Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η παρακάτω εμπειρία έρχεται σε συνέχεια αυτών των ποστ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5881052#post5881052

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5901339#post5901339

 

Το κινητό ήρθε στα χέρια μου προχθές μετά από ένα διάστημα τεσσάρων μηνών περίπου.

Το κυνήγησα όσο άντεξα να περιμένω να κινηθούν οι διαδικασίες. Αυτό πήρε από αρχές Ιανουαρίου μέχρι προχτές, αρχές Μαίου. Εγώ θα παραθέσω τις κινήσεις που έγιναν, απλώς αναφέροντας τις συνομιλίες. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του. Υπάρχει όλη η αλληλογραφία για να στηρίξει τα γραφόμενα και είναι στην διάθεση οποιουδήποτε την ζητήσει.

 

Το κινητό αγοράστηκε αρχές Δεκεμβρίου στην τιμή των 139,89 ευρώ και είναι Ευρωπαικής προέλευσης με κανονική εγγύηση.

Με το ξεκίνημα της νέας χρονιάς παρουσίασε πρόβλημα με την δόνηση του. Δεν σταματούσε να δονείται ακόμη και κλειστό. Σταματούσε μόνο βγάζοντας την μπαταρία. Όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες του ήταν όμως κανονικές. Αφού δεν μπόρεσα με reset να το σταματήσω, στις 8 ή 9 Ιανουρίου επικοινώνησα με το σέρβις της LG και είπαν να το στείλω εκεί αφού έλεγξαν και διαπίστωσαν ότι με καλύπτει η πανευρωπαική εγγύηση. Έτσι προχώρησαν στην διαδικασία παραλαβής του κινητού στις 10 Ιανουαρίου του 2015. Στις 19 Ιανουαρίου 2015 και μέρα Δευτέρα επικοινώνησα μαζί τους για να δω που βρίσκεται η διαδικασία επισκευής και πότε θα παραλάβω το κινητό μου. Με παρέπεμψαν στο εξουσιοδοτημένο σέρβις τους “Procordia” οι οποίοι ενημέρωσαν ότι η επισκευή δεν μπορεί να περάσει στην εγγύηση λόγω εκτεταμένης οξείδωσης.

Μου κοστολόγησαν την επισκευή στα 159,78 ευρώ εκτός εγγύησης. Με ρώτησαν αν ήθελα να το επισκευάσουν ή να μου το στείλουν πίσω ανεπισκεύαστο. Δεδομένου ότι ήταν μια συσκευή που δούλεψε λιγότερο από μήνα και φυσικά κατά την διάρκεια κατοχής του ουδέποτε πλησίασε σε μέρος με υγρασία, είπα να περιμένουν. Επικοινώνησε ο σύζυγος με τα κεντρικά γραφεία της LG όπου μετά από συζήτηση με εκπρόσωπο τους μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, παρότι ήμουν ανοικτή σε διαφόρων τύπων λύσεις. Στην συνέχεια πήρε στο κατάστημα που αγόρασα την συσκευή, ζητώντας να δώσουν λύση στο πρόβλημα που παρουσίασε η συσκευή που αγοράστηκε μόλις λίγες μέρες πριν, και δυστυχώς ούτε κι εκείνοι έδωσαν καμία λύση.

Κατόπιν μη ικανοποιητικής για εμένα λύσης από την επίσημη αντιπροσωπεία της LG και το κατάστημα αγοράς, επειδή στην ουσία η μόνη πρόταση ήταν επισκευή με 159,78 ευρώ, και έχοντας το κινητό ακόμη στο σέρβις τους ανοικτό, έδειξα τις φωτογραφίες που μου έστειλαν σε πτυχιούχο ραδιοηλεκτρονικό ο οποίος μου διαβεβαίωσε ότι τέτοιας έκτασης οξείδωση και μάλιστα σε όλο το εσωτερικό του τηλεφώνου δεν μπορεί να συμβεί μέσα στο διάστημα λίγων ημερών που το είχα στα χέρια μου.

 

Έπειτα από τα παραπάνω προχώρησα σε καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή, έχοντας μια συνεχή επικοινωνία. Οι άνθρωποι έκαναν ότι μπορούσαν, αλλά η αντιπροσωπεία της LG ήταν ανένδοτη στην θέση της. Έτσι πέρασε σχεδόν το πρώτο τρίμηνο. Στην συνέχεια στον συνήγορο του καταναλωτή μου πρότειναν να στείλω και την βεβαίωση του τοπικού ηλεκτρονικού που είδε τις φωτογραφίες και διέγνωσε ότι η ζημιά αυτή δεν μπορεί να συμβεί σε τέτοιο χρονικό διάστημα. Την έστειλα, αλλά δεν την έλαβαν υπόψιν, επειδή ο δικός τους ηλεκτρονικός πιστοποιούσε το αντίθετο και επιπρόσθετα η διάγνωση του τοπικού ηλεκτρονικού έγινε από φωτογραφίες οπότε δεν μπορούσαν να την δεχτούν. Είναι οι ίδιες φωτογραφίες που έστειλαν σε εμένα για να δεχτώ ότι το κινητό μου έχει οξείδωση. Επίσης ήταν κατηγορηματικοί ότι το τηλέφωνο πήρε υγρασία ενώ ήταν στην κατοχή μου, επειδή τα εργοστασιακά πρότυπα κατασκευής τους εξασφαλίζουν ότι αποκλείεται να φύγει από το εργοστάσιο τους έτσι. Κατά την άποψη τους οξειδώθηκαν συγκεκριμένα εξαρτήματα του κινητού ενώ ήταν στην κατοχή μου.

 

Έτσι, με το πέρας και αυτής της διαδικασίας φτάσαμε στο σήμερα. Ο συνήγορος του καταναλωτή μου πρότεινε να συνεχίσουμε καλώντας εκπρόσωπο τους να συζητήσουμε, αλλά το θεώρησα χάσιμο χρόνου πλέον, δεδομένου ότι δεν ζητούσα ούτε καν αλλαγή της συσκευής, παρά μόνο επισκευή της. Από την στιγμή που δεν θα αφιέρωναν λίγο χρόνο επισκευής και ένα ανταλλακτικό που παίρνουν χονδρική για λίγα ευρώ για να ικανοποιήσουν έναν πελάτη, δεν θεώρησα πιθανό να καταφέρω κάτι περισσότερο σε ένα τραπέζι διαπραγμάτευσης. Έτσι ζήτησα να μου επιστρέψουν το κινητό ανεπισκεύαστο, που ήρθε προχτές. Κι από εδώ αρχίζει το ενδιαφέρον σημείο.

 

Μια και δεν είχαμε να χάσουμε τίποτα και το κινητό δεν είχε εγγύηση, το πήρε ο σύζυγος και το άνοιξε αφού παρακολούθησε πρώτα ένα βίντεο που έδειχνε πως ανοίγει το μοντέλο αυτό. Αφού το άνοιξε, αφαίρεσε το buzer της δόνηση από το κινητό και πήγε σε τοπικό κατάστημα να παραγγείλει ένα καινούριο buzzer. Το κατάστημα έτυχε να έχει εκεί ένα μεταχειρισμένο από κάποιο σπασμένο ίδιο μοντέλο που το έδωσε χωρίς χρέωση (με ένα ψάξιμο στο EBAY ο σύζυγος διαπίστωσε ότι το ανταλλακτικό κάνει καινούριο περίπου 6 ευρώ). Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά πλέον με την καινούρια δόνηση. Άντε καλοδούλευτο να είναι...

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

Το L90 μου παρουσίασε ένα πρόβλημα. Εχει ξεκινήσει να δονείται και δεν μπορώ να το σταματήσω. Ακόμη και όταν είναι κλειστό, αν είναι η μπαταρία στην θέση της, δονείται. Εκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δεν φτιάχνεται. Σταματάει μονο με βγάλσιμο μπαταρίας.

 

Υπάρχει τρόπος φτιαξίματος; Κάποιο reset ίσως;

 

Εδώ η συνέχεια, τέσσερις μήνες μετά: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=415728

Link to comment
Share on other sites

Εδώ η συνέχεια, τέσσερις μήνες μετά: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=415728

 

αυτο με την "οξειδωση " μου φαινεται συχνη ψευτοδικαιολογια για να γλυτωνουν να τα φτιαχνουν μεσα στην εγγυηση οι αλητες!το εχω ακουσει και απο αλλους και σε αλλες μαρκες!

Link to comment
Share on other sites

Nells διάβασα με έκπληξη όλα όσα γράφεις για την «περιπέτεια» με το κινητό. Είχε τύχει να έχω εμπειρία με service της LG για λάπτοπ (αλλαγή οθόνης) και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό θέμα. Μάλιστα είχα ακούσει καλά λόγια γενικότερα από άλλους χρήστες. Αλλά γενικά ξέρω ότι παίζουν απατεωνιές με το θέμα της οξείδωσης που λένε. Ένας φίλος είχε αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με συσκευή Motorola και του λέγανε τα ίδια. Αλλά αφού λύσατε το θέμα μόνοι σας τέλος καλό όλα καλά. Κρίμα πάντως για την LG...δεν το περίμενα! :(
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. ξέρεται εαν υπάρχει γυαλί προστασίας για το κινητό? οχι πλεξιγκλας. κανονικό γυαλί για πάνω απο την οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. ξέρεται εαν υπάρχει γυαλί προστασίας για το κινητό? οχι πλεξιγκλας. κανονικό γυαλί για πάνω απο την οθόνη.

 

Εγώ έχω αγοράσει αυτό για το single-SIM κι έχει πολύ καλή εφαρμογή.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει, έχει νομίζω και στο easybuy...αλλά το βρίσκω περιττό, η οθόνη θέλει πολλή προσπάθεια για να κάνει σημάδια!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αναβάθμισα και εγώ το l90 μου που είχα σε lollipop και αντιμετωπίζω κολλήματα και lags που είναι εκνευριστικά. το μόνο θετικό που είδα ήταν η μπαταρία. Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η εξής. Επαναφορά ρυθμίσεων και διαγραφή όλων των εφαρμογών που υπήρχαν, πέρασμα της ρομ από τον υπολογιστή μέσω του LG pc suite. Να σημειώσω ότι το κινητό ήταν ρουτ αλλά δεν μου ακύρωσε την εγκατάσταση. μετά το πέρασμα έκανα ξανά Επαναφορά. Τι λέτε να φταίει και το μπορώ να κάνω. Επίσης ρουτ στην 5.0 γίνεται στο κινητό μας?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αναβάθμισα και εγώ το l90 μου που είχα σε lollipop και αντιμετωπίζω κολλήματα και lags που είναι εκνευριστικά. το μόνο θετικό που είδα ήταν η μπαταρία. Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η εξής. Επαναφορά ρυθμίσεων και διαγραφή όλων των εφαρμογών που υπήρχαν, πέρασμα της ρομ από τον υπολογιστή μέσω του LG pc suite. Να σημειώσω ότι το κινητό ήταν ρουτ αλλά δεν μου ακύρωσε την εγκατάσταση. μετά το πέρασμα έκανα ξανά Επαναφορά. Τι λέτε να φταίει και το μπορώ να κάνω. Επίσης ρουτ στην 5.0 γίνεται στο κινητό μας?

 

Τι ρουτάρισμα του είχες κάνει; Μήπως υπάρχει περίπτωση να είχες βάλει παλιότερο kernel και να είναι ασύμβατος με την Lollipop;

 

Να πω για την Nells ότι έμεινα άφωνος και λυπήθηκα για την αντιμετώπιση που είχε. Πάντως όλα καλά που βρήκε τον buzzer...

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει, έχει νομίζω και στο easybuy...αλλά το βρίσκω περιττό, η οθόνη θέλει πολλή προσπάθεια για να κάνει σημάδια!!

 

α οκ! σ' ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έχω αγοράσει αυτό για το single-SIM κι έχει πολύ καλή εφαρμογή.

 

εγώ αυτό πήρα αυτό http://www.mobiletrade.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2396&Itemid=0

σκεπτόμενος οτι είναι κανονικό γυαλί αλλά είναι πλεξιγκλας. θα το κρατήσω οσο είναι και θα το βγάλω αφου αντέχει στις γρατζουνιές η δικιά του. ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό πήρα αυτό http://www.mobiletrade.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2396&Itemid=0

σκεπτόμενος οτι είναι κανονικό γυαλί αλλά είναι πλεξιγκλας. θα το κρατήσω οσο είναι και θα το βγάλω αφου αντέχει στις γρατζουνιές η δικιά του. ευχαριστώ πολύ

 

Το tempered glass είναι κανονικό γυαλί (έχω σπάσει ήδη ένα :lol:). Δεν υπάρχει άλλο είδος γυαλιού για την προστασία της οθόνης. Όσο για την ανθεκτικότητα της οθόνης χωρίς προστασία, να σου πω ότι κατάφερα (χωρίς να μου έχει πέσει ποτέ) να κάνω γρατζουνιά σε οθόνη με gorilla glass 3 (κατά πάσα πιθανότητα λόγω κόκκων άμμου στο χέρι το καλοκαίρι). Εκτός αυτού το tempered glass αυξάνει και τη μηχανική αντοχή της οθόνης σε περίπτωση πτώσης.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε λέω ότι είναι αδύνατο να φθαρεί η οθόνη, απλώς είναι πολύ δύσκολο με απλή καθημερινή χρήση. Είχα N8 (gorilla 1) για 2 χρόνια χωρίς να έχει κάνει την παραμικρή γρατζουνιά! Αλλά εντάξει στην παραλία δεν το έπαιρνα...για ευνόητους λόγους :p
Link to comment
Share on other sites

 

Να πω για την Nells ότι έμεινα άφωνος και λυπήθηκα για την αντιμετώπιση που είχε. Πάντως όλα καλά που βρήκε τον buzzer...

 

Όλα καλά, αλλά 4 μήνες μήνες χωρίς τηλέφωνο, να προσπαθώ να τα βγάλω πέρα με ένα δανεικό lumia 520 (τι εμπειρία και αυτά τα windows phone!)

 

Η ειρωνεία είναι ότι όταν έψαχνα για κινητό και ήμουν μεταξύ Sony και LG, όσοι ξέρουν από κινητά με απέτρεπαν να πάω σε Sony λόγω κακής αντιμετώπισης service. Τραγικό...:p

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση όμως αντιμετώπισα ένα πρόβλημα το οποίο δεν είχα στην 4.4.2! Αφού πατήσω το δεξί πλήκτρο (τώρα πια) για να μου ανοιξει τις εφαρμογές που τρέχουν, τις " διώχνω " όλες μια χαρά.. Όμως στη συνέχεια αφού το ξαναπατήσω κατευθείαν μου δείχνει και άλλη εφαρμογή ανοιχτή χωρίς να την έχω ανοίξει εγώ... Και μετά πάλι τα ίδια..Τις σβήνω, βγαίνω από το task manager, ξαναπατάω το κουμπί και έχει και άλλη Ανοιχτή... Μήπως ξερει κάνεις τι μπορεί να παίζει?
Link to comment
Share on other sites

καλησμπερα σε ολους

Μπηκε και εμενα η λολιποπ στο κινητο μου και ειναι αρκετα αργο... γνωριζει κανεις αν η cyanogenmod ειναι καλη και αν ναι πως να την βαλω στο κινητο μου?? ειμαι ολιγον ασχετος απο αυτα... ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέματα μετά την εγκατάσταση της lollipop καλό θα είναι να κάνετε μια επαναφορά ρυθμίσεων και διαγραφή δεδομένων προτού κάνετε οτιδήποτε άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει αυτό για το single-SIM κι έχει πολύ καλή εφαρμογή.

 

Εφαρμόζει ακριβώς στις κάτω γωνίες; Θέλω να το παραγείλλω, αλλά σε ρωτάω γιατί αυτό που αγόρασα εγώ έχει λίγο μεγαλύτερη καμπυλότητα στο κάτω μέρος του κινητού αφήνοντας περίπου 2 mm ακάλυπτα στις γωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Τι ρουτάρισμα του είχες κάνει; Μήπως υπάρχει περίπτωση να είχες βάλει παλιότερο kernel και να είναι ασύμβατος με την Lollipop;

 

Να πω για την Nells ότι έμεινα άφωνος και λυπήθηκα για την αντιμετώπιση που είχε. Πάντως όλα καλά που βρήκε τον buzzer...

 

Είχα κάνει root με το towel root και δεν είχα αλλάξει τίποτα. Το είχα κάνει μόνο για το greenify. τώρα σκέφτομαι να του κάνω άλλη μια επαναφορά αλλά νομίζω ότι δεν θα αλλάξει κάτι. Μάλλον πάω για cyanogen που έχω και στο lenovo μου και πετάει. Root για lollipop έχει βγει στο l90?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Το D405 συγκριτικά με το D405Ν διαφέρει σε τίποτα άλλο, πέραν της έλλειψης NFC;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Το D405 συγκριτικά με το D405Ν διαφέρει σε τίποτα άλλο, πέραν της έλλειψης NFC;

δες λιγο εδω.

http://www.phonemore.com/compare/phones/lg-l90-d405-vs-lg-l90-d405n/1148272

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το είχα δει κι εγώ αυτό το site, απλώς δεν τα έχω εμπιστοσύνη όσον αφορά την παράθεση όλων των χαρακτηριστικών.

1000 φορές πιο πολύ εμπιστεύομαι την εμπειρία των χρηστών του εν λόγω forum...;)

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

παντως απο οτι καταλαβα μονο το nfc πρεπει να ειναι η διαφορα τους.το ψαχνω και εγω για το συγκεκριμενο μοντελο για να αλλαξω το l9ii μου μονο και μονο για την λολιποπ.παντως αλλες διαφορες δεν βλεπω Edited by patheraw
Link to comment
Share on other sites

Έκανα συγκρίσεις τουλάχιστον 10 ημέρες με αυτά τα χρήματα πριν αποφασίζω και τελικά επέλεξα αυτό!!!!!!!!

Και η απόφασή βγήκε βάση των φόρουμ από οπού εκεί βλέπεις+συγκρίνεις και αποφασίζεις!!!!!!

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι φαίνεται θα πάρουμε και άλλη αναβάθμιση... την V20b :happy: που προφανώς θα είναι bug fixes!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...