Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βαλτο από sammobile τότε ;)

 

Δεν έχει διαφορές μεγάλες απ την έκδοση που χεις, ίσως λίγο καλύτερη ραμ. Απλά μιας και αναφέρεις κολλήματα της συσκευής, ίσως χρειάζεται να φλασαρεις μια ρομ για να εξαληθουν τα προβλήματα σου. Αν είναι να φλασαρεις βάλε απλά το τελευταίο firmware

Ακριβως αυτά!

 

99,9% τα προβλήματα οφείλονται στο οτι δεν εχει γίνει reset μετα τα update.

Στο πρώτο update και εγω την γλίτωσα, στο δεύτερο ομως μου άφησε κουσούρι το κρασαρισμα στο mail.

Φλασαρα την ΒΟΕ5 / BTU, εκανα τα reset και έκτοτε τρεχει νεράκι.

 

PS: Η διαφορα στην μνήμη είναι αρκετή. Αν κανεις clear τα resent apps μπορεί να πέσει και κατω απο το 1gb η πιασμένη. Και το κυριότερο δεν υπάρχει και memory leak. Τουλάχιστον μεχρι τώρα δείχνει απολυτα σταθερό.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Που σημαίνει? Έχεις κάποιο πρόβλημα δηλαδή ή απλά το ανακοινώνεις?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...έβαλα σήμερα την ΒΟΕ5 και έκανα ένα benchmark...το αποτέλεσμα είναι το εξής

[ATTACH]62269[/ATTACH]

Περίμενε να δουλέψει λίγο το κινητό με τη νέα ρομ και τις εφαρμογές και μετά ξανά τρεξτο. Θα βγαλει κανα 45αρι λογικά, το 38 είναι λίγο

Link to comment
Share on other sites

κατι μου λεει οτι το s 5 μου κολλαει γιαυτο τον λογο...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=418493

 

Κολλαει πολλες φορες αυτο το προγραμμα οταν παω να στειλω μηνυμα κλπ. Με βολευει ομως απιστευτα γιατι εχει ετοιμες τις λεξεις και γραφω τυφλο συστημα.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που διαγράφονται τα wifi μια στο τόσο το κάνει και σε εσάς? Με εκνευρίζει πάρα πολύ μου συμβαίνει απο τότε που το πήρα με όσες rom (kitkat+lollipop) και αν δοκίμασα και όσα reset και αν έκανα. Μου έχει σπάσει τα νεύρα.
Link to comment
Share on other sites

κατι μου λεει οτι το s 5 μου κολλαει γιαυτο τον λογο...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=418493

 

Κολλαει πολλες φορες αυτο το προγραμμα οταν παω να στειλω μηνυμα κλπ. Με βολευει ομως απιστευτα γιατι εχει ετοιμες τις λεξεις και γραφω τυφλο συστημα.

 

Δε χάνεις να δοκιμάσεις κι αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.emoji.keyboard.touchpal

από πρόβλεψη λέξεων, για μένα, είναι πολύ πιο μπροστά. Μην ξεχάσεις όμως να εγκαταστήσεις και την ελληνική γλώσσα.

 

Παιδιά αυτό που διαγράφονται τα wifi μια στο τόσο το κάνει και σε εσάς? Με εκνευρίζει πάρα πολύ μου συμβαίνει απο τότε που το πήρα με όσες rom (kitkat+lollipop) και αν δοκίμασα και όσα reset και αν έκανα. Μου έχει σπάσει τα νεύρα.

 

Μήπως χρησιμοποιείς κανένα πρόγραμμα εκκαθάρισης του τηλεφώνου που μεταξύ άλλων άχρηστων σβήνει και τα δεδομένα με τα WiFi και τους κωδικούς;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς κανένα πρόγραμμα εκκαθάρισης του τηλεφώνου που μεταξύ άλλων άχρηστων σβήνει και τα δεδομένα με τα WiFi και τους κωδικούς;

 

Μπα όχι. Έτσι κι αλλιώς ο χώρος που πιάνουν οι κωδικοί των wifi είναι αμελητέος. Συμβαίνει σε άκυρες στιγμές πχ σήμερα το πρωί μπήκε οκ και μετά όταν πήγα να ξαναμπώ ζητούσε κωδικό.

 

Απ'όσο έψαξα το παθαίνουν και μερικά nexus/note θέλει κάτι αλλαγές στο /system αλλά βαριέμαι να ασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες μου έτυχε κι εμένα μια φορά, χάθηκε ο κωδικός του wifi του σπιτιού μου, αλλά δεν το έδωσα σημασία. Ίσως ήταν κάποιο σκαλωμα απλά, δεν μου χει ξανά τύχει
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες μου έτυχε κι εμένα μια φορά, χάθηκε ο κωδικός του wifi του σπιτιού μου, αλλά δεν το έδωσα σημασία. Ίσως ήταν κάποιο σκαλωμα απλά, δεν μου χει ξανά τύχει

 

Εγώ το έχω 1 χρόνο το κινητό (ακριβώς 20/6/14 το πήρα :P) και μέχρι τώρα 4-5 φορές μου το έκανε. Κάτι με το google backup συμβαίνει δεν ξέρω τι. Η βλακεία είναι που μου σβήνει αυτά που χρησιμοποιώ συνέχεια και όχι τα άκυρα :P Αλλά είναι πολύ σπαστικό είχα πριν κανα 2 χρόνια τεράστια λίστα με wifi και τώρα μειώθηκε τρομερά με τις άκυρες διαγραφές. Backup της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

S.O.S παιδια.!!Εχω θεμα.Εκανα την &^%κια και βουτηξα το κινητο σε πισινα αφου εβγαλα μια υποβρυχια φωτο.Κατοπιν το αφησα να στεγνωσει καμια ωρα αλλα αφου μου εβγαλε μια ενδειξη οτι ανεβασε θερμοκρασια και δεν μπορει να τραβηξει βιντεο,φαινεται να εχει κολλησει το κουμπι για επιστροφη και δεν μπορω να μπω πουθενα.Σταματησε να το κανει για καμια ωρα και μετα παλι τα ιδια.Το καταλαβαινω οτι εχει κολησει και απο την αναδραση δονησης που κανει το κινητο να τρεμει συνεχως.Δεν ξερω αν τεθηκε θεμα στεγανοτητας αλλα ουτε hands free του περασα καθολου και τωρα το εβαλα για κανα 20λεπτο μεσα σε ρυζι μπας και τραβηξει τιποτα.Δεν θελω να το κανω επαναφορα ακομα γιατι εχω φωτο μεσα που θελω.Το μονο που του εκανα ηταν ενα wipe cashe αλλα τιποτα.Ειχες κανενας παρομοιο θεμα;Καμία συμβουλή;
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει περίπτωση υγρασίας, με 20 λεπτά στο ρύζι δεν κάνεις τίποτα.

Αν θες να αποκλίσεις τετοιο παράγοντα, βγάζεις καπακια, μπαταρίες, σιμ, sd, ανοίγεις και το καπάκι της usb και το θαβεις στο ρύζι για τουλαχιστον 12 ωρες. Αν το βάλεις και ολο μαζί, πακέτο στον ήλιο, ακομα καλύτερα.

Δεν ξερω αν μετά θα σταματήσουν τα κολλήματα αλλα σίγουρα δεν θα οφείλονται σε υγρασία.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

ποτέ ποστολάκι σε ηλεκτρονικές συσκευές.

 

ρύζι η μια λύση και η άλλη,πάλι αποσυρναμολογημένο, μπροστά σε ανεμιστήρα. με τον δεύτερο τρόπο έσωσα και ένα lg l9 πρόσφατα

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα όπως με συμβουλεψατε και το εκανα ριζοτο

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έκανα όπως με συμβουλεψατε και το εκανα ριζοτο

Προς το παρον ολα λειτουργουν ομαλά.Θα το εξετασω ομως και θα το τεσταρω ενδελεχως και θα σας ξαναπω.Ευχαριστω για τις συμβουλες.Δυστυχως ομως τωρα τιθεται για εμενα θεμα κακης πιστοποιησης-συντηρησης και θα σας πω γιατι.Καταρχας σε κουβεντα και συζητησεις με φιλους που εχουν παρομοια συσκευη μου αναφερανε οτι και οι ιδιοι εχουν πραγματοποιησει στο παρελθόν βουτια σε νερο χωρις το παραμικρο πρόβλημα.Παραλληλα πριν 3 μηνες το κινητο μου το ειχα δωσει στο σερβις για αλλαγη κεντρικου πληκτρου καθως και αντικατασταση θυρας τροφοδοσιας.Ο τεχνικος μου ανεφερε οτι το κινητο ανοιχτηκε οποτε οταν το εκλεισαν περασε απο τεστ στεγανοποιησης ωστε να ειναι σαν καινουργιο.Βλεπω ομως οτι μαλλον τιθεται θεμα στεγανοτητας του κινητου μετα απο αυτο το συμβαν.Το θεμα ειναι αν και πως μπορω να το αποδειξω στην αντιπροσωπεια και φυσικα αν εχω το δικαιωμα σαν καταναλωτης να απαιτησω αλλαγη ή αντικατασταση του κινητου μου.Ευχαριστω ξανα για τις συμβουλες σας.

Link to comment
Share on other sites

ποτέ ποστολάκι σε ηλεκτρονικές συσκευές.

 

ρύζι η μια λύση και η άλλη,πάλι αποσυρναμολογημένο, μπροστά σε ανεμιστήρα. με τον δεύτερο τρόπο έσωσα και ένα lg l9 πρόσφατα

πιστολακι αλλα οχι σε ενα σημειο,εχω επαναφερει παρα πολλα κινητα

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

είχα την εντύπωση ότι προκαλεί ζημιά η τοπική 'υπερθέρμανση'... θα το χω υπόψη μου πλεον :)
Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα ρε παιδια!

Εχω ενα και μονο ενα θεμα με το κινητο!

Χαμηλώνει η ένταση της κλησης ξαφνικά! κουλό?

Θεωρητικά οσο ειναι κλειδωμενο δεν λειτουργούν τα πλαινα κουμπια της εντασης , και το δοκιμασα και μια δυο φορες να το κανω μονος και δεν χαμηλωσε οσο ειναι κλειδωμενο! Το εχει δει κανενας αλλος αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα όπως με συμβουλεψατε και το εκανα ριζοτο

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προς το παρον ολα λειτουργουν ομαλά.Θα το εξετασω ομως και θα το τεσταρω ενδελεχως και θα σας ξαναπω.Ευχαριστω για τις συμβουλες.Δυστυχως ομως τωρα τιθεται για εμενα θεμα κακης πιστοποιησης-συντηρησης και θα σας πω γιατι.Καταρχας σε κουβεντα και συζητησεις με φιλους που εχουν παρομοια συσκευη μου αναφερανε οτι και οι ιδιοι εχουν πραγματοποιησει στο παρελθόν βουτια σε νερο χωρις το παραμικρο πρόβλημα.Παραλληλα πριν 3 μηνες το κινητο μου το ειχα δωσει στο σερβις για αλλαγη κεντρικου πληκτρου καθως και αντικατασταση θυρας τροφοδοσιας.Ο τεχνικος μου ανεφερε οτι το κινητο ανοιχτηκε οποτε οταν το εκλεισαν περασε απο τεστ στεγανοποιησης ωστε να ειναι σαν καινουργιο.Βλεπω ομως οτι μαλλον τιθεται θεμα στεγανοτητας του κινητου μετα απο αυτο το συμβαν.Το θεμα ειναι αν και πως μπορω να το αποδειξω στην αντιπροσωπεια και φυσικα αν εχω το δικαιωμα σαν καταναλωτης να απαιτησω αλλαγη ή αντικατασταση του κινητου μου.Ευχαριστω ξανα για τις συμβουλες σας.

 

Το θέμα νομίζω είναι, αν η Samsung θα δεχτεί ότι η χρήση που του έκανες θα είναι αυτή που αντιστοιχεί στο certification του.

 

Δηλαδή σύμφωνα με το παρακάτω:

 

The Samsung Galaxy S5 has the same IP67 certification as the Samsung Galaxy S4 Active, which means according to the IP rating scale it is completely dust-proof and can be submerged underwater up to 1 metre depth for 30 minutes.

 

Προσωπικά δύσκολα βλέπω να βγάζεις άκρη. Πως μπορείς να αποδείξεις ότι δεν ξεπέρασες τα παραπάνω?

Ίσως με πολύ κινηγητό της υπόθεσης κάτι να μπορεί να γίνει αλλά πόσο είσαι διατεθημένος να το τραβήξεις?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Μου εβγαλε μια ενημερωση στο ΟΤΑ.Ξερετε εσεις αν εχει βγει κατι?Ειμαι τελειως μαμα και η εκδοση τελειωνε σε ΒΟΑ3.
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται η 5.1.1 στο S5 :D

 

το αμερικάνικο Τ-mobile G900T την πήρε ήδη http://www.sammobile.com/2015/06/22/t-mobile-just-started-updating-the-galaxy-s5-to-android-5-1-1/

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι sm 900f απο οτι εψαξα ειναι το international.Οποτε θα το αφησω να την κανει μετα σπιτι.Και μετα θελει reset κτλ οπωσδηποτε?
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα νομίζω είναι, αν η Samsung θα δεχτεί ότι η χρήση που του έκανες θα είναι αυτή που αντιστοιχεί στο certification του.

 

Δηλαδή σύμφωνα με το παρακάτω:

 

The Samsung Galaxy S5 has the same IP67 certification as the Samsung Galaxy S4 Active, which means according to the IP rating scale it is completely dust-proof and can be submerged underwater up to 1 metre depth for 30 minutes.

 

Προσωπικά δύσκολα βλέπω να βγάζεις άκρη. Πως μπορείς να αποδείξεις ότι δεν ξεπέρασες τα παραπάνω?

Ίσως με πολύ κινηγητό της υπόθεσης κάτι να μπορεί να γίνει αλλά πόσο είσαι διατεθημένος να το τραβήξεις?

 

 

Φυσικά και είμαι διατεθειμενος να το κάνω αλλά και εγώ εκεί κολλάω στο θέμα της αποδείξεως ότι δεν έχω υπερβεί την κάλυψη της εγγύησης πράγμα που φυσικά δεν έγινε. Να περνούσα μια βόλτα από αντιπροσωπεια ή να πάρω τηλ κατευθείαν Samsung?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Μου εβγαλε μια ενημερωση στο ΟΤΑ.Ξερετε εσεις αν εχει βγει κατι?Ειμαι τελειως μαμα και η εκδοση τελειωνε σε ΒΟΑ3.

 

Πες μας και το CSC σου. Κατά πάσα πιθανότητα όμως, πρόκειται για την τελευταία διορθωτική μικροαναβαθμιση.

Η συμαντική έρχεται, όπως γράφει και ο φίλος παραπάνω!

 

Το δικο μου ειναι sm 900f απο οτι εψαξα ειναι το international.Οποτε θα το αφησω να την κανει μετα σπιτι.Και μετα θελει reset κτλ οπωσδηποτε?

 

Καλό θα είναι να κάνεις. Εμένα μου εβγαλε πρόβλημα στην εφαρμογή του mail που μου κράσαρε και έκλεινε μετά από 2-3 λεπτά χρήσης.

Βέβαια εγώ πέρασα με ODIN όλη την rom ξανά, μιας και θα έκανα ούτως ή άλλως το reset.

 

PS:

Η αλήθεια είναι ότι άρχισα να μην εμπιστεύομαι καθόλου, μα καθόλου, τα ΟΤΑ updates της Σάμμυ. Μου έχουν δείξει επανηλημένα ότι είναι 50-50 να "κάτσουν" σωστά.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...