Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ καλο link, και ξεκαθαριζει τι συμβαίνει πραγματικα με την lolipop. Καλη η εμπειρία του καθενός, αλλα αυτη βασίζεται στο πως εχει στημενη τη συσκευή του. Στο αν εχει κανει σωστα ή όχι την αναβάθμιση. Αμα τα εχεις κανει σαλάτα (η αλήθεια είναι οτι δεν φταις 100% εσυ γι αυτο. Το update δεν ειναι καθολου απλη διαδικασία, ενω το over to air update που προτεινουν οι εταιρίες ειναι εξ ορισμου λαθος και εκει οφείλεται η κακη εμπειρία σχεδον ολων.. Στην πραγματικότητα το over to air έπρεπε να απαγορεύεται δια ροπαλου. Υπάρχει μονο χαρην ευκολιας, και δεν ξερω, αν σκεφτω πονηρα ιεως για να δουλευουν τα service... ).

Τα επισημα στοιχεια μετρήσεων μιας σωστα στημενης συσκευής λενε οτι το s5 με lolipop κερδίζει:

(Για 1000λιοστη φορα επισημαίνω οτι τα site πριν κανουν τις μετρήσεις σβηνουν τα παντα απο το κινητο, και εγκαταστουν μεσω pc τη ρομ, γιατι απλούστατα γνωριζουν οτι με το over to air δε θα μπει εντελως σωστα με αποτέλεσμα να χανεις απο 1% εως.. 90%. Παιζεις ζαρια πόσο ποιο απλα να το πω?)

-6 ωρες παραπανω talk time

-11!!! ωρες παραπανω διαρκεια μπαταριας του δείκτη endurance (βασικα για οποιον ασχολείται αυτό πρακτικά σημαίνει 11 ωρες μεγαλυτερο standby time, εντελώς συμφωνο με οτι εγραφα και εγω.)

-Ίδιο χρονο σερφαρισματος (3 λεπτα κερδος για την ακρίβεια, δηλ στατιστικα ασημαντο, σε επαναληψη του τεστ μπορει να βγει και αντίστροφα)

-Τα ιδια για βιντεο playback

-Καλύτερο smoothness, ταχύτητα. (αυτο επίσης είναι αποδεδειγμενο, υπάρχει και βίντεο στο utube με 2 s5 ενα εχει κιτκατ, το αλλο λολιποπ και αποδεικνύει περα πασης αμφισβητησης οτι πχ οι εφαρμογές φορτωνουν γρηγοροτερα)

 

Να προσθέσω τα δικα μου συμπεράσματα :

Ακομα και με την ασπριλα των μενου, η αυτονομια αυξανεται. Αν δεν σου αρέσει η ασπριλα (και εγω προτιμούσα τα μαυρα μενου ειναι η αλήθεια), δεν την βαζεις αν αυτο ειναι πολυ σημαντικο για σενα.

Το να γραφονται σελίδες με κλαματα για την ασπριλα της ρομ, και σχόλια που διαβαζω του στιλ "μαύρη η ωρα που την εβαλα, είχα ενα ωραιο κινητο και έγινε πανουκλα" δειχνει ελλειψη σοβαρότητας. Ρομ αλλαζεις τοσο δυσκολο ειναι να ριξεις 5 λεπτα μια ματια στο utube να δεις πως θα γινει το κινητο με λολιποπ και ΝΑ ΜΗ ΤΗ ΒΑΛΕΙΣ αφου αυτο ειναι τόσο σημαντικό για σενα.

Ενα βασικο μειον βρηκα, και αυτο ειναι οταν πατας το κουμπι του multitasking, αργαει πολυ περισσότερο να εμφανισει τις εεφαρμογές.

Ο μεσος χρηστης δεν βαζει σωστα τη ρομ, (σε οποιοδήποτε κινητο οχι ειδικα στα Samsung, τα ιδια ακριβώς διαβαζεις σε ολα τα φόρουμ ολων των κινητών σε καθε σοβαρο uodate) οποτε ολα τα παραπάνω πιθανότατα ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙ, ή για την ακρίβεια παιζει ζαρια αν θα τα δει ή οχι, το πιθανότερο ειναι να δει τα αντιστροφα.. Ολοτε απο αυτη την έννοια να το σκεφτεί πολυ αν θα την βαλει.

Αμα ξερεις να βαζεις σωστα / έχεις καποιον γνωστό που ξερει να βαζει σωστα τη ρομ, σβηνοντας τα παντα, ακομα και αν μολις αγορασες το κινητο και ειναι εντελώς αδειο, κατα προτιμηση με odin, και οχι kies, να μου τρυπησεις τη μυτη αν δε διαπίστωσεις ολα τα παραπάνω..

Αυτα επειδη βαρεθηκα να διαβάζω απογοήτευμενους χρηστες..

Δηλαδή η δικη σου αποψη είναι, ναι στην lollipop αλλά εγκατάσταση με odin και με factory reset πριν και μετά?

Και οτι με ota, ακόμη και με τα factory reset πριν και μετα, απλά δεν μπαινει σωστά γι' αυτο και τα προβλήματα!

Αυτό καταλαβαίνω, εγω τουλάχιστον!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Lolipop έχω και μου έβγαλε την αναβαθμίσει. ..Κάνει δουλειά ή αναβαθμίσει τίποτα η τζάμπα θα την κατεβάσω??
Link to comment
Share on other sites

Lolipop έχω και μου έβγαλε την αναβαθμίσει. ..Κάνει δουλειά ή αναβαθμίσει τίποτα η τζάμπα θα την κατεβάσω??

 

Αναβαθμιση ; Απο 5.0 σε Τι φιλε ; Κατι μου εβγαλε και εμενα αλλα φοβαμαι να το πειραξω.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εκανα μια βλακεια,επαιζα με τον αριθμο κατασκευης και μετα απο καποια πατημα μου ειπε πως η λειτουργια προγραμματιστη ενεργοποιηθηκε,θα παθω κατι με αυτο?μπορω να το κανω οπως ηταν παλια?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εκανα μια βλακεια,επαιζα με τον αριθμο κατασκευης και μετα απο καποια πατημα μου ειπε πως η λειτουργια προγραμματιστη ενεργοποιηθηκε,θα παθω κατι με αυτο?μπορω να το κανω οπως ηταν παλια?ευχαριστω.

Δεν έχεις κάποιο θέμα,τώρα στις ρυθμίσεις θα έχεις και επιλογές προγραμματιστή,εάν θέλεις μπορείς.να το απενεργοποιησεις μπαίνοντας μέσα,θα το δείς..

Link to comment
Share on other sites

το ειδα το μενου εχω επιλογες προγραμματιστη,απλα δεν το θελα να το κανω αλλα αφου δεν εχω καποιο θεμα δεν με νοιαζει.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η δικη σου αποψη είναι, ναι στην lollipop αλλά εγκατάσταση με odin και με factory reset πριν και μετά?

Και οτι με ota, ακόμη και με τα factory reset πριν και μετα, απλά δεν μπαινει σωστά γι' αυτο και τα προβλήματα!

Αυτό καταλαβαίνω, εγω τουλάχιστον!

Το εχω πει και σε προηγουμενες σελιδες συμφωνω απολυτα με τον sosimple2.

 

Περασα 3 εκδοσεις της lollipop με τον τροπο που αναφερει ο φιλος.

 

Κανενα απολυτως προβλημα σε ολους τους τομεις.

 

Μονο το ανοιγμα recent εφαρμογων και το μαζικο κλεισιμο αργει σε σχεση με κιτκατ, και διαβαζω τωρα στην τελευταια BOB7 εχει βελτιωθει και αυτο!!

 

Καντε τα σωστα βηματα και δεν θα εχετε κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η δικη σου αποψη είναι, ναι στην lollipop αλλά εγκατάσταση με odin και με factory reset πριν και μετά?

Και οτι με ota, ακόμη και με τα factory reset πριν και μετα, απλά δεν μπαινει σωστά γι' αυτο και τα προβλήματα!

Αυτό καταλαβαίνω, εγω τουλάχιστον!

Ακριβώς. Αν βαριέσαι, ή δεν ξέρεις να βαλεις, διαφορετικά τη rom, βαλτην ota, αλλα κανοντας factory reset δηλαδη σβηνοντας τα παντα. Ασε το κινητο να ξανα κατεβάσει ολες τις εφαρμογές απο το playstore και μη μεταφερεις πρηγ. backup.

Αν ομως μετα απο αυτο διαπιστωσεις αυξημένη κατανάλωση μπαταριας, κολλήματα κλπ, μόνη λυση να κατεβασεις τη ρομ στο pc και να την βαλεις απο εκει, κατα προτίμηση με odin, κυρίως γιατι το kies δεν ξερω πως δουλεύει οπότε δεν του εχω 100% εμπιστοσύνη. Ενω παιζουν ρολο και οι drivers του pc, σε αντίθεση με το odin που δουλεύει χωρις drivers, επομένως η πιθανότητα ασυμβατότητας μηδενιζεται. Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα ουτε με το kies.

Αυτα γιατι η αλλαγη απο κιτκατ σε λολιποπ ειναι τεραστια απο θεμα install (κυριως λόγω art). Αλλαζει ολη η δομη του κινητου. Οταν πχ βγει 5.02 και εισαι ηδη σε 5.0 χωρίς προβλήματα, πιθανότατα θα κανεις ota update χωρίς factory reset και δε θα εχεις προβλημα συνηθως.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά έχουν δίκιο. Έκανα αναβάθμιση τη πολωνική rom με Kies και είχα θεματακια παρόλο που έκανα factory reset και πριν και μετα. Έβαλα την UK Bob7 με odin και το κινητό είναι άψογο. Και όντως πολύ καλύτερη παταρια. Έκανα φυσικά factory reset και πριν και μετα
Link to comment
Share on other sites

τωρα που εχω ηδη περασμενη την 5 μπορω να την ξαναπερασω με odin?και να κανω πριν και μετα factory reset?
Link to comment
Share on other sites

τωρα που εχω ηδη περασμενη την 5 μπορω να την ξαναπερασω με odin?και να κανω πριν και μετα factory reset?

 

Ότι θες κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει και σε προηγουμενες σελιδες συμφωνω απολυτα με τον sosimple2.

 

Περασα 3 εκδοσεις της lollipop με τον τροπο που αναφερει ο φιλος.

 

Κανενα απολυτως προβλημα σε ολους τους τομεις.

 

Μονο το ανοιγμα recent εφαρμογων και το μαζικο κλεισιμο αργει σε σχεση με κιτκατ, και διαβαζω τωρα στην τελευταια BOB7 εχει βελτιωθει και αυτο!!

 

Καντε τα σωστα βηματα και δεν θα εχετε κανενα προβλημα!

 

θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά. μπαταρία και smoothness άψογα. το recent apps αργεί όντως (αν και βελτιώθηκε με την bob7). επίσης με bob7 ξαναέχουμε το αθόρυβο. γενικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το S5. άδικα είναι τόσο παρεξηγημένη συσκευή από την αρχή της κυκλοφορίας του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,Επιτελους δικαιωθηκαμε κι εμεις που το λεγαμε απ την αρχη...:lol: η αναβαθμιση με Odin ειναι μονοδρομος σ αυτην την περιπτωση...και για οσους εχουν προβληματα βαλτε την United Kingdom BTU...ειναι η πρωτη που πηρε και την αναβαθμιση BOB 7 και απ οτι διαβασα στις αλλες rom ΘΑ παει αργοτερα...;) και οντως οσοι δε το "πιασαν" το S5 δε ξερουν τι λενε και το παρεξηγουν...
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση των όσων λένε τα παιδιά. Μετά από OTA σε bob7 είχα τρελό drain. Android system με 20% πχ. Έκανα reset μετά Odin και ξανά reset και μέχρι τώρα πάει πολύ Καλά.
Link to comment
Share on other sites

Το hard reset σίγουρα σβήνει τα πάντα;

Στο atrix που έχω τώρα, προσπαθώντας να το περιποιηθώ για να το πασάρω στον πατέρα μου, του έκανα hard reset.

Όμως κάποιοι φάκελοι από go launcher-go sms και από κάποιες άλλες εφαρμογές εξακολουθούσαν να υφίστανται.

Τι μπορεί να έκανα λάθος; hard reset έκανα με ενα βιντεάκι από youtube. βήμα βήμα τα εξηγούσε πρέπει να είσαι μόγγολο να κάνεις λάθος

 

Στο δια ταύτα τώρα. Παραλαμβάνω το S5 από vodafone. Απο κει και πέρα έχω να κάνω με samsung σωστά; Δεν επικοινωνώ καθόλου για βλάβες κτλ με vodafone;

To odin από που το κατεβάζω (αφού είναι καλύτερα από ότι με kies) ; Την bob7 uk από που τη βρίσκω αν πω να την περάσω ; Από sammobile;

Αυτή η παρέμβαση από μένα δεν παρουσιάζει πρόβλημα με την εγγύηση; To root γιατί ακυρώνει την εγγύηση;

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Το hard reset σίγουρα σβήνει τα πάντα;

Στο atrix που έχω τώρα, προσπαθώντας να το περιποιηθώ για να το πασάρω στον πατέρα μου, του έκανα hard reset.

Όμως κάποιοι φάκελοι από go launcher-go sms και από κάποιες άλλες εφαρμογές εξακολουθούσαν να υφίστανται.

Τι μπορεί να έκανα λάθος; hard reset έκανα με ενα βιντεάκι από youtube. βήμα βήμα τα εξηγούσε πρέπει να είσαι μόγγολο να κάνεις λάθος

 

Στο δια ταύτα τώρα. Παραλαμβάνω το S5 από vodafone. Απο κει και πέρα έχω να κάνω με samsung σωστά; Δεν επικοινωνώ καθόλου για βλάβες κτλ με vodafone;

To odin από που το κατεβάζω (αφού είναι καλύτερα από ότι με kies) ; Την bob7 uk από που τη βρίσκω αν πω να την περάσω ; Από sammobile;

Αυτή η παρέμβαση από μένα δεν παρουσιάζει πρόβλημα με την εγγύηση; To root γιατί ακυρώνει την εγγύηση;

Σβηνει τα παντα στο χωρο εγκατάστασης της rom. Δε σβηνει οσα ειναι στην "εσωτερικη sd". Η οποία είναι κομμάτι της ενσωματωμένης μνημης αποθήκευσης.. Μη την μπερδευεις με την "εξωτερική sd " όπως λέγεται, η οποία είναι αυτη που βαζουμε εμεις..

Αμα θες, μπορείς να σβησεις όλους τους φακέλους της εσωτερικης sd, πριν την εγκατάσταση νεας ρομ και το factory reset, οσο εισαι μεσα στο λειτουργικο με καποιο file manager. Δε χρειάζεται ροοτ γι αυτο.. Σε custom rom με ενσωματωμένο custom recovery μπορείς να κανεις τα παντα απο εκει αν θες, στην Original δε θυμάμαι αν σου δινει τετοιες επιλογες, ας γραψει κανας άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανα video πως κανεις το odin στο κινητο και βαζεις την bob uk ?

Και πως ξερουμε αν η rom αυτη κανει για εμας ?

 

 

σε ολους κανει. κατεβασε την απο sammobile κι εκει εχει αναλυτικες οδηγιες. ειναι ευκολα. μη ξεχασεις factory reset πριν και μετα

Link to comment
Share on other sites

σε ολους κανει. κατεβασε την απο sammobile κι εκει εχει αναλυτικες οδηγιες. ειναι ευκολα. μη ξεχασεις factory reset πριν και μετα

 

Καλημέρα , εγω έχω branded κινητό απο την cosmote .... Πως μπορώ να βάλω αυτη την έκδοση ? οι ίδιες οδηγίες είναι ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανα video πως κανεις το odin στο κινητο και βαζεις την bob uk ?

Και πως ξερουμε αν η rom αυτη κανει για εμας ?

Στα γρήγορα που κοιταξα.. Θα βρεις και κκαλύτερα βίντεο, ενω και για s4 βίντεο να δεις, τα ιδια είναι

Να και οδηγιες http://www.android.gs/install-android-5-0-lollipop-xxu1bnl2-for-samsung-galaxy-s5-g900f/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγώ σήμερα είδα ότι έχω την πολωνική-ιταλική-σέρβικη κτλ. Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι αν θα έχω κάποιο πρόβλημα με το knoxx αν το περάσω μέσω odin διότι το κινητό εΐναι λιγότερο από 2,5 μηνών..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , εγω έχω branded κινητό απο την cosmote .... Πως μπορώ να βάλω αυτη την έκδοση ? οι ίδιες οδηγίες είναι ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο ?

Περασμα με Odin λες ετσι? αν ναι οι ιδιες δηλ. επαναφορα εργ. ρυθμισεων πριν το φλασαρισμα και μια μετα αφου περαστει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα και εγώ σήμερα είδα ότι έχω την πολωνική-ιταλική-σέρβικη κτλ. Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι αν θα έχω κάποιο πρόβλημα με το knoxx αν το περάσω μέσω odin διότι το κινητό εΐναι λιγότερο από 2,5 μηνών..

 

Ευχαριστώ

Αν περασεις original rom οχι δεν γραφει το knox...αλλα οταν λες πολωνική-ιταλική-σέρβικη δηλαδη 3 σε 1 ? η μαλλον στο firmware info θα γινετε μπαχαλο...

Edited by bikos68
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

απλώς τσέκαρα την ονομασία του firmware τέλοσπαντων επειδή είχε το ίδιο όνομα μου φάνηκε ότι τα firmware είναι ίδια.

σκέφτομαι να περάσω και εγώ την BOB7 γιατί διαβάζω ότι είναι καλύτερη σε επιδόσεις και ρωτάω για το odin.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

απλώς τσέκαρα την ονομασία του firmware τέλοσπαντων επειδή είχε το ίδιο όνομα μου φάνηκε ότι τα firmware είναι ίδια.

σκέφτομαι να περάσω και εγώ την BOB7 γιατί διαβάζω ότι είναι καλύτερη σε επιδόσεις και ρωτάω για το odin.

 

Ευχαριστώ

Οκ..ναι περνα τη και γω αυτην εχω απο ελβετικη τη γυρισα εγγλεζικη..(παιρνει και πιο γρηγορα αναβαθμισεις), με Odin και μονο ..κανε το κοπο διαβασε και πιο πισω γραφουμε τι και πως..

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...