Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τζίφος. Επανέφερα εργοστασιακές ρυθμίσεις και το πρόβλημα παρέμεινε. Τώρα τι κάνω?

 

να το πας στο σερβις και ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ τιποτα για την πισινα!!!απλα πες τους οτι ξαφνικα δεν αποκρινεται σωστα η οθονη!τιποτε αλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο σέρβις ξέρουμε πόσο περίπου το κρατάνε και αν οι τιμές που χρεώνουν δεν συμφέρουν να το επισκευάσεις;

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν ενοουσαν αυτο αλλα το οτι το κινητο σου ειναι προορισμενο για αλλη χωρα και το λειτουργικο του εχει διαφορετικο modem κλπ κλπ.Παραδειγμα το δικο μου Πορτογαλικο( LGD405N BPRTWY D40520A_00 PRT PORTUGAL ) και η Ελληνικη εκδοση ειναι αυτη ( LGD405 AGRCWY D40520A_00 GRC GREECE ) αν ολες οι συσκευες ηταν ιδιες δεν θα επερνε η καθε χωρα ξεχωριστη εκδοση.Εχω περασει την Ελληνικη εδω και 2 βδομαδες και το μονο που κολαει ελαχιστα ειναι οι εφαρμογες που αργουν να ανοιξουν .Δεν στο παιζω ειδικος αλλα ειχα θεμα και εγω και περασα χειροκινητα το firmware(επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πριν και μετα την εγκατασταση) και το κινητο φτανει 7 ωρες και κατι οθονη με φωτεινοτητα στο 50%. Και εδω η απαντηση της lg σε αιτημα επαναφορας σε κιτ κατ πριν βρω την λυση .''Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η επαναφορά μιας συσκευής Android της εταιρείας μας σε προηγούμενη έκδοση του λειτουργικού, δεν είναι εφικτή.Καθώς η διαδικασία αυτή δεν αφορά κατασκευαστικό πρόβλημα της συσκευής, δεν καλύπτεται από την διετή εργοστασιακή εγγύηση της.

 

Για πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση παλαιότερης έκδοσης του λειτουργικού Android στην συσκευή σας καθώς και το αντίστοιχο κόστος αυτής, μπορείτε να απευθυνθείτε στο εξουσιοδοτημένο μας τεχνικό τμήμα Procordia στο τηλέφωνο 210 77 77 076, Κριμαίας 7 - 9 στο Νέο Ψυχικό, από Δευτέρα ως Παρασκευή μεταξύ 09:00 - 17:00.

 

Ανα γεια σου, αυτό εννοούσαν! Το πήγα σήμερα για σέρβις για να δω αν λυθεί το πρόβλημα κι ελπίζω να γίνει. Επιπλεόν, τι εννοείς ότι σου κρατάει 7 ώρες; 7 μέρες μήπως εννοείς; (Δεν έχω πολλές γνώσεις σχετικά με το θέμα γι' αυτό ρωτάω, ευχαριστώ για την κατανόηση).

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί πως η συσκευή στα στατιστικά της κατανάλωσης μπαταρίας δείχνει απο πλήρης φόρτιση μέχρι να αδειάσει (σε κάποιο ποσοστό) 7 ώρες ενεργή οθονη.

Και το δικό μου κάπου εκεί με βγάζει σε μπαταρία.

Τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ εστιν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το έχω στείλει εδώ και μια βδομάδα στο service και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Δεν πιστεύω να με πάρουν κάποια στιγμή και να μου πούνε σου το φτιάξαμε αλλά πρέπει να σκάσεις κανά 100ρικο?

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να τους παρεις εσυ τηλεφωνο? 1 εβδομαδα ειναι παρα πολυς χρονος για σερβις.

Η smartec, σερβις της σαμσουνγκ, εχει 1hour service ακομα και για μοντελα 3ετιας οπως το νοτε2 που τους πηγα την προηγουμενη Τεταρτη. Ή αν εισαι Αθηνα κανε εναν κοπο να πας αυτοπροσωπως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με της φωτογραφίες... Δεν μου βγάζει πλέον την επιλογή επεξεργασίας καθόλου... Τι μπορεί να φταίει?

Είχα κι εγώ τέτοιο θέμα, το έκανα επαναφορά αλλά δεν είδα διαφορά, το πήγα για σέρβις για κάτι άλλα κολλήματα που είχε και είπα και γι' αυτό και μου το έλυσαν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το αναβαθμισα χθες σε λολιποπ και απλα το κινητο πεταει, αψογο απιστευτα λειτουργικο για τη τιμη του... Σε ορισμενα μαλιστα μου φαινεται ρολαρει καλυτερα και απο το G3 μου! Σε αυτη τη τιμη δεν υπαρχει ανταγωνισμος
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα το Webview πως λέγεται τέλος πάντων... Και το έχουν διορθώσει σε μεγάλο βαθμό... Ούτε κολλάει ούτε τίποτα πλέον
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια του L90 ειναι η BL-54SH, ξερει κανεις αν ταιριαζει αλλο μοντελο μπαταριας με μεγαλυτερη χωρητικοτητα? πχ BL-64SH που ειναι 3000mAh.
LG L90 Dual [D410]
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στείλει εδώ και μια βδομάδα στο service και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Δεν πιστεύω να με πάρουν κάποια στιγμή και να μου πούνε σου το φτιάξαμε αλλά πρέπει να σκάσεις κανά 100ρικο?

 

Τελικά μετά από 15 μέρες μου το στείλανε ξαφνικά πίσω με αλλαγμένη την οθόνη οπότε λειτουργεί κανονικά.

Το θετικό είναι ότι ήταν μέσα στην εγγύηση και δεν πλήρωσα τίποτα χωρίς μάλιστα να ψάχνω να βρω αποδείξεις αγοράς κτλ. Θεωρώ βέβαια αρνητικό ότι καθυστέρησαν τόσο πολύ και μάλιστα χωρίς να με πάρει κάποιος τηλέφωνο να με ενημερώσει.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 15 μέρες μου το στείλανε ξαφνικά πίσω με αλλαγμένη την οθόνη οπότε λειτουργεί κανονικά.

Το θετικό είναι ότι ήταν μέσα στην εγγύηση και δεν πλήρωσα τίποτα χωρίς μάλιστα να ψάχνω να βρω αποδείξεις αγοράς κτλ. Θεωρώ βέβαια αρνητικό ότι καθυστέρησαν τόσο πολύ και μάλιστα χωρίς να με πάρει κάποιος τηλέφωνο να με ενημερώσει.

 

 

15 μερες ειναι φυσιολογικο διαστημα αναμονης για service. Ολα τα service τοσο κανουν περιπου, 7-15 μερες.

LG L90 Dual [D410]
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, είμαι κι εγώ νέος κάτοχος του κινητού, αλλά θέλω τα φώτα σας καθότι άσχετος!

Προσπαθώ να συνδέσω το τηλέφωνο με τον υπολογιστή, αλλά δεν το αναγνωρίζει. Δηλαδή δεν το αναγνωρίζει

στην επιλογή "Λογισμικό LG". Έκανα εγκατάσταση και το LGMobile Support Tool, και το PC Suite, έβαλα τους drivers,

αλλά και πάλι μου λέει ότι το πρόγραμμα οδήγησης δεν εγκαταστάθηκε με επιτυχία.

 

Τι κάνω λάθος? Θέλω να κάνω αναβάθμιση και να κρατήσω backup, και δε μπορώ!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Το ξέρω πως δεν είναι το κατάλληλο μέρος, αλλά αν δίνει κάποιος σε καλή τιμή κανένα L90 (κατά προτίμηση μαύρο), please let me know...

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω προβλημα με το αλμπουμ στισ φωτογραφιες δεν μου τισ εμφανιζει μου βγαζει μαυρο μηπωσ ξερει καποιοσ γιατι το κανει αυτο εκανα και επαναφορα αλλα δεν αλλαξε τιποτα καμια βοηθεια παιδεσ τι κανουμε.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα μετα απο καιρο, αλλαξε και σε αλλους ο τροπος επεξεργασιας φωτογραφιων;;; γιατι αλλαξε σε εμενα και δεν μου αρεσει καθολου...
Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια κατασταση βρεθηκα και παραλιγο να το στειλω απο το παραθυρο σημερα.Οι εφαρμογες ηθελαν πατημα 2-3 φορες(οχι παντα)το wifi το βρηκα κλειστο κανα δυο φορες και ας εχω επιλεξει παραμενει σε λειτουργια παντα,ανεβαζει θερμοκρασια αισθητα και γενικα το βρηκα πολυ πιο αργο απο οτι πριν συν οτι η μπαταρια μου εβγαλε 1,30 ωρα οθονη λιγοτερο με την ιδια χρηση.Επαναφορα εκανα και πριν και μετα την εγκατασταση την ξαναφλασαρα με το flashtool μηπως δεν ειχε κατσει καλα αλλα παλι τα ιδια . Εδω θα βρεις τις stock rom(http://devtester.ro/projects/lg-firmwares/) και χρειαζεσαι και το lg flash tool 2014 σε 8 λεπτα εισαι με κιτ κατ ξανα.Δεν χρειαζεται ροοτ ουτε ξεκλειδωματα κλπ.Αν δεν ξερεις πως να κανεις την διαδικασια στειλε μου μηνυμα να σου πω αναλυτικα

ρε παιδιά έχω φάει τον κόσμο και δεν μπορώ να βρω Ελληνικό kit kat.... και στην παραπάνω σελίδα αλλά και στο xda, έχει μόνο lolipop για ελλάδα.

Έχει κανείς κάποιο λινκ για 10d ή γενικά lolipop?

 

ευχαριστώ

 

EDIT: Βρήκα!! kitkat, ωραιότατο το εγκατέστησα και δουλεύει άψογα(downgrade από lolipop)

Edited by pduke
Link to comment
Share on other sites

( Έτσι είναι 778,86 ΜΒ ΟΤΑ και 1G + από lg tools )

 

Έκανα και Root με τον ακόλουθο οδηγό , γρήγορα και χωρίς πρόβλημα .

 

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/guide-root-lg-firmwares-kitkat-lollipop-t3056951

 

Μια ερώτηση... Σκέφτομαι να κάνω root, αλλά φοβάμαι μην χάσω εντελώς την εγγύηση. Υπάρχει τρόπος να κάνω unroot και να μη φαίνεται ότι το είχα πειράξει?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και από μένα!

Μην τρομάζετε με τον τίτλο! Απλά έχω λιώσει να διαβάζω 10934 πραγματα για κάπου τόσα κινητά!

Πρέπει να πάρω ένα καινούργιο κινητό γιατί το προηγούμε (galaxy fame) μου άφησε χρόνους!

Είχα αποφασίσει να πάρω ένα lenovo αλλά συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να το πάρω απ' εξω.. και μιας και στην Ελλάδα είναι 80 ευρώ πάνω.. σκέφτηκα τα εξής:

LG L90 D405N

LG L Fino D290N

και σε άλλο λογισμικό έβλεπα και τα

Nokia Lumia 625

Microsoft Lumia 435

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το Fino είναι καλό αλλά έχει οθόνη μικρότερης ανάλυσης και 4GB εσωτερική μνήμη. Προτίμησε L90... αλλά όποιο και να διαλέξεις θα δεις μεγάλη διαφορά από το fame που είχες! Για τα Lumia δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί έχω ελάχιστη επαφή με Windows Phone. Σαν χαρακτηριστικά καλά είναι, όμως και πάλι θα σου πρότεινα LG. Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Το Fino είναι καλό αλλά έχει οθόνη μικρότερης ανάλυσης και 4GB εσωτερική μνήμη. Προτίμησε L90... αλλά όποιο και να διαλέξεις θα δεις μεγάλη διαφορά από το fame που είχες! Για τα Lumia δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί έχω ελάχιστη επαφή με Windows Phone. Σαν χαρακτηριστικά καλά είναι, όμως και πάλι θα σου πρότεινα LG.

 

Όταν λες μεγάλη διαφορά? το fame ήταν καλύτερο? γιατί εγώ ήθελα να το βάψω μπλε και να το πετάξω στη θάλασσα τόσο που κολλούσε!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι είναι καλύτερα από το fame... ειδικά το L90 πολύ καλύτερο!! Δεν ξέρω τι κολλήματα σου έτρωγε αλλά με το LG δε νομίζω να έχεις πρόβλημα γιατί «τρέχει» πολύ καλά!
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι είναι καλύτερα από το fame... ειδικά το L90 πολύ καλύτερο!! Δεν ξέρω τι κολλήματα σου έτρωγε αλλά με το LG δε νομίζω να έχεις πρόβλημα γιατί «τρέχει» πολύ καλά!

 

Αααα!! Κατάλαβα!

Εν τέλει βέβαια βρήκα τρόπο και παρήγγειλα το Lenovo A8/ A806 που ήθελα, μέσω ενός φίλο που δουλευει Σουηδία.. χαμός!

Όπως και να'χει ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και την καλή σου διάθεση να βοηθήσεις!!! :rolleyes: :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...