού, θεωρώ πως είναι το καντράν, δηλαδή η οθόνη ενδείξεων. Για αυτό το λόγο πρέπει η οθόνη σε ένα smartwatch να είναι συνεχώς αναμμένη, να δείχνει με άλλα λόγια αδιάκοπα την ώρα και ίσως και κάποιες άλλες πληροφορίες. Όσο καλή και να είναι η οθόνη των Gear/Gear 2, η εντύπωση που αφήνεις στους γύρω σου (εκτός από γνώστες του είδους) είναι πως το ρολόι είναι σβηστό λόγω βλάβης η μπαταρίας. Οπότε το αρχικό σου πλεονέκτημα στην οθόνη πάει στράφι.

Δεύτερο σημείο προσοχής είναι το λουράκι/μπρασελές. Πολύ σπουδαίο είναι να μπορείς να διαμορφώσεις το ρολόι σύμφωνα με τα γούστα σου εναλλάσοντας λουράκια ή μεταλλικούς μπρασελέδες. Αυτή την δυνατότητα δεν την έχουν κάποια smartwatch όπως το πρώτο Gear ή το Qualcomm Toq. Ο μεταλλικός μπρασελές δίνει ένα premium "αέρα" στο ρολόι αδιαμφiσβήτητα ενώ τα λουράκια Nato ένα πιο trendy sport look.

Γεγονός είναι πως από τις μέχρι στιγμής υλοποιήσεις οι μοναδικές με μεταλλικό μπρασελέ από το κουτί τους, είναι κάποιες εκδόσεις του Sony smartwatch 2 και το Pebble steel. Αξίζει να σημειωθεί τέλος πως το μοναδικό smartwatch με κυκλική κάσα είναι το επερχόμενο Moto360.

Το ορθογώνιο ή τετραγωνικό σχήμα των smartwatch τα κάνει προς το παρόν να ξεχωρίζουν από τα κοινά ρολόγια με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Το σημαντικό μειονέκτημα είναι πως λόγω της ταχείας εξέλιξης τους, το να φοράς π.χ ένα Sony smartwatch 2 ή το Gear σε 2 χρόνια από σήμερα ίσως να αποτελεί αντικείμενο για ειρωνικά σχόλια από τους γύρω σου για μια συσκευή που είχες δαπανήσει ένα σεβαστό ποσό για να το αποκτήσεις. Το ίδιο ποσό αν το είχες δαπανήσει σε ένα κοινό ελβετικό ρολόι δεν θα είχες πρόβλημα να το φοράς για όλη σου την ζωή, ακούγωντας διαρκώς θετικά σχόλια.

Εδώ λοιπόν βρίσκω την αφορμή να σταθώ στο pebble. Η διακριτική του εμφάνιση που το κάνει να μοιάζει με ένα κοινό ρολόι σε συνδυασμό με την συγκρατημένη τιμή του, απαλλάσσει τον χρήστη του από το άγχος του να γίνει στο άμεσο μέλλον στόχος αρνητικών σχολίων. Σχολίων περί τιμής και "παλαιολιθικής" πλέον τεχνολογίας σε βαθμό που να αναγκάσει πολλούς χρήστες στο προσεχές μέλλον να θάψουν σε κάποια αποθήκη τα τωρινά smartwatches. Με το pebble αντίθετα θα έχεις κάνει μια πιο μακρόχρονη επένδυση ενώ με τα πάμφτηνα Nato straps από το Internet θα μπορείς να διαμορφώνεις/ανανεώνεις το look του ρολογιού σύμφωνα με τα ρούχα σου.

 

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

Στο επόμενο μέρος θα αναφερθώ σε specs και δυνατότητες των smartwatches. Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν την άποψη μου. Περιμένω με ενδιαφέρον τις δικές σας σκέψεις! :)

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Dynamite είσαι δυναμίτης ,μπράβο.Keep on.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

@the_dynamite Διαφωνώ με τον συλλογισμό σου.

 

Ενα smartwatch για αρχή πρέπει να είναι Smart, με οτι αυτό συνεπάγεται και έπειτα πρέπει να μας αρέσει εμφανισιακά και να μπορούμε να το φορέσουμε με τα πάντα.

 

Για το δικό μου ντύσιμο, που θεωρώ οτι είναι αρκετά προσεγμένο/κλασσικό ταιριάζει απόλυτα κάτι σε μαύρο και σοβαρό όπως το gear ή το Sony Smartwatch. Δε μπορώ ας πούμε να φανταστώ οτι μαζί με ενα καλο μαυρο πουκάμισο θα μπορούσα να βάλω το pebble(που μου θυμίζει ρολόι που θα φορούσε το παιδί μου αν ειχα) και να βγω για ενα κρασί.

 

Το Gear λοιπόν δεν με έκανε ούτε μια φορά να σκεφτώ μήπως και δεν ταιριάζει με το ντύσιμό μου και να θελήσω να το βγάλω.

 

Αυτό πιστεύω οτι μου αρκεί. Το να ψάχνω να βρω σε ενα Smartwatch κάτι σε ελβετικό ρολόι για να μου δίνει το κύρος του κοσμήματος, σορρυ αλλά δε μπορώ.

Ούτε μπορώ να μπω σ αυτή την λογική, ούτε ήμουν ποτέ fan των κοσμημάτων.

 

Αυτή την συνταγή θα ακολουθήσει η apple(λίγες δυνατότητες+μεταλλική εμφάνιση) γι αυτό και δεν πρόκειται ποτέ να κρατήσω προιόν της πάνω απο 2 εβδομάδες.

 

Με ενα gear ή να ενα Sony μπορώ να παω παντού, απο γυμναστήριο και βόλτα στο πάρκο μέχρι και σε βραδινή εκδήλωση με δήθεν κόσμο της δήθεν καλης κοινωνίας.

 

Με ενα ολομέταλλο έξυπνο ρολόι που θα παραπέμπει σε κάτι πανάκριβο ούτε στο γυμναστήριο θα πάω με αυτό, ούτε θα παω στο πάρκο να κυλιστώ στα χόρτα με τον σκύλο μου.

 

Μας έχει φάει η εικόνα, το φαίνεσθαι, χάνοντας ολοένα και περισσότερο την ουσία. Δυστυχώς δεν μπορώ να το δεχτώ!

Edited by hic_et_nunc
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλε και μια καμερα παρακολουθησης για την εισοδο της πολυκατοικιας σου ;-ρ

 

Καλύτερα να παραγγείλει μία σκόνη αλλεργίας για να μάθει ποιος τα παίρνει.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Hic_et_nunc στην αρχή του άρθρου μου καθιστώ σαφές πως δεν ταιριάζουν όλα τα ρολόγια σε όλους. Σε κανένα σημείο δεν είπα πως το pebble ταιριάζει με προσεγμένο/κλασσικό ντύσιμο. Για αυτό το λόγο βγήκε το Pebble steel. Να μου επιτρέψεις να σου πω, πως ούτε το gear ταιριάζει με το ντύσιμο που περιέγραψες! Αν το pebble μοιάζει με παιδικό ρολόι, άλλο τόσο το gear θυμίζει απομίμηση casio δεκαετίας του '80 με χαλασμένη οθόνη αφού είναι συνεχώς σβηστή! Επίσης το να φοράς ένα ολομέταλλο δεν σε απαγορεύει να το βγάζεις όταν "κυλιέσαι στα χόρτα με το σκύλο" ή κάθε φορά που πας γυμναστήριο. Τέλος λες πως μας έχει φάει η εικόνα και το φαίνεσθαι και δεν μπορείς να το δεχτείς! Την ίδια στιγμή φίλτατε μου κοτσάρεις κάτω στην υπογραφή σου Galaxy S4, Galaxy Note 8, Galaxy Note 3+Gear 2!! Μιλάς σοβαρά; Σε αφήνω στην κρίση των υπολοίπων μελών! :)

 

nnik_1969 σε ευχαριστώ.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Hic_et_nunc στην αρχή του άρθρου μου καθιστώ σαφές πως δεν ταιριάζουν όλα τα ρολόγια σε όλους. Σε κανένα σημείο δεν είπα πως το pebble ταιριάζει με προσεγμένο/κλασσικό ντύσιμο. Για αυτό το λόγο βγήκε το Pebble steel. Να μου επιτρέψεις να σου πω, πως ούτε το gear ταιριάζει με το ντύσιμο που περιέγραψες! Αν το pebble μοιάζει με παιδικό ρολόι, άλλο τόσο το gear θυμίζει απομίμηση casio δεκαετίας του '80 με χαλασμένη οθόνη αφού είνσι συνεχώς σβηστή! Επίσης το να φοράς ένα ολομέταλλο δεν σε απαγορεύει να το βγάζεις όταν "κυλιέσαι στα χόρτα με το σκύλο" ή κάθε φορά που πας γυμναστήριο. Τέλος λες πως μας έχει φάει η εικόνα και το φαίνεσθαι και δεν μπορείς να το δεχτείς! Την ίδια στιγμή φίλτατε μου κοτσάρεις κάτω στην υπογραφή σου Galaxy S4, Galaxy Note 8, Galaxy Note 3+Gear 2!! Μιλάς σοβαρά; Σε αφήνω στην κρίση των υπολοίπων μελών! :)

 

nnik_1969 σε ευχαριστώ.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια επίθεση, σέβομαι την άποψη σου, είπα απλά οτι διαφωνώ.

 

Δεν μ αρέσουν τα κοσμήματα, κι ούτε πιστεύω οτι αυτός είναι ο σκοπός των Smartwatch. Εχω χρόνια να φορέσω ρολόι και αν ήθελα κάτι να κοσμεί τον καρπό θα είχα πάρει ρολόι κανονικό που όποτε το κοιτούσα θα μου έδειχνε την ώρα και δε θα ήθελε και φόρτιση κάθε 3 μέρες.

 

Για μένα αρκεί να μας αρέσει εμφανισιακά ενα Smartwatch και να μπορούμε να το ταιριάξουμε με το ντύσιμό μας. Απο κει και πέρα θεωρώ ανούσιο το να θέλω να μοιάζει με rolex. Ούτε με ενδιαφέρει εαν κάποιος πιστέψει οτι φοράω ενα χαλασμένο ρολόι ή άδειο απο μπαταρία επειδή έχει σβηστή οθόνη. Μου αρκεί να ξέρω εγω τι φοράω. Και κάπου εκεί έρχεται και δένει το φαίνεσθαι που ανέφερα. Who Cares τι πιστεύει ο άλλος για το τι φοράω στο χέρι μου;; Ετσι όπως το θέτεις, μάλλον πολλοί κινούνται κατα αυτό τον τρόπο αλλά προσωπικά δε με αφορά.

 

Ας είναι! Θα τραβήξω κάποια στιγμή φωτογραφίες να δεις πόσο ωραίο φαίνεται με οποιοδήποτε ντύσιμο :) ..

Link to comment
Share on other sites

Hic_et_nunc, δεν έκανα καμμιά επίθεση, απλά τόνισα τα σημεία που πιστεύω πως είσαι λανθασμένος. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Σίγουρα δεν πρέπει να δίνουμε σημασία στους άλλους και πρέπει να κάνουμε αυτό που θεωρούμε εμείς σωστό. Από την άλλη όμως δεν πιστεύω πως υπάρχει άτομο που να μην θέλει να δείχνει κομψό και να μην θέλει να ακούει θετικά σχόλια για την εικόνα του. Νομίζω πως εδώ θα συμφωνήσεις.

 

Μακάρι να δείχνει ωραίο αλλά δεν συνδέεται με το 99, 9% των κινητών του πλανήτη! Περιμένω τα σχόλια σου στην συνέχεια του άρθρου μου όπου θα μιλήσω για specs.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Hic_et_nunc, δεν έκανα καμμιά επίθεση, απλά τόνισα τα σημεία που πιστεύω πως είσαι λανθασμένος. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Σίγουρα δεν πρέπει να δίνουμε σημασία στους άλλους και πρέπει να κάνουμε αυτό που θεωρούμε εμείς σωστό. Από την άλλη όμως δεν πιστεύω πως υπάρχει άτομο που να μην θέλει να δείχνει κομψό και να μην θέλει να ακούει θετικά σχόλια για την εικόνα του. Νομίζω πως εδώ θα συμφωνήσεις.

 

Μακάρι να δείχνει ωραίο αλλά δεν συνδέεται με το 99, 9% των κινητών του πλανήτη! Περιμένω τα σχόλια σου στην συνέχεια του άρθρου μου όπου θα μιλήσω για specs.

 

Σ αυτό έχει δίκιο, συνδέεται με ελάχιστες συσκευές, μεγάλο μειονέκτημα! Εδω θα είμαι :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγες 19 συσκευές?

Εγώ το θεωρώ προτέρημα που συνδέεται μόνο με Samsung γιατί έτσι δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα και συνεργάζονται άψογα!

Σε λίγο καιρό θα κυκλοφορούν, από όλες τις γνωστές εταιρίες + κινεζιές, τόσα πολλά και διαφορετικά μοντέλα, που θα έχει για όλα τα γούστα και με τιμές από 50-300+ €

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγες 19 συσκευές?

Εγώ το θεωρώ προτέρημα που συνδέεται μόνο με Samsung γιατί έτσι δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα και συνεργάζονται άψογα!

Σε λίγο καιρό θα κυκλοφορούν, από όλες τις γνωστές εταιρίες + κινεζιές, τόσα πολλά και διαφορετικά μοντέλα, που θα έχει για όλα τα γούστα και με τιμές από 50-300+ €

 

Οπως και να το κανεις, ειναι λιγες.. εγω θελω να το συνδεω με το Sony κινητο μου και το Asus tablet μου για παραδειγμα..

αν μπορουσε να συνδεεται με ολες τις συσκευες και με το τεραστιο προμο που εχει φαει θα μπορουσε να τα παει εξαιρετικα σε πωλησεις με ο,τι συνεπαγεται αυτο στην κοινοτητα. ;)

 

Οσο για το δευτερο σκελος του μηνυματος σου, καλο ειναι να υπαρχουν πολλες επιλογες αλλα δυστυχως ελαχιστες απο αυτες ειναι πραγματικα αξιολογες για αγορα. Τι να το κανω το φθηνο Κινεζικο (για παραδειγμα των 50 ευρω) αν δεν υποστηριζει ελληνικα ή αν δεν εχει βγει ουτε μια εφαρμογη για mail, twitter, facebook;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

19 συσκευές από τις οποίες οι 12 είναι κινητά και 7 τάμπλετ. Ναι είναι πολύ λίγες αν σκεφτείς το πλήθος διαφορετικών συσκευών που έχει παρουσιάσει τα 3 τελευταία χρόνια. Στην ουσία σνομπάρει τα ίδια τα κινητά της και πιο πολύ τους πελάτες της. Εσένα πως θα σου φαινόταν αν το επόμενο gear δεν θα υποστήριζε ούτε το note 3;

Πάντως σε λίγο καιρό θα γίνεται χαμός όντως! Ιδίως όταν αρχίσουν οι διαφημίσεις στην TV!

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο για το δευτερο σκελος του μηνυματος σου, καλο ειναι να υπαρχουν πολλες επιλογες αλλα δυστυχως ελαχιστες απο αυτες ειναι πραγματικα αξιολογες για αγορα. Τι να το κανω το φθηνο Κινεζικο (για παραδειγμα των 50 ευρω) αν δεν υποστηριζει ελληνικα ή αν δεν εχει βγει ουτε μια εφαρμογη για mail, twitter, facebook;

Εννοείται ότι και να αγοράσεις κάτω των 80-100 θα είναι για κλάματα, απλά θα έχει για όλους :wink:

 

19 συσκευές από τις οποίες οι 12 είναι κινητά και 7 τάμπλετ. Ναι είναι πολύ λίγες αν σκεφτείς το πλήθος διαφορετικών συσκευών που έχει παρουσιάσει τα 3 τελευταία χρόνια. Στην ουσία σνομπάρει τα ίδια τα κινητά της και πιο πολύ τους πελάτες της. Εσένα πως θα σου φαινόταν αν το επόμενο gear δεν θα υποστήριζε ούτε το note 3;

Πάντως σε λίγο καιρό θα γίνεται χαμός όντως! Ιδίως όταν αρχίσουν οι διαφημίσεις στην TV!

Το smartwatch είναι όπως το smartphone.

Θα πρέπει το αργότερο κάθε δεύτερο χρόνο να το αλλάζεις αν θέλεις να είσαι μέσα στα πράγματα.

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να το κανεις, ειναι λιγες.. εγω θελω να το συνδεω με το Sony κινητο μου και το Asus tablet μου για παραδειγμα..

αν μπορουσε να συνδεεται με ολες τις συσκευες και με το τεραστιο προμο που εχει φαει θα μπορουσε να τα παει εξαιρετικα σε πωλησεις με ο,τι συνεπαγεται αυτο στην κοινοτητα. ;)

 

Οσο για το δευτερο σκελος του μηνυματος σου, καλο ειναι να υπαρχουν πολλες επιλογες αλλα δυστυχως ελαχιστες απο αυτες ειναι πραγματικα αξιολογες για αγορα. Τι να το κανω το φθηνο Κινεζικο (για παραδειγμα των 50 ευρω) αν δεν υποστηριζει ελληνικα ή αν δεν εχει βγει ουτε μια εφαρμογη για mail, twitter, facebook;

 

Λογικό να θέλουμε ως καταναλωτές να συνδέονται όλα με όλα αλλά από την άλλη και αυτό που θα βγάλει η apple θα συνδέεται με android συσκευή; προφανώς όχι, οπότε δεν μπορώ να κακίσω την samsung γιατί θέλει να έχει το δικό της οικοσύστημα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Λογικό να θέλουμε ως καταναλωτές να συνδέονται όλα με όλα αλλά από την άλλη και αυτό που θα βγάλει η apple θα συνδέεται με android συσκευή; προφανώς όχι, οπότε δεν μπορώ να κακίσω την samsung γιατί θέλει να έχει το δικό της οικοσύστημα.

 

Μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, όποια εταιρία θέλει. Δεν την κακίζω, απλά για μένα προσωπικά είναι μέγα foul. Γιατί αν τελικά σκάσω 150 ευρώ για ένα smartwatch σκέφτομαι να το κρατήσω για αρκετό καιρό. Σε αυτό το διάστημα μπορεί να αλλάξω 2 smartphone και 1 tablet. Άρα θα πάω στην επιλογή που συνδέεται με όλα. Άρα χαμένη βγαίνει η (κάθε) Samsung, όχι εγώ.:)

 

Δεν μπορεί να μπει στην ίδια εξίσωση το smartwatch της Apple γιατί προορίζεται για άλλο οικοσύστημα όπως λες και εσύ. Αν θέλει η Samsung να έχει το δικό της οικοσύστημα να βγάλει Tizen και ρολόγια με Tizen. Μέχρι τότε στο ελεύθερο Android δεν κολλάει η φιλοσοφία "συγκεκριμένων συσκευών". Για την Apple κολλάει γιατί από το 2007 παρουσιάζει ένα κλειδωμένο και αυτόνομο οικοσύστημα.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα παραγγελια το sony smartwatch 2, o λογος που το επελεξα ειναι η αποψη του Αντωνη nnik_1969 οταν πηγαμε για καφε, θελω να ειναι παντα ανοικτη η οθονη για να βλεπω την ωρα ανα πασα στιγμη χωρις να κουναω περα-δωθε το χερι μου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα παραγγελια το sony smartwatch 2, o λογος που το επελεξα ειναι η αποψη του Αντωνη nnik_1969 οταν πηγαμε για καφε, θελω να ειναι παντα ανοικτη η οθονη για να βλεπω την ωρα ανα πασα στιγμη χωρις να κουναω περα-δωθε το χερι μου.

 

Θανάσαρε, περιμένω αναλυτικό review σε πμ ή στο viber γιατί σκέφτομαι να το τσιμπήσω όταν πέσει και άλλο η τιμή του. Και όταν πάμε για καφεδάκι θα το επεξεργαστώ εκτενώς! :lol:

Από που το πήρες αν επιτρέπεται;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλουμε να δούμε την ώρα, στο οποιοδήποτε ρολόι, πρέπει να γυρίσουμε τον καρπό μας.

Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και στο Gear. Ανάβει αυτόματα η οθόνη με την περιστροφή του καρπού.

Που είναι λοιπόν το πρόβλημα?

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Μαζι γραφαμε Κωνσταντινε οποτε κανω τωρα παραθεση

Μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, όποια εταιρία θέλει. Δεν την κακίζω, απλά για μένα προσωπικά είναι μέγα foul. Γιατί αν τελικά σκάσω 150 ευρώ για ένα smartwatch σκέφτομαι να το κρατήσω για αρκετό καιρό. Σε αυτό το διάστημα μπορεί να αλλάξω 2 smartphone και 1 tablet. Άρα θα πάω στην επιλογή που συνδέεται με όλα. Άρα χαμένη βγαίνει η (κάθε) Samsung, όχι εγώ.:)

Πολλα + σε αυτο, προσωπικα αλλαζω 3-5 τηλεφωνα το χρονο, φθηνα οποτε δεν με περιοριζει το sony.

Θανάσαρε, περιμένω αναλυτικό review σε πμ ή στο viber γιατί σκέφτομαι να το τσιμπήσω όταν πέσει και άλλο η τιμή του. Και όταν πάμε για καφεδάκι θα το επεξεργαστώ εκτενώς! :lol:

Από που το πήρες αν επιτρέπεται;;

Αν και δεν εχω δει τα υπολοιπα που κουβεντιαζουμε εδω, θα γραψω οτι δω :)

Στον καφε θα το δεις σιγουρα ;)

To ''προλαβα'' χθες απο το mmplanet στα 117 ευρω + 5,5 μεταφορικα https://www.skroutz.gr/s/4111165/Sony-SmartWatch-SW-2.html

 

Edit: jig εγραψα οτι θελω να βλεπω την ωρα ανα πασα στιγμη. Επισης δεν γυρναω τον καρπο μου, απλα τον φερνω μπροστα μου + τα πολλα + που απαντησα στον Κωνσταντινο

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλουμε να δούμε την ώρα, στο οποιοδήποτε ρολόι, πρέπει να γυρίσουμε τον καρπό μας.

Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και στο Gear. Ανάβει αυτόματα η οθόνη με την περιστροφή του καρπού.

Που είναι λοιπόν το πρόβλημα?

 

Στο γεγονός πως έχεις σκάσει ένα σωρό λεφτά και η συσκευή που φοράς στον καρπό σου, δείχνει χαλασμένη και αδιαφορη.

 

Konstantinoslp τα είπες ωραία. Θέλω το smartwatch να είναι μια επένδυση που θα συνεργάζεται και με τα μελλοντικά κινητά που θα βγουν και όχι πεταμένα λεφτά.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Αντί να πέφτει ανεβαίνει ρε συ..:/

Τωρα ειδα παλι την παραγγελια μου, η τιμη που το αγορασα ειναι 117,50 + 5,5 = 123

Για να σε ''σκασω''λιγο ( :p ) 95,53 (+ φπα) +5,50 ;)

 

Jig, εκανα edit στο προηγουμενο ποστ μου :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, όποια εταιρία θέλει. Δεν την κακίζω, απλά για μένα προσωπικά είναι μέγα foul. Γιατί αν τελικά σκάσω 150 ευρώ για ένα smartwatch σκέφτομαι να το κρατήσω για αρκετό καιρό. Σε αυτό το διάστημα μπορεί να αλλάξω 2 smartphone και 1 tablet. Άρα θα πάω στην επιλογή που συνδέεται με όλα. Άρα χαμένη βγαίνει η (κάθε) Samsung, όχι εγώ.:)

 

Δεν μπορεί να μπει στην ίδια εξίσωση το smartwatch της Apple γιατί προορίζεται για άλλο οικοσύστημα όπως λες και εσύ. Αν θέλει η Samsung να έχει το δικό της οικοσύστημα να βγάλει Tizen και ρολόγια με Tizen. Μέχρι τότε στο ελεύθερο Android δεν κολλάει η φιλοσοφία "συγκεκριμένων συσκευών". Για την Apple κολλάει γιατί από το 2007 παρουσιάζει ένα κλειδωμένο και αυτόνομο οικοσύστημα.;)

 

Μα ακριβώς αυτό θέλει να κάνει και η Samsung, να φτιάξει το δικό της οικοσύστημα με μόνη τη διαφορά από την apple είναι ότι η Samsung κατασκευάζει και πολλά από τα εξαρτήματα που χρησιμοποιεί στα προϊόντα της οπότε σου λέει γιατί το κάνει η apple και τη ζητωκραυγάζει ο κόσμος; ε θα το κάνω και εγώ.

 

Τώρα αν χάσει από εσένα που θα έδινες 150 ευρώ για το ρολόι για να το συνδέσεις στο Sony κινητό σου δεν την ενδιαφέρει γιατί δεν σε θεωρεί πελάτη της εξάλλου θα τα πάρει πολύ περισσότερα από τον άλλον που αμφιταλαντευόταν ανάμεσα στις ναυαρχίδες και με αυτό το έξτρα κίνητρο θα τον ωθήσει να δώσει τα 700+ λοιπόν για το τηλέφωνό της.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, όποια εταιρία θέλει. Δεν την κακίζω, απλά για μένα προσωπικά είναι μέγα foul. Γιατί αν τελικά σκάσω 150 ευρώ για ένα smartwatch σκέφτομαι να το κρατήσω για αρκετό καιρό. Σε αυτό το διάστημα μπορεί να αλλάξω 2 smartphone και 1 tablet. Άρα θα πάω στην επιλογή που συνδέεται με όλα. Άρα χαμένη βγαίνει η (κάθε) Samsung, όχι εγώ.:)

 

Δεν μπορεί να μπει στην ίδια εξίσωση το smartwatch της Apple γιατί προορίζεται για άλλο οικοσύστημα όπως λες και εσύ. Αν θέλει η Samsung να έχει το δικό της οικοσύστημα να βγάλει Tizen και ρολόγια με Tizen. Μέχρι τότε στο ελεύθερο Android δεν κολλάει η φιλοσοφία "συγκεκριμένων συσκευών". Για την Apple κολλάει γιατί από το 2007 παρουσιάζει ένα κλειδωμένο και αυτόνομο οικοσύστημα.;)

 

Τizen εχουν! :) Εκτός τo πρώτο gear που εχει android

Link to comment
Share on other sites

Aptaliko μακάρι να μην σκέφτεται τόσο υπεροπτικά η Samsung γιατί τελευταία έχει απογοητεύσει πολύ κόσμο ο οποίος μεταπήδησε σε Κινέζους ή σε HTC προϊόντα.

 

Hic_et_nunc το gear fit δεν έχει ούτε tizen ούτε android.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Δυναμίτη ωραίο πάντως το θεματάκι που άνοιξες, χρειαζόταν αν και άκρη δεν θα βγάλουμε γιατί όλοι μας έχουμε διαφορετικά γούστα(ευτυχώς):p

Τι mobile συσκευή έχεις?

smartwatch?

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...