Jump to content

ZTE V5 (Red Bull)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σόρρυ για το double ποστ αλλά θα παρακαλούσα για την βοήθεια σας, καθώς αύριο πρέπει να στείλω το τηλέφωνο στην αδερφή μου, η οποία θέλω υποχρεωτικά να έχει playstore.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα,ξαναρωταω μιας και στην πρωτη φορα που το ρωτησα δεν απαντησε κανεις,το ξυπνητηρι σας δουλευει>?Του φιλου μο υενω οταν το τεσταρουμε δουλευει και με ανοιχτο κινητο και με κλειστο οταν το βαζει να τον ξυπνησει το πρωι δεν δουλευει,τι γινεται με αυτο?Υπαρχει κατι να το διορθωσουμε?

Δοκιμασε να περάσεις την τελευταια έκδοση(1.16). σε καποιο changelog ειχα δει ότι ειχαν φτιάξει κάτι σχετικά με το ξυπνητηρι. δεν θυμαμαι σε ποια ηταν ομως.

failed και abort.

 

edit

πιο συγκεκριμένα επειδή το έκανα πάλι για να δω ακριβώς το μήνυμα λέει

E: footer is wrong

E: signature verification failed

Installation aborted.

για ξαναδοκιμασε να τα ξανακατεβασεις γτ μου φαινεται ότι τα αρχεια που πας να περασεις ειναι damaged.

 

επισης για τον φιλο που εχει θεμα με τις ειδοποιησεις, η stock rom θελει καλο ελεγχο στα whitelist που φτιαχνεις ειδαλλως κανει kill εφαρμογες που θες να τρεχεις στο παρασκηνιο. Πατα παρατεταμένα το homebutton ωστε να εμφανιστει το task killer. Mετα πατα πάλι παρατεταμένα το κουμπι wipe που εμφανιζεται και θα σε πάει στο service whitelist. εκει επελεξε τις εφαρμογές και υπηρεσιες που δεν θες να κλεινουν. μετα πηγαινε στην εφαρμογη Powersaver και στο Application επελεξε ποιες εφαρμογες θα εχουν autostart και ποιες θα ειναι στο whitelist.

 

γενικα η στοκ ρομ εχει ενα θεμα με το killing background apps. τα σφαζει και τα μαχαιρωνει ολα σε σημειο που καποιες εφαρμογες να μην τρεχουν σωστά στο παρασκήνιο. πχ εμενα το androidlost δεν μπορω με ΤΠΤ να το κανω να τρέξει στο παρασκηνιο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια rom που να έχει το play store έτοιμο και να είναι καλύτερη από την 1.16 official?
παιδια εχει αντιμετωπισει κανεις με τη cm11 η mokee οταν η οθονη κλεινει να κανει reboot?παρακαλω αν εχει κανεις το ιδιο θεμα και ρυθμιζεται ας δωσει λυση.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια rom που να έχει το play store έτοιμο και να είναι καλύτερη από την 1.16 official?

στο Gdrive του dallasCZ στο xda, υπαρχει custom rom 1.16 που ειναι ετοιμη με gapps, root και χωρις κινεζιές μέσα. απλά την περνάτε και είστε έτοιμοι χωρις περαιτέρω διαδικασιες και άλλα φλασαρίσματα.

 

edit. βγηκε 1.17 με ψιλοδιορθώσεις. και απ ότι διάβασα στο xda, λογικά σε κανα δυο βδομαδες θα βγει και 1.18.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

στο Gdrive του dallasCZ στο xda, υπαρχει custom rom 1.16 που ειναι ετοιμη με gapps, root και χωρις κινεζιές μέσα. απλά την περνάτε και είστε έτοιμοι χωρις περαιτέρω διαδικασιες και άλλα φλασαρίσματα.

 

edit. βγηκε 1.17 με ψιλοδιορθώσεις. και απ ότι διάβασα στο xda, λογικά σε κανα δυο βδομαδες θα βγει και 1.18.

θα μπορούσες να μου στείλεις το λινκ? καθώς δεν γνωρίζω που θα το βρω.

 

εδιτ

μάλλον λες αυτή https://drive.google.com/folderview?id=0B1T7tp6tJ_3kQU84aTVJUm5waHM&usp=sharing&tid=0B1T7tp6tJ_3kQkZSWjNsazJZbGc

την κατέβασα αλλά μου έβγαλε το ίδιο error που είχα και με τα gapps και superuser πριν, άρα ίσως κάτι δεν έχω κάνει σωστά. πως μπορώ να δω αν έχω σωστά κάνει την διαδικασία του custom recovery (το οποίο μάλιστα δεν ξέρω τι είναι)

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κλειδωσεις την εφαρμογή ώστε να μην την σταματάει το σύστημα. Είναι από τα πράγματα που κάνω πάντα, από τότε που χρησιμοποιώ Android, μιας και την έχω πατήσει.

Πως γίνεται τωρα στο ZTE?

Αφού ανοίξεις την εφαρμογή και ορίσεις το ξυπνητήρι σου, βγαίνεις στην αρχική οθόνη. Πατώντας παρατεταμενα το μεσαίο πλήκτρο θα σου ανοίξουν οι καρτέλες με τις ανοικτές εφαρμογές. Αν μια καρτέλα την σπρωξεις προς τα κάτω τότε σου εμφανίζει ένα λουκέτο από πάνω της, που σημαίνει ότι αυτή η εφαρμογή δεν θα κλείνει πλέον.

Προσωπικά το έχω κάνει σε μαιλ, ημερολογιο, ξυπνητήρι, viber.

Πιστεύω αυτό να σου λύσει το πρόβλημα...

 

θα το δοκιμασω,νασαι καλα,γιατι οταν το ενεργοποιω δοκιμαστικα δουλευει και κλειστο και ανοιχτο,οταν το κλεινω το αλλο πρωι δεν κτυπαει

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να μου στείλεις το λινκ? καθώς δεν γνωρίζω που θα το βρω.

 

εδιτ

μάλλον λες αυτή https://drive.google.com/folderview?id=0B1T7tp6tJ_3kQU84aTVJUm5waHM&usp=sharing&tid=0B1T7tp6tJ_3kQkZSWjNsazJZbGc

την κατέβασα αλλά μου έβγαλε το ίδιο error που είχα και με τα gapps και superuser πριν, άρα ίσως κάτι δεν έχω κάνει σωστά. πως μπορώ να δω αν έχω σωστά κάνει την διαδικασία του custom recovery (το οποίο μάλιστα δεν ξέρω τι είναι)

 

τελικά δεν έχω κάνει σωστά την διαδικασία με το recovery και όσες φορές πειραματίζομαι με το bat file έχω το ίδιο αποτέλεσμα. ότι επιλογή και να του δώσω (του bat file) δεν κάνει τίποτα. έχω περάσει του drivers και έχω ανοίξει το debbuging mode.

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν έχω κάνει σωστά την διαδικασία με το recovery και όσες φορές πειραματίζομαι με το bat file έχω το ίδιο αποτέλεσμα. ότι επιλογή και να του δώσω (του bat file) δεν κάνει τίποτα. έχω περάσει του drivers και έχω ανοίξει το debbuging mode.

 

Τι windows εχεις?

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα σε 2 υπολογιστές, με win7 και win8.1 αντίστοιχα. στα 8.1 επιλέγοντας κάποια επιλογή και δίνοντας enter προχωράει αλλά εκεί που μου λέει να δώσω έντερ για να κάνει restart το τηλέφωνο, δεν γίνεται το restart.
Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν έχω κάνει σωστά την διαδικασία με το recovery και όσες φορές πειραματίζομαι με το bat file έχω το ίδιο αποτέλεσμα. ότι επιλογή και να του δώσω (του bat file) δεν κάνει τίποτα. έχω περάσει του drivers και έχω ανοίξει το debbuging mode.

στο developer options επελεξε το Revoke usb debugging authorizations. επισης δοκίμασε άλλο usb καλώδιο και θυρα για να εισαι σιγουρος. κανονικά θα σου βγει ενα παραθυρο στο κινητό που να σε ρωτάει για να επιτρέψεις το usb debugging.

Link to comment
Share on other sites

τελικά κατάφερα και πέρασα από τον dallas την custom 1.16 του, μέσω twrp recovery από το δεύτερο run.bat file του (όχι το πράσινο φόντο - το μαύρο) και έπαιξε. σε αυτή την ρομ όμως δεν βλέπω το google play. να το περάσω με τον ίδιο τρόπο μαζί με το superuser?
Link to comment
Share on other sites

τελικά κατάφερα και πέρασα από τον dallas την custom 1.16 του, μέσω twrp recovery από το δε΄τυερο run.bat file του (όχι το πράσινο φόντο - το μαύρο) και έπαιξε. σε αυτή την ρομ όμως δεν βλέπω το google play. να το περάσω με τον ίδιο τρόπο μαζί με το superuser?

Ναι. ελπιζω να εκανες και τα απαραιτητα wipes για να μην σου μεινουν καταλοιπα απ την παλια ρομ που ισως σου δημιουργησουν προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

τελικά κατάφερα και πέρασα από τον dallas την custom 1.16 του, μέσω twrp recovery από το δεύτερο run.bat file του (όχι το πράσινο φόντο - το μαύρο) και έπαιξε. σε αυτή την ρομ όμως δεν βλέπω το google play. να το περάσω με τον ίδιο τρόπο μαζί με το superuser?

 

Ναι μπες απο το recovery και φλασαρε τα 2 αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. ελπιζω να εκανες και τα απαραιτητα wipes για να μην σου μεινουν καταλοιπα απ την παλια ρομ που ισως σου δημιουργησουν προβληματα.

 

οχι δεν έκανα κάτι τέτοιο, αλλά είμαι διατεθειμένος να το κάνω τώρα. μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οχι δεν έκανα κάτι τέτοιο, αλλά είμαι διατεθειμένος να το κάνω τώρα. μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις?

 

πέρασα superuser και google play με επιτυχία, κρίνεται απαραίτητο κάποιο wipe που είπε ο φίλος παραπάνω? και αν ναι θα ήθελα την ευγενική καθοδήγηση σας. Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν έκανα κάτι τέτοιο, αλλά είμαι διατεθειμένος να το κάνω τώρα. μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

πέρασα superuser και google play με επιτυχία, κρίνεται απαραίτητο κάποιο wipe που είπε ο φίλος παραπάνω? και αν ναι θα ήθελα την ευγενική καθοδήγηση σας. Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε.

 

Καλο ειναι να κανεις ναι.

Δεν ειναι και τιποτα ετσι και αλλιως.

Αν δεις τις οδηγιες το λεει αλλωστε. Μπες στο recovery, πατα στην επιλογη factory reset και μετα στο wipe cache.

Αφου τα κανεις και τα δυο, φλασαρε ξανα την rom οπως εκανες και πριν, και μετα τα gapps και το superuser.

Κανοντας ενα reboot μετα εισαι ετοιμος.

Edited by johnftw
Link to comment
Share on other sites

οκ θα το κάνω. Τέλος νομίζω ότι δεν θα σας ζαλίσω άλλο, παρά μόνον κάτι απλό. Χρειάζομαι ελληνικό πληκτρολόγιο, πως το βάζω?

Συγχωράτε με αλλά σήμερα έπιασα πρώτη φορά android τηλέφωνο στα χέρια μου και αυτά που έχω καταφέρει νομίζω ότι είναι παραπάνω από αρκετά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλο ειναι να κανεις ναι.

Δεν ειναι και τιποτα ετσι και αλλιως.

Αν δεις τις οδηγιες το λεει αλλωστε. Μπες στο recovery, πατα στην επιλογη factory reset και μετα στο wipe cache.

Αφου τα κανεις και τα δυο, φλασαρε ξανα την rom οπως εκανες και πριν, και μετα τα gapps και το superuser.

Κανοντας ενα reboot μετα εισαι ετοιμος.

 

έχω 2 επιλογές για wipe, ένα το dalvik cache και ένα το cache. ποιο από τα δύο να κάνω wipe?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πέρασα τρεις ρομ 1.12-1.13-1.16 δυστυχώς τίποτα.

Θα δοκιμάσω και την cm11,αλλά δεν ξέρω πώς πάει από bugs.

Έχει Ραδιόφωνο fm;

Μα να μην υπάρχει τρόπος να αλλαχτεί η wifi mac.

Απογοήτευση,και ταλαιπωρία.

Πάντως σας ευχαριστώ όλους Θέρμα!!!

 

Γίνεται, απλά δώσε μου δύο μέρες επειδή είμαι εκτός σπιτιού και πρόσβασης στο V5. Θα σου φτιάξω μια mac με βάση το εύρος τιμών της ΖΤΕ και θα την φλασάρουμε στο αρχείο που πρέπει. Αλλά θέλω να μπορώ να το ψάξω και να το δοκιμάσω πάνω στο τηλέφωνο, μην το κάνω τυφλά. Οπότε Κυριακή ή Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

έκανα και τα 2 wipe, φλάσαρα, πέρασα τα gapps, το superuser (το οποιο νομίζω ότι είναι buggy και crashάρει), πέρασα πάλι το default recovery και είμαι έτοιμος να παραδώσω το τηλέφωνο στην αδερφή μου :lol: . Το μόνο που του λείπει είναι ένα ελληνικό πληκτρολόγιο, προτείνετε κάτι παρακαλώ!
Link to comment
Share on other sites

έκανα και τα 2 wipe, φλάσαρα, πέρασα τα gapps, το superuser (το οποιο νομίζω ότι είναι buggy και crashάρει), πέρασα πάλι το default recovery και είμαι έτοιμος να παραδώσω το τηλέφωνο στην αδερφή μου :lol: . Το μόνο που του λείπει είναι ένα ελληνικό πληκτρολόγιο, προτείνετε κάτι παρακαλώ!

 

Πληκτρολογιο -- Κατεβασε απο το store το swiftkey. Οταν το ανοιξεις εχει να επιλεξεις οτι γλωσσα θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, απλά δώσε μου δύο μέρες επειδή είμαι εκτός σπιτιού και πρόσβασης στο V5. Θα σου φτιάξω μια mac με βάση το εύρος τιμών της ΖΤΕ και θα την φλασάρουμε στο αρχείο που πρέπει. Αλλά θέλω να μπορώ να το ψάξω και να το δοκιμάσω πάνω στο τηλέφωνο, μην το κάνω τυφλά. Οπότε Κυριακή ή Δευτέρα.

 

καλησπέρα.

τι να πω ρε φίλε... respect!!!και τίποτα να μη γίνει,αρκει ο λογος σου!!

Με την ησυχία σου...θα περιμένω νέα σου.

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα για πληκτρολόγιο χρησιμοποιώ το swype. έχει και σχεδόν τέλεια αναγνώριση φωνής. αλλά μπορεις να χρησιμοποιησεις και το ενσωματωμένο ρε συ.. απλά επιλέγεις απο τα options του και την ελληνική γλώσσα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχουμε βγει ήδη εκτός θέματος, για τα πληκτρολόγια συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333930

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V5 (Red Bull)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...