Jump to content

OnePlus One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω μια σημαντική ερώτηση να κάνω και εγώ.

Όταν φορτίζω το κινητό, έχω ανοιχτό το bluetooth και εχώ συνδέσει το hansfree bluetooth και κάνω κλήση σβήνει το λαμπάκι που δείχνει ότι φορτίζει, το εικονίδιο μέσα σταματάει να κάνει γύρο γύρο, ή κάνει ελάχιστα, κάποιες φόρες αναβοσβήνει το λαμπάκι που δείχνει ότι φορτίζει. Με λίγα λόγια είναι σαν να μην φορτίζει η να φορτίζει ελάχιστα. Ξέρει κάνεις τι συμβαίνει, γιατί αγχώθηκα; :(

 

Με την στοκ ρομ είσαι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι, έχω κάνει και το τελευταίο update. Τι να συμβαίνει;

 

Είναι κάποιο bug..επικοινώνησε μαζί τους και θα σου στείλουν ένα zip αρχείο και οδηγίες για να φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στη 05Q είναι χάλια... Δε ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κάνεις αλλά εκεί που ήμουν 1 μέρα και κάτι με τη 44, τώρα με το ζόρι βγάζω μέρα.
:)
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία στη 05Q είναι χάλια... Δε ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κάνεις αλλά εκεί που ήμουν 1 μέρα και κάτι με τη 44, τώρα με το ζόρι βγάζω μέρα.

 

H 44 ηταν η καλυτερη rom που ειχα ποτε σε κινητο

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως γυρναμε πίσω. Με το bacon root toolkit μπορούμε εύκολα και απλά?

 

Εάν έχεις ξεκλειδώσει και ρουτάρει, υπάρχει η προηγούμενη παραμετροποιημένη,ρουταρισμένη.

Εάν δεν έχεις ξεκλειδώσει, μήπως ήρθε η ώρα να το κάνεις;:-)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ρε παιδιά! Έχω το κινητό με 4.4.4 και 05q..δεν ξέρω τι φαση αλλά απο όταν πήρα το κινητό(εδώ και κάνα τετράμηνο)δεν έχω πιασει ούτε μια φορά 4g(σε σημεία που ξέρω οτι έχει και βλέπω samsung s4 s5 iphone κτλ να πιάνουν κανονικά)καμια βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ρε παιδιά! Έχω το κινητό με 4.4.4 και 05q..δεν ξέρω τι φαση αλλά απο όταν πήρα το κινητό(εδώ και κάνα τετράμηνο)δεν έχω πιασει ούτε μια φορά 4g(σε σημεία που ξέρω οτι έχει και βλέπω samsung s4 s5 iphone κτλ να πιάνουν κανονικά)καμια βοήθεια?

 

Πρέπει αφενός να έχεις ενεργοποιημένο το LTE στο κινητό σου, αφετέρου να έχεις ενεργοποιήσει το 4G στον παροχέα σου (π.χ. στην Cosmote πρέπει να στείλεις ένα sms). Σημειωτέον πως η WIND δεν παρέχει (για την ώρα) 4G.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες διαφορα αλλα; αμα δεν σου διαβασει τοτε εχει θεμα η θυρα σου

 

Συγγνώμη που ενοχλώ πάλι για το ίδιο θέμα (αν και είμαι και εγώ σίγουρος ότι είναι θέμα θύρας usb) ήρθα σε επαφή με το support one+ που αφού τους εξήγησα το πρόβλημα μου (μέχρι και video μου ζήτησαν να τους στείλω με το πρόβλημα) μου έστειλαν το παρακάτω mail

 

Sanam (OnePlus)

16 Feb, 12:23

Hello,

Thank you for contacting the Technical Support of ONEPLUS. I apologize for the inconvenience caused to you.

We prepared an Automated batch file which will fix your issue automatically, all you need to do is to download the zip file from the link below and extract it, after extracting please open the "README.pdf" and follow the instructions.

PLEASE NOTE :- IT WILL DELETE ALL YOUR PHONE'S DATA> PLEASE BACK UP YOUR PHONE'S DATA

https://s3.amazonaws.com/oneplussupport/ONEPLUS+ONE-FIX-Windows.zip

This should resolve your issue. :)

Regards

Sanam

Επειδή όπως έχω πει οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες ξέρει κάνεις αν το αρχείο rar που μου έστειλαν μπορώ να το φλασαρω όλο (όπως φλασαρομε μιαrom μέσω recovery) η θα χαλάσει το κινητό?

Γιατί όπως έχω γράψει παραπάνω μου είναι αδύνατον να κάνω να δει ο υπολογιστής το τηλέφωνο ώστε να κάνω run τα αρχεία batch που λένε συμφωνα με το readme.pdf

Παραθέτω το pdf με τις οδηγίες και συγγνώμη και πάλι για την ενόχληση

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ενοχλώ πάλι για το ίδιο θέμα (αν και είμαι και εγώ σίγουρος ότι είναι θέμα θύρας usb) ήρθα σε επαφή με το support one+ που αφού τους εξήγησα το πρόβλημα μου (μέχρι και video μου ζήτησαν να τους στείλω με το πρόβλημα) μου έστειλαν το παρακάτω mail

 

Sanam (OnePlus)

16 Feb, 12:23

Hello,

Thank you for contacting the Technical Support of ONEPLUS. I apologize for the inconvenience caused to you.

We prepared an Automated batch file which will fix your issue automatically, all you need to do is to download the zip file from the link below and extract it, after extracting please open the "README.pdf" and follow the instructions.

PLEASE NOTE :- IT WILL DELETE ALL YOUR PHONE'S DATA> PLEASE BACK UP YOUR PHONE'S DATA

https://s3.amazonaws.com/oneplussupport/ONEPLUS+ONE-FIX-Windows.zip

This should resolve your issue. :)

Regards

Sanam

Επειδή όπως έχω πει οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες ξέρει κάνεις αν το αρχείο rar που μου έστειλαν μπορώ να το φλασαρω όλο (όπως φλασαρομε μιαrom μέσω recovery) η θα χαλάσει το κινητό?

Γιατί όπως έχω γράψει παραπάνω μου είναι αδύνατον να κάνω να δει ο υπολογιστής το τηλέφωνο ώστε να κάνω run τα αρχεία batch που λένε συμφωνα με το readme.pdf

Παραθέτω το pdf με τις οδηγίες και συγγνώμη και πάλι για την ενόχληση

Ρε φίλε κατέβασε το στον υπολογιστή και διάβασε να δεις τι λέει.. Και μετά πραττεις αναλόγως

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

To εχω ειδη κατεβασει και μου ζηταει να τρεξω 2 αρχεια batch ενώ το κινητο είναι συνδεδεμενο με τον υπολογιστη σε fastboot πραγμα που όπως εχω πει δεν μπορω να το συνδεσω , οποτε δεν μπορω να δωσω αυτές τις εντολες.
Link to comment
Share on other sites

To εχω ειδη κατεβασει και μου ζηταει να τρεξω 2 αρχεια batch ενώ το κινητο είναι συνδεδεμενο με τον υπολογιστη σε fastboot πραγμα που όπως εχω πει δεν μπορω να το συνδεσω , οποτε δεν μπορω να δωσω αυτές τις εντολες.

Φίλε Ευτύχιε, είχα και εγώ πρόβλημα στην επικοινωνία του κινητού με τον υπολογιστή και κατέβασα το toolkit για το Nexus 5

http://www.wugfresh.com/nrt/

Εκεί που λέει επάνω δεξιά: full driver installation, πήγα και ακολούθησα τον οδηγό με ακρίβεια.

Δεν πειράζει που είναι για το νέξους, τήν κάνει την δουλειά και με το παραπάνω.

Καλή επιτυχία και δεν χρειάζεται να ζητάς δεν ενοχλείς, φόρουμ είναι γι'αυτή την δουλειά, να βοηθάει ο ένας τον άλλο.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ευτύχιε, είχα και εγώ πρόβλημα στην επικοινωνία του κινητού με τον υπολογιστή και κατέβασα το toolkit για το Nexus 5

http://www.wugfresh.com/nrt/

Εκεί που λέει επάνω δεξιά: full driver installation, πήγα και ακολούθησα τον οδηγό με ακρίβεια.

Δεν πειράζει που είναι για το νέξους, τήν κάνει την δουλειά και με το παραπάνω.

Καλή επιτυχία και δεν χρειάζεται να ζητάς δεν ενοχλείς, φόρουμ είναι γι'αυτή την δουλειά, να βοηθάει ο ένας τον άλλο.

 

Δυστυχως ουτε αυτο βοηθησε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ουτε αυτο βοηθησε.

 

Κρίμα, κάτι άλλο που είχα κάνει την πρώτη φορά είναι, είχα κάνει φορμάτ στον υπολογιστή.

Ξέχασα να σου πω, να εγκαταστήσεις εκ των προτέρων τήν Java machine για έχεις επιτυχία.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν ξέρω κάτι για το δεύτερο, θα πας στα μηνύματα στις ρυθμίσεις και θα βάλεις, αφαίρεση όλων τον χαρακτήρων unicode. Θα το βρεις στις ρυθμίσεις στα μηνύματα.

 

(

 

Το εκανα φιλε αλλα παλι 60 χαρακτηρες 3 μνμτ βγαινει !!

iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

για προσπαθησε αυτοhttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.thinkleft.eightyeightsms.mms

Εχεις παει στις ρυθμισεις,εκει που λεει περισσοτερα,βασικη εφαρμογη sms ουτως ωστε να επιλεξεις την εφαρμογη που θελεις;

Οσο για την μπαταρια,μου το εχει κανει και εμενα μια φορα αλλα επανηλθε παλι απο μονο του.

Καλο ειναι να ρεγουλαρεις την μπαταρια καθε φορα που κανεις αλλαγη ρομ.Χρησιμοποιω αυτο προσωπικα:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=nl_NL

Επειδη ομως σου το εκανε τωρα,σου συνιστω,την πρωτη φορα που θα σου γεμισει πληρως,να κανεις ενα ρεγουλαρισμα.Στην ουσια σβηνεις τα στοιχεια του αρχειου καταγραφης της μπαταριας και το ανανεωνεις να αρχισει παλι απο την αρχη με καθαρα και σωστα στοιχεια.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω λίγο τη Google Camera έναντι της CM stock. Μπορεί κανείς να μου αναλύσει για το λόγο των διαστάσεων; Βασικά με τη βοήθεια της Google Camera σου βλέπεις ότι:

-4:3 για τα 13,1 megapixel

-16:9 για τα 9,7 megapixel

Η Google Camera σου δείχνει πάντα ακριβώς τι τραβάει στην οθόνη, ενώ τη στοκ κάμερα πάντα σου δείχνει πλήρη οθόνη κατά τη λήψη (16:9), ενώ η φωτογραφία που παίρνεις μπορεί να είναι 4:3. Κάνω λάθος; Επίσης, αν θες να εκτυπώσεις μια φωτογραφία (10x15 ή 13x18) τι είναι καλύτερο;

 

Διαβάζοντας εδώ, λέει πως με ποιότητα στο 95% οι φωτογραφίες βγαίνουν σε αρχεία μεγαλύτερου μεγέθους (2-4,5 Mb ανάλογα με το θέμα) απ' ό,τι με 100% (1 Mb).

 

Επίσης η ρύθμιση "RAW" τι αλλάζει πρακτικά; Μέγεθος, ποιότητα, τύπο αρχείου/δυνατότητα διαβάσματος; Αν το βλέπω σωστά μου έσωσε μια φωτογραφία ως .dng και μέγεθος 17 Mb. Ίδια ερώτηση και για το HDR.

 

Όποιος γνωρίζει απαντάει. Θέλω μια γρήγορη κάμερα με καλό focus και ρύθμιση φωτισμού που νομίζω δεν είναι η στοκ... Και φυσικά δε θέλω να βάλω στη στοκ ρυθμίσεις ultraHD και να βγαίνει η κάθε φωτογραφία 20 Mb.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ευτύχιε, είχα και εγώ πρόβλημα στην επικοινωνία του κινητού με τον υπολογιστή και κατέβασα το toolkit για το Nexus 5

http://www.wugfresh.com/nrt/

Εκεί που λέει επάνω δεξιά: full driver installation, πήγα και ακολούθησα τον οδηγό με ακρίβεια.

Δεν πειράζει που είναι για το νέξους, τήν κάνει την δουλειά και με το παραπάνω.

Καλή επιτυχία και δεν χρειάζεται να ζητάς δεν ενοχλείς, φόρουμ είναι γι'αυτή την δουλειά, να βοηθάει ο ένας τον άλλο.

 

Υπάρχει και το αντίστοιχο για το One από την ίδια σελίδα Bacon Root Toolkit

Link to comment
Share on other sites

Μορφέα ευχαριστώ δεν το ήξερα, από τότε που το χρειάστηκα, δούλευα με του νέξους και δεν έψαξα μετά ποτέ.

Όσο για τον φίλο παραπάνω, οι RAW φωτογραφίες είναι αυτές που βλέπει ο φακός χωρίς επεξεργασία και είναι σε άλλη μορφή και φυσικά περισσότερα mb.

Στον υπολογιστή, χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα για να μπορέσεις να δείτε μια RAW φωτο.Αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι η φωτογραφία είναι και τέλεια, συνήθως χρειάζεται επεξεργασία, φωτός κλπ, αλλά εάν σου αρέσει και έχεις χρόνο, αξίζει να το κάνεις.Από τις RAW φωτογραφίες, κατά την επεξεργασία, δεν χάνεις καθόλου ποιότητα, αντίθετα, όταν πάρεις την ήδη επεξεργασμένη φωτογραφία(jpg κλπ) και την επεξεργαστής, τότε χάνεις ποιότητα.

Όταν δεν βγάζει RAW σημαίνει ότι μετά την φωτογράφιση,η φωτογραφία δέχεται αυτόματη επεξεργασία και σώζονται ως jpg,gif,gpeg κλπ.

Όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς, επειδή δεν είμαι και πολύ φανατικός με την φωτογραφία, δεν ασχολούμαι και πολύ και δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά πιστεύω στο μέλλον θα έχουμε όπως ήδη άλλωστε, αξιοπρεπείς φωτογραφίες χωρίς γνώσεις και με την βελτίωση των συσκευών και των προγραμμάτων τους.Και εγώ της γοογλε χρησιμοποιώ και είμαι υπέρ ευχαριστημένος, μετά από συμβουλή ενός φίλου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά πως βλέπουμε πόση ram είναι ελεύθερη στο κινητό μα

Στις ρυθμίσεις, εκεί που γράφει για το κινητό, ρομ, ημέρα παραγωγής, κλπ, λέει και πόση μνήμη χρησιμοποιή το λειτουργικό.

Εάν έχεις παραμετροποιημένο λειτουργικό, στις ρυθμίσεις των κουμπιών 'Πρόσφατες' ίσως έχει και έξτρα να σου δείχνει την ελεύθερη μνήμη

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ την εφαρμογή της cyanogen camera next η οποία έχει on screen Όλα τα mod της κάμερας ( αυτόματο, hdr, καθαρή εικόνα κλπ) και τραβάει 16:9 στα 13 mpx.

Χωρίς να είμαι γνώστης, σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος με την κάμερα, πήγα να περάσω και την εφαρμογή της color για την κάμερα αλλά στο τέλος μπερδεύτηκα για τα ποια mod είναι τα καλύτερα και την παράτησα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus One

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...